'[Tweede Blad Donderdag (9 Juli (923 I DE ONTSLAG-AANVRAGE VAN DEN ffc MINISTER VAN FINANCIËN. T Dit bericht (bedoelde ontslagname) komt Lniet geheel onverwachts, zegt Do Maas bode. „Het was bekend, dat jhr. <le Geer ais de verantwoordelijke beheerder der schatkist het zijnen ambtgenooten in het aninisterie niet gemakkelijk maakte. Met piame deed do houding, welke zijn thesau rier-generaal in do Vlootwet-commissie aannam, door de onmogelijkheid de Vloot- jwet-plannen te bctoogen, vermoeden dat pok in dit opzicht jhr. de Geer mogelijk anet zijn collega's niet één lijn trok. Dat dezen het intusschen op een conflict met iden financiën-bowindsrnan laten aan komen ter zake van de Vlootwet, wekt wel eenige verwondering. In de hachelijke omstandigheden waar- in zich 's lands financiën op het oogenblik bevinden, terwijl elk uitzicht op verbete ring ontbreekt, schijnt de heer de Geer zich niet verantwoord te achten, aan in voering der Vlootplannen op betrekkelijk korten termijn zijn medewerking te ver- «leenen. Dat de ambtgenooten van den jjdemissionairen bewindsman dosniettemin op hun beurt oen langer uitstel dier plan- tiien niet verantwoordelijk willen zijn, 'schijnt er wel op te wijzen, dat het Kabi net den internationalen toestand meer somber inziet dan in <len boezem van ons volk vrij algemeen voor noodzakelijk werd geacht. - Geplaatst voor de keuze tusschen twee kwaden hebben zij blijkbaar gemeend in •liet heengaan van een zoo bij uitstek des kundig ambtgenoot het minste te kiezen. J Ongetwijfeld is daardoor de politieke S-toestand op liet oogenblik meer verward geworden dan bij in de laatste jaren was" De hoefijzer-corr. van HetHandels- b 1 a d anders con nog al warm voorstan der van leger en vloot! praat nu ineens heel anders: „Inderdaad dunkt ons dit een hoogst r ernstig conflict, want het raakt do kern van onze actueele politiek: de bezuinigings- vraag. Minister Do Geer eischt, onzes in- ziens terecht, dat Yoor de bezuiniging thans alles zal wijken, zelfs een zoo drin- jgende zaak als het voorzien in onze defen sie en die van Indië. De rest van den mi nisterraad is blijkelijk van meening, dat de vlootvoorziening zóó urgent is, dat met het invoeren daarvan reeds in Januari poet worden begonnen. Het heelo rapport van do Vlootcommis- sio wordt dus op zij geschouderd, en de Minister van Financiën wordt aan den nieuwen vloofcomniandant van Indië, schout-bij-nacht, Gooszen, tem offer ge bracht. Het is ontstellend." En hij besluit: „Het conflict is dus van zoo ernstigen ën diepgaanden aard, dat wij zouden wil len vragen: Moeten wij, op het oplossen 'daarvan, wachten tot den derden Dinsdag in September? Om dan, door een kabinets crisis of een Kamerontbinding, wellicht 't bogroolmgswerk in de war te sturen. Is het niet beter, dat do Tweedo Kamer in buitengewone vergadering wordt bijeen geroepen, opdat de regeering aanstonds wete, of zij daar nog een meerderheid heeft? Daar. Went in het land heeft zij die, naar onze vaste overtuiging, althans in deze eaak, niet meer. De meerderheid van hei volk staat stel lig niet achter de tien, maar achter den éénen man. Achter den Minister van Financiën" s1" Het Vaderland merkt op: „Dal dit Ministerie de Vlootwet in het najaar wil behandelen, en in Januari uit- voeren, verwondert ons niet. Het is geen Willen maar moeten, do prijs moet betaald worden voor de instandhouding van do Coalitie, die de Christclijk-Historischen en Anti-Revolutionairen daarvoor hebben ge vraagd." HET RAPPORT-BARGE. ,,Civis" van Het Eindhovensch Dagblad, nauw verwant aan de N. 1 K.P., betuigt zijn tevredenheid met het werk der commissie-Bargo en schrijft oan. „Niet geloof ik, dat iemand tegen het nieuwe politieke advies bezwaar zal heb ben, nu getracht is het te leggen in han den van een raad, die min of meer huiten en hoven het gowurm om kamerzetels zal staan, daar toch de leden van den ver- kiezingsraad geen candidaten mogen zijn. Maar de samenstelling vrijwel alleen uit de sociale organisaties zal ongetwijfeld be denking ontmoeten èn om de eenzijdigheid dier aanwijzing, waar er toch zeker reden te over was ook eens to denken aan an dere katholieke „hoeken", als b.v. de per9, het onderwijs enz. enz., èn om het onvol ledige. Wanneer men een verkiezingsraad zoo ongeveer tot een Staatspartij wil maken, en dat doet men, dan is de samenstelling ook zoo breed aan te leggen, dat alle uitingen van het katholieke samenleven zooveel mo gelijk tot haar recht komen. Daarenboven, zijn allo katholieken lid der sociale organisaties? Kunnen zo er allen lid van zijn? Immers neen! Welnu, dan behoort toch reeds daarom gezocht naar een middel om den verkiezingsraad ook vertegenwoordigend lichaam te maken van hen, die geen leden der socialo orga nisaties zijn. Dat acht ik recht en niet alleen van degenen, die geen leden van sociale organisaties kunnen zijn, doch evenzeer van lien, die geen lust hebben zich bij een standorganisatie aan to sluiten. s Hoe gaarne ik ook zie, dat zich de katholieken zoo samen groepeeren, dat ze zooveel mogelijk een ziju in alles, meen ik toch dat met geen politieke onmondigheid gestraft mogen worden, die niet ten volle daarmede accoord gaan. Dat vrije lijsten toegelaten zullen wor den, acht ik een hijzonder gelukkige ver betering, vooral wanneer die nog verhon den kunnen worden over do grenzen der rijkskieskringen heen, als nu maar ook ge volg gegeven wordt aan het vermaan der commissie, dat de vrijheid om die lijsten in te dienen ten vollo zal worden gehand haafd, en dat niet van alle zijden, zooals tot nu toe geschiedde, tegen degenen ge ketterd worde, die het wagen durfden hunne rechten als leden der kiesvereeni- ging anders uit te oefenen dan de besturen wenschten. Wanneer daarbij do verplichting zou kunnen vervallen, dat bij elke lijst een plaatsvervanger gevoegd moet worden bij eiken candidaat, d.w.z., dat zulks gebie dend wordt voorgeschreven, dan zou ik een verbetering achten uit dien hoofde, dat daardoor het te strenge vasthouden aan groepsverschillen zou worden prijsgegeven en oen geval als dat van den heer Arts geen aanleiding zou behoeven to geven om naast dien niet al te nobel behandelden veteraan diens niet al te nobel handelenden zoon te plaatsen. Indien daarenboven nog een weg te vin den ware, waardoor niet het initiatief eener vrije candidatuur, maar wel de door voering eenigermatc zou kunnen worden bemoeilijkt, en zoodoende het voorkomen van allerlei geen ernstigen achtergrond hebbende candidaturen zou kunnen wor den belemmerd, dan zou zulks het insti tuut der vrijo lijsten nog heel wat sympa thieker maken. Alles te zamen genomen, ook mot deze ^aanvankelijke kritiek, blijft het werk 'clezer Commissie mij zoo aangenaam aan doen, dat ik niet gaarne zou willen zien, dat het ter wille van ondergeschikte fou ten zou worden verworpen, noch ook op principieele punten zou worden gewijzigd, en breng ik gaarne hulde aan de heeren, die hiermede aan het Roomsch Katholieke deel van ons volk een ontwerp gegeven heb ben, dat de groote waarde heeft van niet te politiek te zijn." De Maasbode teekent hierbij aan: „Al wederom lijkt het ons goed, ten einde het zich vestigen van verkeerde mee ningen te voorkomen, een enkele kanttee- kening op deze persstem te maken. Civis n.1. vergist zich, als hij meent, dat niet aan de pers, het onderwijs enz. zou ge dacht zijn.' Ook hij las het rapport blijk baar te vluchtig. Volgens art. 13 van het ontwerp toch worden, zoolang de maat schappelijke groep, welke aan te duiden is als die der vrije beroepen, niet een katho lieke organisatie heeft, die haar over het geheelo land vertegenwoordigt recht streeks door het bondsbestuur voor die groep vijf leden van den Verkiezingsraad en vijf plaatsvervangers aangewezen. Of het mogelijk zal zijn, de uit beginsel ongeorganiseerden te doen vertegenwoor digen, d.w.z. te organiseeren, lijkt ons het zoeken naar de kwadratuur van den cirkel. Dat Civis bezwaar maakt tegen de re geling der plaatsvervanging, verwondert ons eenigszins. Vergissen wij ons niet, dan zijn het mede bezwaren uit den N.K.P.- hoek, welke tot het voorstellen van deze regeling hebben geleid." i "Wij voor ons vreezen echter, dat wat „Civis" als bezwaar naar voren brengt, ook door anderen als zoodanig zal worden geopperd dat n.l. ambtenaren, onder wijzers enz. niet tevreden zullen zijn, t e zamen met anderen uit de „vrije groep", een zesde deel van de socialo ver tegenwoordiging in den Verkiezingsraad to vormen, maar mèèr zullen opeischen. Dat is een van de schadelijke gevolgen, die wij vreezen van den aan de socialo organisaties officieel toegekendeu invloed op het verkiezingswerk. De Tij d is niet malscK in haar oordeel over het rapport: Onze bezwaren, aldus het blad, tegen 't stelsel der Commissie zijn velerlei. De voornaamste zijn als volgf samen te vat- ten 1. De Commissie heeft blijkbaar don moed harer overtuiging gemist. 2. De politieke leiding wordt naar de sociale belangen-organisatie verlegd. 3. Er dreigt gevaar, dat met de grond slagen van het vigeerend kiesstelsel zal worden gesold. 4. De kiesvereenigingen worden ver moord, zonder dat er iets beters voor in de plaats komt. Gemengde Berichten. Door den trein overreden. Te Koogras is door den trein overreden de ongehuwde J. Kuik uit Den Helder, wien zijn beide voeten totaal waren afge reden. Kind verbrand. Te Cuijk kreeg ©en kindje van den heer van R. een pot kokende koffie over het' lijfje. Het is aaD de bekomen brandwon den bezweken. Verdronken. Te Giessendam raakte het 3-jarig doch tertje van T. in een sloot achter do wo ning te water. Eenige kameraadjes brach ten do kleine klompjes naar de ouders, die onmiddellijk gingen zoeken, doch- de kleine verdronken vonden. Moeder en dochtertje verdronken. Vrouw W., inwonende bij haar moeder op de Vossenbrink te Delden ging, verge zeld van haar 2-jarig dochtertje waachwa- ter halen uit het 'bassin van de ijsbaan, dat op pl.m, 500 M. afstand van haar wo ning gelegen was. Toen zij na geruimen tijd nog niet was teruggekeerd ging haar broer op verkenning uit en vond moeder on kind drijvende in het diepo bassin. Ver moedelijk was 'het kind aan den waterkant uitgegleden en in het water gevallen, •waarna de moeder het nasprong om het te redden, met het noodlottig gevolg dat beiden verdronken. Mishandeling met doodeliiken afloop. Don laatsten dag der Waalwiikscho ker mis gaf onverhoeds de 23-jarige P. V., los werkman den 22-jarigen J. v. d. Heuvel, mandenmaker, een stomp, waardoor deze Achterover op het trottoir bewusteloos neerviel. De ontboden geneeskundige hulp constateerde een hoofdwonde die aanvan kelijk van niet ernstigen aard leek. Dinsdag nam de toestand echter een on gunstige wending en den volgenden nacht overleed v. d. H. aan verbloeding in do 'hersens. V., tegen' wien proces-verbaal was opge maakt, is nu in arrest genomen en de justi tie te 's-Bosch werd van bet geval in ken nis gesteld. 20 kuikens verbrand. Te Nieuw-Lckkerland nabij Alblasser- dam ontdekte des middernaents een be woner van den Middelweg brand. Het vuur bleek te woeden in een kippenhok, waarin een z.g. kunstmeeder (broedmachine) met petroleumlamp in lichte laaie stond. Met emmers water kon het vuur worden ge- bluscht doch niet voordat een 20-tal één- dagskuikens hun jeugdig leven in de vlam men geëindigd hadden. Een fabrieksschoorsteen omgevallen. Dinsdagmorgen, terwijl de heer J. Sie- brand, pottenfabrikant te Gennep, nabij zijn fabriek werkzaamheden verrichtte, stortte de niet hooge fabrieksschoorsteen naar beneden, vermoedelijk doordat een kar tegen een stcunlijn reed. Zwaar ge kwetst werd S. opgenomen cn per bran card naar het St.. Norbcrtusgestïcht, ver voerd. Men vreest voor zijn leven. Qroote brand te Doorn. Gisterenmiddag, omstreeks half vijf, brak plotseling brand uit in de autogaragc van den heer J. W. van Sotten te Doorn, door ontploffing van een vat benzine, In minder dan geen tijd stond het geheele gebouw in lichto laaie. Dc dorpaspuit was spoedig ter plaatse, maar kon aanvanke lijk weinig uitrichten door den logen druk op de waterleiding. Toen de watertoren gewaarschuwd was, welke niet eens telefo nisch is aangesloten, en de brandspuit van den ex-keizer en vervolgens de sfcocm- brandspuit van Utrecht waren gearriveerd ging het blusschïngswerlc beter. Na eenige uren was men den 'brand vrij wel meester, zoodat do omliggende gebou wen hoewel zij eenige schade leden, ge spaard bleven. Ongeveer vijftien auto's zijn verbrand, waarvan verschillende die daar door particulieren gestald werden. De meeste waren niet verzekerd. - 5 Om een beetjs vuur. Zondagavond kregen op heb Velperplein te Arnhem twee vrienden twist mot een ander, die zijn lachen niet kon bedwingen over de wijze, waarop de vrienden elkaar van vuur bedienden. Een der vrienden wil de den lachenden jongeling te lijf doch kreeg van dezen zoo'n slag, dat hij over ^len grond tuimelde. Nummer twee onder ging, toen hij z'n vriend wilde helpen, het zelfde lot. Ten tweeden male probeerden de vrienden den niet meer lachenden doch boksenden tegenstander aan te vallen wat tot gevolg had, dat één der aanvallers door een vuistslag van ziin tegenstander zoodanig getroffen werd, dat hij uer auto naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Van een en ander 13 door de politie pro ces-verbaal opgemaakt. Storm op de Zuiderzee. De kapitein Belwendfc die Zondagmiddag met zijn sleepboot „Moll" van Antwerpen kwam met een sleep van acht Duitsche sleepbooten, afkomstig van Gent (België) en van 'Amsterdam vertrokken met bestem ming via LemmerDelfzijl naar "VVilhelms haven, werd omstreeks 10 uur op het Enk- huizerzand door storm overvallen, waar door hij genoodzaakt was aldaar te anke ren. Gisterenmorgen om 5 uur vandaar vertrokken, werd deze sleep omstreeks 10 uur ter hoogte van TJrk opnieuw door een stormbui overvallen, ten gevolge waarvan een der gesleepte booten zonder beman ning lossloeg en door den storm werd weg gedreven. Men slaagde er in do andere zes booten, eveneens zonder bemanning, aldaar te doen ankeren. Belwondb kwam gistermiddag met zijn boot, echter zonder sleep, te Lemmer, bin nen, om te bunkeren. Hij zal daarna weer zee kiezen om te trachten de in zee voor anker liggende booten to Lemmer binnen te brengen. De naam van de gezonken sleepboot was 'hem niet bekend. Een dievegge. To Heerenveen is gevankelijk binnenge bracht en door de justitie in "hechtenis ge steld de 23-jarige huishoudster K. O. to Giethoorn, verdacht van diefstal van geld ten nadeele van haar patroon. Diefstal van een aangeteekenden brief. De directie van hotel Weimar aan do Spaanschc kade te Botterdam heeft eenige dagen geleden naar Amsterdam ccn aan geteekenden brief verzonden, met f 1000 aan bankpapier. Tot dusver heeft liet stuk zijn bestemming neg niet bereikt. Duitsche inbrekers. Dinsdagmorgen is een poging tot inbraak gepleegd door twee Duiischers in de buurtschap Miste, nabij Winterswijk bij den land-bouwer Te Kolstee. Den vorïgen dag gingen zo huis aan huis bedelen cm brood en klcedingstukken en troffen do vrouw alleen thuis. Dezen morgen kwamen ze weer en was de vrouw weer alleen. Eerst werd om water gevraagd. Plotseling werd de vrouw aangegrepen en vastgehouden, terwijl de andere de kast nazocht. Door het- geblaf van den hond werden de aanran ders angstig en gingen aan den haal. De politie deed direct onderzoek doch heeft tot nog toe geen resultaat vorkregen. Inbrekers gestoord. De eigenaar van do firma Tob. Groen Co.. passeerdo gisterenavond omstreeks 10 uur zijn magazijn aan de Hoerendracht te Amsterdam, toen juist een postbeambte bezig was aan de brievenbus to morrelen. Op do vraag van den heer Groen, wat hij daar deed, antwoordde de postbeambte een expresbrief in do bus te hebben gedaan. De heer Groen ontsloot daarop de voor deur en toen bleek hem tot zijn ontstelto- nis, dat bet nachtslot niet was gesloten. Hij draaide het licht op en hoorde toen plotseling geritsel. Twee mannen kwamen uit het magazijn op hem af en liepen hem toe de deur te sluiten, daar zij hem iels hadden mede te deelen. Vrcezendc, dat er nog meer ongenoodo gasten binnen waren liep de heer Groen naar buiten cn riep om hulp. De beide mannen namen daaron de vlucht langs de Heerengraoht, De poli tie, die intusschen op het hulpgeroep ter plaatse wa-s gekomen, doorzocht het ma gazijn, waar bleek, dat de gestoorde in brekers reeds bezig waren geweest de brandkast te forceeren. Er werd echter niets vermist. De voordeur was met een gewonen sleutel geopend. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in naar de da ders. Daarbij werd levers onderzocht-, of ook de postbeambte aan het complot had. deelgenomen. Aan de grens. Door G. van H., een Nederlander en Fr. H.. een Duitscher, beiden wonende to Dusseldovp, werd Dinsdagnacht te circa halfvier bij de politie van het. navolgende kennis gegeven. Zij hadden omstreeks 2.30 uur 's nacht bij Jos. W. aan den Kalden- kerkerweg 55 pond koffie gekocht en zou den deze over de grens brengen. Aan do achterzijde het huis van W. verlatende, cn zoo trachtende aan den overweg van den spoorweg VenloKaldenkirchen. de grens te. bereiken, werden zij plotseling door een 3-tal personen, welke uit de struiken kwa men, van hun baaltje koffie ontlast cn mishandeld, waarna de drie voornoemde personen het hazenpad kozen. Doch de zoon van W. had de heeren her kend en stelde zoodoende v. IT. en IT. in de gelegenheid de politie hiervan kennis fe geven. Voor deze 55 pond koffio hadden zij betaald Mk. 3,245.000. De politie stelde on middellijk een onderzoek in. en volgde het -spoor der aanranders, dat leidde tot ..den Hoek van Holland", de te Venlo zoo be ruchte smokkelbuurt- aan de grens. Zij arresteerden M. S., Th. P., en J. Th., allen aldaar wonende. Ook werd daar dc koffie in zijn geheel teruggevonden, benevens ccn groot mes en een berkenknuppel, welke zij bij de aanranding bij zich droegen in be slag genomen. De aangehoudenen zijn ter beschikking van den commissaris van politie te Venlo gesteld. Do hitts en de visch. Tengevolge van de hitte van de laalsl<> dagen en. het vuile water in de Lemmer haven zijn bij verschillende visscliers bot (do vorige week zelfs meer dan 2000 pond), die zij in de beun van hun vaartui gen hadden, gestikt, waardoor deze thans zoo waardevolle visch geheel bedorven en waardeloos bleek. s Boter- en hondenbelasting. De gemeenteraad van Hees bij Emmerik heeft do hondenbelasting zoodanig vastge steld, dat de houders van oen hond jaar lijks een pond boter voor meer honden drio pond boter olk zullen hebben te betalen. FEUILLETON Een Baron-Bandiet (Naar het Duitsch). f 92) Mevrouw, ik geloof niet, dat gij n zoo I oïep kunt vernederen, om een voormaligen, L r betichten kamerdienaar uw hand te reiken, zeide Rudolf, Lees dezon brief, de naam des schrijvers zal u vol- doende waarborg zijn voor de waarheid, die hij behelst. t Moet ik mij dat in uw huis laten wel gevallen Marie? vroeg Bom. Veroorloof r 3nij, dat ik het dienstpersoneel beveel, dien onbeschaaniden kerel buiten de deur te 1 Bellen. rT Wees op uw hoede, dat dit niet met u [geschiedt, spotte Rudolf; had ik alleen te j velen, dan zoudt gij deze woning met do [gevangenis verwisselen. Afgezien van de jonteerende misdaden, die gij vroeger be proeft, hebt gij ook te Luzern het kistje ge stolen. Do juwelier, bij wien gij woont, de geldwisselaar en de koetsier Frans Schmal fiuss moeten door hunne getuigenis deze aanklacht bevestigen. Den juwelier gaaft ^gij de gestolen briljanten, opdat hij daar- iuit een nieuw tooisel zou vervaardigden; de jwioselaar heeft een biljet van duizend rancs van u ontvangen, en de koetsier °es den anoniemen brief schrijven, !h?>rin ï!vr0lw rae^ ^0 openbaarmaking ^epa^erei1 bedreigd werd. öchroalfuss was uw kameraad, toen gij n S»? °S' T?.n 8raa£ Kfevondt. Gij donv v> U \an, z'-n st'lzTCijgen verzekeren, de trekking in dit hu» to ver! Doodsbleek en met vlammende oogen stond Born tegenover den jongen man, ter wijl mevrouw Blote als verpletterend haar blik over de regels liet zweven, die de aan klacht bevestigden. Wist ik niet, hoe gloeiend do haat is, waarmede ge mij vervolgt, dan zou ik gc- looven, dat gij uit een gekkenhuis waart gevlucht, antwoordde hij, naar adem kui- gend. Mevrouw BlÖto kient mij te goed dan dat zij aan deze aanklaoht geloof kan schenken, en ik vraag u: waardoor wilt gij Z9 bewijzen? Ik heb er goen vermoeden van, wie den brief geschreven kan hebben; maar ik meen te mogen beweren, dat hij vervalscht is; in het tegenovergestelde ge val kan do schrijver slechts een vuige lasteraar zijn. De schrijver is mijnheer von Bremen zeide Bella, hem vast en kalm aanziende; gelooft gij dien van laster te kunnen be tichten? Uit zijn brief blijkt duidelijk, dat gij tegenover hem uw schuld beleden en stilzwijgendheid van hem geëischt hebt. Hij heeft u geen belofte gedaan en had hij het gedaan dan ware zij voor hem niet verbindend geweest. En wanneer gij bewij zen vordert, dan zal ik er onmiddellijk mede dienen; langs dien weg kan en zal u do verdediging niet gelukken. Zij had ijlings aan het schelkoord ge trokken; mevrouw Blöte zag ontsteld van den brief op. Wat doet gij? vroeg zij. Ik wil de getuigenis van den koet sier Waartoe? Mijnheer deze brief bevat een zware aanklacht legen u; wanneer uw geweten u niet daarvan vrijpleit, dan raad ik u onverwijld mijn huis te verlaten Twijfelt gij cok aan mij, Marie? viel Born haar vertwijfelend in de rede. Wie is de man, die het waagt, mij aan te tasten? Een man, die wegens dief stal onder verzwarende omstandigheden is gevangen, genomen. •- Niet hij klaagt u aan, doch mijnheer von Bremen, antwoordde mevrouw Blöte. Is de echtheid van dezen brief be wezen? zeide Born, Waarom zou mijnheer von Bremen tot heden daarmedo gewacht hebben? Omdat hij niet eer handelend tegen u mocht optreden, voor bij een anderen, met u hovrienden schurk ontmaskerd had. Gij zult dat zelf weten; want gij hebt hc-m im mers de bewijzen geleverd, welke hij tot bereiking van dit doel noodig had. Ik vraag u nogmaals Maak het u niet moeilijk, mama, viel Bella haar in do rede, die ondertusschen den bediende een bevel had gegeven; op een vrijwillige bekentenis mogen wij niet hopen; wij moeten hem overtuigende en verpletterende bewijzen geven. Onze koet sier kent immers het verleden van dien heer Is de getuigenis van zulk een man voor u beslissend, dan geef ik er de voor keur aan, deze plaats te verlaten, zeide Born. Maar neem u voor mij in acht, jongniensch, ik zal u niet meer sparen. Hij spoedde zich naar de deur; op het zelfde oogenblik werd zij geopend en Frans Schmalfuss stond tegenover hem. Halt, riep Rudolf. Wanneer gij ge looft de aanklacht het hoofd te kunnen bieden, luister dan naar het antwoord, dat deze man op mijn vraag geven zal. Schmal fuss, zeg <le waarheid: was deze heer vroe ger kamerdienaar? Heeft hij zijn dienst bij graaf K. heimelijk verlaten en zich aan diefstal schuldig gemaakt. En hebt gij dezen brief geschreven? Do koetsier was aanvankelijk ontsteld terug gelreden, maar bemerkte weldra, dat do voormalige kameraad het spel ver loren had, en achtte het in zijn eigen be lang raadzaam, zich aan do aijdo der tegenpartij te scharen. Dit alles is waar antwoordde hij. Mevrouw Blöto gaf hem een wenk zich to verwijderen. Dat was voldoende, zeido zij, haar fonkelende oogen op Born vestigende. Ver- dero bewijzen zult gij nu waarschijnlijk zelf niet noodig' hebben. Luister nu ook naar hetgeen ik u te zeggen lieb. Wanneer gij niet binnen drie dagen de stad verlaten hebt, of het waagt de feiten to verdraaien en mij te belasteren, dan zal ik over allo bezwaren heenstappen en bij do justitie een aanklacht tegen u indienen. Welke ge volgen daaruit yoor u zouden ontstaan, behoef ik u vermoedelijk niet te zeggen. En nu, wanneer gij een goeden raad wilt aannemen, verlaat dan nog heden dc stad; het kan morgen mijn vrienden en bloed verwanten invallen, dat 't beter ware, den voormalige lakei terstond achter slot en grendel te brengen. Born hoorde de laatste woorden niet meer, met een lach liad hij zich verwijderd Het spel was verloren, en wanneer hij rechtvaardig wilde zijn, dan moest hij toe geven, dat hij het door zijn eigen domheid verloren had. Thans bleef hem niets an ders over, dan liet tooneel te verlaten en wel lioo spoediger hoe boter. Hij ging in zijn woning, om rijpelijk lo overleggen, wat hem nu to deen stond. Van het ge-ld, hetwelk hij in het kistje ge vonden liad, was niet veel meer voorhan den; maar als verloofde der rijke damo kon hij nog dezen avond van menigeen be langrijke sommen ontvangen, wanneer het hem gelukte een voorwendsel te verzinnen Reeds stond hij op het punt zijn woning weder te verlaten, toen plotseling ontstui- mig de deur werd geopend en von Felsen binnentrad. Ontsteld deinsde Born achteruit; da gloeiende blik en do vertrokken gelaats trekken van zijn vriend lieten hem mets goads vermoeden, en zijn angst steeg ten top, toen hij bemerkte, dat de baron de deur sloot en den sleutel in zijn zak stak wat moet dit betcekenen? vroeg hij Ik waando u nog jn Italië, re*-" Werkelijk? viel de baron bom hoo- neml in de rede. Meende! gii dat. Ge hebt zeker gedacht, dat ron Bremen on diens handlanger daarvoor zonden zorgen, doz ik Italië niet zoo spoedig verlaten konr Bit ware n natuurlijk zeer aangenaam gev woest. Ik had dan geen rekenschap van u kunnen vorderen, gu aoedt de rijke weduwe gehuwd hebben en Maar ik begrijp u niet Val mij niet in de redo Ik hen luer om do rekening met u tc vereffenen. Gil hebt mij verraden, het gebeurde in Lu corn, aan do groto klok gehangen, cn mijn tegenstander bewijzen geleverd, waarvan gij wist, dat zij een vrceselijk wapen moesten wordon. (Slol v0,gt)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3