Tweede Blad >1 Zaterdag 9 Juni 1923 Verkeert onze landbouw in een toestand van crisis? Op deze in de Tweede Kamer gestelde waag werd door den Minister van innenlandsclie Zaken en and bouw het volgende geantwoord: Er is in het gevoerde debat de [jraag gesteld, of de landbouw verkeerde een toestand van crisis, ja dan neen. Dit is eenigszins een quaestie van ap- i preciatie, en nu is het misschien niet on geschikt, dat ik aan de hand van de laatste gegevens over 1922 even een me dedeeling doe, hoe in do verschillende on- derdeelen van het landbouwbedrijf naar die verslagen de toestand is. Men zal dan zien, dat er hier zijn licht tijden, elders donkere punten, zoodat, ik herhaal het, al of niet toegepast op het foord: crisis, dit is een quaestie van appreciatie. Vooreerst de akkerbouw. Wat betreft het graan, bleven de oogstresultaten van het telen van graan achter bij die van het niemand van de geachte deskundi ge afgevaardigden zal het willen tegen spreken abnormaal rijke oogstjaar 1921. Die resultaten kunnen ook voor 1922 over het algemeen bevredigend ge noemd worden Laat ik dit met eenige ge- lallen adstrueeren. Van wintertarwe werd gemiddeld per hectare geoogst 35,6 H.L.; van zomertarwe 1 H.L.; van rogge 29.9 H. L.; van win- tergers't 40 H.L. en van zomergerst 45,8 H.L.; van haver 39,9 H.L. Behalve voor haver was de opbrengst hooger dan het [gemiddelde van 1911 tot 1920. was het met het stroo? Dat bleef [meestal kort, zoodat de opbrengst niet boven het" middelmatige kwam. Nu waren ie prijzen van het graan iets hooger dan in 1921, behalve voor rogge, terwijl de itrooprijzen abnormaal hoog waren, tot i'50 en hooger per 1000 K.G., zoodat deze iste omstand-'gheid den financieelen resultaten van den graanoogst zeer ten goede gekomen is, en de conclusie is niet to gewaagd, dat deze omstandigheid oor- rank is geweest, dat ten slotte de finan- fieele resultaten niet onbevredigend wa- Wat.de peulvruchten aangaat, waren de rgslresultaten van de veldboonen en de 'rwten boven het gemiddelde van de door lij reeds genoemde periode 19111920. prijzen waren voor de veldboonen iets ïooger dan in 1921. Dio der erwten wa rn zoodanig, dat de teelt daarvan een fer meest loönende was. Dus oök voot de leulvrucliten kan men zeggen dat de fi- laiicieele' resultaten bevredigend waren. Hoe staat het met do handelsgewassen? et koolzaad, het mosterdzaad, het inariezaad, het blauwmaanzaad en de irwij gaven bevredigende oogstresulta- terwijl de prijzen hoog waren. Hier- ïit is af te Ipiden, dat de financiecle uit krasten goed waren. Wat het vlasoogst betreft, is er een te- {PDstelling tusschèn het noorden en het miden. In het zuiden is de oogst mis- hkt in het noorden was het matig, maar Ie prijs was veel beter dan in 1921. Wat de aardappelen aangaat, kan Jira gerust zeggen, dat de oogst overvloe- li? was, maar de prijzen waren slecht. financieele uitkomsten waren dan ook tiet best. Maar nu treft het, dat, zooals rooral in de zandstreken gebruikelijk is, fo aardappelen voor de mesterij van var lens werden gebruikt en zij zoodoende, evenals de rogge, door de voordeelen, «elke die mesterij opleverde, nog eenigs- bevredigende prijzen opbrachten. Do suikerbieten gaven bevredigende wsstresulfafen: waar het gewas coopera te verwerkt is, kan van de financieele stkoaisten nee niets met zekerheid wor- kn gezegd. Ann de suikermaatschappij Rleverd, werd betaald 14 k 16 guldon, en niet onvoorzichtig te rj FEUILLETON veronderstellen, dat, daar de suikerprij zen zijn cpgcloopen, de coöperatief ver werkte een hoogeren prijs zullen opleven reD. Wat-de veeteelt betreft, dien ik te spre ken over rundvee, paarden, varkens en schapen. Do rundveemesterij op stal was niet winstgevend wegens do hoogere in koopprijzen van mager vee in het najaar van 1921, maar de vetweiderij gaf bevre digende resultaten. Hetzelfdo is het geval met de melkerij en de zuivelbereiding; op de inzinking in het voorjaar volgde een betere eindperiode. Het is niet te ontkennen, dat met het fokken en het houden van paarden veel is verloren. Daartegenover staat, dat de mesterij van varkens flink rendabel was, hoewel het optreden van de varkenspest, de vlek ziekte en andore ziekten de goede uitkom sten van deze mesterij op niet geringe wijze heeft verkleind. Bij de schapen was de fokkerij weinig winstgevend, maar de weidenj goed loo- nend. Wat nu de tuinbouw aangaat, gaf in de eerste plaats de bloembollencultuur be vredigende uitkomsten en gaf de teelt van potplanten matige resultaten. De teelt van snijbloemen was financieel bevredigend. De teelt van ooft mocht naar omstandig heden goed worden genoemd en, wat de Boskoopsche^ulluur aar.g?.a.t, ten gevol ge van een sterke inkrimping en de wij ziging van het bedrijf was zij beter dan voor eenige jaren. De zoogenaamde rand- bedrijven zijn wel voor een belangrijk deel verdwenen en ten gevolge daarvan gingen de koop- en de pachtwaarde van den grond achteruit. Het stemt tot ver heugenis, dat de Aalsmeersche teelt van vormboomen, die vóór eenigen tijd lot on dergang gedoemd scheen, den laatslen tijd weer eenigen opbloei vertoont. Ter wijl de zaadteelt in het algemeen sterk is ingekrompen, vertoont zij den laatslen tijd weer een neiging tot uitbreiding. Het is" te betreuren, dat het grootste gedeelte van het afzetgebied verloren ging. Wat de fruitteelt betreft, is het niet te ontkennen, dat de teelt van zacht en klein fruit de laatste jaren zeer winstgevend was. Het harde fruit gaf twee jaren ach tereen overvloedigen oogst on, zooals vroeger ook het geval was, werd mede hierdoor de prijs gedrukt, zoodat deze teelt de laatste twee jaren financieel niet gunstig kon worden genoemd. En eindelijk de groententoelt. De teelt in warme kassen en warme bakken was ook_ in 1922 nog winstgevend, terwijl daarentegen de koude glascultuur in het zelfde jaar voor het eerst slecht was. Om te besluiten, was de vollc-grondcul- tuur, do productie van den groven tuin bouw in 1922 zoo, dat zij voor de telers groote verliezen heeft opgeleverd. In dit geval kan nu werkelijk van een malais© worden gesproken. Zij heeft helaas, of schoon zij nog niet van langen duur is, reeds verschillende slachtoffers gemaakt, daar dit bedrijf veelal wordt uitgeoefend door weinig kapitaalkrachtige personen. Als ik het medegedeelde samenvat, kom ik bij het stellen van de vraag, of er in den land- en tuinbouw een crisis beerscht tot de conclusie: in den landbouw zijn de prijzen der voornamsto akkerbouwpro ducten sinds het midden van 1921 aan merkelijk achteruitgeloocen en, al daalden de arbeidsloonen in 1922 wederom met ongeveer 15 pet. en waren de kunstmest stoffen voor geschikte prijzen te krijgen, de productiekosten zijn niet in die zelfde mate gedaald. Ofschoon nu deze feiten er zijn, kan niet worden gezegd, dat in het algemeen een toestand is ingetreden, welke met den naam van crisis moet worden aangeduid. In de zuivere akkerbouwbedrijven, waar de teelt van aardappelen een hoofdrol speelt, gaven de lage prijzen van het laatste product in 1922 vrij aanzienlijk nadeel. De daling van den graanprijs in 1921 werd gecompenseerd door een over vloedigen oogst en in 1922 door abnor maal kooge strooprijzen en de prijzen van do handelsgewassen maakten de teelt winstgevend. In de gemengde bedrijven, akkerbouw en veeteelt, en in de veehouderijbedrij ven kan nog minder van een crisis wor den gesproken. En wat den tuinbouw be treft, voor de meeste takken was tot op heden de toestand minder gunstig dan in vorige jaren, maar loch niet zoo, dat deze in vergelijking met veel andere takken van bestaan buitengewone reden tot kla gen hebben. De groententeelt lijdt, behoudens enke le speciale teelten, sterk onder de gewij zigde omstandigheden. Ik merkte reeds op, in verhand met het verlies van het voornaamste afzetgebied is hier een over productie van grooten omvang aanwezig, die waarschijnlijk alleen door inkrimping van dat deel en door bevordering van grooter afzet tot kleiner afmeting zal zijn terug te brengen. PIT DE OMIGEVIWG ALPHEN AAN DEN RIJN. R.-K. H uisv.-Comité. Het bestuur van den Kring Alpben a. d. Rijn maakt be kend, dat 26 Juni a.s. een transport uit Budapest aankomt en dit 28 Juni weder teruggaat. Pleegouders, die met dit transport kin deren willen doen teruggeven, gelieven dit 5 dagen voor den vertrekdatum op te ge ven bij den secretaris, J. B. van Halderen, v. Mandersloostraat 42. Ook bestaat er gelegenheid Liebesgabcn met dit transport mede te geven; deze moeten 6 dagen van te voren bezorgd zijn aan bovengenoemd adres. Uit Weenen komt cr 14 Juli een trans port, dat 19 Juli weer teruggaat. Hiervoor gelden dezelfde regels als hierboven zijn aangegeven, alleen met veranderden da tum. KATWIJK AAN DEN RIJN. SnijbloemenEiandel. Nadat slechts een dag de zon beeft geschenen is de aan voer van blomen aanmrkelijk grooter. Toch blijven de prijzen tamelijk wel op dezelfde hoogte. Alleen Pyrethrums, en dan nog slechts enkele soorten, "waar de massa groot van is, gaan in prijs iets naar beneden. Bijv. de soorten James en Marie gaan voor f 0,35 tot f 0.42, de eerste en de andere variëteit even hooger. Pioe nen gaan nog tot f 6 voor rood en f 7 tot f 8 per 100 voor rose en licht rood. Witte nog iets duurder. De handel is vlug. RIJPWETERING. Ziekenhuisver'0eging. Men schrijft ons: Een ieder, die „Do Leidsche Courant" leest, zal den laatsten tijd hebben opge merkt, dat in verschillende gemeenten po gingen worden aangewend, om op te rich ten een fonds of wel Vereeniging ter be strijding der kosten, die tegenwoordig verbonden zijn aan de opneming ter ver pleging in het Academisch Ziekenhufs. In enkele gemeenten is die poging ge slaagd, bij andere nog in voorbereiding. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de stichting van zoo'n Vereeniging met veel moeilii'r>Wen en bezwaren ge paard gaat. Het R.-K. Armbestuur van Rijpwetering had gemeend om in de ont stane moeilijkheden bij de tegenwoordige ziekenhuisverpleging ec-ü: anderen weg in te slaan en het volgende plan ontworpen: lo. Dat de gemeente de helft der kos ten voor haar rekening nam en de ver schillende armbesturen, ieder voor hun zieken, het andere gedeelte; 2o. als de nlaatselijke geneesheer con stateert, dat opname in een ziekenverple ging noodzakelijk is, dat het voor ieder mogelijk is, daarvoor f 2.50 per dag ver goeding te ontvangen, en dat zij, die van een andere ziekenverpleging willen ge bruik maken, de meerdere kosten zelf moeten betalen. Aan deze regeling zullen de volgende voordeelen verbonden ziin: Er behoeft geen apart bestuur, bode of administratie te wezen; voor wanbetalers is men gevrijwaard. Daar ieder ingezetene volgens zijn inkomen in de gemeentelasten is aangeslagen, is de bijdrage ook veel eerlijker verdeeld en betaalt de eenvou dige middenstander niet evenveel als de meest gcforluneerden. Dan moet bij een fonds altijd betaald worden; nu alleen als er zieken verpleegd worden. De Gemeenteraad van Alkemade nam 't ingediende voorstel voor kennisgeving aan: bet werd verworpen zonder behandeling. Het genoemd armbestuur was hiermede echter nog niet overtuigd van de on bruikbaarheid van bet ingediende voorstel en meent, dat bet nuttig kan zijn er meer bekendheid aan te geven. Een Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) Bat kan hem niet voldoen, omdat de ^kkën, die bij het gerecht te Luzern lig- I"1) hem als den vermocdelijken dief ken- zoolang zijn onschuld niet openlijk en rechlelijken weg erkend is. Ook dit-kan later geschieden, ant woordde de moeder misnoegd; wij kunnen toi de justitie te Luzern eveneens de ver- toH-hiG mededeelingen verstrekken; ik ben Q i'én woord niet ongenegen den schilder were voldoening te geven, die hij mocht f langen, maar hij zal ook inzien dat... Hier betreft het dc oer van een on- fnuldigen man te redden, bracht Bella a bet midden; dan moeten alle plichtple- toeu die uit het eigen-ik voortspruiten, hijgen, Wordt de werkelijke dief niet in «chfênis genomen en ter verantwoording toepen, dan zal ook des schilders on thuld niet bewezen worden. Mevrouw Blote werd ongeduldig; het Kprek begon pijnlijk te worden; zij kon mocht immers naar hare zienswijze net met de eischen harer dochter instem- to- aan den anderen kant was het Fjr ook niet mogelijk de redenen van iflS' •a te weerleggen. Wij zullen daar later over spreken, zij; het herstel van de eer van de 3 BPermeling komt immers ook na eenige gWgeii nog vroeg genoeg. aarm«le verliet zij do kamer, zonder j JCrnK>eden. welk besluit Bella genomen Het vermoeden, dat reeds lang in de ziel van het meisje had wortel geschoten, had in dit korte gewichtige onderhoud nieuwe bevestiging gevonden; was het ge grond, dan werd hare moeder door een groot gevaar bedreigd, waarvan zij geen het minste vermoeden bad. Bella draalde niet lang om haar besluit ten uitvoer te brengen; nog in hetzelfde uur trad zij in het atelier van Rudolf die blijkbaar ver rast over dit onverwachte bezoek, met penseel en palet in de hand opstond en in de verwarring zelfs vergat haar groet te bean (woorden. Ik vraag u om verschboning, indien ik u stoor, zeide zij, maar de mededeeling die ik u te doen heb, is voor u van zoo groot belang, dat ik meende haar niet tot later te mogen uitstellen. Hij bad haar een stoel aangeboden en stond nu voor haar, i^et gespannen aan dacht haar aanziende. De dief van het juweelkistje is ont dekt,, ging zij voort en de aandoening van haar stem verried de vreeselijke opge wondenheid, die haar beheerschte; maar hij zal niet vervolgd worden en toch moogt, ja moet gij eischen dat dit ge schiedt. Hij zal niet vervolgd worden? vroeg het jongemensch haastig. Wie is het, en wie heeft hem ontdekt? Geduld, antwoordde het meisje; ik zal u alles mededeelcn. Gij herinnert u misschien dat zich in dat lusje gewich tige papieren bevonden, familiepapieren welker inhoud mij onbekend is, maar die aan mijn moeder groote onaangenaamhe den konden berokkenen. Nu beeft een on bekende in een ongeteekenden hïief ge- dreigxl, deze papieren openbaar te zullen maken, wanneer hem niet voor de terug gave een nader te bepalen prijs wordt uitbetaald. Mama wendde zich in deze verlegenheid tot Born, en hij heeft beloofd de papieren te verschaffen. Ik mag met volle zekerheid aannemen, dat hij haar ook geraden beeft, den dief niet te laten vervolgen, en wel om redenen, die schijn baar gerechtvaardigd zijn, maar volgens mijn meening toch een dieperen grond slag hebben dan mijn moeder weet en ver moedt. En die redenen zijn? vroeg Rudolf. Men vreest, dat de rechtbank op de papie ren beslag kon leggen en den inhoud open baren en men wil den dief straffeloosheid verzekeren, wanneer hij de papieren'over geeft. Zouden zij dan werkelijk zoo gevaar lijk zijn? Ik weet het niet, maar oprecht ge sproken geloof ik, dat Born het gevaar zoo hoog opvijzelt, om mijne mama tot een stap to nopen, dien zij onder andere om standigheden wellicht niet gedaan zou hebben. Heeft zij hem hare hand toegezegd? vroeg de schilder verontrust. Ja, antwoordde Bella zacht, en het is juist dat, wat mij verontrust. Een verachtelijke trek zweefde op de lippen van het jongmensch, hij kruiste de armen over de borst cn ginglangzaam been en weder. Dit was dus de prijs voor den goeden raad, zeido hij bitter. Mij dunkt, gij hadt deze verloving reeds geruimen tijd kunnen voorzien. Zeker, en ik heb meer dan eens g.e- SASSENHEIM. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergaderde Donder dagavond 7 uur. Afwezig de heer v. Zon neveld. Voorz. de Burgemeester.. Na twee ellenlange notulen, waaraan de leden niet de minste aandacht schenken, wordt op voorstel van den heer Warnaar besloten voor iedere zitting de leden de notulen ge typt thuis te laten bezorgen. De Voorz. zegt dat de aandacht der leden zal worden gevraagd voor de nieuwe voorschriften van het rijk omtrent gemeente-begrooting en rekening. G-ed. St. betuigen bun in stemming met de verordening sluiting park; voorts worden eenige goedgekeurde raadsbesluiten door Ged. Staten voor ken nisgeving aangenomen. Het verslag der Wijkverpleging geeft een ontvangst aan van f 1600,75 en een uitgave van f 1341.60; op voorstel van den heer Lekkerkerker zal dit verslag bij den raad circulceren. De Commissaris der Koningin heeft vol gens ingewonnen advies bij den Hoofd inspecteur en in het algemeen belang van het verkeer goadviseerd aan de firma Werk hoven geen toestemming te verleenen voor het plaatsen van een bonzine-Meetpomp. De heer Bader: moeten we dezen maatre gel door zoo'n advies van een ambtenaar zoo maar goedkeuren. De heer Speelman: In Woerden staat ook een dergelijke pomp op een nog -nauweren verkeersweg. De heer Bader: Is het trottoir geen Gemeentegrond De Voorz.: Ja, misschien zelfs particuliere grond. De heer Bader: Heeft het rijk daar zeggenschap over. De Voorz.: Men beroept zich op art. zooveel van het rijkswegenre glement en dit staat deze plaatsing niet toe. De heeren Bader en Speelman willen toch de plaatsing toestaan. De heer War- naas is voor toestemming, hoewel hij er eerst tegen was; een ambtenaar kan toch zoo maar met een advies geen raadsbe sluit vernietigon. De heer Speelman: Het is een algemeen belang dat deze meetpomp er komt. De heer v. d. Geest: Een alge meen belang is het, als wc dit ding niet krijgen. Over het al of niet toestaan wordt gestemd. Het wordt toegestaan met 4 voor en 2 tegen, die van de hoeren Roest en v. d. Geest. Een verzoek van den Raad der gemeente Smilde, om adhaesiebetuiging, om het be lastingjaar te laten loopen over 3 jaren, wordt afgewezen. Ingekomea is een verzoek van de Sassen- heimsehe Voetbalclub S. V. V., om een ter rein in huur te krijgen aan den Nieuwen Weg. B. en W. kunnen op dit verzoek alsnog niet ingaan,' daar dit terrein nog in huur is; zij zouden eerst nog wenschen te weten, op welke dagen en uren deze sport wordt beoefend en hoe groot het huurbe drag der vereeniging kan zijn. Een verzoek om subsidie van gemeente wege door den Autodienst v. d. Wiel tc Lei den wordt eveneens afgewezen. De verkoop van bet oude Brandspuitma teriaal heeft f 160.opgebracht. Een verzoek van den Gemeenteraad van Wijnbritseradeel om adhaesiebetuiging aan etn schrijven, te richten aan do Ko ningin om in het W. van St een bepaling te doen opnemen om bet mis bruiken van Gods naam door vloeken te straffen bij de wet, geeft aanleiding tot bespreking. De heer Bader: Dit zou de nieuwe raad toch behandelen. De Voorz.: Neen, wel de verordening op het vloeken. Dit is een verzoek om een wettig verbod in te voeren. De heer Warnaar is voor ad- haesie-betuiging. De beer Speelman: Als het nu uit een flinke gemeente kwam. Al die verzoeken komen uit kleine gehuchten; daar betuig ik geen adhaesïe aan. De Voorz. zegt deze zaak vrij aan de Chr. re geering. te kunnen overlaten. Komt in stem ming; de stemmen staken 33. Wordt aldus verdaagd naar de volgende zitting. B. en W. krijgen machtiging de huren, aan de Nieuwe Haven en Kazerne te hou den op f 1.80 per week en die der woningen Rusthof laan op f 3.75 per week. Balans en Winst- en Verliesrekening Gas bedrijf, idem Grondbedrijf wordt aange houden tot de volgende zitting. Evenzoo onderzoek geloofsbrieven der nieuwe raads leden. De Voorzitter doet mededeeling omtrent de vordering inzake de Nieuwe Haven en dat deze op bestrating na klaar is. B. en W. stellen voor, deze Haven te noe- waarscbuwd. Het betaamt mij niet, de handelingen mijner moeder te critiseeren, maar wel gevoel ik mij verplicht, een ge vaar van baar af te wenden, dat ik zié en waarvan zij geen vermoeden heeft; zie daar de oorzaak, die mij noopt, u deze mededeeling te doen. Hij was voor haar blijven staan en zag baar in de donkere oogen, die hij niet meer vergeten kon, sedert zij te Luzern hem den blik vol hartelijke deelneming had nagezonden. Dat alleen? vroeg hij. Verlegen sloeg zij de wimpers neer, maar in het volgend oogenblik trof hem weder een blik vol ernstige kalmte uit de schoone oogen waarin het zuivere arge- looze gemoed van een kind zich spiegelde Het was ook deelneming voor u, ant woordde zij, het verlangen om die vreese lijke achterdocht van u te nemen en u de voldoening te verschaffen, die gij het recht hebt té eischen. 1 Ik dank u, zeide hij, haar de hand reikende, ik weet, dat gij nimmer aan mijn schuld geloof hebt 'geslagen en in alle moeilijke uren is dit mijn eenige, maar ook mijn besto troost geweest. Ik weet ook. dat Born alles in het werk heeft ge steld om u en uwe moeder vau mijn schuld te overtuigen, zoodat het mij niet be vreemden kan, wanneer hij thans den dief niet wil laten vervolgen, waardoor mijn onschuld aan den dag zou komen. Bella schudde twijfelend het hofd. Meent gij werkelijk, dat dit de eenige reden zou zijn? vroeg zij. Ik meen toch door uitingen, die gij u vroeger hebt lal en ontvallen, een argwaan te hebben, dien de raad welken Bom thans aan mama men Oost Haven. Over den naam is moa het niet eens. Na eenige bespreking wordfc aldus toch besloten volgens B. en W. Dal heer Warnaar brengt huldq, aan den Voorz. die met de meeste kracht op het spoedig klaar komen van deze havon heeft aan gedrongen. Op voorstel van B. cn W. wordt aan den' chef-veldwachter f 25.en den politieman Bruinsma f 20.gratificatie toegekend ala belooning voor extra dienst, toen cr een vacature was in den politiedienst. De Voorzitter licht eenige punten toe der L. Onderw.-wet wat betreft het geven van herhalings-onderwijs. De kosten wegen nieb op tegen het gebruik dat ervan wordt ge maakt en op advies der commissie varf toezicht wordt besloten geen herhalings- onderw-ijs meer te geven. De raad gaaf biermede accoord Voor het geven van onderwijs nuttig» Handwerken aan de O. S. zal eene oproe ping geschieden. De lesuren zullen 4 bedra gen k f 1.— per uur en het zal gegeven worden gedurende 45 dagen per jaar. Daar de groei der Herv. School toeneemt moet voor de O. L. S. uitgezien worden naar een andere gelegenheid. B. en W. ad- viseeren een nieuwe school te bouwen aat de Rusthoflaan naast den ingang van het park aldaar, van twee lokalen, ieder mot aparten ingang, dit met het doel, als d*. school soms mocht verdwijnen, er in de toe komst iets anders van te maken zou zijn. De Raad besluit aldus en deze tfjhocl openbaar te besteden. Van den Minister is ingel men een schrijven, inhoudende een verzoek, met de feestviering van. H. M.'s jubileum eet? tapverbod in te voeren; dit op aandrang van het Nationaal Comité tegen drankmis bruik. B. en W. hebben omtrent dit ver zoek advies gevraagd aan de Oranjevere niging alhier. Deze liecft geantwoord, dab op het feestterrein sterken drank zal wor den verkocht. Zij vreest echter, dat, als dit verbod zal worden ingevoerd, er veel ocj" maat zal worden gedronken. B. en W. -ujn het op een na niet eens over dit verbod. Do heer Warnaar vindt het argument der Oranje vereeniging zwak, zij wenscht- wel een verbod op het feestterrein. De heer Van der Geest: De Oranjevereeniging heeft besloten op hoe feestterrein geen sterken drankverkoop too te staan. Wat daar buiten ligt behoort niet tot de competentie der Oranjevereenicring maar tot die der Gemeente. De heer Lek kerkerker steunt het voorstel Warnaar tap verbod. De heer .Speelman: Op Sassenheim is dit verbod onnoodig. gezien de vorige feesten alhier; een glaasje brengt de men sehen in feeststemming. De lieer Bader wijst op het tapverbod in Wassenaar en Enschede; daar werd nog meej; drank ver bruikt dan zonder verbod. De heer War naar: Voorkomen is makkelijker dan ge nezen. De heer Bader: Als u mij verzekert dat er met de invoering van dit verbod niet wordt gedronken dan ben ik cr voor. Do heer Roest wijst op Amerika; daar zijn nog meer krankzinnigen dan voorheen door het. gebruik van andere dingen. Het verzoek, invoering tapverbod, komt ten slotte in stemming en wordt afgewezen met 42 stemmen:' voor de heeren War naar en LekkerkerkeT. B. en W. vragen den raad een credict van f 6000.voor aankoop lastauto inclu sief sproeiwagen en vuilniswagen. De heer Speelman wenscht aankoop aan B. en \V. over te laten. De heer v. d. Geest wil do aandacht erop vestigen, dat de firma B. O. alleen de Reno verkoopt alhier; laai andero firma's ook eens leveren. De heo>' Werkhoven heeft de spuit geleverd; alles behoeft toch niet door eene firma te ge schieden. De heer Speelman wil deze zaal in geheime zitting behandelen daar he hier over personen gaat. De heer "Warnaar: Ieder Gèmeentenaar heeft absoluut dezelf de rechten. De heer v. d. Geest: Ik ben ab soluut tegen geheime zittingen. Laten we gerust openkaart spelen. Ik wcnsch te spre ken over de levering v. d. wagen en vestig de aandacht van B. en W. er op, dat we hier meer firma's hebben die dit kunnen leveren. De heer Speelman: Over personen wordt in geheime zitting gesproken. De heer v. d. Geest: Hebben we voor c'e Brandspuit ook bij. alle leveranciers opgave gevraagd alhier. P-> Voorz. zegt, dat. B. erf W. zooveel moeelijk in het belang der Ge meente zullen handelen. Het crediet wordt heeft gegeven, slechts bevestigen kan. Gelooft'gij ook aan dit vermoeden? vroeg hij niet weinig verbaasd. Ja, ik geloof er aan, antwoordde zij, zoo kalm en vastberaden, dat hij haar ver wonderd moest aanstaren. Maar wat baat ons dit geloof, wanneer wij het niet be-» wijzen kunnen? En boe wilt gij u de noo- dige bewijzen verschaffen? Gij hebt gelijk, zeide hij, als uit een droom ontwakende, en uit zijn antwoord bleek genoegzaam, dat hij do laatste vra gen niet vernomen had: het vermoeden heeft thans eene bevestiging gevonden die zeer goed overtuigend genoemd kan wor den. Hij wilde den dief niet vervolgen, omdat hij het niet kan, want hij is zelf ia het bezit van do papieren, en hij heeft do papieren gebruikt om uwe moeder tot de verbintenis te dwingen. Ook ik ben van die meaning. Hij moet dus ook de dief van hei kistje .zijn; zijn plan zal niet mislukken, wanneer wij hem zulks niet beletten. En hoe wilt gij dit doen? -vroeg Bella Meent gij dat uwe waarschuwing bij mam» gehoor vindt? Ik wensch u dien stap ten-» minste te ontraden, tot gij uwe waars schuwing met onweerlegbaro bewijzen kunt staven. En die bewijzen hoop ik te bekomen. "Waardoor? Door de politio Doe dat niet, bracht Bella in het mid-" den, daardoor zoudt gij integendeel allcrf bedorven en niets bereiken. Gelooft gij dan, dat Born de onvoorzichtigheid zou begaan, zich niet op zulk een aanval ta hebben voorbereid? fWordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5