Leifefie Courant" weede Blad voor nog een aanlal nuttige wenken, waar na de vergadering wordt gesloten. WATERSPORT. De zeilwedstrijden van de „Hollandia". Zondag a.s. zijn op de Braassemermeer de jaarlijksche zeilwedstrijden van „Hol- landia". De start-tijden zijn voor de ver schillende klassen als volgt geregeld: 10 uur: Handicapklasse C. 10.20: Jollenklasse (12 voetsstandaard- jollen). 10.40: Handicapklasse D. 11 uur:-Internationale zes-meter-klasse 11.20: Vrijbuiterklasse. 11.40: Groote en kleine tjotters. 12.40: Regenboogklasse. 1 uur: Scheldejollenklasse. 1.20 uur: 45 kwadraatmeterkruiser- klasse. Nieuw Sportblad. "Wij kunnen thans officieel berichten, dat er in het Zuidelijk deel van ons land een nieuw sportblad zal worden uitgege ven onder den naam „Ons Zuiden", dat officieel orgaan wordt voor den Brabant- schen, Limburgschen en Zeeuwschen Voetbalbond, den Noord-Brabantschen Korfbalbond en de Zuid-Nederlandsche Wielerclubfederatie. Dinsdag 3 Juli zal het eerste nummer van „Ons Zuiden" verschijnen en verder zal het blad eiken Dinsdag uitkomen. „Tijd". LUCHTVAART Proefvlucht met een sleepschijf. Dinsdag is te Soesterberg een proef vlucht gehouden met een sleepschijf. De schijf werd aan een 300 M. langen kabel door een vliegtuig voortgetrokken op een hoogte van 800 M. De proefvlucht slaagde volkomen. De bedoeling is, op deze wijze schiet oefeningen te houden met luchtafweerge schut. Het groote voordeel hiervan is, dat een doel wordt verkregen, dat zich met dezelfde snelheid voortbeweegt als het vliegtuig. KERKNIEUWS Z.Em. Kardinaal van Rossum. De Romeinsche correspondent van „Do Tijd" seint 13 Juni: Hedenavond vertrok Z.Em. Kardinaal Van Rossum met den nachttrein over Milaan naar Zwitserland (waarna een reis naar het Noorden zal volgen, gelijk wij reeds meldden. Red.). Er waren Hollanders aan het station, öm den Kardinaal te begroeten en hem een gelukkige reis toe te wenschen. RECHTZAKEN Verduistering door een postdirecteur. De rechtbank te Leeuwarden heeft gis teren T. E. M., oud-directeur van het post kantoor te Kollum, thans gedetineerd, be schuldigd van voortgezet misdrijf van ver duistering tot een gezamenlijk bedrag van f 56.446, ten nadeele van het rijk, gepleegd in het tijdvak van 9 September 1921 tot 9 September 1922, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voor- loopige hechtenis. Wetenschappelijke Berichten Opgravingen. Te Havelterberg is in een der aan den voet van den Bisschopsberg gelegen bos- schen van mr. Linthorst Homan door eeu boschwachler bij graafwerk een bronzen voorwerp van 4 a 5 d.M. lengte, eindigende in een punt, vrij fraai bewerkt en in zijn geheel den vorm van een beeld vertoonende gevonden Waarschijnlijk is het een wapen uit den Romeinschen tijd. Enkele dagen te voren werden op ongeveer dezelfde plaats uit den grond opgedolven, een paar urnen gevuld met houtskool en overblijfselen van verbrande beenderen. Het bosch grenst aan den Ruiter weg, de voor ongeveer 2000 jaar aangelegde heir baan der Romeinen. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Gemeenteraad. De Raad der gemeente vergaderde gis termiddag te 3 uur. Voorzitter burgemeester Vosters Afwezig de heer v. d. Geest. De vergadering wordt geopend met ge bed, waarna de agenda aan de orde wordt gesteld. lo. Onderzoek geloofsbrief, toelating en beëediging van den heer N. P. Vcrkley als lid van den gemeenteraad. 2o. Onderzoek geloofsbrieven nieuw be noemde raadsleden wegens periodieke af treding. Tot Commissie van onderzoek worden benoemd de heer en Rodewijk, Los en Ver- weij. Bij monde van den heer Los adviseert de commissie tot toelating van den heer Verkleij, terwijl hij zegt, dat alle geloofs brieven in orde zijn bevonden. De notulen der vorige vergadering wor den hierna gelezen en onveranderd vast gesteld. De Voorz. verzoekt den secr. den heer N. P. Verkleij, het nieu w-benoemde raad a lid binnen te willen leiden, waaraan deze voldoet. De heer Verkleij legt hierna in handen des voorzitters de voorgeschreven eeden af. De Voorz. feliciteert hierna den heer Verkleij met zijn benoeming, terwijl hij den wensch uitspreekt, dat de heer Ver kleij zijn beste krachten aan de belangen der gemeente moge geven, voor den kor ten tijd, dat hij in den Raad zitting zal nemen. (De heer Verkleij is n.l. niet her kozen in den nieuwen Raad). De heer Verkley dankt voor de lot hem gesproken woorden en zegt zooveel in zijn vermogen is de belangen der gemeente te zullen behartigen. De heer Verkley, oudste lid van den Raad, neemt hierna de plaats in van het overleden lid, den heer Kokshoorn, die cvenpens oudste lid was. 3o. Wijziging begrooting, dienst 1922. Z. h. st. goedgekeurd. 4o. Wijziging begrooting, dienst 1923. 1 Z. h. st. goedgekeurd. 5o. Raadsbesluit tot het aangaan van een gcldlcening van f 40.000 a pari, rente 5 >4 pCt., tot dekking kosten herstelling brug over de Ringvaart te Nieuwe Wetering. De Voorz. zegt, dat bij nadere bereke ning gebleken is, dat met f 39000 kan worden volstaan, te storten op 30 Juni. De leening zal bestaan uit 78 aandeelen van f 500, tegen 5* rente, a pari, af te lossen jaarlijks f 1000, de rente te beta len op 30 Juni en 31 December, te begin nen 31 December 1924. De Voorz. deelt verder mede, dat hii goedkeuring vraagt om de leening te plaatsen in de gemeente. Reeds zijn hem hooptj dat'bhinen deT4 nagen de^ieening vol teekend zal zijn. Verder vraagt spr. of de Raad hol. goed vindt, jaarlijks f 1500 af te lossen, iüdien Ged. Staten zulks wenschen. De beer Verweij vraagt de toekomst niet te optimistisch in te zien en niet te spoedig over te gaan tot het aflossen met meer dan f 1000, hetgeen de Voorz. toe zegt. De heer Verkleij zégt, dat hij eenigen tijd geleden in de courant heeft gelezen, dat de gemeenteraad van Leiden voor den bouw van een brug zou trachten geld van Ged. Staten los te krijgen tot dekking der kosten. Hij vraagt of zulks ook niet hier geschieden kan. De Voorz. antwoordt hierop, dat B. en W. alle pogingen hiertoe hebben gedaan, doch zij zijn falikant uitgekomen. 6o. Raadsbesluit tot het aangaan van een tijdelijke geldleening tot voorloopige dekking der kosten van verbouwing van de R.-K. Jongensschool te Roelofarends- veen en van de R.-K. Par. School te Rijp- wetering. B. en W. vragen een geldleeningto n gen aangaan van x 70.000. Z. h. st. goedgekeurd. 7o. Besprekihg verhuring landerijen Huigsloot onder de gemeente Haarlemmer meer. De Voorz. deelt mede, dat de Comrnis- Vrijdag 15 Juni 1923. BINNENLAND Debat over de Vrijmetselarij. sor een zeer gemengd gohoor beeft idagavond in de Redouto te Maastricht langekondigde debatavond over Vrij- selarij plaats gehad tusschen de heoren C. Faubel, lid van het hoofdbestuur Vrijmetselaarsorde en Jac. van Torm. [dredacteur van de „Limb. Koerier" en ijver van het bokende boek over Vrij- lelarij. i zaal was geheel bezet; de vergadc- word geleid door den heer G. D. A. euder. 5 heer Faubel zou dan spreken over jmetselarij en de orde van Vrijmctsc- a in Nederland" en wat hij verteld it mogen wij eigenlijk als bekend ver- irstellen. Een uittreksel van de grond- voor de Orde van Vrijmetselaren onder Groot-Oosten der Nederlanden was aan ren bezoeker der vergadering verstrekt ian de hand der artikelen hoeft de heer bel getracht uiteen te zetten wat do aietselarij is, wat haar doel is en hoe - lat doel tracht te bereiken. De inleider in met te erkennen dat de omschrijving i, is, maar Vrijmetselarij is boven alles zaak van 't gemoed en gevoelen en is altijd weer to geven. De Vrijmetselarij tond in 1717, werd over de geheele we- bet vervoermiddel van bet Humanis- binnen 50 jaren was zij verbreid over el Europa. i i in het kort haar geschiedenis gegeven e hebben teh opzichte van Nederland, S- en Wcst-Tndië, Zuid-Afrika, behan- !e de heer Faubel heb standpunt der metselarij ten opzichte van Godsdienst I Staatkunde. De platte materialist is iop zijn plaats, de loge Iaat iedereen n ia zijn godsdienstige overtuiging, maar zich niet uit over God en Godsdienst, n <rde blijft buiten den Godsdienst, wel it een man los van alle religieus gevoel t; vozen. Onder religie verstaat spr. al- rat den men9ch innerlijk bindt met do n dd der boogere gedachte. Do Vrijmet- rij voert geen woordenstrijd over het i. slo en daarom spreekt zij van den «bouwmeester, zij tast den Godsdienst i aan. ti 'rvolgens doet de Vrijmetselarij niet politiek, het toetreden tot de orde fi i?t geen politieke overtuiging, iedereen J. rij en wordt vrijgelaten, zij is een alle- 't tje van aanhangers van politieke par- [i zeker sprak nog over doel en midde- over de werkwijze en de organisatie loge, zij arbeidt op de haar eigene wij- n set behulp van symbolen en ritualen vertolking van idealen en gedachten, 6,4 fflgen van den ^oogsten levensgeest. i. heer v. Term is zeer gedocumenteerd !- jaan op. het betoog van den heer Fau- m in de hand van Ma^onieke geschriften !e spreker vast, dat zoo weinig logeman- met de Vrijmetselarij op de hoogte j lende onkunde zelfs in maconieke ran- roor een buitenstaander verbazingwek- i i9 en dat hpt te bejammeren viel dat i irdere vrijmetselaren bij de bestrijders r Vrijmetselarij hun kennis moesten op- r 3. s verband hiermede kwam de heer v. a op tegen de bewering als zou de t a niet in het geheim werken en geen 1 «imen hebben en citeerde meerdere i ilen van ma^onieke schrijvers in binnen- buitenland, waarin sprake is van een am genootschap en wie de geheimen 'i ft schenden onder ons niet tehuis be- i 1 it. dat geheimhouding plicht is, en her- (rde aan de woorden van prof. Bolland, de Vrijmetselarij een lichtschuwend i ?n is, welke alleen in het donker gedijt. *8 Vrijmetselarij zou niet aan politiek 'i', dit zou zelfs in de grondwet ver- feu zijn. Met talrijke citaten wees de i "van Term op het tegenovergestelde en FSUILIETOM Een Baron-Bandiet, (Naar het Duitsch.) fa mijne aankomst, zeide bij i dat de omstandigheden hem "haakten, een man uit den weg te rui- D> die zijn geluk in den weg stond en M voornemens was goedschiks het ferspit te delven. "Dat was graaf von Fallersleben. Juist. De baron deelde mij nu mede, 1 hij reeds sedert zijn kindsheid met fries von Steinfels verloofd was; hij d het woord des vaders en zou reeds haar echtgenoot zijn, zoo niet graaf 3- Fallersleben in nadere verstandhou- 5' met de jonge damo was getreden. aaf von Fallersleben kon den geheelen ■sland; hij wist ook dat von Steinfels ^or aan deze verbintenis zijne goed ig zou hechten, niettemin had hij tb heimelijk met de barones verloofd, 'a'le aanzoeken om deze verloving te "nieligen waren vruchteloos. Zoo moest 111 langs een anderen weg deze aange leid vereffend worden, en hij was Noten, daar niet mode te dralen. Hij vernomen, dat de graaf een reis naar J'serland wilde maken, zoodat hij ook naar Luzern zou komen, en hier do zaak haar beslag krijgen. Ik geen bijzonderen lust, een rol in dit ■trspel op mij te nemen en den. baron secondant to dienen. Intusschen stel- hij mij betreffende dit punt gerust, hij mij de verzekering gaf, dat hij releveerde wat de Loge op politiek gebied in België en Frankrijk gedaan h»d, hoe de Liberale concentratie van 1913 in ons land maeonick in oorsprong was, aan dé circu laire der Loge Prins Frcderik te Kota Radja, betreffende het. weren van Ro.om- sóho onderwijzers. Het standpunt der Loge tcgenovor den godsdienst. Dc debater kwam weer met citaten uit raa§onieke boeken, tijdschriften en weekbladen, waarin stond, dat de Op perbouwmeester een zinnebeeld is, waaruit duidelijk werd, dat de Logo staat niet al leen, tegenover de Kath. Kerk, maar tegen óver iedere Orthodoxe Kerk, waarin op de meest krasse wijze stelling genomen wordt tegenover do Kath. Kerk en de Jezuïeten. Concludeerend zegt spreker, dat de Loge baar eigen leden misleidt, zij oneerlijk be voorrecht, slaafsehe ondorwerping. vraagt, haar einddoel het Neo-Panganisme is, en haar wezen tegenover elke positief Chris tendom staat vooral tegenover het Katho licisme. De heer Faubel diende geruimen tijd van repliek: het was een uur in den nacht toen de voorzitter sloot. 'Wij nemen van de repliek alleen dit over, het zijn do woorden van den heer Faubel. „wat ziin wij verder gekomen". Inderdaad toen de hamer van don voorzitter viel, ston den de hecren nog even ver van elkander. De heer Faubel vólgde den beer v. Term bijna op den voet. Diens citaten waren oud. uit hun verband gerukt en zoo zou hij ver der kunnen gaan. Mogen wij den heer Fau bel gelooven, dat is de logo de meest on schuldige instelling over de geheele wereld cn de meest christelijke. Een vergadering van 81 uur. Wat zijn wij verder gekomen? Wij houden het meer op eon schriftelijke uiteenzetting en debat dan op een debatavond, waarop een inlei der geeft wat hij kwijt wil zijn. He! vraagstuk der emigratie. S t u d i e-C ommissie der K. S. A. Door het Centraal Bureau voor de K. S. A. is een commissie in hol loven geroepen, aan welke wordt opgedragen het zoo emi nent actueele vraagstuk der emigratie in studie te nomen. Deze commissie is mede als een uitvloeisel te beschouwen van het R.-K. Bevolkingscongres, gehouden te Breda, op 13 April j.l., op welk congres ook op de emigratie is gewezen als middel om overbevolking tegen te gaan. De commissie zal nu Maandag 18 Juni a.s., door den voorzitter der K. S. A., Prof. L. van Aken, Ord. Praem., to Utrecht wor den geïnstalleerd. De volgende heeren hebben zich bereid verklaard deel uit te maken van do Studie commissie: J. P. P. Asselbergs, Bergen-op- Zoom: A. G. de Bruyn, Utrecht; Dr. Jac. van Ginneken S .J„ Oudenbosch; Mr. H. van Maastert, Hillegom; Mr. L. Korten- horst, Heemstede; A. Loerakker, Haarlem; Rector Möller, Den Haag; J. A. Schutte, Den Haag en Prof. Mr. J. Veraart, Den Haag. De Ned. Spoorwegen. - ïïet aontal reizigers, Van 18 tot en we' 2'> dezer zal het aan tal reizigers op do Nederlandsche Spoor wegen werden getold. Collectieve arbeidsovereenkomst. De K. v. K. voor Delft en Omstreken geeft den Minister van Arbeid in een uit voerig toegelicht adres in overweging de door de commissie XII uit den Hoogen Raad van Arbeid voorgestelde regeling, in zake de bindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomst, niet op te volgen. SP@HT VOETBAL. R.-K. V.-V. „Leiden". Gisteravond te 8» uur had in het St. Pancrktius-Patronaat de algemeeno jaar vergadering plaats van do R.-K. Voetbal- vereeniging „Leiden". De vergadering, die goed bezocht was, werd geopend door den voorzitter, den heer A. Meershoek, die na zijn welkom er op wees, dat hij vóór twee jaren nooit had kunnen denken, dat er in Leiden zulk een groolo Katholieke vereeniging zou ge vormd kunnen worden. Op een enkele' uit zondering na zijn allo Katholieke voet- zelfs niet aan een tweegevecht dacht. Eenige dagen later kwam de graaf wer kelijk aan, doch gij vcrgezeldet* hem en scheen niet van zijne zijde te willen wij ken. De baron was woedend; hij "beraam de ontelbare plannen om u te verwijde ren, maar ieder plan bleek na rijp over leg onuitvoerbaar te zijn, daar de zaak immers een geheim moest blijven. Op ze keren middag deelde mij do baron in de hoogste opgewondenheid mede dat von Steinfels hem geschreven had, dat hij eerstdaags eveneens te Luzern zou ko men, om van daar naar Italië te reizen. Hij zou onder deze omstandigheden ver moedelijk zijn voornemen moeten uit stellen, zeide hij. De graaf was van de aankomst der barones zeker ook reeds on derricht. Hij zou haar naar Italië volgen, en men kon niet weten, of hij daar niet eeno gelegenheid vond, zich met den vrij heer te verzoenen en diens toestemming te ontvangen. Mogelijk was alles wat graaf Guslaaf behoefde te doen, slechts tot do staatkundige partij van den vrij heer over te gaan; dan had hij het spel reeds half gewonnen. Daaraan had hij misschien zelf niet gedacht, zeide von Bremen met een zweem van minachting; mijnbeer von Steinfels zou den tegenstander, die om zulke redenen een partij verlaat, verach ten, Maar von Felsen behoort tot die men- schen die elkeen voor een misdadiger houden, omdat zij liet zelf zijn. "Wij zullen daaromtrent niet twis ten, vervolgde Born; bepalen wij ons tot feiten. Wij spraken nog over deze aange legenheid, toen wij ontwaarden, dat gij u inscheepte en het veld ruimde. Fallersle- ballers thans onder het vaan van „Leiden" geschaard. Met reden mag men trotsch zijn op do Vereeniging, Immers zij is niet al leen overal bekend, maar ook bemind, het geen blijken moge uit de vele aanvragen om vriendschappelijke- en serie wedstrij den. In 't kort wijst spr. dan op de goede verrichtingen, speciaal van het eerste elftal, doch ook van de overige en een en ander geeft goede verwachtingen voor de toekomst. De notulen der vorige vergadering wer den na lezing onveranderd vastgesteld. On der de ingekomen stukken waren enkele felicitaties met het behaalde kampioen schap van do 2de klasse door het eerste elftal, o.a. van de R.-K. V.-V. „Zwaluwen" uit Haarlem. Hierna bracht de secretaris, de heer W. G. van Hoorn, een keurig bewerkt jaar verslag uit, waaraan we het volgende ontleenen: Een terugblik werpend op de periode, die achter hem ligt, zegt de secretaris, dat men met dankbaarheid en opgewektheid vervuld moet worden. Telde de Vereeniging bij de oprichting 46 leden, 12 adsp.-leden en 3 donateurs, thans zijn deze cijfers resp. 54, 36 en 29, terwijl haar reputatie door verschillende heteekenisyollo feiten is gevestigd. Het eerste is wel het behalen van het kampioenschap door het eerste elftal. Uitvoerig weidt de secretaris uit over de verschillende wedstrijd-resultaten, waar van het slot was het kampioenschap. Als oorzaken van dit succes noemt spr. ten eerste goeden wil en clubgeest, ten tweede ernstig willen en ten derde volledig ver schijnen. Ook de verrichtingen van de overige elftallen, mede die der juniores en de pres taties tegenover neutraio clubs, ter bevor dering der propaganda ondernomen, pas seerden de revue en het verslag werd be sloten met een aansporing om met vereen-' de krachten te helpen de jeugdige Veree niging te sterken op haar fundamenten. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn keurig jaarverslag, den wensch uit sprekende, dat hij nog lange jaren voor de Vereeniging gespaard moge blijven. Het jaarverslag van den penningmees ter, den heer Bronsgeest, zal spoedig be kend worden gemaakt, daar de penning- moester wegens gezondheidsredenen den laatsten tijd zijn functie niet kon waar nemen. Het verslag der kascoromissio ver meldde accoordbevinding der bescheiden van den penningmeester. Dan was de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heeren W. G. van Hoorn en B. Bekkering. De laatste en de heer M. Zonderop wenschten niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. Do heer W. G. v. Hoorn werd her kozen, terwijl in do vacatures werd voor zien door de verkiezing van de heeren G. v. Hoorn en G. J. van Onzen. Vervolgens richtte" de voorz. zich tot den heer W. Peeiers, hem dankend voor al het geen hij sedert de oprichting voor de Vereentgtng—had -gcdwcnxr-J^eirTjl'M uuj.it voorstel om den heer Peelers tot lid van verdienste te benoemen werd onder luid applaus bij acclamatie aangenomen. De heer Peeters dankte voor de. hem ge brachte hulde en beloofde zijn beste krachten aan de Vereeniging te zullen geven. Hierna was de benoeming van diverse commissies aan de orde. Tot leden der elf talcommissie werden benoemd: voor het le en 2o elftal de heeren A. Goddijn, B. Bek kering en J. v. Ulden; voor het 3e en 4e elftal de heeren D. Haverkorn, K. Krom en Schreuder, voor de juniores de heeren Prins, H. Kramp en Hermans. Tot loden der kascommissie werden be noemd de heeren Lamhoo, Kerstens en Gijbels. De voorzitter brengt hierna een woord van dank aan de afgetreden bestuursle den en roept een welkom toe aan de leuwe bestuursleden. Hierna heeft reglementswijziging plaats door in art. 44 het bedrag der boete bij niot-tijdige kennisgeving van verhindering van f 0.50 op f 1.te brengen. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat óp Zondag 24 Juni een Algcmeene H Communie zal gehouden worden in de St Lodewijkskerk. De voorzitter spoort ten slotte allen aan zooveel mogelijk samen te werken om de vereeniging groot te maken en geeft hier- ben vergezelde u niet; hij was dus'ach tergebleven; had hij bij dit uilstapje zich bij u aangesloten, dan zou hij nog tot de levenden behooren. De baron had nu onlangs zijn plan vastgesteld: bij wacht te in de portierskamer, tot de graaf zijn gewono wandeling begon; daarna volgde hij hem over de brug bij het postkantoor Hier trad hij hem tegemoet, met den vriendelijksten glimlach. Als wilde hij hem cene grap vertellen, duwde hij hem deze woorden toe: Indien gij geen laf aard zijt, volg mij dan in het café du Theatre; het tusschen ons hangend ge schil moet eindelijk vereffend worden. De graaf knikte toestemmend en een kwar tier later trad hij in de kamer, waarin wij hem verwachtten. Den geheelen in houd van het gesprek, dat nu tusschen beiden gevoerd werd, te herhalen, is mij onmogelijk; ik kan u slechts mededeelen, wat mij in het geheugen is gebleven. Von Felsen verklaarde den graaf dat hij oude re rechten had, die door baar vader er kend waren, en van welke hij afstand kon noch zou doen. Hij verlangde dat graaf Fallersleben zou terugtreden en schriftelijk verklaren zou, dat hij van de rechten warop hij aanspraak meende le mogen maken, voor altijd afzag en geen poging meer in werk stellen, om tusschen Ida von Steinfels en haren verloofde te treden. De graaf lachte ovef dezen eisch, dien hij onbeschaamd noemde, en daar hij niet minder heethoofdig was dan zijn tegenstander, bleven ook zijnerzijds be- leedigendo woorden niet uit. Nogmaals herhaalde de baron zijn verlangen, en toen de graaf opnieuw weigerde noemde hij hem een eerlooze, die langs slinkschc wegen trachtte te bejeiken, wat hem op een andere wijze nimmer te deel kon val len. De graaf was doodsbleek geworden, en met bevende stem eischte bij voldoe ning. Von Felsen wees haar af met de verklaring dat een eerlooze, aangezien diens eer niet te kwetsen was, ook niet het recht had, voldoening te eischcn. De graaf tot het uiterste gebracht en van verkropte woede zichzelf geen meester meer, trad naderbij en sloeg hem in het aangezicht. Ik zag, dat het bloed den ba ron ai aar het voorhoofd steeg, maar hij bleef kalm. Met snijdende spotternij gaf hij te ken nen, dat de vuist het wapen was van een lafaard en straatroover; hij zou den slag met de rijzweep teruggeven, aangezien hij er zijne handen niet voor wilde "vuil maken. De graaf kon zich niet langer be- heerschen; hij eischte nogmaals voldoe ning, en nu verklaarde von Felsen, dat hem slechts één soort van voldoening be kend was, die in zoodanige gevallen, als het onderhavige, beide tegenstanders be vredigen kon. Indien graaf Fallersleben meende, dat na dit voorval de zaak met een lichte kwetsuur kon beslecht worden, dan be droog hij zich; slechts do dood van den een kon den ander geheele voldoening ver schaffen. Intusschen was het de vraag, of graaf Fallersleben den moed bezat, een Amerikaansch duel aan te nemen en de beslissing daarvan aan het lqt over te laten. Hij gaf dien twijfel met zoodanige spotternij te kennen, dat de graaf inder daad het verwijt van lafhartige vrees op zich geladen zou hebben, indien hij de uitdaging liad afgewezen. Wel verklaarde hij, dat voor zulk een duel persoonlij ke moed geen. vereischte is, en dat het zelfs de eer van edelman niet betaamde, maar hij nam niettemin de uitdaging aan, en men werd het omtrent de voorwaarden weldra eens. De strengste stilzwijgendheid werd als een zaak van eer beschouwd: hij, wien het doodslot trof, moest uiterlijk den middag van den volgenden dag zelf een einde aan zijn leven maken en in een nagelaten brief verklaren, dat hij niet door een mis daad maar door zelfmoord gestorven was. Beide tegenstanders namen deze voor waarden aan; ik, als onpartijdige getuige, zou voor de vervulling waken. Men mach tigde mij dengene, die zijn woord verbrak, als een eerlooze tevervolgen en aan do openbare verachting prijs te geven. Nadat dit alles overeengekomen was, werden do dobbelsteenen gehaald. Fallersleben deed den eersten worp en wierp tien; von Fel sen lachte sarcastisch en wierp elf. Het lot had beslist; de medeminnaars namen afscheid van elkander en wat verder ge beurd is, is u bekend. Tn ademlooze spanning, den blik be-" wegingloos op Born gevestigd, had voi| Bremen toegehoord; thrms, nu de mede^ deelingen geëindigd waren, streek hij j langzaam met de hand 'over de oogen, als wilde hij zijne gedachten verzamelen. -rolgd.)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3