„Be Lelteofie Cini" Tweede Blad, laandag 25 Juni 1923 BlMggEHijMEB „EIGENDOM IS DIEFSTAL." Aan de „Vrije Socialist" was dezer da gen ontslagen oc-n zekere heer Eikeboom, administrateur aldaar. Hij heeft toen „eenvoudig" den boel gestolen en is op eigen gelegenheid het krantje gaan sa menstellen. Hoe dat zoo in zijn werk gegaan is, le zen we nu nader in „Het Volk", waaruit we nog een en ander meedeelen. Zaterdagmiddag, toen de schoonmaak ster van „Libertas", de drukkerij waarop het blaadje werd klaargemaakt, verdwe nen was, zijn de hoeren Eikeboom, do vroegere bedrijfschef dezer drukkerij, en Bakels, medewerker aan de „Vrije" en oud-leider der Dadaïsten te Amsterdam, het huis binnengedrongen en hebben alles wat met het blad in verband stond, mede genomen. Toen Maandagmorgen het per soneel op de drukkerij kwam, was alles verdwenen! De heer Gerrit Rijnders liet het hierbij natuurlijk niet zitten. Met vijf trawanten vervoegde hij zich ten huize van den heer Eikeboom in de Rijnstraat, waar hij de bescheiden terugeischte. Blijkbaar ge dachtig aan Proudhon's anarchistische stelling, dat „eigendom diefstal" is, achtte de heer Eikeboom zich anarchistisch vol komen verantwoord, toen hij weigerde aan "s heert-n Rijnders vriendelijk verzoek te voldoen. Doch deze anarchistische theo reticus had óók Proudhon gelezen on be wees diens leerstellingen ook te kunnen toepassen, door de schrijfmachine en de heclograaf van den heer Eikeboom in te pikken Inmiddels was de posteditie van do „Vrije" door den heer Bakels reeds naar het postkantoor gebracht. Rijnders, venoegdc zich aldaar en eïschte deze edi- lio terug. Dit verzoek werd ingewilligd, doch de heer Bakels had op de drukkerij „biborfas" een „spion", die hem hiervan op de hoogte stelde. Met behulp van dezen ..spion" werd de editie weer „achteroverge drukt" en in Rotterdam gepost. De editie van Zaterdag is in Haarlem op do bus gedaan. Het wachten is nu op het volgend be drijf. Inmiddels worden „de arbeiders" door deze vrijbuiters maar wat kostelijk voor gelicht in theorie en practijkl „Een sociale kamer". Het R.-K. Vakbureau heeft zich gericht tot het bestuur van den Alg. Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties in Ne derland, verwijzend naar cle in do alge meene vergadering van het Bureau der R.-K. Vakorganisatie onlangs to Utrecht door den zeoreerw. heer pastoor J. G. van Sehaik gehouden rede over het onderwerp „Een sociale Kamer". Het R.-K. Vakbu reau bepleit in zijn schrijven de samen stelling van een deskundige commissie, die ten doel hebben genoemd onderwerp Ie onderzoeken en verklaart het zeer op Prijs te zullen stellen, wanneer tot do in stelling van zulk een commissie zal worden besloten. Het R.-K. Vakbureau» beëindigt zijnj schrijven met de medcdeeling, dat het do beslissing van het Bondsbestuur in dezen Met groote belangstelling tegemoet ziet. ST&SSHaEUSS De toestand van handel en industrie in Rijnland. ii. Hg Conservenf abxieken. Het jaar 1022 kenmerkte zi'cli, in tegen- Jleüing met het vorig jaar, cloor een over- vloedigen oogst. Door het gebrek aan vraag voor export, waren dientengevolge de prij- Kü der verschillende groenten behalve voor doperwten en snijbooncn, betrekkelijk laag FEUILLETON Een Baron-Bandiet. (is'aar het Duitsch.) 74) Y/ij hebben echter in dat geval voor de aanklacht een vasten grond. Wij zul len omtrent den zelfmoord van graaf Fal psleben meer vernemen. Gij gelooft nog altijd aan het Ame- rikaansch tweegevecht? E Vaster dan ooit. Be vrijheer zweeg. Wat moest hij ook enhvoorden? Sedert von Felsen zijn mee ding omtrent dit tweegevecht zoo openlijk te kennen gegeven en zich zelfs een ver dediger er van verklaard had, was von Steinfe-ls maar al te zeer geneigd, den argwaan zijner dochter te deelen. Hij had gedurende cle reis ruimschoots •ijd gevonden, zich met den raadselachti- zelfmoord van Fallcrsleben bezig te houden, en hoe minder hij er een ver klaarbare reden voor kon vinden des te ■kiecr trad Ida's achterdocht op den voor bond. Ik kan niet wachten tot de verdere Mededeelingen zijn aangekomen, hernam bij na een pauze, wie weet, of zij wel •wit komen. Do zaak moet zonder verzuim "ereffend worden; zijn die aanklachten Naar, dan is de baron een eerlooze, en Mol een eerlooze wil ik geen gemeenschap bebbcn. Ida wist dat haar vader vasthield aan belgeen hij eenmaal besloten had: zij deed geen poging meer om hem van zijn koornemen te weerhouden. waardoor een groote waardevermindering op de nog in het magazijn aanwezigo voor raden ontstond. Wat de afzet betreft, bestond cr voor bin nenlandsch® consumptie niettegenstaande de lagere prijzen niet zoo'n groote vraag als het jaar te voren, daar door da zachte weersomstandigheden verscho groenten togen lage prijzen gedurende den geheclen winter verkrijgbaar waren. Voor export was de toestand nog min der bevredigend. Niettegenstaande de lage prijzen der groenten, was men niet in staat op de buitenlandsche markt te concurreeren tegen andere productie-lan den als Frankrijk, België en Italië. In hoofdzaak moet dit worden toegeschreven aan de hooge exploitatiekosten, tengevol ge van: le. den groolen belasting-druk', 2e. de arbeidswetgeving, welke door hare belemmerende bepalingen voor een seizcenbedrijf een dermate ongunstigen invloed op de productie heeft, dat de kos ten per eenheid te hoog worden; 3e. de hooge loonen; Deze omstandigheden, gepaard gaande met de lage valuta's der bovengenoemde landen, sluiten de-ze nijverheid van de wereldmarkt af, waarom men de toekomst voor do geheele conserven-industrie met zorg tegemoet ziet. Distilleerder ij en. 1922 is ook voor dit bedrijf verre van gunstig geweest; al was bij enkelen de om zet iets grooter dan het vorige jaar, gezegd moet worden, dat het binnenlandse» de biel zeer aanzienlijk afnam, wat vooral voor de kleinere bedrijven een vrij slecht resultaat opleverde. Verslechterde econo mische toestanden, de le hooge accijns met gevolg een uitgebreide smokkelhan del en clandestiene fabricage, dragen daar too bij. De schatkist zal blijven benadeeld worden, zoolang niet de Regeering door een accijnsverlaging de motieven tot het drijven van smokkelhandel, die vooral uit Duilschland op uitgebreide schaal plaats vindt, dcet verdwijnen. De export lag vrijwel stil en hierin zal geen verbetering komen, alvorens de Neder 1 andsche econo mische politiek met het wapen der repre sailles wordt gevoerd. D r u k k e r ij e n. In de boekdrukkerijen en boekbinderijen is de toestand bevredigend geweest. Er was steeds voldoende werk om het perso neel geregeld aan den arbeid te houden, al hoewel de hooge loonen en kort9 werktijd, ^vooral ten opzichte van den afzet in het buitenland, zeer remmend hebben ge werkt. Iets wat in bijzondero mate te be treuren is, daar thans onze wetenschappe lijke uitgaven hun buitenlandsch afzetge bied verloren hebben. De verkoop in België van de goedkoope Fransche boeken is voor onze Hollandsche uitgevers eveneens fnuikend geweest. Wat het handelsdrukwerk betreft, hier is de toestand nog steeds zeer onbevredi gend, hetgeen werkloosheid ten gevolge heeft. Al waren de papierprijzen en de prijzen der andere voor de industrie be- noodigde producten beduidend lager dan in 1920 en 1921, do toentertijd in het buitenland bestelde hoeveelheden druk werk zijn zoo enorm, dat in verban met de ingetreden malaise voorloopig van een normalen gang nog geen sprake is. Ook blijkt thans meer en meer, dat België veel drukwerk markt, hetwelk eveneens als valula-concurrentie is te be schouwen. Vervolgens heeft de algemeene malaise ook belangrijken invloed gehad op do hoe veelheid advertentiën, terwijl ook de hoo ge posttarieven oorzaak zijn van het ver dwijnen of ook van het niet verschijnen van menige periodiek. Vooral de in 1920 ingevoerde verdubbeling der porto's is van zeer xuïneuzen invloed geweest op de aangeboden hoeveelheid drukwerk. Expeditiebedrijf, enz. Ook het expeditiebedrijf heeft van de algemeene malaise zeer geleden. Echter ontvingen wij den indruk, dat over het al gemeen de malaise nog niet diqn invloed heeft gehad, welke in enkele andere plaatsen merkbaar was. Een groote hinderpaal vormt echter het zeer ondiepe vaarwater, waardoor sche pen met meer dan 2 M. diepgang Leiden niet kunnen passecren. Eerst in het middaguur kwam von Fel sen te huis; bij zijn binnenkomen verliet Ida terstond do kamer, en dit op eene zoo in het oog loopende wijze, dat de baron wol gerechtigd was, zijne bevreemding te kennen te geven. Von Steinfels antwoordde, dat zijn dochter er zeker hare redenen voor zou hebben; Hij achtte zich niet verplicht, haar deswege een verwijt te maken. Redenen? zoide de baron, den ouden heer een dreigenden blik toewerpend. Het zijn dezelfde redenen, welke haar tot dusver genopot hebben voorkomende vrien delijkheden te huichelen. Wilt gij Ida Yan huichelarij beschul digen Ja zeker, zelfs op het gevaar af, u door de aanklacht te beleedigen. Zij heeft zich vereenigd met personen die mij haten met graaf Wilhelm von Fallerslehen en diens vrienden. Zij stelt alles in het werk, schandelijke achterdocht op mij to wer pen, die u moet nopen, uw woord terug te nemen. Tot nu toe heb ik het stilzwijgen, be waard en op uw belofte vertrouwd; nu verlang ik dat ze wordt nagekomen. Gij kunt mij dit niet euvel duiden, vervolgde do baron, toen hij den glimlacht bemerkte, die op de lippen van den ouden heer zweefde, gij zoudt er in mijn plaats ook op aandringen, zekerheid te erlangen. Mijne positie is u bekend, Ik heb ze nu Ik ken haar en ik donk, dat het in- noodig is, op dit onverkwikkelijk onder werp nogmaals terug te komen. Gij eischt dus van mij, dat ik mijne dochter zou dwingen, uwe vrouw te worden? Ik eisch slechts de nakoming der bc- Voorts loggen ook de buitensporig hooge haven-, iig- en bruggelden aan het bedrijf lasten op, welke ze niet kan dragen. Reeds zijn verschillende diensten opgeheven, terwijl andore ingekrompen zijn, zeer ten nadcele van die industrieën, welke veel goederen naar het binnenland te ver zenden hebben. De toestand in het veembedrijf was niet zeer rooskleurig, ofschoon de vergelijking met veemen in grootere plaatsen niet al tijd slecht uitvalt als gevolg van de om standigheid, dat de malaise zich in deze omgeving eenigszins later in haar volle kracht openbaarde. Ook de schuitenverhuurderij ondervond den druk der lijden. Waar voorheen over een tekort aan huurvaartuigen moest gesproken worden, bleek dit in het afgeloopen jaar heel an ders. De v/cinige werken, waarbij van deze vaartuigen gebruik gemaakt moet worden, en de in het geheel niet, of wel korte klei- tijden der steen- en pannenfabrieken, waren hiervan de oorzaak. Voor een gedeelte der vloot kon echter elders plaatsing gevonden worden. Ge zien de algemeene toestanden, is men niet ontevreden over dit bedrijf. Geldhandel, Banken, enz. Do Verceniging voor den Leidschen Geld- en Effectenhandel meldt het vol gende: Waar de omzetten van de geld-, wissel en effectenbedrijven zoo ten nauwste sa menhangen mot de meerdere of mindere bedrijvigheid van de verschillende takken van nijverheid en handel, die binnen de werkingssfeer der banken en aanverwante bedrijven vallen, zullen de resultaten dezer laatste ook in ons district min of meor als de resultaten aan te merken zijn van den bedrijfsgang en van de bedrijfs-resültaten der verschillende ondernemingen in het district Rijnland, gelegen. Do algemeen hecrschende toestanden en de nog voortdurende bcdrijfsonzekerheid in aanmerking nemende, als gevolg van den ontwrichten toestand van do ons om ringende landen, meenen wij de resulta ten der bank- en aanverwante bedrijven van ons district over het achter ons lig gende tijdvak te mogen aanduiden met de typisch Engelscke uitdrukking „middling average". Vorkeerden toch enkele takken van het bedrijf in het district Rijnland in de ge lukkige omstandigheid geregeld flinken af zet voor hun producten te vinden in lan den met weinig of niet gedeprecieerde va luta, zooals het bollenbedrijf bijvoorbeeld, of realiseerden takken van industrie in ons district, aangewezen op den afzet in ons eigen land, nog betrekkelijk goede om zetten, het reederij- en visschersbedrijf verkeeren nog steeds in een deplorabelen toestand, waarvan het einde nog niet te zien is. Algekeele ontplooiing van krachten en aanwending van het bedrijfskapitaal in eigen onderneming was echter bij de moeste beter gesitueerde bedrijven in ons •district ook in het afgeloopen jaar nog niet mogelijk. De omzetten op de aandeelenmarkt zijn in verband met do voortdurende kcers- afbrokkeling van betrekkelijk geringe bo- teekenis geweest. Voor schatkistpapier voor belegging van gelden op korteren termijn, bestond geregeld goede vraag, zoodat door in schrijvers voor dit papier met eenjarigea looptijd slechts tot zoodanige koersen kon worden ingeschreven, dat slechts even 4 pet. rente daarop gemaakt kon worden. Naast do vraag voor deze wijze van be legging, di9 het voordeel biedt, dat 't be legde kaptitaal intact blijft, waartegen- over echter de betrekkelijk lage rentevoet staat, bestond ook in het afgeloopen jaar goede vraag naar courante obligation van Rijk, Provincie en Gemeente. Het incassobedrijf ondervond uit. den aard der zaak den invloed van de alge meene malaise in handel en industrie. Het geringe vertrouwen in eigen valuta der landen met sterk gedeprecieerde va luta was oorzaak, dat verkoopen uit die landen naar Holland vaak gecalculeerd werden in Hoüandseh geld, wat van zelf sprekend zijn invloed deed gelden op de omzetten in vreemde valuta's. Do emissiebedrijvigheid in het afgeloo pen jaar is zwak geweest. De uitgifte van aandeelen is in verband lofte, die gij vader hebt gedaan. En zoo mijn wil nu op Ida's afkeer schipbreuk lijdt? Dan zou het mij grievend leed doen; maar aangezien gij zelf gezegd hebt, dat ge mij in dit geval op andere wijze zoudt schadeloos stellen, meen ik wel de vrij heid te mogen nemen, dit punt ter sprake te brengen. En op welke wijze? Ik laat het aan u over, een voorstel te doen. Moet ik van Ida's hand afstand doen, dan verlies ik tegelijk den bruid schat. Houd het mij ten goede, dat ik dit zoo onverholen zeg, maar op die bruid schat heb ik sedert jaren mijno hoop ge bouwd; zij zou mij in staat stellen, mijne bezittingen vrij van schulden te maken en mij voor de toekomst een zorgeloos be staan te verzekeren. De oude beer had de armen kruiselings over de borst geslagen, een verachtelijke trek speelde om zijn mond. Zoover ik mij herinner, is er nog geen sprake geweest, dat de bruidsgift reeds op den dag der bruiloft betaald moest worden, zeide hij; trouwens hadt gij, zoolang ik leef, daar geen aanspraak op te maken. In Milaan spraakt gij heel anders. En wat zeide ik toen? Dat gij Ida zoudt onterven, als zij weerspannig bleef. Zou ik dat werkelijk gezegd hebben? Welnu, het kan zijn 'in een oogenblik van opgewondenheid spreekt men vaak een on bezonnen woord; onder geenerlei voor waarde echter hadt gij daaruit de gevolg trekking mogen maken, dat ik u lot erfge naam zou benoemen. Alvorens wij echter met de algemeene tijdsomstandigheden niet noemenswaard geweest. Gedurende 1922 is in het Midden- standsveroenigingsleven aanmerkelijke vooruitgang te bespeuren, het saamhoo- righeidsgevoel wordt grooter, vergaderin gen hebben regelmatiger plaats, deze wor den beter bezocht en men interesseert zich meer voor de te behandelen onderwer pen. Naast een groote vraag naar crediet bracht 1922 voor het middenstandsbedrijf een iets mindere toevloeiing van gelden, dan in andere jaren. De oorzaken moeten gezicht warden in de meerdere reserve, welke de beleggers tegenover de banken in het algemeen in acht nemen, waardoor vooral in 't begin van 1922 werd uitge zien naar hot plaatsen van gelden op hy potheek en het aankoopen van effecten. Tevens mag niet onopgemerkt blijven, dat nog te veel middenstanders te groot© sal di op den Postchèque- en girodienst heb ben slaan, waardoor een groot bedrag den crediethehoev enden middenstand wordt onthouden, een bedrag, dat veel grootere sociale voordeelen zou kunnen opleveren. Daarbij komt. dat de Post chèque en girodienst niet meer aanvul lend optreedt, maar door lagere tarieven, dan welke bank ook, oen concurrentie in het leven roept, welke van particuliere bedrijven, die een eventueel tekort niet op anderen kunnen afwentelen, groote in spanning vergt. Niettegenstaande dat door de déconfiture van meerdere banken in 1922, do reserve ten opzichte van ban ken is vermeerderd, mogen wij toch aan het einde van dit jaar met genoegen con- stateereh, dat het vertrouwen in onze in stelling ongeschokt is gebleven en wij on- zo cliënteelo wederom hébben kunnen vermeerderen, reden waarom onze Direc tie gemeend heeft een nieuw gebouw met safo in gebruik te moeten nemen, hetgeen volkomen aan de eisch en van een modern bankbedrijf voldoet. ©eatiesigsla Beröchteis. Het vergiftigingsgeval to Utrecht. Nader© bijzonderheden. Omtrent het vergiftigingsgeval in de Ade laarstraat to Utrecht, verneemt de Tel. dat uit het onderzoek, door den commissa ris van politie, den heer Dammers, inge steld, gebleken is dat dien nacht de kinde ren zich onwel gevoelden. Toen beeft do vader zijn kinderen wat water laten drin ken en is daarna weder te bed gegaan. La ter in den nacht vroegen de kinderen op nieuw te drinken, waarop hij hun weer wat water gaf. Toen hij zich evenwel te bed v.ilde begeven is do vader duizelig gewor den en voor het bed, waarin het jongetje van drie jaar sliep, neergevallen en daar bewusteloos blijven liggen totdat de politie hem 's morgens vond. De vrouw vond men met het hoofd uit het bed hangende, met het doode meisje naast zich. De lijkjes der hinderen, werden near het hoofdbureau van politie vervoerd, terwijl de ouders nog steeds in bewusteloozen toestand naar do Rijksklinieken werden getransporterd. Zij kwamen daar na eenigen tijd tot bewust zijn, doch zij verkeerden in een toestand van waanzin. In den loop van den middag heeft de heer Dammers gepoogd hun een verhoor af te nemen, doch veel resultaten had dit niet. Men kwam te weten dat de kinderen Vrijdagavond boterhammen met suiker hadden gegeten, doch van de gebak kon paling zoo goed als niets. Do man en de vrouw herinneren zich alleen, dat do kinderen 's nachts dorst hadden en water gedronken hebben evenals zij zelf en dat zij in hevige mato onpasselijk zijn geweest. Toen zij naar hun kinderen vroegen, heeft men hun uit een veiiigheidsoogpunt mede gedeeld dat de kinderen bij buren onder gebracht waren. Door do politie zijn de uit werpselen en etensresten in beslag geno men ter scheikundig onderzoek door Dr. Id- zerda van den gemeentelijken geneeskun digen dienst, terwijl de lijkjes der kinderen naar de Rijksklinieken zijn overgebracht voor het justitieel geneeskundig sectie- onderzoek. De toestand der ouders was gisteren vrij goed. Door zijn vrouw doodgestoken. Zaterdagmiddag te ongeveer 1.30 uur beeft zich in een woning aan de Schenk- in onderhandelingen treden, moet ik eenige vragen tot u richten. Gij hebt van een zekeren mijnheer Born, als een intie- men vriend, gewag gemaakt, kent gij het verleden van dien man? Zijn verleden antwoordde de baron dralend. Ik heb er mij nimmer om bekom merd. Voor eenige jaren leerde ik Born kennen; hij beviel mij en bewees mij menigen dienst. En gij zoudt niot geweten of ver nomen hebben, dat hij vroeger kamerdie naar geweest is? Wie beweert dit? Gij hoort dat ik het weet; ik weet tfoorts dat deze kamerdienaar, toen hij heimelijk het huis zijns meesters verliet, met gestolen goud in den zak, zich uit de voeten maakte. Van dit alles is mij niets bekend; wanneer ge mij zeggen wilt, wie u dat be richt gegeven heeft, dan zal ik u wellicht uitsluitsel kunnen geven, of deze bewerin gen op waarheid of op laster berusten. Born is zoover ik hem ken, een man van eer; daarmede wil ik echter niet gezegd hebben, dat ik mij niet bedriegen kan. Voorts wensch ik te weten, hoe het staat met de brieven, welke mijnbeer von Bremen aan Ida geschreven heeft en die mijne dochter nimmer ontvangen heeft. Een onheilspellende gloed glinsterde in de oogen van den baron. Beschuldigt Ida mij, brieven onder schept te hebben? vroeg hij. Eene beschuldiging tegen u heeft mijne dochter niet uitgesproken; ik ver lang slechts opheldering van u. En hoe kan ik u die opheldering ver schaffen? kade te 'e-Gravenhago oen echtelijk drama afgespeeld. 4 De 64-jarige advocaat B. uit Voorburg is door zijn echtgenoote met een scherp voorwerp in de rechterborst gestoken. Mevr. B. was ten huize van den 50-jarig® mevr. de Gr.V., aan de Schenkkadc, voor wie hij sinds eenigen tijd een echtschei dingsprocedure in handen liad. Daar heeft mr. B. haar man opgezocht» heeft gevraagd, hem alleen te spreken, en, na een samenspraak, hem met een dolkmes gestoken. De man liep naar een ander ver trek, waarheen de vrouw hem achtervolgd®. Daar sloot mevr. v. B. zich met haar echt genoot op, terwijl de bewaarster van het perceel, bang dat zij misschien ook het slachtoffor zou worden van de woede van mevr. v. B., de deur aan den buitenkant afsloot. Mevr. de G.V. trachtte te vergeefs eert dokter te bereiken; zij riep toen den krui denier, die naast haar woonde. Deze waar schuwde, nadat hij van het gebeurde in kennis was gesteld, politie en eerste-hxxlp- dienst. Na herhaalde aanmaningen opend® mevr. v. B. zelf de deur Mr. v. B. lag stervende op een clubfauteuil. Mevr. v. B. (die 60 jaar oud is) was uiterlijk heel kalm. Mr. v. B. werd naar het ziekenhuis ge bracht. Het geweldige bloedverlies heeft het einde zeer verhaast; 's avonds is hij overleden. De moordenares werd naar hel politiebureau overgebracht. Verdronken. Gisteravond omstreeks negen uur, voer ©en roeibootje met drie jongens van onge veer 18 jaar in de Nassaukade te Amster dam. Onder de Rotterdammerbrug begon nen de jongens zich aan fle peilers op te trekken. Het bootje is toen vermoedelijk verder gedreven en de jongens konden, zich niet meer houden. Plotseling klonk een gil, en lagen de drie jongens in het water. Een hunner wist zich zwemmende te redden, de twee anderen niet. Dadelijk werden reddingspogingen in het werk ge steld, en toen de twee jongens na eenigen tijd met behulp van dreggen op het droge waren gehaald, bleek, dat zij bewusteloos waren. De Geneeskundige Dienst, die met ©en der auto's waarin de zuurstofkoffer aanwezig was, weldra le plaatse was, is geruimen tijd bezig geweest, om de dren kelingen bij te brengen. Een hunner kwam spoedig bij, bij den ander werd do dood ge constateerd. Het bootje is niet omgeslagende rie men lagen in het water. Branden. Bij den kapper P. Tielenburg te Uxessen- dam brak Vrijdagnacht om half twee brand uit, vermoedelijk veroorzaakt door de lamp van een broedmachine. Het huis brandde geheel uit. De eigenaar, die alleen thuis was, kon zich in nachtgewaad redden. Te Beverwijk is de stoomtimmerfnbriek „De Gebroeders" door brand vernield. Een geweldige brand woedde te Loos- duinen Vrijdagnacht onder Halfweg. Zon der dat men. do oorzaak kan nagaan zijn drio werkschuren met inhoud verbrand. De Haagsche brandweer was spoedig ter plaatse, waardoor do woonhuizen zijn ge red. In de werkplaats va a den melkboer Ze® lenberg ging al het melkgerei, eenige vaat jes boter, en vele honderden eieren verlo ren. In die van den schilder Van Gugtort verbrandde de heele inventaris, ladders, verf, olie, enz. ia die van den groentehan delaar Boonstoppel, behalve groentewagens kruiwagens, gereedschap enz. ook zijn paard, zoodat de man alles heeft verloren, want de beide anderen waren behoorlijk verzekerd, maar lxij niet. Een fijne logé. Te Wezel heeft de politie een vrouw ge- arr-esteerd die in verschillende hotels ging logeeren met de eenige bedoeling om het beddegoed 's morgens mee te nemen. Toen men haar aanhield had ze een partij bedd® lakens bij zich uit het lxolel waar zo heb laatst bad overnacht. Zij betalen niet. In do Raadszitting te Hoogwoud (N.-H.) van 21 Juni deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten in beroep zijn gegaan bij dff Kroon, in verband met de weigering vai den Raad om de verschuldigde lesgelden t® voldoen aan het Gymnasium te Alkmaar. De voorzitter adviseerde tot betaling ever te gaan, doch de Raad besloot met alge- De aan ons geadresseerde brieven zijn steeds door uwe handen gegaan, en ik kan 't niet voor goede munt aannemen, dat beide brieven aan het postkantoor in het ongereede zijn geraakt, zcido (le vrij heer met nadruk. Dit komt uiterst zelden voor, en lxier is niet sprake van één, doch van twee brieven. Gij zult xx hei'inneren, dat reeds te Milaan de portier beweerde, u een aan baren von Steinfels geadres seerden brief le hebben overhandigd; deze bewering op welke toen misschien niet ge noeg gelet werd, krijgt nu meer beteekenis dat daardoor op 11 oen vermoeden valt... Daar wil Ida mij van beschuldigen, riep von Felsen bevende. Het is dubbel be- leedigend voor mij, dat gij het uit. En gelooft gij, dat ik het zou gedaan hebben wanneer ik er geen aanleiding to9 had? Een derde brief, die poste restante en ge zult u zeiven niet kunnen verhelen, hierheen gezonden werd is aangekomen; dit alleen spreekt genoeg voor do juist heid van den argwaan. Het is dus von Bremen, di deze las terlijke aanklacht tegen mij heeft ingo-^ steld? Laster? Mijnheer von Bremen noem» de slechts feiten en stelde ons in do ge legenheid de zaak te onderzoeken. Dan orxtvingt go vermoedelijk ook xr die bron de onthullingen omtrent Bortl leden. Ja, en ik geloof niet, dat go ac br^T onbetrouwbaar kunt noemen. Bat wal met aixdcro woorden zcggcT dat gij mijnheer von Bremen meer r£ trouwt dan mij? 1 (Wordt vcrvolsj#;:

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3