1 14a Jaargang, VRMBAG 22 JUNI 1923 Mo. 4178 DeASONNEMENTSPRIJSbodraegt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week S2.G0 per kwartaal. Franco per post fi 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad O ct. s Dit biad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en feestdagan f t W 0 Bureaux: RAPENBURG No. 10 V- LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. !L DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Qowono advertentlën 3D can! par rogoli y Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet a dubbele van het tarief berekend. Ëilelno advertanHSn, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dsi Rismmcr uit Swea biadsn. PIP Zij, die zich per I Juli a.s. cp ,Be Leidsche Courant" wenschen te abonnesren, ontvangen de voor dien tijd verschijnende nummers iratis. ~üi3iTEÏiLAÏ8iS U 3 bezetting van het Roergebied Neg geen antwoord op Engeland's vragenlijst. In het Lagerhuis is gistermiddag het Rulirvraagstuk opnieuw ter sprake geko men. Baldwin, do eerste minister, deelde een desbetreffende vraag mede, dat lot nu too van Frankrijk geen antwoord Sis ontvangen op do Engelsche nota be- n treffende de schadevergoeding en de -(kwestie van het Ruhrgebied. li Volgens de door hem ontvangen in lichtingen zijn de berichten, dat de Fran schen de levensmiddelentrcinen naar het Ruhrgebied togen houden, officieel niet bevestigd. Evenmin zijn de berichten van Fransche zijde juist, alsof sr dagelijks besprekingen tusschen Fransche en En gelsche diplomaten over den toestand plaats vinden. De Fransche gezant te London is de laatste dagen niei op het ministerie van buitenlandsche zaken geweest en Enge land kan de aangelegenheid niet bespre ken, zoolang er geen antwoord van Frank rijk is ontvangen op het Engelsche ver- toek om inlichtingen, wat Frankrijk pre cies in het Ruhrgebied wenscht. Frankrijk en hei lijdelijk verzet. Volgens den Parijschen correspondent ran de Times heeft het Fransche stand punt in de laatste dagen een wijziging on dergaan. Van do negen of tien eischen, die zij oorspronkelijk den Duitschers in rake het lijdelijk verzet wilden stellen, hebben zij er verscheidene laten vallen. Zij vragen thans alleen nog, net als de Belgen, dat de Duitsche regeering de ge heime verordeningen en instructies intrek ken zal, die sedert 11 Jan. zijn uitgevaar digd. Deze intrekking moet ernstig gemeend rijn en niet door geheime maatregelen weer worden te niet gedaan. Doch de Franschcn zouden, volgens de Times, be reid zijn om aan te nemen, dat de Duit sche regeering niet verantwoordelijk is voor de geïsoleerde gevallen van sabotage of arbeidsmoeilijkheden. Van het oogen- blik af, dat er geen obstructie op groote schaal meer bestaat zou Frankrijk het verzet als opgeheven beschouwen. Duitsch land zou geen credieten aan de indus- trieelen van de Ruhr en geen loonen aan de stakers meer mogen uitbelalen. m Besprekingen tusschen Berlijn en Parijs? Een correspondent van de „t)aily Te legraph" schrijft: „Men staat voor een seer belangrijke ontwikkeling in de Franseh-Duitsche betrekkingen. De Duit sche regeering heeft stappen gedaan ten einde een middel te vinden om, zonder af breuk te doen aan de positie van Enge land tegenover beide partijen, directe on derhandelingen tot stand te brengen tus schen Parijs en Berlijn. Een neutraal land in Midden-Europa wordt gebruikt sis een centrum van waaruit voelhorens worden uitgestrekt in beide richtingen om uitgangspunten te vinden voor latere on derhandelingen. Door polsingen langs con omweg zou au reeds gebleken zijn, dat de voornaam- jj ste hinderpaal om over de kwestie van verzet tot een overeenkomst te gera ken, het lot dor uitgezette ambtenaren is. Berlijn cischt hun terugkeer naar het bo- i M&tto gebied; maar Frankrijk wenscht «zelfs de hoogere ambtenaren niet opnieuw '09 te laten. Een Franschman doodgeschoten. In Recklinghausen is in den nacht van «aandag op Dinsdag een Franschman doodgeschoten. Men vermoedt,dat de scho len afkomstig zijn van een Franschen Post, die op een andere plaats op wacht stond on onvoorzichtig met zijn wapen is iomgegaan. Den vorigen avond werd een prbeider op de mijn Sehlegel-Eisen door can Franschen soldaat gewond. Twee Belgische wachtposten doodgeschoten De „Vossischo Zeitung" meldt uit Recklinghausen: Bij de brug over de bppo in de buurt van Mark, welke "rug den overgang vormt van het onbe- zette Duitsche gebied zijn gisteren- Joormiddag twee Belgische wachtposten doodgeschoten, terwijl een derde post ^hotwonden kreeg. De daders zijn nog Smekend. De bezettingstroepen hebben on «iadpïJijk da crehoelo streek afgezet en oefenen een scherpo controle uit op het tramverkeer. Ook werden alle telefoon gesprekken geweigerde, waardoor nadere bijzonderheden ontbreken. De christelijke vakverecnigingen tegen staking van het verzet. Do christelijke vakvereenigingon, waar van 500.000 christelijk georganiseerdo arbeiders in het bezette gebied lid zijn, hebben een resolutie aangenomen, waarin zij zich eonstomming tegen hot opgeven van het lijdelijk verzet uitspreken. Het doodvonnis iegsn den ingenieur Georges bekrachtigd. Do krijgsraad van het Rijnleger heeft het doodvonnis bekrachtigd, dat tegen den ingenieur Georges van de Badische Ani- lin und Sodafabrik is uitgesproken we gens gepleegde sabotage. De „Vossïsche Ztg." meldt uit Essen, dat een gratie-verzoek bij den president van Frankrijk, Millerand, is ingediend. Het zal nu van diens beslissing afhangen of hot doodvonnis zal worden voltrokken België. Dc Kabinetscrisis. Thcimis zet nog steeds zijn onderhan- delingen voort. Gisteren heeft hij vooral met de liberalo leiders geconfereerd. Er werd nog geen accoord tusschon li beralen en Katholieken bereikt betref fende de hoogeschool-kwcstie on het vraag stuk van den militairen diensttijd. Enkele bladen zijn nog steeds vrij pessimistisch gestemd ten opzichte van de kansen van Tbeunis om tot do samenstelling van een nieuw kabinet te geraken. Anderen vat ten de situatie minder tragisch op en zeggen, dat er nog hoop is op het tot stand brengen van een nieuw Katholiek- liberaal kabinet. Intusschen wordt verteld, dat Theunis heden of uiterlijk morgen toch wel iets zal moeten bereiken. Slaagt hij niet, dan moet hij het bijltje er maar bij neerleggen, en de kans aan een ander laten. Do gedelegeerden van de federatie der Katholieke associaties van België (groep Segers c.s.) hebben gisteren te Brussel vergaderd en hun vertrouwen in Theunis uilgesproken. Duitschland. De loonregeling. Ten aanzien van een prijshoudend loon is men thans tot een basis gekomen. De bijzonderheden ervan zullen in overleg met het rijksministerie van arbeid worden vastgesteld. De besprekingen dienaangaan de beginnen de volgende week en zullen streng vertrouwelijk zijn. Er zullen slechts 4 vertegenwoordigers der arbeiders, één van elk der 4 groote bonden aanwezig zijn. Zaterdag heeft de eerste bespreking tusschen arbeidsgevers en arbeidsnemers plaats. Do basis betreft de invoering van een indexloon, zoodat cr bijslagen worden gegeven, in verband met de stijging der kosten van het levensonderhoud. Het index cijfer, dat aan deze regeling ten grondslag ligt, zal niet dat zijn van het bureau van statistiek, doch een ander verbeterd cijfer. De berichten omtrent de invoering van een loon op goudbasis, of op den grond slag van den dollar-koers, zijn onjuist. Het eenige wat men verlangt, is een loon, dat, met bepaalden grondslag, zich auto matisch aansluit bij de prijzen en de koers- beweging van de mark. Voorloopig zou de proef voor twee maanden worden genomen, gedurende wel ken lijd do arbeiders zullen zien of de regeling voldoet. Verhooging tarieven. Een nieuwe verbooging der posttarieven is voor 1 Augustus ontworpen. Gelijk men weet, wordt per 1 Juli ook reeds een be langrijke verhooging doorgevoerd. De rijksminister van verkeer heeft zich vereenigd met de beslissing van den staats- spoorwegraad, om de vervoertarieven te verhoogen. De goederentarieven zullen mot 200 pCt. worden verhoogd, waarmede zij tot bet 19,800-voudige zullen gestegen zijn. Frankrijk. Poincaré en de radicalen. In verhand met de houding der regeè- ring tegenover de partijen van rechts, heeft het comité van do socialistischo ra- diacalo partij een motie aangenomen, waarin de drie ministers, welke tot de partij behooren Sarraut, Straus en Laffont uitgenoodigd worden him mede werking aan de regeering te staken. De radicale ministers Saraut, Straus en Laffont hebben echter in een interview verklaard, dat zij met Poincaré zullen blijven samenwerken. Engeland. Smokkelarij van ontplofbare middelen naar Ierland. De troepen hebben ongeveer een ton ontplofbare middelen in beslag genomen, die naar Ierland waron gezonden als zijnde tafelzout. De zending bestond uit pakken van een half-pond en was door een koopman uit Belfast geadresseerd aan een koopman in Meath. De douaniers, die onraad vermoedden, opende een der pak ken: het bleek te bevatten een materiaal, genaaamd Iersche „cheddar", dat ge bruikt wordt voor de vervaardiging van sterke ontplofbare middelen. Rusland. Een nieuwe secte. Kipa verneemt uit Moskou, dat tie? aan tal secten wederom met één is vermeer derd. De nieuwe richting heeft vooral In Oekraine vasten voet gekregen. Do aan hangers vooral onder de boeren ver laten in massa's hun velden, om naar Palestina te verhuizen, wijl, zoo leeren zij, het keizerrijk Gods nadert en heil slechts in een overgang naar het joden dom te vinden is. Do joodsche rabbijnen zelf staan over deze beweging perplex en weigeren om het joodsche rituale aan deze nieuwe Hebreeën te voltrekken. Bulgarije. Do verloving van Koning Boris. De correspondent van de „Daily News" to Belgrado meldt, dat do verloving van koning Boris met prinses Ileana reeds eenigen tijd geleden plaats had, maar in verband met de revolutionnaire actie tot tot nu geheim werd gehouden. Het huwelijk van den Bulgaarschen koning met de Roemeensche prinses do datum is nog niet vastgesteld wordt in politiek opzicht van bijzondere beteeke- nis geacht. Zooals men weet, zijn do beide andere dochters van het Roemeensche konings paar reeds koningin. Prinses Elizabeth huwde in 1921 met koning George van Griekenland, prinses Mario verleden jaar met koning Alexander van Servië. Prinses Ileana van Roemenië werd den 23sten December 1908 geboren Spanje; Esn samenzwering ontdekt Volgens „El Debate" heeft de ovortieid er lucht van gekregen, dat er een samen zwering gesmeed werd tegen een hoogge plaatst persoon uit het parlement. Amerika. Nieuwe aanbouw van oorlogsschepen Het ministerie van marine Is voorne mens aan het Congres machtiging te vragen voor den bouw van acht kruisers, vier rivierkanonneerbooten en drie onder zeekruisers. De kruisers zullen beneden de door de Washingtonsche conferentie opgelegd maximum-tonnenmaaat van 10.000 ton blijven; do kanonneerbooten zijn bestemd voor patrouillevaart op de rivieren in China. Het drankverbod. De minister van financiën verklaar?, dat de regeering besloten heeft alle sterke dranken in beslag te nemen, welke in de Amerikaansche wateren aangetroffen wor den, ook al bevinden zij zich op buiten landsche schepen en zijn voorzien van het zegel van buitenlandsche regeeringen. De douane heeft last ontvangen de ze gels te verbrekon, waarvan de drankvoor raden der „Berencpiion" voorzien zijn, zoo dra zij morgen binnenkomt. De sterke drank zal in beslag genomen worden en verzegeld bewaard worden. De bedoeling is het tot een rechtszaak te laten komen wanneer een protest wordt ingediend. BlHMEWLftian MIDDENSTANDS CREDIET. Regoeringsnota. Verschenen is een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk VUB der Sta-ats- begrooting voor 1923. De leden, die tegen dit ontwerp bezwaar hadden, grondden dit bezwaar in de eerste plaats op de overweging dat daarin een zeer gevaarlijk precedent zou gelegen zijn. Immers, zou de Staat nu steun gaan verlce- nen, dan zou bij zich, wanneer een nieuw débacle in het bankwezen zou ontstaan, naar bet oordeel dezer leden niet meer af zijdig kunnen houden. De Regeering is van oordcel, dat deze vrees niet op goeden grond berust. Wel is waar is uit den aard der zaak in de toekomst de mogelijkheid van een beroep op den thans voorgenomen maatre gel niet uitgesloten, doch dit beroep zou niet als juist kunnen worden aangemerkt. De grond toch, waarop de regeering haar voorstel heeft gedaan, is juist gelegen in de zeer bijzondere omstandigheden, welke zich ten opzichte van de tfyana gerezen moei lijkheden voordoen. Het middenstands bankwezen neemt in het Nederlandsche bankwezen een geheel afzonderlijke plaats in. Do omstandigheid, dat de oredietbehoef ten van den middenstand door het Neder landsche bankwezen niet of in onvoldoen de mate verzorgd werden, heeft tot het ontstaan en de ontwikkeling van het mid- denstandsbankwezen geleid. Deze omstan digheid heeft in de eerste plaats de regee ring tot haar voorstel gebracht. Kon verwacht worden, dat de goede de biteuren der in moeilijkheden geraakte ban ken in voldoende mate bij het Nederland sche bankwezen crediet zouden kunnen krij gen, dan zou de voornaamste reden voor het ingrijpen der regeering zijn vervallen. Dat deze verwachting niet gekoesterd kan worden brengt tevens mede, dat het hier een bijzonder geval betreft, waarin een precedent voor de toekomst bezwaarlijk kan gelegen zijn. Hierbij wordt er op gewezen, dat, niettegenstaande zoowel in 1914 als in 1918 de Staat bijzondere maatregelen heeft getroffen om het middenstands crediet te steunen, op dien steun terecht geen beroep is gedaan, toen zich moeilijkheden in het bankwezen voordeden. Erkend wordt dat in die jaren de omstandigheden abnormaal waren en dat een algeheele stilstand van het economisch leven dreigde, doch dit neemt niet weg, dat ook in die jaren de maatregelen der regeering beperkt bleven tot den steun aan heb middenstandscrediet. Hierin valt een niet te miskennen teeken te zien, dat de bijzondere positie en om standigheden van dab crediet ook toen de regeering tob de overtuiging hebben ge- brahet, dat in het belarfc van het crediet maatregelen gerechtvaardigd waren, welke zij in het algemeen niet zou wenschen te nemen. Dat do tegenwoordige omstandighe den als normaal zouden zijn aan te merken wordt door deze leden niet gesteld, en zou ook bezwaarlijk als juist kunnen worden erkend. De vraag, waarop liet ten deze aankomt, is deze: of het algemeen belang, op grond van de in de Memorie van Toelichting in den breedo uiteengezette overwegingen, liet voorstel van de regeering rechtvaardigt. Deze vraag blijft de regeering, ook na ken nisneming van het Verslag, bevestigend be antwoorden. De hiervoren bedoelde leden werden in hun bezwaren versterkt, omdat zij in het voorstel een steimvsrleening zagen, die ge schonken wordt aan banken waarvan de leiding, naar die loden meenden te weten, allesbehalve onberispelijk is geweest. De regeering meent dat, gezien de grenzen van haar voorstel, er voor haar geen aan leiding bestaat, op deze beschouwingen in to gaan. Zij wil geenszins geacht worden een ver dediging van heb gevoerde beleid voor haar rekening te nemen, doch veroorlooft zich toch de vraag te stellen:' of in de achter ons liggende jaren niet bij tal van bedrijven, welke van belang zijn voor ons economisch leven, een politiek is gevolgd, welke achteraf onjuist is gebleken, en tot kritiek aanleiding zou kunnen geven. Doch afgescheiden hiervan, wenscht de regeering zich ertoe te beperken, de aandacht te vestigen op het feit, dat haar voorstel _censzins beoogt de gevolgen van het ge voerde beleid voor rekening van den Staat te nemen. Aan de banken wordt geenorlei steun verleend. Slechts die maatregelen worden getroffen, welke in het algemeen belang wensdhelijk zijn en die beperkt blijven tot hetgeen noodig is om te voor komen dat vele levensvatbare bedrijven verloren zonden gaan, doordien de moge lijkheid zou ontbreken, de crediethulp te vinden', die voor de instandhouding van die bedrijven noodzakelijk is en die aan de eischen van een voorzichtig beleid voldoet. Waar de principieel© bedenkingen van enkele leden tegen iedoren steun aan ban ken niet zijn gemotiveerd, kan de regee ring zich van een weerlegging ontheven achten en zulks te eer, waar het thans ge dane voorstel een dergelijken steun niet De regeering kan voorts niet deelen in de zienswijze, dat door deze aangelegen heid wederom zou worden aangetoond, hoe noodzakelijk het is, dat het heele bank bedrijf onder Regeerings toezicht komt. Ook de regeering betreurt, dat zij bij deze aangelegenheid ï>P ©en zeer öpoedige behandeling heeft moeten aandringen. Hiervan kan haar echter bezwaarlijk een grief worden gemaakt, waar zij, nadat haar de toestand duidelijk was geworden, met den meesten spoed is te werk gegaan en, terstond nadat zij haar standpunt had bepaald, de indiening van het ontwerp binnen den kortst mogelijken tijd heeft be vorderd. Zij stelt het op hoogen prijs, dat de Kamer bereid is gevonden aan haren aandrang op een spoedige behandeling ge volg te geven. Do vraag, of niet een be paald bedrag in dit wetsontwerp kan wor den genoemd, moet ontkennend beant woord worden. Coöperatieve Centrale Boerenleenbank. In de heden te Nijmegen gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der Coöperatieve Centrale Boerenleenbank, ge vestigd te Eindhoven, werd bij de behan deling der balans- en verlies- en winst rekening door den voorzitter, den heer A. N. Fleskens, in zijn toelichting er o.a op gewezen, data do wirwt 1922. na HET VOORNAAMSTE G3SEUW9. BUITENLAND. Frankrijk toegeeflijker geworden ten aanzien van het lijdelijk verzet? Geruchten over directe onderhandelingen tusschen Berlijn en Parijs, waardoor een belangrijke ontwikkeling In den toestand aanstaande is. De oplossing van de Belgischs Kabincis crisis nabij. Overeenkomst Inzake de loonregeling in Duitsr*»'-"'" BINNENLAND Nota der regeering in zako de steunt geiing aan Hanzebanken. Een amendement-Troelstra om 't non- activiteitstractement der Kamerleden to deen duren voor den duur van hun lid maatschap is aangenomen. Eenige bijzonderheden worden meege deeld betreffende den Eersten R.-K. Vrou- wenlanddag op 27 Juli te Utrecht Bij het schijfschieten te Nijmegen is een sergeant ernstig gewond. OMGEVING. Brand te Alphen a. d. Rijn. Inbraak in dc R.-K. Kerk te Lisse. storting van f 25.000 in het Pensioen fonds, bedroc-g f964.358,72. Mededeeling werd gedaan van do ver houding, welko bestaat tusschen de Han- zebank to 's Bosch en do Coöperatieve Centrale Boerenleenbank. Nog onlangs werd door bevoegde deskundigen ver klaard, dat onze vordering op de Hanze- bank ten. volle is gedekt en alle risico ten eenenmalo is uitgesloten. Er behoeft dus hieromtrent niet de minste ongerustheid te bestaan. Vragen van Kamerleden. Opleiding bouwkundige ingenieurs. Op de vragen van den heer Van dor Waerden betreffende de benoeming van een nieuwen hoogleeraar in de bouwkun de aan de Technische Hoogeschool en bo- vordering van de afwerking der in aan bouw zijnde gebouwen voor genoemde hoogeschool, antwoordde do Minister van O., K. en W.: Do opleiding van bouwkundige inge nieurs aan de Technische Hoogeschool dient, ook naar do meening van den Mi nister, aan zoodanige eischen te voldoen, dat op grond daarvan vertrouwen in hen kan worden gesteld. Ook de Minister mesnt, dat onderwijs in de geschiedenis van de Nederlandsche bouwkunst en in do vraagstukken van stadsaanleg en -uitbreiding bij de oplei ding van den bouwkundig-ingenieur niet mogen ontbreken. Bij do samenstelling van de ontwerp- hegrooting voor 1924 zal de Regeering overwegen, of in verband hiermede uit breiding van het getal hoogleeraren in de bouwkunde onvermijdelijk is te achten. Omtrent de wijze, waarop de inderdaad noodige verbetering in de huisvesting van de afdeeling der bouwkimde verkregen kan worden, is het overleg tusschen den Minister en zijn ambtgenoot van Finan ciën nog gaande. De Landarbeidcrsbond. Achteruitgang en bezuiniging Het hoofdbestuur van den Modernen Landarbeidersbond beeft door den grooten' teruggang van hot ledental ingrijpende be zuinigingsmaatregelen moeten nemen. Het ledental, dat in 1919 nog ongeveer 14000 bedroeg, daalde thans tot beneden 5000. Na gepleegd overleg met den bondsraad heeft bet hoofdbestuur met ingang van 1' Juli a.a. drie propagandisten ontslagen. Op- i geheven, worden do propagandistenkosten in de provinciën Groningen, Noord-Hol land en Zeeland. Het dag. bestuur van den bond blijft t*( Utrecht "gevestigd, maar drie hoofdbe- et uursleden, die tob dusver aldaar woondeif. gaan thans verhuizen naar Haarlem, Leeu warden en Emmen. Naar aanleiding van genoemd ontslag bestaat er ontevredenheid bij een deel dei leden, omdat het besluit daartoe zoo korlj na het congres is genomen. Dezo leden meenen, als deze kwestie op het congre* ter sprake was gekomen, dat dan indien tot ontslag was besloten vermoedelijk andere personen ontslagen zouden zijn. De landarbeidersstaking op Oost-Flakkee In Oude Tonge neemt de staking def,^ landarbeiders een meer ernstig karaktor aan. Op enkele plaatsen zijn de stakers tot', handtastelijkheden. overgegaan. Do laa'.stö

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1