14s Jaargang. ZATERDAG 23 JUNI 1S23 No. 4179 DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week S 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 3 2.60 per kwartaal. Franco per post 3 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advortentiën 30 can! per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wprdt bet n dubbele van het tarief berekend. Klelno adverieniiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop flO.50. Dit nummer* bestaat uit vijf bladen, waaronder* bet Geï8- lustr*ees*d Zondagblad. V Het pad gevonden. In „De Padvinder" ook 'n orgaan! schrijft Hopman R. over de eenigen tijd geleden gewijzigde padvindersbelofte, die nu'luidt: „Ik zal ernstig trachten: Een goed Padvinder te zijn, Iedereen te helpen waar ik kan. Do Padvinderswet te gehoorzamen". Het eerste gedeelte der vroegere belof te: „mijn plicht te doen, tegenover God, Koningin en Vaderland" is vervangen door: „een goed padvinder te zijn". Nu is het pad gevonden! Plichten tegenover God, Koningin en Vaderland oude plunje voor jongelieden met een frisschen(!?) kijk op het leven. „Een goed Padvinder te zijn" en „De Padvinderswet te gehoorzamen" daar in ligt grootheid van karakter, reinheid van zeden misschien ook nog wel Godsdienst! Waar zullen toch uitloopen de paden, die zulke jongelieden, geleid door zulke leiders, zoeken en vinden-' Door een wijziging, als boven omschre ven, in de padvindersbelofte, hebben zij een pad gevonden, dat lien leiden kan 'naar die vage, zenuwlooze z.g. menschen- licfde; naar die kracht- en futlooze neutra liteit, waarmede wordt opgepoetst tot een moderne vinding het oude, godsdienst loze heidendom! V Onze beschaving. Wij lezen in een ingezonden stuk in het „Handelsblad", dat te Amsterdam een commissie is benoemd, welke zich ten doel stelt, een blijvend graf met gedenk steen op te richten voor den bekenden BODoor0fiio/wT'van Amsterdam is daar- voor een stukje grond afgestaan in het Oosterpark. Een commissio heeft zich gevormd om geldelijke bijdragen in ie zamelen. Misselijk gedoe, we kunnen het niet anders betitelen. O decendante beschaving in een heiden- sclio omgeving. Hoeveel giften zullen er worden inge zonden voor een honden-graf door men- schen, die ongevoelig zrjn vjor het lot hunner mod e-m e n s c h e n Een mooi honden-graf naast krotten van menschenwoningen. Eere voor een hond, minachting of min stens onverschilligheid en gevoelloosheid voor een armen mensch.... O, temporaO, lijden en zeden. dUITEBBLaWli» De bezetting van het .Roergebied De toestand stationair. Er is nog niet veel wijziging te bespeu ren in den huidigen gang van zaken. Uit Londen wordt gemeld, dat men daar in welingelichte kringen verwacht, dat het Fransche antwoord op de Britscho vragen lijst over de herstelkwestie niet voor het begin der volgende week de Britsche re geering zal bereiken. In den stand van de besprekingen tus- schen Brussel,Londen en Parijs schijnt weinig verandering gekomen to zijn. Gis teren heeft alleen te Parijs een onderhoud plaats gehad tusschen den Britschen ge zant en Poincaré, welk onderhoud een kwartier lieeft geduurd. Gelijk Teeds gemeld, is Donderdagmor gen te Sickingmühle een patrouille wiel rijders, die het verkeer over de Lippe con troleerde, aangevallen. Deze aanval ge schiedde, toen de patrouille naar do iden titeitspapieren van twee Duitschers vreeg Een van lien trok onmiddellijk een revol ver en vuurde a bout pourtant. Een kor poraal en een soldaat werden gedood, een soldaat werd ernstig gewond.Men ontdek te een ernstig spoor, maar de daders schij nen naar onbezet gebied te zijn uitgewe ken. Zeer strenge sancties zijn getroffen. Do autoriteiten der naburige plaatsen zijn gearresteerd. De pasconlrole tusschen bezet en on bezet gebied wordt dagelijks strenger ge handhaafd. Behalve de grooto wegen zijn nu ook de landwegen met prikkeldraad i: versperd, terwijl machingeweren zijn op- gesteld. Patrouilles doorkruisen de bos- ^chen. De controle der vervoermiddelen met levensbehoeften wordt dagelijks stren ger. In Essen is de melktoevoer ongeveer stopgezet. Da conferentie te Lausanne. Geen vooruitgang. economische commissie kwam gis- P bijeen ter behandeling Kin eemgo vraagstukken, die voor deze conferentie waren gereserveerd. Noch de concessies, noch een der andere brandende vraagstuk ken werden aangeroerd. Volgens den diplomatieken medewerker van de Daily Telegraph heeft er een ge- dachtenwisseling plaats tusschen Lon den, Parijs en Rome over de vraagstuk ken, die de Conferentie van Lausanne ter nadero overweging van het oordeel der regeeringen heeft onderworpen. Deze ge- dachtenwisseling heeft echter nog niet ge leid tot eenïg vast besluit, hoewel er aan gaande de eventueele ontruiming van GóDstantihopel en de Zeeëngten door de bondgenooten een voorloopigo overeen komst tusschen hen is getroffen. In het begin van deze week hoeft de Engelsche gezant te Parijs Lord Grewe, aan den Franschen minister' van buitenlandsche zaken de opmerkingen medegedeeld, die de Engelsche regeering meent te moeten maken aangaande de vraagrtukken der couponbetaling en de concessies, die Poin caré vorige weck Zaterdag te Londen aan hangig, had gemaakt. In dit memorandum worden de opvattingen der Engelsche re- reeging vrij uitgebreid uiteengezet. Alles wat dienaangaande op dit oogenblik valt te zeggen, is. dat er twee geschilpunten met de Turken zijn en dat voor die bevre digend zijn opaelost er geen sprake kan zijn van het teekenen van een vrede en evenmin van ontruiming. Frankrijk is er voor de artik°Vn 06 van baf ontwerp verdrag van Lausanne, waarin de kwestie der concessies behandeld wordt, te be houden. Vermoedelijk zu^en de bondge nooten bun eischen aan Ismet Paska be kend maken met liet vermelden van den termïin binnen welken zij moeten worden aangenomen. DuitscMand. Mislukking der sieunastis van ds Mark. S t i n n e s' verdediging. H. N. uit Rerliin: derzock instelt naar de oorzaken van de mislukking der steunactie voor ae mark heeft gisteren een vertegenwoordiger der firma Stinnes gehoord, welke inlichtingen beeft verstrekt in verband met de beschul diging, van sociaal-democratische zijde geuit, volgens welke de firma Stinnes in do dagen voor 18 April groote bedragen van buitenlandsche betaalmiddelen tot een bedrag van 150.000 pd. st. zou hebben gekocht buiten de beurs om, door welk feit allerwegen groote onrust werd ver- wekt. De vertegenwoordiger der firma, Mi- naux deelde mede, dat de behoeften dei- firma Stinnes van 1 Januari lot 23 Mei in totaal 2.220.000 pd. st. hebben bedragen, in doorsnee dus 440.000 pd. st. per maand Deze bedragen waren noodig voor den aankoop van kolen in Amerika en Enge land voor de rijksspoorwegen en de ma rine en verder voor den aankoop van grondstoffen welke noodig waren voor de verschillende fabrieken der firma. Nooit heeft men echter aankoopen gedaan om op slinksche wijze in buitenlandsche be taalmiddelen te speculeeren. De president der rijksbank, Havenstein, heeft verklaard, dat een grooto firma over een voorraad van twee maanden aan bui tenlandsche betalingsmiddelen moet kun nen beschikken. De firma Stinnes beschik te in den regel ternauwernood over een voorraad voor twee dagen: vaak was er zelfs een tekort aan buitenlandsche be taalmiddelen. Bij het begin der Ruhractie "verzocht de minister van economische aangelegenhe den tie kolenimporteurs hem een voorraad van 500.000 ton kolen te leveren, welke als reservevoorraad intact zou moeten blij ven. Het aandeel der firma Stinnes werd vastgesteld op 55.000 ton; deze financier- do den aankoop daarvan zelf met een bedrag van 100.000 pel. st. Voor de firma Stinnes, die toch onge twijfeld zelf groote belangen in het Ruhr gebied bezit was de steunactie voor de mark van hot hoogste belang. De firma heeft in de dagen voor 18 April verscheidene malen buitenlandsche Betaalmiddel en gekocht en wel den 12den April tot er bedrag van 93.000 pd. st. voor de betaling van kolenleverantics en den 15en April tot een bedrag van 61.000 pd. st., voor betalingen in Engeland. Bei de malen bad de aankoop tegen de offi- cieele noteering plaats. Den 13en April werden nog buitenlandsche betaalmidde len aangekocht tot een bedrag van 950 pd. st. voor kolen aan de marine geleverd. Ten slotte nog den 16en en 17en April tot een bedrag van resp. 4-5.000 en 10.000 pd. st. welke bedragen noodig waren voor den aankoop van grondstoffen voor de fabrie ken. Eerst den 18en April had de grooto da ling van de mark plaats. Voor do levering aan de rijksspoorwegen mocht Stinnes ten hoogste de officieele noteering here- kenen, zoodat deze er zelf voordeel bij hadden indien Stinnes goeclkooner ver kocht, terwijl bij zelf de schade moest dragen indien hij boven do officieele no teering Icwam. Het was dus uitgesloten dat hij belang had hij de daling der koer sen. Het was wel zeer handig Stinnes als zondebok voor te stellen omdat hij vlak voor de daling der mark voor 60.000 pd. st. buitenlandscho betaalmiddelen heeft aangekocht, doch Minaux wenschte een einde te 'maken aan de legende, volgens welke Stinnes en zijn personeel minder goede Duitschers zouden zijn, dan dege nen die hen aanklaagden zelf meenden te zijn. De a. s. regeerings- maatregelen. Do a.s. regeeringsmaatregelen tot on dersleuning van de mark omvatten, vol gens de Zeit een algemeen verbod van den handel in buitenlandsch bankpapier en valuta-effecten, een herziening van de ver leende vergunningen voor den handel in buitenlandsche wissels, beperking van 't aantal tot den deviezenhandel toegelaten banken tot 10 of 15; verbod van den han del in buitenlandsche wissels voor en wie bevestigd, toelating van slechts een een- heidsnoteering in het officic-ele beursbe richt. Bslpië. t Dc ministercrisis. Theunis heeft gisteren zijn besprekin gen met verschillende liberale politici voortgezet. Hij zal nu eens voor zichzelf de kans gaan overwegen en trachten tus schen liberalen en katholieken een entente te realiseeren in do universiteits- en legcr- vraakstukken. Een volledige overeenstem ming op dit gebied is echter nog niet be reikt. Do ex-premier heeft gisteren een bijeen komst gehad met katholieke en liberale leiders samen. Hierbij is gesproken over de concessies, welke beide partijen even tueel zullen doen om cj-- .samenstelling van Theunis zou,' als' er (en minste inmid dels geen kink in den kabel komt, heden aan den koning gaan medcdeelen, dat hij diens opdrachct voor de samenstelling van een nieuw kabinet officieel aanvaardt. Men weet-, dat Theunis, toen deze op dracht hem was gegeven, bedenktijd had gevraagd om de leiders der betrokken partijen te polsen over de samenstelling van een nieuw katholiek-liberaal kabinet- Theunis. In verhand met de verdiensten van haar vader voor het roodo leger, werd mej. Broessiloff medegedeeld, dat een verzoek om gratie zoo zij een dergelijke petitie indiende gunstig zou ontvangen worden. Doch zij antwoordde, dat zij geen genade uit do bebloede handen der moordenaars van het Puissische volk wilde aannemen. Daarop werd zij doodgeschoten. Zwitserland. Economische boycot door Sovjet-Rusland. Uit Moskou wordt aan de „N. R. Crt." gemeld: De Raad van volkscommissarissen heeft den economischen boycot tegen Zwit serland afgekondigd. In zijn motivoering zegt de Raad, dat do Zwitsersche regee ring een uiterst vijandelijke houding je gens sovjet-Rusland aanneemt, door ge noegdoening voor den moord op Worofsld te weigeren. Het besluit is aan het presi dium van het centraal uitvoerend bewind ter bekrachtiging voorgelegd. Men rekent er op, dat de Oekrainc en Georgië zich bij den boycot zullen aansluiten. Het bestuur van do Moskousche landbouwtentoonstel ling had reeus op eigen gezag besloten geen Zwitsersche firma's toe te laten. Albanië. Revolutie uitgebroken. De „Matin" heeft een telegram uit Bel grado ontvangen, dat in Albanië een revo lutie is uitgebroken. De opstandelingen, die den terugkeer van den. prins von Wied op den troon bcoogen, zouden de regee- ringstroepen verslagen hebben en naar Skoelari zijn opgerukt. Amerika. Ce staking in de bouwbedrijven van New-York. De metsclaarsslaking te New-York, welke een maand geleden begon, is met ccn overwinning voor de stakers geëindigd. De vereeniging van bouwpalroons heeft mat.am meerderheid van.één stom besloten van 12 dollar per dag bij ccn èoniraci ta» twee jaar. Met de gewone premies belee- kent zulks, dat de metselaars ongeveer 16 dollar per dag balen. Men verwacht, dat dit toegeven der bouwpalroons loonacties der andere bouw vakarbeiders tengevolge zal hebben en te vens, dat in het nieuwbouwbedrijf ernstige storingen zich zullen voordoen. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Stinnes' mededinging inzake de misluk-* king van de steunactie der mark. Traagheid op de Conferentie te sanne. Economische boycot van door Sovjet-Rusland. Lau- Een Sinn Fcin-comp!ot ontdekt. Engeland Een revolutie in Albanië uitgebroken. BINNENLAND. Tweede Kamer. Eerste oefentijd voor de Cavalerie verminderd. Militaire pen sioenwetten. Vergunning werktijd blccmbollenbedriif. Een drietal landbouworganisaties heeft den ministerraad verzocht het initiatief te willen nemen voer een bespreking van ver tegenwoordigers uit de verschillende groe pen der bevolking over het fijdvraagstuk (zomer- of zonnetijd). Eenige mededeelingen uit het jaarver slag van het Liefdewerk „Oud-Papier". Weer een nieuw Jubileum-lied. LEIDEN. Het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Openbare hypnotische of suggestieve de monstraties zullen hier te stede verboden zijn. OMGEVING. Een circulaire aan da werkgevers be treffende onzedelijke toestanden ia den bc-HcnpeHiid. Frankrijk. Hei statuut der kerk. Eon aantal bladen, waaronder ook Fran- sclie, had te kennen gegeven, dat het ont- werp-statuut der kerk in Frankrijk door Z. H. nog weer naar de Congregatio van de buitengewone kerkelijko aangelegenhe den zou worden gezonden. Zulks wordt thans uit Rome tegengesproken. Het ont werp heelt reeds geheel zijn definitief ka rakter en, naar de „Msb." van particuliere zijde verneemt, moet de beslissing van Rome zeer aanslaande zijn. Engeland. Nieuw plan vcor afbetaling der schuld aan Amerika Do Scliotsche arbcidersafgevaardigde Murray zal de regeering Maandag vragen of het haar bekend is, dat een groot deel van do openbare meening in do Ver. Staten er voor is, de Engelsche West-Indische bezittingen in betaling aan te nemen voor de Engelsche schuld aan Amerika, en wat de Engelsche regeering over deze kwestio denkt. Een Sinn-Fein-coraptot ontdekt. De „Northern Wig", een in Belfast ver schijnend blad, publiceerde Woensdag j.I. een sensationeel relaas over een complot van de Sinn Feiners. Het kwam hierop neer, dut de Ierscho rebellen zouden trach ten in bonden een soort van revolutie op touw te zetten. Deze „Tevolulionnaire bewoging zou worden aangevangen met vernieling van 't paleis van den Britschen koning, het be kende Buckingham Palace. Daarna zouden de rebellen pogen het treinverkeer lam te leggen. Vervolgens zou men trachten in de Britsche hoofdstad zulk een verwarring te verwekken, dat de bevolking van Enge land uit louter" afschuw Ierland aan de „republikeinen" zou geven. Rusland. Mej. Broessiloff gefusilleerd. De dochter van generaal Broessilloff, de bekende commandant van liet roode leger en vroeger opperbevelhebber van het kei zerlijk Russische leger, is te Moskou door de holsjewiki geëxecuteerd. Mej. Broessiloff was schuldig bevonden aan het verborgen van gewijde vaten uit dc kerk van den H. Verlosser te Moskou. Zij had deze taak op zich genomen, ora do vaten niet in handen der bolsjewiki te doen vallen. giNISENLaiHI? svinst het af Wijziging Land- en Tuinbouw- cngevallenwet 1922. Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag omtrent de nieu we overweging in de afdeclingen nopens het wetsontwerp tot wijziging der Land en Tuinbouw-ongevallenwet 192-2. De. Minister erkent gaarne het gewicht der in het Voorloopig Verslag aangevoerde bedenkingen tegen de door hem in deze txevolgde gedragslijn, met welke bedenkin gen roor het vervolg de noodige rekening zal worden gehouden. Met betrekking tot dc door eenige leden opnieuw aangeroerde aangelegenheid be treffende het opdragen van de administra tie eener bedrijfsverceniging aan eene beoogende maatschappij, ware naar gevoelen van den Minister de ervaring te wachten. Ook de minister betreurt het, dat do in voering der verzekering, welke aanvanke lijk op 1 April jl. was voorgenomen, tot- 1 Mei d. a. v. moest worden uitgesteld. Aangezien dc classificatie der verzeke- ringsplichtige bedrijven en het tarief niet door den Minister, doch door de Koningin bij algemeenen maatregel van bestuur worden vastgesteld, meent do Minister te moeten volstaan met de mededeeling, dat do aan den Raad van State ten ad vieze toegezonden ontwerpen van de algemeene maatregelen van bestuur als vorenbedoeld, zijn opgesteld overeenkomstig de voorstel len van bestuur der Rijksverzekeringsbank. Eeno overgangsbepaling, als door sommige leden gewensoht, acht de Minister onnoo- dig. De Minister meende, dat z.i. voldoende gebleken was, dat do in de wet opgenomen regeling van de dagloonvaststelling in de practijk zou falen, beter te doen de rege ling te vervangen door die der Ongevallen wet 1921. Rijkscommissie-Werkverruiming. Vergadering. Dinsdag vergaderde do Rijkscommissie werkverruiming onder presidium van prof. dr. W. H. Nolens. Mededeeling werd gedaan van een ver zoek dat dc commissie heeft gericht tot den Minister van Buitenlandsche Zaken in zake de verhooging van invoerrechten in Belgic en mogelijke financiëele steun door de En- aanvragên'om'ïi&rfWi&i^OiAocJuatrio daar fo t6n einde uitvoering van orders hier to lan de te behouden en op welke wijze aan die verzoeken uitvoering werd gegeven. Met genoegen stolde de commissie vast, dat de gemeentebesturen meer en meer er toe overgaan te letten op de behart'ving van de belangen van de nationale nu ver beid en dat ook in deze de medewerking van de directeuren van gemeentebedrijven toeneemt. Besproken werd de vraag hoe de export van sigaren uit een oogpunt van werjwer- ruiming zou kunnen worden bevorderd Meer dan eens wordt overleg gepleegd met de Ver. van Nederlandsch Fabrikant." Afwijzend werd beschikt op een verzoek om de aandacht te vestigen op de vervaar diging van een bepaald product. Besloten werd het overleg met den Minis ter van Koloniën in zake bet bevorderen van de Nederlandscho nijverheid voort te zetten. Herziening van de sociale verzekering. Hooge Raad van Arbeid. Eenige leden van den Hoogen Raad w» Arbeid, voor een groot deel vertegenwoor digers van organisaties van werkgevers werknemers, hebben zich tot den vöoi ut ter van den raad gewend met het verzak de behandeling van het praeadvies van commissie XI over de herziening van o sociale verzekering in den raad niet on 1_ Juli, maar later, zoo mogelijk in Septem ber of October, te doen plaats vinden, De voorzitter was van oordcel dat bi] eenigermate aan dat verzoek moest tege moet komen, doch in verband met het groote belang, dat betrokken moet wor den geacht bij ccn spoedige vaststelling van het advies van den raad, beeft, hu de vergadering van den raad ter behandeling van het praeadvies thans vastgesteld on 20 on zoo noodig 27 Juli. Do leden hebben dan zes weken tijd go- had, het prae-advies te bestudcercn. Invoerverbod schoenwerk. Bepalingen. Omtrent het dezer dagen te verwachten, ten verbod tot invoer van schoenwerk, kan worden medegedeeld, dat dit verbod van toepassing zal zijn op alle schoenwerk, dat hij do inwerkingtreding nog met ten invoer in het vrije verkeer is aangegeven, ook al ligt het op dat oogenblik reeds hier te lande in spoorwagens, schepen, entre pot of anderszins. Verder zal worden bepaald, dat no ambtenaren der invoerrechten bij den in voer van schoenwerk onder meer overleg ging van certificaten van oorsprong zul len kunnen vorderen. Werktijd in het blocmbollenbedrijf. i Vergunning. Aan hoofden of bestuurders van blocm- bollenpellerijen in alle gemeenten des Rijks is vergunning verleend, dat v --! 3

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1