sie eeenparig van oordeel is de landerijen opnieuw to doen verhuren in ?t publiek voor den tijd van 5 jaren, ir. ande 1 Nov. 1923 tot 1 Nov. 1928, zulks onder verschillende bepalingen, speciaal ten op zichte van de bemesting. Op een vraag van den heer Rodewijk, antwoordt de Voorz., dat de huurders bor gen moeten stellen, doch dat de borg voor de betaling der pachtpenningen alleen niet voldoende is. Men moet ook zekerheid, hebben, dat het land goed onderhouden wordt. De heer Rotteveel zegt, dat er dan ook wel moeilijkheden kunnen rijzen tus- echen huurder en commissie over de vraga, wanneer de bemesting voldoende is. Dan zou de huurder ook deskundigen naast zich moeten hebben. De Voorz. antwoordt hierop, dat hij hoopt zulke huurders niet te krijgen. Bo vendien zal een huurder toch alles doen om zooveel mogelijk profijt te trekken van het land. Tenslotte deelt hij nog me de, deze maand de publieke verhuring uit te schrijven. Het voorstel wordt hierna z. h. st. goedgekeurd. 8o. Benoeming van een lid van het Alge meen Burgerlijk Armbestuur van Rijp wetering, vacature P. Kokshoorn. Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders: 1. P. Juffermans; 2. G. M. Beelen. Benoemd wordt de heer P. Juffermans 9o. Ingekomen stukken en mededeelingen lo. Mededeeling van het Proces-verbaal van de zitting van Centraal Stembureau van 27 April 1923, tot benoemd-verkla ring van den heer N. P. Verkleij tot lid van den Gemeenteraad. 2o.^ Mededeeling van de Processen-ver baal van de zittingen van het Centraal Stembureau, het Hoofdstembureau en de Stembureaus, wegens de periodieke af treding van de leden van den Gemeente raad. 3o. Missive van Ged. Staten houdende bericht van ontvangst van het Raadsbe sluit van 26 Aj^ril 1923, tot wijziging van de verkeersverordening. 4o. Missive van Ged. Staten houdende mededeeling goedkeuring raadsbesluiten van 26 April 1923 tot overdracht in eigen dom van het gebouw der o. 1. school te Rijpwetering en tot onderhandschen ver koop van de woning van het hoofd der school, aldaar, aan het R.-K. Kerkbestuur van Rijpwetering. 5. Missive van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling dat is benoemd tot lid van College van Zetters voor deze gemeente de heer J. J. de Koning, zulks in de plaats van den heer P. Kokshoorn. 6o. Dankbetuiging van den brugwachter P. van Leeuwen voor de hem toegekende salarisverhooging 7o. Rekening en verantwoording van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur van Alkemade. Goedgekeurd. 8o". Kekening en verantwoording van de Gezondheidscommissie te Alphen aan den Riin over 1922. Goedgekeurd. 9o. Raming van ontvangsten en uit gaven, dienst 1924, van de Gezondheids commissie te Alphen aan den Rijn. Voor rekening dezer gemeente komt een bedrag van f 167.67$. Goedgekeurd. JOo. Missive van Ged. Staten houdende mededeeling goedkeuring Raadsbesluit d.d 26 April 1923, tot opheffing O. L. School te Rijpwetering, met ingang van 1 Juli 1923. llo. Verzoek van B. en W. van Sneek om adhaesiehetuiging aan een adres tot het strafbaar stellen van openlijke Gods lastering. B. en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, zulks vooral omdat een desbetreffende bepaling reeds in politie-verordoning is opgenomen De heer Verweij zegt, dat hierin juist een reden te meer ligt om bij de regiering aan te dringen wijl het vloeken een van de hoofdzonden van ons volk is. De Voorz. meent, dat het in deze kwet send voor de regeering zou zijn haar hier op te wijzen, hetgeen de heer Verweij ont- kent. Nadat de Voorzitter nog gezegd had, 'dat het eerder op den weg ligt der Vereen, van Nederl. Gemeenten om do regeering hierop te wijzen, wordt tenslotte toch z. h. s. besloten tot adhaesiehetuiging. 12o. Aanbieding van het gemeentever slag over 1922. 13o. Mededeeling van het proces-verbaal van de gedane opname van de boeken en de kas van den Gemeente-Ontvanger. In kas was volgens dc boeken f 3709.53$. 14o. Verzoek van W. Boog om eervol ontslag uit zijne betrekking als hoofd der 0. L. School te Nieuwe Wetering, wegens benoeming als hoofd der 0. L. School te Millingen en als lid der plaatselijke schoolcommissie. Wordt eervol verleend, wat de eerste functie betreft met ingang van 15 Sept. of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. De Chr. Muziekvereen. „'Arti et Religioni" alhier, behaalde op het Nat. Zang- en Muziekconcours te Leiden feeen tweeden prijs in de tweede afdeeling met 449 punten. De heer J. Langbroek, onderwijzer aan de Chr. M. U. L. O. School te Zaandam, Leeft voor zijn benoeming als leeraar in de Duitsche taal en letteren aan de Chr. 0. B. S. alhier bedankt. HAZER-SWOUDE (Dorp). Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert a.s. Maandag 18 Juni, des nam. te 1A uur. (Zomertijd). Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Na dere aanvulling en wijziging der overeen komst met Boskoop inzake het waterlei dingbedrijf. 3. Schoolgeldregeling betref fende kinderen van den Rijndijk, die te Koudekerk de orenbare school bezoeken. 4. Verordening aanwijzing tijdvakken voor veldarbeid. HOOGMADE. Een jubileum. Gisteren, den 14den Juni, vierde de heer H. Meijer,hoofd der R.-K. parochiale school to Hoogmade, het gouden feest van zijn ambt als onderwijzer. Wijl verleden jaar het jubilé van zijn veertigjarig feest als hoofd der genoemde school zoo luister-. rijk was gevierd, wenschto do jubilaris ditmaal geen openbaar feestvertoon, en daarom is op eenvoudige wijze den gouden jubilaris hulde gebracht. Nadat in don vroegen morgen de schoolkinderen met' den feesteling en diens familie hadden deelgenomen aan de generale H. Com munie, werd te halfnegen een gezongen H. Mis opgedragen, waarbij bet zangkoor, welks directeur de jubilaris is, op tref fende wijze zijn taak vervulde. De pastoor, do zeereerw. lieer C. Borsboom, hield een korte toespraak, om den dank van den feesteling jegens God te vertolken en hem aller innigen gelukwensch aan te bieden. Na de kerkelijke plechtigheid had in een schoon versierd schoollokaal de hulde betuiging der kinderen plaats in gezamen- lijken feestzang en dichterlijke heilwen- scken door een jongetje en een meisje, waarna drie meisjes met een scboone toe spraak een bloemenhulde aanboden. Ten slotte dankte en huldigde het schoolbe stuur den jubilaris bij monde van den Pastoor, en bood hem een toepasselijk feestgeschenk aan. Nadat do jubilaris met ontroering zijn dank op welsprekende wijze bad betuigd, werd den kinderen een wel kome versnapering gegeven. Een gezellig samenzijn van familie en schoolbestuur, ten huize van den jubilaris, besloot de in tieme hartelijke feestviering. Een woord van lof komt toe aan de dames-onderwij zeressen voor do uitmuntende voorberei ding en leiding dor hulde, door de school kinderen hun feestvierenden meester geboden. NOORDEN. Diphteritis. Ten huize van J. Pieter- sen is een geval van Diphteritis geconsta teerd bij een G-jarig meisje. OEGSTGEEST. Ziekenfonds. In de vorige week Lad alhier in Sint Willibrord eene conferentie plaats tusschen Let Bestuur xan de plaat selijke afdeeling der K. 8. A. met Dr. Lees berg uit Leiden en de plaatselijke genees- heeren Dr. Timmermans en Varenkamp Binnen korten tijd zal men komen tot de oprichting van eene R. K. Vereeniging tot ziekenhuisverpleging ten behoeve van alle Parochianen. NGORDWIJKERHOUT. R.-K. Kiesvereeniging. Zooals wij reeds aankondigden had Woensdag j.l. plaats de vergadering der leden der R.- K. Kiesvereeniging „Recht en Orde". De vergadering werd gehouden in het Café „Het Wapen van Nooi'dwijkerhout". Aan gezien het Bestuur in zijn geheel ontslag had genomen, was de vergadering bij- eenceroenen door H-ot.. t"vnomWo i=.o stuur. De oudste der waarn. bestuursle den opende deze tegen 8 uur uitgeschre ven vergadering te half negen met den Christ, groet en heette de talrijke opge komen leden welkom. In zijn openings woord zette spr. uiteen wat de oorzaak was, dat deze vergadering door hem was bijeengeroepen en werd gepresideerd} n.l. bet heengaan van het geheele vroegere bestuur. Spr. had gemeend, omdat van het waarn. bestuur weer verschillende le ien hadden bedankt en andere door ver trek uit de gemeente opgehouden hadden bestuurslid te zijn, dat bet in het belang der vereeniging was, zoo spoedig moge lijk de vergadering gelegenheid te geven een nieuw bestuur te kiezen, dat dan de loopende zaken kon afdoen tot 1924, wan neer wegens periodieke aftreding opnieuw' bestuursverkiezing zou moeten plaats heb ben. Spr. gaf daarom de vergadering ge legenheid om aan de bestuurstafel Candi da tenlijsten in te leveren. Vanuit de vergadering werd hierop voorgesteld om bet afgetreden bestuur te herkiezen, dat dus zou aanblijven tot aan de periodieke verkiezing in 1924. Door enkele werd dit voorstel gesteund, door anderen weer bestreden. Ook werd nog voorgesteld, dat het waarnemend bestuur tot 1924 aan zou blijven en de loopende zaken afdoen en dan in 1924 een defintief bestuur te kie zen. Dit voorstel werd vanaf de bestuurs tafel bestreden en we^ eindelijk overge gaan tot het inleveren van candidaten. Blijkbaar bad de vergadering niet goed begrepen of er candidatenlijsten konden worden ingeleverd, dan wel of er direct werd gestemd, want het aantal candidaten was abnormaal groot. De gestelde candi daten werden vervolgens opgelezen en ge vraagd of zij er mede instemden candi- daat te zijn gesteld. Over do overblijven de 18 candidaten werd vervolgens ge stemd. Na gehouden stemopname was de uitslag als volgt: J. Buhher 52 st., J. Bee len 60, J. Ph. Chrisliaanse 71, L. van Denzen 58 st., P. van Diemen 11, A. Dui venvoorden Wzn. 30, H. Heemskerk 33, C. Hoogervorst 58, H. Langeveld 78, W. v. d. Linden 25, P. C. van Saase 50, Jac. v. d. Star 38, P. P. Yerdegaal 73, P. J. Vcrdegaal 32, J. v. d. Voet 62. De Voorz. maakte bekend dat tot bestuursleden wa ren benoemd do heeren: H. Langeveld, P. P. Verdegaal, J. Ph. Christiaanse, Joh. v. d. Voet, J. Beelen, L. v. Denzen, C. Hoo gervorst, J. Bakker, P. C. van Sasse. De overigen maken de reserve uit. Spreker deelde hierna aan de vergade ring mede, dat uit de gekozen bestuurs leden een voorz. en een secretaris moes ten worden benoemd. Na'gehouden stem ming was de uitslag, dat de heer H. Lan geveld werd verkozen verklaard met 49 stemmen tot voorzitter en de heer Joh. v. d. Voet met 30 st. tot secretaris. De be noemden verklaarden hunne benoeming te aanvaarden. Te ruim half twaalf werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Bouwvergunning. B. en W. hebben aan J. y. Dijk alhier vergunning verleend tot het bouwen van eene woning aan den Kerkweg. Diefstal. Gisteren is door de gemeen- te-politie alhier als verdacht van diefstal, van f 180 te Lisse gearresteerd een zeke- kere P. van der V., knecht bij den heer J. W. Na 'n kort verhoor viel verdachte door de mand en bekende alles. Hij is gevankelijk naar Haarlem overgebracht. RIJPWETERING. Aanbesteding. Bij de gisteren ge houden onderhandsche aanbesteding voor het verbouwen en aanbouwen der O. L. School alhier, welke vanaf 1 Juli a.s. in eigendom zal worden overgedragen aan het R.-K. Kerkbestuur alhier, hebben in- gschreven: A. A. Brand, timmerman, voor de. som van f 23.200; C. P. Jansen, tim merman £21.980 en S. Strijk, aanne mer voor f 20.500. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. WARMOND. Geen historische optocht. Uit vrij zekere bron kunnen wij nu reeds melden, dat de bezwaren tegen het houden van een grooten historischcn optocht bij ge legenheid van bet 25-jarig Regeerings-i jubileum, zoo overwegend worden, dat er van afgezien wordt, vooral uit een finan cieel oogpunt. Vrij zeker is, dat do feestelijkheden nu zullen bestaan in volksspelen, die zeer uitgebreid zullen worden; kinderspelen, bioscoop en harddraverij. Er zijn echter plannen om als compen satie in de Kaagweek een gondeloptocht te houden, die ongetwijfeld om het „eenige" en de groote deelname, die daarvoor te verwachten js, een succes zal worden. Deze onderneming zal echter uitgaan van V. V. V., in samenwerking met „De WOERDEN. R.-K. Volksbond. A.s. Zondag zal de plechtige Hernieuwing plaats hebben der Intronisatie van het H. Hart voor de leden van den Ned. R.-K. Volksbond. Des mor gens onder de H. Mis van half acht Alg. H. Communie, 's avonds halfacht in het Bondslokaal zal de plechtige Hernieiywing plaats hebben door den weleerw. adviseur. Daarna belangrijke maandvergadering. Den leden van ouzen Volksbond willen wij hierbij in herinnering brengen het^ verzoek, in de vorige vergadering door den weleerw. adviseur en den voorzitter gedaan, dat nu alle Woerdensche Volks bond ersa eens aan do algemeene H. Com munie zullen deelnemen; ja dit zooveel mo gelijk doen na de geloovigen, opdat dit na eens worde een heerlijke manifestatie van onze Roomsche mannen aan de H. Eucha ristie. Ook des avonds worden alle Volksbonders in hun gebouw verwacht om tegenwoordig te zijjj bij de plechtige In tronisatie. Ieder lid zij nu eens een pro pagandist en spore zijn lauwe Bondsbroe- ders aan ditmaal ook eens present te zijn. Het spreekt vanzelf, dat allen dien dag getooid zijn met) het Bondsinsigne. Allen, die bloemen, kaarsen of anderszins willen oiieren om aan dezw pieolitigneld meer luister bij te zetten, kunnen'deze afgeven bij den concierge. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Voorz. de burgemeester; de beer Oebe- xius Kapteyn. Een afschrift van het Koninklijk Be sluit, waarin aan den burgemeester ont heffing wordt verleend van de bepaling, dat hij in do Gemeente zijn inwoning, moet hebben, doch waarbij wordt be paald, dat hij op vier dagen per week in de gemeente van 9 A12 uür v.m. zit ting moet hebben. Vaststelling heffingspercentage plaatse lijke inkomstenbelasting 19231924. De Voorz. doet mededeeling, dat krachtens ingewonnen informatie's bij de Inspectie der Rijksbelasting gebleken is, dat de belastingverlaging, n.l. een verlaging van AA en 100 opcenten tot 3 en 80 opcenten, niet kan worden gehandhaafd, en deswege door B. en "W. wordt voorgesteld dit percentage weer te rug te brengen tot rep. 4.2 en 100 opcenten. In een uitvoerig betoog zet de Voorz. uiteen, waarom dit besluit werd genomen, en doet hij uitkomen, dat on-= danks adv., om het percentage nog hooger te stellen, hiertoe niet is overgegaan, om de inwoners nog niet zwaarder te belasten. Gemeenschappelijke regeling omtrent de toelating van kinderen uit de ge meente Hazerswoude op de O. L. School. Gedeputeerden machtigen in een missi ve een regeling te treffen met Hazers woude. B. en W. hebben een consept-regeling gemaakt, en deze toegezonden aan Ha zerswoude. De voornaamste bepalingen houden in, dat door Hazerswoude schoolmeubelen, leermiddelen, brandstoffen etc. moeten worden betaald, naar gelang van het aantal kinderen uit die gemeente. De regeling geldt van 1 Juni 1922 tot 1 Januari 1932. Z. h. st. wordt de concept-regeling vastgesteld. Opheffing cursus vervolgonderwijs. De Voorz. deelt mede, dat de com missie van Plaatselijk Toezicht op het L. O. van meening is, dat hij voldoende belangstelling het vervolgonderwijs niet dient te worden opgeheven. B. en W. stellen voor, gezien de hooge kosten en de geringe belangstelling, den cursus op te heffen, ook al, waar in na burige gemeenten vervolgonderwijs'- kan worden genoten. Met algemeene stemmen wordt beslot ten tot opheffing van den cursus. Onderhandsche verhuur woning be- hoorendo bij het slachtlokaal aan P. Bervoets. Voorgesteld wordt tot 31 Dec. a.s. het perceel te verhuren tegen f200 per jaar. De heer v. E g m o n d vraagt of voor het schoonhouden geen vergoeding wordt verleend. De Voorz. zegt, 'dat de arbeidspres tatie wordt vergoed door een bedrag, ge lijk aan den huurprijs. De beer v. Egmond vraagt naar het aantal slachtingen en naar de rendabili teit. De Voorz. zegt, dat van hoogerhand tot inrichting van het slachtlokaal is be sloten. De kosten worden gedekt door de keurloonen (De eerste 4 maanden f 400.) Den voorzitter is gebleken, dat vrouw Bervoets het bedrag zeker verdient. De heer v. Egmond heeft gehoord, dat reeds tot verhuring besloten is, voor de laatste raadsvergadering. De Voorz. ontkent dit. Er mankeert, wel eens wat aan praatjes. Verder meent spr, dat het niet is voorgesteld alsof het slaachtlokaal oen rendeerend zaakje zou worden. De heer v. Egmond wil bij afkeuring het keurloon terugbetalen. De Voorz. zegt, dat de arbeidspres taties betaald moeten worden. Id dien men zeker weet, dal een beest afgekeurd wordt werpt men het wel in den Rijn. Voor spr.'s woning hebben ge- ruimen tijd een big en 'n kalkoen liggen te stinken. De heer Oppelaar ondersteunt den heer v. Egmond. De heer v. Egmond zegt, dat flauwe praatjes-over een big en een kalkoen hier niets ter zake doen. Do Voorz. roept spr te', de orde. Spr h;cr niet gekomen om flauwe praaljes to voiLoopen. De heer v. Egmond neemt deze uit drukking terug, doch blijft hij zijn stand- .punt,dat voor afgekeurde beesten geen keurloon moet worden betaald. De heer Dorrepaal (wetb.) heeft in de vergaderiDg van B. en W. het stand punt van den heer v. Egmoncf verde digd. Be heer v. Egmond wil een post uit trekken voor volksfeesten voor schoolkin deren en een uitkeering aan behoeftigen ter gelegenheid van het Jubileumfeest van H.M. de Koningin. Verder wil spr. aanvulling van de commissie van 1913. De Voorz. zegt toe in de vergadering van B. en W. de zaak onder de oogen te zien. Spr. voelt niet veel voor feestvieren en zal er zich niet mee bemoeien. De heer Re ij n e v o 1 d zegt dat plan nen uit moeten gaan van een commissie uit de gemeente. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Ëuiten!. Berichten Gemengde Berichten. Verdronken. Woensdagavond is de heer M., nit Assen, met zijn fiets in de Drentsche Hoofdvaart gereden en verdronken. Aan de Badhuiskade te Scheveningen is gisteren een onbekend gebleven persoon to -wator gerankt en verdronken. Overreden. Gisteren wilde het 14-jarig. dochtertje van de weduwe W., te Upendam, op de in beweging zijnde tram springen. Zij viel en werd overreden. Het kind was onmiddellijk dood. Bloedvergiftiging. De landbouwer Th. M. te Lieshout, ver wondde zich aan roestig prikkeldraad, waardoor bloedvergiftiging ontstond. De man is thans aan de gevolgen bezweken; hij was gehuwd en vader van vijf kinde ren. Door stroom gedood. De 18-jarige electricien A. J. Merkus, wonende in de Rcndolaan te Rotterdam was in een loods van de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij bezig aan het schakelbord. Toen hij gereed was, werd er een stroom van 550 volj; op gezet. Een col lega hoorde plotseling een gil en zag M. in gebogen houding staan, terwijl zijn eene 'hand rustte op het bord. Toen de stroom werd afgezet, viel hij op den grond. Dr. Venenbos constateerde den dood. Frauduleuze invoer. Te Losser heeft de politie gisteren G. J. G. aangehouden wegens frauduleuzen in voer van een partij gouden en doublé sie raden ter waarde van ongeveer 36 millioen mark. Verduistering van f 3000. Te Amsterdam is naar de „Tel." meldt, aangehouden de 43-jarige kantoorlooper W. de G„ die in September van het vorig jaar ten nadeele van een expeditie firma te Rotterdam een bedrag van f 3000 ver duisterde. Hij had deze som voor zijn pa troon moeten innen en was er toen met het geld van door gegaan. Van het geld was niets meer over. Diefstal van tabak. Uit een vrachtauto, toebehoorende aan de firma Van Nello to Rotterdam, welke auto in eene. garage te Gorinchem gestald was, hebben twee 18-jarige jongens een groote partij verpakte tabak ontvreemd. Als verdacht van heling zijn twee voer lieden aangehouden. Ten huize van een der helers en op twee andere plaatsen was het gestolene geborgen waar het door de politie in be slag is gepomen. Waar blijft m'n wijn? Het zal zoo ongeveer drie maanden gele den zijn, vertelt de „Daily Mail", dat door de Fransche autoriteiten, de verkoop werd belet van een aantal vaten zeldzaam ouden Rijnwijn. De zoogenaamde kooper was een Ameri kaan, maar men vermoedde, dat deze slechts als strooman fungeerde en de wer kelijke koopers achter de schermen bleven. En dit vermoeden werd op niet -'"verma kelijke wijze bevestigd, toen dezer dagen den Franschen 'n brief van den kamerheer van den ex-keizer in handen viel met de vraagwaar de twee vaten bleven, wel ke voor den kelder te Doorn bestemd wa ren. Brand in een hospitaal. Te Birmingham heeft in het Highburj Pensioners' hospitaal een brand gewoed Twee patiënten hebben daarbij bet levei[ verloren. Nader wordt gemeld: Do brand brak uit in een houten bijge. bouw van het hospitaal, vermoedelijk, door dat een over een badkachel gehangen! handdoek vuur vatte. De vlammen grepen met zulk een snelheid om zich heen, dab het gebouwtje in een minimum van lijd in lichtelaaie stond. Er waren een dertigtal bedden in het ge. houwtje geplaatst en op het oogenblik,d,'tt de brand uitbrak, waren er ongeveer vijf. tien patiënten aanwezig. Onmiddellijk na L het ontstaan van den brand werden er held haftige pogingen gedaan om hen te redden. Een jonge verpleegster, pas twee dagen in dienst, een oppasser en een patient on, derscheidden zich bijzonder door hun mod. dig optreden. Zij drongen herhaaldelijk het brandende gebouw binnen om verpleegden O te redden, zulks met eigen levensgevaar, Zij mochten er in slagen alle patiënten, twee na in veiligheid te brengen. Eén patiënt, die aan een ruggemergziektó leed, moest met een zware stellage, waar. op hij bevestigd was, weggedragen worden, Op eenige meters na was de plaats bereikt, waar hij veilig zou zijn. toen de redders, door vuur en rook bedwelmd, te nitecput raakten om den man nog verder te veme- ren en hem moesten achterlaten, zoodat hij lovend verbrandde. Ook het verkoolde lijk van den achtergebleven patiënt werd later gevonden. Brand in de Mortlake-brouwerij te Londen! Woensdagavond laat brak te Londen in de Mortlake-brouwerij een felle brand uit. Nog voor dat de brandweer ter plaatse was, had het vuur zich reeds aan een groo te oppervlakte medegedeeld. De brand wn op verren afstand zichtbaar. Waar de lig. ging der brouwerij aan de meeste Lande naars bekend is, was de belangstelling enorm. Bij aankomst van de brandweer sloegen de vlammen reeds 50 h 80 voci hoog op. Het reddingswerk was zeer moei lijk, doordat de brandweerlieden niet lanes de rivierzijde bet vuur konden aantasten, weshalve de bestrijding op den vooreM was geconcentreerd, en om te voorkomen, dat de vlammen van het mouthuis naar (Ir kantoren zouden overslaan. Nada t de bruut een uur had geduurd, stortte een gedeelte van het mouthuis in. Enkele oogenblikkon a later stortte de rest- in en greep 1 Let hoofdgebouw aan. Ten slotte dreigden ook de nabiicelseél L huizen een prooi van het verniel ?nd el; ment te worden, dorh plots'-1' - 1 - j wind. Het geheel bood een blik. De vlammenmassa en vonkenregen, de .overal klimmende brandweerleden de duizenden toeschouwers in booten bootjes op de rivier in het licht vail'het brandende panrl. Om half een was het vuur overwonnen. in e«« apotfregS?, In een apotheek te Glogau is brand ont staan door zelfontbranding van fosfor. Pij het blusschen had- plotseling een ontplof fing plaats, waardoor de eigenaar en twee brandwachts deerlijk werden gewond. Do eigenaar werd bovendien door de ontplof fing in een kelder gerworpen, waar hij, zon-: der dat men hem hulp kon hg vergiftige gassen stikte. Brutale bankroovers Te Mettmann drongen gisteren drie se- maskerde roovers het filiaal van de Rijks bank binnen en overweldigden den direc teur, dien zij met den dood dreigden. Om hun bedreigingen kracht bij te zetten.'sloe gen zij zijn yxoir^ neer en losten ook pen schot uit een "revolver, dat echter miste. Bukkend voor het geweld, opende de direc teur de brandkast, waarin zic-h 42 miHkeu mark bevond. De roovers maakten zich hiervan meester en verdwenen. Een treindief. Een dief, die in den D-trein Nieuwe- schansBremen van een kastelein uit Wee nen een portefeuille met ongeveer 3.00OOö mark in buitenlandsch geld had gerold is aangehouden in den D-trein Norddoioh- Berlijn, waarin hij grove verteringen maak- te. 70.000 mark waren reeds uitgegeven, hel overige geld was nog in zijn bezit. De aan gehoudene was in den oorlog reservé-offi cier en in de revolutiedagen bevelhebber van de vliegtüighal op Nordcrnev. Brutale ontvoering. Een brutale ontvoering van een jon?» vrouw heeft op de openbare straat te Leeds plaats gehad. Een jonggehuwde dame, nirs/ Brown gehecten en op een kantoor 1^ plaatse als steno-typiste werkzaam, srat- delde langs Hareliills-avcnue aldaar, '"f zij plotseling door een man in een stilstasa de auto werd geduwd, waarna het voerluis in allerijl wegreed. Naast den chauffeur zat nog een man en een andere man zat binnenin de auto. D* persoon, die haar in den wagen duwde, was| volgens het signalement, dat de politie om trent hem ontving, ongeveer dertig iaar oud en deftig gekleed. Men tast in het duister omtrent dc be weegreden voor deze ontvoering. Eigenaardigs juweelendiefstal. Onder eigenaardigo omstandighed' beeft Woensdag te .Parijs een juweel® diefstal plaats gehad. Een bejaarde lier, Maurice Daub geheeten, sjokte gemoedelijk met een handkoffertje, wan" juweelen ter waarde van 132.000 naar een bank, toen bij, voor het bawj bouw gekomen, er door een vreemd*. opmerkzaam op gemaakt werd, dat zl^ overjas van achteren dik met modder bespat.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4