Het voorstal wordt hierna z. h. st. aangenomen. 2 Voorstel van B. en W. tot overschrij ving van de hypothecaire schuld ten be hoeve van den bouw van een woning aan de Willielminastraat, thans staande ten name van den heer J. R. Schouten, op naam van de N. V. Handel- en Industrie maatschappij, gevestigd te Alphen aan den Rijn. Z. h. st. goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en TV. tot toekenning aan de bijzondere scholen van voorschot ten krachtens art. 103 der Lager-Onder- wijswet 1920. De heer v. d. Linden vindt, hoewel de Lager Onderwijswet daarin geen onder scheid maakt, dat het onbillijk is, dat de Martha Stichting op denzelfden voet wordt gesteld als de overige bijzondere scholen, zulks niet uit vooringenomenheid tegen de Martha-Stichting, maar omdat in derge lijke inrichtingen kinderen worden opge nomen uit allo plaatsen des lands. Hij vraagt, of er voor dergelijke inrichtingen geen bijdrage uit de staatskas kan werden verleend, en of do burgem. bij den Minis ter niet kan aandringen op eene wetswij ziging ten aanzien van dergelijke inrich tingen. De Voorzitter zegt de zaak in vergade ring van B. en W. to zullen bespreken. 4. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot het aangaan van een over eenkomst met G. van der Pijl om in de aan hem toebehoorende slachtplaats te Aar- landerveen dc noodslachtingen te doen plaats hebben en de uit nood geslachte dieren tijdelijk te bewaren. Verschillende leden juichen dit voorstel ten zeerste toe. De heer D. van Leeuwen betreurt het alleen, dat het voorstel zoo laat komt. Zulks temeer wijl bij de vast stelling der verordening op de vleeschkeu- ringswet .de thans aangewezen slacht plaats onvoldoende geschikt werd beoor deeld, terwijl zij nu zonder eenige veran dering goedgekeurd is. Spr. wilde voorts nog wel eenige verbeteringen aangebracht zien. Tenslotte vraagt hij, of er aangifte gedaan moet worden op de secretarie en of de gelden daar betaald moeten worden. Op dit laatste antwoordt de Voorz. bevestigend, doch B. en W. zul len toezien, of hierin wijzigingen aange bracht kunnen worden. Z. h. s. wordt het voorstel hierna goed gekeurd. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling om trent de toelating van kinderen uit deze gemeente op de O. L. School te Boskoop. Z. h. s. goedgekeurd. Voorstel van B. en "W. tot wijziging van de Verordening op de Paardenmarkt. Z. h. s. goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en "W. tot wijziging van de verordening voor de openbare la gere scholen en het onderwijzend personeel dier scholen. Z. h. s. goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Bloemhofstraat, aan de heeren G. Ges man Lzn. en G. Zöetemeijer q.q., beiden alhier. Z. b. s. goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Prins Hendrikstraat, aan J. S. van de Sandt alhier. De heer Noomen heeft tegen het voor stel geen bezwaar, doch hij vindt het ver keerd, dat de grond aan e.v. koopers al in gebruik wordt gegeven alvorens de raad in deze een beslissing heeft genomen. Zulks schept ongewenschte verhoudingen ten aanzien van beide partijen, indien de raad zijn goedkeuring zou onthouden. Weth. v. Leeuwen zegt, dat de kooper de verantwoordelijkheid hiervoor op zich had genomen. Het voorstel wordt hierna z. h. s. aan genomen. 10. Voorstel van B. en W. om de ge meentewoning, Schoolstraat 28, onders hands te verhuren aan G. van Heijningen alhier. De Voorz. zegt, dat niet de heer v. Heij ningen, doch de heer G. J. Zuidam do nieuwe huurder is. De heer Herngreen vraagt of de nieuwe huurder den prijs van f 1.75 heeft aan geboden of dat de commissie van 't grond bedrijf den prijs heeft verhoogd. De Voorz. van het grondbedrijf, weth. Leeuwen zegt, dat de prijs zoodanig is gesteld om de prijzen meer in overeen stemming te brengen. De heer Herngreen acht dit standpunt anjuist, omdat de raad de prijzen een- aiaal heeft vastgesteld. Even goed als men er nu bovengaat, zou men er ook beneden iunnen gaan. De heeren Koren en de Wolf sluiten sïch hierbij aan, de laatste stelt voor den ^rijs op f 1.25 te houden. Dg heer v. Dijk verdedigt het stand- sjunt van de commissie van het grondbe drijf, waarna het voorstel wordt goedge keurd met 122 stemmen. Tegen de hee- ien Koren en de Wolf. 11. Voorstel van B. en W. om afwijzend ie beschikken op het verzoek van G. J. Samfers om verlaging van den huurprijs* van de door hem bewoonde noodwoning aan de Aarkade. De beer de Wolf stelt voor om de huur £an f 3.50 te brengen op f 3. Dit voorstel Svordt verworpen met 113 stemmen. Voor de heeren Nomen, Koren en de Wolf. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentehegrooting, dienst 1922. Z. h. st. goedgekeurd. De openbare vergadering wordt hierna gesloten. Woningbouw. *-* De N.V. Oosthoek" en 5Jn. alhier zal, naar wij vernemen voor i&aar rekening 100 arbeiderswoningen la- ien bouwen. Ongeval. Gisterenmiddag omstreeks «alf twee had in de Juliana straat een auto tongeval plaats. Dc jeugdige E.. gezeten op een rijwiel, liet zich voorttrekken door toen vrachtauto. Toen deze echter eens klaps stopte kwam B. te vallen. Tegelijker tijd naderde een tweede auto, en, hoewel de bestuurder krachtig zijn wagen deed rem men, kon bij niet verhoeden, dat de jon gen onder zijn auto raakte en een der wie len over zijn arm kreeg. B. werd binnen gebracht bij Dr. G. waar bleek dat bij slechts eenige ontvellingen had bekomen. Het rijwiel werd bijna geheel vernield. De bestuurders der auto's hadden aan het on geval geen schuld. rj.-'.iia HILLEG0M. 1 ft Diefstal. De bloemen zijn tegenwoor dig mede een gewenscht artikel voor lang- vingerige menscben. Thans zijn weer door den Rijksveldwachter van der Schans en de gemeente veldwachters van der Kn. en Veen aangehouden een drietal jongelui die van de tuinen van drie bloemisten alhier bloemen hebben gestolen. Zij zullen hun straf zeker niet ontgaan. Merkwaardig gouden jubilé. Onze correspondent schrijft ons: Voor enkele dagen ontving ik een aangeteekenden brief uit Polen. Ik kon niet veronderstellen van wien en 't adres was ook zoo raar, dat de post twijfelde. Toen ik den brief opende kwam er helderheid: er werd mij herin nerd dat ik eenige jaren geleden een Pool- schen jongen Hollandsch geleerd had en dat jonge mensch schreef me nu in keurig Nederlandsch een goed gestyleerden brief. Daarin deelde bij een en ander mee over Polen en de Pooische toestanden, wat ik nu aan de lezers van ons blad maar niet allemaal weer zal geven, maar hij ver telde me ook van zijn vader en van diens a.s. gouden ambtsjubilé. Dat is een zeer merkwaardig feit, waarover vooral de Hil- ligommers wel eens iets willen hoeren. Ieder Hillegommer weet, dat eenige jaren bij de Brugemeester een Poolsch gezin woonde, bestaande uit 3 personen, waar van vader en zoon bun diensten bewezen op bet bloemistkantoor van fa. P. Goe- mans en Zonen. Jaren hebben die menscben hier ge woond; de heer P. Palinski verzorgde alles voor de firma' wat Polen betrof en heeft aan die firma onschatbare diensten be wezen. Een poosje later trokken de beer en mevrouw Palinski met bun zoon Frans weer naar bun geboorteland. Op 10 Juni a.s. nu zal bet 50 jaar geleden zijn, dat de 'heer Palinski zijn loopbaan als onderwij zer begon. Thans is hij leeraar aan een kweekschool voor onderwijzers te Rawier in Polen. Zijn komst hier te lande en ter plaatse ontstond door het schrijven van een boek, hetwelk deze geleerde man over Pruisen schrééf en dat zoozeer de aan dacht trok der hooge Duitsche autoriteiten dat zijn verhuizen naar het vrije Neder land vrijwel gelijk stond met eene ver banning. Na het eindigen van den wereld oorlog werd Polen zelfstandig en werd de groote geleerde naar zijn vaderland teruggeroepen en hem een voorname plaats alsleeraar aangeboden. Tevens zijn alle dienstjaren, die de Pruisen hem buiten dienst stelden, hein aangerekend als had bij dit niet geleden m. a. w. de beer Palinski is op schitterende wijze gerehabi liteerd. Het zal zeker een aangenaam be richt zijn voor de talrijke vrienden dio dit gezin bier en in gansch Nederland telt en daarom konden wij gerust spreken van een merkwaardig jubilé. Moge het dezen ge leerden man zoo stoer en onvermoeid ar beidende gegeven zijn nog veel voor de wetenschap tot stand te brengen 1 KATWIJK AAN DEN RIJN. Ongeval. Aan de grens KatwijkWas senaar bij „Rijksdorp" kwam een bejaar de dame met haar dochter, beiden fietsende, in botsing met een passeerenden auto. De moeder bekwam nogal kwetsuren, ter wijl de jongedoebter onder den auto te recht kwam. De auto moest zelfs gelicht worden om de juffrouw to kunnen be vrijden. Toch was zij er tamelijk goed af gekomen. De fietsen waren deerlijk ge havend. Volgens toeschouwers bad de chauffeur geen schuld. LISSE. Voetbal. A.s. Zondagnamiddag zal op het R.-K. Sportterrein aan de Esselaan de finale worden gespeeld om den Bisschops beker en wel tusschen Graaf Willem I uit Den Haag en R. K. V. A. uit Amsterdam. De muziekvereeniging „St. Gregorius de Groote" zal dezen wedstrijd opluisteren. De belangstelling zal voor dezen wedstrijd buitengewoon groot zijn. Hopen we intus- schen, dat bet weer zich van zijn mooisten kant laat zien. NIEUWKOOP. Polderverordening. Bij Kon. besluit is aan den polder Nieuwkoop en Noorden tot 1 Mei 1926 concessie verleend tot bef fing van doorvaartrechten aan de sluizen te Slikkendam en aan de Ziende en aan de ophaalbruggen te Slikkendam, te Noor den, te Nieuwkoop, bij en in het dorp en in bet Zuideinde, onder de bij Kon. besluit van 7 Maart 1902, No. 11, gegeven voor schriften en onder het bij bet Kon. be sluit van 24 Augustus 1920, No. 50 vast gestelde tarief. Gemeenteraad. De nieuwe leden van den gemeenteraad hebben allen hunne be noeming aangenomen. Gemeente-secretarie. B. en W. dezer gemeente hebben door aanplakking be kend gemaakt, dat gedurende den zomer tijd de secretarie voor het publiek zal ge opend zijn van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur en van des namiddags twee tot drie uur. NIEUW-VENNEP. R.-K. Boerenleenbank. Dinsdagavond werd in Hotel Nijssen een ledenvergade ring gehouden door bovenstaande Bank instelling. De opkomst Was vrij goed. De Voorzitter, de beer P. van Staveren, heet de aanwezigen welkom en wijst op de kort heid maar belangrijkheid der agenda, ver trouwend dat de gedachtenwisseling op bouwend en zakelijk zal zijn. De be sprekingen gaan nu uitsluitend over een statuien-wijziging en over de vraag of men bij de Centrale te Alkmaar zal aan gesloten blijven, ja of neen. De oorzaak, dat Alkmaar in groote moeilijkheden ver keert is de L. T. B. Bank Ie Leiden, doch de meerderheid der vergadering was tevens van oordeel, dat Alkmaar zelf geen gezonde en kennisvolle Bankpolitiek heeft gevoerd. Het bestuur der plaatselijke bank is echter van oordeeh dat de atmospheer te Alkmaar thans gezuiverd is en een beter beher voor de toekomst is verzekerd. Er worden zeer zakelijke beschouwingen ge houden en geadviseerd, dat het plaatselijk bestuur voor Zaterdag een onderzoek zal instellen. De afgevaardigden zullen dan. in op dracht der vergadering naar bevind van zaken bandelen. Binnen zeer korten tijd zal over statutenwijziging opnieuw worden vergaderd. Hierna sluiting. NOORDWIJK. Belasting. De totale opbrengst der plaatselijke inkomstenbelasting over hot belastingjaar 1922/1923 bedraagt f 143000 Personalia. Te Noordwijk aan Zee beeft zich als plaatsvervanger van Dr. Hermanides en als opvolger van dr. Yan Oord gevestigd dr. G. Blees. NOORDWIJKERHOUT. R.-K. Volksbond. De R.-K. Volks bond, afd. Noordwijkerhout, houdt a.s. Dinsdag een ledenvergadering in Café v. d. Berg. Op do agenda staat o.m.: Bespre king feestviering 10-jarig bestaan en aan koop tooneeldécor. Gezien de belangrijk heid der agenda, verwacht bet bestuur een flinke opkomst. Geitenfokver. In Café „De Zwaan" vergaderde de R.-K. Geitenfokvereeniging „De Werkmanskoe". De voorzitter opende de niet best bezochte vergadering en sprak er zijn spijt over uit, dat deze niet beter bezocht was. Spr. heet de aanwezi gen, vooral den Eerw. Geest. Adv., van harte welkom en hoopt op aller medewer king bij het afhandelen der agenda. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris gelezen en onveran derd goedgekeurd. Bij de nu volgende be stuursverkiezing werden de drie aftreden de bestuursleden, de boeren W. Kaptein, P. A. Warmerdam en D. de Klerk, met bij na algemeene stemmen herkozen. De voor zitter dankte ook namens de herkozenen, voor het gestelde vertrouwen en hoopt op aller medewerking in het belang der ver- eeniging. Uit liet verslag van den penningmeester dat nu volgde, bleek dat in het afgeloopen jaar de inkomsten hadden bedragen f 191.25, terwijl de uitgaven f 224.09* wa ren, alzoo een nadeelig saldo van f 32.83* Als verificateurs werden benoemd de bee ren W. Kaptein Wz. en W. van Eeden, Do voorzitter dankte den penningmeester voor diens accuraat beheer en sprak den wensch uit, dat de financieele toestand der kas in het komende jaar beter moge zijn. Medegedeeld werd nu, dat degenen der leden, die bij het fokstation te veel dek- geld betaald hebben, dat te veel-betaalde kunnen terugontvangen bij den beer J. Jansen. Bij de rondvraag vroeg de lieer P. L. J. Marijnen of het bestuur een dankbetui ging had gericht aan het Gemeentebestuur voor de ontvangen subsidie voor de Ver- eeniging. Hiervoor zal gezorgd worden. Nadat de voorz. de vergadering op do gebruikelijke wijze bad gesloten, had een verloting plaats van een zeer mooie jonge Edel geit, waarvan de gelukkige winnaar werd de heer Joh. Jansen. Een ongeval. Zondagavond had al hier op het kruispunt in het dorp een on geval plaats, dat betrekkelijk goed afliep. Doordat een fietser verkeerd nithaalde, geraakte een motorrijder in botsing met een anderen wielrijder, waardoor 't rij wiel van dezen totaal werd vernield. Ge lukkig echter kwam de berijder er alleen met den schrik af, Nadat door den mo torrijder was toegezegd, dat schadevergoe ding zou volgen, kon de wielrijder zijn reis te voet voortzetten. Buurtverkeer Leiden. Naar ons van alleszins betrouwbare zijde wordt mede gedeeld is gisteren bij de Spoorwegen bet buurtverkeer ingevoerd van het station Piet-Gijzenbrug naar Leiden en terug. ROELOFARENDSVEEN. „Veilingkring". 1 Zaterdagavond j.l. hield de „Veilingkring" baar jaarlijksche vergadering tot vaststelling der werkzaam heden voor bet a.s. seizoen. Besloten werd eigen emballage, kisten van H.L. inhoud aan te schaffen en in het a.s. seizoen minstens 5 veilingen te houden. Nadere bijzonderheden zullen ter gele- genertijd per advertentie worden bekend gemaakt. TER AAR. „St. Phocas". Dinsdagavond vergader de de R. K. Tuindersvcreeniging „St. Pho cas" in bet Bondscafé Verhoef. De voor zitter, de heer P. van Dam, opende met den Chr. groet, en deelde mede, dat de Geestel. Adviseur, de ZeerEerw. Heer Pas toor om gezondheidsredenen de vergade ring niet kan bijwonen, en wel van zoo ern- stigen aard dat ZijnEerw. ter verpleging in een ziekenhuis zal worden opgenomen. Een spoedig herstel zij hem toegewenscht. In plaats van den pastoor zou de "VVeiEerw Pater den avond bijwonen. Vervolgens leest de Secretaris de heer A. P. Uijtterwaal- de notulen, die onder dank worden vastgesteld. Bij de mededeelingen zegt de voorzitter, dat de Rekeningcourant bij de Boerenleenbank groot f 20.000 werd goedgekeurd, alsmede, dat de volgende week Dinsdag, Donderdag en Vrijdag vei ling zal worden gehouden. Bij de ingekomen stukken is een schrij ven ingekomen van de R. K. Tuindersver. „God zij met Ons", dat zij, hoewel dankend voor het aanbod om in het lokaal van „St. Phocas" tc veilen, dit aanbod wegens reeds vergevorderde bouwplannen, niet kan aan vaarden. Vervolgens een schrijven van den heer M. Roberts om het honorarium voor de controle te doen herzien. De voorzitter zegt, dat hiertoe op deze vergadering niet kan worden besloten, hoewel hij het gemo tiveerd acht, en wenschte een voorstel hier van te maken voor de volgende vergade ring. De heer L. Hoogervorst wenscht af te zien van verdere verhooging van sala ris, of anderszins, wijl vele omstandighe den bezuiniging vragen. De vergadering gaat hiermede accoord. Mededeeling wordt gedaan dat op de vastgestelde veilingsdagen, zakken en man den kunnen worden afgehaald. Nog is een schrijven ingekomen van heb bestuur van de conservenfabrikanten waar in wederom gevraagd is of er genegenheid bestaat tot al of niet contracteeren der doperwten, waarbij tevens prijs en voor waarden zijn vermeld. Besloten wordt met algemeene stemmen voor de a.s. campagne niet te contracteeren. Vervolgens vraagt de voorzitter machtiging tot het aangaan eener hypotheek op de losse en vaste goe deren, in het geheel groot f 4750, hetgeen het bestuur gunstiger lijkt, dan de verkre gen aandeelen, wijl de inventaris der ver- eeniging zeer gunstig is belast; en daardoor slechts een gering aflossing noodig is. De hypotheek kan vorkregen worden, onder borgstelling van het bestuur bij de Boe renleenbank. Met algemeene stemmen gaat de vergadering hiermede accoord. Ook is door het bestuur besloten a.s. zomer 2 pro cent minder, dus voor 8 pet. te gaan vei len. Ook wordt voorgesteld, de gezegelde lijst, welke op enkelen na is geteekend, naar aanleiding van 't besluit der vorige leden vergadering, te doen vernietigen. De lijst blijkt niet van kracht, wegens weigering van enkele leden. Het betreft de pronkboo- nen 1921. Beide voorstellen worden ander maal aangenomen. Voor de rondvraag wenscht de WelEerw. Pater het woord om een woordje tot de vergadering te richten, waarop een warm applaus der vergadering volgde. De Voorz. dankte den Pater. Hij hoopte echter onzen Pastoor spoedig hersteld in ons midden weer te zien (applaus). Bij de rondvraag informeert J. Hooger vorst of het registratierecht der veilingen is opgeheven, waarop de voorzitter zegt,, dat hieromtrent nog niets officieels is in gekomen. L. Hoogervorst merkt op, dat het honorarium van den kassier met f 100 werd verlaagd, en wenscht hieromtrent inlichtin gen. De Voorzitter antwoordt dat deze zaken door het bestuur zijn geregeld. J. v. d. Jagt wenscht mede het percentage van de tc veilen groenten te verlagen, mede de aardbeien, vooral wat de kleine partijen betreft, meer en bloc te verkoopeh in het belang van de kleine kweekerij, wijl dan meermalen een hoogere opbrengst werd be dongen, alsmede do groente bij loting op het toegewezen volgnummer te vevkooper. Alle voorstellen zal de voorzitter zooveel mogelijk in overweging nemen, waarna te vens werd besloten voor de groente het percentage op 4 pet. te bepalen. M. Kleijn vraagt welke maatregelen het bestuur zal nemen in verband met het genomen be sluit, de op kunstmest geteelde augurken af zonderlijk te verknopen, bij het niet nako men der verplichtingen door de tuinders. De voorzitter merkt op, dat elke tuinder ten opzichte van het gc-nomen besluit, zich •bewust moet zijn van zijn plicht, en hoopt dat ieder daaraan zal medewerken. A. C. Hoogervorst wenscht dat het be stuur praetischc proeven zal nemen, van de op kunstmest geteelde augurken, opdat deze proeven uitwijzen, of deze teelt al of niet door den tuinder moet worden toegepast. De Voorzitter zal hierin nader voorzien in verleg met de zouters. L. P. Uijttewaal wenscht hét fijn op rijen te verkoopen in het belang der kooplieden, wijl hun groote- re zekerheid gegeven wordt omtrent do ge kochte partij. Ook dit laatste zal in over weging worden genomen, als het blijkt dat het voor den tuinder geen nadeel is, wat voor den kooper van practisch belang blijkt Bij de sluiting brengt de voorzitter dank voor de belangstelling, en wenscht Gods beste zegen, over akkers en gezinnen, en arbeid, al staat het voor den nateelt niet bijzonder gunstig. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter Burgemeester Schölvinck. De wethouder Heemskerk is wegens ziek te afwezig. De opening der vergadering door den voorzitter met gebed wordt gevolgd door het voorlezen der notulen door den Secre taris, wat wederom gevolgd wordt door goedkeuring dezer. De Voorzitter doet mededeeling van in gekomen stukken, waaronder eenige goed gekeurde raadsbesluiten; begrooting 1924 en rekening 1922 van do gezondheidscom missie te Alphen aan den Rijn; en een adres van V. V. V., met een adhaesiebe- tuiging aan dat laatste van de Vereen. „Gemeentebelang". De begrooting b. g. gaf voor ontvangst en uitgaaf het cijfer f 2350; de rekening gaf voor ontvangsten f 195G, voor uitgaven f 1587, saldo f 369. Do beer Haverkort vroeg nog eenige in lichtingen. Er stonden drie vergaderingen op, te Warmond gehouden f 15 per per soon. De heer v. Stijn vroeg of dit soms een hier gehouden feestvergadering was geweest. De voorzitter kon dit bevestigen noch ontkennen. Het adres van V. V. V. vroeg, althans tijdens den Zomertijd, een uur verlenging van het sluitingsuur, waarop de voorzitter voorstelde afwijzend te beschikken, omdat er geen behoefte aan is; elf uur is toch wel laat genoeg. Voor logeergasten is het niet noodig ei bezoekers gaan toch om elf uur wel naar huis, merkt de heer Heijl op. De heer v. Stijn zou a-an het adres meer waarde hechten als het van belanghebben den zelf uitging. Na 11 uur ziet men toch geen vreemdelingen meer op bet dorp. Al leen voor de Kaagweek kan het zin hebben. De heer Oudshoorn kan wel motieven voor inwilliging aanvoeren, doch daar de Burgemeester hoogst zelden een aanvraag tot langer openblijven weigert, wil hij niet verder aandringen en de regeling aan diens Beleid overlaten. Voor kennisgeving aangenomen. Evenzoo bet verzoek om adliaesie-betui- gïng voor wijziging in het belastingstelsel, uitgaande van de gemeente Sruilde. Ingekomen is ook een verzoek van Noor! de Vogel, om een afwijking in de bouw verordening bij het bouwen van twee wooifi huizen. Inplaats van 60 M2. beslaan ze ieder slechts 46 M2., wat aangevuld werdtf door een steenen bijbouw van 14 M2., dio echter niet de vereischte steendiktc heeft, B. en W. hebben afwijzend beschikt. Do heer Haverkort wil de bouwverordening veranderen, daar er telkens zulke aanvra- gen inkomen en het bouwen er door beleiui merd wordt, wat de heer v. Stijn volko men kan beamen, die echter wil wachten' tot de nu in wording zijnde wijzigingen in ontwerp zijn gebracht. De heer Oudshoorn,, wil uit een verfraaiings-oogpunt liever op1 mooio gebouwen aandringen, elan zoo stroef vasthouden aan dc 60 M-2., wat da voorzitter zegt ook zooveel mogelijk to doen, waarna de afwijking werd goedge keurd en het stratenplan gewijzigd, wat biervoor ook noodig zal zijn. Aan de orde kwam hierna de subsidie aanvraag van den heer v. d. Wiel, onder nemer van de autobus LeidenWarmond-t Sassenlieim en Lissc. Na een eerst ingekomen verzoek van' f 400 subsidie, was na een daaropgevolgde mededeeling betreffende uitbreiding vau den dienst, een andere aanvraag gekomen: van f 1000. De hooge tolkosten van f 25 per week maken het onmogelijk de exploi tatie met voldoende winst te voerenen gezien het belang, dat "de gemeente heeft bij een vlugge en goede verbinding met Leiden en Sassenheim en Lisse, kwam do exploitant met deze aanvraag. De Voor- zitter zegt dat B. en W. het wel van belang} vinden dat deze dienst er blijft, doch zij meenden, dat het best rendeerde. Hun voorstel is, om bij wijze van sympathie een bedrag van f 100 beschikbaar te stellen. 1 De heer Heijl wil het adres maar direct voor kennisgeving aannemen. Wij hebben, aldus spreker, genoeg leergeld gegeven, met de speculatie van het bootje. De heer Oudshoorn is daar beslist tegen. Hij zegt ook rekening te houden, met de -f] vele handteekeningen die het adres zeilen. Hij wil in hot midden laten welk bedrag, al vindt hij f 1000 ook te hoog, doch van de baan in geen geval. De.heer v. Stijn heeft nagegaan hoeveel personen de auto kan vervoeren en is tot de conclusie gekomen, dat, als de exploi tant iedere passagier 2 cent meer laat be talen, hij in plaats van f 1000 f beeft' iedef jaar. De heer Haverkort heeft geLo. o lit, er op de spoorwegen weer buurtverkeer is, en hij vindt de autobus nu -niet zoo'n behoefte, althans niet om te subsidieeren, v.*aaron\ hij tegen elk bedrag is. Bovendien zouden wij de tol nog door gemeentegeld steunen. De heer v. Stijn denkt, dat. als het er om gaat: niet of wel rijden, de heer Lee- nen, die er toch is of dat ding rijdt of niet, den exploitant wel clementer zal behande len. De beer Ileijl ziet in 6c lyin den dienst het teeken dat geen gemeente steun noodig is. Do heer De Vroomen zou, daar het voor zoo velen een goed en practisch vervoer middel blijkt, het ten zeerste betreuren, oh die autodienst op die subsidie zou afstuiten voort te bestaan. Al zou ook bij f 1000 ta veel vinden, voor een lager bedrag is hjj zekei*. De heer Oudshcorn stelt er prijs op de gemeente dat dit communicatiemiddel blijft bestaan en stelt voor f 400.welk voorstel door den heer De Vroomen ge steund enkel dezer twee stemmen kon verwerven. Het voorstel van een toelage van f 100, dat hetzelfde lot zou gedeeld hebben, werd ingetrokken door B. en W. Mededeelingen hadden hierop plaats ovei de waterleiding, welke bestonden uit eeni ge gevoerde correspondentie en de ingeko men plannen buizennet van den heer He- derik. Voor commissie tot nazien der geloofs brieven werden aangewezen de hcerei Heijl, Haverkort en Oudshooru, die dam voor een avondbijeenkomst zullen houden. Verzoek van de afdeelirrg Volksbond het tekort van den teekencursus ten bedra ge van f 44.58 te betalen. De afd. Volksbond heeft drie ja teekencursus gegeven wat de afdeelingskaa al geld gekost heeft, doch, daar ook nier leden er gebruik van gemaakt hebben, vas het allerminst billijk, dat de gemeente cea subsidie geeft, waarom het verzoek bad plaats gevonden, lichtte de heer Haverkort toe. De heer v. Stijn schikt de-zen pest onder onderwijs en zou willen voorstellen voor het volgend jaar f 50 subsidie te geven, vra? de heer de Vroomen deed vragen, of hi] nu ineens weer voor subsidie is. Het is echter nog niet zeker of er een volgend jaar weer een cursus gehouden wordt. Het verzoek wordt ingewilligd. De heer Haverkort dankt den Raad voor de beslissing en het beschikbaar stellen van het schoollokaal gedurende de cursus sen. Alvorens de raad in geheime zitting S33' om het punt aankoop huizen van den lief Rutgers te bespreken, geschiedt de rond'i vraag. De heer Oudshoorn vraagt of er nu gif!I ander punt te vinden was om een lantaarn te plaatsen, dan voor de deur van Over- vliet. Z. i. is een meer ontsierend cn oniuoj gelijker plek in de geheele gemeente n,ej te vinden. De Voorzitter zegt, dat he practische nut het kruispunt zou daar geheel verlicht worden het zwaarst heel gewogen. De heer v. Stijn zou een arm* paal willen plaatsen tegen een der huize& Je loopt je er tegen dood. De heer Haven kort had ook geen onmogelijker punt nen opzoeken. De Voorzitter zegt over,f ging toe. Als dat ding dan alsjeblieft erg gauw verdwijnt, zegt de heer vJu hoorn. De heer v. Stijn vraagt naar de u.es,t sing van do gezondheidscommissie QT°r rell jn dei ïYa oo dai

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4