ismrEMLm& 14e Jaargang. MAANDAG 25 JUNI 1923 No. 4130 Go ABOWMEMENTSPRIJ3 bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per -week 8 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 8 2.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTiEPRIJS BEDRAAGT: Gowono advorftentiön 3D een! por rogelr Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het S dubbele van het tarief berekend. n Stletae arïveeien6$ënf van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 9.50. Dit numntei* bestaat uit twee blsrien. V Niet overbelasten. In „The Times Educ. Suppl." beklaagt een moeder er zich over, dat het school leven zoozeer beslag legt op de meisjes, dat or geen tijd overblijft voor huiselijke opvoeding. Het ouderlijk gezag loopt dood tegeu de muur der school: „Ik heb geen iijd, ik moet mijn huiswerk maken". Do meisjes en de leeraressen zullen, vreest deze moeder, hoe langer hoe nerveuzer worden door den ge forceerden marsch van net onderwijs en het volgende geslacht zal nog meer zenuwzwak zijn en niet opge wassen tegen de eischen van het loven. Bij die overbelasting rekent de schrijf ster do schoolspelen en wedstrijden, de athletiek en meisjes-padvinderij en die overbelasting is oorzaak, dat zoo vel ei ouders opgescheept zitten met overwerkte en prikkelbare dochters. En als de school tijd voorbij is, kunnen onze meisjes dan goed Engelsch lezen, spreken en schrijven? vraagt zo en dringt aan op vereenvoudi ging: onderwijs in weinig dingen, maar grondig, meer uren school en minder of geen huiswerk. Laat debatingclubs, litte raire en muziekavonden maar wachten tot de meisjes van de school zijn, en zorg dat er tijd overblijft voor huiselijk ge noegen, raadt de schrijfster aan. In-de klacht dier Engelsche moeder zit, naar onze meening, wel een kern van waarheid en die klacht betreft niet uit sluitend Engelsche toestanden. O. i. wordt inderdaad wel hier en daar het lecr-program van do kinderen over laden. En ongetwijfeld is het voor de ka rakter-vorming der kinderen, voor hunne opvoeding, voor hun later leven, van het grootste belang, dat „er tijd overblijft voor huiselijk genoegen". Ook zij even de aandacht gevestigd op een ander deel van de klacht der Engel sche moeder: „En als de schooltijd voorbij is, kunnen deze meisjes dan goed Engelsch lezen, spreken en schrijven". Verander En gelsch in Hollandsch, enMet alle waardeering voor nieuwe onderwijs-syste- men, betreuren wij het toch en ons lee- kenoordeel worde door deskundigen niet «1 te zeer geminacht dat hier en daar het resultaat van het nieuwe is, dat de kinderen, als ze de school verlaten, zich niet op logische wijze rekenschap kunnen geven van do constructie, den bouw van een Nederlandschen zin in goed-Ne- derladscche taal. Misschien is dat.óók wel 'n geval van overbelasten/Doch, hoe 'tzij, to betreuren is het o.i. vóóral voor even- tueelo latere studie als do Nederland- sche taal niet „ouwerwetsch"-goed wordt gekend. Dit naar aanleiding van de klach ten dier Engelsche moeder. De bezetting van liet Roergebied Het lijdelijk verzet. De houding der Duitsche vakbonden. De vertegenwoordigers van de confe rentie van de verbonden van Duitsche vakvorecnigingen verklaren gemeenschap pelijk, dat eerst sprake kan zijn van een opgeven van het lijdelijk verzet als het 'drukkende vreemde buitenlandsche mili taire geweld in het bezette gebied zal op houden en de Duitsche gelijkgerecbtig- heid zal zijn erkend en de voorwaarden voor do onderhandelingen geregeld zul len zijn. Zij zullen het lijdelijk verzet niet eer der opgeven dan wanneer het door Frankrijk en België uitgeoefende brutale onrecht zal ophouden. Het spoorwegverkeer in het industrie gebied wordt verlamd en do toestand da gelijks gevaarlijker methet oog op de voedingsvoorziening in het gebied. Do conferentie vraagt waar de stem van het wereldgeweten blijft in verhand met deze gewelddadige politiek van Frankrijk ter bereiking van haar verder felijke plannen om millioenen vreedzame nien.sehen aan den honger prijs te geven. De conferentie verklaart dat do broe ders van den rechter Rijnoever aan de broeders van den anderen oever elke po ging om den staatsvorm om to zetten of de spoorwegen te doen stellen onder vreemd toezicht zullen beantwoorden met schorpen tegenstand. McNeil over het Roervraag- stuk. McNeill, de Engelsche onder-staatsse cretaris van buitenlandsche zaken, heeft in een toespraak te Canterbury met be trekking tot het Ruhrvraagstuk gezegd, dat er ernstigo vrees voor bestaat, dat Duitschland in sociaal en oeconomisch opzicht ineen zou storten als de huidige toestand bleef vooriduren. Hij voor zioh 2&S niet in hoe het mogelijk kon zijn Duitschland een behoorlijko vergoe ding in geld to krijgen, louter door do be zetting van een deel van het nijverheids- gebied. Doch al mogen Engeland en Frankrijk van meening verschillen over do wijze van optreden, er bestaat geen verschil van meening, en dat kan ook niet bestaan, over do hoofdzaak, het be houd van do entente. Een nieuw incidont. To Marl, nabij Buer, welke plaats in verband met den aanval op Belgische mi litairen geheel van do buitenwereld is af gesloten, is het Vrijdagnacht tot een bot sing gekomen, waarbij een Belgisch lui tenant zwaar gewond of gedood zou zijn. Bijzonderheden ontbreken nog. Eon bom ontploft. Bij het passeeren van een goederen trein tusschen Kirmenschein en Lauten- burg is een bom ontploft, waardoor 20 wagens derailleerden. De machinist werd, gewond. De stedelijke besturen van Essen, Mül- heim a. d. Roer en Oberhausen hebben aan de bezettingsautoriteiten meegedeeld, dat zij de voorwaarden, gesteld door den generaal, bevelvoerder der troepen, inza ke de instelling eener gemeentepolitie aanvaarden. De Franschen willen schioibansn hersteld zien. Een bericht van het W. B. meldt, dat de Fransc-he commandant te Offenburg bet gemeentebestuur den eisch heeft ge steld tot herstel der vroegere schietba nen, die op grond van de bepalingen van het vredesverdrag zijn vernield. Het ge meentebestuur weigerde, daar de eisch in strijd is met het vredesverdrag. Groot® brand in hef spomvegdepoi van Oberlahnstein. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een brand, welke in het depot van het Zuiderstation te Oberlahnstein, in de nabijheid van Gobi enz uitbcaK- gmcLoia- schade aangericht in de bergplaatsen voor olie en petroleum. De oorzaak van den brand is onbekend. Tusschenkcmsi van den Paus gevraagd. Naar verluidt hebben de Duitsche bis schoppen in een gemeenschappelijk schrijven den Paus verzocht stappen te doen ter voorkoming van de voltrekking van het over den ingenieur Gorges gevel de vonnis. „Hbld." De conferentie te Lausanne. Een nota aan Turkije. Ismet Pacha heeft achtereenvolgens acht gedelegeerden der groote mogendhe den bezocht en hen gewezen op het feit, dat twee of drie belangrijke kwesties, waarvan de regeling de onderteekening van het vredesverdrag vertraagt, nu al sinds drie weken onopgelost bleven. Het zijn de kwesties betreffende de coupon betaling, het lot der buitenlandsche hou ders van concessies en do ontruiming van Constantinopel. Ismet verklaarde, dat het onder die om standigheden nutteloos was, de commis sies te doen vergaderen, om detail-kwes ties te regelen. Verder gaf hij te verstaan, dat Turkije niet gunstig gestemd is voor een even- tueele collectieve nota der geallieerden. De vertegenwoordiger van Engeland heeft daarna de Turksche en Italiaansche afgevaardigden en alle experten tot een conferentie bijeengeroepen. Het schijnt wel, dat meer en meer kans bestaat dat een collectieve nota door de geallieerden zal worden opgesteld, waarin de nog omstreden kwesties worden opge somd, op welke nota dan Turkije punt voor punt zal hebben te antwoorden. Deze collectieve nota zal echter niet het karakter van een ultimatum hebben en er zal ook geen termijn in worden vast gesteld voor het antwoord. Do geallieerden hebben Zaterdagmid dag tegen 4 uur de Turken tot een belang rijke conferentie genoodigd, ter bespre king der nog hangende kwesties. Doel der zitting was er den Turk toe te brengen, definitief stelling te nemen in zake de tegenwoordige moeilijkheden. De plotseling bijeengeroepen vergade ring tusschen de drie geallieerde leiders en Ismet Pacha met hun deskundigen heeft echter niets nieuws opgeleverd en alleen den indruk versterkt, dat alles af hangt van de vraag of een oplossing voor het geschil inzake de betaling der cou pons der Ottomaansche schuld kan wor den gevonden. De ontstemming, die alle partijen na afloop gevoelden, ofschoon deze vraag weder niet ter sprake is gebracht, schijnt een slecht voorteeken voor de stemming, die heerschen zal wanneer omtrent dit punt werkelijk een beslissend debat zal plaats vinden. Dit werd nu weder uitgesteld omdat de geallieerden beweerden, dat de Italiaan sche regeering nog steeds geen instruc ties heeft De Kabinetscrisis. Do besprekingen van Treunis duurden Zaterdag ook nog onveranderd voort. Tot een oplossing kwam het evenwel nog niet, hetgeen blijkt uit het volgende. Toen hij Zaterdagavond 8 uur zijn bureau verliet vroeg hem een berichtgever van de „N. R. Crt." hoe het met de zaken stond. „Maar enfin 1", antwoordde hij, „gij wilt toch niet, dat ik in acht dagen vind, wat het parlement in vier jaar niet heeft kunnen vinden". De Koning gekwetst. Op een wandeling in de' buurt van het kasteel van Laeken geraakte hot paard van den koning in een door de regens der laatste .dagen ontstaan ravijn. Het viel en sleepte zijn berijder in zijn val mee. Bij den val heeft de koning een der beentjes van het handgewricht gebroken. Dr. Depage is ontboden, om de fractuur te behandelen. Do koning keerdo onmiddellijk na het ongeval naar het paleis Laoken terug, van waar hij zich alleen per automobiel naar 't chirurgisch instituut Bordael begaf, waarmeo bij een bewijs van groote ener gie gaf. Hij liet niet de minste pijn mer ken. Do koning vroeg aan Depage hem on der behandeling te nemen. De dokter achtte een operatie nuttig, waarna na de zetting van de fractuur van het polsge wricht, het gewonde gedeelte in een gips verband werd gelegd. De koning, die om half elf in het instituut arriveerde, kwam tegen den middag op het paleis terug. Naar alle waarschijnlijkheid zal de frac tuur spoedig hersteld zijn. Duitschland. Dynamiet-aansiag te Munster. Do „Yossische Zeitung" verneemt uit Minister: In den nacht van Zaterdag op Zönaag IS hier in "de reiacticbureaux van liet sociaal-democratische orgaan de „Vollcswille" een dynamietaanslag ge pleegd. De drukkerij werd geheel vernield Nader wordt gemeld: Tegen half vier 's morgens weerklonk een zware slag. Kort daarop hoorde men in de belenden de huizen luid hulpgeroep. Men vreest, dat eon persoon onder de puinhoopen be graven ligt. Het deel van het gebouw, dat aan de straat ligt, is vrijwel onbescha digd. Do drukkerij en zetmachines zijn bijna geheel vernield. Er werd onmiddel lijk een onderzoek ingesteld. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Oostenrijk. De beambten-salarissen. De besprekingen nopens de kwestie der salarissen van het staatspersoneel zijn op niets uitgeloopen. De staatsbeambten zijn daarom Vrijdagmorgen begonnen met een tactiek van lijdelijk verzet te volgen. De ze beweging omvat 50.000 staatsbeamb ten, bij wie zich de P. P. T.-beambten hebben anagesloten. De spoorwegbeambten nemen nog een afwachtende houding aan, maar hebben beloofd, zich bij de beweging te zullen aansluiten wanneer de regeering tot re presailles mocht overgaan. De christelijke vakbeweging heeft zich niet bij de staking aangesloten. Frankrijk. Een botsing te Parijs tusschen communisten en politie. Bij een manifestatie langs de groote boulevards te Parijs, welke door de com munisten tegen het fascisme was georgani seerd, kwam het tot een botsing met de politie. Aan beide kanten zouden er ge wonden zijn. Engeland. Het ledenaantal der arbeiderspartij. Het jaarrapport der arbeiderspartij geeft als ledental 3.310.236, tegen verleden jaar 4.010.361. Albanië. De toestand. Uit Skoetari wordt gemeld, dat do toe stand in Albanië niet zoo ernstig is, als beweerd is. De huidige regeering schijnt den wensch te hebben een bnitenland- scben christolijken prins tot vorst van Albanië aan te stellen. Men spreekt niet meer van den prins von "Wied, maar van een anderen prins. Amerika. Geen geld voor de mail. Men deelt officieel pit New-York mede, dat wegens het gebrek aan fondsen, tot dat 1 Juli de nieuwe begrootingscredieten beschikbaar komen, er deze beele week geen pakkertpost naar Europa zal worden verzonden. Het is nog de vraag of de voorname mailstukken tusschen 28 Juni en 1 Juli wel verzonden zullen worden, doch dit zal vermoedelijk wel het geval zijn als daarvoor een schip wordt aange wezen. Dc oorlog in de lucht. Het voorstel tot het opstellen van een aantal internationale bepalingen, dat door een commissie van juristen is uitgewerkt en volgens welke bet bombardeeren van steden, dorpen, gebouwen enz', in tijd van oorlog verboden is, is toegezonden aan de mogendheden, welke aan de conferen tie van Washington hebben deelgenomen. Een bombardement uit de lucht is volgens die bepalingen alleen toegestaan, wanneer het zich richt tegen militaire strijdkrach ten, militaire depots of militaire fabrie ken, waar wapenen en munitie worden vervaardigd, of tegen spoorlijnen, welke voor militaire doeleinden worden gebe zigd. SiMglEÜLftëiB R.-K. Stands- en Vakorganisatie. „De (R.-K.) Maandagmorgen" schrijft: Het zal zeker voor allo R.-K. georgani seerde arbeiders eene welkome tijding zijn te vernemen, dat het Doorluchtig Episcopaat zijne hooge goedkeuring heeft verleend aan den grondslag, ontworpen dor de besturen van Federatie en Vak bureau tot reorganisatie van de hoofdlei ding der R.-K. Arbeidersbeweging, welke nu in haar geheel zal komen staan onder eene centrale leiding, wier taak het is zorg te dragen voor het noodige contact en voor de eendrachtige samenwerking tusschen Stands- en Vakorganisatie der werklieden, zoodat ten slotte in het wer ken en streven van beide organisaties tot uiting bomt de geheole R.-K. Arbeiders beweging in dit land en wel bijzonder de algemeens leiding. Beide organisaties zullen nu op deze ^goedgekeurde grondslagen statuten moe ten ontwerpen. De St. Jansprocessie te Laren. Begunstigd door prachtig zomerweer werd gisteren do jaarlijksche St. Janspro cessie gehouden. Deze plechtigheid, een der weinige waarbij wij katholieken vrij heid hebben met het Allerheiligsten bui ten ons kerkgebouw te komen en aan de buitenwereld het hoogtepunt van ons ge loof te toonen, trekt telken jare tal van pelgrims naar ons mooie Gooische dorp, dat daar ook dien dag in feestdos prijkt. Tal van eerepoorten, versierd met symbo len, betrekking hebbende op do Heilige Eucharistie en beladen met bloemen en planten, worden opgericht, in particulie re tuinen en voor de ramen der woningen worden versieringen aangebracht, wierook wordt allerwegen gebrand, in één woord, Laren toont zich de eer van dit groote privilege waardig. Dit jaar, nu St. Jan op Zondag viel, werd meer dan gewone belangstelling verwacht. Reeds weken te voren was de ze processie het onderwerp van bespre kingen op vergaderingen van al wat zich Roomsch vereenigd had en algemeen werd besloten deel te nemen aan den grooten zegetocht van den God onzer Altaren. Heel 't Gooi was vertegenwoordigd, zelfs uit Amsterdam waren vaandels in de pro cessie aanwezig, de verwachting is verro overtroffen. Spoor, tram, auto's, fietsen, zij allen brachten een stroom van men- schen, als nooit te voren hier aanschouwd De dag werd begonnen met een plech tige H. Mis. Na afloop der H. Mis werd de proces sie opgesteld. Voorafgegaan door 't Kruis, misdienaars en muziek, kwamen allereerst de vrouwen met hare vaandels, vervolgens de eerw. Zusters met een stoet van ruim 200 in het wit gekleede bruidjes, die een schat van witte bloemen met zich voerden, daarna 't zangkoor met muziek, vervol gens tal van priesters in superpli en ro- ket en eindelijk, onder een prachtige bal dakijn, 't Allerheiligste, gedragen door den zeereerw. heer Müter van Ecrunes. Treffend was 't de menigte te zien ne- derknielen en devoot haar geloof belijden, eerbiedig klopte men allerwegen op de borst en zelfs vele andersdenkenden wer den hierdoor getroffen en ontblootten mede 't hoofd. Achter 't Allerheiligste volgden de man nen in lange rij. In 't geheel werden, be halve de kleine vaantjes van de bruidjes, ruim 40 vaandels in den stoet meegedra gen, terwijl door drie muziekkorpsen ko- raalmuziek werd gespeeld. Op 't St. Janskerkhof werd gerust en werd door den weleerw. heer Wiegerinck uit Utrecht de predikatie gehouden. Na dat de zegen met 't Allerheiligste was ge geven, werd dc terugweg in dezelfde volg orde aanvaard. Om 11 uur uitgetrokken was de proces sie om ongeveer 2 uur in de kerk terug, waar met een Te Deum dez© plechtigheid werd besloten. Tot slot van den dag werd om 5 uur een plechtig Lof gehouden, waarin de weleerw HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Duitsche yakbonden gemecnschappo- lijk voor doorzetting van het lijdsfijk ver« zet. Een boni in de drukkerij van een so cialistisch dagblad te Münster. Nog geen einde aan de Conferentie to Lausanne. De koning van België bij een val van zijn paard gekwetst. BINNENLAND. De reorganisatie van de hoofdleiding van Federatie en Vakbureau der R.-K. Ar beidersbeweging. LEIDEN. In de bekende Leidsche navorderings kwestie heeft het Haagsch Gerechtshof een uitspraak gedaan en Me navorderingen wettig verklaard. Wethouder Bots zal mergen weer zijrt werkzaamheden, als zoodanig, hervatten. Zij, die zich per I Juli a.s. op „Ce Leidsche Courant" wenscben te abonneeren, ontvangen de yoor dien tijd verschijnende nummers graiis. heer Kuijer uit Hilversum dc feestpredi- katio hield. Bond van Landpachtcrs in Nederland. Op de bestuursvergadering van den Bond v. Landarbeiders in Nederland werd besloten tot oprichting van een rechtskun dig Advies-Bureau. Tot directeur werd be noemd mr. A. v. d. Deure, te Bennekom. Tevens werd een Studie-Commissie be noemd, die zich bezig zal houden met be studeering van het pachtvraagstuk en die een kort program van actie zal ontwerpen pen. Vastgesteld werden een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, aandringende op spoed voor de Pachtcommissie en een adres aan de Eer ste Kamer, verzoekende het ontwerp tot afschaffing der strijkgelden aan te nemen. Tot penningmeester werd gekozen de heer H. v. Dam, Kerksteeg, te Gorredijk. Een Raadsverkiezing ongeldig verklaard. De Raad der gemeente Nieuweschans (Gr.) heeft met meerderheid van stemmen een voorstel van de commissie tot onder zoek der geloofsbrieven van do nieuw be- nomde Raadsleden aangenomen om do gehouden stemming nietig te verklaren. Bij de stemming is n.l. één stem meer uitgebracht dan er stembriefjes zijn afge geven. Scheuring in het N. A. S. Gisteren werd in het Gebouw voor Kun sten en "Wetenschappen to Utrecht een vergadering gehouden van organisaties uit bet N. A. S., die staan op het standpunt van de Berlijnsche Internationale. Aanwe zig was een 50-tal personen, vertegen woordigende 21 organisaties, n.l. van do sigarenmakers, kleermakers, metaalbewer kers, textielarbeiders,- bouwvakarbeiders en fabrieksarbeiders, benevens eenigo ver tegenwoordigers van het P. A. S. Besloten werd tot stichting van een nieuwe nationale, onder den naam van „Nederlandsch Syndicalistisch Vakver bond". Dit besluit houdt dus in een afscheiding van het N. A. S. Bij de nieuwe national© kunnen zich aansluiten: federaties, bon den en zelfstandige plaatselijke organi saties. 1 De vergadering sprak zich uit, dat uczo nieuwe nationale zal staan op het stand punt van do beginselen der Berlijnscho Internationale. Hoofdinspecteur Kersemaekers t. Gisteren is te Breda in hoogen leeftijd overleden de heer Kersemaekers, gewezen hoofdinspecteur der Staatsspoorwegen. Tragisch is wel, dat dit overlijden plaats vond op den dag zijner gouden bruiloft. De heer Kersemaekers was do vader van den heer J. Kersemaekers, hoofd-in- genieur van den Provincialen Waterstaat in Noord-Brabant. De gewone audiënties van de Minis ters van Oorlog en van Arbeid, zullen op Donderdag e.k. niet plaats hebben. SPORT TURNEN. Demonstratie te Warmond. Begunstigd door een aangenaam zon netje bad gisteren de reeds lang aangekon digde gymuastiekdemonstratie plaats op liet voetbalterrein van S. M. C. Hetgeen

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1