I aargang. VRIJDAG 19 JULI 1923 No. 4198 1/ DeABONNEMENTSPRIJSbodraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week £2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 6 2.00 per kwartaal. Franco per post 8 2.05 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit biad verschijnt eiken dag nitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. iL fea£-HMrjgSg DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewono advertentlön 30 een! por rsgeV Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. n KSelna advorienliën, van ten hoogste 30 woorden, waarïa betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop ea verkoop 8 0.50. Dit nummep foesïaat u:8 iwes bladen. BUITENLAND De bezetting van het Roergebied De verklaring van Baldwin. Engeland zal Berlijn antwoo rden. Onder enorme belangstelling legde gis ter in het Lagerhuis de Engelsche premier Baldwin de met spanning verwachte re- reegingsverklaring af. Daarin zeide hij o.m. het volgende: "Wij zijn even vastbesloten als een van onze andere geallieerden, dat Duitschland schadeloosstelling zal betalen voor de verwoestingen in den grooten oorlog aan gericht en wel tot de volste mate van zijn vermogen. Dienaangaande hebben wij nimmer gewankeld en ik geloof niet, dat het Britsche volk te dezen opzichte ooit sal wankelen. Wij beseffen evenwel 1 als een zaken- drijvende natie dat wij niet zullen sla gen wanneer men meer betaling van Duitschland verlangt dan binnen zijn ver mogen ligt. Wij en onze geallieerde zou den daardoor het meeste nadeel komen te lijden en wij zijn vast overtuigd, dat me thodes, welke slechts kunnen leiden tot ruïneering van Duitschland, noodlottig zullen zijn voor Groot-Britlannië, voor onze geallieerden en voor geheel Europa. Veel van de gevolgen van de Ruhrbezet- ting, welke wij voorspelden, doen zich al lengs voor. De geallieerden ontvangen thans minder schadeloosstelling dan voor dien en wat zij ontvangen wordt afgedwon gen ten koste van een toenemende ont wrichting van het Duitscho economische stelsel, hetwelk waarschijnlijk met alge- heelen ondergang wordt bedreigd. De Fransche en Belgische regeeringen verze kerden ons, dat haar ecnig doel was door de bezetting van liet Ruhrgebied de beta ling van de schadeloosstelling te verzeke ren. Indien dat zoo is, dan betreft het ver schil tusschen ons veel meer de methode dan het doel, maar wij zijn overtuigd, dat eea oneindig voortduren van den tegen- woordigen stand van zaken het grootst mogelijke gevaar oplevert. Duitschland schijnt snel af te drijven naar een econo misch en chaos, welke zou kunnen worden gevolgd door een sociale en industrieele ruïneering. De plaatselijke bevolking lijdt in vele gevallen ernstig er onder en er heerscht oprechte bezorgdheid voor ge brek aan levensmiddelen. De toestand treft echter niet alleen Duitschland. Naar mate het productievermogen van dit land wordt uitgeput, zal het herstel van zijn crediet en ook de betaling van zijn schuld steeds verder in het verschiet komen te liggen. Ieder land in Europa moet boeten voor dez°n stand van zaken. Het eene land betaalt den prijs door een gestadig dalen der geld- en wisselkoersen, het andere door het afnemen van don han del. Weer andere landen dpor toeneming der werkloosheid. Het is niet te veel gezegd, dat het her stel van de wereld gevaar loopt en dat de vrede, waarvoor men zich zooveel opof feringen getroostte, op het spel staat. Het is onder deze omstandigheden, dat de Britsche regeering meer en meer de nood zakelijkheid van actie ging inzien. Het voeren van vriendschappelijke besprekin gen, hoe nuttig deze ook moge zijn, blijkt niet in alle gevallen tot positieve resulta ten te kunnen leiden. Het wordt duidelij ker, dat de houding van de voornaamste betrokken mogendheden helderder gedi- finieerd dient te worden en indien de toe stand in de voorgaande uiteenzettng juist werd geschetst, dan kan deze niet met rust worden gelaten totdat hij zichzelf her stolt. Ik geloof, dat er algemeene instem ming zal zijn met de volgende voorstellen dat de periode van conflicten moet wor den beëindigd: da de eindelooze bezetting van gebied Tan het e<me land door een ander land in vreSostijd een zeldzaam en betreurens waardig verschijnsel is, waaraan zoo spoe dig mogelijk een eervol einde dient te wor den gemaakt. da' de schuldenaar niet alleen moet worden opgevorderd tot voldoening van rijn schuld, maar ook in staat moet wor den gesteld deze schuld te kunnen vol doen; dat dit betalingsvermogen, indien er twijfel daaromtrent bestaat,, getoetst en vastgesteld dient te worden; dat verdere pogingen dienen te worden gedaan om deze doeleinden te bereiken. Re vrede kan niet zonder meer worden verworven; het herstel moet verzekerd worden vóór en aleer er een op] wordt gevonden voor de drie groote ties: L de betaling van de schadeloosstelling; 2. de oplossing van do kwestie der in- tergeallieerde schulden; Europa V€rze^erill° van cen gepacificeerd Wat zijn de stappen, welke naar onze meening moeten worden gedaan? De Duitsche nota van 7 Juni j.l. welke het antwoord was op een vingerwijzing aan het adres van de Duitsche regeering stelde voor een onderzoek naar Duitsch- land's betalingsvermogen door een onpar tijdig lichaam, vereenigd met een verbin tenis tot betaling van de bedragen, welke op de voorgestelde wijze zouden worden vastgesteld. Verder bood de Duitsche nota eenige concrete waarborgen aan. Wij zijn niet van meening, dat de Duit sche voorstellen tenzij deze geheel on voldoende zijn moeten worden geïgno reerd en wij kannen er niet mede instem men, dat een schriftelijke gedachten wisse ling van zoodanigen aard omtrent aange legenheden, welke de belangen van allen raken, geheel eenzijdig moet zijn of dat voorstellen, welke de kiemen van een mo gelijke oplossing kunnen bevatten, met onverschilligheid moeten worden be schouwd. Wij zijn van meening, dat deze voorstellen onderzocht dienen to worden ten einde te ontdekken of zij kans op voor uitgang bieden. Begrijpende, dat de Fransche en Belgi sche regeeringen niet geneigd zijn het initiatief te nemen voor een antwoord op deze nota ofschoon wij zulk een ini tiatief met vreugde zouden hebben be groet hebben wij aan de regeeringen van Frankrijk en België en ook aan de Italiaansche regeering medegedeeld, dat wij zelf bereid zijn de verantwoordelijk heid te aanvaarden voor het ontwerpen van een antwoord. Vasthoudende aan onze meening, bij de jongste gelegenheid te Parijs geuit, omtrent een vereenigd op treden dan wel een afzonderlijk of geïso leerd optreden, zullen wij dit ontwerp-ant woord met de minst mogelijk vertraging mededeelen aan onze geallieerden te hun ner beoordeeling en voor het maken van opmerkingen. Wij koesteren de hoop, in staat te zullen zijn met hen tot overeen stemming te komen nopens de termen van bet antwoord. De Ver. Staten en het Ruhreonfiict. De autoriteiten aan de departement van Staat blijven een strikt stilzwijgen bewa ren betreffende de jongste ontwikkeling der gebeurtenissen in Europa, in verband met de Ruhr-kwestie. Voor zoover tot nu toe is vernomen, is er geen wijziging ge komen in de positie van de Ver. Staten, /sedert den dag dat de secretaris van Staat, Hughes, voorstelde een conferentie van economen te laten houden tot het onder zoek van de Duitsche hulpmiddelen. Bij die gelegenheid had Hughese geen deel neming aan hulpmaatregelen door de Amer. regeering in het uitzicht gesteld doch enkel laten verstaan, dat er van Amerikaanschen particulieren kant hulp zou kimnen komen. De jon jste maatregelen der bezetters. Verscherpte staat van beleg te Duisburg. Te Duisburg is volgens een radiogram uit Berlijn de verscherpte staat van beleg afgekondigd wegens het feit, dat een Bel gische patrouille zou zijn uitgescholden. Na 8 uur 's avonds mag niemand zich meer aan het venster vertoonen. De fabrieken van Tkijssen ontruimd. Een der bladen verneemtu it Mülheim, dat de fabrieken van Thyssen weder zijn ontruimd. Het werk is hervat. Ce conferentie te Lausanne. Een incident. De besprekingen afgebroken. Met het oog op de onverzoenlijkheid der Turken hebben de geallieerden de be sprekingen tot nader order afgebroken en de zittingzaal verlaten. Het incident ontstond bij de bespreking van twee verschillende kwesties, waarbij een geheel nieuwe, n.l. die betreffende de ontruiming van de Turksche wateren (bij Konstantinopel en de Dardanellen) door do geallieerde oorlogsschepen. België. Het Gulden sporenfeest. Woensdagavond heeft de bevolking van Antwerpen het Gulden Sporenfeest met geestdrift gevierd. Op den toren der hoofd kerk was de Belgische vlag geheschen en aan den gtjvel van het stadhuis wapperde naast de Belgische en Antwerpsche kleu ren de Vlaamsche Leeuwenvlag. Ook had den talrijke particulieren hun woningen met Belgische of Vlaamsche vlaggen ver sierd, terwijl aan den gevel van het pro vinciaal gebouw tegen het besluit van den provincieraad in .de Belgische en niet de Vlaamsche vlag was geheschen. Onder het spelen van den beiaard en het luiden van Garolur, de Antwerpsche tri- omfklok, werden twee optochten gevormd. In den stoet der gematigde Vlamingen stapten talrijke Antwerpsche vereenigin- gen en muziekkorpsen, terwijl ook de historische Leeuwenstandaard er in werd, medegedragen. In optocht werd door de stad naar de Warande gemarcheerd, waar Vlaamsche liederen werden gespeeld en gezongen, Vóór het vertrek van den stoet was het comité voor de sporenviering ten stadhuize ontvangen geworden. Het feest werd besloten met illuminatie en vuur werk. Ook het Vlaamsche Front, de partij van de Vlaamsche nationalisten, herdacht den Sporenslag als Vlaamsch-nationaal uit gangspunt met een flink geslaagde betoo ging voor amnestie en zelfbestuur. In an dere Vlaamsche steden hadden uitvoerin gen van Vlaamsche liederen plaats. Te Brussel werd na afloop van een herden kingsvergadering in den lyrischen schouw burg spontaan een optocht gevormd, die in tegenstelling met vorige jaren, door de politie niet werd uiteengedreven en on gehinderd de Groote Markt kon bereiken. Relletjes te Brussel. Te Brussel hadden de gewono relletjes plaats, die zich telkens voordoen, wan neer de Vlamingen op straat manifestee ren. Er werd heel wat door do Brusselsche Belgen gescholden. Toen hun voorraad scheldwoorden was uitgeput, begonnen zij het nieuwe Belgische volkslied, de „Mar- sailliaise" te zingen. In het „Vlaamsche huis" op de Groote Harkt was aan een venster het portret van dr. Borms uitgestald met als eenig opschrift het woord „amnestie". Bulgarije. De communisten zijn „te lauw" volgens Moskou. Naar verluidt, heeft de Derde Interna tionale (van Moskou) de betrekkingen met de Bulgaarsche communistische partij af gebroken. Het schijnt, dat de Bulgaar sche communistische partij bij den jong- sten staatsgreep, volgens de meening der leiders van de Derde Internationale, niet krachtig genoeg is opgetreden. Men denkt, nu, dat do Bulgaarsche com munistische partij - - ion einde zich te „rehabiliteeren"! wellicht tegen de nieuwe Bulgaarsche regeering geweldda dig zal gaan optreden. De regeering houdt daarmee althans rekening en is op alle gebeurlijkheden voorbereid. Italië. Het aftreden van Siurzo. Een commentaar van de „Osservator e". In een bespreking van het aftreden van Don Sturzo zegt de „Osservatore Romano" dat de redenen, waarmede Don Sturzo met edele loyaliteit zijn besluit rechtvaardig- digde, n.l. het welzijn van Kerk en partij zijn persoon van katholiek en priester eeren. De „Osservatore Romano" voegt er aan toe, dat zijn besluit de verwachtingen ver sterkt van allen, die oprecht het welzijn van Italië wenschen, n.l. dat deze daad van belangeloosheid van -Don Sturzo en de edele motieven, welke hem inspireer den, er toe kunnen bijdragen om de zoo vurig begeerde pacificatie der geesten te verwezenlijken. De persvrijheid. Mussolini heeft ln den ministerraad medegedeeld, dat hij van plan is streng op te treden tegen de misbruiken en de overdrijvingen van de persvrijheid, die uitgeopfend wordt ten nadeel© van Italië, het fascisme, den koning en zelfs de be vriende naties. Turkije Aanmatigend optreden der Turken. Een achttal inwoners, die door de Brit sche autoriteiten waren ontslagen, zijn gisteren door de Turken gearresteerd. In antwoord op een Britsch protest dienaan gaande, heeft Adnan Beij verklaard, dat de Turksche regeering heeft besloten alle inwoners, die den Engelschen op de een of andere wijze van dienst zijn geweest, uit te wijzen- Door deze bedreiging wor den duizenden Grieken en Armeniërs ge troffen. Op deze wijze wordt den Brit- schen autoriteiten een zware verantwoor delijkheid voor de veiligheid van deze personen opgedragen. Egypte. Een snmenzweerdersbende gearresteerd De politie heeft een bende z.g. samen zweerders gearresteerd, bestaande uit in land sche tramweglieden, die het doel ge had zouden hebben, den directeur en an dere hooggeplaatste ambtenaren van de Tramwegmaatschappij te vermoorden, in dien zij de looneischen der tramweglieden niet zouden inwilligen. Vijftien leden der bende werden gisteravond, toen zij reeds te bed lagen, gearresteerd. De politie legde de hand op opruiende geschriften. ügfiiienla Berichten Ernstige spoorwegramp in Roemenië. 64 personen gedood. Naar de bladen melden heeft bij Klau- senburg een ernstige spoorwegramp plaats gevonden. Van de reizigers werden 64 ge dood. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Vreeselijke ramp in Galicië. De lage wraak van twee ontslagen autobus- chauffeurs. De „TJllsteindienst" meldt uit Krakau: Gisteren had niet ver van Zakopane (Galicië) een ernstig ongeluk plaats. Een autobus, waarin een vijftiental passagiers gezeten was, viel van een 8 Meter hoogei* dijk naar beneden, nabij het gebouw van de Bialka Club. Vier personen werden ge dood, vier zwaar en zeven licht gewond. Naar verluidt, zou het ongeluk te wijten zijn aan een wraakoefening van twee ont slagen chauffeurs van den auto-bus-dienst De beide chauffeurs zijn in hechtenis ge nomen. Overstrooming in Buenos Aires. Ten gevolge van hevigen regenval in den bovenloop van de Platarivier en de Ria- chuelo-rivier zijn de aan de rivier gelegen gedeelten van Buenos-Aires overstroomd. Het water staat er drio k vier voet hoog. DE HITTEGOLF. Ongeveer 50 personen door de hitte bezweken. De hittegolf, welke sinds de vorige week over ons land is gekomen, heeft reeds een groot aantal slachtoffers ge- eischt. Volgens door ons verzamelde be trouwbare gegevens, zijn tot nu toe onge veer 50 personen in ons land als direct gevolg van de hitte overleden. Hieronder is niet begrepen het groot aantal men- schenlevens, dat door verdrinking is ver loren gegaan. Ook deze sterfgevallen zijn een indirect gevolg van de hitte. Als een bijzonderheid valt op te mer ken, dat de meeste slachtoffers ten ge volge van de hitte personen zijn van middelharen leeftijd, het meerendeel der slachtoffers door verdrinking zijn jeug dige personen tusschen 12 en 20 jaar. Het regeeringsjubileum van de Koningin. Dezer dagen is gereed gekomen het standbeeld van de Koningin, dat te Para maribo zal worden geplaatst, en ter gele genheid van het regeeringsjubileum door een huldigingscomitó uit Suriname in Ne derland is besteld. De heer A. G. v. Loon, de beeldhouwer van het marine-monument in Den Helder en het Frans Narebout- monument te Vlissingen, heeft van ge noemd comité (waarvan de gouverneur van Suriname voorzitter en gep. luitenant Jager gemachtigde in Nederland is) een opdracht gekregen, die hij zeer tot ge noegen van het comité heeft uitgevoerd. Het beeld is gehouwen uit Oberkirchner zandsteen en heeft een hoogte van 3.10 M. Het wordt geplaatst op een voetstuk van 2.60 M. Het beeld stelt H. M. voor in staande houding, in de rechterhand heeft, zij de scepter, met de linker houdt zij den koninklijken mantel terug. H. M. draagt een diadeem in het haar. Burgemeester Patijn en oud-gouverneur Staal hebben reeds van hun belangstel ling doen blijken. Baron Van Geen en de heer Deutman, hoffotograaf, hebben bij den arbeid hun medewerking verleend. Onder leiding van den ontwerper is het houwen van het beeld in de zandsteen ver richt door den practizijn-beeldhouwer Ni co de Bruin. Het burgemeesterschap van Rotterdam. Volgens de Zwolsche Ct. heeft de regee ring mr. H. van der Vegte, G.-H. lid van Gedeputeerde Staten van Overijssel, bij herhaling doch te vergeefs, verzocht zich beschikbaar te stellen voor de betrekking van burgemeester van Rotterdam. Rapport der Commissie-Barge. Het rapport der Gommissie-Barge ns aan den bondsvoorzitter, baron van Wijn bergen, overhandigd. Het wordt nu aan de leden van het Bouds bestuur rondge zonden. Herclassificatie. De Nederlandsche R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Rapha el" belegt op Zondag 15 Juli te Amster dam, Breda en Nijmegen en op Zondag 22 Juli te Maastricht en Zwolle groote ver gaderingen, waar besproken zullen wor den de plannen van de Directie der Ne derlandsche Spoorwegen inzake de wijzi gingen van den standplaatsaftrek. HET VOORNAAMSTE HIEUWS. BUITENLAND. De regeeringsverklaring van Baldwin Samenwerking met Frankrijk gewenscht Engeland neemt op zich Berlijn te ant woorden. Een incident op de conferentie te Lau sanne. Spoorwegongeluk In Roemenië. 64 doo« den. BINNENLAND. De warmte heeft ook wederom <n onze omgeving slachtoffers gemaakt (Zie <de rubriek „Uit de Omgeving". In het gehesle land ongeveer 50 cloo- den. De Eerste Kamer heeft het Hanzebank- wetjo goedgekeurd. De Eerste Kamer en de strijkgelden. Affiche „Herwonnen Levenskracht" Voor den „Zonnedag", dien „Herwon nen Levenskracht" in deze maand door het geheele land organiseert, ontwierp Mathieu Wiegman een affiche, dat de „Zonneweelde" in beeld brengt. Het affiche, dat in twee uitvoeringen bestaat, waarvan het grootsto in zwart en goud, voor straatreclame bestemd is, ter wijl het kleinere, kleurenrijke voor win kels en lokalen geschikt is, Dc fractieleiders van den Haagse he gemeenteraad hebben vergaderd en over eenstemming verkregen omtrent de sa menstelling van het college van B. en W. Dit zal er, voor wat de partijen betreft, uitzien zooals vóór de verkiezingen en be- slaanuitde heeren Drees en Vrijen hoek van de S. D. A. P., mr. de "Wilde (A.R.), v. Vuuren (R.K.), c-n v. d. Meuleh - (V.B.) UIT PEKS DE STRIJKGELDEN BEHOUDEN. Uit het Kameroverzicht van De Nieu we Rottrd. Grt. van hedenmorgen. De strijkgelden blijven behoud en. maar eveneens allerlei andere premiën, tegemoetkomingen en fooien, welke bij openbare verkoopingen en verpachtingen aan de orde van den dag zijn. Het wets ontwerp toch, dat aan dit alles een eind moest maken en dit ook stellig zou heb ben gedaan, als niet het strijkgeld met de „Wijnkoop" en al die andere dingen in één adem ware genoemd, is met 29 tegen 5 stema en door de Eerste Kamer verworpen. Alleen de vrijzinnig-democra ten (op één na) en sociaal-democraten, die bij deze gelegenheid aangevoerd wer den door den heer Westerdijk, vielen mi nister Heemskerk bij. De opposanten ech ten waren verre in de meerderheid. Na de Christelijk-Historische hestrijdera kwamen heden ook nog verschillende anti revolutionairen en Katholieken in het ge weer, terwijl de vertegenwoordiger van den Vrijheidsbond eveneens in lit op zicht voor behoud van den bestaan den toe stand was. Had mr. Smeenge een ander"? houding aangenomen, dan zou iimn het merkwaardige feit beloefd hebben, de ganscho /rechterzijde tegenover cc anti-revolutionair minister, gerugsteund door de gansche linkerzijde stond. Ak men het argument van sommige critici mag aanvaard en het verbod van de uit- keering van strijkgelden bovenal als een „vrijheidsbeperking" moet beschouwen, is de houding der verschillende partijen nog niet zoo onverklaarbaar. Hierbij dient echter aangeteekend te worden, dat prof. Van Embden dat strijkgeld ook wel zon hebben willen behouden en zelfs te ver geefs van minister Heemskerk de toezeg ging trachtte los te krijgen, dat deze met een desbetreffende novelle zou komen. (Vermomd recht van amendement Land- en Tuinbouw Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur Internationale Voorjaars tentoonstelling in 192 3. In het verslag van een hoofdbestuur»- vergadering van de Alg. Vereeniging voof Bloembollencultuur lezen wij: Besloten wordt een adres tot den Minis ter van Waterstaat te richten waarin cup behoud van de stoomtram HaarlemAll* maar wordt aangedrongen, daar het be houd van dit verkeersmiddel o.m. van be lang moet worden geacht voor het vee voer van de bloembollen van de streek bo noorden Haarlem naar de zuidelijker ge legen plaatsen. In zake de tentoonstelling 1925 worde# de door de hoofdcommissie ingediende' voorstellingen aangenomen. In beginsel wordt derhalve besloten tot hot houden

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1