Eén der rechercheurs vroeg of de dames en he eren misschien met hen mede wilden gaan. Verbaasd vroeg toen één der mannen: „Waar is dat nu voor?" ,.0", antwoordde de rechercheur, meneer de commissaris van de tweede afdeeling wil jullie spreken!" Zonder eenig verzet gingen de bandie ten mede. Tijdens het transport naar hier, hebben te hun begeleiders niet den minsten last veroorzaakt. Er is vermoedelijk nog een vijfde man bij den aanslag betrokken. Deze zou in het bezit van do geroofde s 7000 zijn. Men is hem op het spoor. Nader wordt gemeld: Do dader, de chauffeur Hanraat, heeft angeveer het laatste halfjaar niet gewerkt en leefde, naar hij vertelt, met de v de. Deze is een 42-jarige gehuwde vrouw, moeder van 5 kinderen. Of hij van deze vrouw leefde, moet nog nader worden on derzocht. Dij ontkent dit. De wettige man Yan de vermoorde wist, dat zijn vrouw op het slechte pad was. In elk geval ging de dader met de vermoorde zeer intiem Naar hij zegt, was hij zeer jaloersch en dat is de drijfveer geweest van zijn. daad. Hij vond haar in de Thalia-bar met een anderen inan. Toen is zijn jalouzie ten top gestegen en na eenige heftige woorden, greep hij een browning en loste op haar niet minder dan 6 schoten. De kogels troffen haar op verschillende plaatsen. Een schot was be slist doodelijk, dc kogel ging haar door het hart. De hitte. Een twee en een halfjarig kindje van den heer E. te Sommelsdijk is tengevolge der hitte onwel geworden en binnen enkele uren overleden. Te Oostwold is de arbeider Y. ten ge volge van de warmte bij den arbeid op het land overleden. Bij Weiwerd is de arbeider van der T\ bii het hooien bezweken tengevolge van de hitte. In verband met de zuinigheid, die met het water moet betracht worden, zullen vcorloopig de straten te Amersfoort niet meer worden besproeid, doch heeft de 'Amersfoortsche gemeentereiniging op de drukste wegens ehloorcalcium gestrooid, waardoor men het stof hoopt te weren. Verdronken. Maandagavond te ongeveer 0 uur, ver dronk. meldt het „Limb. Dagbl." te Heer- lerheido een circa 26-jarige jongeman, die met nog anderen daar baadde in do vroe gere brumkoolgroeve der N.V. Bergerode. Aan den kant stonden zijn moeder en verloofde. Men kan zich de smart voorstellen, die zich van beiden meester maakte bij dit verschrikkelijk gebeuren. #De 19-jarige G. K. te Voorburg is in den Vliet nabij de Geestbrug bij het zwem men verdronken. De 17-jarige A. Niehof te Ter Post is gisteren bij het baden verdronken. De 17-jarige T. te Drunen is bij het zwemmen verdronken. De 21-iarige V.. tuinknecht te Dalf- sen op het kasteel Bechteren, is bij het zwemmen in de Vecht verdronken. Bij het zwemmen in het kanaal Al meloNordhorn is gisterenmiddag de 15- jarige J. C. J. uit Almelo verdronken. In Ten Bost (Gr.) is gisteren de 17-ia- rige zoon van den slager A. N. bij het zwemmen in het Damsterdien verdronken. De knecht van den landbouwer v. d. F?, te Monnikendam is Maandagmiddag bij het spelevaren in de Purmerringvaart ver dronken. De 16-jarige zoon van de weduwe v. d. B. te Soest is Maandag bij het zwemmen in de Ecm verdronken. Te Oudehorsel is gisteren de 19-jarige J. O. bij het zwemmen verdronken. De 15-jarige J. de J. te Friens is gis teren bij het zwemmen verdronken. De 13-jarige 'M. v. d. K., te Botter dam, is bii het baden in de Delfshavensche Schie verdronken. Zwemmers, die in de buurt waren, trachtten vergeefs hem op het droge te brengen. Toen men hem ten t slotte vond was hij reeds overleden. Te Breukelerveen is de 32-jarige de P., terwijl hij op de stoep bij zijne wo ning zich waschte, voorover te water ge raakt. Toen men hem op het droge bracht, was hij reeds overleden. Hij laat een vrouw en een kind achter. Te Maarserbroek is het 2-jarig doch tertje van den veehouder M. te water ge raakt en verdronken. Te Veldhuizen is het 10-jarig zoontje Van den landbouwer V. O., te Begersdorp, met zijn fiets in de wetering geraakt en verdronken. Moord. De heer Winkelmann, die Zaterdag de veenarbeiders te Rchönew'frde wilde uitbe talen', is op weg door het aan de Groning- sche grens oploopende bosch vermoord. 7.000.000 Mark zijn den ongelukkige ont stolen. Moordaanslag te Amsterdam. Gisterenavond omstreeks half twaalf werden voorbijgangers cn bewoners in den omtrek van de Beguliersdwarsstraat te 'Amsterdam opgeschrikt door een aantal schoten. Al spoedig werd geconstateerd dat in de Thalia-bar" in de Korte Begu liersdwarsstraat een tot nu toe onbekende Vrouw door een man was doodgeschoten. De dader werd gearresteerd en naar het politiebureau op het Singel overgebracht. De vermoorde vrouw was door een revol verkogel in het hart getroffen. Laffe daad. Een onbekend gebleven persoon heeft gisternacht bij een tweejarig rund van den landbouwer A. J. te Achthuizen de peezen van de achterpoolen doorgesneden. Tusschen een machine. Gisteren geraakte de arbeider Beute, Mest zaan in de oliefabriek van den heer ■Blom, te Meppel, tusschen de kamraderen eencr machine, met het noodlottig gevolg, dat hem beide becnen werden afgerukt. Mishandeling. De arbeider R. Iv. uit Zutphen is Zon dagavond te Diepenveen bij een familie twist met een mes ernstig aan het hoofd en aan den pols verwond waardoor een slagader werd getroffen. Hij moest in het ziekenhuis tc Deventer worden opgenomen. Brand. Gisternacht is een hevige brand uitge broken bij den hooihandelaar P. Baren- drecht te 's-Gravendeel. Dc brand liet zich zeer ernstig aanzien. De brand is ontstaan iD een schelf die. naast de schuur stond; 120.000 K.G. hooi werd een prooi der vlammen. DoGr het krachtig optreden der brandweer werd het woonhuis behouden. De oorzaak is onbekend. De vergiftiging te Utrecht. Het „Utr. Dagblad" doet eenige medc- deelingen over de resultaten van het oa- derzoek dat is ingesteld naar de corzaten van het vergiftigingsgeval in de Adelaar- straat te Utrecht. Het blad kan met be slistheid melden dat van een misdaad geen sprako is. Het geval heeft zich als volgt voorge daan: de ouders van het gezin werden in den morgen van 23 Juni bewusteloos ge vonden, de beide kinderen waren dood, in het slaapvertrek waren raam en deur dicht de kraan van de gaslamp stond een weinig open, teneinde een klein gasvlammetje ge durende den nacht aan te houden. Een onderzoek, ingesteld door de docto ren, die de lijkopening hebben verricht, heeft bij de twee kinderen de aanwezigheid van koolmonoxyde aangetoond. De dood is veroorzaakt door vergiftiging met koolmonoxyde-gas. Dit is het beruch te, giftige gas, dat tegenwoordig een be langrijk bestanddeel van ons lichtgas is, dat zich o.a. ook vormt bij de onvoldoen de verbranding van kolen (kolendamp) bij sterk walmen van een petroleumlamp en dat reeds zoo dikwijls in slaap- en bad kamers bij onvoldoende lucht.ververschiug ziin slachtoffers gemaakt heeft. Wij hebben hier wederom, zoo eindigt de mededeeling in het „Utr. Dagblad" een voorbeeld van twee treffende sterfge vallen door het slapen van meerdere per sonen in een kleine, gesloten ruimte, waar in een klein gasvlammetje brandde. Zoo licht kan zulk een vlammetje inslaan en dan zijn degenen, die in het vertrek sla pen. blootgesteld aan de uiterst giftige werking van dat verraderlijks kooloxyde- gas, dat zich door zijn reuk niet kenbaar maakt en reeds in geringe hoeveelheden heftige verschijnselen kan opwekken of den dood veroorzaken. Vergiftiging te Hilversum. Gisterenmiddag hebben zich in een vier tal gezinnen te Tilversum vergiftigingsver schijnselen voorgedaan. Hoewel het ge rechtelijk en scheikundig onderzoek nog niets definitiefs heeft vastgesteld, verne men wij, dat een knecht van den bakker O. W. z.g. tompouzen, die reeds van Za terdag waren, in de buurt dezer gezinnen te koop heeft aangeboden, o.a. bij twee gezinnen, beide S. genaamd. De gebakjes waren niet zuur, doch de politie zoekt do oorzaak in het gebruik. De kinderen uit een tweetal gezinnen zijn naar de B. K. Ziekenverpleging gevoerd. Hun toestand ia vrij ernstig. Op heeterdaad betrapt. Aan het bevolkingsbureau tc Haarlem werden in de laatste maanden veel rijwie len gestolen. De dader er van bleef on vindbaar. Ten slotte sloot zich een recher cheur op in een kast en slaagde er in den rijwieldief op heeterdaad te snappen. Het was de 35-jarige L. uit Haarlem. Hoflandsche oplichter. Te Dusseldorf heeft de politie den Hol lander H. van Weynen gearresteerd, die zich voordeed als Fransch politiebeambte en van verschillende ingezetenen bedragc-n van 26000 tot 60000 mark afhandig maak te onder voorgeven dat hij ze op goed- koope wijze aan levensmiddelen kon hel pen. Vergeetachtige raadsleden. Te Gendringen hebben niet minder dan drie gekozen raadsleden verzuimd hun ge loofsbrieven in te zenden, zijnde twee Chr. socialen, waaronder mr. dr. A. B. v. d. Laar en de eenige anti-revolutionair. Reeds zijn anderen in hun plaats gekozen ver klaard. Watergebrek. Als schrale troost voor wie zich bij het gebruik van water in deze warme dagen, 't zij noodgedwongen, 't zij uit altruïsme, eenige beperking opleggen, diene de mede deeling, dat men ook te Amersfoort in het villakwartier op den berg jammert over het feit, dat na drie uur des middags geen water meer wordt geleverd. 's Avonds, aldus het ,.Hbld.", kan men op aartsvaderlijke manier het vaatwerk aan een sproeiwagen vullen. De acht geboden voor den wannen zomer. Het „Vad." geeft de volgende nuttige wenken: 1. Draag niet te weinig ondergoed. De zonnestralen zijn zoo warm. Behoorlijk on dergoed is een bescherming tegen de hitte. Zeer goed is een jasje van gemengde zijde en katoen dat hoog sluit of beter nog een dito van een of andere poreuze stof. Dat. kan lang meegaan, wascht makkelijk en houdt het lichaam koel. 2. Zorgt voor een goede ventilatie der kamers en houdt de zon er uit. Laat nu en dan eens flink tochten opdat de lucht niet te droog wordt. 3. Denk er aan, dat de transpiratie die nen moet om het lichaam op natuurlijke wijze van de overtollige warmte te ontlas ten. Hoe makkelijker wij transpireeren, hoe frisscher wij worderf. 4. Wanneer handen en voeten te veel transpireeren, gebruik dan een weinig poe der maar vergeet niet dat te veel poeder de poriën sluit en daardoor de noodzake lijke transpiratie moeilijk wordt. 5. Ijs en iisdrank zijn verfrisschend. Slappe thee bevordert de transpiratie cn houdt het lichaam koel. De beste drank, met mate gebruikt, voor warme dagen is een kwast met een weinig dubbel kool zure soda er in opdat het gaat bruisen. Men moet in den zomer iets meer drinken dan anders. 6. Het organisme heeft 's zomers even veel voedsel noodig als 's winters. Men vermijdc echter prikkelende schotels. Sla, kaas, vruchten, en eieren, enz. zijn uitste kend. 7. Een lauw of zelfs warm had is beter dan een koud-water bad. Warm water prikkelt de huid en bevordert de transpi ratie. Men wrijve de huid flink droog met een harden doek. 8. Denk niet te veel aan de warmte en. praat er niet over. Vermijd alle opwinding Houd u kalm en bedaard. Be Brockluiys-loferij. 1 Actie van o bLi g a t i e h o u d e r s Te Heerlen heeft zich, naar de „Tel.' meldt, een groep van personen gevormd, obligatiehouders in do Broekhuysmaat- schappijen, die gezamenlijk een actie wen- schen te beginnen ten einde de gestorte gel den terug te bekomen, daar volgens deze groep genoemde maatschappijen niet aan haar verplichtingen voldoen. BCEUKBHEUWS Viert de Feestdagen. Zondag werd met goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem in de verschillende kerken van Amsterdam het vclgende schrijven van den kansel voorge lezen betreffende de viering der Roomscbc feestdagen. Katholieken van Amsterdam. De gezamenlijke Pastoors der stad vragen een oogenblik uw ernstige aan dacht! Gij weet, dat door pauselijke dispensatie de verplichte viering van de meeste Room- sche Feestdagen voor ons vaderland is opgeheven. Er bestaan thans nog slechts twee zuiver Katholieke Feestdagen, die als Zondag gevierd moeten worden, n.l. Maria ten Hemelopneming en Allerheili gen. Waar de Kerkelijke Overheid aan dc moeilijkheden van ons gemengd land zoo ver tegemoet gekomen is, meenen wij te mogen verwachten, dat gij allen bereid zult zijn, om die twee overgebleven Feest dagen nu ook werkelijk als Zondagen te vieren, zoover dit eenigszins mogelijk is. Wij weten heel goed, dat het vieren van een Roomschen Feestdag te midden van een gemengde bevolking bezwaren heeft en offers vraagt; maar wij zijn toch ook allen overtuigd, dat er tot nog toe op de Room- sche Feestdagen veel meer gewerkt werd, dan noodig was. Wij komen ernstig vragen, dit thans, nu het gaat oven twee dagen in het lieelc jaar, zoover doenlijk te willen veranderen! Katholieke neringdoenden, sluit die twee dagen uw winkels, gelijk gij dat des Zondags doet! Katholieke handelaren, sluit die twee dagen uw kantoren, of zoo dit werkelijk niet geheel uitvoerbaar is laat die slechts een korten tijd open zijn en laat van uw personeel alleen diegenen komen, die volstrekt omisbaar zijn! Katholieke patroons, geeft op die twee dagen aan uw Katholieke ondergeschikten en werklieden vrijaf met behoud van loon, of beperkt ten minste hun arbeid tot het volstrekt onvermijdelijke Katholieke kantoorbedienden, winbeR- hedienden en werklieden, probeert ernstig op die twee dagen vrij te krijgen en offert daarvoor als het niet anders kan uw dagloon op! We begrijpen wel, dat niet alles^bereikt kan worden, wat in een zuiver Roomsche omgeving mogelijk is, maar wij gelooven vast, dat, zoo gij allen werkelijk en ern stig wilt meewerken, er zeer veel bereikt zal worden. Wij doen daartoe een krachtig beroep op uw aller goeden wil en op uw geweten. En wij verzoeken inzonderheid, dat zij, die vooraan staan door hun stand of ver mogen of door de uitgebreidheid hunner zaken, het goede voorbeeld zullen geven aan de anderen! Weest niet kleingeloovig! Het offer, dat wij u ter liefde Gods en ter eere Zij ner Heiligen vragen, en waartoe gij overigens, binnen de grenzen van het mo gelijke, alle in geweten verplicht zijt, zal aangenaam zijn aan Dengene, van Wien immers ook in het tijdelijke alle zegen komen moet. Gebeds-actie der Derde Orde. Het Centraal Bureau der Derde Orde te Wec-rt verzoekt opname van het volgende: Met groote blijdschap constatceren wij in de laatsfe jaren onder de niet-katho- lieken een drang naar dc Katholieke Kerk. Dat dit verheugend resultaat niet uitsluitend werd verkregen door veelvul- digen arbeid in die richting, maar ook en vooral door het apostolaat des gebeds. zal ieder toegeven, die de kracht van het ge bed erkent. Bij den gelukkigen bloei der Katholieke Kerk in Nederland mogen wij echter niet vergeten, dat aan diezelfde Kerk onnoeme lijk veel schade wordt berokkend door het gemengde huwelijk cn zijn droeve na sleep van jammerlijke gevolgen. Reeds eenige malen werd door ons Bu reau een algemeene gebcds-actie gevoerd tot bekeering van niet-Katholiek Neder land en tot bestrijding van het gemengde huwelijk, en wel door een massa-versprei ding van een „Gebed tot de H.H. Marte laren van Gorcum". Thans roepen wij Katholiek Nederland opnieuw tot zulk een algemeen gebed op. In een groote oplage ligt bedoeld gebed wederom ter verspreiding gereed. Wij vertrouwen, dat niet alleen onze meer dan driehonderd Terliarissen-vereenigingen, maar ook andere Katholieke organisaties deze groote gebeds-actie zullen steunen. Voor onze Tertiarissen-verecnigingen is 't benoodigd aantal exemplaren gratis ver krijgbaar, terwijl van andere organisaties slechts een geringe vergoeding der onkos ten wordt gevraagd. Moge de zegen Gods op dit algemeen apostolaat des gebeds nederdalen 1 OSlDEBWiJS Eindexamen H.B.S. te Katwijk. Aan het St. WiJlebrordus College Katwijk a. d. Rijn, zijn voor eindexamen H.B.S. met vijfjarigen cursus geslaagd: J. Defoer, Amsterdam, J. Driessen, Lei den, G. Gorissen, Winterswijk, L. Heijst, Den Haag, Th. Hoffscholte, Almelo, Keyzer, Den Haag, M. v. d. Lugt, Rotter dam, A. Ofner, Den Haag, J. Schuylen- burg, Bloemendaal, J. Sistermans, Den Haag, E. Wolters, Venlo. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE HAARLEMMER MEER. Ter genezing van beenwonden! Voor den Kantonrechter to Haarlemmer meer stond terecht de kwakzalver H. uit Alkmaar, die aan den heer S. aldaar p>oe ders heeft verkocht, welke moesten dienen „om een beenwond te genezen". Bekl. deed het voorkomen alsof hijzelf voor de poeders, „gezondheidspoeders" zooals hij ze noemde, f 1.20 per stuk had betaald cn cr alzoo niets aan verdiende, toen" hij die uit louter vriendschap aan get. S. overdeed. Dr. Norman, als getuige-deskundigo door den kantonrechter gehoord, klaarde dat de waarde van iedere poeder hoogstens 2 cents bedroeg. Het O. M., mr. Hoeffelmans, eischte tegen beklaagde f 100 subs. 20 dagen hecli tenis. SPORT ROEIEN. Dc wedstrijden van de Koninklijke. De inschr ij vingen. No. 1. Vierriemsovernaadsche gieken Do Hoop, Nereus, Willem III, Njord. No. 2. Vierrienisgieken: Amstel, Ruder Klub Germania, Njord, Nautilus, Laga, Ruder Klub Allemaimia. No. 3. Vierricmsgieken Juniores A: Adelborsten, Argo, Maas, Nautilus, Wil lem III, Amstel. No. 4. Skiff Juniores B: De Maas, Va- da, Nereus, Amstel, Willem III. No. 5. Twceriemsgieken Juniores A: Die Leythe, Willein III. No. 6. Achtriemsgieken Juniores B: Amstel, Triton, Laga, Njord. No. 7. Vierriemsgieken: Nereus, Am stel, A.R.S.A. Ploegen aan dit nummer deelnemende, mogen niet ingeschreven zijn voor nummer 2. No. 8. Tweeriemsgieken zonder stuur man: Nereus, Laga, Ruder Klub Germa nia. No. 9. Tweeriemsgieken Seniores: Tri ton, Laga, Ruder Klub Germania, Njord. No. 10. Vieriiemsgieken Juniores B: Adelborsten, Nereus, Amstel. No. 11. Tweeriemsovernaadsche gieken: De Laak, Dordt, Willem III. No. 12. Skiff Seniores: De Hoop, De Maas, De Amstel. No. 13. Achtriemsgieken Seniores: Tri ton, Laga, Ruder Klub Germania, Njord. No. 14. Tweeriemsgieken Juriores B: Willem III, Laga. No. 15. Achtriemsgieken Juniores A: De Hoop, Nereus, De Amstel, Laga. No. 16. Vierriemsgieken zonder stuur man: Ruder Klub Germania, Ruder Klub Allemannia. No. 17. Skiff Juniores A: Viking, Die Leythe, Vada, Nautilus, Dordt, Willem III, Spaarne. No. 18. Dubbel Skiff: Amstel. No. 19. Stijlroeien Dames Seniores: De Laak, Spaarne. No. 20. Stijlroeien Dames Juniores: De Laak, De Hoop» De Maas, Die Leythe, Nereus. Ernstig ongeval bij motorwedstrijden. Bij een wedstrijd voor motorwielrijders te Madrid werden zes personen gewond. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in verband hiermede aangekondigd, dat hij voortaan dergelijke snelheidswed strijden zal verbieden. LUCHTVAART Ds verongelukte Amerikaansche marineballon. N. T. A. seint draadloos uit Port Stanley (Ontario) d.d. 10 Juli: De lichamen van de balionvaarders zijn lieden gevonden en een drijvende mand, 10 mijlen van Port Stanley. De dooden hadden alleen onder- kleeren aan en zijn vermoedelijk van ont bering gestorven. De balionvaarders verlie ten 4 Juli Indianapolis en stortten in het Eriemeer. Soelaïe Besnehtere Reorganisatie Scciale Verzekering. Vrijdag 6 dezer vergaderde het Bu reau voor de R. K. Vakorganisatie met do Besturen van zijn aangesloten Bonden ter behandeling van het praeadvies uit gebracht door Commissie I uit den Hoogen Raad. van Arbeid, betreffende de reorganisatie der Sociale verzekering. Do Secretaris van het Vakbureau, lid van Commissie I en den Hoogen Raad, hield een inleiding over de Sociale ver zekering, waarbij do vragen van den Mi nister en de conclusies daarop van de Commissie, aan een beschouwing werden onderworpen. Spr. wees er op, dat de onderhavige materie vcor vele arbeidersleiders moei lijk te verwerken is. omdat de verzeke ringswetgeving, tot voor kort, vrijwel ge heel buiten de vakbeweging om func tioneerde, waardoor de arbeidcrsleiders feitelijk huilen deze wetgeving werden gehouden. Mr. Jitta noemt de verzelcc- ringswetgeving een „product van saruen-i werking van Volks-vertegenwoordigersi en Regeering". Terwijl met recht van onz0' sociale wetgeving behoudens „de' Zee- en Landbouwongevallenwet kaai gezegd worden, dat het ambten aarswet-i ten" zijn. Na de algemeene inleiding gaat spr. na de geschiedenis van onze soc. Verzeke ringswetgeving, waarbij hij gelegenheid heeft te spreken over do ontwikkelings gang der industrieele-, de zee- en land bouwongevallenwet. Een zelfde geschied kundige beschouwing levert spr. over de ziekte-, invaliditeits- en ouderdomswet. Uitvoerig houdt spr. zich bezig met de historie der Ziektewet. Spr. wijst er op, dat Minister Aalberse den Hoogen Raad van Arbeid wijzigingen ter beoordecling voorlag, waarvan de belangrijkste was, die welke de verhouding zou regelen Husschen de bijzondere ziekenkassen en de Raden van Arbeid. Spr. is van oor deel, dat, was laatstbedoelde wijziging aangenomen er van de ziekenkassen der R. v. A. niet veel zou zijn terecht geko men. Spr. gaat dan na, hoo, tengevolge van bedoelde voorgestelde wijzigingen, van werkgeverszijde werd geijverd om ook werkgeverskassen mogelijk te ma ken. Het was omstreeks dien tijd, dat. de samenwerking tot stand kwam tusschen de georganiseerde werkgevers en werk nemers om to komen tot een nieuw systeem van sociale verzekeringswetge-L ving. Spr. noemt in het kort de aan dej vergadering bekende beginselen: A. De staat, stelt algemeene bindende regels; B. de uitvoering der verzekering worde opgedragen aan öe organisaties van werkgevers en werknemers; G. de verzekering geschiede bedrijfsgeel wijze (bedrijfsverenigingen). Bij deze fundamenteele punten kwamen de bijkomstige bepalingen, dat a. de uit- keering zou gebracht worden van 70 pet. op 80 pet. van het loon en b. de premie F geheel zou betaald worden door de werk-l gevers. Nadien' is over die „nieuwe streven"! veel gesproken en. geschreven. I Bij deze actie kwam men er toe ook! den Minister te verwijten, dat men niet! wist, wat men aan hem had; dat hij niet,! vcor den dag dorst te komen, enz. f Is dit verwijt wel billijk? vraagt spr.® Moesten zij, die zich een oordeel aanma-J tigen, niet weten, dat naar Aalberse's in-l zichten niet behoeft te word m gezocht, ïi Reeds meer dan twintig jaar heeft de te-fr genwoordige Minister van Arbeid vand zijn gevoelens doen blijken, ook deed hij k dit speciaal met betrekking tot de Sociale fl verzekcringswetgeving. 22 M3i 1912 heeft0 hij bij de behandeling van de Ziektewet-ft Talma, nog eens klaar aan elk doen bLj-p ken cp welk standpunt hij staat nopens de sociale verzekering. Na voorop ge-| steld te hebben dc thesis, „dat de staats- j, bemoeiing nooit verder mag gaan dan j, noodig is om het als noodzakelijk ge- i, achtc doel te hereiken", waaruit volgt: F particuliere kassen, als draagsters van del verzekering regel, de Overheidskas aan-^ vullen, sprak de Minister als zijn oordeel F uit: „dat de staat is hoofdzaak de plickting den arbeiders oplei tweede plaats, dat hij de van die verplichting het particulier ini tiatief op den voorgrond zou treden en F dat zelfs indirect begunstigd en aange-r moedigd zou kunnen worden vooral in deze richting, dat op den duur de eigen-P lijke dragers van de verzekering zouden iT worden de beroepsverbanden, de beroeps- P organisaties, hetzij direct, hetzij indi- Tect, door de kassen die aan die organi-jl saties verhonden zijn. Dat de Minister ondanks die standpunt,p zich niet tegen het stelsel-Talma verzette,! komt, omdat hij in elk geval wilde mede-[In werken aan de totstandkoming van „een" a ziekte-verzekering. m'< (Wordt vervolgd), p Financieels Berichten ofdzaak de ver-1 >plegt, en in der verwezenlijking L Een flnar.cicah débae.'?. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering der Algemeene Groningsche Scheepshypotheekbank, welke druk was bezocht, heeft dc voorzitter medegedeeld, dat behalve het geheele aandeelenkapitaal nog 2 millioen van het pandbriefkapitaal als verloren moet worden beschouwd. Met instemming der vergadering is een commissie van aandeelhouders benoemd, welke een onderhoud met de directie zal aanvragen en rapport uitbrengen in de 24 Augustus te houden nieuwe vorgadc: StGOtnvaartberichSesi STV. MIJ. NEDERLAND. BAWEAN, uitr. arr. 8 Juli Ie Sabang. BORNEO, thuisr. arr. 9 Juli te Suez. KONINGIN DER NEDERLANDEN, uitr. vertr. 9 Juli van Suez. RIOUW vertr. 10 Juli van IJmuiden. KON. NED. STB. MIJ. ACHILLES vertr. 9 Juli van Malta, i MEROPE. arr. 10 Juli van Amsterdam NEPTUNÜS vcrlr. 9 Juli v. Gibraltar, j NEREUS arr. 9 Juli te Kopenhagen. NERO, arr. 9 Juli te Gothenburg. THESEUS arr. 9 Juli te Stettin. ULYSSES vertr. 9 Juli van Pircaus. jl KOM. MOLL. LLOYD. jj; RIJNLAND uitr. vertr. 9 Juli van,N< Leixocs. Gl HOLLAND AMERIKA-LUN. Pc BEEMSÏERDIJK vertr. 9 Juli v Not- gl folk. j! BREEDIJK, arr. fl Juli to Philadelphia j HOLL. BRITSCH-INDIE LIJM. Ml HOOGKERK arr. 8 .Tuli te Calcutta, f HOLL. OOST-AFRIKA LIJM. MELISKERK arr. 9 Juli le Eeiia. E ROTTERD. LLOYD. K. MEDAN vertr. in Juli van Rottordfl Bj STOOMVAART MIJ. OCEAAN. RHESUS arr. 7 Juli te Hongkong. STENTOR vertr. 6 Juli van P. Said. TEIRESIAS vertr. 5 Juli van Ponan»

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4