jüJ Lü GE Jaargang. DONDERDAG 9 AOGOSTOS 1923 Mo. 4219 e Seictadte (Bouaxmi# gONNEMENTSPRIJSbodraagt bij vooruitbetaling ,r Leiden 19 cent per week I 2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week 8 2.60 per kwartaal. Verljco per post I 2.95 per kwartaal. UTK Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- FFE gbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- IKEl «taling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd igsblad 9 ct. Dit blad verschijnt elkan dag uitgezandcrd Zon- an Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gdwone advertentiön 30 een! per regel-) Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentaën, van ton hoogste 30 woorden, waarini betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f U.50. nummer faestaat uïï twreo gÜSTEEL^iiB DE VOLKENBOND. Oe beperking der bewapening. ontwapeningscommissie heeft het [p vali het pact inzako de weder ei» hulpverleening in tweede lezing ^commissie zal een rapport opstellen, au den Raad van don rordei voorgelegd. Volkenl>ond een nieuwe oostzee- conferentie. bladen te Kownow deelen medo, dat dimsters van Buitenlandsche Zaken Letland en Estland hebben besloten i September te Reval bijeen te komen dit keer in tegenwoordigheid van den iter van Buitenlandsche Zaken van ien. De Litausche bladen bevestigen, Hüiet doel der bijeenkomst is, het sluiten 3(1 een nauwere overeenkomst tusschen Qstzeestaten. bezetting van het Roergebied ;en nieuw Belgisch Herstelplan? Z Brusselscho correspondent van het lange-agenlscliap seint in verband de pogingen der Belgische regeering A net Frankrijk tot overeenstemming te omtrent een minimum program het et denkbeeld wordt opgeworpen, dat Jij en Frankrijk zich tevreden zouden q stellen met betaling van do mate- schade, welke voor België ongeveer millioen francs zou bedragen, terwijl and zou afzien van de intergeallieer- hulden en genoegen zou nemen met der Engelscho .schuld aan Ame- r Duitschland. België zal zich met it verbinding stellen om de 13rit<- regeering te polsen", correspondent Yoegt hieraan toe: et schijnt, dat de Belgische regee- indien zij na de besprekingen met i en Parijs het oogenblik gunstig achten, het initiatief zal nemen tot iroeping eener intergeallieerde confe- om tot een definitieve schikking te a". Parijsche correspondent van de „Ti- Ëii' itus Aai a"i a ngetwijfeld houdt de vrees, dat .Iphci krijk geen reparatie zoekt, doch icbland wil uiteenscheuren, sterk ver mot de FrauschEngelsche geschil- Frankrijk voelt, dat het niet ver- 2Wa(! vd. wordt en verlangt vertrouwen. S bittere strijd moet worden voort- is het waarschijnlijk, dat Frank- cen andere houding zal aannemen, zal er toe gedreven worden het verzet Ierwiiuion, zonder eenige consideratie lerlijn en ondanks Berlijn. De gebeur sen zouden het dwingen een plaatse- politiek en invloed to ontwikkelen en intralo autoriteiten te ignoreeren, d.w t Frankrijk zal moeten overwegen of iegelijk is zoowel het Ruhrgebied als md los te maken van de rest van het Een Amerikaansche ieenïng? i «Chicago Trib." (Parijsche editie) dat de New-Yorksche financier tek aan een dejeuner met Loucheuren re Fransche en Amerikaansche finan de mogelijkheid heeft besproken van perikaansche leening. ter afdoening j eerste Duitsche betalingen van het °pïa nog geen besprekingen te Parijs. ipkt ct leedwezen is te Parijs kennis geno- I f? 'let *^er ontmoeting tus- .flal B Poincaré en de Belgische ministers Londen komende berichten over de mjkhcid dat Baldwin en Gurzon er zouden afzien om een gedeelte van pracantio in Frankrijk door te bren- aar zij van meening zijn, dat de ■Se stand der onderhandelingen een an'*ge reis niet veroorlooft, hebben ms een onaangenamen indruk ge- 2 °'in' r'cM zich tot president Coolidge :a.r veriizidt zou Mussolini zich in en Sesteld met den nieuwen ent der Veroenigde Staten, om hem oeken zijn invloed op Engeland en j aan to wenden, teneinde een op- e v®rkrijgen van het Ruhrgeschil 'weshe der schadevergoeding, wel- Voe^ren Europa naar den onder- vin*n oJoOheelo medewer- alio toegezegd, als Goolidgo tot zou willen overgaan. Engelsche beraadslagingen. alsof de Engelschen den - - ^prekingen in den Rijksdag hebben willen afwachten alvorens zich nogmaals over de Ruhrkwestie uit te spro ken. Het is gisteren slechts bij eenigo be sprekingen tusschen Gurzon en .Baldwin en hun collega's gebleven. Inzake het Belgische bemiddelingsvoor stel schijnt men te Londen niet erg opti mistisch. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat de Belgen in hun antwoord aan Londen zich nu op het Engelsch standpunt zullen gaan stellen. Hei optreden dsr Belgen. De Belgen hebben gisterochtend een in val gedaan in het bekendo hotel „De Mus- schenberg", gelegen op Duitsch grondge bied, even over de Nederlandsche grens bij Beek. Eenige vrachtauto's en verschillende voorwerpen werden in beslag genomen. Alle logé's moesten op last van de Belgen vertrekken. Duitschland. DE REDE VAN RIJKSKANSELIER cuno. Handhaving van het 1 ij del ij k verzet. Het re-geeringsprogram tot herstel der financiën. De voedselvoorziening verzekerd. De zitting van den Rijksdag gaf giste ren een beeld van do groote belangstelling die er bestond voor de rede die de rijks kanselier zou houden. De president van den rijksdag herdacht in zijn openingswoord de droeve dagen, die 't rijk doorleeft. Onder deelneming van allo aanwezigen herdacht hij het overlij den van president Harding en uitte hij den wensch, dat Amerika zich niet langer afzijdig zal houden en weigeren zich in te laten met den Europeeschen. chaos. Daarna verkreeg Cuno het woord. Toen deze opstond ontstond er een onheschrijfe lijk lawaai van den uitersten linkervleu gel. De president weet echter de orde te her stellen en Guno begint: „Toen 4 jaar gele den en de communisten vallen plotse ling in: „do dollar nog op 10 stond!" Rijkspresident Loebo roept hen tot de orde, doch niet dan onder voortdurend la waai houdt de rijkskanselier zijn rede. Allereerst gaf hij een beeld van de haast zeven maanden durende heer schappij van geweld, welke in het Ruhrgebied reeds den dood van honderd Duitsche burgers eischte. Honderden milliarden aan staats- en bankgelden zijn in dezen tijd geroofd en 11000 personen van huis en haard verdre ven. Frankrijk en België echter hebben aan cokes en kolen uit het Ruhrgebied slechts een vijfde ontvangen van wat onze Duit sche arbeid hun anders zou geleverd heb ben. Frankrijk kan op geen betere gebeurte nissen hopen, daar de arbeiders en pa- tToons weigeren onder de bajonetten ten voordeele van de onderdrukkers te arbei- ben, waaraan ook de nieuwste en brutaal ste maatregel om de mijnen in eigen be stuur te nemen niets zal veranderen. Onder den Ruhr-strijd, zoo vervolgde de rijkskanselier, lijdt thans de geheele we reld-economie. Maar het diepst en het moeilijkst leidt het Duitsche volk. Met spanning volgt daarom bet Duit sche volk do bemoeiingen tol oplos sing van de crisis. Do leiding, daarbij heeft Engeland. Dè basis, die Enge land zich voor een oplossing denkt, is waarlijk voor Duitschland niet verheu gend. Er zit veel in, wat ons onmogelijk voorkomt, voorzoover zonder kennis der begeleidende documenten een oordeel te t vormen is. In het streven, de goede verstandhou ding met Frankrijk te bewaren, is Enge land bij zijn concessies buitengewoon ver gegaan. Maar het is niet onze zaak, ons er in te verdiepen, wat Engeland zijn belang acht. Er bestaat geen aanleiding, om groote verwachtingen te koesteren. Toch kunnen wij niet anders dan gelooven dan dat 't eco nomiscli beleid en de zin voor rechtvaar digheid ten slotte ook in het buitenland zullen zegevieren. Ook thans nog moeten wij ons voorbe reiden op een langen duur van den lijdens tijd. Sprekend over den eisch om meer poli tieke activiteit en over den eisch tot het voeren van onderhandelingen met Frak- rijk, herinnerde de kanselier aan de pogin gen, door Duitschland do laatste vier jaar gedaan, om met Frankrijk tot overeenstem ming to geraken. In bijzonderheden zette hij uiteen, wat zijn regeering gedaan had, voor den op- marsch in het Ruhrgebied, om met Frank rijk tot een overeenkomst fa komen. Oolc na de bezetting had de Duitsche re geering iedere gelegenheid te baat geno men, om to verklaren, dat Duitschland bereid is, het mogelijke te presteeren, te betalen ea waarborgen te geven en zelfs om met het Fransche prestige rekening te houden, als Frankrijk wil nalaten, Duitsch land te vernederen, met hot éénig doel het to vernederen. Daarna sprak de rijkskanselier over den passieven tegenstand. Op den Franschen eisch, dat voor allo onder handeling, de Duitsche tegenstand moest ophouden, kon de Duitsche rijksregeering niet ingaan. Men zou ons wederom, om onze volkomen onderwerping te bezegelen, een document ter teekening voorleggen, dat ons onmogelijke on door do geheele we reld onzinnig genoemde prestaties oplegt, en het Ruhrgebied zou eerst vrij worden, als de laatste penning van die niet te be- taleu som gestort is. Een wijziging van den aard der bezet ting zou plaats hebben, indien en in zoo verre het den militairen opperbevelhebber goeddunkt. Do rechteloosheid in Rijnland moet voortduren, wij zullen betalingen doen, die op zichzelf onmogelijk zijn, terwijl ons hot belangrijkste instrument lot het ver werven van bezit, het Ruhrgebied, ontno men blijft. Wij moeten, ongeacht deze omvangrijke betalingen, zoo zegt het Fransche ant woord, op het Engelsche voorstel, ons cre- diet herstellen en ons budget in evenwicht brengen, terwijl Frankrijk bewust met zijn Ruhractie er voor gezorgd hoeft, dat het Duitsche volk zijn heele economische en politieke organisatio in de war ziet ge bracht Duitschland moet in elkaar storten, maar toch betalen en zoo het door zijn in eenstorting niet kan betalen, dan moet het van nieuwe tekortkomingen worden be schuldigd en aan nieuwe vervolgingen worden blootgesteld, tot het werk der vernietiging voltooid is. Maar deze poging tot vernietiging, wel ke de wereld als verlamd aanziet, moet in naam der gerechtigheid voltrokken wor den. Daartoe heeft Frankrijk een nieuwe ondertoekening door Duitschland nocdig. Geven wij ons niet ïuw de illusie ovor, dat met één document de zaak afgeloopen is, een document dat alles nagaat, wat vol gens de Franscho opvatting aan het ver drag van Versailles te kort gekomen is. Een document, dat erger zou zijn dan dat verdrag, dat als een vloek op de volken van Europa rust. In het Engelsche ontwerp-antwoord aan Duitschland werd voorgesteld, dat de Duitsche regeering haar verordeningen in zake den passieven tegenstand zou intrek ken en daardoor aan de bezettende mo gendheden de mogelijkheid zou verschaf fen, het bezettingsrogime te wijzigen en in de bezette gebieden het normale econo mische leven te doen heerschen. Ook dit voorstel, dat het Duitsche stand punt bijna volkomen opoffert, heeft de beerscher en verderver van Europa afge wezen. Waar de practische mogelijkheid, om tot de door Duitschland gewensebte, maar door Frankrijk afgewezen overeenstem ming met Frankrijk te geraken ontbreekt, daar is het voor ons zaak, met alle midde len, vastbesloten, ons staande te houden en daartoe moet elk noodig offer worden gebracht. Wij zijn daai'bij geheel op ons zelf aan gewezen en moeten en zullen ons dus zelf helpen. De rijkskanselier wijdde daarna een woord van hulde aan wijlen president Harding en sprak den wensch uit, dat Amerika tot het besef zou komen, welke groote verdiensten het zich zou kunnen verwerven voor de menschheid, indien het haar medehulp voor het herstel der wereld wilde verleenen. De verdere verklaringen van den rijks kanselier werden herhaaldelijk door de communisten onderbroken, maar vonden hij de meerderheidspartijen en rechts in stemming. Nadat de rust hersteld was begon de rijkskanselier het tweede gedeelte van zijn rede: over de binnenlandsche politiek. Het was voor alles noodig, zeide spre ker, aan de wereld bet bewijs te geven, dat Duitschland alles doet, om zich zelf te helpen. De waardevermindering van het Duitsche geld was de ernstigste slag, die Duitschland getroffen had. Er dreigde thans gevaar, dat de import door een valu ta-blokkade zou worden opgeheven. Een definitieve saneering der Duitsche finan ciën en van het Duitsche betaalmiddel is eerst mogelijk, wanneer de buitenland sche politieke toestand is opgeklaard en het herstelvTaags tuk op geschikte ^vijze is geregeld. Een tijdelijke oplosing echter, waardoor de inflatie wordt tegengegaan, mag niet langer uitblijven. Het regeeringsprogram bevat drie maatregelen: le. een goudleening; - --i' 2e. goudbelas tingen; 3e. maatregelen ter bevordering van het bedrijfsleven. De vertegenwoordigers der grootindus trie hebben zich reeds bereid verklaard een flink bedrag aan buitenlandsche wis sels in ruil voor dollar-schatkis tbons ter beschikking te stellen van de rijksbank Daardoor is het gevaar van een stilstand in den voedselaanvoer uit het buitenland geweken. De goudleening moet het ontginnen van nieuwe inkomstenbronnen noodzakelijk maken. De hervorming van het belasting wezen zal zelfs de tijdelijke invoering van brutaalwer kendo (sic) belastingwetten noodzakelijk maken, waarbij men echter toch zal vermijden het economische leven te ontredderen. Op het gebied der geldpolitiek heeft de rijksbank c-en groote taak te vervullen. Ik heb met energie aangedrongen op de in voering van goudcredielen en van rekenin gen-courant met vaste waarde. Do invoer moet zooveel mogelijk be perkt worden. De uitvoer dient te worden ondersteund, zooveel het maar mogelijk is Aan de voedselkwcslie wijden wij alle aandacht. Wij hebben voldoende vetten in gevoerd opdat de voeding voor langen tijd zal verzekerd zijn. Een stilstand in de pro ductie van het brood en in den aanvoer van aardappelen is niet te vreezen. Ten slotte deed de rijkskanselier een be roep op alie werkgevers om de loonen zoo spoedig mogelijk in overeenstemming te brengen met de waarde van het geld. Hij wees dan op het feit, dat de huidige om standigheden zoo gunstig zijn voor een actie van uiterst links of uiterst rechts en besioot: do regeering houdt de wacht en zal haar plicht doem Wie do onruststo kers ook mogen zijn, zij zal met de groot ste energie tegen lien optreden en het be wijs leveren, dat de Duitsche republiek sterk genoeg is om zich te verdedigen. (La waai op de banken der communisten). Het is thans geen tijd om over te gaan tot een herziening van de grondwet. Ik zal er met al de mij ten dienste staande middelen voor zorgen, dat de huidige grondwet on aangetast blijft. Voor do buitenlandsche politiek, zooals ze thans in overeenstem ming met de bevolking van het Rijn- en Ruhrgebied gevoerd wordt, is het volstrekt noodig, dat de eenheid in het binnenland behouden blijve. Ik zal het vaderland dienen met al de kracht waarover ik beschik, zoolang gij mij daartoe het noo- dige vertrouwen schenkt, maar ook geen dag langer! (Geweldig applaus van alle burgerlijke partijen). Het moet duidelijk worden, hoe het nu eigenlijk met dat ver trouwen staat en of wij samen kunnen blij ven werken om het volk te redden (ap plaus, waaraan ditmaal ook de tribunes deelnemen; lawaai bij de communisten). Na Guno kwam Hermes, de minister van financiën, aan het woord. Hermes deelde in de eerste plaats me de, dat er vanaf 1 September voor de spoor wegen en vanaf 15 September bij de post goudtarieven zullen worden ingevoerd. Aan betalingen volgens het verdrag van Versailles bracht Duitschland sinds de be zetting van het Ruhrgebied zes billioen op aan goud en leveringen in natura. In het najaar zal bij de hervorming van de in komstenbelasting ook het vraagstuk van de goudbalans en de goudrekening beslist dienen te worden.In opdracht van deregee ring overwegen deskundigen de vraag of het ook mogelijk is rekeningen in te voe ren in marken met stabiele waarde. Door ccn nieuwe financieele overeenkomst zal aan de staten en gemeenten een groote mate van financieele zelfstandigheid wor den toegekend. De nieuwe goudleening moei tot een bedrag van 500 millioen worden gewaarborgd. Gezonde verhoudin gen zullen evenwel eerst kunnen ontstaan, wanneer de Ruhrbezetting door een on partijdige beslissing aangaande onze ver plichtingen opgeheven wordt België. De rector van de Gentsche Hoogeschool afgetreden. De reclor-magnificus van de hooge school te Gent is afgetreden. Rusland. De sociaal-revolutionairen onderwerpen zich aan Moskou. Hot congres der vroegere sociaal-revo lutionairen heeft besloten het Al-Russi sche Congres en de besluiten daarvan te erkennen, zoodat voortaan ook voor hen de communistische Internationale de eeni ge leidster zal zijn. Spanje; Het voorste! van generaal Anido verworpen De bladen deelen mede, dat do minis terraad eenstemmig bet voorstel van den militairen commandant van Melilla, ge neraal Martinez Anido beeft verworpen, om een offensief tegen Aihuccmas te be ginnen. Turkije Het Anierikaanscli—Turksch verdrag. Het verdrag, tassehen Amerika en Tur- HET VOORFJAAR35TE NIEUWS.' buitenland. Dr. Cuno spreekt in den rijksdag: het lijdelijk verzet kan niet worden opgege ven; onderhandelingen met Frankrijk zijn onmogelijk daar Frankrijk geen overeen- komsi wil; een krachtige financieclo poli" tiek zal worden gevoerd. Op 1 September worden goudtaricven op de Duitsche spoorwegen en op 15 Sep- tember bij de Duitsche post ingevoerd. Mussolini roept de bemiddeling in van president Coo'idge tot beëindiging van de hersteikwestie. Opstand op de Philippijnen; 46 dooden. BINNENLAND. De heer Colijn Minister van Financiën? kije ge teekend, schaft de capitalaties af en verleent aan beide staten het voorrecht van meest begunstigde natie. Bovendien geeft bet verdrag volkomen vrijheid van handel en scheepvaart en een vrije doorvaart door de Dardanelles da Zee van Marmora en den Bosporus voor Amerikaansche scheper: en vliegtuigen. De Vereenigde Staten aanvaarden geen verantwoordelijkheid voor de uitvoering van de conventie der zeeëngben. Amerika. Opstand op de Philippijnen. Zes- en veertig dooden. Gedurende do laatste weken hadden zich falrijko fanatieke Moros, nabij de Oost" kust van het e.Jtnd Mindanao verzameld- Zij bedreigden de omwonende bevolking, tartten de regeering en weigerden om de wapens neer te leggen en naar hun hui zen terug le keel en. Een afdeeling «rlimnen heeft thans na een heftig gevocht go menigte uiteenge jaagd en verstrooid. Zes- en veertig Mo- ros, cn de leiders werden gedood. De op-* stand is gt-broken. m colijn minister van financien. Het Correspondentiebureau te 's-Gra- venhage meldt ons: Naar thans kan worden medegedeefld kan eerlang de benoeming van den oud" minister den heer H. Colijn, lid der Twee de Kamer, tot Minister van Financiën worden tegemoet gezien. Do gewone audiëntie van den Minis- ter van Koloniën zal op 10 Augustus niet plaats hebben. 'UET PE OIHBEVIWB ALPHEN AAN DEN RIJN. Verkoop ing. Gisteren had ten over staan van notaris B. v. d. Berg in hotel „De Vergulden Wagen" alhier bij afslag do verkooping plaats van de kapitale Hofstede, gemerkt D 185, met gedraineerd eerste klas bouwland, gelegen aan de Burg vaart to Korteraar. De perceelen welke ge zamenlijk in bod werden gebracht op f 72771, werden afgemijnd op f 5000 en toegewezen aan de N.V. Oosthoek en Zn. alhier. NIEUWKOOP. Jubileumfeest. De gemeenteraad heeft f 500 uitgetrokken voor de tractatie van schoolkinderen bij het jubileumfeest en voor eenige gevclversiering van bet Raad huis. NOORDEN. Noorden vooruit. Het café van de wed. J. Veenman, gelegen in de kom van het dorp, zal algeheel worden vernieuwd, terwijl tevens ruimschoots gelegenheid zal worden gemaakt voor logies, wat voor de vele kuntschilders en amatour-visschers een goede uitkomest zal zijn. ZOETERMEERZEGWAART. Aanbesteding. Vrijdag j.l. werd aan besteed de reparatie en onderhoud aan de sluizen alhier en te Stompwijk. Perceel A: Ellenboogsche cn Stomp- wijksche verlaat: Joh. Bouwman f 1014; v. Dongen cn Glasbergen, Leidschcndam, f 1290; Wed. C.roenowegen, Leidschcn dam, f 1035; P. J. Herwijnen f 1020; Noordanus f950; Gebrs. Smits f920 Perceel B: Meerscho verlaat. Joh, Bouwman f405; v. Dognen en Glasbcr- dgen, Leidschcndam, f 600;^ Wed. Groei- newegen, Leidschcndam, f 495; P. J- Her wijnen f515; Noordanus f olO; Gobrs< Smits f5.85. Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. Firma's achter wier naam. geen woonplaats is vermeld, zijn alhier gevestigd.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1