SPSStT VOETBAL. De N. V. B. en de Federatie. "We namen dezer dagen het bericht over van het „Hbld." volgens hetwelk de N. V. B. het contact met de R.-K. Federatie zeer waarschijnlijk zal verbreken, daar de Federatie noch de contractueele verplich tingen, noch de in den loop der tijden ge maakte afspraken is nagekomen. De „Sportkr." schrijft naar aanleiding hiervan: Wij hebben ter bcvoegder plaatse verno men, dat het N. V. B.-bestuur gegriefd is over het feit, dat do R.-K. F. systematisch niet aan haar contractueele verplichtingen voldoet. De maat schijnt over te zullen loopen, wanneer inderdaad het R.-K. Ned. XI-tal gaat spelen tegen een Weensche club, die niet bij den Oostenrijksclien Voetbal-Bond is aangesloten. zoodat aan de hand van de F. I. F. A.-reglemen- ten de N. V.-B. geen toestemming mag verleenen tot het spelen van dien wed strijd. De Federatie schijnt echter niet van zins te zijn om zelfs toestemming te vragen aan het leidend lichaam op voet- balgebied aan het leidend lichaam op voet derdaad het N. V. B.-bestuur het voorne men heeft de relatie te beëindigen, mocht de Federatie niet van koers willen veran deren. „Do Volkskrant1' schrijft naar aanleiding van bovengenoemd bericht: We hebben ons direct gewend tot het bureau der R. K. F. om te vragen of daar van de opzegging van het contract ook iets bekend was. Men gaf ons evenwel de ver zekering, dat van het „Handelsblad"-be- richt nog niets officieel bekend was. En men achtte het zeer onwaarschijnlijk, dat de N. V. B. tot de opzegging van het con tract zou overgaan, om de eenvoudige re den, dat b.v. een anarchie zou kunnen ont staan in het overloopen van spelers. Im mers, indien het genoemde contract zou ophouden te bestaan, zou ook officieel alle contact daardoor eindigen, waardoor we derzijds noch inzake de overschrijving van spelers, noch in het wederzijdsch contro leeren van wedstrijdformulieren eenigc controle zou worden uitgeoefend. Het werd dan een „speel maar raak" systeem. En de N. V. B., die verantwoordelijk is jegens de F. I. F. A. voor alles, wat het voetbal in Nederland betreft, zou daardoor aanmer kelijk te kort schieten in deze verantwoor delijkheid. De N. V. B. is niet gedekt door een gedeelte van het Nederlandsche voet bal vrij te laten; de anarchie, die daardoor zou ontstaan, zou inderdaad zijn een uni cum in het Europeesche voetbal, aangeziOTI in alle landen, waar confessioneel voetbal bestaat, verbintenissen tusschen de neu tralen en de confessioneelen het voetbal regelen. Men verzekerde ons op het bureau der R. K. F., dat de verhouding nooit zoo goed is geweest als thans. Wel sprak men het vermoeden uit, dat tengevolge-jan. ..dg. iLeuién, jNijmegen.) men aan de zijde van den N. V. B. ontevreden zou kunnen zijn, maar vast staat niettemin, dat op de laatste gecombineerde vergadering in de regeling der buitenlandsche wedstrijden een accoord op de basis der kennisgeving was getroffen, en dat de aangelegenheid der buitenlandsche wedstrijden op de ver gadering der F. I. F. A., die in dit voor jaar heeft plaats gehad, zou worden onder het oog gezien. Dat dit niet is geschied, is niet de schuld der R. K. F. Deze is immers in de F. I. F. A. niet vertegenwoordigd. Trouwens het bericht van het „Han delsblad" laat ruimte tot alle mogelijke gissingen. En het komt ons voor, dat de versprei ding van het bericht geen feiten heeft we ten aan te halen, waarop zich eentèven- tueele opzegging zou gronden. Herhaaldelijk hebben wij in ons blad betoogd, dat, indien er sprake zou zijn van „niet nakomen van verplichtingen" dit alleen de N. V. B. zou zijn. Of is men opeens het z.g. Limburgsche geval verge ten? En is men ook vergeten, dat de N. V. B. eenvoudig de z.g. „aanrakingscom petitie" saboteert? En hoe staat het met de destijds ge dane toezegging, dat ook do R. K. F. een lid zou aanwijzen in de Spelregelcom missie, opdat de R. K. F. ook eenige me dezeggenschap zou kunnen krijgen in de regels van het spel? We zwijgen nog over de vele gevallen, waarin door den N. V. B. toezegging werd gedaan, gevallen van ongerechtigde spe lers, enz. te onderzoeken en te straffen. En dan de royementenkwestie? Wij voor ons gelooven, dat de N. V. B., indien hij tot opzegging van het contract overging, een nieuwe dwaze daad zou voegen, bij de vele, die hij beging, Of men aan de zijde van de R. K. F. gesteld is op de handhaving van de over eenkomst? Wij meenen dit sterk te moe ten betwijfelen. Een contract, dat vele verplichtingen schept, naast een enkel recht, ia voor een organisatie, die sterk is in ledental, geen aantrekkelijk iets. En we weten, dat er menig bestuurslid is geweest, die een lans gebroken heeft voor de opzegging der overeenkomst, om dat deze knelde, en een voorspoedigen groei van de R. K. F. in den weg stond. Maar de wil, om het voetbal in Neder land niet te doen ontaarden in en chaos voor wat het over en weer loopen van spelers betreft de wil, om de organisa ties wederzijds te binden aan vaste regels, heeft steeds het bestuur doen overhellen naar de zijde van degenen, die voor het voortbestaan der overeenkomst hebben gepleit. D. H. V. B. Men schrijft ons uit Lisse: In de Seriewedstrïjden van L.F.G. zul len morgen uitkomen te half twee Concor dia II Hillegom en Zwaluwen II Haarlem en te 3 uur de Demie-finale tusschen L. F.C. I alhier en Concordia I Hillegom. Prop. wedstrijd S.M.C. Te Warmond wordt morgen de laatste wedstrijd gespeeld tusschen Leiden I en Zwaluwen I om den zilveren bal. Deze wedstrijd begint te 2 uur. Daarna zal een Warmondsche veteranen-elftal spelen te gen dito uit Noordwijk. Aangaande de verwerking dezer kam pioenschappen zal nog nader worden be richt. Over het Kanaal. De Canadees Omer Perrault wil bij gun stig getij uit Calais een poging doen, bet Kanaal over te zwemmen. den ingewacht voor 15 Juli a.s., in te zou den aan den Bond van Bloembollenhande laren, Wilhelminastraat 13, te Haarlem. Do toezeggingen worden daarna ver deeld en aan de deelnemers bericht gezon den, wat van hen wordt verwacht. „Kw. bid." Isigezoisiien Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De tentoonstelling voer Praclische Woninginrichting. Mijnheer de Redacteur. Eenige „algemeene beschouwingen" naar aanleiding van onze tentoonstelling voor Practische Woninginrichting. Dat de keuze van naam en onderwerp een gelukkige was, bleek reeds aanstonds. Groot was de bijval, algemeen de mede werking, niet alleen uit eigen kringen, doch ook zelfs vooral uit wat men ge woonlijk den „beteren stand" noemt-. Van verschillende zijden werd mede werking toegezegd op ons verzoek, zelfs ongevraagd aangeboden. Alles wees er op, dat zoowel in als buiten de kringen der arbeiders men veel voelde voor een dergelijke tentoonstelling. Maar vooral 't bezoek heeft bewezen, dat men voor deze zaak veel voelde. Het totaal aantal be zoekers was 1255, zoodat behalve de 4 tafellakens, die als prijs voor den 250en, 500en, 750en en lOOOen bezoekers waren uitgeloofd, ook de prijs voor den 1250en, bestaande in een coupon Satin Pompa dour uitgereikt is geworden. Het bezoek beeft aller verwachting verre overtroffen. En of er aandacht is geschonken aan bet tentoongestelde? Wanneer men de critische opmerkingen hoorde, was men reeds overtuigd, dat op alles en nog wat werd gelet. Een Mevrouw vertelde boe haar ge dienstige de keuken ging inrichten, zoo als deze was op de tentoonstelling en hoe het op aanraden van deze was, dat zij een bezoek kwam brengen. Zoo zouden tal van zeer interessante voorbeelden kunnen worden aangehaald. Ofschoon de financieelo resultaten nog niet te overzien zijn, kan toch op zijn minst worden gezegd, dat deze zeer be vredigend zijn, zoodat alles te zamen ge nomen zonder overdrijven kan gezegd worden: „Deze tentoonstelling is schitte rend geslaagd." Ten slotte nog een woord van dank aan allen, die op eenige wijze hebben mede gewerkt deze tentoonstelling te doen sla gen, betzij door inzendingen, afstaan van prijzen, maken van muziek, helpen bij controle en de attracties, door bekend making in de pers of op welke wijze dan ook. doch vooral door de voorlichting en hulp, om van deze tentoonstelling te ma ken wat het gewordeh is. Onzen vrouwen en meisjes wordt nog medegedeeld, dat op Dinsdag en Woens dag een demonstratie van koken op gas mnH"'«rigenóoSfpi, "rmffl? tete-ë- dag 16 Juli een lezing zal worden ge houden over het nut van vakonderwijs voor meisjes, waartoe vooral de vrouwen van Bondsleden worden uit- genoodigd, doch ook de leden zijn zeer welkom. Dat de gunstige gevolgen niet mogem uitblijven en vele arbeiderswoningen practisch worden ingericht, dat is de wensch van Het Gomité. DE BOSSCHE HANZE. Waar hei om gaai. Toen in 1902 de R. K. Middenstands- vereeniging in het bisdom 's-Bosch werd opgericht, waren de meeningen omtrent het bestaansrecht en de bestaansmogelijk heid daarvan zeer verdeeld. Niettegenstaande dat, mochten de ini tiatiefnemers zich verheugen in den steun van mannen, die door hunne maatschap pelijke positie of ander zins het vertrou wen der R. K. Middenstanders hadden. De Bossche Hanze genoot weldra veler belangstelling en was in kort tijdsbestek eene R. K. Middenstaudsvereeniging van eenige beteekenis. Het gros der georgani- seerden waren kleine winkeliers en am- bachtspatroons, die al bun hoop stelden op de jonge organisatie, welke mede ten doel had de stoffelijke belangen der leden te behartigen. De toenmalige leiders, die open oog en oor hadden, voor de nooden en do ver langens der kleine burgerlieden, zonnen op middelen om den welvaartstoestand op te voeren, hetgeen over het algemeen voor ons minder welvarend Zuiden een gebiedende eisch was. Om dat doel te bereiken meenden zij, naar de voorbeelden en de gegevens uit andere landen, een krachtig middel te hebben gevonden in do coöperatie, wel ke dan ook met do beste bedoelingen krachtig werd gepropageerd, en wel in zoodanigen vorm, dat zelfs de financieel zv/akslen daarvan konden profitec-Ten. Het gevolg hiervan was, dat velen, ja de meestcn van hen, die, financieel krach tig zijnde, hunne zaken bedreigd zagen, d. w. z. hun eenmaal verworven plaatse lijk of gewestelijk handelsmonopolie in gevaar dachten, de organisatie verlieten en zich in meerdere of mindere mate vijandig tegen haar keerden, en heden ten dage deze gezindheid nog niet hebben laten varen. Toen in 1909 onze Hanzebank door de organisatie werd opgericht, en aanstonds een groot, zeer groot vertrouwen mocht ondervinden, klonk van den eenen kant een gejuich, van de andere zijde ont waarde men een woedend gebaar: de middenstand zag blijde dagen in het ver schiet, de particuliere geldhandel zag eeno concurrentie opstaan, die, zoo vrees de men, het monopolie van den geldhan del ging bc twist en. Fn zoo zag de kleine, doch energieke R.K. Middenstandsrvereeniging in ons bis dom eene macht tegenover zich staan, die iedere geschikte gelegenheid zou aangrij pen om te vernietigen, wat in het belang van het overgroole dool van don R. K. Middenstand was in het leven geroepen en ook vele jaren laten wo dat hier even zeggen rijke -vruchten voor dc georganiseerden heeft afgeworpen. Zóo was de toestand, zoo is hij lief den nog! Waar het om gaat? Om vernietiging van do Hanzebank en daardoor, zoo hoopt men, vernietiging Yan de organistiel Belagers uit het linksche kamp! Belagers uit onze neutraio zustororga/ nisatie! Belagers uit eigen R. K. kringen! En deze laatste zijn voor ons de go vaarlijksto! Het is ons bekend, dat in de laatste da-' gen deze tegenstanders stad en land plaJ loopen om volmachten te verkrijgen vom de a.s. vergadering van crediteuren va* de Hanzebank tot verkrijging van sursé ance van betaling. Met welk doel? Daar-1 op wenschen wij geen antwoord te geven, doch wij vertrouwen, dat zij, Roomsch Katholieken, nog zooveel geweten zullen hebben, dat zij de belangen van hen, die zij vertegenwoordigen, naar eerlijke over tuiging zullen behartigen en dat zij, na hun stem te hebben uitgebracht, met cer- gerust geweten kunnen verklaren dai noch egoïsme, nóch antipathie het richt snoer is geweest van hun handelingen. Tevens mogen deze regelen strekkc* niet alleen om de R. K. Middenstander* in ons bisdom de oogen te openen en hev' te doen zien de gevaren, die dreigen, in-; dien, onverhoopt, de organisatie belang rijk zou verzwakken, maar ook om hen le doen kennen de openlijke en verdekte te-; genstanders onzer beginselen of onzer or ganisatie. Centraal Eanze-Bureau Bisdom 's-Bosch, SGHOF^M.AFVPS, Dii'. Ganraeng&o üeröefaien. Docr een maler aang^eden cn gedood. De 75-jarige G. J. Hakker, wonende te Heemservcen, werd lm 't oversteken van den weg te Ambt-Hardenberg, vermoede lijk tengevolge van doofheid en slecht ge zicht, door een motor aaüger-dcn, die be stuurd werd door R. K., uit K^ckange. De oude man werd ernstig gewond en met een op twee plaatsen gebroken been opgenomen. Een bestuurder van een passeereuder.:. auto haalde spoedig vanuit Heemsc go-- neeslumdigc hulp. Nog denzelioeii avond is II. aan de be komen verwondingen overleden. De politie stelt een onderzoek in. Ontploffing. Gistermorgen kwart voor elf had in de fabriek van de firma Gonnerman en Co aan de Friesche Varkensmarkt te Haar- 'em 'n ontploffing plaats in de inrichting waar het carbidgas ontwikkeld wordt, dat benoodigd is voor de ceheele fabric Do OOrztrao. id dat in den carnid- ontwiklcelaar de lucht niet voldoende was uitgedreven, zoodat door inwendige wrij ving een ontploffing ontstond van carbid gas en luchtmengsel. De ontwikkelaar sprong uit elkaar, waardoor de muren var de inrichting ontzet zijn. Verschillende ruiten in de fabriek en omgeving zijn ge sprongen. De knal werd over geheel Haar lem gehoord. Twee werklieden bekwamen brandwonden aan hoofd cn handen. Ongeluk met een motorbus. Gisterenmorgen te kwart voor elf raakte een autobus van den ondernemer Lode wijk die den dienst onderhoudt tusschen IJmui- den en Haarlem, nabij het „Haarlem"- terrein in een sloot. De weg wordt daar hersteld, waardoor de passeerende rijtui gen nogal ver moeten uitwijken. Er zaten weinig passagiers in de bus. Een damo bezeerde zich ernstig aan den arm. Naar ons medegedeeld werd door een der be- modderde passagiers, werd niet hard ge reden. De moordaanslag te Udenhout. Aangaande den moordaanslag te Uden- hout vernemen we nader dat dc getroffene is genaamd L. Leyten, arbeider tc Tilburg Hij is er wonderlijk goed afgekomen. Slechts eenige hagelkorrels troffen hem in den nek. Gistermorgen kon hij het ge wone werk weer hervatten. De aangehou denen zijn dc twee gebroeders van G., R. en F. van G., allen wonende tc Udenhout. Ze staan allen zeer ongunstig bekend en blijven hardnekkig ontkennen. Het onder zoek geschiedt onder leiding van d~-" op perwachtmeester marcchaus- Bercoving. Te Emden is Zaterdagnacht schipper V. van de Onderneming, thans te Delfzijl nan gekomen, door inbrekers op zijn sehip overvallen en onder bedreiging met eer revolver van zijn geld en verschillende goederen beroofd. De daders zijn aange houden. Inbraak. Deze week is er op een nacht ingebroken in de apotheek van dr. Boek- .man aan den Haagweg onder Loosduinen. De dief hec-fo zich door verbreking van een ruit tc-eaang verschaft; alleen de giftkast is geopend. Daaruit werd de bus met mornhinc geno men, de inhoud ontvreemd cn de bus vrc°r neergezet. Men vermoedt te doen te heb ben met een morphinist, die al meermalen door valsche recepten zich in apotheken in Den Haag morphine wist te doen afge ven. Dc marechaussee heeft een onderzoek ingesteld. Geheimzinnigs zaak. Gisternacht werd te Den Haag dc poli tie per telefoon ermee in kennis gesteld, dat. iemand even voor 1 uur een plons en gillen gehoord had en kringen «rezien had in het water van de Laakhaven bd dc Ca-1 land straat. Nog verschillende andere per sonen hebben dat gillen gehoord. Een schipper die aldaar gemeerd liet vond aan' den kant een zakboekje gemerkt AI. S. Er wordt wel een 19-iarie;e hoven ver mist, doch het zakdoekje zou, volgens de WATERSPORT. Kaagweek 1923. De Koninklijke Zeil-, Roei- en Motor- sportvereeniging ,.De Kaag", lioudt, zooals gemeld van 27 Juli tot en met 31 Juli haar nationale zeil- en motorbootwedstrijden en onderlinge zeil- en motorwedstrijden öp de Kagerplassen. Het programma vermeldt o. m.ï Vrijdag 27 Juli. Nat. Motorbootwedstrijden. 1. Snelheidswedstrijd voor Motorbooten tot 20 P.K. 2. Snelheidswedstrijd voor Mo torbooten boven 20 P.K. Nationale 12-Voetsjollen wedstrijden. 3. 12-Voetsjollen, voor Dames. Onderlinge W ed s trij d en. 4. Sloepen. 5. 12-Voetsjollen voor Junio res. 6. Wherry-Zeil wedstrijden. 7. Motor bootwedstrijden. 8. Z wemplank wed strij den. N a ti o n a 1 e Zeilwedstrijden te houden op Zaterdag 28 Juli, Zondag 29 Juli, Maandag 30 Juli en Dinsdag 31 Juli. 9. Handicapklasse C, 10. Idem D. 11. 75 M2. Kruiserklasse. 12. 60 M2. Kruiserklasse 13. 45 M2. Kruiserklasse. 14. 35 M2. Krui serklasse. 15. 6-Meterklasse. 16. Regenboog- klasse. 17. Vrijbuitersklasse. 18. Interna tionale 6J4-M. klasse. 19. Scheldejollen. 20 12-Voetsjollen. 21. Ronde en platbodem- vaartuigen O. C. 22. Tjotters tot 7 M. O. D. 23. Tjotters tot 5,6 M. A. E. 24. Tjot ters tot 4.8 M. M. O. F. 25. Schouwen tot 6 M. OJ). 26. Schouwen tot 5,5 M. O.E. 27. Schouwen tot 4.75 M. O.F. Nationale Kampioen s- wedstrijden 12-Voetsjollen. te houden op Vrijdag 27, Zaterdag 28, Zon dag 29, Maandag 30 en Dinsdag 31 Juli. De prijzen zullen bestaan uit Zilveren Kaagbekers, Zilveren Kaagtumbles, Me dailles en Kaagbordjes. Bij drie inschrijvingen wordt één pri)9 uitgeloofd, bij vier tot vijf: 2 prijzen, bij zes tot tien: drie prijzen, bij tien of meer inschrijvingen: 4 prijzen. Feestelijkheden. Op het terrein van de Sociëteit „De Kaag" zal in een feesttent iederen avond gelegenheid zijn tot dansen, hetwelk zal worden afgewisseld met verschillende attracties. Om ongewenschte bezoekers te weren zal deze feesttent uitsluitend toegankelijk zijn voor houders van toegangskaarten. Deze kaarten kunnen worden aangevraagd bii het Secretariaat te Warmond. Lidmaatsehapkaarten van een door de Verbonden Nederlandsche Watersportver^- als zoodanig geldig.'Dames hebben vrijen toegang. Het Bestuur roept de medewerking in van alle bezoekers van de Kaagweek, ten einde de avondfeestelijkheden goed te doen slagen. De vaste gebouwen zullen 's avonds na halfnegen gesloten zijn. F oto-wedstrijderf. Groep A: Voor het belangrijkste beeld uit een der wedstrijden; Groep B: Voor de meest artistieke foto; Groep C: Voor de mooiste foto, betrek king hebbende op de Kagermeren. De wedstrijden zijn opengesteld voor vak- en amateur-fotografen. De inzendingen moeten geschieden op formaat niet kleiner dan 9 X 12. De uit voering is vrij. Inlijsten en plaatsen ach ter glas is echter verboden. De foto's moeten aan de achterzijde een motto dragen; ook moet de klasse erop vermeld worden waarvoor zij mededingen. Dc inzendingen moeten geschieden voor J5 September 1923 aan het adres van den heer L. Doedes, Cremerweg 7 Den Haag. Zij moeten vergezeld gaan van een cou vert. dat het adres van den inzender bevat en hetwelk aan de buitenzijde bet motto vermeldt. ROEIEN. „Het Brasemermeer". Zondag 15 Juli a.s., des namiddags te 4 uur zal door do zeilvereeniging „Het Brasemermeer" een canowedstrijd wor den gehouden langs de Zuidkade op het Meer. Deze wedstrijd is de eerste, die met deze kleine bootjes zal worden gehouden. Het aantal bootjes, die vooral den laat- stcn tijd door de sportliefhebbers zijn vervaardigd, bedraagt ruim 30. Het be looft dus een zeer interessante wedstrijd te worden. Het bestuur zal voor voldoend reddingsmateriaal zorgen om bij even- tuecle ongelukken de behulpzame hand te bieden, Aanmelding tot deelname moet geschieden bij den secretaris, den heer C. J. Wesselman, uiterlijk tot Donderdag 12 Juli. Het bestuur heeft ons verzocht te willen mededeelen, dat het bestuur geen enkele verantwoordelijkheid op zich neemt voor bootjes, welke zich te ver op het Meer begeven. We vertrouwen, dat de deelnemers dezen raad zullen opvolgen. Het inleggeld bedraagt f 0.50. ZWEMMEN. De wedstrijden der L. Z. C. Geen kampioenschappen. De secretaris van den Ned. Zweinbond deelj» mede, dat het bestuur van den bond tot fcijn leedwezen genoodzaakt is de vol gende kampioenschappen, t. w. 200 Meter Schoolslag Heeren en Popduiken Hoeren beide toegekend aan de L. Z. C. Leiden, en 200 Meter vrije slag, Heeren, toege kend aan de Apeldoornsche Zwem- en Poloclub, alle te verwerken op 15 Juli a.s. terug te nomen. De reden hiervan is, dat bij doorgang van deze nummers degenen, die voor de wedstrijden naar Parijs uitgezonden zul len worden, verhinderd zouden worden, hun kansen te verdedigen. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toerist-Vereen. „Swift." Morgen zal er 'n 300 Meter sprint gere den worden, welke de eerste rit is van een competitie over nog 500 en 1000 M. wed strijden. Hij die in deze drie wedstrijden het minst aantal punten behaalt, wordt winnaar van den lsten prijs, een wollen trui, daarvoor disponibel gesteld door den heer N. N. De samenkomst is 9,30 uur aan de Kweekschool voor Zeevaart. Land- en Tuinbsisw Internationaal congres voor rundveeteelt In het begin van September zal, zooals reeds vroeger gemeld is, in het Kurhaus te Scheveningcn een internationaal congres voor rundveeteelt worden gehouden, welk congres onder do bescherming van de Ko ningin is gesteld. Er is e»en eere-comité gevormd met als voorzitter Prins Hendrik. Ten einde aan de pers de tot dusver be schikbare gegevens te verstrekken, heeft- het bureau van het uitvoerend comité, dat op prof. dr. L. Broekema na, geheel aan- wezig was, in het Kurhaus te Schevenin- gen, een déjeuner-dinatoir georganiseerd, waaraan aanzaten een aantal vertegen woordigers van dc pers. De voorzitter, mr. J. Linthorst Homan zeide, dat het congres wordt gehouden van 29 Augustus tot 4 September en dat daar zullen worden gehouden internationale besprekingen over de veeteelt. Ook bij de overheid bestaat groote belangstelling voor deze besprekingen, aangezien de veeteelt een tak van welvaart is voor een volk, wel ke tak vooral ook in do toekomst zeer be langrijk zal kunnen worden. In bijna alle landen valt zoowel bij de particulieren als bij de overheid dan ook een speciale opleving waar te nemen voor de bevorde ring van de veeteelt op wetenschappelijken grondslag. Vooral in het voorbereidend werk van het congres, in de prae-adviezen, vormt zich een literatuur van zeer groote waarde. Het doel van het congres is een interna tionale uitwisseling van gedaehten, ten aanzien waarvan het bestuur gemeend heeft zich te moeten beperken tot het vraagstuk der rundveeteelt, aangezien b.v. de zuivelquaestie, zich beter leent voor bij- zondero congressen. Uit de ingezonden prae-adviezen blijkt de ernst-, waarmee de verschillende onder- deelen van het vraagstuk zijn behandeld, zoodat aan de verwachting, veel studiema- '"im1 é^rekri^m-tteheel wordt voldaan. animo voor het congres bestaat, volgt dui delijk uit het groote aantal 32 k 33 landen,, dat vertegenwoordigers zal zenden en uit het aantal buitenlandsche leden van het congres, dat op het oogenblik reeds de honderd heeft overschreden. Niet minder is als van zelf sprekend de belangstelling van de Nederlandsche regeering, die zelf het initiatief voor dit congres heeft geno men, een subsidie er toor heeft verleend en overigens opa 11e mogelijke wijze haar medewerking verleent, om het congres te doen slagen. Spr. achtte het een verheu gend verschijnsel, dat ook onze regeering do groote beteekenis van een internationa le gedachtenwisseling op dit gebied heeft ingezien. Zooals aan bijna elk congres zijn ook aan dit congres een aantal feestelijkheden en excursies verbonden. Zoo zullen de le den b.v. ontvangen worden door de regee ring en door het gemeentebestuur van 's-Gravenhagede N. V. De Vaan te Hil- legersberg bij Rotterdam, heeft de congres leden tot een bezoek aan haar hygiënische modelinrichting uitgenoodigd. De secretaris, ir. H. A. G. Leignes Bak hoven, heeft vervolgens eenige mededeclin- gen verstrekt. Het congres ia op zuiver wetenscliappe- lijken grondslag gebaseerd. Het is ver deeld in 4 afdeelingen, elk van 2 secties; de vergadexdng van deze secties worden zoodanig gehouden, dat alle congresleden aan alle sectievergaderingen kunnen deel nemen, wanneer zij d:'t wenschen. Het is aan het bestuur gelukt, vooraan staande buitenlandsche deskundigen als prae-adviseurs aan het congres te verbin den. Vrijwel alle Europeesche landen uit gezonderd Rusland, Spanje en Portugal zenden vertegenwoordigers naar het con gres; vooral in do Scandinavische landen xs do belangstelling buitengewoon groot. Parkbeplanting in Amerika. Door de Amerikaansohe liefhebbers van Tulpen is het verzoek kenbaar gemaakt, om dit najaar in een der groote parken van New-York weer een Tulpenbcplanting te hebben. De beplanting, die 2 jaar geleden is aan geboden, was een groot succes. De pers en- do bezoekers waren vol lof. De Amerikaan- sche Groep van den Bond van Bloembollen handelaren meent aan het verzoek te moe ten voldoen, vooral, omdat door tuinbe- planting de afname van Tulpen nog be langrijk kan worden vergroot. Het park is een dor mooiste van Ameri ka. De toegang is vrij, en voor onze be planting wordt, door de groote bladen de aandacht van het publiek gevraagd. Dit is een uitstekende gelegenheid voor de door het vak zoo gewenschte „onper soonlijke reclame". Laat daarom nu ook het- vak medewerken. Door dezen oproep stellen wij ieder in de gelegenheid. Ook soorten, welke niet op de lijst voorkomen, doch voor m-rkbeplanting wel geschikt zijn cn voor den handel voldoende verkrijg baar, zijn welkom. Opgaven van bijdragen in bollen wor

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6