il4e Jaargang. DONDERDAG 12 JÖL8 1923 INo. 4195 9e Êcidieli^Sou^cmt JpJ DeABOMMEMENTSPRlJSbedreagtbi] vooruitbetaling ,j Voor Leiden 19 cent per week S 2,50 per kwartaal. Bij onze Agenten. 20 cent per week 9 2.30 per kwartaal. Pill! Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- B krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- R; uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ch, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. DU blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zan- en Feesiiiagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT, 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. SL DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Qewana advorlenliön SO cent par ragoi Voor Ingezonden Mededeellngen wordt het n dubbele van bet tarief berekend. s Kleine advortonMën, van ten hoogste 30 woorden, waarfa betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ven- buur, koop en verkoop IO.50. gift Eiummer bestaat uit tw.es ar: tofedera. I ËUiTE£SL&fiO De bezetting van het Roergebied Dc spanning tusschen Engeland en Frankrijk. In afwachting van Baldwin's rede. Met groote belangstelling wordt te Lon den uitgezien naar de regeeringsverkla ring omtrent do schadeloosstellingskwestie welke, zooals gemeld, beden tegelijkertijd in de beide Huizen van bet Britsche par lement zal worden afgelegd, n.l. door den premier Stanley Baldwin in het Lagerliuia en door den minister van Buitenlandsche Zaken, lord Curzon, in het Hoog-erhuis. De regeeringsverklaring werd door een gisteren gehouden ministerraad in defini- tieven vorm goedgekeurd. Er is alle re- den, te verwachten, dat de verklaring den Franschen zat medevallen. Vooral met het I oog op de minder gunstige losse geruch- ten, welke de laatste dagen het standpunt der Britsche regeering nopens de nog steeds onopgeloste schadeloosstellings- kwestie heetten weer te geven, zal vrij zeker de Britsche regeeringsverklaring geen ongunstigen indruk teweeg brengen. Te Parijs wacht men met kalmte de verklaring af, welke Baldwin heden in het' Lagerhuis zal afleggen. De officieuze, pers laat zelfs doorschemeren, dat Frankrijk bereid is opnieuw met Engeland te praten over den kern van de kwestie der schade loosstelling. Het is waarschijnlijk, dat de door Bald win af te leggen verklaring schriftelijk ter kennis van de geallieerde regeeringen zal worden gebracht. Een voorspelling. De, Manchester Guardian geeft een voorspelling aangaande den inhoud van de mededeeling van de regeering in het parlement over hare politiek. Zij zal vrij moedig te kennen geven dat haar beleid verschilt van dat van de Franschen en dat Engeland vrij is zijn eigen weg te gaan. In de eerste plaats door haar antwoord op het Duitsche aaDbod. Andere maatrègelen zullen vermoedelijk volgen en Engeland's geheele moreelo houding jegens Duitsch- land zal waarschijnlijk afwijken van die van Frankrijk. Daar Engeland niets uit staande heeft met het Ruhrgebièd, kan het geen voorwaarden stellen voor de staking van het lijdelijk verzet. Engeland zal Duitschland meedeelen in hoever het jongste aanbod behoorlijk is en in hoever het wijziging van noode heeft, nadat het eerst met Duitsche toestemming en de hulp van andere naties een over zicht zal hebben verkregen van de Duit sche hulpbronnen en financiën. Het feit van een onderzoek hiernaar en de verdere medewerking zou mogelijk de Duitsche extremistische elementen weerhouden van revolutionaire methoden en de Duitsche regeeriug in staat stellen strenger op te treden tegen de saboteurs. Deze laatsten steunen grootendeels op de reactionaire klassen in Duitschland, die neiging zou den kunnen vertoonen zich tegen de re geering te wenden, indien deze het gebruik van geweld tegen de bezettingstroepen verhindert. Om zulk een gevaar af te wen den met als gevolg een chaos en een ont reddering, is er een nieuwe opbouwende politiek van Engeland's kant onverwijld noodig. De Pauselijke Vredesacfle. Mgr. dr. Klein, do bisschop van Pader- born, heeft van Heiligenstadt uit het vol gende telegram aan den H. Vader gezon- den: mï „Bisschop, geestelijkheid en 1.700.000 6lf geloovigen betuigen Uwe Heiligheid den 1 meest oprechten dank voor den nieuwen stap, ten gunste van het herstel van den i vrede onder de volkeren ondernomen". K!j Be Paus laat' i)i e t af. I Naar verluidt zal binnenkort weer een nieuw herderlijk schrijven van den Paus s Verschijnen. Z aanslag bij Duisburg. Een Fransohman en" Argentiniër zouden de daders zijn. r Uit Elherfeld wordt gemeld, dat heï thans gelukt is, twee der daders van den aanslag op de Rijnbrug bij Duisburg te arresteeren. Het zijn een Franschman en een Argentiniër. Verder werd een dienst meisje gearersteerd, dat in oen café te Duisburg werkzaam is en dat op de beide mannen opmerkzaam had gemaakt. Het meisje heeft intusschen haar alibi kunnen r^v11'!'zen en aantoonen, dat zij met de Personen niets te maken had. Bij IA Gn -Argentiniër werd een flesch morphi- -\ 110 Sponden, waarmede hij voornemens I -Sii 2 Tan leven te herooven, indien - O gearresteerd werd. Dit voornemen kon echter nog bijtijds worden verhinderd. De gearresteerde Franschman moet de daad reeds hekend hebben. Bovendien hebben zich verschillende geloofwaardige getui gen aangemeld, wier waarnemingen do verdenking tegen de heide gearresteerden nog versterken. De vcrkeersbeJemmeringsn. De groot© verkeersstopzetting in het Ruhrgebied, die nu al sedert tien dagen het geheele Ruhrgebied van het overige Duitschland afscheidt, wordt nog steeds mt volle kracht door de Franschen ge handhaafd. Zonder uitzondering wordt iedereen, die naar het bezette gebied wil, aangehouden en gedwongen om te keeren Een groot aantal Fransche patrouilles houdt zich in de nabijheid van de grens op en schieten zonder meer op hen, die trachten langs omwegen de grens te over schrijden. De stopzetting van een groot aantal tramlijnen in het Ruhrgebied is vooral bij de thans heerschende hitte hij zonder onaangenaam, daar duizenden reizigers gedwongen zijn groote afstan den, soms met zware vrachten, te voet af te leggen. Desniettemin blijven de Fran sche treinen zoo goed als leeg. Do plaatsvervangende regeerïngspresi- dent heeft hij den bevelhebber van de Bel gische bezettingstroepen in het Ruhrge bied, generaal Longuelte, en bij den Fran schen generaal Denvigne krachtig tegen de verkeersstopzetting geprotesteerd. Dc Deutsch-Yëlkische Freiheiispariei verboden. De „Ullsteindienst" meldt: De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een be paling van de wet tot bescherming der re publiek toegepast en op grond daarvan de opheffing van de Deutsch-Volkische Frci- heilspartei gelast. Tevens heeft hij ver klaard, dat deelneming van deze partij aan de verkiezingen, voor ongeldig zal worden verklaard. Voorts mogen door de verboden partij geen vergaderingen meer worden belegd. DuurïereHeijes te Potsdam. Markt handelaars gedwon gen tot prijsverlaging. Evenals te Nowawss kwam het gisteren ook te Potsdam tot vrij ernstige onlusten. De stalletjes op de markt werden door de menigte bestormd, terwijl de handelaren gedwongen werden de prijzen van aard appelen en groenten tot do helft te ver lagen. Toen de markt afgoloopen was, trokken duizenden werkloozen en stakers met hunne vrouwen door de straten, dron gen de levensmiddelenwinkels binnen en dwongen ook daar de eigenaren de prij zen tot de helft te verlagen. Do „Schupo" ontruimde ten slotte met groote moeite de straten, waarna voor de meeste winkels wachtposten werden opgesteld. De duurtegolf gaat ongehinderd voort. Nadat de posttarieven tien dagen geleden werdien verhoogd, heeft de Rijksdag he den besloten met ingang van i Augustus a.s. de post- en telegraaf-tarnieven te ver dubbelen. Ook de levensmiddelen stijgen .voortdurend in prijs. Voor 50 K.G. briket ten^ ie een week geleden nog 28000 mark kostten, betaalt men thans reeds meer dan 41000 mark. De een© prijsverhooging volgt op de andere. Alleen de loonen stij gen niet in dezelfde mate. In vele be drijven en op handelskantoren tracht men de arbeiders tevreden te stellen en eenigs- zins tegemoet te komen, door de loonen twee maal per week, n.l. des Dinsdags en des Vrijdags uit te betalen. Oosietirij'k. De bezuiniging. Ontslag van 22.975 staatsbeambten per 31 De „Ullsteindienst" meldt uit Weenen: Heden werd door de regeering het plan gepubliceerd betreffende het voorgenomen ontslag van staatspersoneel van 31 Juli aanstaande. In tolaat zullen aan de verschillende ministeries en takken van dienst 22.975 beambten worden ontslagen, 4.190 minder dan het in het voorontwerp van mr. Zim merman genoemd aantal, hetgeen n.1. 27.165 was. De onderhandelingen tusschen de regeering en de Commissie van Acht betreffende do verhooging der salarissen zijn thans zoover gevorderd, dat de re geering zich bereid heeft verklaard hier voor een bedrag van 261 milliard kro nen beschikbaar te stellen^ Engeland. De bootwerkersstaking geëindigd. Het stakingscomité van de Londensche bootwerkers heeft gisteren do staking af gelast. Het werk wordt heden hervat. 2000 arbeiders staken er thans op de Londensche vleeschmarkt. De werkgevers en de verkoopers laden en lossen het vleesch. De dragers aan de groetenmarkt te Coveni Garden besloten niet to staken. iialië. Mussolini en de Katholieke Volkspartij. Het aftreden van Don Sturzo als se cretaris-generaal van de partij der Po- polari heeft groeten indruk gemaakt. De parlementaire groep der Popolari heeft echter bekend gemaakt, dat Don Sturzo's aftreden geen verandering zal brengen in de oppositie der partij tegen het nieuwe kiesrechtwetsontwerp. Spanje; - Dreigende algemeene slaking. - Het „Journal" verneemt uit Madrid, 'dat de algemeene bond van vakvereenigingen, waarbij zijn aangesloten alle arbeiders- syndicaten te Barcelona, Sevilla, Valen cia, Saragossa, La Coruna en Madrid, be sloten heeft, dat de syndicaten onverwijld de algemeene staking zullen afkondigen. De regeering houdt zich druk met den toestand bezig. Te Barcelona zijn de bakkersgezellen en de houtbewerkers in staking gegaan. Palestina. Een gevecht om een karavaan iri Transjordanië. Een botsing tusschen twee stammen. Uit Damascus wordt melding gemaakt van een hevig gevecht in Transjordanië, Vijfhonderd gewapende mannen van den Hoeweilalslam ontmoette een karavaan van 500 kameelen, geladen met aan den Saradiyalistam toebehoorend zout Na een gevecht in hot gebied van El Ezza, dat den hcelen dag duurde, maakten de aanvallers zich van den karavaan meester. Gemeld wordt dat honderd man werden gedood. De regeering van Transjordanië heeft vliegmachines naar het "terrein van den strijd gezonden. ^ssateasl. inrichten Groote brand op het station te Sedan. Naar de „Petit Parisien" meldt, zijn de gebouwen van den vraehtgoederendienst te Sedan door een hevigen brand verwoest De kantoorlokalen, de opslagplaats der koopwaren, de lampenbergplaats, het buf fet en een aantal leegstaande wagons van den Oosterspoorweg werden een prooi der vlammen. Do schade bedraagt meer dan een millioen francs. Het onweer te Londen. Nadere bijzonderheden. Het onweer brak ongeveer tegen 1 uur des nachts uit. De lucht stond voortdu rend in een hellen gloed ten gevolge van het onophoudelijk weerlichten. De donder rolde hij voortduring en 't leek wel, alsof in de lucht rollend materieel zware vrach ten vervoerde. Elk oogenblik werd een schrikaanjagende donderslag gehoord. Een hevige stortregen verergerde den toe stand. Een eigenaardige uitwerking had het on weer op de telefoonbureaux te Londen. Hier en daar begon tusschen-beide een lampje te gloeien, zoodat de telefoniste dacht, dat een abonné fcich aanmeldde. Meestal bleek dit niet het geval en scheen het feit te worden veroorzaakt door den bliksem. Eén lampje in een Londensche telefooncentrale schitterde op een gegeven oogenblik zelfs dermate, dat het wel scheen, alsof een stuk vuurwerk werd af gestoken. Tal van' benedenhuizen liepen, doordat de riolen de groote hoeveelheden water niet konden verzwelgen, onder water, zoo dat de bewoners midden in don nacht door middel van emmers het water uit hun ka mers moesten verwijderen. Heb onweder heeft echter niet de Lo geerde afkoeling gebracht. Tal van ongevallen zijn voorgekomen. Te Walton on the Hill in heb graafschap Surrey sloeg de bliksem in het fraaie land huis van den Londenschen rechter Russell, die echter met zijn echtgenoote niet in de woning aanwezig was. Wel vertoefde een kind met een gouvernante en het dienst personeel in het landhuis; zij werden bij de buren opgenomen. Binnen enkele oogen blikken stond het huis in lichtelaaie. Vier uur lang woedde het vuur en door den storm brandde het fraaie landhuis geheel uit. In het Noorden van Londen sloeg de Wik sem in een door drie gezinnen bewoond huis. Alle inwoners kwamen met den schrik vrij. De vensters en deuren van het huis werden verbrijzeld. De schoorsteen werd door de rukwinden afgeslagen en plofte in een der kamers van de bovenste verdieping waarin toen niemand meer aanwezig was. Te Bromley weiden twee huizen gedeel telijk verwoest, te Isleworth een locvdplet- terij en te Stratford c-en asfaltfabriek. Te Il-ford ontkwamen twee knapen aan een groot gevaar. Zij lagen in een kamer op de bovenste verdieping te slapen, toen de bliksem in het huis sloeg. De schoorsteen werd .van het dak geslagen en kwam te recht in de kamer, waar de beide jongens in bed lagen. Een der zijmuren van de kamer werd vernield en in den muur, vlak bij do ledikanten der knapen werd een groot gat geslagen. Te Burgess sloeg de bliksem in een boerderij. Deze brandde ge heel uit. Honderden stuks pluimvee en eenige koeien verbrandden levend, onder jammerlijk geweeklaag. Toen de storm wat bedaard was, hing een warnet van telefoondraden boven de stad. Heb telefonisch verkeer was dienten gevolge" hier en daar gedurende eenigen tijd gestremd. - 1p' ?!\l Wederom een hevige storm. Het is in den afgeloopen nacht in de hoofdstad van het Britsche rijk drukken der dan ooit geweest in weerwil van den hevigen storm, waardoor Londen en om geving opnieuw werd geteisterd. Er hadden tal van ongevallen plaats. Een twaalfjarige knaap werd door den bliksem gedood en een volwassen man ernstig ge wond, terwijl de aangerichte materieele schade vrij aanzienlijk is. Een gedeelte van ■het gebouw, waarin het vermaarde „Eton College" is gevestigd, werd ten gevolge van heb inslaan van den bliksem door brand verwoest. Voorts sloeg de bliksem in talrijke andere gebouwen, terwijl in het graafschap Surrey eenigd koeien te velde werden gedood. Heden was de atmosfeer wederom zeer drukkend. In heb Paleis van Justitie wer den de advocaten bij hun pleidooien ge hinderd door de pruiken, welke volgens de Engelsche traditie, de rechters en advo caten steeds dragen. Sommige rechters gaven het goede voorbeeld en zetten hun pruiken af. T-n een vergadering van 'een der Lager huiscommissies trokken de leden hun jas sen uit en debatteerden met opgestroopte hemdsmouwen. Bita«EHi.asp Minister Aalberss ongesteld. Li de gisteren gehouden Eerste-Kamer- zitiing deelde de voorzitter, de heer Van Voorst lot Voorst mede, dat de minister van Arbeid, de heer Aalberse, door lichte ongesteldheid verhinderd was, d© verga dering hij te wonen. De verdediging der dezen bewindsman aangaande ontwerpen werd overgenomen door minister De Geer. De uitgifte van jubileum-postzegels. Het gisteren verschenen S( bL 271 bevat het Kon. Besl. van 16 Juni 1923 betreffen de het uitgeven van jubileumpostzegels. De volledige tekst van bedoeld besluit luidt als volgt: „Art. 1. Ter gelegenheid van Ons 25-ja rig Regeerings jubileum worden van Rijks woge jubileum-postzegels uitgegeven. Art. 2. De jubileum-postzegels zijn, zoo lang de voorraad strekt, nevens de gewone postzegels verkrijgbaar in de waarden van 2, 5, 7J4, 10, 20, 25, 35 en 50 cent en van 1, 2 Yi en 5 grilden. De jubileum-postzegels van 2, 7 Yi10, 20 25, 35 en 50 cent dragen Onze beeltenis, die van 5 cent en van 1, 2J4 en 5 gulden vertoonen een tronende figuur met scepter en Rijksappel. Op de jubileum-postzegels zijn de bepa lingen van toepassing, welke gelden voor de gewone postzegels." De postpakketten liens!. De Minister van Waterstaat heeft op de vragen van den heer Haazevoet, betref fende eventueel© reorganisatie van den postpakkettendienst, medegedeeld: Er is een onderzoek aanhangig in hoe verre bezuiniging zal kunnen worden ver kregen door in sommige plaatsen de uit reiking van postpakketten te doen geschie den door de firma Yan Gend en Loos, H. Collignon en Gie. Als regel geldt, dat de duur van het zij- delingsch dienstverband per postiljons met het Staatsbedrijf der P. T. en T. af hankelijk is van den duur van het con tract tusschen den aannemer der postrit- ten en dat Staatsbedrijf. Wordt een over eenkomst om de een of andere reden niet vernieuwd, dan is te gelijker tijd het zij- delingsch dienstverhand met de postad ministratie verbroke.n Er bestaat geen aanleiding om bij be ëindiging eener overeenkomst ten gevolge van overdracht van den besteldienst der postpakketten aan de bovengenoemde firma van den tot dusverre gevolgden re- gel af te wijken. „De Dag". De redactie-leden van „De Dag" heb ben een commissie uit him midden be noemd, onder voorzitterschap van den heer H. Tersteeg, oud-redacteur van het „Nieuws v. d. Dag", ter behartiging van him belangen. De chèque van 5000 pond, die in het be zit was van den heer Goedcmans, den adviseur van den heer Broekhuys, is door eerstgenoemde gedeponeerd bij de Am- steruamsche Bank, waar zij nog altijd be rust Intusschen heeft de oud-lioofdredac- HEV VOORNAAMSTE NSEUVJS. BUITENLAND. Da "daders van den treinaanslag bij Duisburg gearresteerd. De Deuisch-Völkische Freiheitspartej verboden Duurierel Setjes te Potsdam. BINNENLAND. Do wetsontwerpen lnza»;e Dienstweige- ring, Pensioenwet voer Leger- en Vloot-: personeel, en tot wijziging der Ouder domswet, z. h. s. door de Eerste Kamer, Kamer aangenomen. Verschenen is het Kon. besluit betref fende het uitgeven van jubileum-post zegels. Het verslag van „De hanze" over 1922. Een medsdeeürog van hei Kon, Ned. Meteorologisch Instituut te c«e Sildt over de hitte. (Gemengde Bericl ten). LEIDEN. B. en W. stellen aan c.2n gemor voor den eleciriciteï'isprsjs met 2 cent per K.W.U. to verbugsn. OMGEVING. Een arbeider uit'Katwijk te f-k-?rdwijk door de hitte bezv/eksn. teur van „De Dag", de heer Schroder, hierop beslag laten leggen, waar over heen weer een ander beslag is gelegd door een ander belanghebbende. Een nieuw Christelijk dagblad. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal in de maand November van dit jaar, te Am sterdam verschijnen een nieuw Christelijk dagblad, onder den naam: „Christelijk dagblad*voor Nederland'Dit blad zal los staan van allo politieke partijen; aan de redactie zal een groot deel van do redac tieleden van de oude „Chr. Amsterdam mer" verhonden worden. Hoofdredacteur wordt een christelijk advocaat te Amsterdam. Voorloopig zal dit blad, dat uitgegeven wordt door een naamlooze vennootschap, alleen als avondblad verschijnen. Hanzebank in het Bisdom Haarlem. Uit het verslag over 1922 van de Hanze bank in het Bisdom Haarlem wordt o.m. ontleend: Wat de bedrijfsresultaten betreft Icon den de verwachtingen niet hoog gespan nen zijn; de buitengewone omstandighe den hebben op de rentabiliteit van het be drijf een ongunstigen invloed gaocfend, terwijl in de verhouding van bruto-wins» en bedrijfskosten voor dit boekjaar no$ geen verbetering is ingetreden. Waar voor loopig althans op een gunstige uitkomst, wat de bruto-winst bs'treft niet valt te rekenen, in aanmerking ook genomen d© beperking van de credieten, zal een ver dere en sterkere bezuiniging niet achter wege kunnen blijven. Hoewel zulks nog niet in het totaal der cijfers tot uitdruk king isgekomen, werd in den loop des jaars, door beperking van personen nog niet door salaris vermindering een be langrijke besparing op de salarissen ver kregen. In het nieuwe boekjaar zijn aan de hand van de begrooting verschillende maatregelen genomen, of in voorbereiding, om èn de kosten van salarissen èn de overige bedrijfskosten tot het uiterste ia te krimpeu. In dit verband kan nog ge wezen worden op do vermindering van het aantal correspondentschappen; waar deze van te geringen omvang waren werd in overleg met het centraal Hanzebu- rea.ii tot opheffing besloten. Een ver dere inkrimping of samenvoeging in deze, ook van het aantal kleinere hij kantoren, zal onvermijdelijk blijken te zijn. Ten opzichte van de winstverdeeling wijkt dit boekjaar eveneens af van do voorgaande. Als gevolg van de crisis-om standigheden en den zeer nadeeligen in vloed hiervan op het bedrijfsleven, moest de netto-winst worden aangewend voor afschrijvingen, terwijl de post liquidatie G. G M. G. B. voor het overgroote deel als verlies moest worden afgeschreven^ iVerder werd de aanwending van helj saldo der rdserve vo£-~ afschrijf vingen noodig geacht tot dekking van ge leden verliezen op debiteuren. Met de des betreffende voorstellen hebben commissa rissen zich vereenigd. Daardoor zal geen bedrag- voor dividenduitkeering beschik haar worden gesteld. Getracht zal worden door reorganisatie tot betere bedrijfsuitkomsten te geraken. Over 1922 valt een geregelde vermeen* dering van het aandeelenkapitaal aan te wijzeu. Op de balans zijn o.m. vermeld onder activa: aandeelhouders nog te storten f 1,380,640, kas en kassiers f 563.758, schatkistbiljetten f 1,125,416, effecten f 1,689,200, belegging f 231,599, voor schotten f 255.275, debiteuren in reke* ningcouxant f 15,590,726,. bankgebouwen

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1