143 Jaargang. DÖ&DEÜDAG 7 JUNI 1S23 No. 4165 njOeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 1!9 cent per week 12.50 per kwartaal. J5y" onzQ Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver- Jtrijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met 'Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Git blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowono adverfienftiön 30 cent per regelt Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. z K!s3ï19 advedentlöji, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 9Q.5Q. Dit number bestaak uti tweo bladen. in LCt. et Ei M\ L ve S U v, :amci Wij mon ustig lev 311 Ia Rotterdam is c^0^eren een protest- vergadering gehouden, belegd door de Yereeniging Protestantsch Nederland, „te gen verschillende uitingen van Roomsche actie uit den laats ten tijd"! Daarop voerden eenige bekende anti papistische dominé's het woord. Aan het verslag eener rede van ds. Krom ligt, in de Nieuwe R o 11. G r t., ont kenen we volgende typeerende zinnetjes: Is er dan een Roomsch gevaar? Vol gens spr. lijdt dit geen twijfel. Wij heb ben een Roomsch-Ji.atholieken voorzit ter van de Tweede Kamer, en een vast gezant bij den paus, het gevaar is er. Zóó staat 't er werkelijk! Roomsch gevaar, want er worden tweo der voornaamste aanwijzingen voor gevaar gegeven, en één dezer is: Wij 'nebben een Roomcsh-Katholieken voor zitter van de Tweede KamerKan liet anti-papismo zich met dommer brutali teit uiten? Even verder lezen we in een dier schoo it) redevoeringen: Het gaat niet tegen de roomsche landgenooten, maar tegen de roomsche aanmatigingen. De roomschen mogen bier, als altijd, rustig leven. \Vij mogen rustig leven! ï)ank u wel, heeren, voor uwe goedgun stigheid Wij mogen rustig leven Maar dat v. een Roomsche voorzitter der Tweede Kamer wordt, al is hij er nog zoo be kwaam voor dat mag niet. Wij mogen rustig leven.Maar met Gods hulp wij zullen leven, zoo als ieder ander dat op onzen vaderland- schen bodem doen kan: in volle vrij heid, in volkomen gelijk-bereohtigdheid. Etv. Roomsch in. kuis, Roomsch ook daar buiten" I o;, aaffij 9 "fl A ;»fi wor« V Valsche beschuldiging. m „Het Vaderland" schrijft een artikel rer Anti-Semi tisme. En daar lezen we om.: Bestaat er dan anti-semitisme in Ne derland? Wij zouden die vraag niet gaarne zonder meer ontkennend beant woorden. Bij de Rechtsche partijen, ze ker, en dan het meest bij. de Katholio- ken. De heer Kleerekoper zelf weet daarvan mee te spreken. Als hij ia zij ne Oproerige Krabbels den Katholieken, tegenstander scherp steekt, vooral als hij het gelijk aan zijn kant heeft, dan tracht deze hem niet te refuteeren met bewijzen, maar met aardigheden op zijn jood-zijn, met variaties op het thema, dat het maar een jood is die het zegt. En dan wordt hij door die bladen, o summum van geestigheid, niet met zijn joodscho voornamen aangeduid, en dan wordt van zijn Asser Benjamin, An- drics Barend gemaakt. En het staat voor ons vast, dat de heele campagne van de Roomschen tegen onzen, gevier- den auteur Heyermans, eene campagne, die met de woede over Allerzielen be gonnen is, en die zich thans ook mani festeert in het verbod door Katholieke burgemeesters gegeven om andere stuk ken van hem op te voeren, in het wezen van de zaak niets anders is dan eene auti-semitische beweging, bezo beweringen zijn onwaar be slist o n w a a r. Ze bevatten: een val uta beschuldiging. Wij, die toch beter weten dan „Het Va derland" wat er leeft in Katholieke krin- wij verklaren in alle oprechtheid en met groote beslistheid, dat anti-semitisme oftewel Jodenhaat in onze kringen niet ïeerscht. Zeker, een enkeling kan wel eens niet "S sympathiek staan tegenover Joden, sis zoodanig. En er kan ook wel eens ten opzichto van Joden, als zoodanig, door sa enkeling scherts worden gebezigd, die, 'a meerdere of mindere mate, ongepast ®oet heeten.Maar dat zijn op zichzelf slaande gevallen, meestal een gevolg van logisch generaliseeren. Het Katholieke volk -■==* nog vóél tonder de Katholieke Kerk, als zoodanig [s> wij herhalen het, niet anti-semi- toch. Mag dat ook, krachtens zijn godsdienstige overtuiging, toet zijn! Do insinuatie van „Het Vaderland** tets moer dan een insinuaite, welke o valsche beschuldiging inhoudt, is het Het - grieft ong Uaat „Het Vaderland" te „hoog", om Clk ?S Hriövende insinuatie in te ;B bezetting van het Ruiirgebisd HET NIEUWE DUITSCHE AANBOD. De garantie-kwestie. Do president en het bestuur van den centralen bond van den Duitschcn groot handel hebben gisteren met den minister voor economische zaken, Becker, een on derhoud gehad over de deelneming van het economiseho leven aam de schadever goeding, waarbij zij te kennen gaven, dat do Duitscho groothandel bereid is naar verhouding in de lasten bij te dragen. Deze last moet echter gelijkelijk op alle bedrijfsgroepen werden gelegd cn kan het host geïnd worden in den vorm van een rijksbelasting en niet door particuliere overeenkomsten. Een deelneming van het rijk in onder nemingen zou vooral hij den handel groo te moeilijkheden ondervinden. Vol kan de overneming van de lasten van bepaalde voorwaarden afhankelijk worden gesteld. Het is duidelijk, dat deze lasten drage lijk moeten zijn, ook indien de draag kracht van het economische leven door een moratorium zeer aanzienlijk zou toene men. Dr. Becker verklaarde, dat hij met vol doening kennis had genomen van de be reidverklaring van den groothandel om de lasten mede te dragen en sprak de hoop uit, dat in samenwerking met do verschillende belanghebbende groepen een behoorlijke grondslag kan worden gevon den voor een wettelijke regeling van de deelneming door het geheelc economische leven. Socialistische ontevre denheid over Cu no's he.rstelpolitiek. Uit Breslau wordt aan do „Vossisehe Ztg" gemeld: Het aanbod van de industrie en de voortdurende onactiviteit van de rijksregeering heeft hij de Silezische ar beiders grooto ongerustheid verwekt. 'De massa's, welke de organisatie te Breslau anders juist vast in handen hoeft, begin nen den radicalen kant uit te gaan. Onder den indruk van het bericht, dat de regeering-Cuno haar nieuwe nota we der zonder positieve voorstellen zal doen, heeft te Breslau de socialistische partij thans van houding doen veranderen, zoo dat een resolutie is gepubliceerd, waarop in het sociaal-democratische orgaan bij zonder dc nadruk wordt gelegd. Daarin wordt gezegd, dat de sociaal-democratie er zich niet meer mee tevreden kan stel len, de uitsluitende verantv. - v'lelijkheid voor de nota der rijksregeo. aan de bourgeoisie over te laten, doch dat zij haar strijd togen deze regcering, die blijk- geeft van de meest volkomen slapheid te genover het buitenland en tegenover de tegenstanders der stabilisatio door oen be slissende tegenactie ten zoorste zal ver scherpen. De sociaal-democratie heeft tot nu toe een val der regeering vermeden. Indien echter geen kans bestaat, dat in don te- genwoordigen rijksdag do noodzakelijke offers van het bezit door inbeslagname der zaakwaarden worden afgedwongen, dan moet de partij tot andero dan parlemen taire middelen overgaan, zooals een volks stemming over deze kwestie of tot ontbin ding van den rijksdag. Uit Beuthen in Opper-Silczié wordt aan het „Acbt Uhr Abendbl." gemeld, dat da stakingsactie in het Opper-Silezische in dustriegebied zich verder heeft uitgebreid In alle fabrieken, welke bij de staking be trokken zijn, worden evenwel do noodza kelijke werkzaamheden verricht. Gistermiddag heeft een vergadering van stakers plaats gehad. De staking slaat ook over naar Hinden burg en Gleiwitz. Daar hebben eveneens vergaderingen plaats gehad van het per- soneel der fabrieken om hun houding ten aanzien van de staking te bepalen. Ook hebben de trambeambten in Opper-Silezië vergaderd, eveneens in verband met de staking. De beroepsorganisaties van mijnwer kers, metaalarbeiders en transportarbei ders blijven pogingen in het werk stellen om een uitbreiding der stakingsbeweging te voorkomen. Ondertusschen heeft de staking reeds buitengewone afmetingen aangenomen. Nieuwe fabrieken van Krupp bezet. Naar aanleiding van het niet-betalen van 20 milliard aan kolenbelasting door de fa. Krupp hebben de Eranschen de aan deze firma behoorende Hermannshütte bij Neuwied en Miihlhofen bij Engere bezet Indien de betaling niet geschiedt, zullen beide bedrijven worden verkocht. De besprekingen ia Brussel tusschen Franschen en Belgen. Poincaré is gistermiddag met enkele der Fransche gedelegeerden te Brussel gearriveerd. Onmiddellijk begaf men zich" naar den uitgang van het station, waar de auto's stonden, die de conferentieleden naar de ambtswoning van Jaspar zouden brengen. Op buitenlandsche zaken aangekomen, begonnen onmiddellijk de preliminaire be sprekingen tusschen Poincaré, Theunis en Jaspar. Wat later kwamen ook Devézo en Neujean er bij. Deze conferentie der mi nisters duurde van half 3 tot 4 uur. Een half uur later begon de algemeene conferentie met de gedelegeerden, waar over het volgende communiqué werd uit gegeven „De Belgische en de Fransche regeerin gen hebben in gemeenschappelijk overleg de studie voortgezet van de verschillende vraagstukken, die betrekking hebben op de bezetting van de Ruhr. Zij hebben hun vroeger genomen beslissingen onveran derd gehandhaafd, n.l. betreffende de voorwaarden, onder dewelke de ontrui ming van de Ruhr na de betaling der her stellingen zal plaats hebben en verder over de verplichting van Duitsc-hland, om voor dat zijn nieuwe voorstellen onderzocht kunnen worden, een einde te maken aan den passicven tegenstand aan de Ruhr. Ten slotte hebben België en Frankrijk het program herzien van de nieuwe maat regelen, die moeten worden genomen cm de pressie op Duitschland te versterken en hot tot een spoedige naleving zijner verplichtingen te dwingen'. Bs conferentie ie Lausanne. Een afzonderlijke vrede tusschen Griekenland en Turkije? Do correspondent der „Vossisehe Zei- tung" te Lausanne verneemt, uit politieke kringen, dat Venizelos heden of morgen officieelo stappen bij den voorzitter van de conferentie, Sir Horace Rumbold, ge neraal Pellé en Montagna zal ondernemen, om van de geallieerden toestemming te verkrijgen tot het afsluiten van een afzon derlijken vrede tusschen Griekenland en Turkije tenzij dc conferentie inmiddels grooto vorderingen, „maa^t. België. Ds Viaamsche Hoogescboolkwestie. De Senaat hervatte de discussie over de hoogeschoolkwestie. Hij verwierp met 73 tegen 53 stemmen het voorstel-Spaak, strekkende tot het instellen eener Vlaam- sche universiteit te Gent, waarhij het den studenten vrij zal staan de colleges aan de Fransche universiteit geheel of gedeel telijk te volgen en in het Fransch examen af te leggen, welke vrijheid de studenten der Fransche universiteit wederkeerig zouden genieten. De Senaat verwierp voorts met alge meene stemmen het voorstel-Vinck, be- oogen.de de vervlaamsching der universi teit doch de handhaving der Fransche col leges, zoolang deze worden bezocht door ten minste een vierde gedeelte van het to taal aantal studenten en handhaving van een minimum van GO college-uren in het Fransch. Duitschland. Ernstige incidenten te Leipzig. De „Vossisehe Zeitung" verneemt uit Leipzig: Do werkioozcnreUetjes leidden gistermiddag in de stad tot ernstige bot singen. Omstreeks vic-r uur verzamelden zich duizenden demonstranten op de Augustusplatz, van waar zij vervolgens naar een dor drukke winkelstraten trok ken. Een kleine politiemacht, bestaande uit vijf agenten, trachtte de menigte te vergeefs tegen, te houden. De agenten wa ren tegen de overmacht niet opgewassen. Zij werden door de demonstranten aange vallen en zoo ernstig mishandeld, dat drie hunner onmiddellijk naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht, waar een agent inmiddels aan de hekomen kwetsuren reeds is overleden. Engeland. Het Mcogerhuis neemt de Indemniteitswet aan. Het Hoogerhuis heeft de „Indemniteits wet" in derde lezing aangenomen, te za- men met de door Grey opgestelde en door de regeering overgenomen verklaring, waarin het eeuwenoude grondwetsbegin sel, volgens hetwelk de regeering niet zon der voorafgaande en bijzondere machti ging van het parlement kan overgaan tot de arrestatie van personen, zonder deze personen tevens voor een rechtbank te brengen, wordt bekrachtigd. Spanje. De moord cp Kardinaal Soldsvila. Volgens een Reu ter-bericht aan de Eu- gelsche Maden zijn de Spaansche kranten eenstemmig in hun protesten tegen den moord op kardinaal Soldevüa, terwijl zij haar verontwaardiging uitdrukken over de herleving van het terrorisme, waar van de kardinaal het laatste slachtoffer was. Overeenkomstig een wensch, door kar-. dinaal Soldevila in zijn testament beschre ven, zal hij in de kerk te Pilar nabij de Maria-kapel worden begraven. De moordenaars zijn nog steeds op vrije voeten. In den senaat hebben de ministers van Justitie en alle partijleiders geprotesteerd tegen den moord op den aartsbisschop cn op de dringende noodzakelijkheid gewe- Een, om een einde te maken aan de z.g. sociale misdaden. Ds strijd in Marcklto. Verscheidcno kolonnes, die in den sec tor Tiziassa optreden, hebben 7000 op standelingen op de vlucht gejaagd. Vlieg tuigen hebben hen vervolgd en hun zware verliezen toegebracht. Bij deze krijgsverrichtingen hadden de Spanjaarden 45 dooden, onder wie kolo nel Valenzuela, do aanvoerder van het •vreemdelingen-legioen en 210 gekwetsten. Egypte. Een nieuwe slat! aan hei Suezkanaal? De bladen melden dat het Engelsche kabinet een bespreking heeft gewijd aan een voorstel van do Suez-Kanaal Mij. om een nieuwe stad, genaamd Port Saïd-Oost, te houwen op den oostelijken oever van het Kanaal. De maatschappij i3 voorne mens voor dit doel te geven een renteloos voorschot van 10 millioen francs. Het voorschot zou uit den verkoop van landen moeten worden terugbetaald. Japan. Dy arrestaties ia Tokio. Naar aanleiding van de plaats gehad hebbende arrestaties deelt de regeering mee, dat acht socialistische leiders zullen vervolgd worden wegens overtreding van de w-et legen geheime bonden. China. Hei Kabinet afgetreden. Het Ghineescho kabinet is en bloc af getreden naar aanleiding van het feit, dat de president geweigerd heeft de mandaten te teekonen waarbij een aantal plaatselij ke autoriteiten werden benoemd. Volgens het oordeel der ministers beteekende dit c-en schending van het stelsel der ministe- rieele verantwoordelijkheid. Algemeen wordt echter vermoed, dat de financieele moeilijkheden, waarin de regeering op het oogenblik verkeert, veel eer al3 do ware oorzaak van het aftreden moeten worden aangezien. Van hst Vaticaan. Het Va'ieaansch concilie in 1925. Het Pauselijk secretariaat heeft aan alle bisschoppen van do geheele wereld een rondschrijven toegezonden, waarin de Paus zijn wensch uitspreekt, het Vati- caansch concilie te hervatten en daarom trent hun meeningen vraagt. De tot dus ver ingekomen meoningen zijn eenstem mig voor de hervatting. De H. Vader is nog steods van plan, het concilie in 1925 te heropenen. Hoewel de tijd van voorbereiding onvoldoende schijnt, hoopt men ten minste het conci lie in het eind van 1925 te kunnen her vatten. BlgSMEfcil.flaP Accijns op het 2out. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat do wet van 11 Mei 1923 („Stbl." No. 203), hou dende nadere bepalingen omtrent den ac cijns op het zout, vandaag in werking treedt. Verhoogde huren. Nog niet van kracht Naar aanleiding van herhaaldelijk inge komen klachten omtrent reeds te betalen huurverhoogingen, wordt verhuurders er op gewezen, dat men nog niet gerechtigd is verhoogde huren te innen, tenzij die zijn goedgekeurd door de Huurcommissio of den Kantonrechter. De in de Staten-Generaal aangenomen wetswijzigingen zijn nog niet afgekon digd. Verhooging collegegelden. In de „N. R. Crt." geven „eenige studen ten" den volgenden raad aan hun collega's: Wilt u ons naar aanleiding van het wetsontwerp tot verhooging van de col legegelden. examengelden, enz. veroor loven een enkele opmerking te maken? Wij meenen, dat vele studenten er zich niet voldoende van bewust zijn, dat het hun zoor wel mogelijk is, extra-kosten te ver mijden. Van professorenzijde kregen wij n.l. het advies alsnog terstond het Testee- rende collegegeld te voldoen bij den bo- taalmeester, zoodat het bedrag van f 80j (voor 4 jaren, bij de Rjiksuniversiteiten) is voldaan. Hiermee kunnen wij de ko mende vérhoogingen onlloopen. Het ver dient o.i. verder aanbeveling tevens het examen-geld voor het eerstvolgende cxa- KET VOOSSMftAWSSTE B3EÜWS. BUITENLAND. De Fransch-Belgische besprekingen te Brussel. De vroeger genomen beslissingen ten aanzien van Duitschland onveranderd gehandhaafd. Venizelos poogt een afzonderlijken vrede tusschen Griekenland en Turkije ie ver krijgen. Hervatting van hei Vaiicaanseh Conci lie in 1925? Kabinetscrisis in China. BINNENLAND. Hst bezGsk van Koning Haakc-n ia 's-Gravenhaca. De winkelsluiting in de Tweede Kamer terioops besproken. LEIDEN. Program van het militair- en sportfeest cp 31 Augustus. MededeeSing betreffende de R.-K. Ora- toriumverssniging. men te storten. Wrij hopen hiermee wat meer de aandacht van talrijke medestu denten op deze voor velen urgente kwestie gevestigd te hebben. Ds 48-urigB .werkweek te Amsterdam. Gistermorgen had de vergadering plaats der Centrale Commissie voor het Georgani seerd Overleg voor gemeentewerklieden te Amsterdam. De vertegenwoordigers der gemeenie- wc-rklieden-organïsaties hebben zich van hun opdracht gekweten door aan do ver tegenwoordigers van B. en W. mee to dea len, dat zij, de Protestantsch-Christolijko organisatie uitgezonderd, tegen de vcor- loopig aangegane overeenkomst zullen stommen. Daarna doelde de voer,:; iter, wethouder Wicrdels, mede, wat B. en W. van plan waren, en gaf den vertegenwoordigers, dia tegen wilde stemmen, alsnog gelegenheid over die plannen hnn ledenvergaderingen te raadplegen. Uit de typografie. In de algemeene vergadering van den Alg. Ned. Typografenbond word aangeno men het voorstel, dat ccn door het hoofd bestuur en Bondsraad aangenomen nieu we of gewijzigde arbeidsovereenkomst slechts zal verworpen kunnen worden be schouwd, wanneer zich 2/3 der uitge brachte stemmen er tegen verklaren. Be sluit de bondsvergadering, dat een derge lijke beslissing aan een referendum moet worden onderworpen, dan zal daarvoor eveneens 2/3 der stemmen noodig zijn om de verwerping van kracht te verklaren. In den vervolge kan dus geen arbeids overeenkomst worden verworpen, of er moeten zich 2/3 der op de bondsvergade ring uitgebrachte stemmen tegen verklaard hebben. Dure Hannes. De „Nieuwe Venl. Courant" vertelt van een Hannes in een dorpje aan de Maas, die wegens dronkenschap was veroordeeld tot 1 dag hechtenis of cenigo guldens boe te. Wat deze veroordeeling het land kost te, blijve hier even buiten rekening. Maar ook daarna had Hannes' vonnis nog cea duur verloop. Aangezien hij geen bccte betaalde, kwa men hem 2 marechaussees uit zijn dorpje halen. Men z'n drieën werd naar 's-Her- togenhosch gereisd per tram en spoor Hannes kreeg te 's-Hertogenbosch een gratis bad, het eerste van zijn leven als groote Hannes. Daarna had hij voor zijn doen een prettigen dag met gezellige lot- genooten en vrijen kost. Na te zijn uitge rust, kreeg hij voldoende mee, om per tram en per spoor terug te gaan naar zijn Maasdorp, waar hij bij aankomst nog een dubbeltje over had gehouden van het hem verstrekte reisgeld. Hannes was wel vol daan over het beleefde avontuur. Maar wat heeft zoo'n dronken man nu aan het Rijk gekost. Is het niet een zaak voor een Bezuini gingscommissie, om eens te overwegen of men dei dronken HanneSjes niet op wat goedkooper manier kan corrigeeren? „Tijd". KEHKHEUWS Sobriëtas-Novene. Om Gods onmisbaren zegen steeds mee en meer over de drankbestrijding af t« smeeken, wordt van 15 tot 24 Juni a.s. ia alle afdeelingen van Sobriëtas efene Novena gehouden. De Novene is eene voorberei ding, tot bet feest van St. Jan den Doo- per, den bemolschen patroon en bescher mer der drankbestrijders. Tot dagelijkse!*' Novene gebed is gekozen het aflaatgebcd? „Almachtige, algoede God", waaraan wordl toegevoegd één Onze Vader en Wees*

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1