„Be lei fek Gort" 1 Tweed© Blad gevallen of voor bepaalde baanvakken be palen, dat meer dan éénmaal per etmaal en op welken tijd van het etmaal moet wor den geschouwd". In art. 88, letter b, wordt in plaats van: „op of nabij den bewaakten post" gele zen: „op ten hoogste 100 Meter afstand van den bewaakten post". Onbillijke bejegening. De Ned. Sucade- en Vruchtenconfijtfa- briek te Tiel klaagt over een onrechtvaar-* dige toepassing van de wetgeving op der suikeraccijns. Bij uitvoer van suiker wordt bier zoowel als elders de reeds be taalde suikeraccijns gerestitueerd. Van dien. regel wordt echter afgeweken ten op zichte van bovengenoemde onderneming. Voor de fabricage van sucade en citro- nade gebruikt zij een belangrijke boeveel heid suiker, waarvan een groot percen tage in glucose wordt omgezet en daar voor nu geschiedt geen terugbetaling. Al dus wordt echter de fabriek op tweëerlei wijze te kort gedaan. Vooreerst bij invoer uit het buitenland. Immers dan betaalt de buitenlandsche concurrent slechts invoerrecht op het sui kergehalte, dat geconstateerd wordt en niet op de werkelijk gebruikte^ hoeveelhe den suiker. En in de tweede plaats bij uitvoer uit Nederland, want dan krijgt de firma slechts een gedeelte gerestitueerd van den betaalden accijns, in plaats van over de totale hoeveelheden suiker, bij de fabrica ge gebruikt. De firma heeft over deze onbillijke be jegening door den fiscus herhaaldelijk beklag gedaan bij den minister van finan ciën, doch het is vergeefsch geweest en naar men verzekert, zal, indien er geen verandering komt, de onderneming ge noopt zijn te liquideeren, wat voor de ge meente Tiel beteekent toeneming van het aantal werkloozen die ondersteuning be hoeven. Ambtelijke vergoeding. In Stbl. no. 306 is opgenomen een K.B. van 26 Juui 1923, tot regeling van de ver goeaing van verplaatsingskosten. Het vol gende is er aan ontleend: Aan de vaste burgerlijke en militaire landsdienaren, die in het belang van den dienst haar een andere gemeente dan die hunner standplaats worden verplaatst kan een tegemoetkoming worden verleend Met verplaatsing naar een andere gemeen te wordt gelijkgesteld verplaatsing naar een ander onderdeel van een zelfde ge meente, wanneer hieraan gedwongen ver huizing gepaard gaat. De tegemoetkoming beslaat uit: een be drag voor de kosten der reis van den amb tenaar en zijn gezin, en voor de kosten van overbrenging van zijn inboedel. In geen geval zal voor kosten van over brenging van den inboedel meer in reke ning mogen worden gebracht dan 10 pet. van de jaarwedde, welke de ambtenaar laatstelijk in zijn betrekking vóór zijn ver plaatsing genoot. Toelagen en vergoedin- Indien 'de ambtehaar CImwüd rur. den beeft, of dit niet naar de nieuwe standplaats wordt overgebracht, zal het bedrag in geen geval grooter mogen zijn dan 3 pet. van de jaarwedde, welke de ambtenaar laatstelijk in zijn betrekking vóór zijn verplaatsing genoot. De vaste vergoeding wordt beuaald op 5 pet. van de jaarwedde, welke de ambte naar laatstelijk in zijn betrekking voor zijn verplaatsing genoot. Toelagen en ver goedingen blijven hierbij buiten aanmer king. Indien de ambtenaar geien eigen huishouden heeft, of dit niet naar de nieu we standplaats wordt overgebracht, wordt in den regel de vergoeding niet toegekend. Indien bijzondere omstandigheden afwij king van dezen regel wettigen, zal die ver goeding niet meer mogen bedragen dan een zesde van de wedde per maand. De vergoeding wordt niet toegekend, indien de verplaatsing van den betrokken ambte naar gepaard gaat met een verhooging der jaarwedde van meer dan f 500. Ingeval de ambtenaar met zijn gezin op de nieuwe standplaats er niet in kan sla gen een geschikte woning te buren en ook de Minister van Financiën verklaard heeft, dat geen woning voor hem beschik baar is, terwijl de verplaatsing niet op verzoek geschiedt en niet kan worden uit gesteld, kan, indien daartoe termen aan- wezig worden geacht, 75 pet. 'der pension- kosten, welke de ambtenaar voor zich zelf, met inachtneming van do noodige zuinigheid moet maken, worden vergoed. Deze regeling is alleen van toepassing op dio groepen van burgerlijko en mili- tairo landsdienaren, welke reeds op 1 Jan 1923 in het genot van een vergoeding voor verplaatsingskosten waren, en voorts op die groepen van burgerlijko en militair» landsdienaren, ten aanzien waarvan de regeling door het hoofd van bet betrokken Departement toepasselijk wordt verklaard. Dit besluit is 1 Juli j.l. in werking ge- treden. Het is niet van toepassing op de ver plaatsingen, die vóór dien datum zijnbtn volen. Regeeringsjubileum der Koningin. Uit Bandoeng vernam het „Bat. Nbld.* dat de Indische officioren voornemens zijrt aan do Koningin een bewijs van hulde aan te bieden, waarvoor besprekingen werden gevoerd met den teekenaar, J. Z. van Dijck. Deze kwam na besprekingen, ook met enkele zelfbestuurders, in dc Vorste- landen tot do conclusie dat van eeno .uit voering op Java niets was te verwachten, zoodat deze in Europa wellicht bij de Rijksacademie van beeldende kunsten al hier zal plaats hebben. Men denkt aart een gobelin van 4 k 5 M. breed cn 2 3 M. hoog met een allegorische voorstelling, waarop landbouw en industrie worden ge symboliseerd. In eene tabel wordt de op dracht verwerkt, terwijl in eene andere de voornaamste wapenfeiten van bet Indi sche leger worden herdacht. Het stuk lean niet voor het jubileum gereed komen, wes halve men zich voorstelt om, wanneer bet plan doorgaat, H. M. voorloopig de teeke- ning aan te bieden. Het Suikersyndicaat besloot, naar de» Indische bladen melden, f 25.000 bij t® dragen voor het huldeblijk aan de Ko ningin. i ia drie eeuwen. De burgemeester van Weesp heeft, toen hij afscheid nam van den gemeente-ontvang ger, den heer L. A. Houtman, wien op ver zoek eervol ontslag is verleend, er op ge wezen, dat de scheidende was één der laat ste telgen van het geslacht-Houtman, dat drie eeuwen aan de st-a-d Weesp in tal van openbare ambten en waardigheden, zijn beste krachten heeft gewijd. Dat het geslacht-Houtman zich inderdaad jegens de gemeenschap zeer verdienstelijk heeft gemaakt, moge, zegt de Tel., blijken uit het volgendeIn 1622 was mr. Jan Hen- drickszoon Houtman, lid van de vroed schap; burgemeester Thomas Houtman be stuurde in 1634 de Stad Weesp; 15 Sopt. 1640 werd Thomas Houtman door de Staten-Gencraal der Ver. Nederlanden be noemd tot Ontvanger van do Convoyen en de Lioenten tot Wee-sp. Yan 16051711 was Hendrik Houtman burgemeester van Weesp _f zijn zoon Jan Houtman werd schepen. A's schepen vinden wij ook vermeld: Thomas Janszoon Hout man, en wel in 1795. Diens zoon Joannes vrederechter m' 'neu mi'uW Joannes Houtman was een zeer vooruit strevend man, hij was o.a. een der eersten, die ijverig pleitten voor de koepok-inenting Ook beijverde hij zich voor de tooneelspeet kunst, waarvoor hij zich zeer verdienste lijk maakte een vrije zitplaats in den Am sterdamschen Schouwburg van dien tijd leverde daarvan wel het bewijs. De benoeming tot vrederechter in het kanton Weesp geschiedde door Napoleon, van uit het Kremlin te Moskou. Dr. Joan nes Houtman (overgrootvader van den af getreden gemeente-ontvanger) stierf in 1825 Zijn zoon, Thomas Joh. Houtman was tot 1S51 griffier bij het kantongerecht te Weesp. Diens zoon Lucas A. Houtman was van 1852 af 46 jaar Weesper ambtenaar, waarvan 37 jaar gemeente-ontvanger. In 1897 werd hij opgevolgd door zijn zoon, L. A. Houtman, die dit ambt ruim 25 en een. half jaar heeft vervuld. Een jongere broeder, de heer Th. J. Hout man, zal in Sept. de Weesper Vroedschap binnentreden, zoodat dan toch nog een na.- komeling van een zoo verdientselijk ge slacht do gelegenheid geboden wordt, zich aan de belangen van de Stad der Vaderen te wijde Zaterdag 7 Juli 1923 BiüNEKLii^ RegeeringsjubiSeum van de Koningin. Naar het „Hdbl." verneemt, zal de Ko ningin Vrijdag 7 September do vlootrevue van de Kon. Nederl. Zeil- cn Roeivereeni- ging op het Binnen-IJ bijwonen en den volgenden dag geruimen tijd vertoeven op het clubgebouw van de Kon. Roei- en Zeil vereeniging „De Hoop" te Amsterdam. De Eerste Kamerverkiezingen. De R.-K. fractie van de Staten van Noord-Brabant heeft de volgende lijst van candidaten voor bet lidmaatschap van de Eerste Kamer opgemaakt: 1. jbr. mr. F X. A. Verheyen, in Don Bosch; 2. mr. W. van Lanscbot, te Vught; 3. H. Blomjous, te Tilburg; 4. De Jong van den Heuvel, te Tilburg; 5, jhr. mr. A. F. O. van Sasse vau Ysselt, in Den Bosch; 6. P. de Wit, Helmond; 7. Ch. Francken, te Oosterhout; 8. mr. dr. J. v. Best, te Eindhoven; 9. J. Meyring, in Den Boscli; 10. J. P. L. As- sclbergs, te Bergen op Zoom. Het handelsverdrag met Tsjecho- Slowakije. e De correspondent van de „N. R. Crt." te Praag meldt: Officieus wordt meegedeeld, dat de re geering heeft toegestemd in een verboo ging van de hoeveelheid in te voeren groen ten volgens bet handelsverdrag met Ne derland, van 1000 tot 7000 ton. Gedeputeerde Staten van Zuid-Moliand. Mr. V. H. Rutgers (A.-R.), die in de zit ting van de Provinciale Staten van Zuid- Holland van Woensdag is herkozen tot lid van het college van Gedeputeerde Staten, doch toen deze benoeming in beraad wensebte te houden, heeft thans ver klaard, de benoeming te aanvaarden. Het liefdewerk „Oud Papier". Pauselijk schrijven aan Mgr. Gallier. Het weekblad „St, Bavo" bevat_,bet vol gende schrijven van Z. H. den Paus aan Z. D. H. Mgr. A. J. Callier,-Bisschop van Haarlem, d.d. 18 Juni 1923: Monseigneur. De edelmoedigheid, waarvan bet Neder- landsche Liefdewerk ,,Oud Papier" ten op zich'e van den H. Stoel blijken gegeven beeft, heeft den Verheven Opperpriester getroffen, die zijn levendige dankbaar heid daarvoor aan de vrome gevers be tuigt. Deze kn^Iexlüke_Eaye zal den Plaats- Ijekleecler van J es us Clr.icj..0 ,_i„— in ruimer mate tegemoet te komen aan do tallooze bezoekingen van den tegenwoor- digen tijd en met moer succes te dragen de steeds grootere lasten van den H Stoel. Van den hemel afbiddend een bijzon dere uitstorting van genaden voor Uwe TToovnreardigheid voor liet bovengenoem de Werk en voor al deszelfs deelnemers, acht de H Vader zich gelukkig aan al die weldoeners te zenden een bijzonderen Apostolischcn Zegen. Gelieve te Aanvaarden, Monseigneur, de herhaalde betuiging mijner toewijding in onzen Heer P. c. GASPARRI. Diocesaan Comité voor de K. S. A. in het Bisdom Haarlem. Aan het jaarverslag 19191922 ontlee-' nen we bet volgende: Tengevolge der reorganisatie trad het geheele bestuur af in de algeméene ver gadering van 12 Januari 1922, n werd volgens de nieuwe statuten in dezelfde ver gadering aangenomen, een nieuw bestuur gekozen samengesteld als volgt: Mr. G. G. J. D. Kropman, voorzitter: C. J. G. Struyckcn, vice-voorzitter; B. J. Grobben, secretaris; C. Rood, 2de secretaris; Ant. J. M. Angenent, penningmeester; mej. F. A. M. Peeters, Mr. A. Tepe, leden. FSUHXËTON Esn Baron-Bandiet (Naar het Duitsch). 83). Dat zij van deze menscben geen mede lijden te verwachten had, was haar nu duidelijk; slechts de hebzucht kon de hau delingen dezer lieden besturen. Ida wist ook, dat zij zich in hunne macht bevond; dat zij ten minste voorden schijn zich moest schikken, indien zij de vervulling dier ruwe bedreigingen niet wilde zién verwezenlijken. Haar eenige hoop berustte nu daarop, dat de baron de middelen niet zou hebben, om zijn werk tuig, den eerloozen dokter, te betalen; maar ook dit was slechts een zeer zwakke hoop. Von Felsen had in elk geval over dit punt rijpelijk nagedacht en zich de middelen weten te verschaffen, alvorens tot de misdaad over to gaan. Maar niettemin verloor Ida den moed niet; wat met geweld niet te verkrijgen was, dat kon door list bereikt worden en buitendien kon zij er wel staat op maken, dat haar plotseling verdwijnen niet onbe merkt blijven en ter kennis der overheid gebracht zou worden. Misschien gelukte het baar een oppasser om te koopen en door diens tusschenkomst een brief aan von Bremen te zenden; en was baar va der het gevaar ontkomen, dan zou bij ge wis niets onbeproefds laten, om zijn doch ter te zoeken en te bevrijden. En de dok ter had gelijk; zij benadeelde zich zelve, indien zij de spijzen, welke haar ge bracht werden, onaangeroerd liet; boven den was do chocolade voortreffelijk en Geestelijk adviseur: Rector J. G. Jansen le Amsterdam, aan welk bestuur nog een tweetal leden zal worden toegevoegd, te kiezen uit een voordracht van den Dioce- sanen Vrouwenbond, krachtens besluit der ledenvergadering van 8 Nov. 1922. Gewezen wordt op het vormen en beleg gen van gewestelijke landdagen, terwijl de plaatselijke comité's nog eens worden op gewekt tot bet heilzame werk van het zen den van stadskinderen naar buiten. Op de vergadering den 5den September 1916 te Rotterdam gehouden, werd ver zocht pogingen in het werk te stellen om R.-K. meisjes tot verpleegster op te lei den, in het bijzonder voor bet platteland, alwaar aan R.-K. verpleegsters groote be hoefte bestaat. Daar bij deze verpleging ook gedacht werd aan vrouwelijke hulp zoowel voor patiënten als in 't huishouden, vereenigdo de vergadering zich met het bestuurs voorstel om hetgeen beoogd werd aan den R.-K. Vrouwenbond over te dragen, als zijnde dit liefdewerk meer te beschouwen als een deel van hetgeen tot de taak van den R.-K. Vrouwenbond gerekend kon worden. De R.-K. Vrouwenbond bleek daartoe onmiddellijk bereid. De R.-K. Vrouwenbond heeft in deze goed werk verricht, doch bet oprichten van een Diocesanen bond, vermeende men to moeten overdragen aan ons Diocesaan Comité, betgeen «in onze bestuursvergade ring van Juli 1921 plaats vond. Daar in Gastricum en omgeving een be weging merkbaar was om de aldaar en elders bestaande vereenigingen van bet Wit-Gele Kruis tot samenwerking en aan sluiting te brengen, werd liier overleg gepleegd en kon op 6 April 1922 te Gas tricum een vergadering worden gehouden, mede onder leiding van ons Diocesaan Co mité, vertegenwoordigd door den secretaris met gevolg, dat op dien dag het Diocesaan verband tot stand kwam onder een voor loopig bestuur. Nadat de aandacht is gevraagd voor de Sint Adelbertsstichting te Egmond-Bin- nen, wordt de reorganisatie der K. S. A. besproken. 0.m. wordt dan gewezen op de actie der plaatselijke comité's. Samengevat ziet men de werkende co mité's zich toeleggen op of deelnemen aan het volgende: 1. Godsdienstig-zedelijk werk, als op richting bond voor groote gezinnen; Ver eeniging Eer en Deugd; correspondent schap voor R.-K. Reclasseeringsvereeni- gingen; Apologetische cursussen; Eucha ristisch Congres. 2. Sociaal werk, als oprichting van af- deelingen van den R.-K. Vrouwenbond; Land- en Tuinbouwbönd; Ned. R.-K. Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Al- gem. R.-K. Ambtenaarsvereeniging; R.-K. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel; R.- I K. Wijkverpleging; Leesbibliotheek; Ont- wikkelings- en Sociale Cursussen. 3. Ontwikkeling door het geven van cur sussen over godsdienstleer, liturgie, ker kelijke geschiedenis, staatshuishoudkunde, {eVrhnsocial(T wetgeving, ouderdoms- en in validiteitsverzekering, bedrijfsradcnstelsel. 4. Liefdewerk, als verzameling oud pa pier, lectuur voor ziekenhuizen, hulp aan noodlijdend Rusland, steun aan het R.-K. Huisvesting-comité. Deze reeks kan worden uitgebreid, doch is reeds voldoende om aan to toonen in welke richting gewerkt kan worden, waar aan toe te voegen, hetgeen in en door ons Diocesaan Comité ter propaganda en uit voering bereids is voorgesteld en waarvan dit verslag melding, maakt. Eet aantal plaatselijke Comité's, aange sloten bij bet Diocesaan Comité, bedraagt thans 72. Over de toegetreden Diocesane Katho lieke vereenigingen wordt o.m. het volgen de vermeld: Na de reorganisatie van het Diocesaan Comité, traden kort daarna toe: 1. de Nederlandsche Roomscb-Katho- lieke Volksbond: 2. de Hanze, bond van R.-K. vereenigin gen voor den Handeldrijvenden cn Indus- trieelen Middenstand; 3. de R.-K. Vereen, tot bescherming van Meisjes, en in bet laatst van 1922 achter eenvolgens 4. de R.-K. Vrouwenbond; 5. de Bond voor Eer en Deugd, en 6. de Algem. R.-K. Werkgeversvereni ging- het uitgeputte lichaam bad behoefte aan voedsel. Nadat zij een kop chocolade had ge dronken, hield zij zich onledig met de deu ren en vensters van haar kamer te onder zoeken; maar-hoezeer ook het huis in an dere opzichten verwaarloosd was, de ijze ren venstertraliën en de sloten en gren dels der deuren waren sterk en stevig. Aan de mogelijkheid eener vlucht kon niet gedacht worden. Goud was do eenige sleutel, die deze deuren opende, en de ze kerheid dat zij dien sleutel bezat, stelde de barones eenigermate gerust. Maar deze rust moest op hare beurt we der plaats maken voor toorn, verontwaar diging en verachting, toen plotseling von Felsen binnentrad. Het bloed, dat in het eerste oogenblik in hare aderen verstijfde, joeg een hoog rooden blos op hare wangen, en toch er kende zij de noodzakelijkheid, zich te be dwingen en tenminste voor don schijn kalm te blijven. Ik wist, dat gij komen zoudt, zeide zij op ijskouden toon, een man als gij pleegt niets halverwege te doen. Ik zal nu wel vernemen, waarom ik in dit huis ge lokt ben, en met welk doel men mij bier gevangen houdt. 1 Gij hadt dit kunnen gissen, ant woordde de baron; de sedert jaren tus- schen ons hangende aangelegenheid moet eindelijk eens vereffend worden. Gij weet, dat al mijne hoop voor de toekomst op onze verloving is gegrondvest. Gij weet, dat uw vader besloten heeft zijn woord gestand te doen en ondanks alles weigert gij mij 't jawoord te geven, maar knoopt verbintenissen met anderen aan, om mij De ééne Centrale. De „R.-K. Vakbeweging" schrijft het volgende over de ééne Centrale, ons ééne R.-K. Werkliedenverbond in Nederland. De reorganisatie, zegt het blad, is fei telijk terug te brengen tot dezo twee keer punten: le. samenvoeging van Vakbureau en Federatie in het ééne Werkliedenverbond met paritetisch samengesteld bestuur; 2e. aanvulling van den Raad van Afge vaardigden der huidige Federatie met le den, benoemd door de R.-K. Vakbonden en door de genoemde instellingen. Voor het overige blijft alles bij het oude, zoodat het bekende Bisschoppelijke Communiqué-1916 in wezen gehandhaafd blijft. De beide omschreven kernpunten, vooral het eerste zijn niettemin van ingrijpen den aard, en nopen tot practische rege lingen, die eveneens min of meer ingrij pend zijn, zooals samentrekking in één bureau, indeeling van het bestuur, de schriftelijke organen van het nieuwe Verbond, enz. Dat zijn niettemin vraagstukken van bijkomenden aard, die, nu de grondslag eenmaal vaststaat, wel gemakkelijk gere geld zullen worden. Met het ontwerpen der statuten, welke door bet Doorl. Episcopaat spoedig wor den ingewacht, is reeds een aanvang ge maakt, en zoowel de Dioc. Bonden als do Vakbonden zullen ongetwijfeld gaarne medewerken, om een spoedige afwerking naar best vermogen te bevorderen. Onze R.-K. Arbeidersbeweging van Ne derland staat thans voor een nieuwe phase m haar ontwikkeling; voor een reorgani satie die allereerst op meer censwillende samenwerking is gericht, en daardoor haar kracht in belangrijke mate zal kun nen verhoogen. Moge Gods onmisbare zegen ook op de verdere uitwerking der plannen rusten en moge ons nieuw katholiek Werklieden verbond spoedig zijn onvangrijke, gewich- lige taak kunnen aanvatten, tot verderen uitbouw onzer katholieke cultuur en tot meerdere eer en glorie van God, om alzoo ncel te nemen aan de hoogste levensroe ping van het menschelijk geslacht. De belasting op openbare vermakelijk heden te 's-Gravenhags. Een comité, gevormd uit bestuursleden van zang- en muziekvereenigingen in Den Haag stelt pogingen in bet werk om de verordening op de heffing van oen belas— ting op tooneelvertooningen en andere ver makclijkheden in dien zin gewijzigd te krij gen, dat vereenigingen, die uit liefhebbe rij, dus niet gewinshalve, uitvoeringen ge ven, in het vervolg vrijgesteld worden van de belasting op openbare vermakelijk heden. De 20 of 25 pet. belasting drukt, aldus schrijft men, zoo zwaar op bet budget van sommige vereenigingen, dat haar bestaan er zeer door bemoeilijkt of zelfs onmoge lijk gemaakt wordi. r,n "ViïY'rdntispersóneel. Deze afdeeling heeft een buitengewone huishoudelijke vergadering gehouden, naar aanleiding van het conflict met den burgemeester. Ze was zeer druk bezocht, er waren ongeveer 550personen aanwe zig. De Voorzitter, den heer Vink, is het niet mogen gelukken, de leden van de nood zakelijkheid van bestuursverwisseling te overtuigen; met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin vertrou wen in het bestuur werd uitgesproken, en de geoefende critiek, die aanleiding tot het conflict was, noodzakelijk en juist werd genoemd. Er volgt nu nog een tweede vergadering voor c-sn ander deel van de leden. Schouw over de Spoorwegen. Hot gisteren verschenen St.bl. 267 bevat het Kon. besl. van 14 Juni 1923, tot na dere wijziging ven het Algemeen Regle ment Dienst en van het Alg. Regiem. Dienst Locaal Spoorwegen. Art. 2, 2e lid wordt voortaan gelezen als volgt: „Dagelijks tusschen zonsop- en -onder gang moet de weg over zijne geheele lengte ten minste éénmaal nauwkeurig worden geschouwd. De Raad van Toe zicht kan toestaan, dat niet dagelijks zal worden geschouwd en kan in bijzondere in het verderf te storten, en uwe vrienden ontzien geen middelen, om met laster en verdachtmaking u van dienst te zijn. Ik heb daarbij gezwegen, zoolang ik het ver mocht, thans echter dwingt mij de zucht naar zelfbehoud aan deze kuiperijen paal en perk te stellen. Blijf bij de waarheid, viel Ida ver achtelijk in. De vrees uwe misdaad ont huld te zien, heeft u tot dit nieuwe mis drijf aangespoord, tot een misdrijf, dat slechts de vei'twijfeling u kan ingegeven hebben. En wat veronderstelt gij er door to bereiken1? De vervulling der hoop, die het woord uws vaders mij gegeven beeft. Nooit. Wij zullen zien, Ida. Gij hebt u laten ontvallen, dat gij aan het klooster de voorkeur zoudt geven; ik zal dit voorne men geen hinderpalen in den weg leggen; maar ge zult slechts als barones von Fel sen in het klooster uwe intrede doen. Gij spraakt zoooven van vertwijfeling; er ligt een diepere waarheid in dan gij wel licht meent. Mijn positie is uiterst erbarmelijk; ik behoef er geen geheim van te maken, want gij weet het; slechts een verbinte nis met u kon mij redden, en deze verbin tenis moet tot eiken prijs gesloten worden Hoort gij, tot eiken prijs. Denk omtrent mijn verleden zooals gij wilt, veracht me, beschuldig; mij van alle mogelijke misda den, maar verlang niet van mij, dat ik van deze verbintenis zal afstand doen. Ik eisch geenszins het onmogelijke van u; ik kan en zal u niet dwingen mij te be minnen: ik verlang alleen uwe hand. Zie daar alles. In dit huis moet het huwelijk voltrokken worden; zoodra de plechtig heid ten einde en bet huwelijksverdrag door u onderteekend is, zijt ge vrij, en ik zal, indien gij bet wenscht, u nooit weer ontmeeten. Een gedeelte van uw vermo gen zal aan u blijven, genoeg om u een ruim bestaan te verzekeren; het andere gedeelte neem ik voor mij. Nu weet gij, waardoor ge u de vrijheid terug kunt ver schaffen en hoe oer ge aan mijn eisch toe geeft, hoe beter het voor u is. Kunt gij gelooven, dat ik dit ooit doen zal"? vroeg Ida, die weder hare ge wone kalmte bad teruggevonden.Mij dunkt gij hebt niet rijp nagedacht, toen gij uw plan ontwierpt. Sta ik dan werkelijk zoo eenzaam in de wereld, dat ik het moetdul den, indien een eerlooze vagebond mij in het slijk vertreedt? Ja, een eerlooze va gebond, ik zeg u dit nogmaals, en ik geef de voorkeur aan den dood boven de schan de, den naam van dien schurk te moeten dragen. Het aangezicht van den baron was nog bleeker geworden. Vertrouw niet op de hulp van uw vader en uwe vrienden, zeide hij hoonend, geen van hen zal vernemen waar gij zijt Er blijft u dus niets anders over dan hier als gevangene uw leven door te brengen of mijn echtgenoote te worden. Ida achtte het nutteloos nog meer woor den aan den ellendeling te verspillen. Zij keerde hem met verachting den rug toe en zweeg. Von Felsen, die inzag, dat hij voor *t oogenblik hier toch niets verder kwam, verliet woedend het vertrek en begaf zich naar de kamer van den dokter. Hier trof hij Manuela alleen aan; dok ter Farini was bij een zijner patiënten. Ik meen, sprak Manuela tot heme dat ik mijn taak naar uw genoegen heb volbracht. Wel blijft de zaak nog gevaar lijk voor ons; de dame beeft reeds meer malen naar haren vader gevraagd en mij verzocht een bode naar de stad te zenden om inlichtingen aangaande den toestand van den ouden beer in te winnen. Het is wel zeker, dat deze van zijn kant ook niets onbeproefds zal laten om het verblijf zijner dochter op te sporen. Doch, met oen weinig overleg zullen wij die moeilijk heden wol overwinnen. Gij kwaamt zeker hier om met ons af te rekenen. Op dit oogenblik ben ik daartoe nog niet in staat, sprak dc baron; gij kunt er eohter van verzekerd zijn, dat gij binnen enkelo dagen de bepaalde som zult ontvan gen. Go kent de voorwaarden, die mijn man u gesteld heeft, antwoordde zij koel} vervul ze, dan zullen ook wij onze ver-1 plichtingen nakomen. Dat wij vóór alle» ons zeiven dekken, zult gij begrijpelijk' vinden; men kan immers niet vooruit zien, welken afloop deze geschiedenis zal hebben, en niemand kan het ons euvel duiden, dat wij niet voor een andeï de kastanjes uit het vuur willen halen, j (Wordt vervolgd.}"

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5