SPAARFONDS VOOR BODEMCULTUUR - LEIDEN, Stationsweg 43. i Verhuurt Safeloketten in haar brand vrije en Kluis. inbraak- I Kas 9eoPencl lederen werkdag van 10-1 en van 3-5 uur, des Zaterdags van tO-ll1/2 uur. 1920—1921 Deetos (Dordrecht). Ooste lijk Kampioen: D.O.S. (Enschede). 19211922 Deetos (Dordrecht). Ooste-| lijk Kampioen: D.O.S. (Enschedé). Voor1 de eerste maal na 191S werd dit jaar weer eens het ontslagen Kampioenschap ver overd. Gelukt het morgen D. T. V. weer te winnen, dan behalen de Amsterdammers voor de derde maal het kampioenschap. ATHLETIEK. Een hardlooper van 72 jaar. Een der interessantste nummers van de sportfeestcn, uitgeschreven door het Engelsche ministerie van Oorlog te Chel- sen, was, naar de „Daily Telegraph" meldt, een wedloop voor veteranen, 70 yards handicap. De oudjes liepen in al lerlei soorten costumes, sommigen in een kort broekje. Er ontstond eenig geschil bij bet aanwijzen der winners van de eerste drie prijzen, maar alles werd op gelukkige wijze geschikt. "Winnaar van den eersten prijs werd Harris, een vete raan van 72 jaar, wiens talrijke ordetue- kenen bewezen, dat hij in den oorlog Avas geweest in verschillende deelen der we reld. Gemengde Berichten. Radio-Concerten. Dc draadlooze telefonie komt er ook in ons land, in onze stad en omgeving meer en meer in. Niet alleen jeugdige enthousiasten, doch ook personen van rijperen leeftijd gevoelen zich aangetrokken U)t deze wonderlijke uit vinding, en schaffen zich een toestel aan om te luisteren naar al wat er rondom hen, dichtbij en veraf, in en buiten bet land geschiedt, speciaal wat gegeven wordt aan concerten. In een reeks artikelen in ons blad, is reeds een overzichtelijke beschrijving gege ven van het wezen der draadlooze telefo nie. Dat onderricht heeft zeker zijn nut niet gemi. en daarom voldoen wij gaarne aan den wensch van verschillende abonné's om de programma's der te geven radio-concer ten te publiceeren. Wij hopen ze zoo volledig mogelijk elke week onzen radio-amateurs te kunnen aan bieden. R;ulio:Conecrt op Zondag 17 Juni van O G G van do N-. V. Ned. Radio-Industrie Den Haag, op een golflengte van 1070 Me ter. 1. Ernst August Marsch, H. L. Blanken berg; 2. Bad'ner Madl'n Walzer, K. Kom- zak; 3. Ouverture Rosamunde, Schubert; 4r. Second Hand Rose, Foxtrot,-J. Hanley; 5. Czardas, S. N. Kempncr: 6. Fantaisie Faust, Gounod; 7. Say it with Music, Fox trot, I. Berlin. 8. Peer Gynt Suite, Edvard Grieg; 9. Le Masque Noir, Foxtrot, Suska Smolianskij10. Potpourri „Neue Wiener Volksmusik", Karl Komzak; 11. Theobald, One step, S. Erlich; 12. Freikugeln Marsch, Oscar Fetras. Deze orkestninnmers worden afgewisseld door pathé- en gramofoonplaten. Muzikale Omroep, uit te zenden met den zender van P. C. G. G., Den Haag, golf lengte 1070 Meter. Programma voor Don derdag, 21 Juni 1923, aanvang 8.30 uur nam. Het Vereenigings-Radiostrijkje onder wel willende leiding van Mevr. M. Sternfeld Enthoven. 1. Ronde des Petites Pierrettes, A. Bou; 2. Winnetou (One Step), W. Kollo; 3. Roter Molm, L. Siede; 4. Melodie, A. Rubinstein, 5. Skandrnavische Suite, J. Frederiksen; 6. Un soir (Valse), O. Cremieux; 7. Kangu- ruh (Foxtrot), Morris; 8. Der Bumxnelplatz von Rummelplatz, R. Stolz; 9. Aus der Woclie (Potpourri), R. Thiele; 10. Ave Ma ria (viool-solo mevr. Sternfeld), Gounod; 11 Black Eyes (Foxtrot), Sumkay; 12. Fa- sc-llingsfee Walzer, Kalman; 13. Rakoczy rag. M. Velt; 14. The big Foxtrot, I Snoek; 15. Le rouet de la reine (Menuet), A. Bose; 16. You'd be surprised, I. Berlin. (Radio Express.) Het voorjaar van 1435. In deze natte en koude dagen, zoolang aaneen en zoo ver in het jaar, doet de klacht weer opgeld, dat zoo'n voorjaar nog niet bekend is. Ter weerlegging moge dienen wat hieromtrent in een oude kro niek wordt verteld. In 't jaar onzes Heeren, toen men schreef 1435, was de wind omtrent half Februari veel Oost ofte Noord-Oost en Ss nachts was bet klaar weder, tot 's mor gens 6 of 7 uur toe, des daags was het donker grauw weder tot 's avonds toe en zeer koud tot 6 of 7 uren en het regende noch dauwde niet in do maanden Maart, April noch in Mey. En op St. Pancras- dag (12 Mei) had het hard ijs gemaakt, dat er een kraay op staan konde en daar Lover, noch Gras, noch Kooren, de Prui- meboomen bloeiden niet, noch de Kersen, noc-h Appelen, noch Peeren, noch geen Wijngaard was ontlooken. En daar wa ren menschen, die geen vertrouwen op God hadden cn keerden hun land ander werf om en die hadden geen vruchten. En andere luiden zeiden met Job: God gaf, God nam, en daar zij anders een hoedt tarwe af plegen te hebben, daar kregen zij dien zoomer vier hoedt af. En -op St. Jan Babtistdag (24 Juni) zaaten de oude vrouwen met groote koolpotten vóór de kerken cn de menschen konden zich niet verwannen, die bij de straat gingen. En Het dividend over 1922 bedraagt 71l2 °/0 Vraagt Jaarverslagen. het begon warm te worden des daags na St. Pieter en Paulus (30 Juni) in die Octave van St. Jan, cn des daags scheen de zon helder en klaar en des nachts regende het soelelijk, zoodat alle de vrug- ten op het land wiesen enz. Autobus-concurrentie. Dat de spoorwegen de concurrentie der autobussen ondervinden is laatst al ge bleken, toen de directie der Nederlandsche Spoorwegen bet verkoopen van den auto gids in den stationsboekbandel verbood. Dat de concurrentie grooter is dan men schijnbaar zou denken, blijkt wel hieruit, dat, naar „Het Gentrum" vernam, op een station nabij Utrecht voor bet traject van die plaats naar Utrecht in de afgeloopon maand verscheidene honderden retours minder verkocht werden dan in den tijd, toen de autobussen geen dienst deden. Lijk opgehaald. Het lijk van D. T., te Made, die sedert eenige dagen werd vermist, is uit bet pol derwater onder Drimmelen opgehaald. Onder Onstwedde (Gron.) is het lijk van J. M., sinds korten tijd vermist, nabij den openbaren weg gevonden. Een café omgewaaid. De storm beeft Donderdag, naar de Tel. meldt, bet strandcafé van den heer W. J. Roest te Hoek van Holland omgewaaid.De schade is zeer groot. Ongeveer 200 ruiten van het houten gebouw zijn in scherven ge vallen. Gelukkig zijn geen persoonlijke on gelukken te betreuren. Het water kwam zoo lioog, dat het zelfs de tenten en café's vlak bij de duinen bereikte. i Een goede vangst. Met de arrestatie van de twee inbrekers te Amersfoort is blijkbaar een goede vangst gedaan. Een der inbrekers was nl. de J., die reeds vier jaren lang door de politie werd gezocht. In 1919 bad dit heerschap zich schuldig ge maakt aan verduisteringen en was, na zijn veroordeeling, uit het ziekenhuis, waar hij pleegde inbraak te Hooge Hcxel. Leuke jongens. Op het politiebureau aan de Groote Paau wensteeg te Rotterdam kwam de logement houder J. de V. aangifte doen, dat uit z'n zaak door een logeergast eenig geld en een jas waren ontvreemd, terwijl de controleur O. P. A. de V., die bij hem inwoonde, twee zilveren horloges met ketting plus f 28 ver miste. Men stelde een onderzoek in, waarbij men vernam, dat des morgens in de Van Oldenbarneveltstraat twee mannen waren aangehouden, die met elkander aan het bakkeleien waren over bet bezit van een zilveren horloge. Ze werden naar het bu reau aan de Witte de Withstraat overge bracht. Het waren de varensgezellen A. J. F. en J. de G. Ze konden bij hun verhoor de herkomst van het horloge niet opgeven. Toen den controleur het horloge getoond werd, herkende hij dit. als zijn eigendom- en de logementhouder bemerkte tot z'n ver ontwaardiging, dat een der mannen de hem ontstolen jas aan had. Het tweetal bekende een cn ander ont vangen te hebben van den zwerver M. K. Deze nu woonde ook in het logement, maar was den dag na- den diefstal met de noor derzon verdwenen. Door de verklaringen van de zeelieden was de politie in sta-atden zwerver van nacht op straat aan te hou den. Aanvankelijk ontkende hij iets van den diefstal te weten, maar ten slotte viel hij door de mand. Hij sliep in een kamer naast die van den controleur cn den nacht te voren had hij het paneel uit de deur ge zaagd en waa zoodoende in de kamer van de Y. kunnen komen. Te voren waren door hem met het oog hierop, dat hij op heeter daad zou worden betrapt, de ruiten van het zolderraam stukgesneden, om indien noo- dig, eventueel over de daken te kunnen ontsnappen. Het tweede horloge werd door hem be leend. De politie heeft het in beslag geno men. Het geld is echter verdwenen. Een driftig advocaat. Nadat" dezer dagen ten Paleizé van Justi tie te Arnhem een zaak in kort geding was behandeld en eischers zoowel als gedaag den dc rechtzaal hadden verlaten, viel er in de hal van het paleis een incident voor. Een lid der eischende partij, die zich door woorden van den advocaat der tegenpartij tijdens het geding geuit, in zijn eer ge krenkt achtte, sprak dien advocaat daar over aan. Onmiddellijk voegde zich ook een tweede lid der eischende partij in het gesprek, den advocaat toevoegend: „Wat stond u daar te liegen mijnheer!" Als antwoord op dit gezegde gaf de ad vocaat, die in toga was, den man, die hem zonder meer voor leugenaar uitmaakte, eerst een trap tegen het onderlichaam en daarna een slag met de gebalde vuist in het gezicht. De tegenpartij gaf toen den advocaat met zijn wandelstok een slag in het ge- Maandagavond van 7-9 uur. Postrekening 11601. Teleplioosi No. 408. Beheer en taxatiën van landelijke eigendommen. Grond credieten.- SpaartoankrentG Deposito 0 jaar vast n i» if 5 4.25 o/ 4.75 5 5.25 0/ 5.50 0/ AancieeSen in het kapitaal onzei* instelling zijn nog tijdelijk a pari verkrijgbaar in stukken van f250. zicht. De mishandelde heeft van een en ander reeds een klacht bij de justitie inge diend en 't eigenaardige geval zal zicli nu binnenkort voordoen, dat eenige cliënten van den advocaat, die van de mishandeling getuige waren, tegen bun raadsman zullen moeten getuigen. „Tel." Inbraak. Toen de heer Kwanten, hoofd der O. L School te Waverveen, zich van Vrijdag op Zaterdag der vorige week ten zijnent be vond h\ Oijen (N.Br.) waar zijn gezin we gens gezondheidsomstandigheden verblijft, werd hij 's nachts wakker door eenig ge stommel beneden. Opgestaan zijnde, be merkte hij onder aan de trap eene bran dende, walmende lamp. Direct zag hij toon, dat dieven ingebroken hadden. Alles in huis hadden ze het onderste boven gezet. Geld, goud, boter, vleesch, dranken enz. waren meegenomen, voor een waarde van pl.m. f 1000. Op dc komst van ge noemden beer K. verdwenen de dieven achterlatende twee groote knuppels (dood slagers). Dat bet gezin onder den indruk is, is te begrijpen. Het is te hopen, dat bet onmiddellijk ingesteld politie-ónder- zoek resultaat zal hebben, want tegenwoor dig is men niet meer veilig in eigen huis De gestaakte trekking. Naar aanleiding van dc inbeslagneming van de Simplex-machine bij dc trekking der Maatschappij Gemeenschappelijk Bezit in. den Schouwburg te Deventer, vernemen wij, dat reeds de prijzen van f 100.000, f 50.000 en twee van f 5000 getrokken waren toen'de commissaris van politie op van de justitie ontvangen last ingreep. Óns werd verzekerd, dat deze prijzen zullen worden uitbetaald en dat de trekking zoo spoedig mogelijk tc Deventer zal worden voortge zet, geheel volgens het prospectus- der obli gatielening en weder in het openbaajr. Voor eigen rekening. Een eierenhandelaar te Rotterdam had een los werkman opgedragen 1500 eieren met een handwagen en een trekhond naar de eierenveiling in de Dclftschestraat te brengen. Een dag later kwam de hond al leen terug. Dc wagen werd onbeheerd inde buurt van Schiedam gevonden. Dc losse wex-kman had de eieren te Schiedam voor eigen rekening verkocht. Een liefhebber van bierflesschen. Ten nadeele van een bierbofcfcelaar te Am sterdam zijn den laatsten tijd 6000 fles- schen ter waax-de van f 900 ontvreemd. Met een perronkaartjs op reis. Voor eenige centen wilde oen Amster dammer een uitstapje naar Bussum ma ken en „mijnheer" wendde daarbij het volgende trucje, aan. Hij kocht een per ronkaartje, begaf zich daarmee op het perron, wachtte daar tot de trein naar Bussum op het pünt stond te vertrekken en wipte toén vlug een coupé binnen. In den trein werden de kaartjes niet nage zien, zoodat tot dusver alles als van een leien dakje ging en onze reiziger .wensch- te zich zeiven bij zijne aankomst in Bus sum reeds geluk.. Na liet verlaten van den trein mengde „mijnheer" zich onder een troepje reizigers en, bij de controle zijn Arnsterclamsch perronkaartje afge vend, wilde hij zich ijlings verwijderen, alsof hij haast had. Edoch, de conducteur nam met een dergelijk goedkoop kaartje geen genoegen en „mijnheer" moest op het station blij ven, totdat deze zaak was opgehelderd. Het gevolg was nu natuurlijk, dat men den man het volle bedrag der reis liet be talen, terwijl tevens door een inmiddels geroepen politie-agent. procesverbaal tegen hem werd opgemaakt. Daarbij gaf de be drieger een valschen naam op, Ook dit werd direct ontdekt, waarna men ook daarvoor proces-verbaal opmaakte. Een goedkoop uitstapje was het nu juist niet. De neutrale Openbare School. 't Gebeurde deze week te Vlaardingen, vertelt de „Rolt." Op hoogcr hevel moesten de kinderen op de Openbare School voor het a.s. ju bileum onzer Koningin vaderlandschc Lie deren leeren zingen. „Wilhelmus", „Wien Neerlandsch bloed", ,,'t Is plicht", enz. De kleuters zingen deze liederen gaarne. Uit volle borst. Velen leeren ze reeds thuis, van ouders, broers of zusters. Waarom zouden ze ook niet'? Wat is er nu mooier dan een echt vaderlandsch lied uit de heldere" kelen van jongens en meisjes Meester echter dacht cr anders over. Meester was rood' Vuurrood! Meester bedankte er voor om de kin deren liederen te leeren zingen die in strijd zijn met zijn heilige beginselen! Die flauwe dingen! Als de kinderen ouder zijn, zingen ze ze niet meer! Dan zijn ze wijzer' Aldus: meestér wilde niet zingen! Maar: meester moest zingen Kinderen keken vreemd en begrepen niet. Toen bet bewuste zanguur gekomen was bleef meester op zijn standpunt en zong niet' Toen kwam bovenmeester. En deze beval te zingen Moester werd nog rooder, maar nu na tuurlijk-rood! En de bovenmeester verdween. Toen gebeurde het: „Maar kinderen, julie zult zingen! Zingt maar naar harte lust". Dat was een kolfje naar de hand der jongens erf meisjes. Zingen dat ze deden! Uit volle horst! En meester stond met zijn rug naar de klasDat vonden de jongens best! En ze zongen! ze zongen: „Als Vadcrlandsche jongens Beminnen wij den grond!" Meester zeide nietsNiets Maar aan 't eind. werd het natuurlijk een warboel van belang. Alles tolde en rolde door elkaar! Daar komt bovenmeester binnenstui ven! Woedend! Wat is dat? Hij begreep direct En de heeren kregen hooge rruzio De kleinen koken angstig en werden stil! Eindelijk verdwenen beiden in de gang Daar werd het debat voortgezet! En bij na word 't vechten! Ziedaar, iets dat gebeurd isWerkelijk gebéurd is En dat in de komende maanden wel meer zal voorkomen! Een waarschuwend woord voor de ouders die nog steeds denken dat de Openbare School neutraal is! De bends van Piet. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplaag-.) De beklaagde M. heeft thans ook hekend Hom worden een 9-tal inbraken aangere kend. Hoewel zelfs gisteren nog te zijnen huize verschillende goederen, van inbraak afkomstig, werden gevonden, werd. een hor loge én een partijtje tafelzilver nog steeds ïxis verklaarde M., het horloge te hebben begraven in het duinzand achter de Doorn straat en het tafelzilver, op den dag, toen Z. bij de poging tot inbraak op den Hout weg, werd gegrepen en hij angst voor ont dekking van bet complot kreeg, in eon krant gewikkeld te hebben en daarna in het Kanaal ter hoogte van de Witte Brug te hebben geworpen. Do commissaris vaxi Scheveningcn, bij - gestaan door cqxiige rechercheurs, heeft den beklaagde M. gisterenmiddag naar de Doornstraat gebracht om de plaats aan to wijzen, waar hij het horloge begraven had. Het werd daar dan ook werkelijk opgegraven. Vervolgens ging de tocht naar het Kanaal, waar M. eveneens de plaats aanwees, waar hij lit zilver in het water wierp. Gisteren is daar den geheelen namiddag gedregd, echter zonder resultaat, Vermoed wordt, dat het zilver zeer ver in den bagger gezakt is, zoodat de kans om het met dreggen op te lialen, al zeer ge ring is. Heden wordt bt dreggen voort gezet. Het aantal inbraken en insluipingen, dat thans aan dc bende van „Piet" wordt aan gerekend, is tot over de 40 geslegen. Nu het politioneel onderzoek in de zaak van de talrijke inbx'aken, gepleegd door „de bende van Piet" voldoende 'gevorderd is, is de hoofdman Piet gisteren xiaar het Huis van Bewaring overgebracht. BasSSessS. ÊSerichiew Padvinders bij den Paus. De Romeinsche correspondent van de „Msbd." .meldt: De H. Vader heeft in de zaal der „Ze geningen", hoven do portiek- van de Vati- caansche Basiliek, de H. Mis opgedragen in tegenwoordigheid van meer dan 1200 Katholieke padvinders. Na de H. Mis heeft de H. Vader voor hen een toespraak gehouden, waarin Z. H. hun, die Hij de allerdierbaarste onder Zijn meest dierbare zonen in Jesus Chris tus noemde, behalve den Apostolischen Zegen, nog een herinnering wilde medege ven, die zij diep in hun hart moesten be waren. Weet gij wel, zoo vroeg de H. Vader, wat het eigenlijk zeggen wil: eeil Katho lieke padvinder. Een vraag, die de IT. Vader overbodig achtte nog te stellen, want het antwoord werd gegeven in hun devies. Een Katholieke padvinder is toch en moet zijn iemand, die de paden tracht te vinden van het Katholiek geloof en het Katholieke leven, zoadat datgene, wat zui ver materieel en menschelijk zou kunnen worden opgevat, door den Katholieken padvinder wordt dienstbaar gemaakt voor bet christelijk leven. Do gedachtenis, welke de IT. Vader hun nu wilde medegeven, was deze: zijt in der daad Katholieke padvinders; houdt hoog, zoowel in uw Katholiek geloof als ook in uw Katholiek leven de karaktertrekken van uw devies. Uw jeugdig gemoed, ver volgde de H. Vader, en uw hart als zo nen, hebben reeds begrepen, wat het hart van den Vader bedoelt. Voorzichtigheid en moed moeten de twee hoofdeigenschap pen zijn van den Katholieke padvinder. Voorzichtig kan degene genoemd worden, die niet schaamt zijn geloof te belijden, wanneer de omstandigheid het eischt, of zijn plicht hem dit oplegt of de stichting van den naaste dit vordert. Er is echter nog een andere voorzich tigheid, zeide de H. Vader, die Wij u aan bevelen cn die beschouwd moet worden als het leven van uw eigen leven. Het is die voorzichtigheid, die Jesus aanbeval met deze woorden: „Weest waakzaam". Dat. woord moet ook staan op het devies van de Katholieke padvinders. Heel dik wijls zijn de padvinders aan zich zelf overgelaten. De gevaren van duivel, we reld en vleesch zijn groot en juist daar om moeten zij het woord van den Godde- lijken Meester ter harte nemen: „Weesi waakzaam", vooral wat bet .-eft hot kwade voorbeeld, de slechte lectuur en het men- schelijk opzicht. Weest waakzaam en z?Jt moedig. Moe dig omdat God met u is en gij met God. Laat u leiden op uw wegen door het licht, dat neerdaalt van den hemel, het onster felijk licht van het geloof. Zijnde met de Kerk, met den Plaatsvervanger van Chris tus, ja met Christus zelf, behoeft ge niets te vreezen. De zuiverheid en de waardig heid van uw leven zullen beschermd wor den door de waardigheid van uw christe lijk geloof en gij zult zijn zonder vlek, zonder vrees, zonder onzuiverheid. Nadat hierna de H. Vader hun de woor den in herinnering had gebracht van den H. Bernardus: ..Overal waar gij zijt, denkt aan uw Engelbewaarder" en over hen den hemelsclien zegen had afgesmeekt trok Hij zich, vergezeld van zijn nohilt anticamera, geëscorteerd door de edel- wacht en voorafgegaan en gevolgd door de Zwitsersche garde, in Zijn ^riieiK, liére vertrekken terug. Hierna heeft mgr. Giobbo, geheim-Ka pelaan liet H. Misoffer opgedragen, waai? onder de Katholieke padvinders tot de TL Tafel zijn genaderd. Voor de II. Commu nie hield pater Gianfranceshi nog ren kor te toespraak. Nadat zij na de H. Mis ver schillende gewiide iic leren hadden gezon gen en in dc sala Reg ia hadden gedefileerd verlieten zij langs de scale Bernmxana liet Vaticaansch Paleis. Het verval van het carcm-jrrfrrr.e. TttA-cWnrl-fvs' Dreadnought"! het ultra-commuxiislische Engelsche blad, dat door de bekende kiesrechtfurie miss. Sylvia Pankhurst wordt uitgegeven, vinden wij een merk waardige, vrijmoedige schildering van Rusland, zooals zich dat aan de oogen van de Engelsche apostelen van het on gerepte socialisme voordoet. Het artikel begint met de erkenning, dat de dagen van het absolute bolsjewisme voorbij.zijn.. Een kameraad, clie uit Rusland terug gekeerd is, zegt do schrijver, spreekt met smart over de toestanden, die daar heer- schen. Toen de nieuwe economische poli tiek begon, zeiden de communisten, dat de concessies aan de kapitalisten hoog stens voor tien jaar zouden gegeven worden en dat dan liet communisme heer lijk zou oprijzen. Nu worden de conces sies aan het kapitalisme voor negentig jaar of nog langer gegeven. En als men den communisten vraagt, wat ér van do periode van tien jaar geworden 'is, zeg gen zij: „het is de politiek der partij: dus is het noodzakelijk," De moeste commu nisten denken zelf nooit, zij volgen gewoon de leiders. Kapitalisme groeit als een sneeuwbal: nieuwe zaken worden dagelijks geopend. De regeering maakt geen com munistische propaganda, en de partij doet het ook niet. De jonge communisten doen, wat zij willen, maar zij zitten krap in hun middelen en zij krijgen geen steun van de regeering. De physieke toestand van liet voile, gaat het artikel voort, is heter dan hij eenigen tijd geledon was. In de opera te Moskou ziet men menschen, die zelfs rijker ge kleed zijn dan in Londen, maar buiten verkoopen kinderen in lompen de pro grams. Voor dc opvoeding wordt niets gedaan, behalve in exikclo centra. Het meest doet men nog voor de weezen, die ontelbaar zijn. Als men naar Samara gaat, strekken op alle stations kinderhandjes zich 0111 een aalmoes uit. Kinderen reizen zonder kaartjes op de treinen en bedelen van de reizigers het levensonderhoud af. Als z'J door een of anderen inspecteur wegge jaagd worden, wachten zij op een volgen den trein. Velen van hen komen te voet naar Moskou. Ze worden dan meestal op de stralen opgepikt, en voor een Paar maanden naar een home gezonden, waar zij geneeskundig verzorgd en van xiienwo kleeren voorzien worden. Exi dan gaau ze in groepjes naar kolonies, waar zo lum verdere opvoeding ontvangen. Volgens den kameraad is do toestand in de fabrieken goed, maar men ziet er oo. veel vrouwen werken, door den nood daar toe .gedreven. De mannen verdienen nie genoeg om in het levensonderhoud bun-j ner gezinnen te voorzien, en daarom m0®"; ten de moeders, vaak in do mociliJ»s'^ omstandigheden xnedewerken om de client u uit huis te houden. Verschrikkelijk. Te Mülheim was de 15-jarige dochter van een arbeider begraven. Des i|aC" werd de grafkuil geopexid, en het lij». G roofd van het doodshemd, vond men nü het graf.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4