RHEUMATIEK. geen organen meer te ontvangen, waarin soortgelijke schrijverij voorkwam en zou, nidien ze toch werden toegezonden, deze in de prullemand deponeeren. Het afdeelingsbestuur concludeerde daaruit, dat het contact met den burge meester en de organisatie was verbroken. De hoofdcommissaris beantwoordde dit toestemmend. Daar het bestuur vooral in de huidige omstandigheden een verbroken contact zeer ten nadeele van de organisatie acht, heeft het besloten af te treden. Binnenkort zidlen ledenvergaderingen plaats hebben om een nieuw bestuur te kiezen. Ned. Bond van Vrijw. Burgerwachten. Het jaarverslag van den Nederlandsclien Bond van Vrijwillige Burgerwachten 1922 vermeldt, dat het ledenaantal leden zijn Burgerwachtersvereenigingen in 1922 wederom aanmerkelijk vooruitging en wel van 503 op 1 Januari 1922 tot 626 op 1 Januari 1923. "Weliswaar ontvielen enkele leden, door dat de Burgerwacht in hun gemeente werd opgeheven, dan wel „rustend" werd, doch verblijdend wordt het genoemd, dat het aantal leden, dat op deze wijze den Bond verliet aanzienlijk geringer is dan 't aan tel burgerwachten, dat geen lid van den Bond was. en hetzelfde lot deelde. Na de bezuiniging, die in 1921 reeds was toegepast, was het in verband met de bezuinigingsplannen van de Regeering, wel te vreezen, dat in 1922 wederom een ader lating zou volgen. Het pleit evenwel voor het plichtsbesef en het juiste inzicht der leden, dat, niettengenstaande de oefenings- gelden van f2.75 tot f2.werden terug gebracht, de lust bleef bestaan om zich verder nog vrijwillig te blijven wijden aan de eenmaal opgevatte taak. Het feit, dat voor 1923 wederom een rijkssubsidie werd toegekend, waaruit de conclusie wordt gelrokken, dat, naast den Minister van Binnenlandsche Zaken, ook het groot ste deel van het Nederlandsche Volk het tijdstip nog niet aangebroken acht om vrijwillig afstand te doen van het krach tige preventieve, en waar noodig ook actieve, machtsmiddel, dat het instituut der Burgerwachten oplevert, heeft hiertoe zeker bijgedragen. Propaganda werd gemaakt door het uit- gcMKjn van verschillende geschriften en door het organiseeren en financieel steunen van schietwedstrijden, die den onmisba- ren band helpen tot stand komen. Ook het orgaan „Nederland Vooruit" is in deze krachtig werkzaam. Voorts werd door middel van sprekers en filmvertooningen het streven van den Bond krachtig ondersteund. Om zooveel mogelijk te bezuinigen op het verbruik van patronen, werd voor de leden gratis beschikbaar gesteld een schiet naald, waarmede de schutter, zonder pa troon te gebruiken, zich een groote vaar digheid in het juist en snel richten kan eigen maken. Verschillende belooningen in den vorm van kruisen werden beschikbaar gesteld voor hen, die aan bepaalde eischen van schietvaardigheid voldoen, terwijl deel name aan afstandsmarschen te voet en per rijwiel en schermwedstrijdcn krachtig wc-rd aangewakkerd. Het verslag eindigt met- de volgende zin sneden: Telken jare trekken alle roode elemen ten, broederlijk vereenigd, op tegen de rmbsidie-verleening aan de Burgerwachten. Ook dit jaar bleek opnieuw hun haat en vrees voor dit instituut. Al gaan allen niet zoo ver als de com munisten, die liever vandaag dan morgen de geheele politie zouden zien verdwijnen, uit hun grooten afkeer voor dit preven tieve machtsmiddel der Regeering spreekt toch duidelijk hun kwaad geweten. Zoolang dit het geval is, zullen al Ie weldenkende en ordelievende staatsbur gers geheel de meening van Zijne Excel lentie den Minister van Binnenlandsche Zaken onderschrijven, die in de zitting van de Tweede Kamer van 7 December 1922, zich als volgt uitliet: „Zooals de toestand nu is en worden „kan, acht de Regeeering z-'ch niet verant- „woord, als ze niet beschikt over door het „particulier initiatief gestichte Burger machten. Vooral in de groote gemeenten „kunnen ze goede diensten bewijzen, als „het noodig is." Blijft dus stand houden en benut Uw mooie organisatie tevens tot bevordering van burgerzin en tot het naar voren bren gen van do nationale gedachte, die ten spijt van alle pogingen der vaderlands- loozen, gelukkig steeds blijft overheerschen Uw devies zij: „Veel geven en weinig vragen." Het boekje is met enkele goedgeslaagde photo's van de gebouwen der Burgerwacht in Amsterdam, Den Haag en Utrecht en van deelnemers aan wedstrijden verlucht. Gemengde lerichten. Droevig ongeluk. Men meldt uit Oldenzaal aan het „Hbld.": Hedennacht is de 84-jarige Koehorst, Oud-politieagent alhier, toen hij zich even buiten zijn woning wilde begeve, in den put gevallen en verdronken. - Schip omgeslagen. Gisterennacht is in het Apekloornsch-Die frensche kanaal nabij de Spankerensche brug een met pakken papier beladen schip om geslagen. Om den schipper van een met ikunstmest geladen schip, dat te groote diep gang had, gelegenheid te geven het schip met papier, te passeeren, had de papier- Schipper een vijftig zakken kunstmest over genomen en aan zijn dek op het papier ge- Dcgd. Daardoor werd dewdeldading topzwaar met het gevolg, dat de lading verschoof en het schip omsloeg. De deklast kwam voor een groot deel in Eet water terecht en het schip kwam op zij te liggen. Met touwen aan dc boomen wordt ïiu voorkomen, dat het schip verder kan telt. Met het lichten van dc lading is dade lijk een aanvang gemaakt; het zal evenwel ^el een paar dagen duren, voor de lading is gelost en de pakken papier en kunstmest opgevischt zijn. Tot zoolang is de vaart van Apeldoorn naar Dieren en terug ge stremd. „N. R. Crt." Motorongeval. Zondag zou een koppelwedstrijd voor wielrenners over 100 K.M. gehouden worden in de buurt van Beemster. Een paar K.M. was men weg, toen een der rijders over „de kop" zou gaan. Plotseling brak zijn voor vork en kwam hij met een smak op de straat terecht. Hevig bloedend werd hij be wusteloos opgenomen en bij een der naast- bijzijnde boeren ingebracht. Zonder bij kennis te zijn gekomen is hij per boot naar een der gasthuizen te Amsterdam vervoerd. Vergiftiging. In het gezin van den postbeambte van T. in de St. Maartenstraat te 's-Hertogenbosch werd gisteren bij het middagmaal soep ge geten, die van Zondag was overgebleven en in een geëmailleerde pan was bewaard. De man, vrouw en vier kinderen gebruikten» er van, terwijl acht kinderen er niet van mee aten. Na het maal begaf van T. zich naar den trein, waarop hij dienst moest doen, doch kreeg hevige krampen en moest voortdurend braken: men bracht hem naar huis en vond daar allen, die van de soep gegeten hadden, doch deze ook alleen, met dezelfde vergiftigings-verschijnselen. Direct werden dokters en geestelijken ontboden, men liet. den man met zijn vrouw en de vier kinderen per auto naar 'het groote ziekenhuis overbrengen, waar de doktoren hun magen leegpompten. Zij gaven hoop, dat het geval goed zal afloopen. De politie heeft beslag gelegd op het overschot van het eten en alles wat bij het middagmaal gebruikt werd. Hondsdolheid. Te Doetinchem is een geval van honds dolheid geconstateerd. Een 8-jarig zoontje van den smid J. is door het dier gebeten. Een muilkorfbevel is reeds afgekondigd. Arme oudjes. De te Kloosterhaar, gemeente Ambt-Har- denberg, wonende ruim 80-jarige oudjes A. S., welke beiden leven van him ouderdoms rente, benevens een pensioentje van hun patroon en daarvan kans hebben gezien nog j een weinig op te sparen, kwamen dezer da- 1 gen tot de entdekking, dat hun f 162 was ontstolen. De zaak is bij de politie in on derzoek. De bende van „Piet." 1 Gistermorgen is door de Scheveningsche politie de privaatput van het Politiebureau der 7de Sectie (voormalig Hoofdcommissa- riaat aan het Alexanderveld) leeggehaald, omdat .een der leden van de bende van „Piet" verklaard had, dat daarin voorwer pen waren weggeworpen. "Werkelijk werden dan ook eenige gouden kettinkjes en bro ches gevonden. Vermoedelijk zijn deze voor werpen door P. v. d. Z. den eersten aange houdene, die op heeterdaad betrapt werd bij de inbraak op den Houtweg, in het pri vaat geworpen. Nader vernemen wij over de gouden ket tinkjes, die gevonden zijn in den privaatput van het Politiebureau der 7de Sectie, dat deze daar niet in geworpen zijn door een der verdachten van de inbrekersbende van „Piet", doch door een opgeroepen vrouwe lijk getuige die "beangst was dat zij in on gelegenheid komen zou, aio deze sieraden, welke haar geschonken waren door een der verdachten, op liaar zouden worden ge vonden. Nachtelijke wandelaars. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is Kralingen onveilig gemaakt door een twee tal personen van ongeveer 25-jarigen leef tijd. Eerst probeerden zij, met behulp van valsche sleutels, binnen te dringen in het Clubgebouw van de Zeilver. Kralingen. Zij werden daar gestoord door een bewoner uit de Adamshofstraat. Daarop trokken zij naar de Hoflaan, waar zij een bezoek brachten aan de loods van den bakker v. V* Het loodsje werd opengebroken en een fiets medegenomen. Juist arriveerde echter een knecht van genoemden bakker. Zij kozen toen het hazenpad, met achterlating van de fiets. •- rii>. x Inbraak in een Zuivelfabriek. In de stoomzuivelfabriek „Erica" te Zei- hem (Geld.) is een inbraak gepleegd, die hetzij gisterennacht, hetzij in den nacht van Zaterdag op Zondag moet hebben plaats gehad. Vermist wordt bijna f 13000. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Nader verneemt de „Tel.", dat gisteren morgen als deskundige der justitie arriveer de, dr. W. F. Hesselink, te Arnhem, die het onderzoek thans leidt. Het voorloopig onderzoek is door den burgemeester van Zelhem geschied. Een geheime branderij ontdekt. Zaterdagmiddag om een uur, is naar de „O. H. Crt." meldt, door de politie, in sa menwerking met ambtenaren der accijnzen, een inval gedaan in het perceel Lange Mar- garethastraat 7 té Haarlem. Men vermoed de dat zich daar een branderij bevond. In het perceel werd inderdaad een volledige in werking zijnde distilleerderij aangetrof fen; het toestel had een inhoud van 300 liter, terwijl er acht gevulde kuipen aanwe zig waren. Het toestel met bijbehooren werd in be slag genomen. Terzake zal proces-verbaal worden opge maakt tegen F. J. dc J., machinebankwer ker, wonende te Vogelenzang. Het weer in Juni. Het Kon. Met. Instituut te De Bildt d^elt mede: Gemiddeld over de geheele maand waren de dagelijksch maximum- en minimum tem peraturen ruim 5 en bijna 3 graden Celsius beneden normaal. De maand was derhalve nog veel kouder Juni van 1916, de .koudste maand sinds 1849 toen deze afwijkingen bijna 4 en 2 graden bedroegen. De hoeveel heid neerslag over het geheele land gemid deld bedroeg ongeveer 4G tegen 57 mM. normaal. Het aantal uren mot zonneschijn bedroeg te De Bildt slechts 108 tegen 191 uren normaal in Juni. Het geringste aantal 98 kwam in 1907 voor. Opzienbarende Genezing van een Politie-Agent. Bedlegerig, kon zich niet verroeren, zichzelf voeden, of in bed omkeeren. Als hopeloos door dokters opgegeven, IK GENAS HEM IN VIER WEKEN. PROBEER MIJN BEHANDELING GRATIS. Weinig lijders aan Rheumatiek kunnen erger zijn dan de agent van politie D. JOHANNES, Corverslaan 66, Wijkeroog bij Velsen, was. Zijn geval was na een vierjarig lijden (waarvan 4 maanden in een zieken huis) zoo ernstig geworden, dat zijn dokter alle hoop had opgegeven hem in het leven te houden. Rheumatiek in armen en beenen, en heeft het hart aangetast; ALLES OPGEZET EN TOTAAL VERSTIJFD. En nu Ziet wat hij schrijft „Ik kan u gelukkig melden dat van het oogenblik dat ik uwe middelen gebruikte, ik geen pijn of iets meer voel. Ik ben de ziekte totaal kwijt, waaraan ik vier jaar had geleden en ongeveer vijf maanden totaal stijf had gelegen, en wel in dier mate, dat ik gevoed moest worden en mijn huisdokter geen hoop meer had, dat ik in het leven zou blijven." MIJN GRATIS AANBOD. Laat ieder lijder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merkwaar dige behandeling schrijven. Het geval van den heer Johannes bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze behandeling ge nezen te worden. De Heer Arthur Richards, in wiens privé laboratorium zij gevonden werd, zegtIk zal niet rusten alvorens ik ieder lijder aan Rheumatiek, Ischias, Jicht, Knobbeljicht of eenige andere Urinezuur- ziekte de gelegenheid gegeven heb mijne Behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven. HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig uw naam en adres met de woorden: „Gratis Voorraad", per 12ViCts. briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling tezamen met verklarende Brochure en de beschrijving van meerdere wonderlijke genezingen, u per keerende post franco zal bereiken. Adresseer: Mr. Arthur Richards,Kamer 292, Cromwell House, High Holborn. Londen, W. C. 1,, Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 12V2 cent. Brieven 20 cent. 2449 Bulfeni. Berichten Fabriek ingestort. 1 do od 7 gejvonden. In het Vlaamsche stadje Temsche heeft een vreeselijke r&mp heel de bevolking in opschudding gebracht. Van een jntefabriek was de zoldering ingestort, alle machines en het daargelcgen materiaal met zich mee- sleepend. Onder de arbeiders ontstond een paniek. Een vrouw werd dood onder de puinen gevonden. Zeven arbeiders zijn ge wond. De oorzaak van de ramp is nog onbekend. Treinbotsing in Transylvanië. 7 dooden, 20 gewonden. Bij Felix in Transylvanië kwam een pas- sagierstrein in botsing met een goederen trein. Van den passagierstrein derailleerden vijf wagons. Zeven dooden en twintig ge wonden zijn reeds van onder de gederail leerde wagons vandaan gehaald. Men vreest dat er nog meer lijken onder de ruines zul len liggen. v r Treinongeluk bij Brussel. Twaalf gewonden. De sneltrein BrusselBazel is Zondag avond in het station van Genval nabij Brus sel op een stilstaanden personentrein geloo- pen. Twaalf reizigers uit laatstgenoemden trein werden gewond, van wie twee ernstig. De schade is betrekkelijk klein, doordien de machinist van den sneltrein den geran- geerden trein had opgemerkt en de snelheid nog had kunnen verminderen. Twee uur na het ongeluk vertrok de internationale trein met al zijn reizigers. Noodlottige vergissing van een verpleegster. Twee patiënten, die in het Walthanastow- ziekenhuis te Londen een operatie onder gaan en deze met goed gevolg doorstaan hadden, zijn dezer dagen, naar de „Daily Mail" meldt, ten gevolge van het toedienen van een te sterke dosis atropine door een verpleegster overleden. Zooals men weet, is atropine een zwaar vergif. Het veroorzaakt pupilverwijding, een droge keel en polsversnelling. Bij de gerechtelijke lijkschouwing der overleden patiënten, welke resp. 25 en 38 jaar oud waren, drong dc coroner, er bij de directeuren van ziekenhuizen op aan, zulke zware vergiften door meer verant woordelijke personen, zooals bijvoorbeeld den behandelendcn geneesheer zelf, te doen toedienen. Een walvisch-catiavei* aan de Franschc kust aangespoeld. Bij Royan, aan de monding van dc Giron- de, is bij laag water een walvisch, die 11 meter en 75 centimeter lang en 12.000 kilo gram zwaar is, aangespoeld. LaEsêi» e-ga TuinSsouisr Mond- en klauwzeer. De Minister van Binnenlandsche Zaken on Landbouw, heeft met ingang van 2 Juli 1923 I. ingetrokken zijn beschikking van 8 Juni 1923, voor zooveel daarbij werd ver boden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit een kring, omvattende de gemeenten Over- scbie, Schiebroek en den Kleiweg onder Hillegersberg; II. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens, verboden uit een kring, omvattende de Hoog- en Laag-Schieveensclie, de Hoog- en Laag- Zestienhovensche en de Hoog- en Laag- Oudendijksche polders met inbegrip der omringende wegen en dijken in de ge meente Overschie, alsmede de gemeente Schiebroek en den Kleiweg onder Hille gersberg; II.. bepaald, dat wanneer bijzonderel redenen afwijking van het onder n be doelde verbod noodzakelijk maken, zooda nige afwijking kan worden toegestaan door de betrokken burgemeesters onder de door den inspecteur van den veeartsenijkundi- gen dienst te Rotterdam aan te geven voorwaarden. De aardappelprijzen. Dit voorjaar vroeg, toen het bleek, dat het buitenland niet, of althans niet meer voor groote hoeveelheden als afnemer zou optreden, zijn er door de Groningsche boe ren tienduizenden hectoliter eetaardap- pels naar de fabrieken verkocht tegen prijzen van slechts 70 tot 90 cent per H.L. Thans, nu als gevolg van de ongunstige atmosferische omstandigheden de nieuwe aardappelen eenige weken later aan de markt komen dan onder normale omstan digheden het geval is, blijkt het, dat de enkelen, die toen besloten de kat nog eerst eens uit den boom te kijken, de wijste partij hebben gekozen: goede oude eet- aardappelen brengen den boeren thans reeds van f 2.50 tot f 3.50 per H.L. op, en als het ongimstige weer blijft duren ver wacht men de eerstvolgende dagen nog belangrijk hoogere prijzen. „Hbld." De kippenhoifderij. Uit Old-Ambt meldt men aan de „Tel.": De kippenhouderij wordt dit jaar voor ve len een onvoordeelige zaak. Door het aanhoudende regenachtige weer en de koude is de kuikenfokkerij voor een groot deel mislukt, terwijl de kippen tot heden zeer slecht hebben gelegd. Hierbij komt nog, dat de prijzen der eieren in verga- lijking met voorgaande jaren laag zijn. Stand van het fruit en de warrncezerij- gewassen op 18 Juni. Fruit. Het koude natte weer is voor de ont wikkeling van het fruit nadeelig geweest. De bloei was over het algemeen rijk, doch ten gevolge van nachtvorsten liet de vrucht zetting, vooral van de peren, veel te wen- Bchen over. De kersen en de appelen ont wikkelden zich ten gevolge van het gure weder langzaam, terwijl ook de wind nogal nadeel aanrichtte. Omtrent de verschillende vruchtsoorten kan het volgende worden opgemerkt. Appelen. Op Zuid-Beveland en in Utrecht is de stand goed; in Gelderland, Limburg en het grootste deel van Zuid- Holland vrij goed; in Noord-Holland ma tig en in do overige deelen des lands vrij slecht. Peren staan vrij slecht in Utrecht, Zeeland en Limburg; vrij slecht tot slecht in Gelderland en slecht in Noord- en Zuid-Holland en de rest des lands. Vroege kersen: de stand is goed op Zuid-Beveland; vrij goed tot goed in Gel derland en Utrecht, vrij goed in Limburg en matig op de Zuid-Hollandsche eilan den. Late kersen beloven een vrij slecht gewas in Limburg en het Land van Maas en Waal on matig in de Bommelerwaard. De stand is goed in de Tielerwaard en de Ncder-Beluwe eir is overal elders vrij goed. Engelscbe krozen zijn slecht in Gelderland en in Utrecht mislukt; en de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden is de stand matig. Pruimen beloven in het algemeen een matig gewas, terwijl ze in de Bomme lerwaard, de Neder-Betuwe, de IJssel- slreek en in Limburg vrij goed en in de Tielerwaard, het Land van Maas en Waal slecht of vrij slecht zijn. Druiven staan overal goed. Perziken onder glas komen in stand met de druiven overeen; do volle grond- perziken staan matig tot vrij slecht. Van het klein fruit staan de kruis bessen zeer goed tot goed, behalve in Friesland, waar een matige stand wordt aangetroffen. De aalbessen staan over het algemeen goed en ook de frambozen geven een goeden stand te zien. Groenten. Ofschoon de bladgroenten betrekkelijk veel vocht verdragen kunnen, heeft het gewas van de weersgesteldheid toch gele den; vooral de koude was oorzaak, dat de groenten in haar ontwikkeling ten achter zijn; van veel meer nadeel was echter de weersgesteldheid voor de boonen en do augurken zelfs na herhaaldelijk over- zaaien moet de teelt van deze gewassen vrijwel als mislukt worden beschouwd. Voor centra van deze teelt als Venlo, Roe- lofarendsveen en Langeraar is dit een groote schadepost. Omtrent den stand der verschillende warmoezerijgewassen kan hot volgende worden medegedeeld: a. Warmoezerijgewassen onder glas: K 0 m k 0 m m e r s. In het Westland, te Gouda e. 0. en in den Sloterpolder is de stand vrij goed en in de omgeving van Delft en Rotterdam wordt een matig ge was aangetroffen. - -* Tomaten. Behalve te Gouda is de stand in Zuid-Holland vrij goed, evenals in Gelderland en Groningen. Overal elders kan de stand goed worden genoemd. Meloenen staan vrij goed in het Westland en 111 de omgeving van Delft en Rotterdam; elders is de stand in het algemeen matig. b. Warmoezerij gewassen in den vollen grond:. S 1 u i t k 0 0 1. Aan den Langen dijk, in Zeeland en in Overijsel is de stand vrij goed; in Limburg en in de bloembollen streek zeer goed tot goed cn elders goed Bloemkool vertoont in de belang rijkste gebieden een vrij goeden stand; in Friesland, Gelderland, Noord-Holland en het noordelijk deel van Zuid-Holland wordt een goede stand aangetroffen. Vroege aardappelen staan zeer goed tot goed in de omgeving van Maas tricht; goed in Friesland bet rijk van Nijmegen, oostelijk West-Friesland cn to Venlo e. 0., vrij goed aan den Langen- dijk, in Zuid-Holland cn Zeeland en matig in Gelderland, Utrecht en Groningen. Tuinboonen staan zeer goed tot in Limburg en goed in Noord- cn Zuid-Hol land. Wortels staan in de_ centra, waar dit gewas van betcekcnis is, goed of vrij goed tot goed. S 10 k s n ij b 0 0 11 e 11 en S t a m s n ij- boonen staan slecht of moeten als mis lukt worden beschouwd. Erwten. Do stand van de erwten is goed. Asperges gaven een matigen tok vrij slechten oogst. Sla is goed in de Hollandsche centra, behalve in de Amsterdamsche slatuinen, waar het gewas matig is, en in Limburg, waar bet vrij goed is. Aardbeien. In Kennomerland is de stand zeer goed en in het Westland en de Bommelerwaard goed. Resumé. De gemiddelde stand der verschillende gewassen kan worden aange duid door dc volgende cijfers. Bij de vast stelling dezer cijfers is rekening gehouden met den omvang der teelt in de verschil lende deelen des lands, terwijl de volgende schaal als grondslag is genomen: (100 uitmuntend, 80 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 10 mislukt.) Appelen 58, peren 38, vroege kersen 62, late kersen 50, Eng. krozen 31, pruimen 53, druiven 70, perziken (onder glas) 70, perziken (vollen grond) 49, komkommers (onder glas( 56, tomaten (onder glas) 61, meloenen (onder glas( 59, sluitkool 60, bloemkool 67, vroege aardappelen 67, tuin boonen 71, wortels 69, erwten 71, asper ges 40, sla 59, aardbeien 74. Ingezonden Sftaakïken [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)' Leidsche processie naar Kevelaar. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij dit stukje ter plaatsing-op te willen nemen. Met blijdschap zullen ongetwijfeld velen onzer stadgenooten vernomen hebben, dat de vrees, dat wij dit jaar niet naar Kevelaar zouden kunnen gaan, onge grond was. Bij onderzoek ter plaatse is ons uit de beste bronnen verzekerd, dat de Hollandsche Bedevaarten in niets zullen worden bemoeilijkt. Het kan zijn nut hebben er op te wijzen, dat visitatie plaats heeft te Goch. Dat visi teeren behoeft evenwel voor niemand een reden te zijn voor ongerustheid. Wanneer iedere pelgrim zich houdt aan het voor schrift om geen zaken mede te nemen, wel ke niet mogen worden in- of uitgevoerd gaat alles aan den grens geregeld, haalt niemand' zich onnoo^g last op den hals en ook zijn: medereizigers niet. Óm te voldoen aan het tot ons gericht verzoek zal het Bestuur op een nader te bepalen plaats en datum zich' beschikbaar stellen voor allo gewenschte inlichtingen. Laat ons dan ook dit jaar wederom met kin derlijk vertrouwen op Maria's Moederlijke bescherming in grooten getale optrekken naar Haar aloud genadeoord, naar de plaats waar zij zoo gaarne Hare gunsten uitdeelt aan ieder, die ze vraagt. Wat zoete herin neringen wekt het op in het hart van hen, die reeds meerdere malen met ons de reis naar Kevclaer medemaakten. Hoe heerlijk: ruischen daar die schoone gezangen, bege leid door muziek, hoe vurig wordt daar ge beden en bovendien wat machtigen indruk maakt die Processie op straat met Jezus als glanspunt in het midden. Dan, ja dan gevoelt men zich overstelpend gelukkig, dan gevoelt men wat het zeggen wil kind te zijn van de eene ware Room- sche Katholieke Kerk; kind ook van Maria, Jezus' en onze lieve Moeder. Wij zijn er vast van overtuigd, dat zij, die deze schoon© •bedevaart mede maken geen spijt hiervan zullen hebben. HET BESTUUR, van de Broederschap der Leidsche Processie naar Kcvelaer. Marine Sanstoriumfonds. Zeer Geachte Redactie, Zouden wij nog eenmaal over een klein plaatsje in Uw blad mogen beschikken Wij betuigen u hiervoor bij voorbaat onzen oprechten dank. In aansluiting op ons bericht, van gis teren, kunnen wij met zeer veel genoegen den milden gcvcrs(sters) mededeelen, "dat öe onvermoeide jongedames (40 in getal) er in geslaagd zijn, ongeveer 3900 vlag- geties aan u te verkoopen. Zij stelden ons hierdoor in staat het kapitale bedrag van f 436.85 als „ont vangst" le boeken. Nogmaals grooten dank en allen lof vooi- allen, die er toe hebben bijgedragen den dag voor ons met zulk een succes te be kronen. Blijft ons steunen in den zwaren strijd tegen de gevreesde tuberculose!!! Namens de Prop.-Gomm. voornoemd G. VAN VEEN. LUCHTVAART r- Vliegongeval in Belgis. Bij militaire vliegoefenïngen nabij Namen, kwam de Belgische korporaal- waarnemer Dubois, toen zijn toestel, waar hij vermoedelijk bovenop had plaats ge nomen, eenige honderden meters hoog was daaruit (daaraf) te vallen. Hij kwam in een boomgaard terecht en werd letterlijk onder den grond bedolven.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4