A. WAALS ZOMERKLEEDIHG VÖORDEELIOE AANBIEDINGEN GROOTEN Berg vergaderde het plaatselijk comité voor bovengenoemd huldeblijk. Tevens wa ren tegenwoordig de dames, die zich be last hadden met liet ophalen der gelden voor dit doel. De voorzitter van hei comité, de burgemeester, verwelkomde de aanwe zigen op een hartelijke wijze en bracht zijn dank uit voor de werkzaamheden, welke door al de dames waren verricht. Door hem werd medegedeeld, dat onge veer f 330 was bijeengebracht, welk be drag aan het landelijk comité zal worden overgemaakt. Aan de dames werd hierna ter gedachtenis een mooi souvenir aange boden, bestaande uit een mooi gekleurd hord. Nadat ook een verfrissching was aangeboden en den dames nogmaals was dank gebracht, word het comité ontbonden RiJNSBURG. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester, do heer J, L. Bosscliieter. Afwezig de heeren IC. Zandbergen niet kemisgeving, en P. v. Vliet. Na, opening met gebed door den V o o rz. worden de notulen van twee voorafgaande vergaderingen voorgelezen en goedgekeurd. De Voorz. doet vervolgens mededeling van twee ingekomen stukken van Ged. Staten, betreffende goedkeuring van raads besluiten. Een commissie, bestaande uit de heeren Dr. H. G. Jonker, KI. v. Delft cn W. L. v. d. Gugten, stelt op verzoek van den voor zitter een onderzeek in naar de geloofs brieven van de nieuwgekoz-en raadsleden en adviseert bij mende van dr. H. G. Jon ker tot toelating. Hiertoe wordt niet algemcene stemmen besloten, waarvan belanghebbenden be richt zal worden gezonden. Van het Hoogheemraadschap Rijnland is ingekomen een schrijven inzake het stoomverbod in den Vliet. Rijnland verzocht daarin, in de verorde ning geen beperkende bepalingen te ma ken. Rijnland vermeldt in de vergunning de maximum snelheid waarmedo in den Vliet mag worden ongestoomd. B. en W. stellen daarom voor, het stoom verbod in te trekken cn de beperkende be palingen te doen vervallen. Op voorstel van den heer D. K n ij f f, die van oordeel, dat het met stoom draaien bij de bruggen zeer nadeelig is voor de wallen, terwijl dit, met goeden wil, best met handkracht kan geschieden, wordt besloten om Rijnland in overweging te geven, in de vergunning te doen opnemen, dat dit verboden is? waarna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen wordt aangenomen. 4. B. en W. stellen voor over te gaan tot opheffing van het vervolgonderwijs. De kosten komen thans geheel ten laste van de gemeente, daar de Rijksbijdrage is vervallen. De heer W. L. v. d. Gugten vraagt _of dit alleen betreft het openbaar onderwijs, welke vraag de Voorz. toestemmend be antwoordt. Het voorstel van B. en \V. wordt inet alg. stemmen aangenomen. 5. Verhuur gemeenteseliuur. B. en W. stellen voor, do huur van de geineenteschuur over te deen aan den heer N. v. d. Eijkel, die grootendeels de schuur reeds in gebruik heeft. De heer Jonker vindt de manier waar op met gemeente-eigendommen wordt om gesprongen niet goed. In het contract moet daarin voorzien worden. Een ander dan de huurder is eigenlijk gebruiker, en de Raad staat er dan geheel buiten. Wanneer in het contract wordt op genomen, dat de huurder alleen zijn eigen bezit in den schuur mag bergen is dit te voorkomen. Nadat B. en W. verklaren, hiertegen geen bezwaar te hebben, wordt het voor stel met alg. stemmen aangenomen. 6. De Voorz. deelt mede, dat van de verschillende schoolbesturen is ingekomen een verzoek om bijdragen too te kennen van f 328.11 aan de school Vliet N.-Z., f 487.68* aan de school Kerkstraat, f 1818 aan de school Smidssteeg en f 224.96 aan de school Hofstraat. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen. De Voorz. deelt mede, dat het hier geldt een jaarlijksche bijdrage, waarvan om de drie jaren de eindafrekening plaats heeft. De heer W. L. v. d. Gugten begrijpt, dat hij zal moeten toestemmen, maar dat het schoolbestuur nog zoo zuinig is als vroeger kan spr. niet gelooven. Maar de wet staat het toe en daarom is spr. er onder protest voor. De heer Jonker vraagt of B. en W. hebben opgemerkt, dat er zoo'n groot ver schil is tusschen de verschillende scholen. Ook vraagt spr. of er wel controle is op de uitgaven. Spr. zou daar wel voor zijn. Wethouder S. Schoneveld is met dr. Jonker voor controle, maar daar die pas bij de afrekening zal kunnen plaats heb ben, moet tot zoolang de critiek verscho ven worden. Spr. meent dat het hier een eenvoudige zaak betreft, daar de schoolbesturen blij ven beneden het bedrag, waarop aan spraak bestaat. De heer D. Knij ff vraagt of niet op be zuiniging kan worden aangedrongen Het voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen aangenomen. 7. Op verzoek van Ged. Staten, die „ruwe taal" een te onbestemde uitdrukking vinden, wordt in de gewijzigde politiever ordening, deze uitdrukking geschrapt en alleen strafbaar gesteld het openlijk ge bruiken van onzedelijke taal. 8. Met alg. stemmen wordt adhaesie be tuigd aan een adres aan H. M. de Konin gin, uitgaande van den gemeenteraad van Sneek, houdende verzoek om openlijke Godslastering strafbaar te stellen volgens het Wetboek van Strafrecht. 9. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten voor toezicht op do paardenmarkt, a&n de daarmede belaste personen, een zelfde vergoeding te verleenen als vorig jaar. De heer W. L. v. d. Gugten zegt dat hier meer sprake van -een douceurtje, dan van een vergoeding, doch kan er zich ove rigens wel mede verccnigen. (Wordt vervolgd.) KEKKEHEUMfS Het Eucharistisch congres te Parijs. Het Fransche Eucharistisch congres is Zondagavond met een grootsche plechtig heid op den Monlinartijnschen heuvel be sloten. Honderdduizend geloovigen en misschien nicer nog waren Zondagavond naar de Sacré CJocur-Kerk getrokken, om aldaar van de slotplechligheden getuige te zijn. Om half negen echter was het onmetelijke schip der basiliek reeds overvol, zoodat de nog steeds aandcinende massa zich over den heuvel, de tuinen en de trappen der kerk moest verspreiden. Om negen uur kondigden de klokken de aankomst van kardinaal Dubois aan en do duizenden en duizenden mannen, vrouwen en kinderen begaven zich naar de buiten ste boulevards, om hem to begroeten. Terwijl in de basiliek het „Te Deum" werd gezongen, bad de menigte buiten luide telkenmale den rozenkrans, voor Frankrijk, voor Parijs, voor onze huisge zinnen, voor onze parochies.... Dan weer klonken liederen», de mannen met ontbloot licofd, do vrouwen neergeknield, 't Was schoon en indrukwekkend. Maar weldra verstomden de gezangen. Do geweldige deuren der basiliek werden geopend, om de processie door. te laten. De lantaarndragers, de vaandeldragers, de leden der hooge geestelijkheid en do koor knapen stelden zich langzaam links en rechts van de estrade op die boven op den heuvel was opgesteld, onder de roocle en gouden draperieën weggedoken en door twee machtige projectielanlaarns verlicht. Tegelijkertijd werden de roode Bongaal- schc vuren ontstoken, welke de basiliek in een gloed zetten, die de lijnen der kerk scherp teren den donkeren achtergrond van den hemel deed aftcekenicn. De savo- yaard beierde vol-uit. Temidden van dit feeëriek décor schreed onder een troonhemel van schitterend goud een kanunnik met het Allerheiligste voort. Gezangen werden ingezet, weldra door de duizenden stemmen overgenomen, het was als een geweldig koor, dat eindigde met een machtig en geestdriftig hosanna. Dan was het nooit meer te vergeten oogenblik aangebroken: de zegening van Parijs met het Allerheiligste. De compacte menigte knielde neer op de steenen, in het stof. De Bengaalscho vuren laaiden op, de klaroenen schalden, de vaandels zakten Hoog verheven, zegende kardinaal Dubois, met het H. Sacrament de hoofdstad. Ont roerend moment. De menigte was stil ge worden. Zwijgend werd de terugtocht naar de ba siliek aanvaard. Te diep was men onder den indruk van deze grandiose manifesta tie, om zich nog te kunnen uiten. „Msb." sseciaia Berëcfofeiia Reorganisatie Sociale Verzekering. (Vervolg.) Spreker behandelt hierna den brief van den Minister gezonden aan den Hoogen Raad van Arbeid, de vragen, gelijk deze door de Commissie zijn geformuleerd en do antwoorden, welke daarop door de Commissie gegeven zijn. Vraag 1, of het gewenscht is de verplich te verzekering uit te strekken tot alle per sonen, die in dienstbetrekking tegen loon werkzaam zijn, beantwoordt spreker, na uitvoerige motiveering, met de Commissie bevestigend. Bij vraag 2a, of het gewenscht is aan den tegen geldelijke gevolgen van ziekte verzekerden arbeider, behalve op zieken geld, mede aanspraak te geven op genees kundige hulp voor rekening van het met de uitvoering der ziekteverzekering be laste orgaan, merkt spreker op, dat hij, met hem, liet Vakburcaubestuur, zich niet met de opvatting van de meerderheid der Commissie kan vereenigen, waar zij als haar oordeel uitspreekt, dat zij het „niet gewenscht acht de ziekenverzorging to doen geschieden voor rekening van het met de uitkeering van heb 'ziekengeld be laste orgaan." Spreker licht zijn afwijkend standpunt uitvoerig toe. Sprekers Bestuur is van oordeel, dat, ondanks zijn afwij kende meening, het zich niet tegen een re geling als door de Commissie bedoeld moet verzetten, omdat heb een spoedige tot standkoming van de ziekteverzekering zoo veel mogelijk wil bevorderen. Met de Commissie en op door haar aan gegeven gronden, beantwoordt spreker vraag 2d bevestigend: Ts het gewenscht, do ongevallen gedurende een bepaalden termijn met betrekking tot de verleening van geldelijke uitkeeringen als ziekte-ge- vallen te doen beschouwen? Spreker noemt liet een eminent arbeidersbelang er aan mede te werken, de kosten, aan de uitvoe ring der sociale verzekering verbonden zoo veel mogelijk te beperken; gezonde concentreering zal leiden tot vereenvou diging van administratie. Op dien grond wordt ook vraag 2e. bevestigend beant woord Ts het gewenscht met behoud van het recht van-den door ongeval getroffen ar beider op genees- en heelkundige behande ling in de uitgebreidheid, waarin die be handeling thans wordt verstrekt, den ar beider die behandeling zooveel mogelijk te docu genieten door het ziekenfonds, waar- bii de arbeider is aangesloten? Met de Commissie is spreker van oordeel dab er komen moet een onafhankelijk des kundig controleerend medisch orgaan. On afhankelijk, ook van de Overheidsinstel ling met de uitvoering belast. Het dienst verband van de controlccrende geneeshee- ren met de Rijksverzekeringsbank acht spreker een totaal ongcwenschten toe stand. Lang wordt stilgestaan bij de vraag, of maak gebruik van onze esïim gedurende onzen HAARLEMMERSTRAAT 132-130 het gewenscht is in de invaliditeitswet te breken met het stelsel der individueele rentebepaling en daarvoor in de plaats te stellen een stelsel van eenheidsrente? Hoewel spreker niet ontkent, dat in de verre toekomst voor de categorie beter be taalde arbeiders, de aanvaarding van de eenheidsrente eenige schade kan mede brengen, concludeert hij tenslotte, dat hij het in het belang van de arbeiders in het algemeen, beter acht dit stelsel te aan vaarden. De eerste 24 jaar brengt dit toch geen wijziging in de huidige uitkeering, terwijl, wanneer de rente op f 4.zou worden bepaald, dit voor vele arbeiders geen verslechtering beteekent, op de eer der aangegeven gronden spreekt de inlei der zich uit voor de collectieve verzeke ring. Wat de organisatie, de uitvoering der verzekering, betreft, spreker is van oor dcel, dat er voor het R. K. Vakbureau geen aanleiding is van het ingenomen stand punt nopens do uitvoering van de Ziekte wet te veranderen. Spreker gaat nog eens in het kort na de motieven, waarom het Vakbureau zich daar voor uitsprak. Spreker sloot zijn betoog met de hoop uit te spreken, dat de Minister van Arbeid zoo spoedig mogelijk de Tweede Kamer gelegenheid zou geven zich over de begin selen der sociale verzekeringswetgeving uit te spreken. Een aantal Bestuurders nam aan de gcdachtenwisseling deel. Een vertegenwoordiger van de Mijnwer kers wees op de gunstige sociale verzeke ring, welke voor de Mijnwerkers geldt. Het Mijnwerkersfends, product van sa menwerking tusschen werkgevers en werk nemers, helpt de arbeiders bij ziekten, on geval, invaliditeit, overlijden enz. Spreker kan zich met het standpunt van het Be stuur grootendeels vereenigen; alleen ver schilt hij van meening nopens de bcteeke- nis van het meebetalen van de premie door de arbeiders. Een Bestuurder van den Metaalbcwer- kersbond vraagt inlichtingen, o. m. hoe lang men verzekerd zal moeten zijn om rechthebbend lid te zijn en of het moment waarop dat recht ingaat, vcor alle verze kerden gelijk zal zijn. De vertegenwoordiger van den Fabrieks- arbeidersbond vraagt hoe hot gaan zal met de werklooze arbeiders? Een Bsstnnr- der van den Bouwvakarbeidersbond vraagt op wie de meerdere kosten verhaalt zullen worden, waarmede de ziekenfondsen en ziekenkassen zullen worden belast, tenge volge van het nieuwe stelsel. De vertegenwoordiger van den Tabaks- bewerkersbond wijst op den toestand gelijk deze in zijn bedrijf bestaat. De vertegenwoordiger van den Naaisters en Kleermakcrsbond vraagt hoe het gaan zal met de „thuiswerkers". De Bestuurder van den LandarbeiJcrs- bond wijst cr op, hoe de Landbouw onge vallenwet practisch functioneert. De inleider beantwoordt de gemaakte opmerkingen. De voorzitter constateert onder instem ming van de vergadering, dat het stand punt door den Secretaris verdedigd, in stemming vond bij de Besturen van de aangesloten organisaties. Het Vakbureau- bestuur zal daarmede met de door hem te voeren actie rekening houden. De vergadering gaat daarop uiteen. REEHTZftKEH KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter te Leiden heeft veroor deeld: Wegens dronkenschap: J. J. M. tot 1 of 1 dag hechtenis; J. J. N te Noordwijk tot 3 of 3 dagen hechtenis; H van der It. "to Oegst- geest tot S of 3 dagen hechtenis; wegens een gevaarlijken hond los laten loop en: P. V. te Leiderdorp tot 20 of 10 dagen hechtenis; wegens een uitgraving niet behoorlijk verlicht hebben: J. F. P. 3 of 3 dagen hechtenis; we gens een trekdier onbeheerd laten staan: M. K. IRynsburg 1 of 1 dag -hechtenis; W. B. Den Haag 2 of 2 dagen» hechtenis; G. J. van D., Katwijk aan den Rijn. 2 of 2 dagen hechtenis wegens -overtreding der drankwei: J W. F. L. 20 of 10 dagen hechtenis; wegens overtre ding der veewet: A. van V. Ter Aar 15 of 5 dagen hechtenis; wegens overtreding der bc'er- wet: C. L. huisvrouw W. F. D 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding van de motor en rijwielwei: J. F. A. K. Nieuwveen 2 maal 5 of 2 maal 5 dagen hechtenis; wegens -over treding dor trekhondenwet: J. J. Phr; H. V.; ieder tot 2 of 2 dagen hechtenis; J. G Kat wijk aan Zee tot 1 of 1 da? hechtenis; wegens overtreding der dienstplichtwet: J. v. d. P. Oegstgeest 1 of 1 dag hechtenis; P G. J. van D. aldaar 2 of 2 dagen hechtenis; H. J H. aldaar; G. V. de V aldaar ieder tot 2 of 2 dagen hechtenis; A J. D. Wassenaar 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der ar beidswet: A. J. H. C. 3 of 3 dagen hechte nis; H S 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtreding der visscherijwet: S. D. 2 of 2 dagen hechtenis; W. W. 3 of 3 dagen hech tenis; I. B. 0,50 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding van het prov. reglement op de wa teren: H. 0. Katwijk aan Zee; Th J. van K.; L de W Gapelle aan den IJssel; A. S Zoeter- woude; J. van A. Zegwaart; E. B Leiderdorp; P. B. Ouderkerk aan den LTssel; ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; H A. van der B. 5 of 5 dagen hechtenis; wegens rijden met een rij wiel zonder licht: R. C. V., G. R. B; B 't H; J van der M Rijnsburg; P V Voorschoten; E. B. Katwijk aan Zee; A. M. aldaar; A. van R aldaar; C J. L aldaar; E L Wassenaar; M D. Oegstgeest; W. C. Hilversum: T. v d H Zwam- merdam; J van der B. Noordwijk aan Zee; B. B, 's-Gravcnhage; J. Z. Warmond; ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtreding der Pol. verordening voor de gemeente Leiden: G. J. B.; J. K; A S: P R; J H, ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; J. L. geen straf toegepast; we gens overtreding der Pol. verord. der gemeente Katwijk: W. van M. Katwijk aan Zee: J. O. Fden., aldaar ieder tot 3 of 3 dagen hechte nis; wegens overtreding der visscherijwet: I. van W. 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtre ding der spoorwegwet: E. K.; C. K.; L S; F A; P J S; H M N, J B tot teruggave aan do ouders; wegens overtreding der IJkwot: C. P. huisvrouw van P. v. d. W Noordwijk 2 maal 0.50 of 2 maal 1 dag hechtenis; wegens school verzuim: W van O., J. S.; C. de La R. huisvr de J; J W F Oegstgeest; W. G. Katwijk aan Zee; C S. Rijnsburg; G. P. van D. Noordwijker- hout: E. B aldaar; J van der S, aldaar ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtre ding der arbeidswet: G J A L; P. K. ieder tot 3 cf 3 dagen hechtenis; J. G. P. van K 3 maal 2 of 3 maal 2 dagen hechtenis; wegens varen zonder vergunning: G R. Alphen aan den Rijn 3 of 3 dagen hechtenis; wegens over treding van het Motor en rijwielreglement: J. van der L. Noordwijk 1 of 1 dag hechtenis; J. Z. (KaagAbbencs) 2 of 2 dagen hechte nis; P M H B: P S; W. B. Voerhout; J. A S Sassenheim: A H K. (KaagAbbenos) ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtre ding der Pol. verord. der gemeente Leiden; Th. S. 1 of 1 dag hechtenis; E. v d M geen straf toegepast; wegens oevertreding der Politiever ordening der gemeente Rijnsburg: A Z. Rijns- burg: H. van der K., aldaar ieder tot 1 of 1 dag hechtenis: J. H B Rijnsbuprg 1 of 1 maand tuchtschool; wegens opgeven van een valschen -naam: J H. B. RijnsbuTg 3 of 1 maand tuchtschool; wegens overtreding der Pol. verordening der gemeente Noordwijk; C. G. 1 of 1 maand tuchtschool; wegens dron kenschap: R. L.; Dezelfde 2 maal 3 of 2 maal 3 dagen hechtenis; G. V. Bodegraven 5 of 5 dagen hechtenis; wegens in staat van dronken schap de orde verstoren: M. B. zwervende 5 of 5 dagen hechtenis; wegens straatschenderij: P. S. 5 of 5 dagen hechtenis; J. Z. 15 of 5 dagen hechtenis; wegens straatschenderij: P. 8. 5 of 5 dagen hechtenis; J. Z. 15 of 5 dagen hechtenis; wegens een trekdier onbeheerd laten staan: P. J. van W. Voorschoten 3 ef 3 dagen hechtenis; wegens overtreding der arbeidswet: J. B. 3 maal 3 of 3 maal 1 dag hechtenis; J. H. S. wed de G 2 of 2 dagen hechtenis; G R. huisvrouw van dor "W. 1 of 1 dag hechtenis; I Z. 2 maal 5 of 2 maal 5 dagen hechtenis; M E 0 3 of 3 dagen hech tenis; A. V. Sassenheim 5 of 5 dagen hech tenis; J. van S., Voorhout 2 maal 3 of 2 maal 3 dagen; B. K. Oegstgeest 3 of 3 da gen hechtenis; wegens overtreding der boterwel: A. H. J. Iv. 2 of 2 dagen hechtenis; wegens overtreding der Veiligheidswet: Th. M W B 2 maal 5 of 2 maal 5 dagen hechtenis: wegens overtreding der drankwet: I B. 3 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding dr IJkwct: C. V. Noordwijk 0,50 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der vloeschkcuringswet: L. van E. Leiderdorp 2 maal 10 of 2 maal 5 dagen; wegens overtreding der visscherijwet: W J. N. 5 of 1 dag hechtenis; M. J. 0,50 of 1 dag hechtenis; H. van A. Leiderdorp 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der Algemeene Keur van Rijnland: B. J. K. Warmond 3 of 3 dagen hechtenis; wegens rijden met een rijwiel, zonder bel: J. de N. 2 of 2 dagen hechtenis;' wegens rijden met een rijwiel zon der'licht: F. J. van der B.; P. 11 B; S C M 1'; A J Zoeter- woude ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; we gens overtreding der Politieverordening der gemeente Leiden: J. V. Bodegraven; C L U\ Aalsmeer; J. Th. G. K; C G II ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; F. van der B. 0,50 of 1 dag hechtenis; A. J. H.; A M geen straf tcege- pas; G L. van E. Alkemade opt den handel in melk 5 of 5 dagen hechtenis; wegens over treding der Politieverordening der -gemeente Oegstgeest; A K. 2 of 2 dagen hechtenis; M. van R., huisvrouw van J. D. S beklaagd van overtreding der Huurcommissicweb werd ge deeltelijk vrijgesproken en gedeeltelijk ontslagen van aüe rechtsvervolging. Waar geen woonplaats is vermeld zijn de veroordeelden te Leiden woonachtig. WefcefiïscfaasjpeBSjke Bsipschiett Jaren met abnormale weersoBsieldheid. In de Juli-aflevering van „Hemel en Dampkring" schrijft Dr. Z. Kamerling een populair artikel over zijn studiën naar aanleiding van regenlooze zomers in Ceara (Brazilië) en strenge winters in "West- Europa. Reeds geruimen tijd geleden heeft men opgemerkt, dat de weersgesteldheid afwis selt met perioden van ongeveer 89 jaar. In iedere periode heeft men dan een ta melijk constant jaargemiddelde, waarvan echter enkele malen vrij sterk werd afge weken. Deze jaargemiddelden zijn in de verschillende perioden ongelijk, maar met afwijkingen komen gewoonlijk weer afwij kin gen overeen. Nu heeft dr. Kamerling juist in deze afwijkingen een regelmatigheid ontdekt, een verhand met den stand der planeten Jupiter en Saturnus. Het bleek nl.. dat de tijdstippen een rol speelden, waarop deze beide planeten met de aarde in heliocen trische conjunctie kwamen, d. w. z. dat de aarde zich tusschen Jupiter (resp. Satur nus) cn de zon in een rechte lijn bevindt. Het bleek, dat in vrijwel alle regenlooze jaren te Ceara het tijdstip van conjunctie met Jupiter tusschen Maart en December en met Saturnus tusschen Mei cn Novem ber viel. Er is dus geen gevaar voor uitblijven der regens in Ceara, wanneer de aarde tusschen November en Mei met' Saturnus of tusschen December en Maart met Ju piter in heliocentrische conjunctie komt. De kans op droogte is vooral zeer groot wanneer de conjuncties van de aarde met beide planeten in Juni, Juli of Augu-:: vallen. Verder stelde dr. Kamerling vast, dat de kans op een strenge winter in Europa zeer groot is, wanneer Jupiter en Satur nus ongeveer in oppositie staan, zoodanig dat de aarde in Februari, Maart of April met Saturnus in Juli, Augustus of Sep tember met Jupiter in heliocentrische conjunctie komt. Indien de regels, door dr. Kamerling gegeven, dit voorïoopig nog slechts op wei nig gegevens schijnen te berusten, voor een grooter aantal gevallen blijken door te gaan, dan zou men dus uit den onder- lingen stand der planeten, dio vooruit door de sterrekundigen berekend wordt, met vrij groote waarschijnlijkheid huitensoo- righeden van do weersgesteldheid kun nen Vcov-jPti^en. SSoomvaar&erlchten ST. MIJ. NEDERLAND. CALCUTTA, thuisr., vertr. lü Juli van Sabang GROTIUS uitr. vertr. 9 Juli v. Sabang. ROTTI, vertr. 12 Juli v. Amsterdam. HEBE, arr. 12 Juli te Amsterdam. POLLUX vertr. 12 Juli v. Amsterdam. TELLUS vertr. 12 Juli v. Amsterdam. VENUS, vertr. 12 Juli v. Amsterdam. EDAM, vertr. 12 Juli v. Vigo. GROTIUS, uitr., arriv. 9 Juli te Sabang NIAS, uitr., arriv. 10 Juli te Port Said RIOUW arriv. 17 Juli te IJmuidsn. KON. NED. STB. MIJ. ARIADNE vertr. 10 Juli van Beyrouth. ERATO arriv. 10 Juli te Bordeaux. FAUNA vertr. 10 Juli van Piraeus. KON. H0LL. LL0YD. "WATERLAND vertr. 11 Juli van Rot terdam. R0TTERD. LL0YD. BLÏTAR, arr. 11 Juli te Hamburg. GORONTALO (thuisr.) vertr. 10 Juli va» Gibraltar. TAMBORA vertr. 11 Juli van Rotterdan HOLLAND AMERIKA LIJN. EDAM, arriv. 11 Juli te Vigo. MAASDAM vertr. 10 Juli van Bilbao. J VOLENDAM, arriv. 11 Juli te Sout hampton. HOLL. BRlTSCH-INDlö LIJN. RIDDERKERK, uitr., arriv. 11 Juli tg Port Said. HOLLAND WEST-ArRIKA LIJN. GAASTERLAND arriv. 12 Juli to Am sterdam. SATURNUS arriv. 12 Juli te Amstcr-i <iam. JAARSTRO OM uitr. arr. 11 Juli te Te- neriffe. HOLLAND ZUID-AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN arriv. 12 Juli lo Rot terdam. RIETFONTEIN uitr. arr. 11 Juli to Delagoabaai. HOLL. 00ST-AZIE LIJN. KERT0S0N0 arriv. '12 Juli te Amster dam. OLDEKERK, thuisr., vertr. 11 Juli van TsingUo. 00STKERX arr. 12 Juli to Rotterdam. RÖTTERDAMSCHE LLOYD. G0ENT0ER, thuisr., vertr. 11 Juli van Marseille. HGLLAND-AUSTRALIE LIJN. MODJOKERTO, thuisr. arr. 12 Juli U Antwerpen. HOLL. C3ST-AFRIKA Ll !N. ALUDRLA vertr. 12 Juli v. Amsterdam,

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5