Tweede Blad mmmEWLmm Maandag 2 Juli 1023 „Vrouwen, wat doet Gij"! (Ingezonden.) Eet geweld, thans in het bezette Roergebied aan den enkeling en de massa geleegd, voert ons uit 'n rechtvaardig heidsoogpunt als vanzelf de beelden van do gruwelen en ellende in het eens met gewold bestreden Bcigië en Frankrijk voor oogen. En waar het geweld, hetzij als oorlogs daad, hetzij als gevolg en vervolg van oen oorlog (zooals thans!) regeert, brengt vernuftig uit gedachte of brute lust tot pijniging en verwoesting, de diepste verwoesting, de diepste menschelijke el lende te weeg. Raemaekers bood ons tijdens den wereld oorlog hiervan velo trcffend-realistische tcekeningen. En als we nu, in den geest, onszelf een album voor do oogen legden, waarin we op iedcren linker bladzijde konden gruwen van de foto's der ontzettende ellende, thans aan den Roer geleden, zooals deze ons in de geïllustreerde tijdschriften on der de oogen komen en daarnaast op iedere rechter bladzijde een teekening van Raemaekers ons tot in onze ziel beroerde, opnieuw....! Wel, gij vrouwen cn moeders van thans zoudt met dit album in handen «iet meer stil zitten kunnen! Want uit de aanschouwing van zóó afschuwelijk leed wordt immer de kreet om hulp, de bede om beëindiging van 't .geweld ten hemel gezonden. Maar niet dat alleen. Ora et labora. En zoo hebben destijds de vrouwen van den bond voor duurzamon vrede ge smeekt, geboden en gewerkt (Congres in 1915 in den Dierentuin in Den Haag). En als gestadige stuwkracht staat die pacifistische beweging nog daar en werkt rustig voort. Maar laten wij vrouwen van dezen dag, die nu o p n i e u w door 't ge weld van heden getroffen zich voelen, in groot-menschelijk medelijden dit jongste geweldplegen aangrijpen om onze slem to verheffen tot een vurig protest tegen allo geweld en verkrachting. -Tegen het geweld in iederen vorm en waar ook, hetzij van den oorlog of van den sterkste, hetzij voor, tijdens of n a een oorlog ontstaan. Hetzij het geweld een oorlog ver oorzaakte of een oorlog weder een geweld ten gevolge had. Maar tegen het g e- w old Daarom vrouwen van Leiden verheft Uw stem! Staat niet achter bij haar, die in de Residentie naar aanleiding van het j o n g s t-g e p 1 e e g do geweld zich geroe pen voelden een oproep in de bladen te plaatsen om verceniging en samenwerking En wat is, sinds in Februari deze op roep in het Vaderland geplaatst werd, da a r al niet bereikt? Gesteund en geschraagd door dit be haalde succes en de sympathie van on noemelijk velen, kwam eenigo weken gele den een der Haagsche comité-leden naar Leiden om voorloopig in intiemen kring ook hier enkele uitgenoodigde dames meer in bijzonderheden -deelgenoot te ma ken van do in Den Haag gevoerde actie en het daar gebeurde. Zij vertelde van het enorme succes van de eerste openbare vergadering in „Pulchri Studio" gehou den, waar de zalen te klein waren voor de groote menschenmenigte, die stond to wachten om binnen gelaten te worden, zoo dat in allerijl nog voor een andere lokali teit moest worden gezorgd (Doopsgezindo Kerk), tusschen welke gebouwen de voor dien avond aangezochte bekende sprekers en spreeksters, als: Pater Borromaeus de Greevo, Opperrabijn Tal, a Ds. Junod, Ds. Bosch, Suze Groeueweg, Albarda, (wethouder). Drooglever Fortuyn, (wethouder). Marijke, enz. heen en weer moesten FSU1LI.ETOM Een Baron-Bandiet, (Naar het Duilsch.) 78) Daar heb ik ook aan gedacht, zeide de baron, terwijl hij zijne portefeuille opende en er do verscheidene papieren uit nam; hier zijn de aanteekeningen, de namen van den erflater en den erfgenaam benevens de voorwaarden, onder welke eerstgenoemde over zijn vermogen be schikt. Daar gij do Duitsche taal niet machtig zijt, moet gij het stuk in het Italiaansch opstellen; ik zal het later in het Duifsch vertalen en de wettigheid der vertaling laten bekrachtigen. En hier is de handtcekening van den bewus- len persoon; voor uwe behendigheid zal Ïii€;-S gemakkelijker vallen, dan het docu ment daarvan te voorzien. De notaris bezag zwijgend de hem over handigde papieren. Wanneer na den dood des erflaters dit testament wordt getoond, dan kan «iemand beweren dat de overledene niet ■eigenhandig do akto heeft onderteekend, hernam von Felsen. En wie weet, hoe lang ■"at nog duren kan, en of gij dan nog fjeft. En indien nu een toeval de akte nog 3ij het leven des erflater aan het licht tracht, cn deze mij van bedrog betichtte? Dan zijt gij niet de bedrieger, maar de bedrogene; ik heb u een anderen man voorgesteld en gij hebt geen aanleiding, de waarheid mijner mededceling in twij fel te trekken. 't Is wel... Tegen middernacht in gaan. „Het was, evenals de daaropvolgende in liet Gebouw voor K. «Sc W., een enthousiaste avond, waaruit veel goeds tot stand kwam en de sympathie van duizenden ons deel werd zoo besloot Mevrouw S. Haar werd verzocht nog eens in Leidon to willen terugkomen, cn zoo word ten huize van Mevr. Ds. van Arkel, Donderdag 20 Juni een voorloopig sub-comité ge vormd van het Haagsche comité „Vrou wen wat doet gij?", welk sub-comité u nu toeroept: Vrouwen van Leiden, vereenïgt U met de vrouwen van allo landen, iedoro ge zindte en eiken godsdienst, Pacifistische vereen i gin gen, treedt toe. Reikt allen el kaar de hand en dringt gezamenlijk op, om met de niet-terug-tc-dringen macht van Uw eendracht, en Uw gezamenlijke afschuw voor allo geweld, het ge weld te doen wijken-voor het recht, dat zegevieren kan en moe t. Alleen z o o cn van deze gedachten ver vuld, is het greote zoo vurig begeerde heil te verwachten: geen geweld meer, maar beslechting van geschillen door onderling overleg en rechtspraak. En waar do goede rechtspraak zete len zal?: Daar waar geen geweld gebruikt wordt! Vrouwen, geeft ons Uw naam, Uw be tuiging van sympathie of Uw steun en hulp. Begint met Uw naam op te geven aan een der onderslaando adressen. Doet liet dadelijk! Mevr. VAN ARKEL—VAN DIJK, Presidento van het voorloopig sub-Comité van het Haagsche v Comité „Vrouwen wat doet gij?" Morschweg 22. Mevr. VAN HOOLWERFF— LA BASTIDE, Rijnsburgerweg 56 Mevr. VAN KRIMPEN— DEN BOESTERD, Zoeterwoudsche Singel 88 Mevr. TRAPMAN—HETTERSCHIJ Mej. VAN VOLLENHOVEN, Rapenburg 106. Mariabond in het Bisdom Haarlem. De Mariabond in het Bisdom Haarlem 'houdt zijn 15de jaarvergadering op Woens dag 1 Augustus 1923, te Leiden, in het ge bouw van de St. Josephsgezcllea, Rapen burg 52. To '10 uur zal in do Kerk O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Harlebrug), eene H. Mis voor den Bond en de Bonds'bclangen worden opgedragen. De opening der vergadering is precies 11 uur. De agenda vermeldt ojn.:' Periodieke verkiezing. Dit jaar treden volgens rooster af: Mcj. A. M. A. Kokshoorn, Presidente cn Mej. M, de Bruijn, 2do Secretaresse. Beiden stellen z'ch herkiesbaar. De volgende voorstellen zullen worden behandeld lo. Van alle Mariavereenigingen te Am sterdam: Het H. B. van den Mariabond spore de Maria-Vereenigingen aan, (en stelle hen zoo noodig daartoe in de gelegenheid), te trach ten: in wachtkamers van pastorieën, scho len, ziekenhuizen, inrichtingen, doktoren, advocaten, tandartsen, enz. bij de lectuur dio daar gewoonlijk ter inzage ligt, ook eenigc R. K. Drankbestrijdingsleetuur te mogen plaatsen. Praeadvies: Het H. B. staat sympathiek tegenover dit voorstel, maar ontveinst zich niet, dat hier tactvol door do aanvragers zal moeten worden opgetreden. 2o. Van Den Haag: St. Antonius". Het H. B. dra ge de Dioc. Jeugd-Commïs- sie op, pogingen in het werk te stellen, om van de Directricen der R. K. Kweekscholen toestemming te krijgen, voor de kweekelin- gen der hoogste 2 leerjaren een uiteenzet ting te mogen doen geven over hot sociale werk der R. K. Drankbestrijding. Het H. B. zal prae-advies uitbrengen ter vergadering. 3o. Voorstellen van het H. B.:' a. Iedere Maria-Verecniging plaatse eens per jaar een advertentie in de plaatselijke Pers, waarin met weinig woorden en vette do Osteria Palombella, zeide de notaris. Ik zal komen. Von Felsen stond op, terwijl een glim lach van voldoening om zijn lippen speel de. Wij zullen er dan beiden voor moe-' ten zorgen, dat de heer zonder mij de Os teria verlaat, zeide hij; ik moet u im mers het document teruggeven. Tot weer ziens, ik hoop, dat wij beiden eene voor- deelige zaak zullen maken. Daarmede ging hij heen, cn (oen hij hot hotel v/eer betrad, was de avond reeds anagebroken. Von Steinfels wachtte hem. Ge komt laat, zoide hij, zal het voor de wandeling nu niet reeds te laat zijn? Integendeel, ik heb opzettelijk zoo lang gewacht, antwoordde de baron op vroolijken toon; juist nu ontwikkelt zich het leven op het Corso en in de Osteria's. En barones Ida? Is zij nog boos? Ik heb met haar over de zaak ge sproken; zij erkent dat wij nu de ver dere mededeelingen moeten afwachten, maar verlangt ook, dat het verdwijnen der brieven onderzocht worde. Barones Ida zal zeker al geschreven hebben? Ik geloof, dat zij er nog mede be zig is. Zou zij zij ons niet met haar gezel schap vereeren? Neen, ik hoB het haar „y oorges teld, maar zij weigerde. Vermoedelijk om mij, zeide de Ba ron bitter. Mijnheer von Bremen heeft door sluwe en behndige intriges zijn doel weten te bereiken; ik heb heden eveneens een brief verzonden om daardoor ten op- DE SERVISCHE PREMIER geploegd. letters ccn pakkende drankbes trijdingswaar hcid verkondigd wordt. b. Het H. B. zorge voor bovenstaande in de algemeeno R. K. groote bladen. c. de Maria-Verccnigingen leggen er zich meer op toe, dat door speciaal daarvoor aan te stellen propagandisten, drankbestrij dingslcctuur aan de huizen dc r Katholieken verkocht worde bijv. eens of tweemaal per jaar. d. De Maria Vereenigingcn trachtten in de boekenkastjes, die in de portalen der ker ken in aantal toenemen, ook drankbestrij dingsleetuur geplaatst te krijgen, of stellen daartoe een aantal goede brochures gratis beschikbaar a-in de voreeniging, die eige- naresso is. Toelichting van a tot d ter vergadering. Na do vergadering zal een rede gehouden worden door den ZeerEerw. Pater Fr. Da- nasus, O. Cap., uit 's-Hertogenbosch, met het onderwerp: „De verdieping van het Godsdienstig Leven en hot sociale werk der Itoomsche vrouw." Nationale Woningraad. De Nationale Woningraad hield Zater dag in het American Hotel te Amsterdam zijn jaarlijkscho algemeeno vergadering onder voorzitterschap van mr. G. v. d. Bergh. De voorz. deelde mede, dat in het be stuur besprekingen zijn gevoerd over het nemen van maatregelen inzake de huur- politick. Daarbij werd het denkbeeld ge opperd om do vereenigings-woningen onder de huurwetten te brengen. Een onderhoud met den lieer Lietaert Poerbolte had geen resultaat en daaruit bleek, dat do Regee ring nog steeds een afwijzende houding blijft aannemen. Nadien werden nog stap pen gedaan door een adres aan de leden der Tweede Kamer. Thans weer heeft do Nationale Woning raad, naar de voorzitter voorts in zijn in leiding meedeelde, een nieuw voorstel ge daan, waarbij wordt aangedrongen op de instellingen van commissiën van beroep, waarvan er vijf zouden moeten lcomen- Do bouw vereen igingen zouden b(j deze com missies in beroep kunnen komen, als van de zijde der regeering een onbillijke huur- verhooging zou worden opgelegd. Ook op dit voorstel is dezer dagen afwijzend be schikt onder het motief, dat flaaraan te veel kosten zouden verbonden zijn. Ondanks dat, zal de Nationale Woning raad blijven doorgaan en in overleg met andere centralen en do veroeniging van Nederlandscho Gemeenten trachten te ver krijgen, de door haar voorgestelde rege ling van instelling van commissies van be roep door verschillende partijen door de Tweede Kamer in behandeling te doen ne men. Voorts had de raad een onderhoud met de Rogeering over de honoreering van ar chitecten voor niet goedgekeurde plannen, waarbij de raad den indruk kreeg, dat de regeering bereid is aan. billijke verlangens tegemoet te komen. Verder deelde spr. mede, dat het tekort aan woningen einde 1922 53.000 bedroeg. zichto dier intriges opheldering te ver krijgen. Von Bremen heeft Bom tegen mij opgehitst, door hem wijs le maken, dat ik Bom belasterd en van eene ont- ecrende handeling beschuldigd heb. Daar door is Born's baat tegen mij opgewekt en ik ben nu niet zeker, welke leugens hij verzinnen zal, om gich op mij te wreken Kunt gij dit een eerlijken aanval noe men? Heeft Born u dat geschreven? vroeg von Steinfels. Ik kan niet gelooven, dat von Bremen dien omweg zou gekozen hebben. Doch wij waron overeengekomen niet over de zaak to spreken, tot von Bremen's nadere mededeelingen in ons bezit waren. Do beido heeren wandelden, hunne op-* merkzaamheid geheel aan het wielig le ven rond hen wijdende. De oude heer gaf eindelijk het verlangen te kenner:, rust te nemen, en kort daarna zaten beiden in dc Osteria Palombella voor een flesch Montefiascone. Ook hier boeide het bont gewemel de aandacht van den vrijheer; hij luisterde opmerkzaam naa de mededeelingjn des barons, die de zeden en gewoonten, de volksfeesten en het maatschappelijk le ven der Romeinen grondig kende. Daarbij steeg de vurigo wijn den be jaarden lieer meer en meer naar het hoofd; hij bekende zelf, dat hij in langen tijd niet zoo opgeruimd was geweest, als dien avond en loen de eerste flesca lot den bodein geledigd was, eisc'ciie hij zelf de tweede, geheel vergetende da', hem dringend de grootst mogelijk* matigheid was aanbevolen, i Nu sielde de baron een ouden vriend, Wanneer in 1923 en 1924 op een jaar-pro- ductio van 45.000 woningen to rckenien is, dan zou bet tekort op 31 Dec. 1923 32.000 en op 31 Dec. 1924 11.000 bedragen. Wan neer het tempo van den woningbouw van het oogenblik wordt volgehouden, dan zal do acuto woningnood binnenlcort ten einde zijn. Als dat zoo zal zijn, behoort de ver dere voorziening in do normale behoeften der volkshuisvesting langs de ver-vooruit getrokken, lijnen van een weloverwogen plan te geschieden. Dan zal moeten wor den vastgesteld, hoeveel krotten jaarlijks ten minste zullen moeten worden gesloopt en hoe groot de nieuwe jaarlijksche pro ductie van woningen ten rainsto zal moe ten bedragen. Do finaniieöring van 't mini mumplan zal als de staat zelf deze niet geheel op zich nemen kan, moeten worden mogelijk gemaakt door een beroep op de fondsen, die een aantal semi-publiekrcch- telijke lichamen hebben gevormd en op het particulier kapitaal. Het dagelijksch bestuur van den woning raad lieeft in verband daarmede dozer dagen besloten een studie-commissie te be noemen, waaraan zal worden opgodragen een volledig plan voor de financieering van den volkswoningbouw te ontwerpen in het bijzonder door de 'financieels bronnen van particulieren cn semi-publiok-rechtelijke lichamen aan te boren. In de gedachten van den woningraad staan de gemeentelijke en de vcreenigings- bouw voorop, dan eerst komt do particu liere bouw, die, naar spr.'s overtuiging, zijn lijd reeds heeft gehad. Na ccn korte bespreking van do pensio- necring der veroenigingsambtcnaren, waar bij in het uitzicht weid gesteld, dat dezen zullen kunnen worden ingedeeld bij den •groep gemeente-ambtenaren, werden ver schillende voorstellen in behandeling geno men. De vereenigingcn „Eensgezindheid" te L e i d o n en „Dc.lftland" te Delft hadden voorstellen ingediend betreffende do uit betaling van honoraria aan architecten voor niet-uitgevoerde opdrachten. In ver band daarmede releveerde do voorzitter, wat hij ten aanzien van deze kwestie in zijn openingswoord had gezegd. Diensvol- g<ens werd besloten af te wachten wat van ltcgeeringswege te dier zake zal worden gedaan. Steenhouwerswet 1921. De inwerkingtreding op 16 Juli. Van bevoegde zijde meldt men ons, dat de Steenhouwerswet 1921 op 16 Juli a.s. in werking zal treden. Een der belangrijkste punten waarin deze wet verschilt van de thans geldende Steenhouwerswet, is de regeling der ar beidstijden. Laatstgenoemde wet bepaalt het dagmaximum voor arbeiders van 17 jaar en ouder op negen uren, voor ar beiders beneden 17 jaar op 7 uur, een en ander met dien verstande, dat geen steenhouwersarbeid verricht mag wor den vóór één kwartier vóór zonsopgang en na één kwartier na zonsondergang. Een week maximum werd niet genoemd. De wet van 1921 bepaalt het dagmaxi- ïmim voor arbeiders \$p. 18 jaar en ouder op 8 uren cn het weekmaximum op 4-5 uren; Yoor arbeiders beneden 18 jaar zijn deze maxima vastgesteld op respectie velijk 7K' en 42 H uur. Do werktijd moet liggen tusschen 7 uur des voormiddags en G uur des namiddags, op Zaterdag tusschen 7 uur des voormiddags en 1 uur des namiddags. Op bovengenoernden datum zal tevens in werking treden het Steenhouwersbe- sluit 1923, dat strekt ter vervanging van het vigeerendo Steenhouwersbesluit. De bestaando bepalingen zijn in hoofdzaak overgenomen. Onderlinge Garantie-verdragen. Het oordeel dor Nederlandscho Regeering. Blijkens mededeeling van den voorzitter der Tweede Kamer heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken aan den secretaris generaal van den volkenbond het oordeel der Nederlandscho Regcering medege deeld over het vraagstuk van onderlinge garantieverdragen. Do regeering heeft het advies gevraagd van de „commissie van advies voor volkenrechtelijke vraagstuk ken", die tot de slotsom kwam, dat de ga- ranti ever dragen niet passen in het kader yan do beginselen van het volkenbonds- i verdrag, als in strijd met een normale den notaris Gerado Estrelli voor, oio nauwelijks het eerste glas had geledigd, toen hij ook reeds een onuitpultelijken voorraad geestige gezegden en kwinksla gen opdischte. Middernacht was voorbij toen von Steinfels tot heengaan maande. Het hoofd was hem plotseling zwaar geworden; met geweld moest hij togen den slaap strijden, die zelfs do kwinksla gen van Estrelli niet meer overwinnen konden. Wacht nog een kwartiertje, zeide do baron, wie weet of wij ooit weder een zoo vroolijken nacht beleven. - Wanneer mijnheer de notaris ons morgen het genoegen wil schenken, dan konden wij immers hier weer bij elkaar komen, antwoordde de vrijheer. Do wijn is zwaarder dan ik dacht. Een lichte roes, die spoedig Vw?- vliegt, zeide Estrelli; deze drank is zuive re wijn; hij doet geen nadeel. Sapristie, signor, haast had ik uw belangstelling voor belangwekkende oorkonden vergeten; ik heb zulk een document in den zak; voor u heeft het groote waarde. Veroorlooft gij dat ik het dezen heer te land stel, wendde hij zich tot den vrijheer. Wat zou ik daartegen hebben in te brengen? antwoordde von Steinfels, half slapende;; voor mij hebben zulke oude prullen geen de minste waarde. De baron nam het document in ont vangst, wierp een vluebtigen blik er op en stak het in den zak. Ik zal het inzien, zeide hij onver schillig; heeft het waarde voor mij dan betaal ik er met genoegen een goeden prijs voor. En wat wilt gij er mede doen? vroeg ontwikkeling yan den volkenbond. D« Nederlandsche regeering acht het oogcxH blik nog niet gekomen om een definitief oordeel uit te spreken, en haar opmer-» kin gen dragen slechts een voorloopig en algemeen karakter. De regeering geeft uitting aan de ernstige aarzeling die zij zou ondervinden om toe te treden tot een stelsel van militaire samenwerking, niet vergezeld van do rechtswaarborgen, noodig om te verzekeren, dat de te ver-» leenen steun slechts zal ton goede komen: aan den Staat die gerechtigd is hierop aanspraak te maken. Aanvaarding van de bijzondere garan tieverdragen zou een stap achteruit zijn en noodlottig voor de toekomst van de in-i ternationale organisatie. De Nederland sche regeering zou daarmede niet kun-» nen meegaan. Zij vraagt zich af of het niet verstandiger is om den dag af te wachten, zonder die in gevaai te bren gen, waarop de universiteit van den vol-» kenbond zal worden bereikt, dan ora de internationale organisatie te bouwen op een stelsel van militaire overeenkomstsn. Uitkeering werkloozcnkassen na 1 Juli as. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft ter kennis van de gemeentebesturen ge bracht, dat in een aantal der goedgekeur-i de wijzigingen in reglementen van werk-* loozenkassen do jaarlijksche uitkeerings- termijn gesplitst is in twee deelen, zoo danig, dat in de eerste helft van liet ka-i lenderjaar slechts over een deel (door gaans de helft) van het totale reglemen-t taire aantal uitkeeringsdagen uitkeering kan worden ontvangen. In de desbetreffende re-glcmenlsbcpa- lingen komt echter niet altijd duidelijk uit, of, wanneer in de eerste helft van het kalenderjaar niet over het geheele aantal dagen uitkeering is genoten, dat als maximum voor die eerste helft is ge steld, dan in het tweede halfjaar ook aan spraak bestaat op uitkeering over het aantal dagen, over hetwelk zij in het eer ste halfjaar minder dan het voor dat halfjaar gestelde aantal "(meestal de helft) uitkeering genoten. Deze vraag nu moet bevestigend wor-» den beantwoord. In de tweede plaats is een vraag gere zen, welke betrekking heeft op den wachttermijn. Onderscheidene roglementen n.l. bepa len, dat over het tweede deel van het aantal uitkeeringsdagen in het tweede halfjaar eerst dan weder uitkeering kan worden genoten, wanneer sedert het ein de der eeiste uitkeeringsperiode een in het regiement genoemd (niet hij alle kas sen gelijk) aantal weken is verstreken. Nu is do vraag gerezen, of deze bepaling welke ongetwijfeld geldt voor hen, dio in het eerste halijaar over het volle aan tal dagen uitkeering kregen ook geldt voor lien, die in het eerste halfjaar niet over het volle aantal dagen, voor dat half jaar geldend, uitkeering genoten. Na overleg met de besturen der werk-t loozenkassen gaat do Minister er mede accoord, dat bedoelde bepaling aldus wordt geïnterpreteerd, dat zij, die in het eerste halfjaar niet over het volle aantal dagen, voor dat halfjaar geldend, uitkee ring hebben ontvangen, in het tweede halfjaar bij werkloosheid dadelijk recht op uitkeering hebben. Congres voor plantenziekte:;. De minister van binnenlandscho zaken en landbouw, jhr. Ruys de Bcercnbrouck heeft Zaterdagmiddag halfvijf de leden van het to Wageningen gehouden inter nationale congres voor plantenziekten in het gebouw van zijn departement ontvan gen. De hal van dit departement was voor deze gelegenheid door de goede zorgen van de boom- en bloemkweekers do hee ren Van Straaten van Nes te Boskoop en Mensing te Aalsmeer, die geheel belangloos deze versiering hadden be-* schikbaar gesteld, in een waren lusthof herschapen. De pilaren in de hal gingen schuil achter heester en palmen, en in vazen prijkte een schat van mooie bloe men. De leden van het congres werden ont-* vangen in de vergaderzaal van het depar-i tement en aan den minister voorgesteld. Deze heette daarop in het Fransch de aanwezigen welkom. Het verheugde hem. zeer, dat zij aan het eind van hun vol-» komen geslaagd congres aan zijn uitnoo- diging hadden willen gevolg geven. de vrijheer. Ik heb nimmer van u verno men, dat gij reliquieën uit vroegcren tijd verzamelt. Ik verkoop ze weder en doe cr nu en dan goede zaken mede, antwoordde de baron spottend. Dus koopman? Dat juist niet; overigens is ieder kunstverzamelaar levens koopman; hij koopt en verkoopt. "Wij kunnen over dit onderworp wel een anderen keer spreken, bracht do vrijheer in het midden; nu zou ik willen heengaan, of, indien gij er de voorkeur aan geeft, nog een wandeling doen; do lucht beklemt mij hier de borst. Maar dat gaat immers niet, viel do notaris in; ik heb mijn flesch nog niet gegeven; de heeren zouden mij beleedi- gen, indien zij thans wilden heengaan. Dan zullen wij die flesch morgen drinken, sprak de vrijheer; ik breng he-» den geen druppel meer over mijn lippen. Dat is eene beleediging, stoof dc no taris op. Wanneer ik met vreemdelingen drink, dan moeten zij ook met mij drin ken. Zoo is het hier: 's lands wijs, 's lands eer, fluisterde de baron in de Duitsche taal tegen den ouden heer en tot geen prijs wenschte ik een Romein te beleedigen. Gij kent dc drift en wraak zucht dier lieden niet, wanneer men zich onder lien bevindt, moet men zich in hun zeden schikken. Het is onmogelijk, zeide de vrijheer met een afwijzend gebaar. Nu, dwingen wil ik u niet, maar sta mij toe, dat ik nog een half uur hier blijf. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3