Tweede Blad Donderdag 28 Juni 1923 BimiEfliLAiHB benoeming der hoogleeraren en andere docenten aan de r-k. universiteit. Het Bestuur der St. Radboudstichting heeft benoemd aan do R.-K. Universiteit: tot Rector Magnificus voor het eerste iflcadcmisch studiejaar 1923'24: Dr. Jos /Schrijnen, hoogleeraar te Utrecht; Verder zijn benoemd: In de FacuSieii der Godgeleerdheid: tot gewoon hoogleeraar: in de dogmatiek, dogmageschiedenis en apologie: Mag. Dr. Johan Kors O. P., professor te Huissen; in de moraal, mystiek, algemeene so- tciologïo en de geschiedenis der godge leerdheid: Mag. Gerard Do Langen Wen- idels O. P., hoogleeraar aan do Universi teit te Freiburg (Zwitserland); in de exegese van het Oud Testament, het Hebreeuwsch en de Israëlitische kui tuurgeschiedenis: Dr. Paul Heinisch, hooglceraar aan de Universiteit te Bres- Üau; in de exegese van het Nieuw Testament, de algemeene inleiding tot do H. Schrift en het Assyrisch-Bahvlonisch: Dr. Leo Jansen O. P., professor te Huissen; in het canoniek recht, tevens belast met het onderwijs in het canoniek recht in de faculteit dc-r rechtsgeleerdheid; Dr. Frans van Welio, professor to Haaren; in do kerkelijke geschiedenis der mid deleeuwen en der nieuwere tijden, tevens belast met het onderwijs in de algemeene en vaderlandsclie geschiedenis der mid deleeuwen in de faculteit der letteren en wijsbegeerte; Dr. Willem Mulder S. J., leeraar aan het R.-H. Gymnasium te Am sterdam; in de godsdienstgeschiedenis, de Chris telijke archaeologio en de godsdienst - philosophie, tevens belast met de geschie denis van do godsdiensten der Grieken en Romeinen in de literarische faculteit: Dr. Johann Peter Stoffes, lector aan dc Uni versiteit te Frankfurt; tot buitengewoon hoogleeraar: in de patrologie en oude kerkelijke ge schiedenis: Dr. Desiderius Franses O.F.M., professor tc Bleyerheid; !n de Faculteit der Lettoren en Wijs begeerte: *ot gewoon hoogleeraar: in de wijsbegeerte en de algemeene pacdagogiek, tevens belast met het onder wijs in de wijsbegeerte van het recht in de faculteit der rechtsgeleerdheid: Dr. Jan Hoogveld, Rector van het R.-K. Lyceum te Utrecht; in de geschiedenis der wijsbegeerte en 4e geschiedenis der mystiek, in het bijzon der der Ncderlandsche mystiek, Dr. Titus Brandsma O.Carin., professor te Oss; in de Grieksche en Latijnsche taalkun de, do algemeene taalwetenschap, de Ro- meinscho staatsinstellingen en de volks kunde: Dr. Joseph Schrijnen, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht; in de Grieksche letterkunde, de staat kundige geschiedenis en de staatsinstel lingen van Griekenland: Dr, Engelbert Drerup, hoogleeraar aan de Universiteit te Würzburg; in de Latijnsche letterkunde en do staat kundige geschiedenis der Romeinen, to rens voorloopig belast met het onderwijs in de klassieke archaeologie: Dr. Aloysius •Slijpen S.J., leeraar aan het R.-K. Gym nasium te Amsterdam; in de Nederlandsche taal- en letter kunde, de vergelijkende Indogermaansche taalwetenschap en het Sanskrit: Dr. Jacques van Ginneken S.J., professor te Dudenbosch; in de Germaansche taal- en letterkunde: Dr. Theodor Baader, privaat-docent aan. ie Universiteit te Munster; in de algemeene en vaderlandsclie ge schiedenis der nieuwere tijden: Dr. H. -Tuybors, docent aan de R.-K. Leergan gen; in de Fransche letterkunde: Jean Da gens, leeraar aan het lyceum te Tullo -,Corrèze) in de Hoogduitscho letterkunde: Dr. Wilhelm Kosch, hoogleeraar aan do Uni- ?ersiteit to Czernowitz; tot buitengewoon hooglceraar: in do empirische cn toegepaste ziel kundeDr. Frans Roels, hoogleeraar aan )o Universiteit te Utrecht; in do geschiedenis der latere Middel eeuwen en de oorkondenlcer, tevens bi bliothecaris: Dr. Henri van der Velden, seeraar aan het Gymnasium to Nijmegen; r in do Semitische taal- en letterkunde ■■ovens belast met het onderwijs in de ver gelijkende liturgiegeschiedenis in do fa culteit der godgeleerdheid: Dr. Anton Baumstark, hoogleeraar aan do Univer siteit to Bonn: vn de schoonheidsleer en kunstgeschie denis: Dr. Gerard Brom, secretaris van do t-nie der R.-K. Studenten in Nederland; lot lector: in de geschiedenis der Grieksche en Bomeinschc wijsbegeerte: Dr. Petrus Sormani, rector van het stedelijk gym nasium te Nijmegen; in do Zeventiende-eeuwsche Neder landsche letterkunde (Vondelstudie in hot bijzonder): lector Bernard Molkenboer O. professor te Huissen; in de Fransche taalkunde: Bernard "eerenbeck, docent aan de R.-K. Leer gangen. In de Faculteit- der Rechtsgeleerdheid: tot gewoon hooglceraar: •n de inleiding tot de rechlaweten- ®c«ap, het internationaal privaatrecht, volkenrecht en het burgerlijk proces recht: Mr. Paul Beliefroid, advocaat en procureur to Utrecht; in het burgerlijk recht, handelsrecht en rechtsgeschiedenis: Mr. E. J. J. van der Heyden, advocaat en procureur te Pvoller- dam; in het staats- en administratief recht: Mr. Dr. Joseph van der Grinten, secreta ris der gemeente Nijmegen; in de staathuishoudkunde en economi sche sociologie: Mr. Dr. Charles Raay- makers S.J., provinciaal van do Orde der Jezuïtcn; tot buitengewoon lioogleeraar: in het strafrecht en strafprocesrecht: Mr. Willem Pompo, advocaat cn procureur te Deventer; tot lector: in het Romeinscli recht: Mr. George Russel, advocaat te Amsterdam; in het huwelijksgoederen- en erfrecht: Mr. A. P. Louwers, Griffier bij het kan tongerecht te Tilburg. De benoemingen-gaan in op den eerster. October a.s. Nog zullen aangesteld wor den assistenten voor de Franscho en Duit- sche taal. In de naaste toekomst zal vol gen de benoeming van hoogleeraren voor ccrimincele psychologie en voor de En- gelscho Taal- en Letterkunde. J. B. Kors O.P. Johannes B. Kors werd geboren te Boxtel in 1885; Priester gewijd in 1910; deed zijn Leetoraats-exameu in 1912. Hij studeerde verder theologie te Freiburg en promoveerde daar in 1916 op proef schrift: „La Justice primitive et le péchó originel d'après Saint Thomas". Van 1916 tot 1921 doceerde hij te Huissen de dog matiek, sindsdien dc moraal. In Maart 1923 verwierf hij te Rome den graad van Magister Theologiae. G. J. ds Langen-Wendels O.P. Gerard Jordanus de Langen-Wendels werd geboren te Utrecht in 1867. In 1884 trad hij in do orde der Dominikanen te Huissen, in 1891 ontving hij de H. Pries terwijding. In 1893 werd hij benoemd tot professor in do wijsbegeerte te Huissen. In 1895 deed hij zijn lectoraats-examen. Benoemd lot gewoon hoogleeraar in de Moraal te Freiburg in 1900. In 1906 ver wierf hij den graad van Magister Theo logiae. P. Heinisch. Paul Heinisch werd geboren in 1878 te Leobschütz (in het Duitsch blijvend ge deelte van Opper-Silezië). Studeerde Theo logie te Breslau. In 1902 Priester gewijd, was hij tot October 1907 werkzaam als kapelaan te Tauchwitch (Kreis Leob schütz). In Maart 1907 promoveerde hij tot doctor in de Theologie, en vestigde zich als privaat-docent voor Oudtesta mentische Exegese te Breslau. In 1911 werd hij tot Ordinarius benoemd aan de thelogischo faculteit te Strassburg, als op volger van Prof. v. Faulhaber, Bisschop van Spiers. Na den oorlog werd hij, even als de andere Duitsche professoren, ont slagen, en tot ordinarius te Breslau__J)er_ noemd. Prof. Heinisch is vooral bekend door zijn commentaar op het hoek der Wijsheid. Verder publiceerde hij mono grafieën over de Grieksche wijsbegeerte, de Messiaansche voorzeggingen, het idee der heidenbekeering, de personificaties in het Oude Testament enzen tal van arti kelen in de Biilische Zeitschrift, Theo logie und Glaube, e.a. L. R. Jansen O.P. Dr. Leo Reginaldus Jansen O.P. werd geboren te Nijmegen in 1879, Priester ge wijd in 1904. Hij studeerde Schriftuur te Jeruzalem van 1906 tot 1909, in welk jaar hij promoveerde. Professor in de Oudtes tamentische Exegese in 1909 te Rome in het Collegio Angelico, van 1911 tot 1914 te Leuven, en sinds 1914 te Huissen. W. Mulder S.J. Willem Mulder werd geboren in 1875 te Amsterdam, werd Priester gewijd 1909. Hij studeerde in de Geschiedenis (en Ne derlandsche Letteren) te Leiden, waar hij in 1907 promoveerde op proefschrift: „Dietrich von Nieheim", en was achter eenvolgens leeraar aan de gymnasia der P.P. Jezuieten te Nijmegen en te Amster dam. F. A. M. van Weiie. Franciscus Antonius Maria van Welio werd geboren 3 December 1880 te Dreu- mei (Gelderland). Na volbrachte studie op do beide Seminariën van bet bisdom 's-Herlogenbosch Priester gewijd in 1912. Hij behaalde het Baccalaureaat in het Romeinscho Recht aan de Universiteit van Apollinaris te Rome in 1913 en het doctoraat in het Kerkelijk Recht aan dc Gregoriaansche Universiteit te Rome in 1915 op dissertatie: „Ecclesiae jurisdictio indirceta in negotia temporalia et politi ca". Benoemd tot kapelaan te Eindhoven op 7 Juni 1915; tot professor in do Tlieo- logia Moralis aan het Groot-Seminarie van hot bisdom 's-Hertogenbosch op 4 December 1916. J. P. Steffes. Johann Peter Steffes werd geboren te Outscheid (Bez. Trier) in 1883. Hij stu deerde aan het Seminarie te Trier, was na de priesterwijding eenigen tijd werkzaam in dc zielzorg, studperde verder te Ber lijn, Würzburg en München. Hij promo veerde in de Theologie op proefschrift: „Der Gnoslizismus", en in do philosophie op proefschrift „Die Relirrionsphiloso- pliie dos Unbewussten bei Eduard von Hartmann". Bekend is ook zijn: Repre sentanten religiöser und profaner Weltan schauung". Hij is medewerker aan do philosophischo Handbibliotheek, waarin een deel over Religionsphilosophie van hem zal verschijnen. Hij vestigde zich als privaat-docent te Münster en werd door de Regeering belast met. hot geven van colleges in Godsdienstgeschiedenis aan do Universiteit te Frankfort. D. Franses O.F.M. Desiderius Franses werd geboren te VGravenhage in 1888, en trad in 1907 in de orde der Kinderhoeders te Wychen. Na de H. Priesterwijding in 1914 studeer de hij te München in de faculteit der god geleerdheid en der letteren. Hij promo veerde in 1919 op proefschrift over de werken van Quodvultdeus. Daarna pro fessor in de H. Schrift te Bleyerheido. J. H. E. J. Hoogveld. Johannes Henricus Everardus Jacobus Hoogveld werd geboren to Eldcn in 1878. Y/erd Priester gewijd in 1902, promo veerde le Rome in de wijsbegeerte en theo logie. Van 1906 tot 1921 was hij profes sor in de wijsbegeerte te Gulemborg, sinds 1916 tevens docent aan het psychologisch- paedagogisch instituut dor R.-K. Leer gangen; sinds 1922 rector van het R.-K. Lyceum to Utrecht. A. S. T. Brandsma O. Carm. Anno Sjoerd Teke Brandsma werd ge boren 1881 te Ugokloostor (Fr.), trad in 1898 in de Orde dar Garmelietcn, 1906 Priester gewijd, 19061909 to Ruïne, waar hij wijsbegeerte studeerde en pro moveerde tot doctor philosophiae. Sinds 1909 doceert hij de wijsbegeerte aan hot Studiehuis der Orde te Oss. Hij is dc lei der van de uitgave van do werken van de T'heresia en van den H. Joannes van het "Kruis, .uit hot Spaansch. J. C. F. H. Schrijnen. Joseph G. F. H. Schrijnen werd geboren, te Yenlo in 1869, studeerde van 1887 in de klassieke letteren te Leuven, waar hij in 1891 summa c.um laude promoveerde op proefschrift: „Etude sur le phenomena de „S. Mobile" dans les langues classi- ques". Daarna studeerde hij theologie in het Seminarie to Roermond. Priester ge wijd in 1894, leeraar in de klassieke ta len aan het Bisschoppelijk College te Roermond van 1894- tot 1912. In 1910 werd hij benoemd tot Lector, in 1912 tot bijzonder hoogleeraar aan do Rijksuniver siteit to Utrecht in de Kultuurgeschiede- nis der Christelijke Oudheid en in de ver gelijkende klassieke taalwetenschap van wege de Sint Radboudstichting, en in 1921 tot buitengewoon hoogleeraar in do alge meene taalwetenschap. E. Drerup. Engelbert Drerup werd geboren te Borghorst CWestf.) 1871. studeerde te Münster. München, Berlijn en Freiburg i/B. Hij promoveerde 1894 te Leipzig. Privaat-docent in de klassieke philologie te München in 1897. Professor Extra-or dinarius le München in 1906, Ordinarius te Würzburg in 1913. Hij is bekend om zijn geschriften over Homerus en is een der beste kenners van de Attische rede naars, met narao van Demosthenes en Isocrates. A. Slïjpan S.J. Alphons Sliipen werd geboren te Maastricht in 1884. Priester gewijd in 1915. Studeerde aan do Universiteit te Amsterdam. In 1909 werd beantwoording der prijsvraag over de Romcinsche Oden met goud bekroond. In 1912 promoveerde -fttf-cum tarrercr~oxnrï35e n a fi e Pomanis". Daarna was hij leeraar te Katwijk, vervolgens te Amsterdam. J. van Ginncken S.J. Jacques van Ginneken werd geboren in 1877 te Oudenbosch. Studeerde in de Ne derlandsche Letteren te Leiden van 1902 tot 1907. Promoveerde te Leiden cum lau de op proefschrift: „Principes de linguis- ti-Tue psychologiques" fTome 4 van de Bibliotbéque de philosophie experimen tele). Daarna studeerde hij theologie te Maastricht. Priester gewijd in 1910. I eeraar Canisius-Gollege te Nijmegen in 1911. Professor in de paedagogiek en phi losophie te Oudenhosch sinds 1915. Th. Baadcr. Theodor Baader werd geboren in 1888 te Muonster (Wpstfalen), studeerde aan de Universiteit aldaar, waar hij in 1913 magna cum laude promoveerde op dissertatie: „Wcstfaelische Muudarten". Studeerde daarna aan de Universiteit te Bern. Sedert 1920 is hij privaatdocent aan de Universiteit te Münster in de Ger maansche Philologie. Dr. Baader is voor al bekend door zijn publikaties op het ge bied der Nedorduitsehe dialekt-studie (van zijn hand is o.a. do studie over het Osnabrücksche vocalisme), en is sedert geruimen tiid bezig met de uitgave van een groot Westfaalsch woordenboek en een Westfaalschen taalatlas. Daarbij is Dr. Baader een verdienstelijk Kcltoloog. H. Huyhers. H. Huybers werd geboren to Utrecht in 1885. Hij studeerde in de Geschiedenis en Nederl. Letteren aan de Universiteit to TTtrecht sedert 1903, en promoveerde al daar op proefschrift: „Don Juan van Oos tenrijk" Dr. Huyhers is docent in de ge schiedenis aan do R.-K. Leergangen. J. Dagens. Jean Dagens werd geboren in 1895 te Bouscat (Gironde), behaalde in 1913 te Parijs den graad van licencié des lettres, werd in 1917 toegelaten tot de Ecole Nor male Supérieure, en werd in 1918 op grond van zijn geschrift over de kritiek van Yoltaire op Pascal diplomê d'Etudes supérieures. In 1919 deed hij het examen d'aggrégation des lettres, en verbleef daar na te PaTijs als Pensionnairo van de fon- dation-Thiers; in October 1922 werd hij benoemd tot leeraar aan het lyceum te Tulle (Corrèze). Zijn li terair-historische geschriften hebben vooral betrekking op Pascal, de Bérulle, de Oratorianen en het Jansenisme. W. Kosch. Wilhelm Kosch werd geboren in 1878 te Brünn (Oostenrijk). Bezocht de Univer siteiten tc Weenen, Breslau en Praag. Promoveerde te Praag in 1904 op proef schrift: „Slifter uud die Romantik". Bi bliothecaris to Praag in 1905. Werd be noemd tot buitengewoon lioogleeraar in do Duitsche literatuur aan do Kath. Univer siteit te Freiburg in Zwitserland in 1906, en bleef daar tot 1911, in welk jaar hij een gewoon hoogleer aarsambt aanvaardde aan de Universiteit to Czernowitz. F. Roels. Frans Roels werd geboren te Utrecht, studeerdo van 1908 tot 1910 philosophie te Stonyhurst, en van 19JO tot 1913 le Leuven, waar hij in October van het laatstgenoemde jaar summa cum laudo promoveerde tot doctor in de wijsbegeerte. Was van 1913 tot 1914 assistent aan het experimenteel- psychologisch laborato rium te Leuven. In October 1916 toege laten als privaat-docent voor de experi- menteele psychologie te Utrecht, werd hij in 1918 tot Lector benoemd. Van Septem ber 1917 af doceerde hij ook de psycho logie en paedagogiek aan het Psycholo- i gisch en Pacdagogischo Instituut der R.K. Leergangen te Tilburg. In 1922 benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Universi teit te Utrecht. H. v. d. Velden. Henri v. d. Velden werd geboren te i Eindhoven in 1883. Studeerde in de Ge schiedenis (en Nederlandsche Letteren) fo Leiden, en promoveerde daar op proef schrift: „Rodolfus Agricola" in 1911. Daarna studeerde hij gedurende oen jaar to Rome aan het Historisch Instituut, cn was achtereenvolgens leeraar in do Ge schiedenis te Zwolle en te Nijmcgeu.. A. Baumstark. Anton Baumstark werd geboren te Konstanz in 1872, privaat-docent te Hei delberg en leeraar aan het Gymnasium aldaar in 1808. Van 1809 tot 1904 ver bleef hij te Rome; daarna in Palestina. In 1905 werd hij docent aan het Instituut van Mgr. Lender to Sasbach. In 1920 werd hij hoogleeraar te Bonn in de Ge schiedenis der Liturgie en in do Ooster- scho talen. Prof. Baumstark is bekend om zijn grondige kennis van het Syrisch en Arabisch en zijn vele publicaties op het gebied van (lo studio der Oostersche en Westerschc Liturgie, die hij in nieuwe banen wist to leiden. G. Brom. Gerard Brom werd geboren to Utrecht in 1881. Studeerde aan do Universiteit te Utrecht in de Nederlandsche Letteren. Promoveerde te Utrecht in 1907 op proef schrift: „YondePs Bekeering". Achtereen volgens was hij leeraar te Maastricht, Haarlem, Apeldoorn en Nijmegen. Sedert 1920 is Dr. Brom secretaris van do Unio der R.-K. Studenten in Nederland. P. V. Sormani. Petrus Victor Sormani werd geboren te Boxmeer 19 Juni 1959; studeerdo to Gro ningen, waar hij in 17 December 1886 promoveerde tot doctor in de klassieke letteren op oen dissertatie: „do Io. Schra- deri vita to Scriptis". Hij was van 7 Septmeber 1885 tot 1 Februari 1899 eerst leeraar, dan conrector aan het Gymna sium te Maastricht; sedert 1 Februari 1899 rector van het Openbaar Gymnasium to Nijmegen, welke betrekking hij nog be kleedt. B. H. Molkenboer O. P. Bernard Hilarius Molkenboer werd ge- 1899 in het Noviciaat der Dominikanen to Huissen. Priesterwijding in 1906.. In 1908 deed bij het lectoraats-examen. In November van dat jaar ondernam hij een kunst- en studiereis naar Italië. Sedert 1011 doceert hij de Eloquentia Sacra. B. H. J. Weerenbeck. Bernard H. J. Weerenbeck werd gebo ren to Den Helder in 1878. Na zijn gymna siale studie verbleef bij meerdere jaren in Frankrijk, legde in Nederland zijn mid delbare acte-examens af in de Fransche taal- en letterkunde en zette daarna zijn studie in Frankrijk voort. Hij was leeraar aan liet Gymnasium der P.P. Jezuïten te Amsterdam en sinds 1914 docent in de Fransche taalkunde aan de R.-K. Leer gangen. P. Bellefroid. Paul Bellefroid werd geboren te Has selt (België) in 18G9. Hij promoveerde to Leuven in de rechten summa cum laude in 1891, en vestigde zich als advocaat te Hasselt. In 1896 werd hij benoemd tot lector in Strafrecht, Strafvordering en Notarieel Recht (in de Nederlandsche taal) te Luik. In 1920 legde hij to Utrecht examen in de Rechtswetenschap af, en promoveerde hetzelfde jaar op stellingen E. van der Heyden. E. v. d. Heyden werd geboren te Gouda in 1884. Hij studeerde in de Rechten te Utrecht, en promoveerde aldaar in 1908. Daarna vestigde hij zich als advocaat en procureur te Rotterdam. Met Prof. Vol- mer geeft hij liet Tijdschrift „Do Naam- loozo Vennootschap" uit. J. van der Grinten. Joseph van der Grinten werd geboren te 's-Hertogcnbosch in 1885. Deed doktoraal Rechtswetenschap in 1906, promoveerde op stellingen in de rechtswetenschap in 1907 en promoveerde in de Staatswetenschap in 1911 aan de Universiteit te Amster dam. In 1909 werd hij benoemd tot adjunct-commies lste klasse ter provin ciale griffie van Gelderland, en sinds 1915 is hij secretaris der gemeente Nijmegen, lid van do commissie voor do akte van bekwaamheid in de Gemeente-adminis tratie enz Ch. Raaymakers S. J. Charles Raaymakers werd geboren te Roosendaal (N.-B.) in 1871, en studeer de aan de Universiteit te Amsterdam van 1890 tot 1895. Hij promoveerde tot doc tor in de Rechten en in de Staatsweten schap in 1895 op "proefschrift, getiteld: „Verzekering tegen werkeloosheid". Een maand lator trad hij in de ordo der Je zuïeten. Hij studeerde philosophie to Sto nyhurst, theologio te Maastricht van 1899 tot 1903. Van 1903 tot 1910 was hij leer aar in de Staatswetenschappen; van 1919 tot 1921 Rector aan het Gymnasium te 'Amsterdam, daarna Provinciaal. W. Pompe. Willem Pompe werd geboren te Utrecht 1893, studeerdo aan de Utrcchtsche Uni- iversileit in do rechtswetenschap van 1911 tot 1917, in welk jaar hij doctoraal deed. Hij promoveerde cum laude op proef schrift: „Beveiligingsmaatregelen naast Straffen". Na zijn academische studie was Mr. Pompe adjunct-secretaris van het Centraal College voor de Reclassce- ring. Tevens was hij secretaris van de, Commissie tot invoering Wetboek van' Strafvordering. Van 1921 tot 1922 was hij werkzaam als advocaat en procureur: te Amsterdam. Sinds April 1922 verricht hij naast advocatuur, sociaal en admi- nistratief-rechtelijk werk te Deventer. G. Russel. George Russel werd geboren te Venlo 1891. Legde het eerste gedeelte van het notarieel examen af in 1912. Daarna stu deerde hij in de Rechten aan do Univer siteit te Amsterdam en promoveerde cum laudo in 1918 op proefschrift: „De affaire in het Privaatrecht." Hij was adjunct-» inspecteur der Directe Belastingen te Neuzen, en is sedert 1919 verbonden aan het Amsterdamsche Trustee's Kantoor. Is medewerker van het Maandblad „De Naamlooze Vennootschap." A. P. Louv/ers. A. P. Louwers werd geboren to Veld« hoven in 1886. Was eerst werkzaam in elf gem.-administratie; haalde daarna di ploma staatsinrichting, en studeerdo te Utrecht iu do Rechten. In 1918 promovoer- do^ hij tot Meester in do Rechten, waarna hij te Utrecht 2 jaar verbleef als repeti tor voor burgerlijk en handelsrecht. In 1920 werd hij benoemd tot griffier aan het Kantongerecht te T'hvirr- Esressssgde HerseEïiess. Het drama te Eindhoven. Do dader bokend. In zake do geheimzinnige verdrinking van het meisje heeft de gemeentepolitie, onder leiding van commissaris Brinkman, ijverig haar onderzoekingen voortgezet. Dinsdagnamiddag om drie uur arriveer de het parket uit Den Bosch, bijgestaan door dr. Mettrop. Onmiddellijk begon liet onderzoek dor justitie, bijgestaan door den commissaris van politie. Dr. Mettrop, bij gestaan door dr. Verhagen, verrichtte in 't R.-K. Gasthuis de lijkschouwing. Naar men mededeelde, vertoont het lijk aan den hals leekenen, die doen denken aan een greep met een hand en nagelsporen. Nader wordt gemeld, dat K. gistermid-: dag na een langdurig verhoor ten over staan van den commissaris van politie en den hoofdagent v. d. Broek, een vollodigo bekentenis heeft afgelegd. Hij heeft liet mcisjo dus verdronken. Do aanleidende oorzaak tot 'den moord wonlt gezocht in het feit, dat K. den laat- sten tijd last en zorgen van het meisje on dervond. Hij raakto in financieeie moei lijkheden doordat hij een gedeelte van haar kostgeld moest betalen: zeven gulden per week; bovendien werd hij Zondag nog werkloos wegens ruzie met zijn pa troon. Dat alles was aanleiding dat hij Zondag Bergen op Zoom hals over kop verliet in - gezelschap van VreV meisje, dio daar nog boffers heeft achtergelaten. Zon dagavond arriveerde hij met haar in Eind hoven, waar hij haar onderdak wilde verschaffen bij zijn ouders. Dit mislukte echter. Het meisje heeft even voor de deur van de ouderlijke woning slaan schreien en is toon plotseling vertrokken om bij haar zuster onderdak te zoeken. Iv. volgde haar en haalde haar in op do Keizers gracht. Vandaar zijn ze, hun moeilijkhe den besprekende, samen bij de Domme! aan do Paradijslaan, aangekomen. Onder weg moet het meisje nog gezegd hebben: „Als mijn zuster mij niet wil hebben, dan weet ik wel wat ik doe." Hij trachtte haar to overreden terug to keeren naar Bergen op Zoom, hetgeen zij echter niet wilde. De verstandhouding werd steeds mind.r goed. Al pratende bij de Dommel gekomen, greep K. het meisje plotseling van achte ren bij den hals en gaf haar een duw, waardoor zij in het water viel cn verdronk. De moordenaar blijkt dat gedaan te' heb ben cm van het meisje af to zijn, want hij heeft haar verder aan haar lot overgelaten en is langs omwegen naar huis gevlucht. Het meisje moet r.og geroepen hebben: „Moeder, moeder, laai me los! hulp! b.uln!" wat door verschillende fc^v-nnnrs "*-> do buurt is gehoord. Gistermiddag omstreeks vier uur legde K. een volledige bekentenis af. Hedennacht zou in tegenwoordigheid van K. een onder zoek ter plaatse van het drama ingesteld worden. Hedenochctend wordt hij overge bracht naar Den Bosch en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Het lijk van het meisje wordt heden ochtend begraven. Een jaar geleden heeft K. in het krankzinnigengesticht le Voor burg gezeten. Reeds c-erdcr schijnt hij zon derling met meisjes te n"n He? vargïfUgfngsgevaf te Utrecht. De moeder is gistermiddag, naar het ..U. D." meldt, als hersteld uit het ziekenhuis te Utrecht ontslagen; de arme vrouw is liefderijk opgenomen in het. huisgezin vau haar zwager, waar zij voorloopig zal ver blijven. Haar man blijft nog in het zieken huis ter verdere behandeling, hoewel ook hij nagenoeg geheel hersteld is. Gcvclgan van hel tatoueeren. De beide zoons van den Hollandsclien groentenhandelaar Kok, die met hun va der regelmatig de markten in het Roerge bied bezoeken, lieten zich to Mülheim op do borst tatoueeren. Bij beiden deden zich daarna plotseling vergiftigingsverschijnse len voor, welke voor den oudsten zoon, een jongeman van 24 jaren, den dood ten gevolge had. Bij den jongstcn hebben zich symptomen van verlamming vertoond. Do taloucerdcr is gevlucht. „Tel." Jeugdigs Rijwisldisf. De dader van talrijke, to Hilversum ge pleegde rijwieldiefstallen, blijkt een negen jarige jongen tc zijn. Do knaap, dio bij voorkeur damesfietsen met een bagage drager wegnam, om er gemakkelijk op tö kunnen klauteren, bereed ze een poosje en gooide zo daarna weg o£ maakte er „klein geld" voor. De gevonden of gekochte rij wielen worden thans opcesDOord. .i

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3