arbeiders, waardoor vele bouwplannen on uitgevoerd moesten blijven. Ook de huurwetten werken uitteraard remmend op £0 bouwnijverheid. De berichten uit de tegelindustrie luiden niet zeer gunstig. Een groot gedeelte van het jaar heeft het bedrijf op halve kracht moeten werken. In verband met de algemeene malaipe, welke blijvend schijnt te worden, is do kostprijs van liet artikel veel te hoog. Dc korte arbeidstijd en de hooge loonen worden als de oorzaken van deze ongunsti ge omstandigheid genoemd. Broodfabrieken enz. De algemeene toestand in het bakkers bedrijf, wat betreft omzet en werkloosheid, is de laatste jaren ongunstig. AJlerwege nam het broodverbruik sterk ai. Dit is in de eerste plaats te wijten aan den achturigen werkdag, waardoor het „schaften" cp het werk grootcndeels is ko men te vervallen. De arbeiders zijn de groote broodverbruikers, en juist in de schafttijden werd het meeste brood genut tigd. AI3 tweede oorzaak wordt ook genoemd het ontbreken van versch brood voor de ontbijttafel, tengevolge van de afschaffing van den bakkersnachtarbeid. Door boven staande oorzaken is het broodverbruik glo baal met 1/3 verminderd. In het afgeloopen jaar hebben de goed koop© aardappelen en vruchten, be'ncvens de toenemende werkloosheid, den omzet nog meer gedrukt. Tengevolge van den verminderden omzet nam de werkloosheid onder de bakkerij- arbeiders toe. Deze verminderde omzet leidde tot ster kere concurrentie, wat ten gevolge had, dat het jaar eindigde, (en het nieuwe begon) met een zoo lagen broodprijs, dat deze voor de meeste bakkerijen verlies oplevert. Het financieel e resultaat over 1922 is overigens, ofschoon niet schitterend, toch bevredigend. De Iconen der bakkerij-arbei ders bleven in 1922 onveranderd. Ook de afzet in de biscuitfabricagc lijdt onder de algemeene malaise, niet zoozeer docr de lioogc Iconen en de valuta-concur- rentie, al3 wel door verminderde vraag, vooral wat het buitenland betreft. Chemische industrie. De toestand van dit bedrijf was in 1922 onbevredigend als gevolg van de instabili teit der wisselkoersen, van de zeer zware beschermende rechten in Engeland cn de Verccnigde Staten van Noord-Amerika-, welke do prijzen zeer drukten, en van de zeer hooge algemeene onkosten. Confectie industrie. In de confectie industrie is het 't ge- heele jaar door slap geweest. Winkeliers hadden over het algemeen veel voorraad en bestelden allen zeer weinig bij. Op semmigo ateliers werd gedurende enkele gedeelten van het jaar halve dagen ge werkt, terwijl elders bet personeel jrcdccl telijk werd ontslagen. Aan liet einde van het jaar kwam et* weer wat opleving door do voorjaarsbestellingen Werkloosheid kwam over het algemeen wel voor, doch nam geen grooten omvang aan. Het resultaat van het jaar kan niet gunstig genoemd worden en is dit toe te schrijven aan den sterk verminderden ver koop dooi de winkeliers. L@ffep@si ©n Hasatsst Csmpcsiiie Jubilé-Hed. De keuze van de jury voor een jubilé- lied is gebleken een niet gelukkige te zijn geweest. De waarde van het gedicht van C. v. Delen (pseudoniem) als litterair werk valt niet te ontkennen, maar als volkslied en jubilé-feestlied voldoet het niet. Het Ned. Volk beeft er zicli met kracht tegen uit gesproken. Dat bleek uit beschouwingen in tal van dagbladen en tijdschriften, uit tallooze brieven en telefonische gesprek ken aan en met den secretaris van den Volkszangbond. Het Centraal Bureau van den Ned. Volkszangbond heeft daarom, mede op advies van ter zake bevoegde personen een ander gedicht van Mr. A. T. Vos te Appingedam uit de inzendingen gekozen, als het jubilé-feestlied 1923. Door do hoog te waar.deeren vriende lijkheid en royaliteit van den heer Max Coini te Amsterdam zal den. maker van het nieuw-gekozen gedicht eveneens een boekenkast worden aangeboden. Het gedicht luidt: 6 September 192 3. Nu spreken duizend monden Eenzelfde Hollandsch woord; Nu wordt op beide ronden Eenzelfde lied gehoord. Nu richten duizend menschen Tot U, hun vrorao beê Nu stijgen zelfde wenschen Van hier en over zee. Nu wuiven duizend handen Aan U éénzelfden greet; In alle wereldlanden Spreekt nu het Hollandsch bloed' Nu zingen duizend vrouwen En mannen, 't hoofd ontbloot: „Wilhelmus van Nassauwe Getrouw tot in den dood" s= HEBÜS. Bij de oplossing van de rebus (2de blad) ls door een drukfout het woord „kachel" weggevallen. Men moet lezen: gaat de kachel de deur uit. Na loting heeft de prijs (een H. Hart beeld) gewonnen P. Koek te Roolof- a r e n d 8v e e n. Praag te Amsterdam, met medewerking van den fabrikant. 4. Voor de beoordeeling der ingekomen composities ia een jury benoemd, bestaan de uit de heeren Hub. Cuijpers, Herm. Rutters en Bern. Zweers. 5. De inzendingen moeten vóór 10 Juïf 1923 zijn ingezonden bij den seoïfclaria van den Ned. Volkszangbond: Willem Galesloot Comz., Gerard NoodtJ straat 8bis, Utrecht, met inachtneming der volgende bepa lingen: a. zij mogen geen enkel kenteeken be vatten aangaande den componist; b. zij moeten blanco worden ingezonden in gesloten enveloppe en vergezeld gaan van een verzegelde enveloppe, waarin naam en adres van den inzender; c. inzendingen, welke hieraan niet vol-1 doen, komen niet in aanmerking. 6. De Jury doet uitspraak vóór 15 Juli 7. De inzendingen blijven 'i'1 r.dnra LUCÜTyMHT De Nocrdpocl-vïuehf. Naar de „Pet. Paris" meldt, is de Fran sche militaire vliegenier, luitenant do Payer, voornemens om een vlucht naar de Noordpool te maken. Hij wil zijn operatie basis op de noordkust van Spitsbergen vestigen, wijl men daar gemakkelijk kan naderen en zonder moeilijkheden maga zijnen kunnen worden opgericht. Luite nant Payer wil den tocht maken, volgens het plan, dat Amundsen nu heeft opgege ven. Andere Fransche vliegeniers staan scep tisch tegenover de mogelijkheid van zulk een expeditie. Men acht de huidige ma chines nog niet in staat om met s -'-cos ren dergclijlsen tocht to ondern n IssgegiBÊadesa Steaüskss» (Buiten verantwoordelijkheid *e)j -fTeffaS; Timf Mijnheer de Redacteur! Zoudt U zoo goed willen, zijn onder staande regelen iu TT.v blad op te r.emcn? Bij voorbaat onze dan1:. Aan alle lezeressen van dit blad! Ongetwijfeld ligt bij U allen nog versch in heb geheugen het gehouden concours Voor Zang"e 11 Muziek op'f, Io én 16 Juni alhier. De eerste reden, ora dit concours hier uit to schrijven, is wel geweest, dat zooiets in geen 20 jaar heeft plaats gohad, en do tweede, zeker niet minder, om motie te werken tot verheffing tier sehcone Ivunst de Muziek. Nu hebben wij tot onze vreug de kunnen constateeren, dat het doel, wa.t> wij beoogden, bereikt is. "Wij kunnen ge rust verklaren, op muziekgebied iets ge presteerd te hebben. Meer hebben wij niet verlangd, behoudenser ook financieel te kunnen komen. Had liet ons doel ge weest er veel geld aan te verdienen: dan zouden wij er een „kermesse d'été" of an derszins aan verbonden hebben. Dit nu vonden wij allerminst op zijn plaats. Maar waarschijnlijk daardoor, en door het meer dan slechte, zomerweer, zijn er zoo weinig bezoekers geweest, dat wij ons zien ge plaatst voor een tekort van eenige duizen den guldens. Dit feit, in verband gebracht met alle werkzaamheden gndurende een klein jaar verricht, om het Concours tre doen plaats hebben, stemt niet prettig; Echter hebben wij den moed niet verloren. Bii den storm buigt het riet zich en heft zich daarna weer op! Op onze ledenverga dering jl. Woensdagavond, ir, spontaan be sloten te blijven staan en alle verplieVm- gen: trots dezen zwaren last. na te komen. Heel onze Yeireniging is daarvoor gemo- biliseerd om dat te bereiken. Nu is onz? be leefde vraag: Wie wil ons daarin mode- helpen? Welk rechtgeaard muziekliefheb ber zou voor de prestatie, die wü verricht hebben, niet iets willen missen? E>mt gij allen, abonné's op dit blad, zcnc!u?t per soonlijk sl°ehts de waarde van 1 dubbelt'© voor ons af, cn wii zijn er! Zeker er wordt vcor veel en velerlei gevrr-agd. doch geeft deze eene maal aan ben. die getracht heb ben, den veredelenden inyleo 1 der Mviok hier wat dieper te laten don dringen. Moeh ten er soms onder U zijn; die meerdere in lichtingen wenschen, dan worden die zeer gaarne verstrekt door den Secretaris, den •heer J. .T. v. d. Kamp, v. Spcijkstraat in. TJ, mijnheer do Redacteur nogmaals n- kend, verblijven wij, Hoogachtend, Uw dw. drn. A. GROENEYELD, Voorz, J. J. v. d. KAMP, Secretaris. W. F. BONTJE, Penningmeester van het Uitvoerend Comité „Zang Zij Onze Leus." BüftSESSLUgCeSTfêya kweekers en bloemisten, hebben do val- gende vercenigingen reeds hare medewer king toegezegd, n.l. de Anjeliersvereeni- ging met een collectieve inzending Ameri- kaanscho anjers. De Dahliavereeniging heeft voor haar uitgebreide collecties 1500 hI2. oppervlakto aangevraagd. De Gladiolusvereeniging zal uitkomen met een prachtcollcctie van zwaardlelies, terwijl do Aalsmeersche kweekers geza menlijk een inzending van hun cultuur producten zullen tentoonstellen. De Westlanders hebben groote plannen, loodat hun prestatie in Gent in hot niet zal zinken, bij betgeen zij in Amsterdam villen laten zien. De Vcreenigde Nocrd-Hollandsche kwee kers hebben een groote collectie stapel groenten toegezegd. Ook de TJtreclitsche, Gelderscho en Over ijselscho Provinciale Veilingsvereeniging en de Provinciale Friesche vereehiging zullen trachten met collectieve inzendin gen van groenten en fruit de concurrentie met den tuinbouw uit de Westelijke pro vinciën van ons land te voeren. De Limburgsche kweekers overwegen nog op welke wijze zij zrllen exposeeren. Op het gebied van do tuinarchitectuur en boomkweekerij zullen de kweekers van het tuinbouwcentrum NaardenBussum collectief een grooten tuin van 3000 M2. aanleggen. De Ned. Boomkweekersveresniging heeft om zooveel plaatsruimte verzocht, dat haar aanvrage besnoeid is moeten worden In een andere inzending kunnen de be zoekers van nabij zien np welke wijze do fraaie sierpotten ontstaan. Op bet gebied van vruchten- en groen- fenconserven komen schitterende inzendin gen van onze eerste firma's. Ook 't machi naal schoonmaken van groenten cn aard appels zal belangstelling vinden. In een stand zullen den bezoeker ver schillende limonades en sorbets bereid uit Indische vruchten, ter kennismaking aan geboden worden, teneinde de belangstel ling in de voortbrengselen onzer Koloniën op te wekken. De nieuwste methoden van kassenbouw üullen op bet terrein to zien zijn en deze kassen zullen benlant zijn met vruchtdragende hoornen. Do bijen teelt zal vertegenwoordigd zijn in haar ouderwetsehen en modernen vorm. Niet alleen binnen land sche inzendingen komen in voldoende mate, maar ook uit Engeland, België en Dnitsehland, zoodat deze tentoonstelling een internationaal karakter begint te krijgen. Algemeene Reomsah-KathGileke Laniibou'vV-Gedriifsraad. Jaarvergadering. De Algemeene R.-K. Landbouw-Bedrijfs- raad beeft zijne gewone jaarlijksche ver gadering le Utrecht gehouden. Daar de Voorzitter, Prof. L. van Aken, Or d.-Pr a cm plotseling verhinderd was geworden, de vergadering bij te wonen, trad als voor zitter op de heer A. J. Lqerakker, onder voorzitter. De Voorz. betreurde in zijn openings rede de plotselinge verhindering van Prof. van Aken en zeide, dat hij slechts ongaar ne de leiding der vergadering op zich nam, omdat hij meende, dat deze in geen betere handen kon zijn dan in die van iemand, die noch werkgever noch werknemer was. Spr. verzekerde intusschen, dat hij de leiding met de grootst mogelijke objectivi teit zou voeren. Spr. wijst er dan op, dat deze vergadering gehouden worclt in wel zeer ernstige tijden. P«esociale vrede worclt voortdurend in gevaar gebracht, ook en dat is juist het meest betreurens waardig onder Katholieken. In ver schillende deelen des lands is in den land en tuinbouw de strijd ontbrand. Zij moesten nu toch eindelijk weten, dat er tot bijlcgging van geschillen betere mid delen zijn dan strijd. Do Pauselijke En cyclieken hebben bet telkens en telkens reeds herhaald: er moet vreedzaam over leg worden gepleegd en de uitspraak over geschillen behoort te worden gelegd in handen van onpartijdige scheidsgerechten Moge dezo vergadering er in slagen, om dc middelen te vinden aan iederen strijd althans onder Katholieke werkgevers en werknemers in den landbouw een einde to maken. Met het uitspreken van deze hoop wil spr. deze vergadering don ope nen met den Christelijken groet: Geloofd zij Jezus Christus 1 Door den adj.-secretaris wordt mede gedeeld, dat een zevental berichten van verhindering zijn ingekomen. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd, goedgekeurd, benevens het jaarverslag, onder dankzegging aan den adj.-secretaris. Naar aanleiding van het jaarverslag ontstaat er eenigo discus sie over de vraag of de publicatie van het advies van den Hocgen Raad 'van Arbeid inzake 't voor-ontwcrp-Landbouwarbeids- wet wellicht aanleiding geeft 0111 opnieuw aan den Nederlandschen Boerenbond samenwerking te dezer zake voor te stel len. Algemeen is men het er over eens, dat dit inderdaad het geval is en met alge meene stemmen wordt besloten het be- siuur op te dragen in dezen de noodige Etappen te doen en zelf het geschikte oogenblik te kiezen om een bespreking met het bestuur van den Nederlandschen Boe renbond aan te vragen. De rekening en Verantwoording over 1922 wordt goedge keurd, nadat de Commissie tot het nazien hiervan heeft medegedeeld alles in orde bevonden te hebben. Daarna wordt de be- poofing voor 1924 vastgesteld overeen komstig bet concept. ervolgens zegt dc Voorzitter thans te gillen spreken als vertegenwoordiger van oen R.-K. Landarbeidersbond. Spr. zegt e" reeds op te hebben gewezen, dat naar Z|jn meening alle geschillen langs vreed- zamen weg moeten worden tot oplossing gebracht. Spr. is steeds overtuigd voor- gander van arbitrage geweest. Het be- i'comdt hem echter, dat anderen herhaal- ehjk arbitrage weigeren, zoodat in zulke Wvallen een conflict wel niet te vermijden is. Spr. zou nu een poging willen doen, oin althans in onze Katholieke kringen don strijd voortaan geheel uit te schake len. Hij zou daartoe het bestuur een be spreking willen deen houden zoowel met liet bestuur van den Nederlandschen Boe renbond als van do gewestelijke Boeren bonden en den B.-K. Landarbeidersbond om een principiëele verklaring in deze or ganisaties uit te lokken, waarbij wordt te kennen gegeven, dat het. noodzakelijk is, om, overal waar arbeid in werkelijken loondienst wordt verricht, collectieve ar beidsovereenkomsten te doen tot stand komen en dat in de statuten van onze Ka tholieke vereenigingen wordt opgenomen de verplichting fot het aanvaarden van ar bitrage onder allo omstandigheden. Spr. zou gaarne zien, dat aan bet bestuur op dracht werd gegeven om ook in dezen de noodige stappen to doen. Na eenige dis cussie wordt met algemeene stemmen be sloten ook deze aangelegenheid op de hier boven reeds bedoelde bespreking met den Nederlandschen Boerenbond ter sprake te brengen. Na do pauze hield de lieer Mr. J. A. Gs M. van Hellenberg Hubar, adj.-secretaris, van don B.-K. Centralen Baad van Be drijven eeno zoor belangwekkende voor dracht over „Verleden en Toekomst van het Bedrijfsraderstelëel", waarin naast een helder overzicht van de geschiedenis van de Bedrijfsradenbeweging hoopvolle perspectieven voor deze beweging werden gegeven. De Voorzifter dankte den spreker voor zijn voortreffelijke inleiding en sloot dan dn vergadering na nogmaals gewezen te hebben on do noodzakelijkheid om den be- drrifsvrede te bewaren. aTftöSillEUWS Jaarverstag van de Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor Rijnland. T. Verschenen is het eerste* jaarverslag der K. van K. cn Fabr. voor Rijnland. Het boekje, in keurig formaat gedrukt, bevattend meer dan 100 pagina's maakt een gunstigen indruk cn doet zien, dat er al dan niet met succes, wel gearbeid is. Het eerste hoofdstuk zet uiteen welke plaatsen in het ressort van Rijnland bc- iicoren, do samenstelling der Kamer, van het bureau der Kamer cn van de verschil lende commissies. iïct tweede geeft een overzicht van de werkzaamheden der Kamer; welke zeer zeker uitgebreid genoemd kunnen worden. Dc Kamer werkte oolc finantieel gunstig. Naast een ontvangst van f £3322.28 staat een uitgave van f 14753.90, zocdat er een saldo is van f S3GS.33. Dit batig saldo is' te danken aan de ont vangsten voor eerste inschrijving ten be drage van f 8376.84 als gevolg van het zich to laat opgeven van verschillende handels zaken voor inschrijving in hot Handelsrc- gister. Het derde hoofdstuk behandelt het Han delsregister de werkzaamheden der com-;, missie bedeeld in art. 2G, lid 1, der wet op dc Kamers van Koophandel. Op 1 April 1922 bedroeg liet aantal inge schreven handelszaken 2105, op het eind van December van hetzelfde jaar was dit aantal gestegen tot .2880, terwijl er na de wijzigingen 2-814 overbleven. I11 9 maanden tijcls werden er 1306 in lichtingen gegeven over het Handelsregis ter. In het vierde hoofdstuk wordt een uit voerig overzicht gegeven .van handel en nijverheid in district Rijnland. Hierover zullen we meer breedvoerig uit weiden. We beginnen met het Aannemersbedrijf Het jaar *1922 is voor het bouwvak ge weest een tijd van werkloosheid, zooals einds jaren niet is voorgekomen. Hot aan nemersbedrijf heeft daarvan de -zeer-nadec- lige gevolgen ondervonden. Allerwege was derhalve de concurrentie zeer sterk, wat inzonderheid uitkwam bij openbare aanbestedingen, zoodat men voor af dikwijls kon aannemen, dat de werken zonder eenige winst werden uitgevoerd. In verband met de volkshuisvesting, was hier en daar nog eenige bedrijvigheid. De particuliere bouw stond echter geheel stil en de fabrikanten zijn niet tot noemens waardige uitbreiding van hunne fabrieken overgegaan. De algemeene bezuiniging liet zich spoedig in dit bedrijf gelden, toen er In veel langzamer tempo aan de Rijkswer ken gebouwd moest worden. Het zieken huis zal daarvan het classicke voorbeeld blijven. Ook in dc plattelandsgemeenten was het voor de zoogenaamde „burgerpatroons" een buitengewoon slecht jaar. De landbouwers hebben zich in verband met de onzekere vooruitzichten zeer terug houdend betoond en zeer weinig reparaties aan hun eigendommen laten verrichten. Al vertoonde de bloembollenstreek eenige opleving, ten opzichte van het bouwbedrijf is dat nog weinig tot uiting gekomen. De badplaatsen in deze omgeving heb ben, mede ten gevolge van het slechte sei zoen geen uitbreiding ondergaan. Voorloopig zal van opleving nog geen sprake zijn, de loonen vormen daartegen ecu grooten hinderpaal, daar deze in verge lijking met 1914 nog te hoog zijn. Wel is met 3 Maart 1.1. dit loon terugge bracht van f 0,83 en f 0,77 op f 0,75 en f 0,67 resp. voor metselaar en opperman, maar in vergelijking met de index-cijfers is het nog hoog. Daarbij moet men ook den korten ar beidsduur rekenen, welke zeer tot verhoa- ging van het onkostencijfcr bijdraagt, wat op het publiek afgewenteld wordt. Daarbij komen de vrije dagen, welke doorbetaald worden, terwijl de sociale be lastingen en andere lasten het onkostencij- fer nogmaals verhoogen. Alleen dezo kleinere bedragen, -hoe ge motiveerd soms ook, vormen bijna 10 pet. van het loon. Waar al deze factoren sa menwerken, is het te begrijpen, dat klei nere bestellingen, waar het loon bijna de eenige factor is, daar de materialen den prijs van 1914 naderen, nagenoeg niet te betalen zijn, en dat ook grootere werken door het publiek om diezelfde reden niet aangedurfd worden. Het is derhalve te vreezen, dat er van opleving voorshands weinig sprake zal zijn. Aardewcrkfabricage. De toestand in deze nijverheid, welke te zamen met de steen-, pannen- en tegelfa brieken een typische industrio is voor de Rijnstreek, was, zooals men namens een der ondernemingen de Kamer mededeelde, naar omstandigheden redelijk wel, terwijl men van andere zijde meldde, dat de algemeene toestand in 1922 dermate treurig was, dat men zich genoodzaakt zag het bedrijf slechts op halve kracht te laten werken en tijdelijk zelfs tot algeheele stopzetting moest overgaan. Wel kon men ongeveer na een maand weer aan het werk gaan, maar be vredigende afzet werd niet verkregen. Wat het luxe-aardewerk betreft, is de al gemeene malaise begrijpelijkerwijze de oor zaak. Voor het gebruibs-aardewerk vormt de valuta-concurrentie zoowel van Fransche als van Duitschc zijde, de groote belemme ring, terwijl de Engelsche exportpremie het zijne er toe bijgedragen heeft ons Neder- landsclie product zelfs van de binnenland- sche marlet te verdringen. De 8-urige arbeidsdag is, mede tengevol ge van de lioogo loonen, voor dit bedrijf een fiasco gebleken. Om dit bedrijf onder dezo omstandigheden van ongelimiteerden invoer loonend te exploiteoren, zou per dag, naar een der fabrikanten mededeelde, 12 uur gewerkt dienen te worden, terwijl ook de vrije Zaterdagmiddag zou moeten vervallen. Bloembollenhand el enz. Naar aanleiding van de vlotte export in den herfst van 1921, zetten de groene vei lingen in het voorjaar van 1922 met flinke prijzen in. Bovendien waren de Narcissen zeer ge vraagd. In het buitenland waren veel nar cissen verkocht tegen betrekkelijk te lage prijzen met het oog op het beschikbare kwantum. Dit was al spoedig te merken aan de groote vraag der exporteurs waardoor een levendige handel zich ontwikkelde, zoodat dc prijzen sterk opliepen en £0 tot 25 pet. meer besteed meest worden voor den in koop dan men aanvankelijk verwacht had. Derhalve is al het leverbare verwerkt, en was er dat jaar geen surplus zooals het andere jaren gebeurde. Men zou eerder van een tekort aan leverbare bloembollen kunnen spreken. Van de Darwin tulpen was cr beslist, oen tekort, terwijl de late tulpen voldoende aanwezig waren, zocdat we hieruit do con clusie kunnen .trekken, dat, geziéa de alom heerschends malaise, de toc^'anl in de bloembollenstreek bevieii: u(l was, waar om men daar vol hoop de*, toekomst tege moet gaat. Do afzet voor handelékweekcrijen was, vooral in bet laatste gedeelte van 1922, minder dan tot nog toe. Over het. algemeen zijn geen menschen ontslagen, al was er wel reden toe. Minder vraag en valuta-con currentie waren ook hier de oorzaken. Bouwnij verheid. Do berichten uit de steenihdustrio luiden niet zeer opgewekt. Dc omzet is over het algemeen beslist on bevredigend, wat te wijten is aan de gerin ge vraag en de valutaconcurrentie. Het personeel wordt met moeite aan den gang gehouden, wat soms alleen mogelijk is, floor op halve kracht te werken. Al is de import sterk afgenomen, toch bc draagt ze in verhouding tot de productie hier te lande nog een veel te groot per centage, zoowel in de steen- en pannenbak- kerijen, als in de tegelinustrie. Door de kostprijsverlaging, waarbij ook naar betere stook- en werkmethoden gestreefd wordt, zal deze import nog meer bedwongen moe ten worden, opdat ook de export weer ter hand genomen zal kunnen worden. Verlenging van werktijd, al of niet ge paard gaande met loonsverlaging, wordt echter algemeen als eisch gesteld. Dat de valutaconcurrentie steeds een overwegende rol is blijven spelen, behoeft geen nader betoog. De afzet van draineerbuizen was veel te gering, zoodat er van dit product nog groote voorraden aanwezig zijn. De ongun stige resultaten in het landbouwbedrijf wor den als een der oorzaken genoemd. Ook van overwegende beteekenis is, dat in dezo streken ven intensieven landbouw groote oppervlakten, welke voor drainage in aanmerking komen, reeds gedraineerd zijn. Do algemeene toestand in de betonindus- trie is op het oogenblik slechter dan ooit en verbetering voor de toekomst wordt niet verwacht. Werktijdverlenging is hier ook dringend noodzakelijk. De omzet in de schelpkalkbranderijen bleef ook ver beneden het normale. Vele particuliere eigenbouwers schijnen uit sleur en tevens uit de zucht om, (al is het nog zoo weinig),, iets goedkcoper te kunnen bouwen, de in kwaliteit er bij achterstaan de buitenlandsclie kluitkalk to gebruiken. Langere werktijden zijn ook hier nood zakelijk. Over het algemeen was de toestand in de dakpannenfabricage bevredigend, hoewel door afname van den gesubsidieerden woning bouw en vermindering van export naar Frankrijk, grootendeels als gevolg van la- geren geldkoers, de afzet niet zoo vlot was als in voorafgaande jaren. De prijzen daal den sinds 1 Januari 1922, ook door lagere grondstofprijzen, met gemiddeld 30 pet.. De loonen daalden in het voorjaar met 10 pot. en in het najaar nog eens met 10 pet., en werden zoodoende eenigszins aangepast aan de omstandigheden. De toekomst laat zich minder goed aanzien. De reden daar van ligt in de hooge loonen der bouwvak Vcor dit gedicht wordt een compositie prijsvraag uitgeschreven. Mededinging kan geschieden onder do volgende voorwaarden: 1. Aan deze prijsvraag kunnen deelne men vrouwen en mannen van Nedcrland- sche nationaliteit. 2. Gevraagd wordt een lied in volks toon, eenstemmig met pianobegeleiding. 8. Als prijs wordt beschikbaar gesteld een Uebel en Lechleiter-vleugel met op dracht. geschonken door den heer I. van WOERDEN. Geboren: Gerardus Coruclis, zoon van C. van der Werff en E. Hogenboom Jan, zoon van J. van den End en G. van Lente. Overleden: Bertus van Maren 18 jaar. Ondortroxiwd: Fieler Plaizier on ODirke den Heeten. Getrouwd: Willem Gerrit Haijc en Mar- garetha Hillcgonda Mellina Meijer Marcus •Rutgers en Akkiua Schakelaar Arie Schou ten en Wilhehnina Claziua de Jager.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 13