nova SEIZ0E1-0PRI Dames- en Kinderconfecfie. A. WAALS de Lunchroom BEZOEKT ss Donkersteeg 7 Fa. 11 en GEHEIM EN A NT!-CH BISTEL IJK. In onze polemiek aldus „De Tijd" met liberale bladen hebben wij onlangs hun stelling bestreden, dat de vrijmetse larij noch geheim noch anti-christelijk zou zijn. Zouden die bladen, welke naar men zich herinnert weigerden om ten overstaan van hun lezers het hoor en we derhoor in zake onze weerleggingen toe te passen, althans zoo eerlijk willen zijn, dat zij de verloochening van hun stelling door- Br.'. Faubel aan hun lezers mededeelen? Te Maastricht immers heeft deze propa gandist en mede-bestuurder van de Loge ronduit erkend, dat magonieke geschriften inderdaad het opschrift „niet in den han del" en „uitsluitend voor vrijmetselaren" dragen, zoodat zij niet in openbaren ver koop mogen geraken, daar zij slechts be stemd zijn als vertrouwelijke mededee- lingen voor vrijmetselaars. Ook erkende hij, dat de vrijmetselaars onder „Opper- bouwheer van het Heelal" volstrekt niet den ehristelijken Drieëenigen God, maar „alle hoogere krachten" dus zelfs dui- velscbe krachten! Red. verstaat. Habemus confitentem reum dit on verdachte getuigenis, mag de liberale pers, soo zij eerlijk wil blijven, haar publiek niet onthouden! STATEH-GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren Leerarensalarissen. De heer M a r c h a n t (V.D.) interpel leerde over de salarissen der leeraren bij het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. De Minister, Dr. de Visser, nam interpellant eerst a faire over diens overdrijving. JEtet is aJlmmungt-JMis>~ulaA^%flUaAe^ baar onderwijs zouden worden getroffen; een wijziging in den geest als de verorde ning voor het gymnasiaal en middelbaar onderwijs is gereed voor de leeraren bij het huishoudonderwijs, het industrie-on derwijs, het handelsonderwijs en het mid delbaar technisch onderwijs en is in voor bereiding voor de leeraren aan de kweek scholen. Met veel pathos bad de heer Marchant het gehad over de omstandigheid, dat de salarissen met minder dan 23 pet zouden worden verlaagd. En.de 23 pet. zijn er maar 13, dus minder dan de 17 pet. die ook op het onderwijs moet worden be zuinigd en die bij het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs alleen op de salarissen is te vinden. Overigens ontkende de Minister met veel nadruk, dat er principieel sprake zou zijn van salarisverlaging. Hetzelfde salaris, dat nu te bereiken is, zal bereik baar blijven. Alleen zal er een grooter aantal uren moeten worden gewerkt. Overdrijving schaadt ook bij interpel- Jeerne. Niemand zal kunnen ontkennen, dat het beter zou zijn, als de leeraren niet zooveel uren behoefden les te geven en als het aantal leerlingen per klas niet v/are verhoogd. Maar de tijdsomstandig heden dwingen nu eenmaal tot bezuinigen Naturlijk kwam er een motie. Zij werd ingediend door een interpel lant en vroeg herziening der regeling. Gestemd werd er nog niet. SPOtfST ROEIEN. De wedstrijden van Hoüandia. De wedstrijden begonnen gisteren met tamelijk gunstig weer, vandaag is het al lesbehalve mooi. s Morgens om half twaalf begon het nummer Jonge vier B. Eerste beat. Aan de start: 1. Triton, 2. Lag». Tijd Triton 7 min. 29 sec., tijd Lage 7 min. 31 4/5 sec. Tweede heat. Aan de start: 1 Am stel, 2. Adelborsten. Tijd Amstel 7 min. 25 sec., tijd Adelbor sten 7 min. 29 3/5 sec. Overnaadsche vieren. Eerste beat. Aan de start: 1. Njord, 2. Maas, 3 Amstel B. Njord won gemakkelijk. De Maas was tweede op vijf lengtes, derde Amstel B, wederom vijf lengtes. Tijd Njord 7 min. 41 sec. Tweede heat. Aan de start: 1. Nereus, 2. Delftsche Sport, 3. Arsa. Nereus wint gemakkelijk in 7 min. 35 3/5 sec., tweede is Delftsche Sport 7 min. 43 sec., derde Arsa. Derde heat. Aan de start: 1. De Hoop, 2. Cadetten. Onze groote vooraden moderne Costumes, Mantels, Japonnen, Kindermantels, Rokken, Blouses, enz. worden vanaf hedenavond tegen zeer verlaagde prijzen in verkoop gebracht. Onze Etalages zullen U overtuigen, dat onze Opruiming een buitengewone gelegenheid is om U van voordeelige kleeding te voorzien. Haarlemmerstraat 114, Leiden. De Hoop won gemakkelijk. Tijd 7 min. 45 4/5 sec. Voor het nummer Jonge acht B eerste heat waren aan de start: 1. Laga, 2. De Amstel, 3. Njord. Bij het door deze ploegen geslagen tem po bleef Njord onvermijdelijk achter. Een spannende strijd bleef het tot het einde en toen De Amstel passeerde als eerste was Laga nog geen lengte achter. Tijd De Am stel 6 min. 36 2/5 sec. Jonge twee A. 'Xëythe, 3. Nereus. 1. Willem III 8 min. 22 2/5 sec., 2. Die Leythe. Jonge vier B. Aan de start: 3. Amstel, 2. Adelborsten, 3. Triton. 1. Amstel. Tijd 7 min. 22 sec. 2 Adelbor sten. Jonge skiff A. Aan de start: 1. Viking, 2. Laak. De Laakskiffeur werd met vele lengten geklopt. Tijd van Viking 8 min. 45 2/5 sec. Het Spaarne had een walk over in dit nummer. Tijd 8 min. 43 4/5 sec. Jonge acht A. Aan de start: 3. De Hoop, 2. Amstel. 3. De Amstel in C min. 4S sec. 2. De Hoop in 7 min. 2/5 sec. Overnaadsche twee. Beslissing. Aan de start: 3. Njord, 2. Ne reus, 3. Het Spaarne. Njord won in uitmuntenden stijl. Tijd Njord 8 min. 52 4/5 sec. Tweede Nereus in 9 min. 4 4/5 sec. Jonge skiff A. Eerste halve beslissing: 3. Viking, 2. Het Spaarne. Het Spaarne wint met 3 lengten. Tijd 8 min. 20 2/5 sec. Tweede halve beslissing: 3. Dordt, 2 Wil lem III. Willem III wint in 18 min. 38 2/5 sec. Oude twee. Aan de start: 3 Maas, 2. Laga. Laga wint met ruim twee lengten. Tijd 8 min. 14 3/5 sec., tijd van De Maas 8 min. 23 sec. Jonge vier A. Eerste heat. Aan de start: 3. Willem III, 2. Njord, 3 Adelborsten. De Adelborsten winnen in 7 min. 24 sec., Willem III 7 min. 29 sec., Njord derde met twee lengten achter. Tweede heat. Aan de start: 3. Amstel, 2. Cadetten, 3. Triton. Tijd van den winnaar De Amstel 7 min. 32 3/3 sec., tijd Cadetten 7 min. 38 4/5 sec. Triton op halve lengte. Als eindnummers van den eersten dag werden twee heats verroeid voor jonge vier A. Dc eerste bracht Willem III, Njord en Adelborsten; de tweede Amstel, Cadetten en Triton tegen elkander. De eerste heat werd gewonnen door de Adelborsten in 7 min. 24 sec. met anderhalve lengte, gevolgd door Willem III, terwijl Omstel in de twee de heat het eerst door den eindstreep ging, gevolgd door de Cadetten met twee leng ten. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toerièt-Vereen. „Swift." Morgenochtend om 8 uur zal nabij de H. B. S. aan den Hoogen Rijndijk de start plaats hebben van de leden van „Swift" voor den rit LeidenAmersfoort en terug, afstand ongeveer 160 K.M. Daarvoor hebben ingeschreven H. Vo gelezang, A. Hens, K. v. d. Meer, „Math", I. Vink, D. Voorzaat, L. Be kooi j, G. S tri en en R. van Weeren. De heer W. Boezelijn zal per motor de deelnemers volgen om de controle in Amersfoort waar te nemen, terwijl in Utrecht de controle wordt waargenomen door de U. W. C. „De Arend." DAMMEN. O. D. ISchoonhoven 137. Deze week heeft de Dainvereeniging O. D. I te Alphen a.d. Rijn met haar eer ste tiental een vriendschappelijken wed strijd gespeeld tegen bet eerste tiental van ^feWprOT"i)iiiaUi'v^""AaYlSPFi'uuvj?j; Laatstgenoemde vereeniging bad een zeld zaam mooi dambord voor den winnaar beschikbaar gesteld. Dit prachtstukjo werd door O. D. I. gewonnen met 13 tegen 7 punten. Aan den wedstrijd namen de volgende spelers deel: Bord O. D. I. Schoonhoven. 1 H. v. d. Horst Jr. 11 G. Boss. 2 J. Vrolijk 2—0 J. Ruijs. 3 H. M. v. Donk 1—1 C. den Uijl. 4- J. Zoutman 20 J. v. d. Leede. 5 J. v. d. Horst 2—0 H.J.N.den UijL 6 J. Fockking 02 H. Droog. 7 E. Mechelse 2—0 H. v. d. Ham. 8 C. Schuurman 11 H. Esbuijs. 9 W. Goud 2—0 W. Timmer. 10 F. Bruné 02 J. Verduijn. 13—7 UIT BE QMBBEWils"_ ALPHEN AAN DEN RIJN. Concert. Donderdagavond a.s. te 8.15 uur, zal het 3e concert in bet Burgemees ter Visser-park gegeven worden door de Zangyereen. „De stem des Volks". Het programma luidt: 1. Vaandellied. 2. Ades te. 3. Een boodschap op de heide. 4. Eens 5. Zondagmorgen. 6. Morgenrood. 7. Aan de Strijders. 8. Nieuw lied van een meisje van een schipper. R.-K. Huisv. Comité. -1 Dinsdagavond j.l. vergaderde genoemd Comité ter be spreking van een te voeren actie voor do kinderen in het bezette Duitschc gebied. De secretaris deed voorlezing van een ingekomen verslag van het hoofdbestuur, waarbij de vreeselijke toestand geschil derd werd, waarin in het bijzonder de schoolgaande kinderen verkeeren. Er werd besloten een beroep te doen op de naastenliefde van Alpben's Katholieken, en te trachten plaatsen te vinden om voor eenigen tijd een kind op te nemen in het huisgezin, opdat door goede voeding die stakkers weder op verhaal kunnen ko men. Te dien einde zullen in de eerstko mende drie weken eenige leden van het Comité de Katholieken bezoeken. Het be stuur vertrouwt, dat velen zich zullen opgeven voor het nemen van een kind, terwijl er steeds bij de leden van bet Co mité gelegenheid blijft bestaan een kind op te geven. Wat is er schooner en ver dienstelijker werk, dan een mcnsckenleven van den ondergang te redden, en vooral wanneer het een kinderleven betreft. U kunt opgeven, welk kind u wensclit, stand leeftijd, jongen of meisje. Aan 't verlan gen kan worden tegemoet gekomen. Dui zenden kinderen zien reikhalzend uit naar goede voeding en verpleging. Laat uw liart spreken en stelt de verwachting van het bestuur niet te leur. HOOGMADE. De borden. Men verneemt nader, dat de bewuste borden te Hoogmade niet weg moesten om geverfd te worden, doch de verwijdering moet gelast zijn van hooger- hand. Het muisje schijnt nog een staartje te hebben. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloemenhandel. De aanvoer wordt steeds grooter, vooral van do verschillende soorten Pyrethrums. Behoudens deze blij ven de prijzen der verschillende soorten snijbloemen steeds op prijs. Do Pioenen loopen zelfs weer op en kunnen gemakke lijk van f 6.tot f 9.per 100 balen. Py rethrums varieenen van f 0.20 tot f 0.45 in do goedkoopcre en f 0.50 tot f 0.90 in de f 0.50 tot f 0.75 per 100. De handel is vlug. Vroege aardappelen. Het koude weer heeft zeer veel invloed gehad op den groei der vroege groenten en aardappelen. Voor al aan de laatsten is dit goed merkbaar. Waar als regel de veilingen der Tuinbouw- vereeniging „Katwijk en O." beginnen tusschcn 15 en 24 Juni, in 1922 werd de eerste veiling gehouden op 22 Juni, kan op heden nog moeilijk een datum bepaald worden, zelfs niet. bij benadering. Het zal zeker de laatste dagen van Juni zijn, mo gelijk nog later. LISSE. Jubileum. Donderdag herdacht de bloemistarbeider S. Langelaan den dag, dat bij voor 25 jaar als zoodanig bij de firma G. van der Meij, thans G. van der Mei's zonen, in dienst trad. Als bewijs dat de firma de verdiensten van dezen arbeider wist te waardoeren zij vermeld, dat zij hem enkele jareiï geleden tot meesterknecht bevorderde. NIEUWYEEN. ZiekervhiMSverpfeging. Donderdag 14 Juni is alhier definitief opgericht een fonds of vereeniging tot verpleging in het Ziekenhuis met aanvankelijk ca. 800 leden. De contributie is vastgesteld voor volwassenen op 4 cent per week en be neden Ö9 15 jaar een cent per weck, waarbij inbegrepen is vrij vervoer naar hot Ziekenhuis. Vervolgens is in het Re glement bepaalt dat f2.50 per dag wordt betaald voor 42 dagen per jaar met vrije keus van plaats van opname met dien verstande, dat de meerdere kosten dan f 2.50 per dag door of voor den ver pleegde zelf moet worden bijbetaald. Een bestuur is gekozen uit zeven leden, waar van de heer M. v. d. Ent Braat tot voorz. is benoemd. NOQRDWIJK. St. Liduina-vereeniging. Dondejrdag heeft de algemeene vergadering plaats ge had van de St. Liduina-vereeniging al hier. Bij liet uitbrengen van het jaarver slag door de secretaresse en bet finan cieel verslag van de penningmeesteresse kwamen verschillende bijzonderheden naar voren, welke wel waard zijn ge noemd to worden. In bet eerste jaarver slag na het zilveren jubilé kan de vereeni ging met dankbaarheid getuigen, dat zij in staat is geweest veel edelmoedig werk to verrichten. Door de milde bijdragen van het jubilé-jaar en het mooie kas saldo kon de vereeniging aan alle aan vragen om steun, welke juist in 't afgc- loopen jaar bijzonder groot waren, vol doen. Daarvoor wordt dank gebracht aan God en aan allen, die door hun milden steim tot dit schoone doel hebben meegewerkt. De contributiegelden waren ongeveer even groot als vorig jaar, terwijl aan ex tra giften werd ontvangen door tusschen- komst van den Z.Eerw. hoer Pastoor Borsboom f 50; van de Noordwijksclie Spaarbank f 100: nit Wijk II een extra gift, groot f 10; liet bussengëld bedroeg QemeesitelsjkG flasfikcrsdêgLig GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinbel Vischmarkt 18, tel. 1225, is hedenavond verkrijgbaar SCHELVISCH a f0.20— f0.28 per pond. J. C. VAN DER LIP, Weth., loco-Burgemeester. leiden, 16 Juni 1923. B. en W. van loeiden brengen ter alge meene kennis, dat door ben vergunning is verleend aan de firma J. C. Zaalberg en Zoon en rechtverkrijgenden tot uit-1 breiding van de dekenfabriek aan de Vestestraat No. 22, Sectie I. No. 2G08. Apotheken (re tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon, aags geopenl zijn: H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, Tel. 432. Do apotheek vna het Ziekenfonds lot Bulp der Meoschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit Fonds. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Rlote. Papencracht 20. Dr. Boonacker, Hoogewoerd 138. Tel. 266; Dr. Mulder, Watersteeg, Tel. 990. Dr. Poortman, Rapenburg 53. Tel. 1481. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waarge nomen door dr. Timmermans, Wilbel-t j minapark, tel. 390. Telegrafisch Weerbericht volgens waarnemingen verricht in den mor gen van 16 Juni 1928, medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometcrst.768.5 Valentin. Laagste Baromcterst.750.9 Skagen. Verwachting tot den avond van 17 Juni: Zwakke tot matige Noordelijke tot Weste lijke wind, afwisselende bewolking, weinig geen neersla?!» zelfri- temperatuur. f 13.53. En, hoewel het kassaldo bedui dend minder is dan bij den aanvang van het vorig jaar, gaan wij, aldus de secre taresse, in haar verslag, met vollen moed het nieuw vereenigingsjaar tegemoet, ver trouwende dat door milde bijdragen ons liefdewerk op dcnzclfden weg kan voort gaan. Er werden dit jaar verstrekt ruim een- en-zestig honderd liter melk, bijna twee duizend eieren on een-en-zeventig onzen vleesch. s-" Tint._he.qp]pr_is_dit jaar oen vejaufl'fr* s ring gekomen door net DeaarLKenTvan me vrouw Liesker, in wier plaats is gekozen mevrouw M. Alkemade—van dor Wijden, die tevens de functie van secretaresse ver vult. De vergaderingen werden bijna al le gehouden bij de Eerw. Zusters van hel St. Jeroensgesticlit; dank wordt gebracht aan de Eerw. Overste, voor de genoten gastvrijheid. Verder sluit bot verslag met een woord van dank aan de presidente, aan de penningmeesteresse en aan allo werkende bestuursleden. Kerk en pastorie. In den loop dezer week is aan alle parochianen van „St. Jercen" een inschrijvingsbiljet thuis ge zonden voor den afbouw der kerk en het bouwen eener nieuwe pastorie. I Aan het strand. Naar wij vernemen' zal er gedurende bet seizoen op het felement bepaald dat f2.50 per dag wordt j geplaatst, die tevens dienst zal doen als verrekijker. Bouwvergunning. Door Burgemees-)1 ter en Wethouders is een bouwvergun» niug verleend, voor het bouwen van een villa aan de Wilhelminastraat van den beer Konijnenburg. Personalia. De agent van politie Veenendaal alhier is benoemd tot chef- veldwachter te Rietveld bij Woerden. 1 RIJNSBURG. De omgevallen schoorsteen. Do dezer dagen omgevallen liooge schoorsteen van de conservenfabriek van v. d. Vijver is weer opgezet en het ketelhuis waarvan het dak was ingestort is weer ongeveer her steld. Do schoorsteen heeft men niet de hoogte gegeven zooals deze te voren was. Het groote gewicht dat bet onderste ge deelte te dragen had is vermoedelijk wel do oorzaak dat de schoorsteen i3 ingezakt cn toen omgevallen. WOERDEN. Personalia. De heer J. v. Beek Dz., alhier behaalde te Leiden met het man nenkoor „Kunst na Arbeid" le Alpher., een eersten prijs in de vierde afdeeling. Onsen jeugdigen Woerdenscben musicus onze gc- lukwensclien met dit succes. Prijs gewonnen. Do Gbr. zangverc-en. „Oefening en Stichting", directeur dc heer H. van Rhcenon, behaalde op het groot, nationaal concours te Leiden den tweeden prijs in de afdeeling superieur. Iïet meis jeskoor, onderafdeeling van deze vereeni-, ging, behaalde in de 3de afdeeling den i eersten prijs. Nadat het per bulletin van „De Lsid-j scho Courant" was bekend gemaakt, ver spreidde dit nieuwtje zicli spoedig door de gebeele gemeente. Bij aankomst aan het station waren dan ook velen ter verwei-.: koming aanwezig. In optocht trok men niet 4 ontplooid vaandel naar hotel „Concordia Op liet Kerkplein werden nu de concours-/ nummers nog weder eens keurig uiige*) voerd. Een langdurig applaus volgde h'el"*> op. Aan „Oefening cn Stichting" onze har telijke gelukwenschen voor de krantó prestatie, waartoe zij in haai- vijfjarig he*i staan onder leiding van haar bekwame directeur is in slaat geweest.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2