meene stemmen hieraan vooralsnog niet te voldoen. De voorzitter zeide dat, aangezien dit besluit in strijd is met de wet, hij hier van bericht zal zenden aan Ged. Staten. Verder kwam aan de orde een schrijven van den Minister van O., K. en W. waar uit blijkt, dat de gemeente verschuldigd is een bijdrage in de kosten van drie leerlin gen aan do It. H. B. S. te Hoorn, rvoor het tijdvak Sept.-Dec. 1922, een bedrag van f 309.32. De voorzitter zegt dat dit niet op de ouders mag worden verhaald; het moet binnen 30 dagen worden voldaan, weshalve hij voorstelde tot storting over te gaan. Met algemeene stemmen besloot de Raad echter niet te bc43len! Daar ook dit besluit is in strijd met de wet, zal de voorzitter hiervan bericht zen- ien aan Ged. Staten. (Hbld.) Een honderdjarige overleden. In den ouderdom van 103 jaar is te Sche- veningen overleden mevr. de wed. Zilver geb. de Jong. Op haar tOOen verjaardag, toen zij nog een krasse vrouw was, heeft Prins Hendrik haar ook bezocht. Moeder's wensch. Clinge Doorenbos dicht in de „Tel.":: Moeder kijkt in 't rose wiegje - .j, Haar haar eerstgeboren kind. Waarin z' al haar idealen Duidelijk bewaarheid vindt. i En ze mijmert over „toekomst", Hoe haar zoon opgroeien moet:' Deglijk, zacht, solied en krachtig, Veel gevoel, verstandig, goed. Al dat moois vat ze te zamen In één wensch, precies van pas? 't Jochie worde zoo, als destijds Zij dacht dat de Vader was. Collega's. Landlooper tot motorrijder: „Gegroet col lega!" Motorrijder: „Wat collega! Wat heb ik «mt jou te maken?" Landlooper: „Nou jij maakt den weg toch *ok onveilig." „Msb." ^^aÊcHTZOMEii ,ga Draadlooze telegrammen. Zaterdag heeft voor 't kantongerecht te ^-Gravenhage terecht gestaan de directeur van de N. V. Kollandsch Nieuwsbureau te *s-Gravenhage, ter zake van het opnemen «an draadlooze telegrammen, die voor een mder bestemd zouden zijn. De ambtenaar van bet O. M. eischte een ooete van f 25 of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter zal Zaterdag a^. schriftelijk vonnis wijzen. ■■■mm. «h.ipw H Land- en Tuinbouw Mond- en klauwzeer. Stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 1017 Juni 1923. Aantal Provinciën yeebeslagen gemeenten Utrecht 1 1 Noordholland. 3 2 Zuidholland 37 18 Zeeland. 1' 1 Noordbrabant 1 i' Limburg 7 Overige provincies Totaal 50 25 LUCHTVAART Vliegongelukken. Do bekend? Fransche vlïegcrjier Jean Casals is Zate'dag van Londen naar Pa rijs vliegende, boven bet boseh van Deville, dicht bij Granvilligniere in het Oisegebied met zijn vliegtuig van een hoogte van 6000 M. neergestort en gedood. Mercanti, de Italiaansche Minister van Luchtvaart, die zich per vliegtuig van Pa rijs naar Londen wilde begeven, om aldaar aan het luchtvaartcongres deel te nemen, heeft in Marais nabij het meer van Bour- geS tengevolge van een motorpanne moeten 3anden. De minister liep verschillende kneu zingen op, terwijl een zijner armen is gebro ken. Zijn leven is niet in gevaar. Uit Londen wordt gemeld: Geduren de een 400 mijl-wedstiijd voor vliegtuigen is een der vliegmachines, waarin majaar Foote gezeten was in brand gevlogen en nabij Ohersey naar beneden gestort. Foote verbrandde levend. w j. Amundser/s Pool vlucht. Een nieuwe poging? Uit Nome (Alaska) wordt gemeld, dab •Amundsen voornemens is alsnog te be proeven over de Noordpool te vliegen, ■wanneer zijn machine hersteld is. ygT BE OMEmESG NIEUWKOOP. Vaccinatie. De kostelooze inenting heeft plaats op Donderdag 5 Juli a.s., 'a middags 12 uur in de O. L. SchooL NOORDEN. Vaccinatie. De kostelooze inenting heeft plaats op Vrijdag G Juli a.s. 's mid dags 12 uur in de O. L. School. NOORDWIJK. Lijk aangespoeld. Gisternacht is op het strand ongeveer 5 K.M. ten Noorden van Noordwijk aan Zee aangespoeld hot lijk van een tot nog toe onbekend geble ven persoon. Op zak had hij uitsluitend Engelscho munten, zoodat het vermoeden voor de hamd ligt, dat de drenkeling een Engelschman is. Politie. Tot agent van politio zijn met ingang van 1 Juli a.s. benoemd: J. Wagenaar te Oudekerk, J. Smits te As- jen, en A. Plomp te Koeken gen. RIJNSBURG. Ongeval Zaterdag kreeg detf zoon van Nio v. d. Mei een stoot van een koe. Het ongeval liet zich eerst ernstig aan zien, doch liep nog vrij goed af. Verkooping. Bij onderhandsche ver knoping is het huis van den heer M. Schoneveld, staande aan den Vliet N.Z., nabij do kippenbrug overgegaan aan de firma Meto uit Noordwijk voor den prijs van f 3000. De heer M. zal er een kruidenierszaak •in exporteeren. Lijst. Bij den heer Schipperius ligt een lijst ter teekening om te pTotestee- Ten tegen het betalen der hooge belasting hier ter plaatse. VOORHOUT. Holland's Bloembollenkweekers Genoot schap. Dit Genootschap vergaderde op Zaterdag j.l. in Café Boerhaave. De voor zitter, de heer W. v. d. Laan, zegt in zijn openingswoord, dat de leden bij elkaar zijn gekomen, om over de prijzen, voor de te leveren bollen in dit seizoen te beraad slagen en dat men ten opzichte dier prij zen optimistisch gestemd kan zijn. Wij moeten de prijzen niet alleen ramen, doch ook trachten zich aan die raming te houden, anders maakt men dit tot een paskwil. Tot afgevaardigden naar de Algemee ne Vergadering, te houden op Maandag (heden) te Haarlem, worden gekozen de heeren L. P. Zonneveld en G. M. Prins en tot plaatsvervangers de heeren P. WTarmerdam en P. v. d. Zonland. Hierna heeft de prijsraming plaats. Bij de rondvraag vraagt de heer Hoo- gervorst of de prijsraming in 't vervolg niet iets vroeger kan plaats hebben, waar op de voorz. antwoordt, dat men eeniger- mate een maatstaf heeft als al iets ver kocht is, en men dan ook beter 't gewas kan beoordeelen. Het zal vroeger of later plaats hebben al naarmate de bollen vroeg of laat rijp zijn,. Desniettemin zal er op de Algem. Vergadering over gespro ken worden. De heer G. M. Prins wil op vergaderin gen als deze, een verloting houden om meer leden ter vergadering te krijgen. De voorz. belooft a.s. winter een verloting te houden. In den zomer moet men niet te lang vergaderen. De heer v. Werkho ven wil aan 't a.s. Regeeringsjubileum deelnemen. Do voorz. zegt, dat wel niet een der leden daar iets op tegen zal hebben. Hij vraagt f 25 uit de kas te mogen nemen voor een prijs voor de mooiste groep in den optocht. De vergadering geeft het be stuur een vrij mandaat. Zoo mogelijk zal men, als afdeeling, deelnemen en een groep voorstellen. De heer v. d. Zonland vindt, dat een vakgroep zoo weinig aan dacht trekt. Wie mee wil doen zal zich tij dig bij het bestuur aanmelden en dan zal overwogen worden of men al dan niet, als zoodanig zal meedoen. De lieer v. d. Nouland vraagt, daar op op laatstgehouden Algem. Verg. besloten is, een regeling te treffen, tot vernietiging van kleine darwintulpen, hoever men aan dat besluit uitvoering beeft gegeven. De voorz. antwoordt dat zoowel de voorstel ler, de afd. Beverwijk, als de Algem. Ver gadering, wel do wenschelijkheid van ge noemde maatregelen naar voren hebben gebracht, maar niet aangegeven hebben, zulks uit te voeren. Daar echter darwin tulpen meer door groote kweekers (expor teurs) dan door kleine kweekers geteeld worden, is deze zaak aanhangig gemaakt bij „De Algem. Vereeniging v. Bloembol lencultuur. Wij leven dus in afwachting. Na een woord van dank aan de aanwezi gen sluit de voorz. hierna de vergadering. Personalia. De heer J. H. M. Bullen, ambtenaar ter Secretarie alhier, is als zoodanig benoemd te Lisse. SPORT VOETBAL. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. De uitslagen. Voor de extra competitie. Haarlem: HilversumS. V. V. 13 Men sclirijft ons uit Alphen: Zondag werden serie-wedstrijden geor ganiseerd door de vereeniging „Alphen" van de 3do afdeeling. Deelnemende elftal len: Boskoop I, Al to I, Alphen III, G. S. V. II. De uitslag der wedstrijden was als volgt: BoskoopAlto 30; G. S. V. II Alphen III 21; Verliezer AVerliezer B 07, Winnaar AWinnaar B 03. Door dezen uilslag behaalden G. S. V., Boskoop en Alphen resp, den lsten, 2den en 3den prijs. DI0C. HAARL. VOETBALBOND. J uniores-Competitie. Afdeeling B. Leiden' IILeiden III 60 Leiden IIILeiden II 14 R. K. V. V. E. M. S. Men schrijft ons uit Noordwijkerhout:' Gisteren was het voor E. M. S. een be langrijke dag. Niet minder dan drie elftal len moesten spelen voor de Seriewedstrij den welke in 't Hoornpark te 's-Gravenhage gehouden werden: 12.30 uur: E. M. S. IVios I 02 2 uur: E. M. S. II—Celeritas III n.g. 2 uur: E. M. S. Ill—AV. V. II 4—0 Omstreeks 10.30 uur vertrokken vanaf het clublokaal 4 auto's met bestuur, spelers eD supporters. Do auto's waren getooid met de clubkleuren en van de noodige instru menten voorzien. In feestelijke stemming werd de reis over Noordwijk, Katwijk, Wassenaar aanvaard. Omstreeks 12.30 werd Hoornpark bereikt, en dachten wij heb eerste te zien spelen, wat echter niet ging daar het programma gewijzigd was, zonder dat E. M. S. tijdig daarvan in kennis gesteld was. Terwijl de wedstrijd E. M. S. II—Celer. III niet door ging wegens niet opkomen van Celer. E. M. S. ni wist met 4van A. V. V. II te winnen. Na twee uur wachten kon eindelijk dc wedstrijd E. M. S. IVios I aanvangen op 'n terrein wat meer op hooiland dan op een voetbalveld geleek. 5t Verloop vaa de zen wedstrijd was saai. Vies I won met 20. E. M. S. was heel nist, wat wij ge wend zijn, wat ons inziens kwam, omdat zij met 4 invallers speelden. De terugtocht werd aanvaard via Oegst- geest, Voorhout, en pl.m. 8.45 uur Noord- wijkerhout bereikt. Onder vroolijk gezang en muziek werd het dorp rond gereden waar alles naar buiten kwam, totdat bij het clublokaal de stoet ontbonden werd. 't Is behoudens de teleurstelling op Hoornpark voor E. M. S( een genotvolle dag geweest; er heerschte zoowel op de heen- als op de terugreis een vroolijke stemming. Het Bestuur kan dan ook met genoegen aan dezen dag denken en is er ten volle in geslaagd aan de leden een uitgaans dag te bezorgen. Als de leden dit nu maar weten to waardeeren! Seriewedstrijden L.F.C. Men schrijft ons uit Lisse: Onder begunstiging van prachtig weer zooals we Zondags in geen weken hebben gehad, werden gisternamiddag op het R.-K. Parochiaal Sportterrein aan de Es- selaan de seriewedstrijden van L.F.G. voortgezet. Te ruim half twee kwamen on der leiding van scheidsrechter Platte ni 't veld „Zwaluwen I" uit Haarlem en „Concordia I" uit Hillegom. Deze laatste wint den toss en speelt met de zon achter zich. Als Zwaluwen heeft afgetrapt ont wikkelt zich al dadelijk aan heide zijden een vurig spel. Concordia bleek iets in de meerderheid. De Zwaluwen-verdediging was echter in uitstekende condidtie, zoo dat de Hillegommers een overwicht niet in doelpunten wisten uit te drukken. En kele corners leverde voor geen van beiden iets op. Rust kwam met 'n blanken stand. Na rust wist Concordia echter spoedig de leiding te nemen, welke punt spoedig door een tweede werd gevolgd. Dit scheen de Zwaluwen toch wat bar en ze zette er alles op om minstens de eer te redden. Zij had echter het ongeluk door een beenbles suur een man te moeten missen, terwijl de doelman van Corcordia alle aanvallen behendig wist te retourneeren. Vóór de scheidsrechter einde floot wist Concordia het derde doelpunt te bemachtigen, zoo dat zij won met 30. De belangstelling was groot Om ruim 3 uur had vervolgens een vriendschappelijke ontmoeting plaats (us- schen Union uit Amsterdam en L.F.C. I alhier. De belangstelling was intusschen enorm geworden. De captain van Union biedt allereerst met een hartelijke toe spraak aan den aanvoerder van L.F.C. een prachtig bouquet aan, waarvoor onze captain in hartelijke woorden dankte Union raadt vervolgens gelukkig, ver kiest tegen zon in te spelen, waarna onze Benjamin-voetballer, een vierjarigen Cor van der Aart, het Ieder aan het rollen brengt. Aan beide zijden ontwikkelt zich al dadelijk mooi en bijwijlen vurig spel. Enkele aanvallen worden gedaan welke afstuiten op de verdediging. Het mocht den midvoor van L.F.C. echter spoedig gelukken de leiding te nemen welke goal al spoed is- door een tweede werd gevolgd. Dit liet Union niet onbetuigd en zij wist na een mooie doorbraak de stand te ver kleinen: 12. Met dezen stand komt rust Na rust wist Union al spoedig den gelijk maker te bemachtigen. Eenigen tijd ging het spel, mooi spel, tamelijk gelijk op met L.F.C. als in do meerderheid wat haar aanvallen betreft. Dit bleek ook het bost hieruit, dat zij,_ vóór de scheidsrechter einde fluit, nog twee maal wist fe doeïpun ten, zoodat L.F.C. dezen mooien wed strijd won met A2. Het talrijke publiek heeft zeer zeker uitstekend genoten. Liefdadigheidswedstrijden te Voorhout. Onder groote belangstelling werden gis teren te Voorhout de liefdadigheidswed strijden voor Herwonnen Levenskracht ge speeld. De eerste ontmoeting tusschen K. F. C. I en V. F. C. II eindigde met 34 in het voordeel van eerstgenoemde. Met muziek werden daarna V. F. C. I en S. M. G. I naar het terrein geleid, waar onder leidingWan D. Bader te ruim halfvier be gonnen werd. Van den aftrap direct een S. M. C.-aanval. Bader zet voor, doch de doelman redt. Daarna hetzelfde spelletje,- doch de Voorhouters komen er beter in. Als allen denken, dat de bal achter is, maakt de V. F. C.-rechlsbuiten van dit misverstand gebruik om Kruyssen te pas- seeren, spoedig gevolgd door een hard in gezetten bal van den linksbinnen. Even vóór de rust moet ook echter de V. F. C.- keeper visschen en wordt cle tweede helft begonnen met 21 voor V. F. C. Tijdens de rust worden beide elftallen vereeuwigd om spoedig weer tc beginnen. S. M. G. heeft haar opstelling gewijzigd. Schouten speelt achter en Van Rijn voor. Dat gaat 1 beter. De eerste 10 minuten gaat het spel gelijk op, waarbij de Voorhoutsche linker- wing zeer gevaarlijk is. Maar de S. M. C.- verdediging is safe. Dan komt het: 3 doel punten in G minuten. S. M. G. is niet meer te houden. De V. F. C.-keeper voorkomt echter een grooter score. Hij werkt schit terend. Eenige keien van Haas en Kop pers keert hij verdienstelijk. Een ver schot van Bader kan Uljee met zijn hoofd niet bereiken en weer vergroot J. Koppers den voorsprong. De wedstrijd is spannend. Het publiek moedigt aan. V. F. C. speelt goed, doch de rechterwing der Warmon- ders is te vlug en voert den stand op tot 63. Langzaam verstrijkt de tijd en als de scheidsrechter, die zeer verdienstelijk leidde, einde blaast, heeft S. M. G. de medaille gewonnen. Hierna veteranenweds'trijd met lach succes. De R.-K. muziekvereeniging „St. Cecilia" verleende, onder leiding van haar directeur, den heer M. Bolderdijk, uit Leiden, geheel belangloos haar medewer king. De edelachtbare heer Burgemeester dankte namens H. L. allen, die tot het slagen van dezen middag hadden mede gewerkt en zegde de verguld zilveren me daille, ter beschikking gesteld door H. L., toe aan S. M. C. De kaartenverkoop had voor H. L. f 83.76 opgebracht. Een aardig succesl ZEILEN. De Nederlandsche zesmeters. Zaterdag had op de Kaag een onderlin ge zeilwedstrijd plaats tusschen de nieuwe Nederlandsche zcsmeterjachten. Eerste werd de „Willem Sex", gezeild door den lieer mr. J. Carp; tweede was de „Hollands Hope" gezeild door den heer P. L. Lucassen. De „Willem Six" had evenwel een der boeien verkeerd genomen en werd daardoor uitgesloten, zoodat „Hol lands Hope" officieel de overwinning be haalde. Een dergelijke overwinning wensch- te echter de heer Lucassen niet te aanvaar den en zeer sportief bood de praeses van do „Koninklijke" dan ook aan den wed strijd over te zeilen, hetgeen zal geschie den. RuitenS. Berichten De uitbarsting van de Etna. Do hevige uitbarsting van de Etna is sterk verminderd. Linguaglossa is buiten gevaar. F.en nieuwe gift des Pausen. Zijne Heiligheid de Paus heeft aan den bisschop van Acireale een nieuwe gift van 25.000 lire gezonden voor de slachtoffers der Etna-uitbarsting. Schipbreuk van de Sloterdijk. •De stoomer „Sloterdijk" van Madras, be stemd naar Rangoon, heeft schipbreuk ge leden op 90 mijlen ten Oosten van Madras en roept hulp in. Tien personen levend verbrand. De Fransche bladen melden, dat op 20 dezer te Chicago bij een brand in een loge ment, tien personen, van wie negen negers levend zijn verbrand. De brand moet zijn ontstaan door het springen van een in den kelder verborgen distilleerkolf, waaronder men den geheelen nacht een vlam had. laten branden. Jeugdige bandieten. Na e»en uitgebreid onderzoek beeft do politie op een kostschool nabij Brussel twee kinderen van 131 en 14 paar gearres teerd. Met geld, dat zij van hun ouders hadden gestolen, hadden deze bandieten een revolver en 40 patronen gekocht; zij hadden zich daarmee in het bosch van Soignes verdekt opgesteld, dicht bij een der hoofdwegen, met het doel voorbijgan gers aan te houden en te berooven. Dit gelukte hun nu en dan; zij begaven zich den volgenden dag naar Brugge en Knocke waar zij talrijke misdaden pleegden, en o.a. een jonge vrouw onder bedreiging met de revolver, een bedrag van 2000 francs af persten. „Tel." Gevecht mot zeemonsters. Een Reutertelegram aan de Engclsche bladen maakt melding van een gevecht met een drietal reusachtige zeemonsters, eenige mijlen buiten de haven van Vera Cruz (Mexico). Het kabelschip „All America", was bezig kabelboeien te demonteeren. Een viertal matrozen werkten in een kleine boot aan een boei, toen een groote haai hen aanviel. Ofschoon fle mannen in de boot met een riem op de rugvin van de baai losbeukten, konden zij bet ondier niet op de vlucht drijven. Een der matrozen werd door de geweldige beweging, die het monster maak te, in bet water geslingerd, maar kon ge lukkig nog juist bijtijds in de boot worden gehaald. 1 Het duurde twee uur, voor men het ka belschip weer kon bereiken, maar de be manning la-ter werd aangevallen door drie reusachtige oetopi, die langs een stuk ka bel aan dek waren gekropen en met hun lange vangarmen do bemanning bedreigden. Hamers, messen en bijlen moesten er aan te pas komen om de octopi onschadelijk te maken, hetgeen tenslotte gelukte. Een spoorweg door de Sahara. Binnenkort zal in de Fransche Kamer een wetsontwerp voor den aanleg van een spoorweg dwars door de Sahara .worden behandeld. De correspondent van de Times" meldt over de ontworpen plannen de volgende bijzonderheden: De spoorlijn zal lcopen van Oran, aan de kust van de Middellandsche Zee, over Colomb Bekaar, Faurirt en Tosaje en ver volgens over de rivier de Niger tot Waga- doegoe, dus tot in het hart van de vrucht bare streek ten Zuiden van Timboektoe en Tosaje, tusschen welke plaatsen de Niger een aanzienlijke bocht maakt. In deze streek wonen 7 millioen inenschen. De nieuwe spoorwegverbinding is der halve uit economisch oogpunt van het grootste belang. Zij zal de .ontwikkeling van de vruchtbare landstreek, welke zich ten Zuiden van de Sahara uitstrekt, ten zeerste bevorderen. \Se£e5isciaappe§«jke Besnshlen Opgraving van een urnenveld nabij Rijssen Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Op uitnoodiging van de Twentsche Oud heidkamer te Enschede, is door dr. Hol- werda, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, daarin bijgestaan door den heer A. E. Remouchamps, assi stent aan hetzelfde museum, een uitge strekt urnenveld ontgraven tusschen Rijs sen en Markelo. Ruim honderd bijzettingen van verbrande menschenresten, al of niet in urnen verzameld, konden worden gecon stateerd. Het grafveld was door enkele hoogcr op geworpen urnenheuveltjes duidelijk te her kennen. De meeste dezer waren evenwel reeds vroeger geplunderd of vergraven. Doch daarnaast werden tal van bijzettin gen gevonden waarvan de aanwezigheid door geen enkele welving van het terrein verraden werd. Vermoedelijk ten gevolge van het herhaaldelijk afplaggen van de heide bevonden de urnen, of zoo deze ont braken de beenderplekfcen, zich op zeer ge ringe diepte; deze omstandigheid liet toe in betrekkelijk korten tijd een groot aan tal sleuven door het terrein te trekken, waarin de sporen van de kringgreppels, waarbinnen de bijzettingen zich steeds be vinden, zich duidelijk tegen den lichten heidegrond afteekenden. Zoo werd de ge- heele aanleg van het grafveld, dat zich over een lengte van ongeveer 200 meter bij een breedte van pl.m. 50 meter uitstrekte, in kaart gebracht. In het geheel werden niet minder dan een veertigtal urnen, waarvan enkele met een bijpotje, uitgegraven. Vele vertoonden, een voor ons land ongewonen vorm. Voor al opvallend zijn enkele emmervormige ur nen van een broede versierde kraag voor zien. Van fijnere techniek getuigen de ge polijste vormen met spit suit staande wand en waarvan de bovenste helft met ingesne den driehoekfiguren iB bewerkt. Deze laatste schijnen wel met de Lausitzcultuur in verband te staan, evenals overigens sommige bijpotjes met hoogen rechtop- sta-anden hals en van twee oortjes voor zien. Andere onversierde gladde exempla ren hebben weer een minder duidelijk uit gesproken karakter. Een enkele urn van zwartbruine aarde heeft een slank gevormd voetje zooals dat bij La Tènc-aardewerk meer voorkomt. Zeer merkwaardig was bij dit urnenveld dat een iets hooger gelegen heuvel uit- heideplaggen opgeworpen, drie concentri sche kringsporen vertoonde. De buitenste dezer was duidelijk als een greppel te her kennen zooa-ls die rond de op gewone wij ze bijgezette urn werd gegraven. Doch de twee binnenste deden veeleer denken aan een soort palissade die den heuvel heeft omgeven. De buitenste kringgre-ppel was op één punt onderbroken, zoodat op die plaats een soort ingang mag worden ver ondersteld. Een andere typische wijze van bijzetten, n.l. in langwerpige bedden zooals die door dr. Holwcrda o.a. te Haarle bij Ootmar- sum en ook te Riethoven werden gevonden kon hier worden geconstateerd. Een vier tal van dergelijke bedden werd ontgra ven waarvan een do ongewone lengte van 30 meter bezat. Opmerkelijk is het dat zoo'n groote aanleg toch slechts voor heb bijzetten van een enkel persoon was be stemd. Vastgesteld werd ook dat het don kere spoor, dat deze bedden omgeeft van een anderen aard is als dat door de cir kelvormige greppels nagelaten: vulling en diepte doen vermoeden dat men te doer heeft met een standspoor van een soort heining of van een van boven met plaggen afgedekten bouw. Ten slotto werd nog een bijzetting ge vonden, binnen een hoefijzervormig spoor gelegen. Het onderzoek van dit laatste wees uit dat de twee iets naar elkaar toe- nijgendo uiteinden ruim een meter in den bodem doordringende paalgaten -bezaten. Onwillekeurig denkt men hierbij aan bij zettingen in schuurvormige grafgebouwtjes zooals die b.v. in Duitschland (Kelmsdorf) uit den bronstijd zijn bekend. Naast deze ongewone wijzen van bijzet ten kwamen te Rijssen doorgaans graven met do bekende cirkelvormige greppeltjes voor. Sommige dezer waren slechts li M. in diameter; de meeste echter w-aren drie a vier meter, terwijl de grootste tot oen moter of acht maten. Het grafveld van Rijssen mag als een der belangrijkst© van ons land worden be schouwd en het komt op één lijn te staan met die van de Hamert, Riethoven en Val- benswaard. Do nauwkeurige bewerking van het verzamelde kostbare archaeologi- sche materiaal zal vermoedelijk onze ken nis van de oude bewoners van ons Twente helpen verrijken en hare verwantschap met volken uit naburige landen duidelijker in het licht steller. StooKivacsrSberschSen STV. MIJ. NEDERLAND. BATJAN, vertr. 22/6 v. Batavia. JOHAN DE WIT (uitr.) vertx. 22/6 T. Colombo. KONINGIN DER NEDERLANDEN, vertr. 23/6 v. 'Amsterdam. KON. NED. STB. MIJ. BACCHUS vertr. 22/6 v. Rotterdam. IRENE vertr. 22/6 v. Malta. IRIS vertr. 22/6 v. Oporlo. JUNO vertr. 22/6 v. Messina. YULCANUS vertrt. 22/6 v. Hamburg. V KON. H0LL. ^.LOYD. ZAANLAND arr. 22/6 te Antwerpen. ZEELANDIA (uitr.) arr. 22/6 te Mon tevideo. WATERLAND arr. 22/6 to Hamburg. HOLLAND-AMERIKA LIJN. LEERDAM vertr. 21/6 v. Vera Cruz. SPAARNDAM vertr. 22/6 v. Coruna. HOLLAND AUSTRALIË LIJN. MODJOKERTO (tluiisr.) vertr. 22/6 v. Alexandria. H0LL. OOST-AFRIKA LIJN. 'ALUDRA .thuisr.) arr. 22/6 te Man seile. - BOVENKERK vertr. 22/6 v. Hamburg. MERAUKE (uitr.) arr. 20/0 te Zan- zibar. v; HOLLAND' WEST-AFRSKA LIJN. HERMES (uitr.) vertr. 20/G v. Bon deaux. - s IJSELSTROOM vertr. 20/0 v. Dalar. R0TTERD. LL0YD. MALANG ver Ir. 23/6 v. Rotterdam. RGTTERD. ZUID-AMER1KA- LIJN. 'ALCHLBA (thuisr.) arr. 22/6 to W» Grande.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4