3)e £eidóQh&(2ou/tm\£ 14 Jaargang. ZATERDAG 21 JULI 1923 No. 4203 DoABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week I 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL franco per post f 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon* en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. SI. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentiën 30 cent pet regel* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. Kleine adverientiën, van ten hoogste 30 woorden, waan» betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop 10.50. jïït numntes* bestaat uit vfiep aEatSe&u, waaronder het Geïl< 3usïree?*cS ZondagsbSati. FEUILLETON In het derde blad van ons Zaterdagsche nummer zulleiï we iedere week te be ginnen op heden de vertaling plaatsen van een roman „De Bruid van het Kruis" van de bekende DuitscLe schrijfster Handel Mazzetti. Na onderhandelingen met uitgever en schrijfster hebben wij het uitsluitend ver taalrecht van dit zeer mooie werk i verkregen. Heden plaatsen wij het slot van de gewone dagelijksche feuilleton, terwijl wij in den loop der volgende week een aan vang maken met een nieuw dagelijksch feuilleton. Y Onze politieke eenheid. Het Rapport-Barge heetf al eenige be spreking in de pers uitgelokt. En er zal nog wel meer over worden gesproken en geschreven. Wat zeer nuttig en gewenscht is, want dit ernstige werk eisckt ernstige studio 1:1 cn buiten do Kiesvereenigingen, maar vooral ook in de Kiesvereenigingen. Er zal wel, dunkt ons, binnen niet al te langen lijd worden bekend gemaakt en wel zeer tijdig, veronderstellen we de datum, waarop een Bondsverbadering ter behandeling van het rapport zal worden gehouden. Voor dien tijd moet er in de Iviesver- eenigmg over worden beraadslaagd. Bij deze beraadslagingen moet vóór al les voor oogen worden gehouden dit doel: hoe wordt het best de kracht en de een heid der R.-K. Staatspartij gediend? Do eenheid is een onmisbare voorwaarde voor de kracht! Wij gelooven, dat over het algemeen ons Roomsche volk zich niet diep genoeg bewust is van het feit, in het openbare, maatschappelijke leven, met name in de politiek, recht van meespreken te hebben zoodanig als tot op betrekkelijk korten tijd geleden onder de onzen nog als een utopie werd geacht. Bij de beraadslagingen over het rap port moet aller streven en aller verlangen hierop zijn gericht: behoud, versterking van onze politieke eenheid, die belichaamd wordt in een zoo bekwaam en bevoegd, zoo voortreffelijk mogelijke afvaardiging in onze Tweede Kamer. BUaTEMLAim De bezetting van het Roergebied Het verwachte Britsche antwoord. Het ontwerp thans gereed Het Engelsche kabinet is gisteren gereed gekomen met het ontwerp van liet Brit- €oho antwoord aan Duitschland en met i begeleidende nota aan de Geallieerden, frelke zoo spoedig mogelijk naar Parijs, Brussel, Rome, Tokio en "Washington zal worden gezoóden. De nota zal zoo moge- hik heden de Fransche regeering berei den. Reuter verneemt uit gezaghebbende bron <iat de meeste veronderstellingen belref- 'ende de Britsche voorstellen louter gis singen zijn. Zoo kan b.v. het denkbeeld t/etreffende de annuleering van de schuld vorderingen van Groot-Britannië geheel worden uitgeschakeld. Er wordt op ge wezen, dat de kwestie der inlergoallieerde schulden niet in het antwoord aan Duitsch tand zal worden aangeroerd. De kwestie is er één voor een conferentie en thans wordt nagegaan, hoe een dergelijke confe rentie tot stand gebracht zou kunnen wor den. Dc besprekingen tusschen Frankrijk en Engeland. Eon Belgisch com promisvoorstel. Men kent te Parijs op het oogenhlik uogal waarde toe aan een compromis voorstel. dat het gevolg zou zijn van de besprekingen van Benesj, en dat te Brus sel zou zijn opgesteld. Volgens dit voorstel zouden de geallieer don op het oogenblik van Duitschland niet meer eischon dan hetgeen noodig is: le. voor den Franschen wederopbouw, 2e, tot Schadeloosstelling der Belgische en'andere slachtoffers, 3e. voor wat Engeland aan Amerika te betalen heeft. Dit zou te za- men een totaal vormen van 35 a 40 mil liard goudmarken, die in tien of vijftien annuïteiten betaald zouden worden. Tot na alloop van dat tijdsverloop zouden dan uitgesteld "blijven het onderzoek naar de waarde van bons G en de in tergeallieerde schulden, en het onderzoek naar een regi me voor het Rijnland, dat de Belgische en 'i^sche veiligheid verzekeren zou. "erd dit voorstel aangenomen, dan. zou Duitschland zijn passieven tegenstand moeten opgeven, zich moeten onderwerpen aan een militaire controle en aan de aan wijzingen van de internationale finan- cieele commissie. In dat geval zouden Frankrijk en België toestemmen in de bijeenkomst van een commissie van inter nationale financieele deskundigen, die de raadgeefster van de- Commissie van Her stel zou zijn en zonder de betalingen zelf te kunnen wijzigen- of verminderen, de wijze van betaling bestudeeren zou. Uit de wijze, waarop een.en ander hier vermeld wordt, is het duidelijk dat de Fransche regeering eventueel in een der gelijke oplossing zou toestemmen. Men meent hier dat ook Amerika geneigd zou zijn gedurende tien jaar de Fransche schuld te laten rusten en Engeland kan er niets tegen hebben omdat het aldus de annuïteiter, die het in dié tien jaar zelf aan Amerika te betalen heeft-, van Duitsch land terugkrijgt. Voorwaardelijke capitulatie van Duitschland? Do diplomatieke medewerker van de „Daily Chronicle" verneemt, dat Duitsch land de bereidwilligheid heeft te kennen gegeven, in het Ruhrgebied te capitulee- rcn, indien Engeland dit aan Duitschland vraagt en tezelfdertijd tot Frankrijk het verzoek richt, terug te keeren tot de onzichl bare bezetting en er in toe te stemmen, dat. Duitschland hot burgerlijk bestuur in bet- gebied uitoefent. Dit voorstel valt evenwel niet ernstig te worden oveihvogen. Engeland wil Duitsch land geen garantie geven en uit Duitsohe bron verneemt de „Chronicle", dat_d& be tuigingen volgens welke Engeland zijn best zou deen, voor Duitschland onvoldoen de zouden zijn. De conferentie fe Lausanne. Rusland teekent de zeeëngtcn- conventie niette Lausanne, doch te Konstantinopel. De Sovjets hebben .aan do conferentie doen weten, dat zij de voorwaarden van do conventie inzake de zeeëngten aannemen, doch dat zij onder de tegenwoordige om standigheden in de onmogelijkheid ver keerden, gedelegeerden naar Lausanne te zenden. Rusland zal daarom de conventie te Konstantinopel teeïenen binnen den in de uitnoodiging der mpgendheden genoem den tijd van drie weken. België. De Vervlaamsching der Gentsche Universiteit. Het o n t w e r p-N o 1 f in de afdeelingen der Kamer aangenomen. In alle afdeelingen der Kamer is gister middag het ontwerp in zake de Vervlaam- sching der Gentsché universiteit, hetwelk de Senaat reeds Woensdag aangenomen heeft, onderzocht en in totaal met 73 te gen 54 stemmen en 12 onthoudingen aan genomen Het is dus zeker, dat het de vol gende week doflr de Ivamer zal worden aangenomen. De afdeelingen der Kamer hebben voorts, mot 01 tegen 44- stemmen en 5 ont houdingen een voorstel, onder de kiezers van de Vlaamsohe provincies een referen dum te houden over het handhaven of op heffen van de Fransche universiteit te Gent, verworpen. De Lcgerwet aangenomen. Nadat zich verschillende incidenten had den voorgedaan, heeft do Kamer gister- namiddag in tweede en definitieve lezing met 85 (liberalen en Katholieke Walen en enkele Vlamingen) tegen 16 stemmen (Katholieke Vlamingen en frontpartij) en 9 onthoudingen de militaire recruteerings- wet aangenomen. Op het oogenblik, dat de stemming be gon, verklaarden de socialisten, dat zij ge noeg haddon van „do comedie en de mar- c'aandage", waarop zij, gevolgd door den afgevaardigde der oudstrijders, de zittings zaal verlieten De fronlpartij stemde tegen, .omdat, zooals afgevaardigde De Glercq verklaarde, zij niet wil medewerken om België nog meer onder de vazaliteit van Frankrijk te brengen en ze evenmin de Ruhrpolitielc, die België in de oogen der gansclie wereld belachelijk maakt, wil steunen". De Katholieke Vlaamsche Kamergroep. Van Cauwolaert afgetre den als Voorzitter. Gistermorgen schreef de Standaard, dat uit de bespreking in de Katholieke Vlaam sche groep over het inrichten van Vlaam sche en V/aalscho legercompagnies geble ken was, dat het geduld van vele leden tot het uiterste gedreven is en dat men slaat voor beslissingen, welke verstrekkende ge volgen kunnen hebben. Gistermiddag ving hel hoofdartikel in het blad aan met de mededeeling, dat de katholieke Vlaamsche Kamergroep niet meer bestaat. Van Cau- wciaert blijkt namelijk in de vergadering van Donderdagavond zijn ontsiag als voor zit ter te hebben medegedeeld. Die beslis sing, die onwederroepolijk is, zeide hij, is het gevolg niet enkel van hetgeen Donder dag en gisteren gebeurd is, maar van een reeks feiten, waaruit ik op dit oogenblik het logische gevolg moet trekken. Ik kan niet langer het voorzitterschap waarne men van een groep, die in zijn meerder heid mijn gedachten niet deelt. Duitschland. Rechts tegen links. 'Voor botsingen op 29 Juli gevreesd. Volgens ontvangen berichen, houden de betrokken autoriteiten zich bezig met de vraag, welke maatregelen genomen moe ten worden, ten einde, botsingen te voor komen bij de aangekondigde anti-fascisti sche demonstratie der communisten op 29 Juli as. Vooral in Potsdam vreest men voor relletjes tusschen links-radicalen en Jeden ^yan het garnizoen te Potsdam, dat des Zondags niet door den dienst binnen de.kazernes wordt gehouden. De Uilsteindienst meldt: De bladen der gematigde linkerzijde, alsmede der burger lijke arbeidersgemeenschap gaan voort op te treden tegen do hurgeroorlog-propagan da, zooals die door de rechts- en links-ra dicalen wordt gevoerd, terwijl zij de re- geermgsverklaring volkomen ondersteunen De regeering heeft namelijk gewaar schuwd tegen den burgeroorlog en maant in het bijzonder er toe aan, de verderfelij ke propaganda, zooals die door de links en rochts-radicalp pers wordt gevoerd, te staken. Dg Uilsteindienst meldt uit Brunswijk: Volgens de „Brnunsclvweiger Landeszei- tung" zijn te Berlijn de door de commu nisten op 29 Juli vastgestelde anti-fascis tische betoogingen verboden, op grond van een bepaling der Duitsche grondwet. Dc duurte. Verschillende- r e 11 e t j e s. Te Aken hebben wegens de enorme duurte verschillende releltjes plaats ge had Talrijke winkels en de arbeidsbeurs werden geplunderd De menigte word door do politie uiteengedreven. Te Breslau hadden gisteren in het cen trum der stad levensmiddelenopstootjes plaats. Een aantal schoen- en kleerenwin- kels werden geplunderd. Do politie moest van de wapens gebruik maken. De deelne mers aan de onlusten waren meest jonge lui Iks bond van Silezische melaalindustri- eelen heeft de staking der arbeiders beant woord met de uitsluiting of het ontslag van het gansche personeel. Typhus in Hannover. Uit Hannover wordt gemeld, dat seSert begin Juli in de dorpen aan de Leine een typhusepidemie heerscht, dio zich op schrikbarende wijze uitbreidt. Op. vele plaatsen liggen heel gezinnen ziek. Tot dus ver kwamen reeds 16 sterfgevallen voor. Engeland. Gunstige wending van de stakingen. De staking van de bootwerkers, die on geveer twee weken geleden begon in ver band met de ingevoerde loonsverlaging, nadert haar einde. In tal van havens is de arbeid reeds hervat, doch in eenige havens werd tot dusver nog gestaakt, o.a. te Manchester en Birkenhead, alsmede te Londen, waar ook de sjouwers van dc Smithfield-vleeschmarkt en die van de vruchtenmarkt in Coventgarden in staking gingen. Gisteren is echter het werk hervat te Manchester en Birkenhead, terwijl ook do sjouwers van Smithfield en Covent garden te Londen weer aan den arbeid zijn gegaan. In de dokken te Londen duurt de sta king met eenige uitzondering echter nog voort, doch men verwacht, dat de hervat ting van den arbeid le Manchester en Bir- kenland haar uitwerking te Londen niet zal missen. Te Huil, waar de bootwerkers eveneens nog in staking zijn, heeft het stakingscomité zich gisteravond bereid verklaard naar de „vredesvoorstellen".to luisteren. Zwitserland. De moord op Vorofsky. Bekentenissen van den moordenaar. De „Tribune de Genève" weet belang wekkende bijzonderheden te vermelden uit het verhoor van de beide moordenaars van den Russischen sovjet-gevolmachtigde op de conferentie van Lausanne, Vorofsky. Volgens deze bijzonderheden zou de moor denaar Conradi den moord te zamen met den secretaris van het tsaristische „Roode Kruis" te Genève, Polimin, al lang geleden hebben voorbereid. Conradi was reeds 13 April van dit jaar naar Berlijn gereisd om daar den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken Tsjitsjerin, Krassin of admiraal Behrens to vermoorden. Hij trof hen echter niet in het Russische ge zantschapsgebouw te Berlijn aan, waarop hij naar Zwitserland terugkeerde cn be sloot Vorofsky te dooden. Bij het verhoor heeft Conradi een uitvoerige uiteenzetting van zijn daad gegeven en daarbij ver klaard, dat hij van het bestaan van een nationaal-socialistische liga in Zwitserland niets heeft afgeweten. Op buitengewoon ruwe wijze vertelde hij, hoe hij den moord heeft uitgevoerd en gaf desgevraagd toe, dat hij de kogels voor zijn revolver met een vijl bewerkt heeft, opdat, wanneer hij Vorofsky in de huikstreek mocht treffen, de kogel daar zou blijven steken en een eventueele operatie doodelijk zou afloopen. Het proces tegen de beide moordenaars zal vermoedelijk in September te Lausanne plaats vinden.. Italië. Het fascistisch vernielingswerk. Een schrijven van Kardinaal Gasparri. Kardinaal Gasparri hoeft aan den aarts bisschop van Pisa* een brief gezonden, waarin gezegd wordt, dat Z. H. de Paus zeer misnoegd was bij het vernemen van de berichten over de vernieling van ver scheiden gebouwen der katholieken in Ita lië. De kardinaal noodigde de geestelijken uit, eischen tot schadevergoeding in te dienen. Mussolini verklaarde aan den voorzitter van 't katholieke comité van actie, dat hij order had gegeven aan de prefecten, om do symbolen en instellingen der katholieke kerk te doen eerbiedigen. China. De chaos in China. Interventie dringend noodzakelijk. Uit Washington wordt geseind, dat dc regeering der Ver. Staten van Amerika, verontrust door den chaotischen toestand in China, aan de Britsche regeering zekere voorstellen'heeft gedaan in zake een rege ling der internationale aangelegenheden in China. Het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken is van meening, dat interventie door de betrokken mogendheden in China een gebiedende eisch is en on vermijdelijk. Mexico Generaal Villa doodgeschoten. Uit Mexico wordt gemeld, dat de be kende rebellen-generaal Villa gisterochtend op zijn landgoed door zijn secretaris, Tril- lo, bij een twist is doodgeschoten. Trillo werd op zijn beurt door aanhan gers van Villa doodgeschoten, waarna een algemeend vechtpartij ontstond, waarhij meer dan 100 personen werden gedood en velen gewond. H^itenS. ëlericOaien Ernstige spoorwegramp in Bulgarije. 17 dooden 15 zwaar gewonden De Uilsteindienst meldt uit Sofia: Op de lijn SofiaWarna liepen gisteren twee personentrejpen óp elkaar. De botsing was zoo hevig, dat verscheidene wagons van beide treinen geheel werden vernield. Ze ventien personen werden gedood en vijf tien zwaar gewond. De oorzaak van de ramp is te zoeken in het feit, dat een der personentreinen voor den vastgestelden tijd is vertrokken. BiS9NE@ëLAiaD Vragen van Kamerleden. De belastingdruk. Minister de Géer heeft op de vragen van den heer Gerritzen, betreffende zijn meeningen inzake veiligstelling van den gullen en belastingverlaging, het verlagen van den belastingdruk binnen eenigo ja ren en het regelmatig publicceren van ge gevens in verband met het vertrek naaj en do vestiging van vermogende personen uit het buitenland, geantwoord dat hij blijft volharden bij zijn in zijn jongste nota be treffende den toestand van 's Lands finan ciën uitgesproken meeningen, dat „het grootste cultureele, hygiënische, sociale en defensieve belang op dit oogenblik is de veiligstelling van den "gulden" en dat, „zon der verlaging van sommige al te drukken de belastingen, een blijvend herstel van het economisch leven bezwaarlijk zal zijn to bereiken", en hij zijn in zijn Memorie van Antwoord op het Vilde hoofdstuk B der Staatsbegrooling 1923 afgelegde ver klaring, dat het middel van belastingver laging op dit oogenhlik aan het Rijk nog niet ten dienste staat. Ook hot herstel van hot economisch le ven is, zij hot op den duur en middellijk, -voorwaarde voor de gaafheid van de munt eenheid. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het verwachte Britsche antwoord is gis teren gereed gekomen. Van Cauwelaert als voorzitter van de Katholieke Vlaamsche Kamergoep afge treden. Generaal Villa doodgeschoten. BINNENLAND Verschenen is het antwoord van den Mi nister van Financiën op de vragen van den heer Gerritzen betreffende het herstel van het economische leven in verband met be lastingdruk, enz. Het bestuur van den Ned. R.-K. Mid denstandsbond hield zijn twee maandelijks sche vergadering. De Rotterdamsche politie heeft gisteren op last der politie bij eenige agenten van Broekhuijs obligaties van de nieuwe Zuid- Nederlandsche premieleening in beslag genomen. LEIDEN. Dc eerste Leidsche Processie naar Noordwijk. De door de Leidsche politie gearresteer de J. Z. blijkt verscheidene diefstallen iis de omgeving gepleegd te hebben. Of binnen eenige jaren tot verlaging van den te zwaren belastingdruk kan worden overgegaan, zal van de le volgen politiek afhangen. De maatregel om er toe te ko nen is versobering over de geheele linia De regeering beschikt noch over gege vens aangaande het vertrek van gegoede ingezetenen naar het buitenland sedert 1 Januari 1920, noch zijn met name he kend: het aantal personen met een in!:o-? men boven f 10.000 en/of een vermogen, van meer dan f200.000, die sliert 1 Ja nuari 1920 naar het buitenland Voltrok ken zijn; het totaal-bedrag, waarmede het belastbaar inkomen hier te lande door dit vertrek is gedaald, en bet totaal-bedrag aan vermogen, dat hiermede voor Neder land is verloren gegaan. En zonder zeer tijdroovend werk voor de inspecteurs zijn deze gegevens thans ook niet meer te ver krijgen. Inderdaad heeft er in de laatste jaren vestiging van vermogende personen uit liet buitenland plaats gevonden, doch, hoe groot het aantal olezer uersonen met een Inkomen boven f 10.000 en/of een vermo gen van meer dan f 200.000 is en hoeveel het totaal-bedrag van inkomen en van vct mogen dezer personen bedraagt is niet bekend. In den voorgeschreven inhoud van het- Algcmeen Verslag, dat de inspecteurs van de registratie jaarlijks met 1 Aug. moeten uitbrengen, staat thans, vermeld: Het aan tal. verzoekschriften om ontheffing wegens vertrek naar het buitenland, die tot een ontheffing geleid hebben of vermoedelijk zullen leiden, met opgave van het bedrag van het vermogen, hetwelk tot. grondslag voor de ontheffing heeft gestrekt. Hi erdoor zullen in de toekomst cercgeli bijgehouden gegevens aanwezig zijn, waar van de publicatie nader overwogen kan worden. De werkloosheidszorg te Zaandam. Geen regeeringsstcun. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft een brief ontvangen van den minis ter, waarbij in verband met het niet-no- komen der gestelde voorwaarden, wordt medegedeeld, dat het Rijkssubsidie in be trekking tot den werkloozensteun geheel wordt ingetrokken. B. en W. doen krachtige pogingen dezo circulaire" ongedaan te maken of althans de uitwerking te verzachten. De Vlootwet. Onrust in Oost -Azië. 1 Pressie der Engelsche Regeering? De redacteur van do „Msb." te Berlijn seint Naar aanleiding van de Britsehe oor- logshavenplannen in. Singapore seint de- Londcnsche correspondent van de „Voss. Ztg'k, dat in welingelichte politieke krin gen een mengeling heerscht van vrees en achterdócht tegen Japan en dat deze ge voelens de Oost-Aziatische verdedigings- politiek van Engeland inspireeren. Het is ook cm deze reden, zegt het bla4» dat de Engelsche regeoring pressie op de Nederlandsche uitoefent, om het Indische vlootwetsontwerp zoo spoedig mogelijk doorgevoerd te krijgen. Ned. R. K. Middenstandsbond. De vergaderi n g. In de vergadering van het bestuur vaï den Ned. R. K. Middenstandsbond is be sloten- dit jaar in plaats van een congres een ééndaagsche algemeene vergadering te houden. _j

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1