R.B.W. Limoiadss n het bestuur is verworpen. Deze verga ring was belegd voor bet tot de dag- ploegen behoorendc gedeelte van de leden, vandaag vergaderen de leden van de nacht ploegen om een beslissing te nemen, zoo dat de thans gehouden stemming nog geen definitief resultaat beteckent. De Tabakswet. Een pro test-vergade rjng. Te 's-Gravenhage werd gisterenmiddag door het Landelijk Comité tegen de Ta bakswet, een protestvorgadering gehouden. De voorzitter, de heer W. Goublitz uit Amsterdam, zette den toestand uiteen, waarin de kleine sigarenfabrikanten zich bevinden. Na verschillende besprekingen werd de volgende motie van het bestuur aangeno men „De groote protestvorgadering, uitge schreven door het Comité van Actie, ge hoord de verslagen, uitgebracht door dö afgevaardigden der belanghebbende orga nisaties van de conferentie met do Com missie van deskundigen; „constateerende, dat de regeering thans een ander stelsel overweegt; verneemt, in dien dit stelsel zal worden ingevoerd, het banderolle-systeem gehandhaafd blijft, waar door een groot aantal fabrikanten met on dergang wordt bedreigd, is van oordeel, dat daardoor de kwijnende tabaks- en si- garenindustrie niet zal worden gebaat; „en doet een krachtig beroep op de re geering om bet geheele banderolle-systeem in te trekken". Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering trok hierna naar de Suri name straat waar de Oommissie van des kundigen vergaderde en baar een adres zou worden overhandigd, waarin werd verzocht te bevorderen, dat een progressief vergun ningsrecht zou worden geheven op de be lasting bij de bron. De opheffing der wet aanstaande 1 In de gisteren door het Landelijk Comité tegen de Tabakswet te 's-Gravenhage ge- honden protestvergadering, deelde de voor zitter, de heer W. Goublitz, uit .Amsterdam mede, dat gisterenmorgen de organisaties in de tabaks- en sigarenindustrie door de commissie van deskundigen, betreffende een ander systeem van banderolleeren, nï. de banderollen om de kist te leggen, zijn gehoord. De commissie was eveneens van meening; dat deze wet niet kon blijven ge handhaafd en ook wel niet lang meer zal bestaan. Een ander stelsel zou in overweging zijn waarbij het banderollensysteem (banderolle van de kist) zon blijven gehandhaafd. Geschil Baksteenindustrie. In bet geschil in de baksteenindustrie luidt de arbitraire uitspraak: 10 procent loonsverlaging voor steenmakers (seizoen arbeiders) en 15 procent loonsverlaging voor vaste arbeiders. De patroons hadden geëisclit een loonsverlaging van 25 tot 40 procent. Een demonstratie tegen de militaire pensioenwet. Vanwege den Bond van pensioen-actie zeemacht is gistermorgen in Den Haag een demonstratie gehouden, waaraan een vijf tig personen, meerendeels vrouwen, deel namen. Sommige demonstranten waren getooid met een ridderorde. Enkele vrou wen droegen ordeteekenen van haar over leden echtgenooten. Ook aan borden, met opschriften als: Wij zijn schandelijk be drogen; Do Militaire Pensioenwet 1922 is een wet van den Satan, enz., welke in den stoet werden meegevoerd, waren eeretee- kenen gehecht. Onder de demonstranten, die uit ver schillende plaatsen des lands in Den Haag waren gekomen, waren twee mannen ouder dan 80 jaar, die per rijtuig met den stoet meereden. De stoet bewoog zich voornamelijk langs depar em entsgebouwen. Later werd voor vier der oudste vrou welijke demonstranten een huurrijtuig gt nomen, dat in den stoet meetrok. Onthulling monument-Prof. de Groot. Wegens de begrafenis van den Hoog- Eerw. Heer Deken Mgr. Bosman, is de onthulling van het grafmonument voor wijlen prof. dr. mag, De Groot O. P., wel ke hedenmiddag 3 uur zou plaats hebben, uitgesteld en nu bepaald op a.s. Zaterdag middag, precies 2 uur. Cursus voor niet-Katholieken te Den Haag In do Theresia-kcrk te 's-Gravenhage werden Zaterdagavond LI. 14 mannen en vrouwen gedoopt van den cursus van Pa ter Hendrichs, S.J., terwijl van dienzelf den cursus reeds 10 personen eerder wer den gedoopt. Het statistisch overzicht van het verloop van den cursus te 's-Hagn 19221923 leert het volgende: Na den voorbcreidings-cursus in de Theresia-kerk gaven zich 109 personen aan voor den „vervolgcursus". Deze werd gehouden in de groote zaal der Theresia- pastorio en duurde telkens ongeveer li uur, terwijl 22 keer aldaar de Catechis mus werd verklaard. Van de 109, die zich aangaven, waren 65 n iet-Katholiek en 44 Katholiek. 38 personen kwamen in het geheel niet of hoogstens 3 keer. Trouwe bezoekers en bezoeksters waren er dus: 71. Deze 71 waren verdeeld in 39 niet-Ka tholieken en 32 Katholieken, die dus de eigenlijke cursisten vergezelden. 24 van deze 39 werden dit jaar gedoopt en gaan over tot de Roomsch-Katholieke Kerk. Onder dezen zijn elf mannen en dertien vrouwen (24). Resten: 15 niet-Katholieken, die onge veer op geen enkelen cursus-avond ont braken en niet Roomsch-Katholiek werden Van deze 15 keerden er, naar zij hopen, bet volgend jaar terug en worden Katho Hek; 7. 4 lieten zich over niets uit. 4 denken nog na, docli zijn nog niet be sloten. Dit is inderdaad een mooi resultaat' Als men weet, hoeveel moeilijkheden bij den overgang naar de Roomsche Kerk door volwassen buitenstaanders te over winnen zijn, bewondert men den moed dier overtuiging. A. R. K. A. In de gehouden voortgezette vergade ring verdedigde de Voorzitter het beleid van het bestuur en van hem persoonlijk tegen de gedane aanvallen. De replieken, waarbij de regeering weer menige veer moest laten, namen ruim een uur in beslag. De Voorz. deelde nog mede in zijn ant woord, dat het hoofdbestuur den indruk heeft gekregen, dat het gevaar voor her classificatie is geweken. Nadat de replieken geëindigd waren vroeg de geestelijke adviseur, de Zeer- Eerw. rector Jansen, te Amsterdam, het woord en kwam er tegen op, dat min of meer de meening naar voren is gebracht, als zou het bestuur niet homogeen zijn. Niet do voorzitter is het bestuur, maar 't geheele bestuur beraadslaagt, handelt en voert besluiten uit. Wat den vorm betreft was de toon der discussies dikwijls niet in orde, hetgeen wellicht aan jeugdig enthousiasme to wijten is. Meerdere af- deelingen mogen zichzelf echter wel eens herzien juist voor een vruchtbare samen werking met het hoofdbestuur. Er is cri- tiek geleverd op de christelijke regeering en zelfs een motie van afkeuring naar vo ren gekomen, Maar wordt niet vergeten, dat de Christelijke regeering er niet is voor bepaalde groepen, maar voor het al gemeen belang op de eerst plaats. Dit mo gen meerdere afdeclingen weieens ter har te nemen. Ten slotte wekte de eerw. spre ker in een helder en inslaand betoog op als Roomsche mannen de Roomsche begin selen hoog te houden. De heer Moonen (Den Haag) deelt me de zich niet als voorzitter beschikbaar te stellen. Na eenige discussie wordt zonder stem ming en onder applaus de heer J. von Frijtag Drabbe als voorzitter herkozen. Bij het punt verkiezing bestuursleden werden voorstellen van afdeelingen behan deld om het hoofdbestuur uit te breiden met een lid van de landelijke groep amb tenaren Raden van Arbeid. De betreffende groep stelt voor den heer P. J. J. Nuyens te Utrecht. Na een langdurige discussie worden de heeren L. J. Lintjens, J. H. Musters en G. V. B. Kevenaar herkozen en de heer P. J. J. Nuyens gekozen. Waar het uur reeds vergevorderd was, werden de overige punten van de agenda aangehouden tot een volgende vergade ring, in het najaar te 's-Bosch te houden. Het congres voor 1924 wordt te Alkmaar gehouden. Tot conservator van het aartsbis- Bchoppelijk museum te Utrecht ia door Z. D. H. den Aartsbisschop benoemd de heer J. Eloy Brom to Utrecht. De heer J. Maenen, te Heerlen, is be noemd tot lid van Gedeputeerde Staten van Limburg. STATEN-GENERAAL EERSTE KAMER. Avondvergadering van g i s t e r en De Voorzitter hersteld. De Voorzitter wenscht bij den aanvang der vergadering de vrijheid te nemen een paar woorden te spreken. Het is hem een bijzondere behoefte zijn achten medeleden zijn hartelijken dank te betuigen voor hun aller belangstelling, in zoo verschillende vormen hem betoond tijdens rijn ziekte. Behalve van zijn mede leden, heeft hij van tal van andere zijden blijken van belangstelling ontvangen. H. M. de Koningin, de regeering, de griffie, de pers, zoowel buiten de Kamer als de journalisten in de Kamer, hadden deel in wat hem wedervoer. Hij acht het niet meer dan een klein staaltje van zijn plicht, dank te brengen aan die allen. Tijdens zijn riekte had liij maar één wensch; ?t was misschien kinderachtig, maar hij wou zoo gaarne terugkeeren in de Kamer en rich daar nog eens bewegen. Hij is daar voor zeer eerbiedig jegens de Voorzienig heid. Een woord van dank in het bijzon der brengt spr. aan den heer Van der Does de Willebois. Het Reglement van Orde heeft hem aangewezen zijn taak als voorzitter over te nemen. Van alle kanten heeft spr. vernomen, dat hij zijn taak zoo uitnemend heeft vervuld. Spr. dankt den heer Van der Does de Willebois voor het geen hij gedaan heeft in 's Lands belang. Met deze woorden, zoo eindigt spr., wil ik u zeggen, dat ik met opgewektheid mijn taak weder aanvaard. (Applaus). De heer Van der Does de Wille bois (R. K.) dankt den voorzitter in de eerste plaats voor diens woorden. Hij ge looft de tolk van de geheele vergadering te zijn, indien hij verklaart, dat zij met groote voldoening hem liier weerziet. Wij hebben, zegt spr., de zorgvolle dagen van uw riekte met u medegemaakt, van stap tot slap, uw herstel gevolgd en waren be den in blijde verwachting u volledig her steld in ons midden te kunnen begroeten. Ik wensch u met uw herstel van harte ge luk en eindig met den wensch, dat gij met nieuwen moed, gesteund door de Voorzie nigheid, uw betrekking weder zult aan vaarden en dat de Kamer u nog lang in haar midden zal mogen zien als haar voorzitter. (Applaus). Regeling van Werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat do Centrale Afdeeling heeft besloten he denavond, na afloop van de openbare vergadering, onmiddellijk in de afdeelin gen te doen onderzoeken het wetsontwerp tot wederopbouw van Oostenrijk: verder morgenochtend 11 uur verschillende wets ontwerpen, waarvan de lijst onder dagtee- kening van 25 dezer aan de leden is mede gedeeld. Morgenmiddag 2 uur zal in open- Gveral verkrijgbaar. 1256 LET OP HANDELSMERK R.H.W. bare vergadering een aanvang worden ge maakt met de behandeling van tal van wetsontwerpen, waarvan eveneens reeds mededeeling is gedaan. Daaraan zullen nog enkele worden toegevoegd. De vergadering wordt verdaagd tot he den 2 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Overzicht. De Tweede Kamer heeft gisteren knus jes en gezelligjes en op haar dooie gemak gekeuveld over de vrij talrijke minder be langrijke amendementen op het wetsont werp tot wijziging der Pensioenwetten voor burgerlijke ambtenaren. Op het laatst nog een soort incident. Er was een amendement-Westerman, dat het invoeren van weduwnaarspensioe nen beoogde en een amendement-Bakker— Nort, dat de inwonende zuster pensioen gerechtigd wilde maken. Het eerste werd door den Minister onaannemelijk ver klaard, maar voor het laatst voelde hij veel. Doch er was een sub-amendement- Wintermans op ingediend, waardoor het ook toepasselijk zou zijn als er weezen waren en daartegen had de Minister over wegend bezwaar. Men begreep echter niet algemeen, dat dit sub-amendement on aannemelijk was verklaard. Dit werd eerst voor allen duidelijk toen (na verwerping van het amendement-Westerman), het sub-amendement-Wintermans was aange nomen en de Minister daarop waarschuw de: Nu is het heele amendement-Bakker— Nort voor mij onaannemelijk geworden en zal ik dus bet ontwerp tot intrekking moe ten voordragen als het amendement wordt aangenomen. Alom verbaring 1 En het amendement-BakkerNort, dat oorspronkelijk wèl aannemelijk was, óók voor den Minister, werd nu maar verwor pen. Gemengde Berichten» MOOIER WEER OP KOMST. De maand Mei, die van het begin af meer op Maart leek dan op de „maand der blij heid", die ze moet zijn, schijnt toch nog beter te eindigen dan men wel dacht en dat was de verwachting. Want er is war mer weer op komst, wanneer de teekenen niet bedriegen. Het gelijktijdig bestaan van een anti cycloon aan de N. W.-kust van Schotland en een depressie die boven Frankrijk lag, heeft het koude weer in West-Europa ver oorzaakt; maar die anti-cycloon schijnt nn in beweging gekomen te zijn en „af te drij ven" tot midden boven de Britsche eilan den. Dat belooft beter weer. Men verwacht Zuidelijken wind, helder, warm weer. Hoe koud het geweest is, ook te Londen, mag wel hieruit blijken, dat in die stad Zondag de temperatuur 54 gr. F. bedroeg, tegen 86 het vorige jaar. Een poging tot grensoverschrijding. Een vijftigtal individuen doortocht geweigerd. Een vijftigtal Duilsche bolsjewisten trachtte tusschen El ten en Beek over de Nederlandsche grens te komen. Zij werden echter door de grenswacht bestaande uit politie troepen, tegengehouden. Toen rij zich verwijderde dreigde de troep met ver sterking te zullen terugkeeren. Volgens hun beweringen zou nog een groot aantal bolsjewisten in aantocht zijn. Nekkramp. Wederom heeft zich te Heerlen een ge val van nekkramp voorgedaan. De vorige gevallen zijn goed afgeloopen. De patiën ten zijn^bijna genezen. Verdronken. Het 3-jarig zoontje van Van Borgen te Rooclcscliool is in het kanaal geraakt en verdronken. ompekwhjs TER HERINNERING. Het belang van ons Katholiek Onder wijs in al zijne vertakkingen en dat van ons Katholiek Jeugdwerk nopen mij in deze dagen mijnen Katholieken medeburgers de volgende feiten in herinnering te brengen. Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen beeft als lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal onafgebroken zitting ge had sinds het jaar 1904. Aan alle herzieningen der Lager Onder wijswet, vanaf die, welke den 5den Juni 1905 onder Minister Kuijper tot stand kwam, tot en met de jongste van den lGden Februari 1923, nam de heer Van Wijnber gen hoogst actief deel. Gedurende bijna twintig jaren streed hij in de Kamer en daarbuiten onverzwakt en onverpoosd voor den groei en den bloei van onderwijs en jeugd vorming in Katholieken zin. Wegens gebrek aan tijd en aan ruimte moet ik mij bepalen tot de meest recente feiten. De heer Van Wijnbergen vertegenwoor digde met Mgr. Nolens de Katholieke Ka merfractie in de Staatscommissie, inge steld bij Kon. Besluit van 31 December 1913, welke de opdracht had de onderwijs- pacificatie voor te bereiden. De 26 vergade ringen dier commissie werden alle op twee na door den heer Van Wijnbergen bijge woond. Bij de opening van het R.-K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding getuigde Minister de Visser jn antwoord op de hulde, hem door Mgr. den Aartsbis schop gebracht: „Wanneer een naar onze sohatting gelukkig resultaat is bereikt, is dat, wat Uw geestverwanten betreft, ts danken aan de voortvarendheid en het be leid, door Mgr. Nolens en Mr. van Wijn bergen niet alleen in de laatste jaren ten toon gespreid. Den mij gebrachten dank breng ik bij deze dan ook op ben terug." De salariswet 1919, die, nog voor de ge lijkstelling tot stand kwam, een eind maak te aan de schrijnende achterstelling in sa- larieering van den bijzonderen onderwijzer bij diens openbaren collega, kwam vooral ook door zijn invloed en zijn krachtige medewerking tot stand. Elk jaar, voordat van de Staatsbegroo- ting de hoofdstukken betreffende Onder wijs en Jeugdwerk in behandeling komen, stelt de heer Van Wijnbergen zich nauw keurig op de hoogte van alle onderwerpen, die behandeling vragen, en zoowel uit het voorloopig verslag als Ijij het openbaar debat blijkt steeds, hoe serieus hij die be handeling opvat. De Schoolraad voor R. K. gymnasiaal en middelbaar onderwijs koos den heer Van Wijnbergen ingevolge artikel 4 sub 2o. der statuten als rechtsgeleerd Kamerlid. Nau welijks was op het gebied van bet lager onderwijs de gelijkstelling verkregen of de heer Van Wijnbergen luidde in couranten artikelen en op vergaderingen de beweging in tot verdere emancipatie van het bijzon der middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Krachtig bevorderde hij de verruiming der bestaansvoorwaarden van dat onderwijs bij de behandeling van de wetten van 1 Maart 1920 en van 20 Mei 1922. Niet slechts bij de behandeling van wet of begrooting, maar ook op andere tijdstip pen vonden bedreigde onderwijsbelangen in den heer Van Wijnbergen een energiek verdediger. De talrijke schoolbesturen, die gevaar liepen, een kleiner of grooter ge deelte van hun gebouwenvergoeding te moeten missen wegens het tijdelijk leeg staan van lokaliteit, danken bet den heer Van Wimbergen, dat het dreigend onweer aftrok. En de heer Kolkman vestigde er reeds de aandacht op dat de besturen der R. K. gymnasia en boogere burgerscho len aan de schade ontkwamen, die een ver keerde interpretatie van bet departement op het stuk der gebouwenvergoeding hun dreigde te berokkenen, was bet werk van den heer Van Wijnbergen. Of de onlangs geopende R. K. Lycea te Breda en te Utrecht er op het oogenblik zouden zijn zonder de intensieve bemoeiingen van den heer Van Wijnbergen, staat te bezien. Het zelfde geldt voor meerdere R. K. nijver heidsscholen. Dat de heer Van Wijnbergen een zeer groot aandeel heeft gehad in de totstand koming van het R. K. Oentraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, mag ik even zeer bekend veronderstellen, als dat bij vanaf de stichting de functie van Presi dent der Commissie van Beheer en van Toezicht dier instelling met de grootste toewijding vervult. De heer Van Wijnbergen is voorzitter van het dagelijksch bestuur der R. K. Leer gangen, bestuurslid van de vereeniging r Katholieke Studicbelangen, lid van de Com missie van Voorlichting inzake de stichting van een R. K. Universiteit. Den 24en Februari 1923 werd bij Kon. Besluit een staatscommissie ingesteld, die o.m. heeft na te gaan, hoe de verhouding tusschen het openbaar en bet bijzonder hooger onderwijs nader kan worden gere geld, zoodat het bijzonder universitair on derwijs zich naar zijn aard beter zal kun nen ontwikkelen, dan op dit oogenblik bet geval is. Met Dr. Hoogveld werd de heer Van Wijnbergen aangewezen', om in die commissie de belangen der R. K. Universi teit voor te staan. Dit, wat het R. K. bijzonder onderwijs betreft, van het lager tot en met het uni versitair. Ook in het groote werk der opvoeding onzer leerplicktvrije jeugd staat de heer Van Wijnbergen in de rijen der werkers vooraan. Toen den 18en Juni 1917 bij Kon. Besluit een staatscommissie werd inge steld „tot onderzoek naar de ontwikkeling van jeugdige personen van 13 tot 18 jaar", werd de heer Van Wijnbergen tot voorzit ter dier commissie benoemd. De omvang en de inhoud ran het verslag, door die Com missie uitgebracht, en van de verzameling van rapporten, die het vergezelde bewijzen, hoe vruchtbaar onder zijn leiding gewerkt is. Het lag dan ook voor de hand, dat, toen den len April 1920 een Centrale Jeugd raad voor Nederland werd ingesteld, bet voorziterschan werd opgedragen aan den heer Van Wijnbergen. En wanneer tlians een, zij het nog bescheiden, begin gemaakt is met de hoog noodige subsidioer'ng van het jeugdwerk, dan weten onze Katholieke patronaten en andere jeugdinstellingen, aan wien zij dat in de eerste plaats te danken hebben. Het is wel. Mij bepalende tot het mij aangewezen terrein van werkzaamheid, re kende ik mij verplicht, dezen staat van dienst alleen reeds op het gebied van on derwijs en jeugdvorming aan mijne Katho lieke medeburgers ter herinnering voor te leggen. Dr. TH. VERHOEVEN, Pr. f 0 KA 10.1 Gemeentelijke Aankon^i GEMEENTELIJKE VISCHVERKO Aan den gemeentelijken vischw Vischmarkt 18, tel. 1225, is DONDER verkrijgbaar SCHELVISCH f 0.30, SCHOL fO.19—f0.36, JAUW a f 0.45, TARBOT a f( TONG a f 1.20 per pond. J. C. VAN DER LIP, Welh. lo. Burgen^ Leiden, 30 Mei 1923. Katholieke Agesid' LEIDEN. Woensdag. Kruisverbond, Bondsgeboi 8.30 uur. Donderdag. Maria vereeniging, bouw, te 8.30 uur. Donderdag. Ledenvergadering Prop. „St. Petrus", afd. B., Bondsg te 8 uur. Vrijdag. Repetitie nieuwe R. E. Gen Zangver., Bondsgcbouw, te De avond-, nacht- en Zondagsdiei apotheken wordt van Maandag 28 en met Zondag 3 Juni waargenomei j, de apotheek van den heer M. Boekn s Vischmarkt 8, Tel. 552. De apotheek van het Ziekcnfont Hulp der Menschheid is steeds gi in Gocli alleen vc-or leden van dit Foo Telegrafisch Weerfceri volgens waarnemingen veriïcui in de ij< gen van 30 Mei 1923, medega lu door het Kon. Ned. Meteorologii ik, Instituut te De Bildt. s Hoogste Barometerst.770.4 Thort Laagste Barometerst.: 755.1 Mündf Verwachting tot den avond van Zwakke tot matige Oostelijke tot! bei lijke wind, meest zwaarbewolkt of ken, waarschijnlijk regen met k onweer vooral in het Zuiden, zelf peratuur. Ik] te d< 10-g latu aefc is c ST&BSiMSEUWS R.-K. Bond voor Groote Gezinnen. Gisteravond te 8 uur hield de afd. Lei den van bovengenoemden bond een pro- pagandavergadering in de kleine Stads- zaal. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer W. J. Greyghlon, die mededeelde, dat deze vergadering was be legd met bet doel, om aan de vereeniging meer bekendheid te geven. Spr. wees op het vele werk wat door den bond ver richt kan worden, indien er een goede kern van leden is, die het bestuur fi- financieel cn anderszins steunt. De voorz. wees erop, hoe andere afd. in het land verschillende malen successen voor hare leden wisten te boeken en hij uitte den wensch, dat de afd. Leiden ook dien weg zal mogen volgen. Vervolgens heette spr. allen hartelijk n 1 ij welkom, in het bijzonder den g« viseur Pater v. d. Donk en den Deckers. Hierna betrad dr. L. Deckers, Tweede Kamer der Staten-Gci^rai katheder. Deze zeide in zijn inleic woord van opwekking tc willen om meer leven in de afd. te hre ir zoodoende meer leden voor de ver te winnen, doch het werd, vooral t einde, een enthousiaste rede, waai het volgende ontleen en. Het euvel van den tegenwoordij spr., is de heerscliende mal afgeloopen wereldoorlog heeft eening uitgang in den economisch en fns het leven geroepen, waarvtw al weeën gevoelen. Dit voelt ïeée? hoogen levensstandaard, in öe h ri lastingen en schoolgelden, enz. Een eerste vereisehtc om aan d< stand een einde te maken is, dat gint met zelf te werken. Niet h ren, maar zelf werken en de ha n de mouwen steken om de en maatschappelijke wantoestaièj i)e den weg te ruimen, offers weten gen ten koste van zijn eigen pen is ieders plicht. Spr. zegt dat, wanneer ieder gezin opleiding en vorming geeft, schappij van morgen er spoedij zal uitzien. Het onderwijs in ons land sü De opleiding voor kunsten en we pen behoeft voor andere landen der te doen. "Wanneer men er genheid voor heeft, kan men ren zoo goed mogelijk bekwamen Een gebrek van den legem tijd is, dat de jonge meisjes denzelfdcn wog bewandelen als De overgrootc meerderheid trekt op voor de betrekking van diens de schuld daarvan ligt veelal ouders, omdat men het te min yi Zulks is te meer jammer, wijl nen de groote opleidingsschool het later leven. Hierin verander gen is een eerste taak en daaraai eigen kring met kracht gewerkt1 Het gewicht van de opvoedinj is buitengewoon groot. De leiding van priesters cn zers is en kan ook niet anders minder invloed rijn op het kin leiding dor ouders. Het oude woord: „Wie het kind heeft, h# komst", blijft nog steeds van fa moeders nu hebben het. kind in levensjaren onder hare hoede en hen zij do toekomst in handen. Hierna wijst spr. op het doe Bond voor Groote Gezinnen, bi werk, wat door den bond worden, wijst spr. allereerst op tering van de woningtoestand» merkwaardig, zegt spr., dat de nieuwe huizen der laatste jaren nauwernoqd ruimte bieden voo gezinnen Verder kan veel gedaan wo belastingverlaging. Spr. meinoi bij, hoe van regeeringswege e ontwerp is ingediend tot verin collegegelden van f200 tot £3W verzoek om hierbij rekening met de groote gezinnen is in d' gen der Kamer afwijzend bescl betreurt zulks en hoopt niet, Nederland wordt zooals het m op het oogenblik is, waar men op welke wijze men de groote S noogzaam kan helpen. Dr. Deckers memoreert dan eenigingen, als „Katholieke gen" en „Blijvend Verhand doen voor de groote g-zinnen- Doch al die «hulp cn n» dal de

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2