aangehouden tot de nieuwe raad is geïn stalleerd. De Voorz. doet mcdedeeling, dat door dc firma Werkhoven en Beider en Oudshoorn is ingeschreven voor de levering van een laetauto met motor en karresserie, met ta kel en toebehooren, door Werkhoven geheel omlijnd voor de som van 4825.50 en B. en O. voor f 4932.50. B. en W. stellen den raad voor dit te gunnen aan den laagsten in schrijver, wordt aangenomen. Een verzoek van den heer B. Hoogstra ten betreffende reclames Hondenbelasting wordt op voorstel van B. en W. afgewezen. De bouw van de Openb. Lagere School wordt gegund aan den laagsten inschrij ver den heer IJsken uit Heemstede voor de som van f 11434.—. Door de hceren Bader en Speelman was overleg gepleegd met den pachter van het terrein waarop de school gebouwd moest worden en heeft deze parhter toegestemd den grond af te staan direct tegen eene vergoeding van schade croot f 5.10 per strekkende roede. Do Gemeenterekening 1922 wordt in han den gesteld van ecne commissie door den Baad benoemd, nl. de beeren v. Zonneveld, Bader en Speelman, Deze rekening sluit met Gewone Ontvangsten groot f 201.441.— en Gewone Uitgaven f 176.762.Het na- deelïg saldo der Buitengewone Bekening bedraagt f 21136,94. Een voorschot-aanvrage der Herv. School groot f 1750.—, wordt toegestaan. Compta biliteit 1923 woidt goedgekeurd. Tevens een verzoek van den beer G. Wesseling om het plaatsen van een kantoorgebouwtje aan de Oosthaven. Wordt toegestaan tot we- deropzecgings toe voor de som van f 1. per week. Omtrent de versiering van het raadhuis met de a.s. jubileumfeesten besluit de Baad dit aan R. en W. over te laten met de wensehelijkheid dat bezuiniging wordt be tracht. daar reeds f 1000.als subsidie voor dit feest is uitgetrokken. Daarna wordt de ners uitgenoodigd tot bli woning onening Oosthaven. "Na de korte geheime zitting vertrekken de raadsleden met auto's naar de Oostha ven alwaar zii worden opgewacht door het Bestuur der Vereeniging voor Bloembol lencultuur. Daar ter plaatse, snreekt de Burgemees ter een rede uit. "Na moeitevol beraad en onderling overleg heeft Sassenheim een betere haven verkregen. die gtaat in het teeken der vooruitgang ▼au de niivere bevolking. Hij hoopte dan ook, dat Gods zegen op den arbeid ruste van alle exporteurs, kweekers en han delaren en deze Haven meer door uitvoer als door invoer den roem van Sassenheim move wegdraven over de geheele aarde. Hierna noodïgde de Eere-Voorz., de heer O. Vlasvel^ Sr., namens Bloembollencul tuur de Baaddeden uit tot een trezellig «amenziin in Hotel ..Het Bruine Paard", alwaar de pare-Vocrz., die namens het be stuur van "Bloembollencultuur was aange zocht. de vol erende rede hield. sarTgefiaroe faafc de gevoeielisTë vertolken van het Bestuur der "Vereeniging Bloem bollencultuur bïi de plechtige ope ning Oosthaven. Deze onening geeft een bewns van toenemende bloei der Gemeen te. Hii schetst de bevolking van etteliike jaren terug met 1300 zielen, thans met 4000 inwoners. Deze welvaart beeft Sassenheim te danken aan de groote bedrijfsleiders, die de wereld doorkruisten van Oost tot West en Zuid tot- "Noord. Nooit had spreker kun nen denken dat Sassenheim eens het gaslicht, waarna electricitcit en nu in de toekomst waterleiding zou bezitten. Dit ge tuigt van een ruimen blik van de steunpi laren der gemeente Sassenheim, nl. de raadsleden met B. en W. aan het hoofd. Hij brengt, hulde aan Burgemeester Gou verneur. die ondanks het slechte weder niet. rustte den arbeid aan de Haven met kracht te doen voortzetten, zoodat zij nu in het seizoen der Export is voltooid. Hij spreekt den wensch uit dat deze Haven, welke zoo schoon daar gesteld is, moge bijdragen tot meerderen bloei van Sassen- 'heim en haar inwoners. Daarna brengt do Burgemeester dank aan den Baad welke voor een groot deel aan totstandkoming dezer Haven heeft medegewerkt. Vervolgens voeren het woord: Wethouder "Warnaar, het oudste raadslid Bader, Speel man en Koest, waarna de heer G. Vlasveld deze bijeenkomst sloot, ALP HEN AAN DEN RIJN. Jubileumfeesten. Vandaag zijn de ju bileumfeesten begonnen en men kan tevreden zijn. Het weer werkt ook buiten gewoon mede. Het bezoek uit omliggende plaatsen was vandaag al groot. Wij geven morgen een verslag van dezen eersten dag. BOSKOOP. Personalia. Te 's-Gravenhage zijn ge slaagd voor het examen handelskennis L 0., de heeren G. van der Beidt en H. den Eesten. HOÖGMADE. R.-K. Vciksbcnd. Dinsdagavond had in de zaal van den heer G. Hildebrand de gewone maandvergadering plaats. Do Voorzitter opende met gebed en heette al len welkom. Bij afwezigheid van den se cretaris werden de notulen uitgesteld tot de volgende vergadering. Het Bondslied werd uit volle borst gezongen. Daarna werden eenige circulaires besproken o.a. over het verplicht lezen van de weekeditio van de „Volkskrant"; besloten werd dit belangrijke punt tot de volgende vergade ring aan te houden. Aangaande de bij drage voor de R.-K. Universiteit werd be sloten voor dit jaar f 2 af te dragen. Be treffende de uitgave van het Gedenkboek van den Diocesanen Bond van R.-K. Werk liedenvereenigingen in het Aartsbisdom Utrecht werd besloten, in overleg met den Geest. Adv., dit werk voor de bibliotheek aan te schaffen, daar dan ieder er van kan profiteeren. Omtrent een circulaire Huldigingscomitó jubileum H.M. de Ko ningin werd besloten geen deputatie te zenden wegens te hooge onkosten voor de kleine afdeeling. Medegedeeld werd dat het bestuur zal trachten voor de volgende ledenvergadering een spreker te krijgen over de instelling van de R.-K. Arbeiders beweging „Concordia", wat door de leden werd toegejuicht. De gehouden speldjesdag ten bate van „Herwonnen Levenskracht" heeft de flinke scan van f 57.44 opge bracht. Door den voorz. werd een woord van dank gebracht aan de milde gevers, aan de propagandisten die er voor ge werkt hadden, en in het bijzonder aan de dames-verkoopsters, die door haar ijver zooveel hebben bijgedragen tot het welsla gen van dozen Zonnedag. Door den 2den voorz. werd nog een kort verslag uitgebracht omtrent de laatst gehouden vergadering van de Gewestelij ke Aankoop vereeniging, en medegedeeld dat deze nog niet is opgeheven. Van de rondvraag werd geen irebrmk in Nood" bracht f 1.45 op. BEOHTZAKEBÜ KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbare zitting komen op de rol voor 98 zaken, voor niet-openbaar 12. G. J. H., te Voorschoten, beeft volgens het verbaal zich schuldig ge maakt aan burengerucht, doch is niet verschenen. Het echtpaar Riethoven, dat van deze vrouw nog al last ondervind, werd als getuigen gehoord.' Door getuigo R. wordt beweerd, dat beklaagde in hoogo mate ze- nuwlijdster is, en deze weg werd door hem gekozen, om haar opgenomen lo krijgen in een of ander gesticht, wat de rust in de omgeving zou terugbrengen en voor haar zelf veel beter was. Eisch f 3 of 3 d. J. v. O., te Leiden, is beklaagd van het werpen van vuil in het water. Als ge tuige wordt gehoord mej. Kappers—Chris pijn, die een en ander kan bevestigen, waarna f 2 of 2 dagen wordt geëischt. J. J. G. M., te Leiden, heeft niet op bet eersto aanzoek der politie zich ver wijderd van een volksoploop, wat beklaag de ontkende. Hij zou familie afhalen en had met den volksoploop niets uitstaande Getuigo Schimmel, nogal een neef van beklaagde, kwam niet veel gunstigs vertel len van beklaagde cn diens echtgenoote. Ze waren gevaarlijk wat later nog wel zal blijken. Verder wilde en kon bij niet zeg gen van z'n familieleden. Bij dien oploop had hij althans niets gedaan, al was hij zelf door de politie op een klap onthaald. Do verbalisant van Egmond verklaar de dat beklaagde op de aan hem gedane sommatie geen gevolg gegeven had, en zelfs meegevochten had. Beklaagde beweerde van in geen geval, doch de ambtenaar oordeelde het feit be wezen en eisch te f 4 of 4 dagen. G. J. B., koetsier te Leiden, heeft zonder licht gevaren bij nacht, in het Oegstgees ter-kanaal. Door den Kantonrechter werd het zon derling gevonden dat een koetsier als scheepsbes tuurder optrad. De man had geen werk en daarom wat andere gezocht. Eisch f2 of 2 dagen. Voor het rijden met een kar met drie bonden en onverlicht op oen tijd'dat zulks verordend is, boorde W. A. v. G., melkboer te Lei don f3 of 3 dagen tegen zich eischcn. Tegen G. P. B. ca J. G. V., beide sla gers to Leiden, werd ieder 50 ct. boete geëischt, wegens het te laat laten werken De Ambtenaar hield er rekening mede, dat het gedaan was vanwege de hitte, dat werken op den dag onmogelijk maakte. H. Th. G. C., bierhandelaar, alsook A. H. G. v. d. H., wed. de R. te Leiden hadden ieder voor zich om dezelfde reden menschen te laat aan het werk gehad. Voor dc eerste werd geëischt 50 ct. of 1 dag, voor de laatste, die de overtreding tweemaal begin, f 1 of 1 dag. J. G. R., te Velp, beeft in strijd met de Strandverordening zich gedeeltelijk ont kleed aan bet strand te K a t w ij k bevon den op een plaats waar zulks verboden was volgens die verordening. Beklaagde deelt mede dat hij zich bin nenshuis van een badcostuum bad voor zien, een badmantel had omgehangen en deze aan het strand bad afgelegd. De verdediger, mr. Feo "Ween, te Arn hem, meende dat het ten laste gelegde niet juist was, waarom deze voor vrij spraak pleitte, toen de ambtenaar f 0.50 boete of 1 dag eisch te. H. v. 0. en J. J. de R.^-T., eveneens te V e 1 p, hoorden voon een gelijke strand veroTd en ing-over treding tegen zich eischen 50 ct. of 1 dag. H. v. d. A., chauffeur te Oegstgeest werd vrijgesproken, omdat hij niet zooals de dagvaarding meldde zonder licht ge- Kériiij u; r60d nict Beklaagde kan echter een andere aan vaarding tegemoet zien. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Leiden, 1 Augustus 1923. R.-K. Gemengde Zangvereeniging „Pulchri Studio". Vele onzer lezers zullen misschien nog niet weten, dat hier ter stedo is opgericht een R.-K. Gemengde Zangvereeniging. Dezo Vereeniging bestaat nog pas enkele weken, en zooals het bij allo jongo vereeni- gingen gaat, zoo gaat het ook met ouzo Vereeniging, n.l. do financiën zijn niet rooskleurig. Maar die financieele kwestie kan opgelost worden door den steun van Leiden's Katholieken, doordat dezo toe treden als donateur of donatrice. Men kan zich opgeven als donateur (trice) bij onder- getoekende. Het donateursgeld bedraagt f 1.per jaar, Ook andere geldelijke bij dragen zullen in dank worden aanvaard. Zij, die als lid wenscben toe te treden, kunnen dat doen op een der repetitie- avonden, welko gehouden wordeD 's Vrij dagsavonds van 810 uur, in het gebouw van den R.-K Volksbond, Steenschuur 15. J. v. d. VEER, Secretaris, 3de Haverstraat 91, Leiden. SPOBT PAARDENSPORT. Draverij te Stompwijk. i i Uitslag der Groote Handicap-draverij, gehouden door de Sto-mpwijksche Hard draverij-vereeniging „Nooit Gedacht" voor geregistreerde paarden van 3, 4 en 5 jaar: Ie pr. f 100 Meigroet 350 M. Stal G. Wasenaar, 2e f 50 Neeltje R 335 M. G. Paardekooper, Oegstgeest, 3e f 25 Lou Lou 335 M. Th. de Lange, Katwijk. Ie troost prijs f40 Meikurrel 335 M., D. Teske, Leiden; 2e f 15, Meibloem, 335 M., D. Knijnenburg, Den Haag. sTfènsigaEüfas Naar wij vernemen hebben de drie rechtsche fracties in den Raad besloten één wethouderszetel te laten aan de lin kerzijde (do sociaal-democraten willen geen wethouderszetel, dus aan één der drie andere linkerpartijen). Voor de drie andere zetels zijn aangewezen de heeren Sanders (Kath.), Meynen (Chr.-Hist.) en Mulder (A.-R.). Het tegenwoordig college is samengesteld uit de heeren: Bots (Kath.), v. d. Lip (Chr.-Hist.), die zich beiden niet meer beschikbaar stelden voor bet Raadslidmaatschap Pera (A.-R.) en Mulder (A.-R.). Menl verzoekt ons opname van het vol gende Mochten; wij onlangs melding maken van bet feit, dat er hier terstede plannen bestonden tot oprichting van een nieuwe Harmonica vereeniging, thans kunnen wij mededeeien, dat tot de oprichting defini tief is besloten. Een flink aantal leden', alle reeds Harmonicaspelers, zijn toegetre den. Naam der vereeniging is Harmonica- gezelschap „Crescendo". Als bijzonderheid zij vermeld, dat deze vereeniging geheel volgens de regelen der muziek zal worden geoefend. In de oprichtingsvergadering werd benoemd tot Directeur de heer H. D. van Wouw, musicus alhier, die bereid gevonden werd den leden aanvankelijk theorethisch. en daarna practiscli muzikaal te instrueeren. De repetities zullen aan vangen Dinsdag 14 Aug. a.s. Het bestuur werd samengesteld uit de hceren S. Zand vliet, Groenesteeg 92 on: C. Bontje, Alexan- derstraat 9a, bij welke adressen ernstige liefhebbers do gewenschte inlichtingen kunnen bekomen. Vergissen wij ons niet, aan is umo »or©emKing jle eerste in ons land m welke de Harmonica "Be speeld zal worden volgens de muziekrego- kn. "Wij wier.scheni de jonge vereeniging van baanbrekers veel succes bij hun blijk baar serieus streven. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Handteekene L. O. mej. T. van Tuinen. (Van onzen draad?, dienst)» Rusland en de Volkenbond, MOSKOU, 2 Augustus. (V. D.) De Russische Sovjetregeering beeft geweigerd in t© gaan op het voorstel van dien secre taris van den Volkenbond, deel te nemen aan de werkzaamheden van de commissie voor het transportwezen. De weigering is gebaseerd op de wederzijdsche niet-erken- ning van Rusland en den Volkenbond. GsmaeiilefQba Aankondigt^ GEMEENTEL!jKE VISCHVERKQ?, Aan den gemeentelijken vischwint Vischmarkt 18, Tel. 1225, is VRIJDj verkrijgbaar SCHELVISCH 4 f 0.23-0' SCHOL k f 031—0A0 en SCHAR h. 0 per pond. N. C. DE GUSELAAR,, Burgemeesit Leidon, 2 Augustus 1923. KaUtoBSeke Ap&gada LEIDEN. Donderdag. „Onzo Tooneelclub", te Zondag. Concert strijkmuziek, bouw, 810 uur. Apotheken fre tot en met Zondag Maandagmorgen eiken nacht en d©3 dags geopend zijn: D. J. van Driesum, L. Mare 76, Tel. W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel De apotheek van het Ziekenfonds Hulp der Menschheid is steeds geopeo doch alleen voor leden van dit Fonds. Z" 594. Vetegpafisch Weerbericht volgens waarnemingen verricht in den na gen van 2 Aug. 1923, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.764.7 Weenen. Laagste Barometerst.743.9 Valentia. Verwachting tot den avond van 3 Ac Aanvankelijk matige later toeneme; wind uit Zuidelijke richtingen, zwaaii wolkt tot betrokken met regenbuien, ze' temperatuur. De toestand van president Harding, SAN FBANCISCO 1 Augustus (V. De verbetering in den toestand president Harding houdt aan. Hcderx gen werd door den lijfarts van d$n siclent aan de journalisten medegede? dat president Harding een uitsteker! nacht heeft doorgebracht. Volgens meening is de president reeds herstellc: Hedenmorgen kon hij in bed opzitten voldoende voedsel tot zich nemen. Het wereld-hoogterecord geslagen. PARIJS 1 Augustus (V. D.) Het reld-hoogterecord is geslagen door den kenden Franschen vlieger Sadi Lecoiï die een hoogte bereikte van 35.116 n Het laatste record, dat op naam stond' de Amcrikaansche luitenant-vliegenier Ready, was ongeveer 34.180 voet. Laatste generaal der witten gevang; genomen. MOSKOU, 1 Augustus (V.D.) Pc| doff, dc laatste generaal der Wit*m ~<IS" 50Vjerrbcai»^.o<l in het land der ïn> ten, is gevangen genomen. Hij heeft ecne proclamatie uitgevaardigd, waara zegt, dat de contra-revolutionaire stri; afgeloopen en zijne medeplichtigen spoort, het gezag der Sovjets te atea dat alleen de wedergeboorte van Bus! kan verzekeren. (Vreemde plotselings keering!) De Frajische en Belgische antwoord* Geen gemeenschappelijl antwoord aan Duïtschli m o g e 1 ij k. LONDEN, 2 Aug. (V.D.). De Britscb geering heeft tot haar leedwezen me* constateeren, dat in de antwoorden Frankrijk en België op do Britsclie werp-nota aan Duitschland geen de elementen aanwezig zijn om een lueenschappelijk antwoord der gealliw aan Duitschland, waarop Grcct-Brit'.i grooten prijs 'had. gesteld, te zenden Ce teugels strak. Een riatuurvriend verzoekt ons opname van het volgende: De plantsoenen worden vernield, de bos- echen bevuild, de natuur ontheiligd, daar moeten wij krachtiger nog tegen in, alles wat het toerisme maakt tot een geestelijk en moreel genot, rust geeft te midden der jagendo tijden, dat moeten wij bescher men, bevorderen. Veel wat de overheid nalaat, in het tegenwoordig stadium niet andere dan na laten kon dikwijls, daar zullen wij in moeten voorzien. Propaganda onder de jeugd, onder de arbeiders, onder de burgers, onder de beursbezoekers, ja, zeker ook onder de beursbezoekers, en hun genooten, on der de boeren onder onze eigen leden ook, vóór bevordering van en eerbied voor de natuur, tegen verwoesting en ver nieling van parken en bosschen, lanen en wegen Zoo sprak onze Voorzitter den 8stcn Juli in do Gemeente 's-Gravenhage. De burgemeester van 's-Gravenhage schreef een week later een brief aan de hoofden der scholen van zijn gemeente, waarin bij deze klachten als het ware illus treerde: De jaarlijksche schade door het opbre ken van bestratingen uit baldadigheid, wordt voor Den Haag alleen op 30,000 gulden geschat. Van de jaarlijksche onderhoudskosten aan schuttingen en afrasteringen kan men veilig de helft op rekening zetten van de baldadigheid der schooljeugd, dio kosten bedragen ongeveer 5600 gulden, terwijl aan banken en waarschuwingsborden voor niet minder dan 7600 gulden jaarlijks wordt vernield, en zoo gaat het door De vernieling van boomen en heesters, het vertrappen der grasperken geeft aan jaarlijksche onkosten 13,000 gulden, voor de afrasteringen komen daar nog eens 4000 gulden bij. Het breken van takken van eikenstrui ken cn -boomen in den tijd der eikels, geeft een niet te becijferen schade, hetzelfde geldt voor het verstoren van nesten van nuttige vogels in de Scheveningsche Bosch- jes, de Boschjes van Poot en Marlot Schreit dat niet ten hemel? Zien onze onderwijsmannen een weg om dio baldadigheid den kop in te drukken, achten zij het mogelijk deze neiging tot vernielen bij onze jeugd te beteugelen Zouden zij in staat zijn bij de kinderen meer eerbied voor andermans goed en voor wat eigendom der gemeenschap is, bij te brengen? Onlangs zei een moeder tegen ons: men verbiedt dit, men verbiedt dat, maar waar om verbiedt men dio scbervenkeuken op do kermis niet, waar 't de groote kunst is en het grootste plcizier geeft de meesto dingen stuk te gooien? Dat leert den kinderen vernielen. Is het wonder, dat de lieve jeugd groote keien naar wielrijders en automobilisten gooit, gelijk ook een der klachten is van den Haagschen burgemeester? Met straatvuil en zand wordt je soms gesmeten in je auto, je mag nog blij zijn, als het geen koolstronken of keisteenen zijn. Kunt gij hier te lande onbewaakt op straat een auto of een motorfiets laten staan, zooals overal in Amerika gebeurt, parking? Bij parking worden de auto's eenvoudig in vischgraat-opstelling op straat neerge zet cn staan daar veilig. Doe dat hier eens. Er moet verbetering komen en die ver betering moet van de school uitgaan, de ouders der kinderen moeten de onderwij zers krachtig steunen. Men heeft beweerd, dat de brooddron kenheid, zelfs, do misdadigheid bij dö jon gelieden, die in oorlog geweest zijn, te wijten is aan het lang van huis zijn van de vaders en de verruwing door het leven in het veld 't moge waar zijn, maar wij zijn niet in den oorlog geweest, al hadden wij do mobilisatie, waarin toch ook veel verlof gegeven word wij kennen de ver ruwing niet door het verblijf aan het front en toch is het in ons land niet minder erg dan elders, neen, erger. Het zijn de schoolkinderen, en zij, welke nauwelijks de schoolbanken verlaten heb ben, die vooral schuldig zijn aan deze er gerlijke baldadigheid. Daarom doen wij nogmaals een beroep op de onderwijzers. Wij zijn niet op de hoogte van hetgeen do onderwijzers in hun vergaderingen ge woonlijk bespreken, maar nu de vacanties begonnen zijn, hopen wij, dat zij eens zeer ernstig dit zeer ernstige vraagstuk zullen bepeinzen; als zij, zooals gelukkig velen hunner doen, de natuur ingaan, hetzij te voet of met de fiets of per motorfiets, of wel ze maken een reis over do grenzen, soms heel ver van honk, als zij dan zoo heel alleen in do natuur zijn, als 't ware zich opgenomen gevoelen in die wondere wereld van schoonheid en rust, laten zij dan ook eens hieraan denken, dat het zoo dringend noodig is de kinderziel, wier vor ming ook in hun handen gelegd is, vat baar to maken voor de liefde, die ook is eerbied, voor do natuur. Er gaat zooveel kostelijks verloren, als do boomen cn hees ters vernield worden, bloemen en bloeiende takken afgerukt, nestjes worden uitge haald, grasperken vertrapt en hagen ge scheurd; als in plantsoenen en bosschen schillen en papieren worden achtergelaten, in beekjes en vijvers allerlei rommel ge worpen wordt. Wat een schade kan een achteloos weg geworpen lucifer aan bosch en heide be rokkenen, wat een gevaar ligt er niet in het vuurtje-stoken, het kampeeren zonder de voorzorgsmaatregelen, die de echte kam peerders nemen? Wat wordt het genot van anderen, dio de stilte zoeken, niet bedorven door luid ruchtig gebrul, dat gezang moet voorstel len; van den wiolrijdenden of motorenden toerist, die met allerlei projectielen wordt gebombardeerd. Aan u, onderwijzers misschien ook aan de onderwijzeressen doen wij het dringend verzoek: helpt ons uit dit groote perikel. Overal moet bezuinigd worden, laat ons in de eerste plaats zuinig zijn met wat de natuur ons weliswaar met milde hand biedt, maar dat alleen ongeschonden zijn schoonheid kan bewaren. Zou het niet mogelijk zijn, dat door de onderwijzerswereld één groote en machtige veldtocht op touw werd gezet tegen bal dadigheid en ruwheid? Is de Nederland- sche onderwijzer niet zóó steïk, dat hij dit vermag lot stand te brengen? Wij hebben vertrouwen in hem; mogo hij dit vertrouwen niet beschamen. Zeker, het is véél, heel véél, wat wij vragen, maar het gaat ook om groote din gen, om schatten, die behooren tot de beste, die wij bezitten. De gemeenschap vraagt er om, hier en ginds, allerwegen! Laat haar stem niet onbeantwoord. De teugels strak! Maar met dit al zouden wij er nog niet zijn, als hetgeen, wat de onderwijzer tot stand zal weten to brengen, niet werd voortgezet door do ouders. Als de jeugd onder liet toezicht van den onderwijzer weg is, dan moeten do oudere diens taak overnemen, dan moeten zij, wel bewust van hun verantwoordelijkheid, zor gen, dat wordt toegepast, wat den kin deren is voorgehouden. Dan tocli voelen de kinderen zich ineens vrij, de dwang is weggenomen, zij zijn als veulens in de weide, nu komt hot er op aan om dat vrijheidsgevoel niet te doen overslaan in bandeloosheid. De ouders kunnen niet klaar slaan om hun kind als 't ware, zoo over to nemen uit do handen van den onderwijzer. Hei zal in do overdenking van dit vraagstuk zeker een moeilijk op te lossen puzzle ken te zijn, maar misschien is er wel door schrandere koppen, die dei derziel doorgronden, iets op te vinden In elk geval moet ieder, die voor streven voelt, meehelpen om straat» derij tegen to gaan, desnoods met krachtigsto argumenten. Het kind, van school thuis moet aan tucht gewend worden, niet 8l in huis, maar ook, als 't weer de opgaat. Daarvoor zijn do ouders vf' woordelijk; zij moeten inzien, dat zij alleen om hun kind, om zich zeiven, ook om der wille der gemeenschap1 een plicht te vervullen hebben. Die dit niet voelt, hoeft niet het zich te beroepen op do gemeenschap andere belangen hen daartoe nopen. Van huis moet ook uilgaan do ver lende invloed, het goedo voorbeeld, dal kind terughoudt op do vrijo middags den Zondag, zoowel als in do vacantie to misdragen als wij hierboven ge» hebben. Arbeiders, burgers, beursbezoeker 'hun genooten, boeren allen* ten hier als ouders, zoowel al3 voltf nen, dio zich een deel gevoelen der ge® schap, opkomen vóór bevordering van 'eerbied voor de natuur, togen verwocs en vernieling van parken en bosschet nen en wegen. En in do eersto plaats roepen wij roov ten strijdo onzo eigen leden! Op tegen do baldadigheid, do Tl'r zucht, do bandeloosheid! Samen, met den Noderlandschen faijzor, allo Nederlanders, die met oi' noodzakelijkheid voelen, dat er een' komt aan do ruwheid, dio het k<$ schijnt te zijn van onzo hedcnds« jeugd. Voor allen geldt het: do teugels W. J':

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2