r --- 14e Jaargang. BAANDAG 9 JULI 1923 No. 4192 3)e £cid^eli^Sou/tomt Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bf] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 8 2.5Ö per kwartaal. Bij onze Agenten 29 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post 8 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van SO ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt elkan dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. !L DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT C Gowono adverlentlSn 3D cant per rego!» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. EClèlnd advepSèntlën, van ton hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 8 0.50. Dit MeaBSiBtBes* fosstaat uit tweo SüafË^LaiaB De bezetting van het Roergebied De Fransch-Enjjelsche besprekingen. Toenemende pessimisme f e P a r ij s. Men wordt to Parijs steeds pessimisti scher ten aanzien van do resultaten d<er be sprekingen, die op het oogenblik tusschen Londen én Parijs plaats hebben. Afgezien van de détails als een schriftelijke of rnon delingo vorm van onderhandelingen, spreekt men vrij algemeen de opinie uit, dat het, indien de Engclsche regeering niet van houding verandert, wel op een breuk moet uitloopen. Ook Londen verwacht een breuk. Algemeen wordt te Londen verwacht, dat begin der volgende week een kabinets zitting zal plaats hebben en dat Baldwin daarna een mededeeling in het Lagerhuis zal doen. Deze mededeeling zal, tenzij Frankrijk nog van houding verandert, waarschijnlijk een afkeuring van„de Fran sche politiek in het Ruhrgebied bevatten en tevens aankondigen, dat de samenwer king met Frankrijk tot uitvoering van het verdrag van Versailles geëindigd is. Waar .-jchijnlijk zal Baldwin het voorstel herha len om een internationale commissie het betalingsvermogen van Duitschland te doen vaststellen, om tot een regeling van liet schadevergoedingsvraagstuk te geraken Het standpunt van Italië. Precaire positie van België. Het onderhoud tusschen lord Curzon en den Italiaanschen Gezant droeg een har- olijk karakter. De gezant verklaarde, dat italië niets liever wenscht dan zooveel mogelijk met Engeland samen te werken. £)e Italiaansche regeering is geenszins tot overdreven verzachting der maatregelen iegens Duitschland geneigd. Integendeel, sij wenscht, dat Duitschland zijn schuld betaalt zooveel als dat in zijn vermogen ligt. Italië is er zich echter van bewust, dat de huidige toestand fataal is voor de 3aak van Europa's herstel, welke tevens een algemeen wereldbelang is. Dat Italië deze houding aanneemt moet niet worden opgevat als een bewijs van eenige vijandelijkheid jegens Frankrijk. Het is echter geen geheim, dat er in de geallieerde politiek eenige meeningsver- schillen bestaan, waarbij Italië meer naar het Britsche dan wel naar het Fransche standpunt meent te moeten overhellen. Na het bezoek van den Italiaanschen Gezant kreeg lord Gurzon bezoek van den Belgischen gezant. De „Times" verklaart hieromtrent o.s.: België verkeert in een zeer moeilijke posi tie. Het land is zoowel in geestelijk als in commercieel en geograpisch opzicht ten nauwste met Frankrijk verbonden, waar mede het natuurlijk in enge vriendschap wenscht te leven. Anderzijds wenscht de Belgische regeering ook do vriendschap met Engeland te bewaren en haar dien sten, te geven voor de bevordering der goe de verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk. Energieke Pauselijke interventie. De „Osservatoro Romano verduidelijkt nader de stappen door het Vaticaan gedaan. De „Osservatore Romano" maakt het volgende bericht openbaar: Het agentschap Wolff publiceert nieuwe stappen van den II. Stoel in zake de Ruhrkwestie. Om ieder misverstand te voorkomen volgt hiex de werkelijke toedracht: De nieuwsbladen hadden aangekon digd, dat ter zake van den aanslag op 30 Juni op de lijn Duisburg-Crefeld, de Fran sche en Belgische regeeringen hadden be sloten om strenge maatregelen te treffen. De H. Vader, die om den zoozeer ge- wenschten vrede te verhaasten reeds der gelijke aanslagen had betreurd en do re geering van Duitschland had uitgenoodigd deze eveneens te betreuren, deed, wat hij kon om alles uit den weg te ruimen wat een goede verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland zou beletten. Mgr. Ceretti, apostolisch nuntius te Parijs en Mgr. Vicognani, zaakgelastigde te Brussel deelden aan de Fransche en Belgische regeering mede, dat de Paus hoopte, dat men zoo gevaarlijke maatre gelen, waardoor de opwinding der ge moederen nog grooter worden met alle treurige gevolgen, die daaruit zouden kun nen voortvloeien, nog niet zou hebben ge troffen. BePauszetdoor. In de kringen, die met de opvaltinig der L<urie op de hoogte zijn, wint, naar aan do ,Voss. Ztg." wordt medegedeeld, meer en meer de meening veld, dat de actie van den Paus, die is begonnen met den brief aan Gasparri en werd voortgezet met het t^gram van Pacelli en thans ook heeft geleid tot nieuwe instructies aan de nun tiaturen te Parijs en Brussel, ditmaal niet als de vroegere pogingen der Curie weder spoedig ter griffie zal worden gedeponeerd maar dat de Paus in de encycliek, welke hij ter gelegenheid der herdenking van de heiligverklaring van Thomas van Aquino (voor 600 jaar) op 18 Juli zal uitvaardi gen, zich behalve met godsdienstige, ook met wereldlijke (iuaesties zal bezig hou den. De Paus zou besloten zijn, zich dit maal gehoor te verschaffen. De sabotage. De Pruisische Ober-president van het Rijnland in het gedeelte dat de Belgische bezettingszone omvat, noodigt de bevol king door aanplakbiljetten uit, zich te onthouden van alle sabotage-daden. Men ziet hierin het eerste resultaat van de maatregelen, die de Belgische autori teiten namen van den aanslag te Hoch- field. De conferentie te Lausanr.e. Overeenstemming tusschen Ismct Pasja en Venizelos. Naar de Ullstein-dienst uit Lausanne verneemt, heeft de Turksehe gedelegeerde Ismet Pasja een langdurig onderhoud met Venizelos gehad. Naar verluidt, zouden, de beide gedelegeerden bij deze gelegen heid omtrent alle nog hangende vraag stukken tot overeenstemming zijn geko men, in het bijzonder ten aanzien van do kwestie der requisitie-bons van het Griek- sche leger in IQein-Azië. In wei-ingelichte kringen te Lausanne wordt verwacht dat de conferentie weldra een einde zal nemen. Een algemoene verrassing. Volgens inlichtingen uit kringen van verschillende delegaties, hebben de Turken in de Zaterd.avond gehouden bijeenkomst met da geallieerde gedelegeerden, waarbij het definitieve geallieerde standpunt uit eengezet werd, een opschorting van de be sprekingen verzocht, gedurende welke zij over hun houding ten opzichte van dit standpunt zouden beraadslagen. Een algemeene verrassing brachten zij daarna door nieuwe eischen te stellen; met name zouden zij heden hebben ge- eischt, dat in het vredesverdrag de bij zondere bepaling zou worden opgenomen dat de betaling der coupons van de Otto- maansche schuld uitsluitend in papier- franken zal geschieden. De houding der Turksehe delegatie heeft ernstige critiek uitgelokt van de zijde van zekere delegaties. Duitschland. Een politieke moord bij Bcchunï. De crimineele politie is heden een po litieke moord op 't spoor gekomen. In het nabijgelegen plaatsje Grumme werd namelijk door honden het vreeselijk ver minkte lijk gevonden van een goedgekleed manspersoon, die door een schot in het hoofd gedood is. Het lijk droeg een ,Ha- kenkreuz'-teekei» als waarmerk van het voltrokken vonnis van een veemgerecht Het in verband met deze zaak ingestelde onderzoek bleef tot nu toe zonder resul taat. Franifrijk Het congres der Fransche bouwvakarbeiders. Een vechtpartij tusscb'ön voor- en tegenstanders van Moskou. In de zitting van het congres der bouw vakarbeiders deden zich verschillende in cidenten voor. Toen Montmousseau de Russische revolutie wilde verdedigen werd hij uitgejouwd. Er ontstond een vecht partij tusschen de voor- en tegenstanders van de Roode Yakinternationale te Mos kou. Rusland. Do Unie van Sovjet-republieken. Lenin tot president benoemcL Een conferentie, gehouden in het Krem lin te Moskou en bijgewoond door spe ciale afgevaardigden van de verschillende sovjet-republieken, heeft de nieuwe con stitutie voor de unie van sovjet-republie ken geratificeerd. Deze constitutie was te voren in behandeling genomen door de re- geeringen der verschillende republieken en zal onmiddellijk in werking treden. De Russische pers behandelt deze aan gelegenheid als een zeer belangrijke kwes tie, maar de nabuurstaten van Sovjet- Rusland beschouwen de verandering als vrij onbeduidend «n.weinig meer dan een gewone kwestie. Lenin is benoemd tot president van de unie, en, er zijn vijf vice-presidenten, Trolski, Tsjitsjerin, Sokolnikof, Krassin en Dsjerzistki zijin respectievelijk benoemd tot vo'ks-commissarissen van Oorlog, Buitenlanasche Zaken, Finan ciën, Buitenlandschen Handel en Ver keerswezen. Rikof is leider van den hoo- gen economischen raad. De conferentie beeft besloten een op perste gerechtshof voor de unie üj ba stel len. China. Roovers plunderen een trein op 15 mijlen van Canton. 15 mijlen van Canton hebben roovers een trein aangehouden. Van de passagiers werd een Chineesch officier en een sol daat gedood, terwijl negentig goed gesitu eerde Ghineezen gevankelijk zijn wegge voerd en worden vastgehouden. De waar- do van den gestolen buit bedraagt onge veer 50.000 dollar. Omtrent den treinoverval, welk© Don derdag j.l. werd gepleegd op den spoor weg van Kowloon naar Canton wordt nog gemeld, dat alles wat zich in den trein bevond, door do bandieten werd meege nomen. Er waren geen Europecsche pas sagiers in den trein. Gemold wordt dat do bandieten ongeveer 100 man sterk waren. Do spoorweg van Kowloon naar Can ton loopt gedeeltelijk over Engelsch en ge deeltelijk over Chineesch grondgebied. Do aanslag had plaats op Chineesch gebied. Dit is de tweede overval op oen trein sedert dien bij Ling Tsjeng in Mei j.L Een chaos. Chineesche en Koreaanscho bandieten zijn de Koreaanscke grens overgestoken en hebben een Japansch politiestation aangevallen. Zij "doodden twee man en verwondden er twee. De minister van financiën vlucht. De minister van financiën Tsjang- King-Hoea, vluchtte uit Tientsin, van waar liij berichtte, niet in staat te zijn de portefeuille langer te behouden, we gens de onmogelijkheid om langer de noo- digo fondsen te verschaffen. Van het Vaticaan. Hei Vaticaansch concilie uitgesteld. Naar wij vernemen is het vrij waar schijnlijk, dat de voortzetting van het Va- ticaansch concilie, die, gelijk men weet, voor 1925 in het voornemen lag, in ver band met de tijdsomstandigheden uitge steld zal worden. Üisii@n6. berichten De hitte te Parijs. De hitte heeft hier verschillende slacht offers gemaakt, -waarvan er enkele gestor ven zijn. De temperatuur is gestegen tot 91 graden; er is nog geen verandering in uitzicht. De sprinkhanenplaag in Zuid-Afrika. Koude gewenscht. Terwijl wij zoo meldt de Etoile Beige ons verheugen in de eindelijk gekomen temperatuursverhooging wacht Zuid-Afrika waar nu de winter moet beginnen, mei ongeduld op een flinke koude, streng ge noeg om de sprinkhanen t9 vernietigen. Deze vraatzuchtige dieren zijn nL weer in dichte wolken neergestreken op een ge bied van pl.m. 259 millioen hectaron. Een derde van de Kaapkolonie, de helft van Transvaal en den Oranje-Vrijstaat, een derde van Rhodésia en een groot ge deelte van Béchtianaland hebben zwaar te lijden gehad onder de door sprinkhanen aangerichte verwoestingen. Sommige ge leerden beschouwen deze dieren met de termieten en de Asé-Asé-vliegen als de ge vaarlijkste vijanden van den mensch. Een Kanaalschip gestrand. Alle 400 passagiers if veiligheid. Het stoomschip „Caesared", dat 'den dienst onderhoudt tusschen de Kanaal eilanden ia op weg naar Southampton met 400 passagiers aan boord bij het uit halen voor een binnenkomend stoomschip op de rotsen geloopen. Het maakte snel water. Bijna zinkend wist het echter Ste llers Bows te bereiken, waar bet op het strand gezet kon worden. Alle passagiers zijn veilig aan land gekomen. Ernstige treinbotsing bij Berlijrf. Een groot aantal gewonden. Zondagmiddag had aan het statical Ge neral Pa-pestrasse te Schoneberg een he vige botsing plaats tusschen twee treinen van de ringlijn. Een locomotief en vijf wa gons ontspoorden. Van de inzittenden ver den drie personen zwoa* nestig licht ge jond. De diefstal van den monstrans te Munster. De dieven naar Nederland gevlucht De recherche heeft geconstateerd, dat er alle reden is tot verdenking van eenige le den van Deutseh Völkische geheime bon den, dat deze betrokken zijn geweest bij den diefstal van den gouden monstrans uit de Domkerk te Munster. Zij zouden naar Nederland gevlucht zijn, en daar zelfs reeds aangekomen. De kunstwaarde van dezen monstrans iB gering, doch de materieele schade is zeer groot. Hij bedraagt minstens 30 tot 35 milliard papiermark. Daarbij komt nog een groote geincrusteerde robijn, een „solidair" met Pidgeon-bloodkleur, die een onschatbare waarde beeft. Detectiven-experimenten met de draadlooze. Een merkwaardige proefneming is door de Engelsche omroep-maatschappij voor a.s. Vrijdag georganiseerd. Ofschoon iedereen denkt, dat hij voor detective in de wieg is gelegd, zijn er maar weinig in de gelegenheid om hun talenten in dezen te tooncn. Vrijdagavond om kwart over 7 uur zullen allo radio amateurs allen, die binnen een straal van 40 mijlen rondom Londen wonen, mogen meedingen wanneer zij „inge- luisterd" zitten, vernemen, dat er pas tevoren door drie personen een afgrijse lijke misdaad is gepleegd en aan eiken amateur zal verzocht- worden, zijn hulp te verleenen tot het opsporen dezer schur ken. Deze mededeling zal vergezeld gaan van een soort signalement en een beschrijving van de auto's, waarin de bandieten ont snapt zijn. Een belooning wordt uitgeloofd voor de drie nauwkeurigste beschrijvingen, door amateur-detectives van de drie booswich ten in te leveren. Het drietal zal zich in snel rijdende auto's vertoonen o.a. in Tnrbridge "Wells, Guildford Chelmsford, Maidstone, Rea ding en andere plaatsen. Deze proefneming zal door vele andere van dien aard gevolgd worden. De onregelmatigheden aan de Hanze- b anken. Omtrent de onregelmatigheden aan de Hanzebanken te Hilversum en te Laren (N.-H.) vernemen wij nog, dat de direc teur te Hilversum die gearresteerd is, aan de bank een schade van ongeveer f 50.000 heeft berokkend. Hij beeft ongedekte blanco-credieten verleend en met geld van anderen gespeculeerd, waarbij fictieve rekeningen werden aangelegd. Met den agent te Laren scbjnt bet vrij wel hetzelfde te zijn. Massaontclag bij de Rijksverzekerings bank. Naar de „Tijd" verneemt is een zestig tal tijdelijke ambtenaren van de Rijksver zekeringsbank te Amsterdam bij wijze van bezuinigingsmaatregel op 1 dezer ontslag aangezegd tegen 1 October ai. Do controle aan de Ned.-Duitsche grens. Uit Berlijn wordt aan bet „Hbld." ge meld dat de Rijksdag het Duitsch Nederla-ndsch verdrag betreffende de samenvoeging der grenscontrole in het in ternationaal reizigersverkeer in alle drie lezingen heeft aangenomen. Dreigend conflict in de porcelein- en glas industrie. Uit Heerlen wordt aan de „Tel." ge meld:' In de laatste weken heerschfc onder de arbeiders der porcelein- en muurtegel fabriek „Mosa" en de glasfabriek „Stella" ontstemming over de in te voeren werk tijdverlenging en 10 procent loonsverlaging Er dreigt een ernstig arbeidsconflict te ontstaan. De vertegenwoordigers der ar beidersorganisaties hebben met den heer Louis Regout geconfereerd, doch deze was tot geen enkele concessie bereid. Dit heeft de arbeiders geprikkeld, zoodat zij dreig den het werk neer te leggen. De hoofdbe sturen der beide organisaties doen alle moeite' om dit te voorkomen en trachten alsnog een minnelijke oplossing te ver krijgen. Herwonnen Levenskracht Zaterdag en Zondag heeft Herwonnen Levenskracht bij gelegenheid van haar tien-jarig bestaan een herdenMngsconcree gehouden onder voorzitterschap van den heer Serrarens. Er waren meer dan 250 congressisten. De heer Serrarens herinnerde er in nm openingswoord aan, dat in Juli 1914 de eerste bloemendag werd gehouden, die een halve ton opbracht. Tn het geheel ziïri tot heden door Her wonnen Levenskracht 1070 patiënten ver pleegd (442 mannen, 119 vrouwen en 509 kinderen). Thai» staan ar 218 patiënten op -de „wachtlijst. HET VaORKIAAESSSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een breuk tusschen Engeland cn Frank rijk steeds dreigender. Energieke vredespogingen van den Paus Het Vaticaansch concilie uitgesteld. De chaos in China. BINNENLAND. Het dagblad „De Dag" zal niet ver schijnen, wijl Broekhuys zich aan de exploitatie heeft onttrokken. De gedupeer de redacteuren zullen „De Nieuwe Dag" uitgeven. De duizendste retraite in Manresa Een circulaire van den Minister Bir.nenlandsche Zaken over ds fraude in gedistilleerd. Autobandieten te Rotterdam hebben een wisssilooper overvallen en f 7000 ge roofd. De daders ie Amsterdam gearres teerd. (Gemengde Berichten). Auto- en motorongelukken bij Ede, Sloten en Emmen (Gemengde berichten). Twee broers, eenige zoons van hun ouders, verdronken. (Gemengde Berichten) De jaarvergadering van d?~ Ner". Voet balbond (Sport). De verhouding tusschen R- K. F. en N. V. B. (Sport\ LEIDEN. Twee personen verdrenken. OMGEVING. Pc opening van het R.-K. L/jkcnhuis te Woerden. De heer J. Th. van der Laan sprak over d9 organisatie der t. b. c.-bestrijding in Nederland en de taak van Herwonnen Levenskracht. Dr. W. Bronkhorst, geneesheer-directeur van het Sanatorium Berg en Bosch, hirid een gedocumenteerd, betoog over de be handeling der tuberculoselijders. De heer Serrarens sprak over de indirec te bestrijding der tuberculose. Verscheidene personen betuigden hun' instemming met het deel van het congres Van verschillende afwezigen waren geluk- wenschen ontvangen, o. a. van den dirrc- tour-generaal der Volksgezondheid, medo namens den minister van Arbeid. Jubileumnummer „Haarlem's Dagblad". „Haarlem's Dagblad" heeft Zaterdag ter gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan op Woensdag 11 Juli, een Feestnummer uitgegeven van 32 bladzijden, dat ineens op zijn nieuwe machine is gedrukt, ingestoken en uitgelegd. Dit nummer bevat oen overzicht van de technische inrichting, eenige mededeelingen over de geschiedenis van het blad en verder een groot aantal bijdragen van vaste medewerkers uit het binnen- en buiten land. Het nummer is versierd met vele af beeldingen, verschillende ontleend aan 't bedrijf, en geeft zoodoende een indruk van de beteekenis van de courant op dit oogenblik. Het nummer werd toegezonden aan 20.000 personen, waaronder ver over de 15.500 betalende geabonneerden. Zaterdag is te Eemnes (Utrecht) op 64-jarigen legtijd overleden de heer W. van Klooster, lid der Staten van Utrecht en gemeente-ontvanger te Eemnes. Radio-concerten. Smith en Hooghoudt te Amsterdam no men voortaan telefonie-prooven op Woens dagavond van 8—10 uur nan. Boepletlers P. A. 5. Golflengte 1050 meter. A.s. Woensdagavond zal met meuewoR king van de heeren W. J. Jonkera (viool) en O. Bregman (piano) een concert worden gegeven. Het programma luidt als voigti 1. Rose dreams, Shannon; 2. Si vou* l'avez compris, L. Denza; 3. Dreams, HerberbMarple; 4. Deux Chan- sons, Paoli Tosti; 5. Weme N,cht;9.S. ciliano, Lewis Granom; 7. Sbeii. T'edbry dor; 8. Serei»to, TosselK; 9, M.dr^le, A, Simonnetti; 10. Alceste, Glucfc Twee jongens verdronken. De ouders verliezen b" u beide zoons. Men schrijft uit Erp aan de „Mdgnrrg.*t' Het warm© weder beeft reeds zijn ee™* slachtoffers geëisebt. Twee zoons van de», landbouwer Vcrbakel en hun kameraad Petera gingen Zaterdagmiddag em 1 naar de Aa, met de bedoeling te gaan

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1