er» dat Let moederland zicli niet met al te kleine kleinigheden bemoeit. Doch zelfs al zou dit niet zijn in acht genomen, dan nog zou, meer.dc de heer Feber, de houding van Gouverneur Tan Heemstra niet te ver dedigen zijn. Het gaat niet aan, dat de vertegenwoordiger van het oppergezag zijn meeningsverschillen mot do Kroon lucht en het vertegenwoordigend lichaam in de kolonie zelf. Hij had zich, zooals de heer Colijn terecht opmerkte, heter kunnen wenden tot den Baad van Ministers. En ook de heer Boctzelaer van Dubbel dam kon de houding van Baron Yan Heemstra niet goedkeuren. Do heer Colijn deed ten slotte nog iets meer dan zijn mecuing zeggen over de ruzie. Hij gaf een niet te versmaden goe den raad. Hij wilde namelijk, dat uitvoering zou worden gegeven aan het denkbeeld in het rapport der commissie-Bos. om liet ge bied der koloniale autonomie binnen enge grenzen te beperken, maar dan colc binnen die grenzen dc zelfstandigheid volledig tc deen zijn. En de heer Van Gijn, die het trouwens ook niet eens was met de desiderata van Baron Van Heemstra, was van hetzelfde gevoelen. De heer Boon was het eens met den heer Merchant, praatte vrij lang, doch vertelde niets nieuws of bijzonders. Een succes was do behandeling der in terpellatie niet voor den heer Marchant. Al het gepraat leverde geen enkel tastbaar resultaat op en do positie van Gouverneur Van Heemstra is allerminst versterkt door het optreden van intcrpellant. Verder zijn enkele kleinero wetsontwer pen behandeld. KERKNIEUWS Liturgische Vereeniging. Door Z. D. H. den Bisschop is benoemd tot president van do Liturgische Vereeni ging in het LeidenHaarlem (vacature wijlen Mgr. Bosman) de HoogEerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-fteminario Warmond. LEGER Efci VLOOT Dc afvloeiing. Van de infanterie heeft de commissie in tweeden aanleg, tevens commissie van be roep voor de rangschikking van do onder officieren, 288 sergeanten ingedeeld in categorie C. De diensttijd der cavallerie. De Memorio van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging van den Dienstplicht, zegt, dat met reden mag worden verwacht, dat de cavaleristen ook in de toekomst na afloop van den eersten oefentijd voldoende geoefend naar hun haardsteden zullen kunnen vertrekken. Door dit wetsontwerp wordt evenwicht verkregen tueechen mili taire belangen eenerzijds en de sociale en financieele belangen anderzijds. Ook in het buitenland wordt de opleiding in ongeveer 15 maanden mogelijk gemaakt. De ver meerdering van het contingent staat in geen verband met het verrichten van werk door burger corveeërs. Sedert korten tijd is weder de werving bij de cavallerie open gesteld. Het oppassersvraagstuk is in over weging. "UIT DE'oMGEÏnNQ1 KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad kwam gisteren in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemees ter J. H. de Waal Malefijt. Eén vacature: N. Parlevliet. Afwezig de heer C. den Duik. De geloofsbrieven der 15 gekozen raadsleden worden door een Commissie, beslaande uit de heeren P. v. Duivenbo de, A. de Klerk en A. van Paridon, nage zien, welke Commissie bij monde van den heer Do Klerk adviseert tot toelating. Ingekomen is een schrijven van de hoe ren G. v. Leeuwen, H. E. de Ruyter Zyl- ker, P. v. Duivenbode, H. Grimbergen en J. v. d. Perk, raadsleden, verzoekende den gemeenteontvanger, den heer G. G. Wer- ther als zoodanig te ontslaan. Volgens het reglement van orde wordt door den Voorz een Commissie benoemd, die in een vol gende vergadering over dit verzoek zal adviseeren. De Voorz. benoemt in deze Commissie de heeren L. Kruit, P. Meer burg en A. J. v. Walsem. De Voetbalver. D.V.V. zal in het ver volg haar ingang naar het speelterrein krijgen over het door den heer heer Tom van dc gemeente gebuurde land. B. en W. stellen voor hiervoor den heer Tom f 25 in mindering te brengen van de laiidhuur gesloten. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land vragen f 10 voor eigendomsrecht voor de door de gemeente te maken afrit ten Noorden van hei uitwateringskanal. Na enkele bespreking, waaruit blijkt dat men bet hiermede niet geheel eens is, doch men overgeleverd is aan Rijnland, wordt hiertoe besloten. De pachters van het strand vragen ver mindering van huur omdat ze door de slechte weersgesteldheid met huil tentjes nog niets kondon verdienen. Volgens ad vies van B. en W. wordt besloten om hier op niet in te gaan Het terrein bij mevr. v. Wijck, in vo rige raadszitting besproken omdat het er zoo onoogelijk uitzag, zal afgezet wor den. De heer de Ruyter-Zylker vestigt de aandacht van den burgemeester als hoofd der politie op do vernielzucht der jeugd te Katwijk aan Zee. Spr. vraagt toezegging dat do politie hier beter naar zal toezien, wat de Voorzitter toezegt. De heer de Klerk vestigt tegelijk do aandacht op een terrein bij de Adrianastraat. Zal ook vol gens de Voorzitter worden afgezet. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid vraagt een tapverbod ter gelegenheid van net jubileum van H.M. de Koningin. B. en W. adviseeren dit niet tc doen. Zij vreezen geen extra gebruik van alcohol. Achten het vooralsnog niet noodzakelijk zulk een verbod in het leven te roepen. Als de orde zou worden verstoord hebben B. en W. toch machtiging een of meer lokalen te sluiten waar de orde verstoord wordt. De gemeente Smildo verzoekt adhaesie le betuigen aan haar verzoek om de inkomsten belasting te gaan heffen be rekend over het gemiddeld inkomen der laatste drie jaren. Om verschillende reden adviseeren B. en W. op dit verzoek niet in te gaan. Alzoo wordt dit verzoek voor kennis geving aangenomen. De firma Dirkzwager drukker te Katwijk aan Zee heeft het vol gende adres aan den Raad gericht: Is liet den raad bekend dat het druk werk de gemeente betreffende buiten de gemeente wordt vervaardigd? Is het den raad bekend, dat de persoon, die de prijsopgave behandelt, in nauwe familie betrekking staat tot een firma waarvan de gemeente bijna al het drukwerk be trekt? in ieder geval groote posten. Is het den raad bekend dat B. en V/. een bevel hebben gegeven met het bestellen der raadsnotulen geen prijsaanvrage te zenden aan de drukkerij der Gebrs. Dirkzwager, wegens het niet kunnen vervaardigen van genoemd drukwerk? (Het werd aan on- dergeteekende op zijn verzoek om inlich tingen door den secretaris der gemeente medegedeeld). Zou de raad der gemeente op mijn vriendelijk verzoek eenig onder zoek naar genoemde handelingen willen deen? De Voorzitter zegt: Reeds sedert 1921 is voor de levering van drukwerk aan ver schillende firma's prijsopgaaf gevraagd. Deze aanvragen werden gedaan aan druk kers zoowel in de gemeente als elders woonachtig. Het bleek al spoedig dat op deze wijze belngrijke besparing konden worden verkregen. Vanaf 1921 tot April 1923 werd op dezo wijze op drukwerk be zuinigd f 312.80, zijnde bet verschil tus- schen den laagslen inschrijver van Kat wijk en dien van elders. De notulen waren onder deze leveringen niet begrepen. Hier op werd in 1922 door inchrijving bezui nigd f 182.50, terwijl wanneer de omvang der notulen in 1923 gelijk zal zijn aan dien van 1922 de bezuiniging dan f 2i9 sal bedragen. Bovendien werden door de inschrijving in het algemeen lagere notce- ringen verkregen dan voor bepaald druk werk zou betaald zijn wanneer geen in schrijvingen waren gehouden. Bijna waren altijd de aanbiedingen van elders het laagst. Aanmerkelijke verschillen in prijs werd daarbij geconstateerd. Het drukwerk voor de stemming gemeenteraad werd opgedragen aan een firma van el ders voor f 64.50, de Katwijksche firma's hadden ingeschreven voor resp. f 83. f 87.50, f 107.50. Het drukken van dwang bevelen en aanslagbiljetten werd opge dragen aan dezelfde firma zoocven be doeld, voor f 12.75, terwijl de eenige fir ma van Katwijk f 30.50 vroeg. In 1921 werd aan verschillende drukwerken uit gegeven f 808.64 (zonder do notulen), hiervoor werd aan de firma van Bentüm te Gouda betaald f 1662.50. Door Katwij- kers werd geleverd voor f 437.20 en door de firma W. Boekhoven en Zn. voor f370.84. Voor 1922 eischte het gewone drukwerk een uitgaaf ran f 309.45, waar van aan Katwijkers f 234.55 en aan Boekhoven f 74.90. Het drukken der no tulen, dat ook aan laatstgenoemde firma na inschrijving werd opgedragen, kostte f 1415. De groote daling in het bedrag van het gewone drukwerk van f 808.04 op f 309.45 is een gevolg hiervan dat op de secretarie met de aangekochte cyclostyle in bedoeld jaar niet minder dan 50.000 ex. werden vermenigvuldigd. Met het bo venstaande meenen wij voldoende te heb ben aangetoond dat het houden van in schrijving voor de levering van drukwerk alleszins gemotiveerd was. Levering door ingezetenen verdient ongetwijfeld aanbe veling, echter onder voorbehoud dat de prijzen, die worden berekend, concurree- rend kunnen worden genoemd. Dat zulks niet altijd bet geval was, werd met de straks genoemde cijfers voldoende toege licht. Wat betreft de vraag in bet adres omtrent den persoon die de prijsopgave behandelt, doelen wij U mede, dat de hoofdcommies ter Secretarie, D. G. O. Boekhoven, door den secretaris indertijd is opgedragen offerte tc vragen. De ope ning van dergelijke brieven geschiedt steeds door den secretaris. Sinds eenige maanden is echter ten aanzien van deze offerte hierin wijziging gekomen. Wan neer hij de opdracht van hot werk geen haast is, worden de offerten gebracht in de vergadering van B. en W. waar de enveloppen worden geopend. Be straks ge noemde voorheelden ten opzichte van het drukwerk stemming gemeenteraad en be lastingen werden behandeld in die sa menkomsten. Prijsopgaven voor spoed- werk worden geopend door den secreta ris in tegenwoordigheid van den burge meester. Tot dusver werd voor 't drukken der raadsnotulen van adressant geen prijsopgaaf gevraagd, omdat zijn drukke rij nog betrekkelijk kort bestaat en in het verband daarmee gewenscht is aan een dergelijke zaak nog geen jaarwerk op te dragen. Later zal dit natuurlijk wel kun nen geschieden. Over het algemeen eischt het doen van een opdracht voor belangrij ke werken de grootst mogelijke voorzich tigheid. De hoer de Ruyter-Zylker "vraagt naar aanleiding' van dit adres het woord. Spr. zegt dat hem indertijd ook door adressant over deze zaak is gesproken, waarbij adressant verklaarde, dat de firma Boekhoven met de prijsopgave kwam als de prijzen van de andere fir ma's al bekend waren. Spr. zegt hieraan geen geloof te hebben gehecht. Daarvoor stelde hij te veel vertrouwen in B. en W. Spr. vroeg toen aan don heer Dirkzwa ger dit op papier te willen zetten, waar na dan door hem de zaak grondig zou worden onderzocht. Ilicr kwam de firma echter niet in. Evenals toen, worden dus ook nu blijkbaar beschuldigingen geuit waarvan niets bewezen kan worden. Spr. zegt dat hiertegen een woord van protest moet uitgaan. Waar uit hetgeen de Voorz zeide voldoende blijkt dat deze zaak steeds naar eer en geweten is behandeld gewor den door B. en W., moet in dozen Raad tegen dergelijke practijken geprotesteerd worden. Het adres wordt dan voor ken nisgeving aangenomen Van do gemeente Wijnbritseradeel is ingekomen het verzoek om adhaesie aan het adres aan do re&eering om het ont- eering van Gods heiligen naam en het vloeken strafbaar te stellen. Tegelijk be handeld met adres van „Voor Eer en Deugd", welke vereeniging vraagt de be staande wetten betreffende onzedelijkheid vloeken enz. streng te handhaven. Voor Eer en Deugd lieeft vooral op het oog het z.g. stille strand, vraagt geen gele genheid te geven voor gemengde baden; onzedelijke lectuur op het strand niet toe te laten. De voorzitter antwoordt dien aangaande dat voor toegang tot het duin kaarten noodig zijn, wat het stille strand betreft, zegt spr., dat 't gem.bestuur niet over 't geheele strand beschikt doch b.v. ten zuiden slechts tot den Vuurtoren. Het ontkleeden mag alleen gebeuren in bad koetsen. Om pootje baden alleen te la ten voor personen onder 13 jaar zijn B. en W. niet voor. Lectuur wordt aan het strand niet verkocht. Mocht dit verzocht worden dan zullen B. en W. met dit ver zoek rekening houden en het in de veror dening opnemen dat geen onzedelijke lec tuur mag worden aangeboden of ver kocht. Tot lid der Schattingscommissie Rijksinkomstenbelasling wordt, nadat no. 1 van de voordracht de heer H. W. Grim bergen, heeft bedankt, benoemd de heer Jac. Wassenaar. Tot leden der commissie tot nazien der bedrijfsrekeningen worden benoemd de heeren P. Meerburg, v. Walsem on G. den Duik. B. en W. krijgen machtiging om het gedeelte van den Rijn bij het veiling terrein der Tuinbouwver. Katwijk en O. uit te laten baggeren. Dit zal eerstdaags plaats hebben ter voorziening in den werkloosheid. Voorloopig wordt hiervoor beschikbaar gesteld f 1800. Aan den heer J. L. West hof is het cabinet en rijwiel bewaarplaats verhuurd voor f 150.52. Van de, regeering is bericht ingekomen dat niet 75 pet. doch 662/» pet. door het rijk wordt terugbetaald in de kosten der steunverleening dan nog over eenige maanden. Voor de andere maanden zal het percentage bepaald worden als het bedrag der belasting 19231924 der ge meente is bekend. De heer R. Ouwehand zegt te moeten protesteeren tegen het feit dat, nadat on langs in de pers reeds het bericht ge staan had dat de Minister accoord ging met de door B. en W. ontworpen regeling betreffende steunverleening aan de vis- schers, B. en W. pas 5 dagen nadien van den Minister het bericht ontvingen. De raad is het met den heer R. Ouwchand eens. De heer do Klerk vraagt hoe de re- geering dit protest zal hooren. De Voorz. zegt dat door B. en W. reeds aan den Mi nister is bericht, -wat de heer R. Ouwe hand zeide. Tevens hieraan toevoegend»e dat blijkbaar ambtenaren aan het mi nisterie voeling houden met leiders van organisaties waardoor dezo veel eerder de officieele besluiten weten dan B. en W., iets wat B. en W. in het geheel niet wenschelijk achten. 2 Juni, zegt de Voorz. is de steunverleening aan de Noordzeevisschers afgeloopen. Is door den Minister weer verlengd tot 30 Juni. Van de gemeente hiervoor noodig f 950, welk bedrag de raad toestaat. De Chr. Middenstandsver. heeft een adres betref fende de z.g. vliegende winkels ingediend. In handen gegeven van B. en W. voor Praeadvies. De pogiDg om een nacht dienst bij de telefoon in te stellen is mis lukt. De deelname was gering. Do ree- dersver. meende dat, als gelegenheid was geboden voor intercommunale gesprekken meer kans van slagen zou zijn. Is ech ter gebleken dat te IJmuiden of Vlaar- dingen ook geen nachtdienst is, redenen waarom B. en W. voorstellen het maar hij de gedane pogingen te laten. Besloten. De heer P. M. v. Egmond, Valk.b.weg, vraagt dispensatie van art. 22 der ver ordening op het bouwen en sloopen. Wenscht n.l. een houten schuur te bou wen op zijn erf. Goedgekeurd. Mej. Roe- lofje Glarenherg, Onderwijzeres vraagt en verkrijgt eervol ontslag. De Voetbalver. S.D.O. wenscht „de Mierenwcide" te hu ren voor voetbal terrein a f 125 per jaar. f 65. Eerstgenoemde krijgt het. Zondags De heer v. d. Marei wil het huren voor niet schoppen. Het adres van do fotograaf J. Kaay lokt lango discussies. Kaay mag op Zondag niet op het strand fotogra- pheeren. Wensch dit verbod opgeheld te zien. De heer P. Meerburg houdt het eerst een pleidooi voor Kaay. Niet foto- grapheeren dan ook geen andere gele genheden op het strand, die evenzoo in strijd zijn met de Zondagsheiliging. De heeren v. Leeuwen, v. d. Perk, v. Duiven- bode voeren het woord hierover. Ook de heer R. Ouwehand, die in deze zaak de minderheid van B. en W. zegt te zijn, is van meening, dat als alle andere din gen wel mogen gebeuren, het onschuldig ste, het fotographeeren, ook toegelaten moet worden. De Voorz. verdedigt het praeadvies. Het voorstel Meerburg om uit de verordening tc schrappen de be paling dat Zondags niet gefotographeerd mag worden, wordt aangenomen met 3 tegen die van de heeren v. d. Perk v. d. Gugten en L. Kruyt. Voorstel tot uit betaling van voorschot der gage aan de bemanning der Reederij N. v. Rijn. Vol gens den Curator kan zonder gevaar 50 van het tegoed, ongeveer f 600, uitbe taald worden. De gage is prefcrect. Voor den aankoop van gronden bij de Adriana straat, voor het slachthuis der keurings dienst, wat f 5570.03 en nog enkele pos ten, is het noodig een geldleening aan te gaan, waartoe de raad geen bezwaar heeft. Dan is nog noodig een kasgeldlec- ning, groot f 85000. rentende hoogstens 7 om in voorschot te betalen het te goed, hetwelk de reederijen van de re- geering te vorderen hebben als tegemoet koming der geleden verliezen in de trawlvisschcrij tot een maximum bedrag van f 1500 per schip. De leening zal uiterlijk 1 Doe. 1923 afgelost zijn. Ver moedelijk zal de regcering het veel vroe ger terug betalen. Besloten. De veror dening op het keurloon ondergaat een kleine wijziging. Als gebleken is dat geen keuring had noodig geweest zal keurloon gerestitueerd worden. Komt in behande ling „Staat oninbare posten". Aan B. en W. is gebleken dat een groot aantal dwangbevelen, waarvan men meende dat deze niet door den kantonrechter waren heteekend, wel bcteekend waren. De lieer P. v. Duivenbode vraagt waar zulks ont dekt is. Hij weet als lid der commissie zulks niet. De heide Wethouders zeggen dat de heer v. Duivenbode dit evengoed weet als zij. De heer v. Duivenbode be twist zulks, waarna de Voorz., tot ge noegen van heide partijen, do zaak weet op te.helderen, door te zeggen dat in de vergadering van B. en W. de ontdek king is gedaan en toen het feit in de com missie is medegedeeld. Beide hebben van namen aan nieuwe straten in het ver volg het eerst te willen denken aan een onzer meest geachte ingezetenen, het rroegere schoolhoofd, de heer Boorsma. De Voorz. doet de toezegging hieraan de aandacht te zullen schenken. Dan slui ting der vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN. Postduif. Bij do heer Paul yan Rijn is komen aanvliegen een postduif. Op een ring staan de volgende initialen: 735 N. U. 21, 1921 no. 176 J. F. C. Snijbloemen. De massa aangevoerde snijbloemen gaat nu in de verschillende variëteiten, zoo groot worden dat dit de vraag nu wel gaat overtreffen. De prijs gaat als gevolg hiervan voor meerdere soorten bedenkelijk naar beneden. Zoo worden verschillende soorten Pyrethrums van de hand gedaan voor f0.20 tot f0.30 per 100. Minder voorkomende soorten kunnen nog tot f 0.75 verkocht worden. Ook Pioenen houden tamelijk den prijs. Hiervan is geen massa. Dit komt als we warm weer mochten gaan krijgen. N00RDW1JKERH0UT. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer gemeen te op Dinsdag 12 Juni 1923, des nam. te 6,30 uur. Tegenwoordig allo leden. Voorzitter do Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Eerst komen aan de orde „Ingekomen Stukken." Daaronder bevindt zich o. a. een adres van den Raad van Wijnbritseradeel om adhaesie te betuigen aan een door dezen Raad ingezonden adres aan de Regeering om het daarheen to willen leiden, dat openlijke Godslastering strafbaar wordt gesteld in het Wetboek van Strafrecht. B. en W. stellen voor dit adres voor ken nisgeving aan te nemen. Zij zijn van oor deel, dat wij ons hebben bezig te houden met de plaatselijke politiek en niet met de Rijkspolitiek. Het verzoek van den Raad van Smilde om adhaesie te betuigen aan een aan do Regeering ingezonden adres om te bevorderen, dat voor de Rijksinkomsten- belasting voortaan het gemiddelde inkomen voor 3 jaren inplaats van over één jaar worde berekend, ondergat hetzelfde lot. Mede wordt voor kennisgeving aangeno men het schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid cn Handel om de vraag to overwegen of het geen aanbeve ling verdient bij de a.s. viering van het 25-jarig Regceringsjubileum een tapverbod uit te vaardigen. Daarna komt aan de ordo het voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Augus tus a.s. de twee achterste lokalen der O. L. School ter beschikking te stellen van de Vereeniging tot oprichting en instandhou ding van Nederland sch Hervormde Scholen met den Bijbel en om met ingang van ge lijken datum eervol ontslag te verleenen aan Mej. F. Frohn als onderwijzeres aan de O. L. School. Bij acclamatie wordt hiertoo besloten. Bij het punt benoeming leden der schat- tingseommissie merkt de Voorzitter op, dat dc aftredende leden zijn de heeren W. Ruigrok, T. Reijneveld, Job Penning» en Jac. de Groot en dat bij B. en W. geen aan leiding bestaat om andere heeren ter be noeming voor te dragen. De heer Geerlings zegt, dat de belangen der tuinders in do vergadering der schat tingscommissie niet voldoende worden be hartigd daar de aanslagen dikwijls veel van de werkelijkheid afwijken. Hij be veelt als zoodanig aan den heer W. v. d. Burg. De heer A. H. van Noort vindt het wel wenschelijk, dat een arbeider in de schat tingscommissie zit. Als zoodanig wordt do heer J. Passehier genoemd. Daarna wordt tot stemming overgegaan. Uitgebracht worden op den heer W. v. d. Burg 7 stemmen. Job. Pennings 5, W. Ruig rok' 6, J. Passehier 4, F. Reijneveld 8, O. v. d. Klauw 2, C. van Eeuwen 1, zoodat do vier eerstgenoemden zijn benoemd. Over het voorstel van B. en W. om aan den ondernemer der E. N. A., den heer H. Gooi, te rekenen van 1 April 1923, een sub sidie te verleenen van f 300.onder beding dat tarief en dienstregeling door B. en W. worden goedgekeurd, ontspint zich eene wijdloopende discussie. De voorziter, die zich blijkbaar voor deze zaak zeer interesseert, beveelt het voorstel met warmte aan. Sarcseentelijks Asnher,iligi^ GEMEENTELIJKE VISCHVEK?DOI> Aan den gemeentelijken viseönriHl; Visclimarkt 18, tel. 1225, is VRIJDj verkrijgbaar ZUIPERZEEBOT a f015. f 0.50, SCHELVISCH a f 0.20—f Os SCHOL a f0.20—f0.42, KABELJAUI a f 0.40, TARBOT a f0.55 en TONG f0.95 per pond. J. C. VAN DER LIP, Weth., loco-Burgemeesle Leiden, 14 Juni 1923. SCafit@iï@!k© Ssgewela LEIDEN. Donderdag. R. K. Textielarbeiders, Bond; gebouw, te 8 uur. Donderdag. R. K. Bakkers enz., Bondsgj bouw, te 8ur. Donderdag. R. K. V. V. „Leiden". Jaarvci gadering St. Pancratius-Patrouaa Hooigracht, te 8 uur. Apotheken ere tot en met Zondag o| Maandagmorgen eiken nacht en des Zoo, aags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarsmansste g 11 Tel. 432. De apotheek van het Ziekenfonds to Hulp der Menschheid is steeds geopenj fioch alleen voor leden van dit Fonds TeSegpafiscBi WeepbepscM volgens waarnemingen verricht in den moi gen van 14 Juni 1923, medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilat. Hoogste Baroraeterst.771.7 Valentia. Laagste Barometerst.746.2 Karlstadt Verwachting tot den avond van 15 Jnoi: Matige, in het Noorden aanvankelijk nog krachtige Noordelijke tot Westelijks Wind, zwaarbewolkt of betrokken me; tijdelijke opklaring, waarschijnlijk nog regenbuien, overdag iets warmer 0e heer Marijnen zegt, dat de dienst niet in het belang is van den middenstand. Ha gaan de mcnschen in de stad hun inkoopa doen inplaats van op het dorp. Spreker wil eerst eens zien hoe de dienst loog. Valt de exploitatie erg tegen, dan kan naj subsidie worden verleend. De heer Geerlings is eveneens tegen sub sidieering. Op de eerste plaats is met dezen dienst slecht een klein gedeelte van he! dorp gebaat en op de tweede plaats valt uit het feit, dat een dienst zich zelf niet kan bedruipen te constatceren, dat de dienst overbodig is. De voorzitter merkt den heer Geerlingi op, dat zijne bewering, dab niet den, auto- dienBt NoordwijkerhoutPiet Gijzenbing slechts een klein gedeelte van het dorp is gebaat, niet juist is. Daarmede is integen deel de kom van het dorp, dat is de groots meerderheid der bevolking gediend. Oven gens raadt spreker; den heer Geerlings aas niet steeds het exclusieve standpunt into nemen dat men tegen uitgaven moet zijn, waarvan de Zilk niet profiteert. Als de af gevaardigden van Noordwijkerhout'nderge lijk standpunt tegenover De Zilk innamen, dan zou in De Zilk niets tot stand kunnen worden gebracht. Wat het tweede argument van den heef Geerlings betreft, merkt de Voorzitter op, dat juist bet feit, dat een dienst die in het algemeen belang is en niet voldoende ren dabel, aanleiding moet zijn tot subsidie. Den heer Marijnen merkt spreker op, dat wij in den Raad algemeene belangen, doch geen middenstandsbelangen hebben te be hartigen. De heeren C. van Eeuwen ca A. H. van Noort zijn het met den Voorzitter eens. Ui heer Van Eeuwen merkt op, dat concurred rende prijzen voor den middenstand de beste aanbeveling zijn, wat door den Leer A. H. van Noort wordt beaamd. Het voorstel van B. en W. wordt daar.ni aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren A. H. van Noort, C. vm Eeuwen en de beide wethouders. Tegen <le heeren P. Marijnen, C. Heemskerk cn Jac. Geerlings. Daarna wordt het raadsbesluit yan 5) Maart 1923, waarbij het percentage van plaatselijke inkomstenbelasting werd be paald op 2 pet. ingetrokken cn bepaalt dsV dit percentage VA zal bedragen. De Voorzitter merkt op, dat B. en V dit voorstel hebben kunnen doen, omdat- uit de voor kort van den Inspecteur der Directe-belastingien ontvangen opgaven blijkt, dat het totaal belastbaar inkomen van dien aard is, dat met een percentage van li voldoende inkomstenbelasting bin nenkomt om den daarvoor op dc begroo ting uitgetrokken post to dekken. Begrijpelijkerwijze wordt met het voor stel van B. en W. gaarne accoord gegaan. Door B. en W. wordt voorgedragen ccn nieuwe belasting op het rioolgeld ter ver vanging van do bestaande verordening.' Volgens dezo verordening wordt van; alle gebouwde eigendommen en daarbij, behoorendo erven, die belenden aan vaL gemeentewege gerioleerde wegen, rioolgcM geheven. De belasting wordt geheven van de eigenaars der perceelen, onverschillig de perceelen al dan niet op het gemeente- riool zijn aangesloten. Het bedrag der belasting wordt bere kend naar de belastbare opbrengst der, perceelen, zooals die voor de Grondbel&S' ting is vastgesteld. Zij bedraagt bij een belastbare op brengst van f 50 en minder f 1; bij een belastbare opbrengst van meer dan f 50 doch niet meer dan f 100, f2; bij een lastbare opbrengst van meer dan f 1 doch niet meer dan f 300, f 4 en bijw® belastbare opbrengst van meer dan 3UU> f 6.—. De door B. cn W. voorgedragen rcgemS

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2