Tweede Blad mg u he- Üffffl ilhwf i sa" Dinsdag 12 Juni 1923 Moderne bouw-„kuns!". Ouze Hollandschc bouwmeesters beroe men er zich gaarne op, dat we met onze bouwerij aan de spits der moderne be weging staan. Men leze nu volgend citaat: „Neen, het was alles hard materiaal, maar de bouwlieden zijn geesteskrank, warhoofdig. Ik zag ergens aan een hoek huis een wanstaltig vrouwenbeeld, in baksteenmetselwerk uitgehouwen; er was twijfel onder ons of het naakt of eskimo- kleeding moest verbeelden, maar ondenk baar leelijk, daar waren wij het over eens. Er werd mij een bouwmeesteres, een vrou welijke architect genoemd de naam kwam mij niet onbekend voor die, in plaats van het gezond verstand hoog te houden tegenover do dwaasheden der man nen, hen allen in onzinnigheid tracht to overtreffen. Men zeido mij, dat zij, om haar werk goed to bezichtigen, midden op de straat op haar hoofd gaat staan. Van haar toonde men mij portieken, waarin een buitenfrak naar een verdieping. Zoo ergens, zou men zeggen, dan moet daar licht zijn. Doch neen, boven manshoogte heeft zij van tweo zijden onoogelijke bon ken metselwerk doen uilsteken, zoo, dat er Diets dan een nauwo spleet tusschen open blijft. Men meende daarin een of ander zinnebeeld te moeten zoeken, doch het leek mij gedwongen. Wat beteckent het dan? Niets! Waanzin, anders niet." Dit is ontleend aan een artikel van professor J. A. van der Klces in ..Bouw stoffen", getiteld „Rare Bouwerij". Hij was met een paar deskundigen een ver kenningstocht gaan doen door eenige nieuwe wijken van Amsterdam en meen de, dat hij gedroomd had Tout comme cliez nous. Ook in Den Haag kan men buitenissigo dingen be wonderen. Knusse, lieve, heele huisjes, zooals die bouwsels in de advertenties fccelen. In deze dagen, nu weer eens een pole miek werd gevoerd over platte daken, zijn zooral bezienswaardig de huizen met op- »aand dak, die toch een geheel nieuw idee vertegenwoordigen. Men kan in genoemde buurten huizen bewonderen, waarvan het dakaan de kanten het hoogst is cn in het midden het laagst. Vermoedelijk heeft architect zijn plan ook bezien, toen hij Bidden op straat op zijn hoofd stond WT BE DJRGE¥li& BARWQUTSWAARDER. Gemeenteraad. Het Centraal Stem bureau alhier heeft benoemd verklaard l jjj ot lid van den Gemeenteraad wegens be- lanken van de heeren C. Streng (R.K.) tn P. Rijlaartsdam (C.-H.) de heeren G. A. v. Rooijen (R.-K.) en J. v. d. End (C.-H.) BODEGRAVEN. Auto-ongeval. Zondagmiddag bevon den zich een tweetal kinderen resp. van B. ttt van R. aan de Noordzijde op den weg vermaakten zich met achter een rijtuig Ie gaan hangen. Plotseling lieten zij los en staken den reg over, op welk moment van de richting Woerden een auto naderde. De beide jen- werden door den auto welke kalm reed gegrepen. Het zoontje van B. kwam onder den auto terecht, doch geraakte daarbij aiefc onder de wielen. Onmiddellijk werd den autobestuurder geneeskundige hulp gehaald. .Aanvankelijk scheen het on geval geen ernstige gevolgen te hebben en H?p alles met oppervlakkige verwondingen Ji. Gisteren was de toestand van het zoon- can B. naar wij vernamen, door he: ontstaan van inwendige verbloeding zorge lijk. Volgens ooggetuigen trof den bestuur- inr van den auto geen schuld. Gevoncten voorwerpen. Als gevonden werden bij de politie gedeponeerd een twee tal autokoffers met kleedingstukken. Ver moedelijk zijn deze koffers van een door gaanden auto gevallen. BOSKOOP. Gemeenteraad. Do gemeenteraad ver gadert op 15 Juni nam. 7 uur. De agenda vermeld: 4. Mededeelingen van B. en W. naar aan leiding van de door den heer Boekraad ge stelde vragen omtrent toepassing van. art. 19 der „Voorwaarden cn Tarieven" der waterleiding. 5. Voorstel van B. en W. cm aan dc Bos- koopscho Handelsdrukkerij voor het jaar 1923 een subsidie te verleenen van f 125. voor het raadsverslag. G. Aanbieding van B. en W. ter vaststel ling van ccn concept-verordening, betref fende bestrijding van drankmisbruik bij viering van het Rcgeeringsjubileum van H. M. de Koningin in de Gemeente Boskoop. 7. Aanbieding van B. en W. van liet ver slag van den toestand en de exploitatie van de Gemeentebedrijven, alsmede van de balans cn dc winst- en verliesrekening van de Gasfabriek cn den waterleiding over het jaar 1922. S. Aanbieding door B. cn "W. van do re kening en verantwoording over 1922 van het Burgerlijk Armbestuur. 9. Voorstel van B. en W. om in de va ca- tures van onderwijzer aan do Openbare School, vacature A. den Haan, voorloopig niet te voorzien. 10. Voorstel van B. en W. om liun een credict te verleenen van f 300 voor bekos tiging van. den offieieelcn ontvangst van afgevaardigden van het congres v. d. plan tenziekten. 11. Voorstel van B. en W. om hun een crediet te verleenen van f 585,voor op- hcoging van de Rozenlaan en van. f 123. voor heb opruimen van nesten en vuilnis aan liet einde vin den Biezendijk. 12. Voorstel van B. en \V. om te beslui ten tot wijziging der verordoning op de heffing van rechten voor het begraven van lijken op de algemeene begraafplaats. 13. Aanbieding van B. en W. tor vaststel ling van een concept-besluit tob wijziging der bcgrooting dienst 1922 en van een con cept-besluit tot bet doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven dier begrooting. H1LLEG0M. Op het nieuwe kerkhof. Zaterdag werd het eerste lijk ter aarde besteld op het nieuwe kerkhof der St. Joseph-parochie. Dit was in zekeren zin een aangrijpende plechtigheid. In het ziekenhuis van Sb Joannes te Deo te Haarlem overleed nl. de heer J. van Bakel op ruim 40-jarigen leef tijd. Deze brave man en vader was jaren lid der Patronar.ts-Ccmmissie in de paro chie cn lid van de vereeniging „Eerbied in Gods Huis". Tn den afgeloopen winter had Van Bakel bijna voortdurend en niet groe ten ijver aan den nieuwen Godsakker ge arbeid en nu was hij de eerste die cr een blijvende rustplaats zou vinden. Een mooie krans van do Patronaatsjongens, een laat ste hulde der jeugd aan hun vaderlijken vriend dekte de baar en de jongens waren zooveel mogelijk bij dc Requiem en do droeve teraardebestelling tegenwoordig. Ofschoon het kerkhof nog niet geheel ge wijd is en dus nog niet officieel in gebruik genomen is werd door de goede zorgen van den ZeerEerw. Heer Pastoor Van Leeuwen aan Van Bakel de eerste plaats op den doodenakker afgestaan. Schenke God den braven huisvader en voorbeeldigen een- voudigen katholieken arbeider het loon voor ziin arbeid en troosto Hij de zwaar beproefdo weduwe en hare nog jeugdige kinderen. Kamer van Koophandel.11Bij het nale zen van het verslag der Kamer van Koop handel en Fabrieken over hot jaar 19??. moesten we de-verzuchting slaken, dabmen er doorgaans niet beter aan toe is, 'ndien men opgenomen wordt in vriendenhuis. Teen Hillcgom in dezen zelfstandig was. was heb jaarverslag van dien aard, dat 't een leerzaam stuk werk was. Thans is slechts hier cn daar een greep gedaan en wordt geen gewag gemaakt van wat toch fok voor andere gemeenten meer dan het vermolden waard is. Het hoofdbedrijf, de Bloerabcllenhandel, komt er uiterst stief moederlijk af, al is dit niet uitsluitend do schuld van den samensteller: slechts een firma rapporteerde de anderen verleenden geen medewerking. Dat is een fout en een miskenning van zijn eigen belangen. De in dustrie kwam er nog veel sleehtor af. We vonden cenige gegevens van de Hillegom- sche Kunstzandstesnfabriek, „de Amoud" getuigende van de malaise al werd met veel moeite cn offers ook bet bedrijf in werking gehouden. Dat is de eenigo in dustrie in het verslag genoemd. En toch is de timmerfabriek der firma Joh. Kraaij h Co. meer dan de vermelding waard. Ook de Betonfabriek van den heer C. G. van de Poll, een industrie, die zich steeds uit breidt, met reusachtig terrein, kantoren en eigen, schitterende haven, een groot-indus trie in den letterlijken zin des woords, vin den we niet vermeld; eveneens de fabrie ken tot vervaardiging van Land- en Tuin- bouwgereedschappen der Heeren Samson Co. en P. V. Versteege, ferwijl over den winkelstand met geen enkel woord wordt gerept, 't Is wel zeer sobertjes en onvolle dig, hetgeen door den grooten staat van posterijen, telegrafie en telefonie in de ge meenten, die tot het district der Kamer be- hooren cn dat bij heb verslag is gevoegd niet wordt goedgemaakt. LANGERAAR. Een boffer. De landbouwer C. V. had een fortuintje. In een sigaar bemerkte hij een bon waarop een rijwiel verkrijgbaar is. Het rijwiel is reeds aan den sigarenhan delaar, den heer Joh. Versluis, opgezonden, alwaar het nog een week te bezichtigen is. Aardbeien. Do eerste aardbeien van den kouden grond werden bij „St. Phocas" aangevoerd door A. v. d. Jagt. Ook het vo rig jaar mocht doze de eerste aanvoerder zijn. NIEUWKOOP. R.-K. Volksbond. Zondagavond word door den R.-K. Volksbond het oncycliek- feest gevierd in het Patronaatsgebouw, welko feestviering was voorafgegaan door een Iridium met algemeene H. Communie. De Voorz. opende de vergadering, waarna door de Harmonie enkele zeer mooie mu zieknummers werden gegeven. Daarna werd door den zeereerw. Pater, die het üïdium had geleid, een lezing gehouden over de encycliek „Rerum Novarum". Op de leerzame rede, waarin de beteekenis van den arbeid, rechten cn plichten, was uiteengezet, volgde een daverend applaus. Hierna nog enkele muzieknummers, waarna de geestelijke adviseur, pastoor van Dijk, dank bracht aan den zeereerw. Pater en vervolgens aan de aanwezige Volksbonders. Zijneerw. sprak de hoop uit, dat de nog zoo vele tegenstanders van den Volksbond in de Parochie tot een beter in zicht zouden komen. Het doet spr. leed, als hij iets moest vernemen van enkele Volks bonders over verkeerd gedrag. Spr. hoopte nog eens den Volksbond te zien als de kern van zijn Parochie. Aan het einde van de hartelijko toespraak volgde een daverend applaus. Hierna verkreeg nog de voorzit ter van do Volksbond van Noorden, de heer P. de Jong, liet woord, die een woord van hulde bracht aan den Geest. Adviseur, die geheel en al medeleeft met de Volks bonders en ook aan het Nieuwkoopsche be stuur voor de vriendschap, die was be toond. Spr. hoopte dat de vriendenband tusschen Nieuwkoop en Noorden in de toekomst nog sterker zal worden. Hierna sloot de voorzitter na een woord van dank de vergadering. Het fonds „Hulp in Nood" bracht op f4.00. N00RDWIJKERH0UT. Bouwvergunning. Aan den heer W. Hoogendoorn is door B. en W. vergunning verleend tot het inrichten van cene slacht plaats aan den Schipperslootweg. Gemeenteraad. Dc Raad vergadert op heden Dinsdagavond om G.30 uur. Op de agenda staan de volgende punten. Voorste! van B. en W. om aan do Christelijke School vereeniging af to staan twee lokalen der openbare lagere school met ingang van 1 Augustus a.s. en met ingang1 van gelijken datum eervql ontslag te verleenen aan da onderwijzeres Mej. F. Frohn. Benoeming leden der Schattingscommissie. Voorstel van B. en W. om een subsidie te verleenen aan H. Goor van f 300.in den door hera geëxploiteerden autodienst E. N. A. met in gang van 1 April jl. onder beding, dat ta rief en dienstregeling door B. en W. worden goedgekeurd. Voorstel van F. en V/. om het heffingspercentago voor de Plaatselijke In komstenbelasting terug to brengen van 2 tot VA pet. Vaststelling van cene Verorde- ning op de heffing van een rioolgeld. Wij ziging begrooting 1922. Verzoek van het St. Bavogesticht om den Schulpweg te door graven en ter plaatse een brug te mogen leggen. Onderwijs. Do heer Dirk Lotherus Boulogne uit Raamsdonk is benoemd tot Hoofd der Bijzondere Christelijke School alhier. De school zal 1 Augustus a.s. wor den geopend. Baldadigheid. Zondagavond is door een troepje opgeschoten jongens bij den heer P. L. aan den Gooweg de voordeur ingetrapt. De politie stelt een onderzoek in. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kies- vereeniging „Recht tn Orde" zal Woensdag 13 Juni a.s., te acht uur vergaderen in het café „Het Wapen van Noordwijkerhout". Er staan belangrijke punten op do agenda. Het Bestuur verwacht een talrijke op komst. WOERDEN. Geen samenwerking. Wegens niet voldoende samenwerking der verschil lende Zangvereenigingen alhier zal met Koninginnedag do opvoering van het zangspel: „Vorstenhuis en Vaderiand" niet doorgaan. Proces-verbaal. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen hot Be stuur der Voetbalver. „Vooruit", wagens overtreding der verordening op de open bare vermakelijkheden. Ongeval. Zondagmiddag kwamen te Rietveld een auto met een paard, gespan nen voor een buggy, met elkaar in botsing Do bestuurder der buggy was dronken en had niet uitgehaald. Door den schok was hij uit de buggi getuimeld waarbij hij verschillende ontvellingen opliep. Ook de wagen bekwam schade. De auto bekwam geen averij. ZEVENHOVEN. Polderbestuur. Bij de verkiezing van het Polderbestuur Zevenhoven zijn met algemeene stemmen herkozen: L. J. de Groot, Dijkgraaf, cn J. van den Bosch, Heemraad. ZWAM MER DAM. Gemeenteraad. Dezer dagen vergaderdo de Raad dezer gemeente. Aanwezig zijn alle leden. Na opening dor vergadering worden de notu- den gelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Do Voorzitter doet mededeeling, dat van den adviseur dor gemeente inzake electri- citeitsvoorziening den heer Nagtglas Ve> steeg van Amsterdam een mededeeling ia ingekomen, dat hij om 10.30 uur ter verga dering aanwezig zal zijn tot het doen van mededeelingen en het voeren van bespre kingen inzake electrificatie der gemeente. De Voorz. stelt voor dit punt in geheime vergadering te behandelen. Aldus wordt besloten. Ingediend wordt het proces-ver ba-al van kasopname, waaruit blijkt, dat in kas moest zijn een bedrag groot 25280.94 'A welk saldo aanwezig was. Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat zij hunne goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit waarbij werd besloten de pensioenbijdrage op de gemeente-ambtena ren te verhalen, aangezien de finantieele toestand der gemeente niet van dien aard is, dat tot dezen maatregel moet worden overgegaan. Een missive van den Minister A*an Arbeid inzake een tapverbod op de feestdagen ter gelegenheid van het regeeringsjubileum wordt in handen van B. en V/. gesteld. Van B. en W. der gemeente Reeuwijk is een schrijven ingekomen waarin wordt ge vraagd of deze Gemeente bereid i3 even tueel bij te dragen in de kosten van ver betering van den Ouden Weg. Besloten wordt te berichten dat de Raad hiertoe wel bereid is mits een kostenbere kening wordt overgelegd. Hierna,komt de adviseur ter vergadering en wordt dc openbare vergadering gesloten. Na heropening der vergadering wordt i het vermenigvuldigingscijfcr tot heffing van de Plaatselijke Inkomstenbelasting voor het jaar 1923'24 vastgesteld op 1 (vo rig jaar 1.80). De wijziging der Begrooting dienst 1922 tot een bedrag van f 1200 krachtens art. 205 der L. O. wet 1920 wordt aangenomen. De vaststelling van het kohier hondenbe lasting, wordt, in verband met aangevraag de ontheffing, 'aangehouden tot de volgen- do vergadering. FEIItilSTCM Een Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) fó) En alvorens deze hoop zich verwe- inlijkt, zal Born de echtgenoot van me vrouw Blote zijnj bracht Rudolf onge duldig in het midden. Een spottende glimlach gleed over de dippen van von Bremen. Zoo schielijk zal de bruiloft wel niet ®P de verloving volgen, ging hij voort, vanncer het mocht gebeuren, zou dit voor u nadeel kunnen opleveren? Mevrouw Blote zou gecomproinit- tord zijn. Door onze schuld? Wanneer zij zoo standig is zich door een avonturier '4 laten bedriegen. Is de avonturier haar man, dan zal oj liorn verdedigen en iedere aanklacht hem als laster beschouwen. Wij vi» dan in een moeilijker positie tegen- Wor hem dan heden, en daarom acht ik een duren plicht, dat de aanklacht ®verwijld worde ingesteld. Wilt gij het niet anders, in 's hemels toani, zeide von Bremen, maar van *'in raad en bijstand moet gij dan af- gto; want ik'beschouw deze handelwijze een blik van wantrouwen togen mij en ook niet genegen, tijd en moeite voor !»n verloren zaak ten offer te brengen, ydt gij mij echter uw vertrouwen schcn- en u van eiken stap onthouden, dan gij er op rekenen, dat gij het doel flJrrejken zult; ja, ik beloof u zelfs, dat de Ull,)ft uiet zal plaats vinden. Rudolf lieck verbaasd op; want er lag eene overtuigende zekerheid in den be daarden vasten toon, waarop von Bremen deze woorden gsproken had. Meent gij dit inderdaad te kunnen beloven? vroeg hij. Wanneer ik lie-t u zog, dan kunt gij mij ook gelooven; ik zou de belofte niet deen, wanneer ik niet zeker van mijne zaak was. Welnu, ik wil geduld hebben en den uitslag uwer bemoeiingen afwachten, antwoordde de schilder, terwijl een zucht zijn borst ontsnapte, gij weet hoeveel voor mij daarvan afhangt. Voor u en voor de jonge dame, die u vermoedelijk heel haar leven A*oor uwo welwillendheid jegens haar moeder dank baar zal zijn, zeide von Bremen lachend En geduld kunt go immers ook hebben, gij hebt in elk geval nog eenigc dagen tijd, en deze dagen wil ik ten nutte maken, om mij op den baron te wreken. Wanneer dat geschied is, dan lat ik den ander over, dien ik tot' zoolang als werktuig moet ge bruiken. Rudolf had zijnen portefeuille uit den zak gehaald; hij nam er een stuk papier uit, hetwelk hij den edelman ter hand stelde. Het is de ongetoekende dreigbrief dien mevrouAv Blote ontA'angen heeft, zeide hij: de juffrouw heeft hem mij. gegeven en nu zult gij hem hebben voor het geval hij tot bewijsmiddel moet strekken. Von Bremen las den brief aandachtig; daarna knikte liij goedkeurend. Bom zelf zal hem niet geschreven hebben, zeide hij, maar de stijl komt niet overeen melh et schrift; wij. zullen zien .Is u do inhoud dier gevaar lijke papieren wellicht bekend? Neen, ik weet alleen, dat zij familie geheimen bevatten, wier openbaarmaking voor mevrouw Blote ver van gewenscht kan zijn. Dat is voldoende; naiuvkeuriger be hoef ik niet ingelicht te worden; do ge heimen \ran andere personen met Avelko ik niets te maken heb, boezemen mij geen belang in. En thans verzoek ik u nog maals, Avees geduldig cn wacht in stilte af, tot ik u nadere mededeelingen ver strek en u tot handelen uitnoodig. Gij zult dan do bewijzen van mij ontvangen, die noorlig zijn. om den avonturier te ont maskeren, Wanneer begint gij uw arbeid op Fallerlsleben? Morgen, antwoordde Rudolf, die reeds aan de deur stond. Goed, ik zal u dus weldra op Fal- lersleben terugzien. Het jonge menscb verwijderde zich. Von Bremen begaf zich onverwijld in zijne slaapkamer, om toilet te maken en Ar er liet na weinige oogenblikkcn eveneens het huis. Hij wist nu genoeg, om het reeds ont worpen plan met de beste hoop op een gunstigon uilslag to kunnen verwezenlij ken, en daarmede wilde hij niet langer loeven. De brief aan Ida was reeds den avond te voren afgezonden; von Bremen hoopte nog heden den tweeden te kunnen laten volgen; en ontving Ida dezen brief, dan viel cr niet meer aan te twijfelen dat von Steinfels den baron voor altijd de deur wees. Yon Bremen wierp onwillekeurig toen hij in huis trad, waarin Born woonde, een blik door de glazen deur, die tot het A'eTkooplokaal van den juwelier toegang gaf. Hij ontstelde, teen hij Born ontwaar de, die Aroor de toonbank stond en met den juwelier in druk gesprek scheen gewik keld te zijn. Schielijk een besluit nemende, trad hij binnen; het ontging hem niet, dat de wenkbrauwen van Born zich bij zijn aan blik licht bijeentrokken, en een trek van wrevel over het rood gezicht gleed. „Ik moet eerst de juweelen zien alvo rens ik kan bepalen tot wolk tooisel zij voor uwe bruid geschikt zijn", antwoord de juist dë juwelier; „breug mij dus de steenen, dan kunnen wij er nader over spreken". „Ik feliciteer u", zeido von Bremen, op wien de blik van Born met angstige ver wachting gevestigd was; „het vcrlovings- bericht heeft mij werkelijk verrast, en zulk een bruid kan u door iedereen be nijd worden. Wilt gij liaar een juweelen tooisel schenken? Dan zou ik echter aan iets, dat gereed is de Aroorkeur geven, en hier vindt gij cene rijke keuze". Born scheen weer gerustgesteld te zijn; een glimlach Aran gestreelde eigenliefde gleed over zijne lippen. „Ik heb de brillanten van mijn moeder geërfd", antwoordde hij; „nu vind ik een gepast middel om cr gebruik van te maken waarom zou ik die gelegenheid niet ten nutte maken?" „Ja, wanneer liet kostbare steenen zijn" „Dat juist niet, maar voor een A'ollcdig garnituur zullen zij voldoende zijn, en cenige kostbare stccr.cn kan de juwelier er Eveneens werd aangehouden een ver zoek om subsidie der ondernemers van den auto-omnibusdiensfc Alphen—Woerden. Van B. en W. van Smildo is ingekomen een verzoek om adhaosie" te willen betuigen met een adres aan do Begeering, waarbij wordt aangedrongen de heffing der plaat selijke inkomstenbelasting to doen geschio- den naar heb gemiddelde inkomen der laat ste drie jaren. Besloten wordt aan dit ver zoek te voldoen. Het Bestuur der Ned. Hcrv. Schooi alhier vraagt wegens invoering van het achtste leerjaar en vermeerdering van het aantal leerlingen beschikbaarstelling van de noo- öige gelden voor het aanschaffen van schoolmeubelen. Besloten wordt dit adres te 8tellen in handen van B. en W. voor na der onderzoek. Besloten wordt aan C. Zaal, architect te Bodegraven, opdracht te geven tot het ma ken van bestek en teekening voor verbou wing der school in de Tempel door bijvoe ging van een tweede lokaal. Bij de Rondvraag informeert de lieer Hoeks naar den stand van zaken omtrent den bouw der nieuwo R. K. Meisjesschool, De Voorzitter deelt mede, dat de stukken: nog voor onderzoek bij den deskundige zijn; er zal echter zoodra mogelijk verslag wor den uitgebracht. De heer Linsc-hoten vraagt, of t den voorz. bekend i3 dat voor de te houden Jubileum feesten te Bodegraven in de Gemeente Zwammerdam, nl. aan den Overtocht, ge collecteerd wordt. De Voorz. merkt op zulk3 vernomen te hebben en den veldwachter op dracht te hebben gegeven zulks te onder zoeken. De heer Hoogendijk bepleit de wenschelijkheid cm van gemeentewege een staanplaats voor Avoonwagens aan to wij zen. B. en W. zullen naar een geschikt ter rein hiervoor omzien. Hierna wordt de ver gadering gesloten. Schieten. Op last van hcogerhand, werd door het Bestuur van de Burger wacht besloten de wekclijksche schietoefe ningen niot meer te houden, aangezien heb aantal deelnemende personen in verhou ding tot het ledental te gering is. In verband met dit besluit worden thans pogingen aangeAvend om te komen tot op richting van een schielvereeniging Inbraak. Bij den landbouwer J. Sb. in de Dammebuurt zijn een der laatst.'» nachten een tweetal rijwielen ontvreemd. Door middel van opensluiting met valsche sleutels (is) zijn dc dief (ven) binnengeko men. De politie doet ijverig onderzoek. Polderbestuur. In de gehouden verga dering van den Tempelpolder werden tot poldermeester gekozen de heeren D. A. v. d. Vlugt en J. C. v. d. Berg. De poldcrlas- ten werden voor het jaar 1923 gesteld op f 52.— per H. A. IC£eS€B3IEaj¥l& Pater Bic t. Zondag is te Nijmegen, na voorzien to zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, in den ouderdom van 48 jaren overdeden de Zeereerw. Pater fr. Jacobus (Constant) de Bie O.P., procurator van het Conventumf Albertinum te Freiburg (Zw.). Letteren en i&uasi tSnfwnera ïsóncel. De Schouwburg-commissie te 's-Gra- venhage had Zaterdagavond kort vóór de opvoering de vertooning Aan „Der Goft der Rache" in den Koninklijken Schouw burg verboden. De president van de Haag sche rechtbank heeft echter Zaterdag avond halftwaalf in kort geding dit ver bod vernietigd. De burgemeester van Den Haag had geon verbod uitgevaardigd onder voorbe houd van ccn scène, die geschrapt moest worden. Van joodsche zijde was bezwaar ge- maakt tegen de opvoering van xlit stuk, i wijl het de godsdienstige gevoelens der joden zou kwetsen. Gelukkig, dat de joden ook beginnen in te zien, dat er paal en perk dient to Avorden gesteld aan den vloedgolf Aran vuil op het tooneel. nog bijAroegen". „Waarmede kan ik u van dienst zijn?" wendde zich de juwelier tot von Bremen. „Ik zal terugkomen", antwoordde von Bremen bedaard; „als gij het goed vindt, vergezel ik u naar uwe woning, mijnheer von Born". Hebt gij mij cene mededeeling te doen? „Indien zij niet zeer dringend is, dan zou ik de eer hebben, u in den loop van den. dag t8 bezoeken; ik ben van plan mij naar mijne aanstaande to begeven, en gij weet het is onbeleefd cene dame te laten wachten." „liet spijt mij maar ditmaal zal do dame geduld moeten hebben". Do Avangen van Born verbleekten; hij trachtte zijne ontsteltenis achter een on- Arerschilligen glimlach tc verbergen, ran-ar het gelukte hem niet; de angst in- zijn blik verried, wat in zijn binnenste om ging. „Indien de bewuste mededeeling van zoo groot gewicht is, dan ben ik tot uw dienst. Hij opendo mot een lichte buiging do deur en volgde den edelman, die langzaam do trap opklom. En nu zult gij wel zoo vriendelijk willen zijn, zonder lange inleiding ter zake te komen, zeide hij, toon zij zich in zijne woonkamer bevonden; ik zou mijne bruid niet gaarne laten wachten. Het staat te bezien of gij na mijne mededeeling nog den moed zult nebben,' er heen te gaan, antwoordde von Bremen, terwijl hij plaats nam. Kom- aan, ga zitten; zoo spoedig zal ons onder- houd niet geëindigd zijn. (Wordt A'Cïvelgd.)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3