Leitt Couraiit" berde Blad. j Vrijdag 29 Juni 1923 Eerste Roomsche Vrouwen Landdag. leeds een paar irialea heeft nu eens L bescheiden berichtje, dan weer een er uitgebreid communique in de bla- i oQ3 doen weten, dat er op den 27en li a.s. iets bijzonders zal worden ge iden: een Landdag voor R. K. Vrou- pt En onwillekeurig zal menigeen zich Jragen, wat de bedoeling is van zoo'n iddag, en welke onderwerpen daar be- I oken en behandeld zullen worden. arom wil ik eenige nadero bijzonder- jen voorzoover thans reeds bekend over dezo gedurfde, maar grootsche ting van onze Roomsche Vrouwenbe- gjng meededen. Onder do zomermaanden zijn de laatste ea in de verschillende Bisdommen So- Je Cursussen gehouden, die uitgingen i de respectievelijke Diocesane Vrou- nbonden; heb vorig jaar is eT maar één csus gegeven, en wel door de Federa- voor het geheele land De bedoeling i deze Cursussen was, met do Room- ho vrouwen en meisjes actueele onder- rren le behandelen, en haar eenige be- ppen omtrent de tegenwoordig zoo xlige Vrouwen-Organisatie bij te bren- i. Over 't algemeen werden die Cur- ssen druk bezocht, en alle deelneem- rs gingen steeds voldaan huiswaarts >t oen gevoel van onderlinge saamhoo- heid en warme lielangstolling voor het erk, dat haar in het komende jaar we- r wachtte. De taak immers van een ed Vrouwenbondslid, van een ijverig istuurslid en bekwaam Leidster is verre n gemakkelijk; daarvan kunnen dage- bs zij getuigen, die een werkend deel n onze Organisatie uitmaken. Zij nu geregeld de Sociale cursussen bezocht bhen, zullen dit jaar tevergeefs naar ar cursus uitzien: de Federatie heeft melijk besloten, één algemeenen Room- len Vrouwenlanddag daarvoor in de aafs (e or ga niseeren, en zij vertrouwt arbij stellig, op 27 Juli op de eerste iaf.s haar oude getrouwen in Utrecht ontmoeten, haar, die steeds ten. volle seft hebben, dat zij óók sociale plicli- (e vervullen hadden. Eerlijk moeten we hekennen, dat ver- ïillende vrouwen en meisjes wat graag cursussen bezocht zouden hebben, aar financieele bezwaren, waarmee een rsus van eenige dagen 1 ml aas wel ge ard moet gaan, of wel huiselijke ora- andigheden, die het onmogelijk maak- i, zoo lang van kuis te blijven, hebben ar telkens weer teruggehouden. "Wel-* de Federatie heeft dezo moeilijkheden el goed doorzien, en zij meent op deze tnier van 't j^ar hare goed-willende mdsleden allen tegemoet te komen, aar vooral ook verwacht de Federatie liaar midden te zien, die vrouwen en eisjes, die tot nu toe nooit iets voor rouwen organisatie en Vrouwenbonden voeld hebben, de vrouwen en jonge eisjos, die vreezen (ten onrechte), haar tmili eleven te korf to doen, of die ver- lordelijk meenen-, dat de Vrouwenhond et voor haar maar alléén voor een her categorie vooruitstrevende vrou- en bestemd is. O, mocht dien 27en Juli ot haar ook eens iets doordringen van at sociale, echt-Roomsche gevoel, wat ik pels in me voel tintelen bij iedere groo- o R. K. Vrouwenvergadering, als in mo 'leeft die vaste zekerheid, dat wij, oomsehe vrouwen en meisjes van Ne-; triand, ons ontnlooien tot een sterke, ■oote macht, waarmede alle organisa- es in de toekomst zullen rekening, heb- 5n te houden! Helaas, nog weten niet alle vrouwen, at zij moeten strijden vcor het behoud an haar Katholieke huisgezinnen, voor o rust en de vrede in het maafcschappe- |k loven, en dat zij zich daartoe moeten rpniseeron in Vnkvereeniging en Vrou- FSUILi.EiTGN Esn Baron-Bandiet. (Naar het Duilsch.) 6) 1 Het staat dan aan u, waarheen ge em brengen wilt, begrepen? Waarlijk, signor, dat plan is niet waad; ik zal voor do Osteria Pa-lobelia lachten. En ik vertrouw er op, dat geen half fork geschiedt. 7 Dat is mijn gewoonte niet, mijn hand 6 vast en zeker. Goed; ga dan nu dadelijk naar signo *a Farini; zij moet hedenavond de dame ut hot hotel in haar gesticht brengen, doe en door welke middelen zij dit doen is haro zaak; het moet heimelijk ge elheden, opdat geen sporen achterblijven -ie later gevolgd kunnen worden. Do baron scheurde een blad uit zijn notitieboekje en schreef er eenige regels >P- i.T" -®^er is het adres der dame zeide «j; dus goed begrepen: hedenavond nog; Borgen kon het to laat zijn; signora Fa- ri.Dl is in deze zaken bedreven. Ik twijfel ®pt of zij zal liaar taak tot een gewensoht -uitto brengen. ^at zal zij; signora Farini is een 'vrstartdigo vrouw en voor haar man een ^aaibare schat. Hoe staat 't met het loon? T hetaal ik morgen, antwoordde baron haastig. Zoo de arbeid, zoo het beid rom betaal ik eerst na den ar- Wanneer de arbeid gedaan is, kan ik wcubond. Want de eenlingo staat on machtig tegenover de stroom van anti christelijke begrippen en opvallingen, waarvan de liedendaagscho Maatschappij doortrokken is! Met thuis-blijven en af wachten komen we niet verder, neen da den moeten wij stellen, opdat de buiten wereld zal voelen en ondervinden, dat wij den strijd tegen haar zedenbederf en jeugdmisleiding hebben aangebonden. Ora et labora, Bid en Work: dat is Gods wil. De groole Landdag dan zal begonnen worden met een H. Mis in do kerk van O. L. Vr. Hemelvaart nan de Biltstraat, want natuurlijk willen wij zulk een be langrijke dag aanvangen met God, om Hem den Zegen, te vragen van rijke vruchten voor onze Roomsche Vrouwen beweging. Daar, aan de voet van het Al taar, moeten wij ons vereenigen, vrou wen, samengekomen uit alle oorden van het land, om in kinderlijk vertrouwen ons sociale werken en willen aan te be velen aan den Almachtigen God, van Wien alleen r.ac.d en steun :s te ver wachten. Na die H. Mis zullen we dan Mevrouw VinkensieynZoetmulder hooren spre ken in de feestelijk-versierde grootc con certzaal van Tivoli en haar een pleidooi hooren houden voor het herstel dor oude Katholieke gebruiken in de buisgezinnen, vooral wat betreft de opvoeding der rij- pero jeucd. Met opzet heeft de Federatie dit onder werp uitgekozen. Immers, onder allé rangen en standen onzer samenleving zien wij een verwildering dor jeugd, die zich vrijheden permitteert en er opvattin gen op na houdt, welke wij moeten toe schrijven aan verkeerde ideeën en mis bruiken, dio als een gevolg van het al gemeen zedenbederf, ongemerkt ook onze Roomsche gezinnen dreigen binnen te dringen, en helaas ook daar hun verder- felijken invloed doen gelden. Waarlijk niet ten onrechte heeft de Diocesane Vrouwenbond in het Aarts bisdom de volgende motie aangenomen: „De Diocesane R. K. Vrouwenbond in het Aartsbisdom Utrecht, on 5 April 1923 fo Zwolle in Algemseno Bestuurs vergadering bijeen, en welke zich tot taak stelt, de R. K. beginselen in onze hedendaagsche maatschappij, vooraf ecliter in do gezinnen, als zijnde de cellen, waaruit do maatschappij in op- gebotlwd, hoog te houden; acht het wenschelijk, onze R. K. vrouwen aan te sporen, om vast te houden aan de algemeen als goed er kende praktijken- bij do opvoeding der rijpere jeugd, en derhalve: 1. aan de jeugdige zoons, dochters en huisgenooten niet bij iedere voor komende gelegenheid dos avonds, wan neer zij laat thuis zulea komen, den huissleutel meo te geven; 2. zorg te dragen, dat verloofden niet onder eenzelfde dak den nacht door brengen, niet alleen ter wille der be trokkene perso-nen, maar vooral ook ter wille van het goede voorbeeld, dat men. aan zijn omgeving verschuldigd is: 3. het veelvuldig dansen te beperken en de jonge meisjes niet dan onder toe zicht van ouderen de bals, en vooral de publieke dansgelegenheden te laten bezoeken." Natuurlijk valt er over deze 3 punten wel het een en ander te bespreken, maar over de grondgedachte zijn we het toch allen eens, dat er in de opvoeding der rijpere jeugd verbetering moet komen. De namiddag-vergadering, in dezelfde zaal te houden, zal ons ongetwijfeld doen gloeien van geestdrift, en na af loop is er een plechtig lof In do grootste kerk der Bisschops-slad, waarbij geheel de Vrouwenbond aan het H. Hart zal worden toegewijd. Tusschen de beide vergaderingen be slaat er tijdens den maaltijd in Tivoli, of waar dan ook, rijkelijk gelegenheid, om mot elkander over verschillende kwesties van gedachten te wisselen. Juist die g<s moedelijke praatjes in klein gezelschap kannen zeer nuttig zijn, vooral voor Be stuursleden, die putten uit persoonlijke ondervinding. Laat ik eindigen met den wensch u»t te spreken, dat duizenden Katholieke met het Icon bedrogen worden, zeide hij. Ik ga in ^ulke zaken gaarne zeker. Kom, het loon is zeker genoeg. In dien ik u bedriegen wilde, kondt gij mij verraden, en dan Verraad ik daardoor niet mij zei ven? viel Luigi hem in de rede. Ik zal zoo dwaas niet zijn mij aan de politie over te geven; zij maakt niet veel plicht plegingen met een armen duivel, wanneer de Duitsche consul hem aanklaagt. Do baron tastte in zijn zak, en na een snellen blik op do aanwezigen, drukte hij eenige goudstukken in de hand van Luigi, die niet zeer bevredigd scheen te zijn, maar het geld toch aannam. Het overige betaal ik morgen, zeide de baron; ik herhaal het u nogmaals; zoo de arbeid, zoo het loon. En nu aan het werk, opdat hedenavond alles kan veref fend worden. En waar vind ik u morgen? vroeg Luigi. Ik kom buiten bij den dokter. De oppasser knikto en verwijderde zioh Eenige minuten later verliet ook do ba ron Osteria. XVIII. In een klein afgelegen straatje van Rome woonde de schrijver Estrelli, een man, die zich wel in geen goeden roep, maar bij allen die hem konden, in de. beste genegenheid verheugde. Een groot aantal jaren geleden had hij zijn tafel dagelijks op de Piazza della Rotonda staan, het drukbezochte volksplein voor 't Pantheon, dat Agrippa als eerste openhaar badhuis liet bouwen. Hier, te midden van tand- in Utiecht veroenigen om den. Eersten Roomscben. Vrouwenlanddag le maken tot een leerrijken en gezegenden dag, die onvergetelijk in do historie van onzen Vrouwenbond zal blijven voortleven, tot een dag van bijzondere beteekenis, om dat bij was: een grootsche manifestatie van ouze Katholieke Vrouwenbeweging in Nederland! Fiat! Bé VAN BEST—BOEKELMAN. Eindhoven, Juni 1923. DE HUURWETTEN. Gelijk bekend, zal 1 Augustus do wet tot wijziging der huurcomntissie- en huur- opzeggingswet in werking treden. Wanneer de wijzigingswet eenmaal in werking is getreden mogen zonder toestem ming van de Huurcommissie de volgende verhoogingen der huren worden toege past: 50 pCt. verhooging der huren, welke op 1 Januari 1916 golden voor die wonin gen, welke op dien datum 'n huurwaarde hadden van ten hoogste f 9 per week of f 468 por jaar. Voor de grootere woningen, welker huren op 1 Januari 1916 meer dan f 3 per week of f 4-68 per jaar bedroegen, is ingevolge de nieuwe wetten zonder toe stemming der Huurcommissie een verhoo ging toegestaan van 37 pCt. boven die, welke 1 Januari 1918 gold. De Huurcom missie is evenwel bevoegd, een lager huur prijs vast te stellen, indien, do staat van de woning een verhooging, als bij de nieuwe wetten toegestaan, niet toelaat. Ten slotte houden, gelijk reeds bericht, de nieuwe wetten nog in, dat de huur- verhoogingen van 50 en 37 H pCt. gewij zigd kunnen worden in resp. 40 en 30 pCt. Deze verlaging kan bijv. worden toe gepast in gemeenten, waar nog steeds groote woningnood hceerscht. Door den Minister kunnen de gemeenten, waar die lagere huurverhoogingen zullen worden, toegepast, worden aangewezen. Deze verhooging mag echter niet wor den toegepast op onbewoonbaar verklaarde woningen. Vandaar dat de gemeentebesturen, met name ook het gemeentebestuur van Leiden, goed zullen doen, met ern stig na te gaan, of er nog geen wonin gen voor onbewoonbaarverklaring in aan merking komen wat voorloopig alleen dit, zeer practisch gevolg heeft dat de hu ren niet verhoogd zullen mogen worden. JOURNALISTIEK JUBILEUM. Morgen is de heer Henri J. Vesters, hoofdredacteur van „Het Huisgezin", 25 jaar journalist en 25 jaar redacteur van genoemd blad. Do heer Vesters is een der beste jour nalisten. Hij weet zijn blad fe redigeeren als een frisch nieuwsblad, door en door Katholiek. Zijn artikeltjes worden dage lijks met graagte gelezen en getuigen van een scherpzinnigen er fijnvoelenden geest. Ook aan het Katholiek openbare leven neemt hij een werkzaam aandeel. Als voorzitter der R.-K. Jonrnalisten- Vereeniging is hij onder de collega's een buitengewoon gewaardeerde persoonlijk heid. Vesters is de eenvoud zelf maar morgen moet en zal ook ongetwijfeld in 's-Hertogenbosch de groote verdienste van dezen man worden gesteld in het licht eener hartelijke feestviering, eener gulle erkenning en algemeen© waardeering. Sedert de oprichting van „De Volks krant" is de heer Vesters ook mede-redac teur van dit dagblad. Adres van reeders van visschersvaartuigen Do reeders van visschersvaartuigen, ge domicilieerd to Vlaardingen, Scheveningen Maassluis en Katwijk aan Zee, wendden zich, met het oog op de noodtoestanden in liet Noordzee-visschersbedrijf met vier adressen dato 28 Juni 1922 tot do Ko ningin, inzake de extra belastingheffingen gedurende do oorlogsjaren hun bedrijf door het Ministerie van Landbouw, Han del en Nijverheid opgelegd. Daarop werd afwijzend beschikt met mededeeling van den Minister van Land.bouw, Handel en Nijverheid, „dat in verband met de om standigheid, dat de Commissie van Advies vrouwen en meisjes zioh op 27 Juli daar voor Crisisaangelegenheden en de Crisis- heelkundigen, likdoornsnijders, die op schilderachtig getooide wagens hunne operatiën bewerkstelligden, te midden van straatkunstenaars en schoenpoetsers, van geleerden en van ijs- en limonade-ver- koopers, zich niet storende aan het ge druis ch en geschreeuw rondom hem, had Estrelli overeenkomsten gesloten, par tijen met elkander verzoend, teedere en scherpe brieven geschreven, al naarmate het verlangd werd, kortom de talrijke bezigheden van een openharen schrijven tot aller tevredenheid verricht. Do kleine, dikke heer met liet grijze hoofd en roode gezicht, die voor ieder een vriendelijk lachje en een scherts over had, die de kinderen van confituren en de lieve meisjes van bloemen voorzag, was en bleef een figuur op de Piazza della Rotonda, en mochten ook de openbare schrijvers op de Piazza Montanara bij dozijnen zitten. Estrelli had toch de meeste bezigheden; want niemand verstond het ais hij, brie ven te schrijven, waarin de gloed van liefde en haat zoo machtig op den voor grond trad. Hij werd algemeen gemist, toen hij op zekeren dag niet meer verscheen; een an der schrijver haastto zich op dezelfde plaats zijne diensten aan te bieden; maar hoo behendig hij ook zijn mocht, zijn voorganger kon hij niet vervangen, en toen men vernomen had, waar de schrij ver Estrelli woonde, zocht men hem in zijn bescheiden huisje op, en hij was gaarne bereid de raad en troost verlan gende mcnschhcid ook voortaan woor klin kende munt te dienen. Het gerucht zeide, dat hij in den loop des tijds vermogend en tengevolge daar- Enquctecommissie reeds voor een belang hebbende omtrent de toekenning van scha deloosstelling voor db opgelegde heffingen hebben geadviseerd, er geen termen wer den gevonden om deze aangelegenheid op nieuw aan het oordeel van een commissie te onderwerpen." Adressanten hebben zich thans op nieuw tot H. M. de Koningin gewend, waarin zij er op wijzen, dat de voornaam ste oorzaak van de malaise en de daar door ontstane werkloosheid in het haring- visscherijbedrijf, die der nevenbedrijven en de vernietiging van kapitaal in het be drijf, alleen is toe to schrijven aan de volgende oorzaken: 1. door de ongemotiveerde heffing in eens van f 100,000, onder bedreiging van stopzetting van het bedrijf bij niet beta ling van dit bedrag. Als compensatie voor die storting werd een vrije uitvoer in uit zicht gesteld, er kwam echter een heffing op haring on andere vischwaren van f 4 per 100 K.G. bruto; 2. door de heffing van uitvoerrecht van f 4 bruto pCt. K.G. haring en andere visch waren; 3. door alleen toestemming te geven tot uitvoer van een gedeelte der vangst, ter wijl het overblijvende gedeelte moest wor den disponibel gesteld voor binnenlandsch gebruik, tegen ongeveer 1/3 van den te bedingen prijs in het buitenland; 4. door van de aanvoeren van versche visch een gedeelte op lo eischen als zoo genaamde regeeringsvisch tegen een zoo danig lagen prijs: dat deze onmogelijk de exploitatiekosten zou dekken, hetgeen dus, zoowel voor den reeder als voor het scheepsvolk oen belangrijk verlies betee- kendo. Buiten de reeds genoemde f 100.000 heb ben de uitvoerrechten op haring en ver- scho zeevisch van 26 Juni 1916 tot 31 Januari 1918, dus in 1 jaar, bedragen: op versche zeevisch f 3.998.800, op Noord- zeo-haring f2.871.500, of totaal 6.870.300 gulden, welke bedragen niet evenals 0.- W.-belasting, die hun reserven reeds op slokte, in do Staatskas vloeide, doch alleen werden gebruikt om het Nederlandsche volk en de in Nederland een toevlucht zoe kende buitenlanders van goedkoope ha ring en visch te voorzien: dat, nog niet tevreden met deze belas tingen die alleen him bedrijf werden op gelegd, in 1917, 1918 tot April 1919 nog ongeveer 5 mill, gulden het bedrijf ont nomen werd in den vorm van zoogenaam de Regeeringsvisch, waarvoor slechts on geveer de helft werd ontvangen,, dan wanneer deze visch, zooals gewoonte was, bij publieken afslag zoude zijn verkocht, terwijl door den Minister volstrekt geen rekening werd gehouden met de toen heer- schende buitengewoon hooge exploitatie kosten van het bedrijf, daar visscherijbe- noodigdheden, proviand, ijs, steenkool, zout, enz., enz., zeer duur moesten worden ingekocht; de Molestvorzekering, die do Minister ook weigerde voor rekening van den Staat der Nederlanden te nemen, en do Zee-Oorlogs-Ongevallenwet enorme be dragen opslokten. In hun uitvoerig adres verzoeken do reeders thans H. M. de Koningin Haar invloed to willen aanwenden, opdat alsnog door de Regeering wordo benoemd een commissie, bestaande uit een ambtenaar van het Ministerie van Financiën en en- kelo leden van het college voor de Vis- scherijen, ten einde de Regeering van ad vies te dienen omtrent de bedragen, welko eventueel van de extra-heffingen billijker wijze zouden moeten worden gerestitu eerd aan de belanghebbenden, ten einde de voortzetting van het bedrijf mogelijk te maken en de bemanningen, die aan boord der vaartuigen dienst hebben gedaan en met de reederijen hebben samengewerkt tot voedselvoorziening gedurende de jaren 1917, 1918, 1919, schadeloos te stellen voor de door die extra-heffingen gederfde gages ten bedrage van circa 3 millioen gulden. U8T DE Oft1GEl?gggga HILLEGOM. Plechtige inwijding kerkhof St Joscph-parochie. Woensdag was weder een buitenge wone» dag voor de parochianen van St. Jo seph: de plechtige inwijding der eigen begraafplaats. De plechtigheid begon met van giorig en wantrouwend was gewor den; daar hij zijn vermogen niet altijd bij zich dragen kon, waagde hij het niet meer zijn huis te verlaten, uit vrees bestolen te worden. De schrijver dreef den spot met deze vermoedens en antwoordde slechts, dat hij een oud man was, en do ouderdom houdt van gemak. Aangezien hij gedurende vele jaren hij het volk op de Piazza was ge komen, kon nu het volk zich tot hem ver voegen. Vriendelijk en gedienstig was hij nog altijd, zijn leertijd had hem niet verdrie tig gemaakt, maar het verwijt van wan trouwen kon hij toch niet geheel van zich af schudden; hij verried het maar al te vaak en te duidelijk, en men was wel gerechtigd, Meruit een niet onaanzienlijk vermogen af te leiden. En aan deze ge volgtrekking hadden aanstonds andere haar ontstaan te danken; de vraag hoe hij het groote vermogen verworven had, stond daarbij op den voorgrond. De eenvoudige schrijvers-inkomsten konden immers zooveel niet opgeleverd hebben. Estrelli moest zich dus met nog andere zaken hebben onledig gehouden, die wellicht het daglicht niet mochten aanschouwen. Omtrent zulke vermoedens en bewerin gen haalde Estrelli slechts verachtelijk de schouders op; hij achtto het beneden zijne waardigheid, er oen antwoord op te geven en zich te verdedigen; mocht men hem van een eerlooze of met de wet strijdige handeling betichten, dan was het altijd vroeg genoeg de aanklacht te betwisten. In het huis van dien man trad baron von Felsen binnen toen de dag reeds ten een plechtige H. Mis, opgedragen door den Z.Ecrw. heer Mgr. Zondag, kanun nik, Deken en Pastoor, geassisteerd door den Zeereerw. heer Pasfoor B. van Leen-? wen van St. Joseph, als Diaken, den Zeer-- eerw. heer J. J. A. J. Krook van Sint Martinus als subdiaken en den Weleerw. heer J. Wortel, Kapelaan van St. Joseph'" als ceremoniaris. Het H. Misoffer werd opgedragen voor allen die hadden medegewerkt aan de tot standkoming van den nieuwen doodenak- ker. Het zangkoor voerde uitsluitend Gre- goriaanscko muziek uit, de Missa Solera* nia uit het Kyriale. Niettegenstaande de overstelpende drukte in het hoofdbedrijf der plaats was het aantal parochianen dat de plechtige H. Mis bijwoonde groot. Na het Evangelie beklom Mgr. Zondag den kansel en hield een schoone toespraak. Des 's middags te kwart vóór één verzat melden zich weder velen in de kerk, waar vanuit processiegewijze naar den nieu wen doodenakker werd getrokken. De volg orde was: voorop het Kruis, met aan bei de zijden brandende lantaarns, dan do koorknapen en de Eerw. Geestelijkheid, een tiental Priesters, verder leden van het Kerkbestuur, van het Armbestuur, Collec tanten en Vincentianen, Zangers, de eer-" ste Wethouder, de heer J. H. M. Balvers en daar achter de overige belangstellenden Op den weg naar het kerkhof werd een gedeelte van 't Rozenhoedje gebeden. Zoo ging het tot bij de plaats waar het Pries tergraf eenmaal komen zal. Hier prijkte een eenvoudig, maar groot bardsteenen crucifix en waren bidstoelen geplaatst voor Mgr. Zondag en dezelfde Zeereerw. heeren, die des 's morgens bij do plechti ge H. Mis hadden geassisteerd. Na het zingen der Groote Litanie werd do wij* ding verricht; eerst van het bovengenoem de gedeelte, daarna van het overige kerk hof, terwijl de zangers do Miserere zon gen. Na nog eenige gebeden keerde do processie naar de kerk terug, terwijl hot zangkoor de Profundus zong. Hiermee wras de plechtigheid voltooid. De ligging der nieuwo begraafplaats is in alle op zichten gunstig te noemen: mooie open ruimte rondom en op voldoenden afstand van het tram-, wagen- en autobeweeg, dat bijzonder de Hoofdstraat als deel van den Rijksstraatweg kenmerkt. Het kerkhof is pl.m. 75 R.R. groot, mooi opgehoogd en een mooie rechte weg (laan) voert er heen Do beplanting is goed gelukt zoowel het' eenvoudige op het kerkhof als d^ van de laan die er heen leidt. Zoo is dan weer een der vurigste won- schen van den Herder van St. Joseph ver vuld: een eigen kerkhof, on zulPn do pa rochianen zioh ongetwijfeld beijveren om het „aan to kleeden". voor zooverre wij dit woord mogen gebruiken: w« b^doel-m: er mo°t nog komen oer. flink ijzeren bek vóór den ingang, een baarhuisjo en wij voor ons zouden er ook graag een Urin kapelletje zien, eenvoudig nis op 'n doo denakker past, maar noodig als beschut ting voor don scherpen wind, die do groole open plok in 't barre jaargetijde beukt. NIEUWKOOP. Een verschil van msening. In het „Geldersch Volksblad", een ta Gendrintrcn verschijnend nieuws- cn ad vertentieblad v. Gelderland, vonden vrii on derstaand ingezonden stuk met antwoord van de redactie van dat blad. hetwelk onze lezers in Nieuwkoop zal interes seeren. Nieuwkoop, 16 Juni .1923. Mijnheer do Redacteur. Verzoeke beleefd eenige ruimte iu Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. De reden waarvoor ik U ruimte vroeg is, dat ik Uw No. van 25 Mei heb ge^ lezen en wel do rubriek Zonderlinge Combinaties. Speciaal interesseerdo mij het gedeelte waar de plaats mijner in woning werd behandeld, nl. het plaatsje Nieuwkoop. Ik wil dan n.l. wijzen op de onjuistheid, dat van de 3000 inwoners niet een kleine 1000, maar groote 1500 Katholiek zijn. Verder wil ik vragen hoe er ten Uwent wordt gerekend. Uw berichtgever noemt n.l. drie Vereenigin- gen, die comhineerden en spreekt van beide Protestantsch (dat is bij ons twee) die onderteekendo de 'strooibiljetten. Ik einde spoedde. De schrijver ontving hem in het schrijf vertrek en vestigde de grootc heldere oogen op hem, als hield, hij zich met de vraag bezig, waar en wanneer hij dien heer reeds gezien had. Kent gij mij niet meer? vroog de baron bedaard, nadat gedurendo ccnigo oogenblikken de schrijver hem strak had aangestaard. Toen wij elkander voor twoe jaar zagen, stond gij nog cp do Piazza; herinnert gij u nog Enrico Patrello, die in gezelschap van een vreemdeling op zekeren dag in den vroegen morgen bij u kwam. Patrello? herhaaldo de man in ge dachten verdiept, terwijl hij met de hand door zijn grijs haar streek; wel herinner ik mij hem nog. Het was een treurige zaak, en daardoor heeft hij zijn jeugdig leven verloren. Hjj wist vooruit, dat hij het wagen moest, zeide de baron; gij hebt or immers geen nadeel van gehad? Waart gij de vreemdeling? Ja, het verwondert mij dat Wat valt hier te verwonderen? Iï heb sedert zoo vele vreemde gelaatstrek* ken aanschouwd hoe ware het mogelijk, ieder in het bijzonder te erkennen? Wat wilt gij van mij? Niets meer dan het vervaardigen, van een testament. c—1 Voor u? Neen, ik wil niet de erflater, maar de erfgenaam zijn. Dan moet ook de erflater zich aati mij vertoonen. Moet?? Indien Mj ziek ware... (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7