Tweede Blad Woensdag 27 Juni 1923 8YHSSB08E UIT DE LEIDSCHE VROEDSCHAP. Communist en S. D. A. P. Autobussen on gcmesnte-subsidie. Het a. s. Regeermgs-jubüeum. De werkloozensieun. Mare en Levendadl. Wethouderswisseling. Set ging met het adres van do Leidschc Vereeniging voor Industrieelen tob afschaf fing van de zakelijke belasting op het be drijf, zooals te voorzien was: Het werd voor kennisgeving aangenomen. Vier leden uit gezonderd, nam de Raad dit voorstel aan •op gronden, door de Leidsche Crfc. onlangs in een driestar aangegeven. Do be noemingen verliepen normaal tot behalve bij punt 2o. „Gemeente-Ontvanger". Sa ecu vrij langdurige zitting met gesloten deuren werd er gestemd; en bij dio stemming bleek wel, dat de heeren niet tot eenstemmig heid waren gekomen. Eij de l/wcc eerste stemmingen werden resp. 7 en 5 stemmen uitgebracht cp den heer Spicsz, inspecteur bij de gemeente-belastingen een vrij •groot aantal, als men bedenkt, dat de heer Spiesz niet bij de twee aanbevolenen be hoorde. Bij de derde stemming, een her stemming, werd met maar enkele stemmen meerderheid gekozen no. 1 van de voor dracht. Er werd op de „perstribune" go- fluister^ dat het feit, dat no. 1 een loge man is en no. 2 tot do Chr. Hist. Partij behoort, niet vreemd was aan die kleine meerderheid. 'b Ging verder weer 'n gangetje tot men kwam bij het voorstel inzake straatnamen; hierbij gingen de sluizen der welsprekend heid open. B. en W. behaalden vrijwel over heel de linie een overwinning! De heer Heemskerk had een succes met zijn voor stel om een 3-tal straten nabij den ïtijns- iurgevweg niet straat maar weg te noe men. Bij dit agendapunt deed zich een onver wacht incident voor. De heer Knuttel vroeg of hij het woord mocht voeren in deze ver gadering, daar hij wel eens in den Raad een onparlementair woord hoeft gebruikt. Dit was een zinspeling op het feit, dat in een vergadering van do S. D. A. P. voor de verkiezing aan den heer Knuttel wegens tijn onparlementaire uitdrukkingen het woord was geweigerd. Dit intermezzo ver wekte nogal hilariteit, vooral toen de heer GroenejveKl, S. D. A. P.'er, op des heeren Knuttel uitval reageerde. Met overgroofce meerdeiheid werd verwor pen het afwijzend prac-a-dvies 'van B. en IV. op een verzoek van de omwonenden om de Kehnöwegsteeg tussclien Haarlemmer straat en Apothekers-dijk af te sluiten. Er zal dus nu een voorstel tot afsluiting hemen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werd aangenomen het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het ver zoek van A. G. Bocnoka-mp om toekenning van een subsidie in de kosten van exploi tatie van oen autobusdiens'b Zoctermcer StompwijkLeiden. Inderdaad, is nu ook zeker nog niet de tijd gckc-men, om autobusdiensten te gaan subsidieeren. Maar wèl ka-n o.i. spoedig die tijd komen, dat een gemeente als Leiden zich geroepen moet achten, aan 't bestaan van deze ook en vooral zelfs voor haar zoo nuttige Verkeersmiddelen te on dersteunen. Natuurlijk werd er gepraat over het voorstel van B. en W. tot inwilliging van 't verzoek van het Comité tob herdenking van Iet Regeeringsjubileum van H. M. do Ko ningin, om van gemeentewege deel te ne men in een garantiefonds, te-n behoeve van de feestviering op 31 Augustus a.s., voor een bedrag ran 2000 gulden. Het voorstel werd aangenomen; alleen do so ciaal-democraten en de communist legen. In de avondvergadering werd even aan discussie onderworpen heb afwijzend pr.ae- adu-.es op het verzoek van do Oudercom- egg FEU9U.STON Een Baron-Bandiet. (Naar liét Duitsch.) 75) In dit geval ja, antwoordde de vrijheer, terwijl hij den baron vast aan staarde: ik vind zijne beweringen ge- loofswaardiger dan de uwe. Gij schijnt te vergeten, dat von Bremen de boezemvriend van Gustaaf Von Fallersïeben was, zeide do baron, die zijne kalmte had teruggevonden. Volstrekt niet, en ik vond het zelfs [prijzenswaardig, dat hij den sluier, die over den zelfmoord van zijn vriend zweeft, tracht op te lichten. Dan zou ik rneenen, dat hij zich in v.ijno verwachtingen deerlijk zal bedrogen Tien. Zijn eerstvolgende brief zal ons zekerheid verschaffen. Ha, iiij heeft u verdere mededeelin- jen toegezegd. Ja, en ik zal er zorg voor dragen, dat zij in mijne handen komen. "Waarom zegt ge mij dat? spotte lo baron. Ik zou niet weten, in welk op zicht ik dsze belangrijke mededeelingen vreezen had. Kon ik uw beleedigende achterdocht door overtuigende bewijzen logenstraffen, dan zou ik hel doen; nu achter blij/t mij niets meer over dan dit *an den tijd over te Laten. Do lago be weegredenen van ven Bremen zullen u later misscliien duidelijk worden, daar gij joij geen geloof schenkt, wazo het nutio- *°°s, thans neg meer woxdc-n daarover le DSspülen. missie der voormalige 3e klasse school aan do Medusastraat-, inzake de verstrekking van oho olpantof fels aan de leerlingen dier school. Er waren tegen .tedoöS^ verzoek vele doorslaande theoretische èn praetische bezwaren geopperdten slotte waren alleen de sociaal-democraten plus de communist Hierna is er lang gepraat .over do verzoe ken van den Leidsclien Be3tuurdersborad inzake werklcozcn-uit-kecring. In zekeren zin had de S. D. A. P.'er, de heer v. Stralen een dankbare taak met de verdediging zijner voorstellen die wij den langstelienden lezer bekend mogen ver onderstel! on omdat, er o. i. oen groot deel billijkheid in zat, zoo w ij zo op zichzelf beschouwen. Doch de regcering, die den toestand in heel het land heeft te bezien, te beoordeelen en te regelen, kan en zal vaalc anders mcelon te- slissen dan een gemeenteraad, alleen geroe pen om voor een beperkten kring te veror- done-n. En, waar het o.i. duidelijk was, dat de regcering met deze voorstellen niet zou meegaan, daar was het o. i. volko men te verklaren en alleszins te billijken, dat een groot: deel van den Raad zich ver- eenigde met heb afwijzend prae-advies van B. en W. v-oor slechts één der drie voor stellen des heeren v. Stralen (een grooter bedrag van het gezinsinkomen vrij te stel len bij de berekening van het totaal inko men van het gezinshoofd) werd een meer derheid van één gevonden. Dc bestrijding van de voorstellen, op zich relf beschouwd, was o. i. niet heel en al overtuigend noch die van den heer Wil brink noch die van den waarn. wethouder, den heer Ganders. Be heer Ganders toonde aan, dat do organisaties niet voldoende eer lijk of accuraat medewerken met het eri- siscornité, waaronder de v-erldoozens+eun ressorteert. En hij had daarvoor inslaande bewijzen, welko duidelijk demonstreerden, met hoe grccte toewijding en. zorgvuldig heid dit Katholieke Raadslid zijn lijdelijk wethoudersschap heeft waargenomen. Doeh heb fedb wan het ontdekken dier fouten en i misslagen bewijst reeds, dat er controle kan zijn en... dus, dat het niet noodza kelijk is, dat do goeden lijden onder de kwaden; en dan mag zulks ook niet ge beuren Voor de langdurige discussies over dit 1 onderwerp mogen wij verder wel verwij zen naar het gisteren geplaatste uitgebreid verslag. De kwestie, al of niet Levendaal dempen, werd uitgesteld om gelijktijdig te worden behandeld, mc-t een Mare-demping-voorstel. Dat zal dus een zitting worden, dia in het teeken van dempen staat. Op een vorige vergadering had de heer Dubteldeman geïnformeerd naar een ad vertentie in het L. D., waarin belangstel- lenden werden uitgonoodigd een of andere nieuwe machine in de Liehtfabxicken te komen bezichtigen, waarbij dan ambtena ren bun van voorlichting zouden dienen. Dozo advertentie was bedoeld „als grap" Lus® chen aanhalingste ekensenge plaatst door bemiddeling van de firma Dubbeldcman. Wethouder Sanders gaf den heer D. scherp te kennc-n het ongepaste van die advertentie en dus het ongepaste om er een serieuse interpellatie in den raad over te houden. Do waarn. voorzitter noemde de advertentie „kwajongens werk". Aan het einde der vergadering deod de voorzitter de verheugende mededeeling, dab wethouder Bots zijn werkzaamheden als zoodanig zou hervatten en bracht wel verdiende! dank aan don heer Sandcis, die zeer verdienstelijk tijdelijk elicits plaats 'had ingenomen. Ö5TD£ÖHSSEVBS8G ALPHEN AAN DEN RIJN. Qngeyal. Toen de landbouwer J. K. Dinsdagmorgen met paard en-beladen kaas brik den wegens bestrating voor het ver keer afgesloten Oudshoornsehen wog wilde passeer&n, braken van de wogen do vccren stuk, wa-anWu» <l«zo in elkaar zakte. Na dat do inhoud in een andere wagen was overgeladen, was K. genoodzaakt langs een omweg zijn reis te vervolgen. Honnaarsch9 kinderen. Maandagavond kwamen hier weder enkele Hongaarsche kinderen aan, om bij pleegouders verzor ging to vindon. Beperkt zich daartoe uwe geheele ver dediging? Gij moest er diet zoo lichtvaar dig overheen stappen; want ik vermoed dat wij nog een vreeselijke aanklacht moe ten bespreken; onder welke gij kon be zwijken. Dc baron lachte liooneud, maar zijn tach klonk gedwongen. Ik zou niet weten, wat ik nog te vree zen had, zeide hij. Lasteraars kan ik den mond niet sluiten. Blijft uw geweten kalm, wanneer gij aan den dood van Fallersïeben denkt? Mijn geweten? waarom niet. Gij blijft er dus bij, dat gij in gee nerlei opzicht aan deze zaak hebt deelge nomen. En bad ik dit gedaan, welk verwijt kon mon mij maken? Is het dan niet be wezen, dat de graaf zichzeben het leven heeft tenonic-n? Waa hij daartoe gedwongen tenge volge van eca Amerikaansch duel, dan kent gij mijne meening daaromtrent. Het cene dneif is zoo goed als bet andere. Ik beb gcon lust, den strijd daar over met u nogmaals te beginnen: de ver dere medcdcelingen van von Bremen zul len wel geloofwaardig zijn. De baron haalde diep adem: het was niet le betwijfelen, dat een scherp, belee- digend antwoord hem op de tong lag; doch hij bedwong zich en gaf het spel nog niet gewonnen. Indien von Bremen meent, zijn be weringen door bewijzen te kunnen sta ven; dat hij zich dan tegenover mij ver- toone, «at is het recht des beschuldigde, waarop ook ik aanspraak maak. 't Is mo- CODEGRAVEN. De Jubileumfeesten. De voorbereidin gen voor de a.s. jubileumfeesten zijn in vollen gang. Gisteravond was er gelegen heid voor opgave tot deelname aan het Openluchtspel, waaraan ongeveer 100 per sonen zullen moeten medewerken!, zoowel dames als heeren. An deze deelname zijn geen onkosten verbonden. Vereen, van Handcldrijvenden en Mid denstand. Ia de dezer flagen gehouden vergadering van Handeld rij venden en Middenstand werd mededeeling gedaa-u dat in de fcestweek in September een win kelweek zal v,-orden georganiseerd van II tot 15 September, waartoe bereids de win keliers van Bodegraven en de Overtocht werden uitgonoodigd. Tevens werd mede gedeeld dat de winkeliers op de Overtocht onder de gemeente Zwammerda-m vrijwil lig hebben besloten hunne zaken om 9 «tur des avonds to sluiboo. Hiermede ijr een einde gemaakt aan een wantoestand waar door het eene gedeelte der straat verplicht was te sluiten, terwijl een ander gedeelte gedeelte hunne zaken geopend konden houden. Tot afgevaardigde naar heb Bondscongres werd do voorzitter benoemd terwijl tob platasvervanger de heer C. Kraaij werd aangewezen. Aanrijding. Dezer dagen hielden een paar jongens een wegwedstrijd in ons dorp Een Duitsch meisje als dienstbode hier in betrekking werd zoodanig aangereden dat zij bewusteloos neerviel en met een ernstig verwonde arm moest worden opgenomen. De politie maakto van het gebeurde pro-! ces-verbaal op. Kamer van Koophandel to Gouda. Hedenavond vergadert te Gouda de Ka mer van Koophandel en Fabrieken. De agenda bevat o.m. het rapport dor com missie inzake kaai- en liggelden, alsmede een voorstel van den heer J. Beijen te Bodegraven inzake verbetering van den straa tweg_ .GoudaBodegraven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bouv/sn. Langs den TVassenaarschon weg zullen op den tuin van den heer G. J. Meijer voor rekening van don heer A. v. d. Oever- een tweetal woningen worden gebouwd. BoHenveilingen. Nu door de veilingen minstens zes veilingen zullen moeten wor den gehouden om vrijgesteld te zijn van registratierechten, zullen door de veilings- vereeniging „Bloembollenteeelt" in Juli niet één, doch met vrij groote zekerheid twee veilingen gehouden worden. Men fel van meening, dat de zesde veiling beter gehouden kan worden in Juli dan b.v. half September. NOORDWIJK. Gemeenteraad. De raad der gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorz. burgemeester Van Panbuys. Aanwezig allo leden. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. De Vcorz. doet mededeöeling van de in gekomen stukken, w. o. oen,adres van J. v. d. Niet en andere bewoners van de Piet Heinstraat en enkele andere straten, om verbetering van den toestand daar ter plaatse. De Voorz. stelt Yoor adressanten te be richten, dat zij zich moeten wenden tot de Mij. „De Toekomst", aan wie de straten in eigendom behooren. De heeren Admiraal en v. d. "Wiel vra gen of het gemeentebestuur hier zelf niets kan doen. Zoo de Mij. onwillig is, dan moet de gemeente zelf hier de hand aan slaan, want zij behoort to zorgen voor do belangen der ingezetenen. De heer Krau vraagt hoe het staat met de overname van deze straten. De Voorz. zegt, dat de onderhandelin gen over de overname nog niet zijn afgc- loopen. En een van die voorwaarden is, dat de straten in goeden toestand moeten worden overgedaan. B. en W. zullen echter overwegen of hiermede meer spoed be tracht kan worden. Ingekomen is verder een verzoek om ad- haesiebctuiging 7an den gemeenteraad van WymbriLseradeei aan een adres aan de rcgecring om een vloekvcrhod uit te vaardigen. Aangezien eenzelfde punt be handeld wordt in de wijziging der politie verordening, wordt het verzoek voor ken nisgeving aangenomen. Dc rekening van het Weeshuis, slui- gelijk dat hij zijne aanklacht op gezegden van Born wil ringen; maar Born haat mij wegens bijzondere redenen. Born was dc eenige getuige van dit Amerikaansche duel; wilt ge reeds nu de openbaringen van dien getuige. Ik moet u dringend verzoeken, geen vermoedens teu itcn, waarvoor gij in geen opzicht kunt instaan. Ik weet niet, of Born zich wel eens zoodanig vergeten zal, om het een of ander tegen mij to ver klaren; doet hij het dan zal het mij niet moeilijk vallen, hem van laster en logen to overtuigen,' en ik vertrouw, dat gij dit zult afwachten, alvorens den band te scheuren, dio tot dusver ons—aan elkan der verbond. Ik kon dit reeds nu doen; want gij hebt mij woorden gezegd die mij diep kwetsen en beleedigen moes ten ;maar ik verlies niet uit het oog dat ge tegen mij ingenomen en min of meer geprik keld zijt, door de verdachtmaking, met welke barones Ida mij vervolgt. Dat is een dwaling Duid het mij niet euvel, ik heb het maar al tedikwijls ondervonden, en de redenen, waarom het geschiedt, zijn u immers bekend. Ik wil wachten wat von Bremen verder schrijft, en hom dan uit dagen, mij zijne beschuldiging onbewim peld in het gezicht te zeggen. Gelooft gij dat von Bremen daartoe den moed niet bezit? Bezit hij dezen niet, dan is hij een lafaard; vertoont hij zich echter persoon lijk, dan zal liet mij niet moeilijk vallen, zijne beweringen te weerleggen. Het pleit al geenszins gunstig voor hom, dat hij het verleden van een mijner beste vrienden aan dat van mijzelven wil toetsen. Had ik tende met een batig slot van f 4721.24 Yi c-n een kapilaalvermeerdering van f 1521.11 wordt z. h. s. goedgekeurd. De secretaris doet hierna voorlezing van oen schrijven van den Commissaris van Politic, den heer Gooi, waarin deze er op wijst, dat in de vorige raadsverga dering door de heeren v. d. Meer (weth.) en Krau beschuldigingen zijn geuit aan zijn adres, waarbij hem ten laste is ge legd, dat hij bij eventueele solliciaties geen medewerking wilde verleenen aan pol.-agenten. Aan een door hem gedane uit- noodiging aan beide heeren om die be schuldigingen waar te maken en anders in het openbaar terug te nemen, is niet voldaan, weshalve hij verzoekt in de raads vergadering te mogen verdedigen en de bewijzen van die beschuldigingen te le veren. De lieer v. d. Meer zegt, dat hij er ver wonderd over is, dat dit stuk in den raad komt, terwijl het niet eens in de vergade ring van B. en W. is geweest. Hij stelt hierom voor het stuk gewoon voor kennis geving aan to nemen. Spr. betreurt het en vraagt, waar het heen moet, indien ieder zich gaat bemoeien met hetgeen in den raad geschiedt tn men niet meer vrij zou .zijn om te zeggen, hetgeen men wil. De heer v. Nes zegt, dat men in den raad tot op zekere hoogte kaji zeggen wat men wil. Hij wil geenszins beweren, dat de hoeren v. d. Meer en Krau onwaar- beid gezegd hebben, doch evenzeer kan hij begrijpen, dat de heer Gooi zijn eer en goeden naam benadeeld achten. Hij wilde den eomruis.ris wel gelegenheid ge ven zich te rechtvaardigen in de vergade ring van den raad. De lieer Krau zegt, dat dit bezwaarlijk zal gaan, want namen noemen van de bron, waaruit do gegevens zijn gekomen, kan alleen geschieden ten nadeel o van de personen, die de inlichtingen verstrekten. Al zou bovendien de heer Gooi gerechtvaar digd worden, de openbare mecning zal toch naast de aanklagers staan. De heer v. d. Meer beaamt dit en wijst er op, dat de agenten hier heusch niet in een hemeltje zijn, wat ook wol af te leiden valt uit liet feit, dat cr zooveel uit het politiecorps heengaan. De lieer Buyze wil in het belang der ge meente den commissaris hooren, welk voorstel gesteund wordt door wethouder Liefferink, die er aan toevoegt, dat alle agenten, die heen zijn gegaan, solliciteer den voor een betere betrekking. De Voorz. noemt liet een afkeurens waardige houding Yan de hc-eren van der Meer en Krau, dat zij zich verschuilen achter geheimhouding. Onder jongens ge sproken zou men zulks laf noemen. Voor hetgeen men zegt, moet men kunnen in- staan en. zoo noodig moet men zijn be weren bewijzen. Spr. steunt dan hot voor stel van den heer Buyze, doch zou dan in een besloten zitting willen gaan, omdat het gc-en aanbeveling verdient sollicitatie aangelegenheden in openbare zitting te be handelen. De heer v. cL Meer houdt vol, dat hij tot het laatste oogenblik in bet belang der personen zal zwijgen. De heer Van Nes ziet er het nut niet van in om den heer Gooi te hooren, indien de heeren Krau en v. d. Meer niets zoggen willen. De Voorz. zegt, dat zulks het geval is indien de heer Krau er zich niet wil uit draaien als de heer v. d. Meer. De heer v. d. Meer zegt, dat de Voorz. gevaar loopt er zichzelf in te draaien. Het voorstel van den heer Buyze wordt hierna verworpen met 76 stemmen. Tegen stemden de hoeren Krau, Van Went, v. d. Meer, v. Nes, Alkemade, Ad miraal en v. d. "Wiel; vóór de heeren Balkenende, Licffermk, Kruyswijk, Vink, Buyze c-n Meyer. De heer Gooi wordt dus niet in de ge legenheid gesteld bewijzen te noemen. Hierna komt aan de orde het verzoek van het bestuur der Christelijke U. L. O. school tot uitbreiding met een derde leer- lokaal. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen, mits de derde leerkracht voor vast wordt aangesteld. Na eenige discus sie z. h. s. aangenomen. B. on W. stellen vervolgens voor in do politieverordening een bepaling op te ne men, waarbij bet verboden is in het open baar fe vloeken, te razen of te tieren. De heer Krau (Comm.) noemt zulk een bepaling oen wassen neus. Er zal niets f meer en niets minder om gevloekt wor- dit verleden van Bom gekend, dan zou ik reeds lang mij van hem losgemaakt heb ben. Daarop viel niet te antwoorden, liet was immers mogelijk, dat von Bremen uit persconlijken haat tegen den baron de medcdcelingen verstrekt had. Hoewel de verdediging den vrijheer geenszins be vredigde, toch was er veel in dat waardes ring verdiende en men moest nu wachten tot von Bremen zijno aanklacht door be wijzen zou staven. De baron sloeg aandachtig de werking zijner woorden gade; het was in zijn be lang, do breuk, die onvermijdelijk was geworden, to verdagen, opdat hij tijd kreeg, zijne plannen te kunnen uitvoeren En dus denk ik, dat wij dien strijd laten rusten, tot de mededeelingcn Tan von Bremen gearriveerd zijn, hernam hij; eerst dan is voor mij het tijdstip van verdediging gekomen. Wat do brieven betroft, die onderschept zijn, dat blijft de vraag, of zij wol eens verzonden werden en is dit werkelijk het geval geweest, dan kimnen zij evengoed aan het postkantoor verloren zijn geraakt Dat kan immers nog altijd 'onderzocht worden, en ik zelf verlang dit onderzoek. Von Bremen moot bij den postdirecteur een klacht indienen, dat zijn brieven niet ter bestemder plaatse zijn gekomen; dan wordt van dien kant bet onderzoek geleid De vrijheer zweeg nog altijd; hij had de handen op den rug gelegd en wandelde langzaam op en neder. Misschien had hij toch overhaast gehandeld,aan von Bre men's beweringen oen te -groot geloof ge schonken en de vermoedens van Ida niet rijp genoeg overdacht. den, meent hij. Het voorstel wordt hierna aangenomen met 11—2 stemmen. Tegen de heeren Krau en v. Nes. B. en W. stellen vervolgens wijziging en aanvulling voor van art. 31, waarbij be- paald wordt, dat vervoer van allerlei ar tikelen, als mest, krullen enz. zoodanig moet geschieden, dat daarvan niets op. straat kan vallen. Na eenige bestrijding wordt het yooiv stel teruggenomen om een beteren redac- tievorm te kiezen. Besloten wordt de noodslachljnaals fe-> genover de gasfabriek te veriiouwen. Z. h. s. goedgekeurd. Hierna komt aan de orde het voorstel tot aanleg van een weg naar het Lange- veld, waarbij B. en W. voorstellen om medewerking le verleenen aan plannen om in het Langeveld te stichten een auto-' baan, motorbaan, wielerbaan en vlieg kamp. De Centrale administratie-maat schappij te Amsterdam, van welke dezo inderdaad grootsche plannen uitgaan, wcnscht dezo terreinen, 6.5 K.M. ten Noorden van Noordwijk gelegen, door mid del van goede toegangswegen bereikbaar te maken. Een van deze wegén, oen autoweg, zal bij een breedto van 4 M. f 91.000 vorde ren aan aanlegkosten. Hij zal loopen van Noordwijk aan Zee naar het Langeveld. B. en W. doen aan den Raad liet voor stel om onder zekere voorwaarden in de aanlegkosten van dezen weg 75 pet. hii te dragen tot een maximum van f75.000. In hun toelichting merken B. en TV. op, dat van te voren niet met wiskundige ze-» kerheid is te zeggen, of deze plannen sue ces zullen hebben, maar dat deze onz**-*r- heid geen motief mag zijn om hulp a' ta wijzen, omdat altijd in dergelijke beslis singen een element van risico naijverig is. Indien de plannen slagen, en B. en "V. hebben daarin een goed gefundeerd ver trouwen, dan zijn de vnordeelen v.»or de gemeente zoo tastbaar, dat de uitgaaf vol komen gewettigd is. Mochten de plannen ook maar god eelt fv lijk slagen, dan nog i3 do uitgaaf verant woord uit een oogpunt van gemeentelijk belang, omdat zoo talrijke combinatie*, van sportplanncn gedacht zijn, dat dc. baan rendc-eren kan, als een onderdoe! daarvan zou blijken niet rendatel te zijn. Er is dan c-en groot, vlak, aaneengesloten terrein, dat is le bereiken langs goede toe gangswegen in het centrum des lands, tus schen groote steden. Zulks onder bepaalde voorwaarden. De- heer Admiraal zegt, dat het prae-- advies van B. en TV. hem ton zeerste Ieurstelt. Hij vindt daarin, dat, indien da zaak niet rendeert, de gemeente toch een goeden verbindingsweg heeft met rl«n Ruigcn Hoek. Toen eenige. jaren geleden een verzoek werd ingediend cm een goed vaarwater naar zee, vroegen R. en TV. of de zaak rendeeren zou. Dit alleen wil hij thans ook B. en TV. vragen en hij vindt, het plan onverantwoordelijk, waarom hijf zijn, stem er niet aan kan geven. De heer Meyer zou, indien het voorstel nvordt aangenomen vooral Noordvijkse.bg arbeiders tewerk gesteld willen, zien. Rif zou ook len goede koincn aan do steunve:-*. leening. De Voorz. zegt, dat het moeilijk is een bepaalde voorwaarde !e stellen. TVel zou men kunnen bepalen, bij voorkeur deza arbeiders aan te nemen. De heer Krau vraagt of de plannen ook' doorgaan, als de gemeente geen geld geeft Vorder vraagt hij, of ook andere gemeen- ten geld geven.TJ.ij achtte hot boter f 75.000 te besteden aan de oprui icing \an do krot ten in Noordwijk zelf. De heer Alkcmado wil bet nul van do zen weg bespreken. De bestaande wog, dio Noordwijk met Noordwijkcrhout verbindt, is korter en daarom ziet hij ^t nut er niet van in. De heer Euyze acht de kosten niet zoo hoog, indien men beschouwt welke vcor- dcelen het voor do gemeente kan mede brengen. Een uitgaaf van f 8000 por jaer verkrijgt de gemeente aan Mastingcn-e.d. w»I weer terug. De heer v d. Wiel noemt de nnclc-rne- ming oneconomisch, waarbij onmogelijk kan gezegd worden, welke do resultaten zullen zijn. Verder vraagt hij, of con der gelijke inrichting wel bestaansrecht hooft voor Nederland. Hij zou bet o-dd liever willen besteden voor lwt vaartnlan. Ten- Ik neem uw voorstel aan, zeide hij na eeno lange pauze, en ik wonsch, flat gij er in slaagt, u van de achterdocht te zuiveren. En blijven wij lot zoolang gcedo vrienden? vroeg de baron. TVanneer ga uw wantrouwen tegen mij niet bedwingen kunt; indien de brief van von Bremen u van mijn schuld overtuigd heeft, dan acht ik het raadzamer, dat wij reeds nu scheiden, want dit wantrouwen maakt da goede verstandhouding tusschon u, da barones en mij toch onmogelijk. Ik zou er dan van moeten afzien, u te vergezellen en u tot gids te dienen. Of gij ons deze diensten nog thans wilt bewijzen, staat aan u, antwoordde do oude beer: het voorgevallene spijt mij zeer, doch nu valt er ook niets meer aan te veranderen. Aan de overige mededoen lingen van von Ercmc-n zou ik geen bij zondere waarde hechten, indien de brieven maar waren aangekomen. 1 Ook dat zal, naar ik hoop, zich op helderen; ik zal alles in het werk stellen, om de waarheid te ontdekken, en ik zeg u nogmaals: vóór alles moet bewezen zijn, of de brieven inderdaad werden, ver zonden. Gij wildet heden met de bezichtiging der kerken een aanvang maken. Ik stel een tocht op do Pincio voor; wij temen. j door het Corso terug cn dan verder v ar het kapitool, Colossc-um on Latoraan. Von Skm fris schudde het hoc id. -1 ""'3 'TV v rigl.) 1

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3