VERPLAATST VRIJDAG 1 JUNI a.s. naar Hoogewoerd 38 e Jaargang. WOENSDAG 30 MEI 1923 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN is de Drogisterij No. 4158 iBONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f 2,50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. SCO per post I 2.05 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver- jbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Jagsblad 9 ct. paaiffiaaBBaa— i Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen f. TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cant per regek Voor Ingezonden Mededcelingen wordt bet u dubbele Yan het tarief berekend. Kleine adver&entilën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. nummer bestaai uit twee den. ie v tSriis loed een Aan alle Katholieke rouwen in Nederland. ioals men in „De Katli. Vrouw" d.d. Ipril mocht lezen, heeft het Bestuur den Aartsdiocesanen R.-K. Vrouwen een schrijven gericht aan het Be- der Federatie van R.-K. Vrouwen- »n in Nederland, met het dringend ek „zoo spoedig mogelijk stappen te lot het ontplooien van een groote ge- die, om door een algemeen en krach- mcekgebed van allo R.-K. Vrouwen, God te verkrijgen, dat de harten der ichcn vervuld worden met gevoelens liefde en vergevensgezindheid, welke a leiden tot een algemeene verzoe ker volkeren". vrensch werd geuit, dat die Gebeds- moekt bestaan uit: le. Een novene, ginnen 9 dagen voor het feest van heiligen en eindigende op dien feest- met een algemeene H. Communie, bestuur voornoemd verzocht het be- der Federatie de mogelijkheid te regen, deze Gebedsactie te laten kou- ia alle landen op hetzelfde tijdstip, het moge worden „een groote in- ilionale novene". deze Internationale Novene en ter treioing? daarvan zou voorafgaan een e Gebedsactie, bestaande uit: een te beginnen op den H. Sacra- •dag 31 Mei en eindigend op het het H. Hart 8 Juni. V/at nu de- ilionale Novene betreft, zij zal aldus gehoudep: Alle katholieke vrou- Foncn, gedurende 9 achtereenvolgen- igen zooveel mogelijk in haar paro- :rk de H. Mis hij en naderen op den ia 9en dag tot de H. Tafel ter eere (aria, de Koningin des Vredes. Ka le vrouwen, die door omstandighe- •hinderd mochten zijn iederen dag as bij te wonen, zullen thuis een joedje tot dezelfde intentie bidden een der dagen van de Novene tot de «lel naderen, de bestuursvergadering der Federa- iq R.-K. Vrouwenbonden in Neder- euk gehouden te Utrecht op 18 April j.l. p(j( met algemeene stemmen besloten, inseh, vervat in het eerste gedeelte itie aan het Bestuur van ,,1'Union (ionale des Ligues catholiques fé- i", namens do Nederlandsche Ka le vrouwen over te brengen met het ik. alle maatregelen te treffen om de internationale Novene te doen sla- 'I Jssclien is het tweede voorstel aan kcesane Besturen overgebracht "igd, zoodat er te beginnen op den (H. Sacramentsdag) en eindigend feest van het H. Hart (8 Juni) een ,m'è aale Novene zal plaats hebben. hot nog noodig zijn, de katholieke van Nederland aan te sporen om zo Gebedsactie deel te nemen? Zon it een vernedering beleekenon voor lofskracht dor vrouw en haar in- teer-vrouwelijk gevoel, indien wij ju twijfelen aan haar bereidwillig- «u mee te doen alle vrouwen zon- lilzondering aan deze Gebedsactie »r oen gezamenlijke smeeking tot te trachten den vrede over de ver- Jio volkeren af te roepen? wij twijfelen niet, maar integen- 5 (jj lebben wij het volste vertrouwen in O jj felandscke katholieke vrouw, die gedurende de lange, moeilijke oor- -ou, meer dan door woorden in da- teeft bewezen, wat haar offervaardig huiselijke leiding 'voor onze volks- bO en wat haar biddende edelmoedig- - 'Oor de moreele ontwikkeling onzer O'l leteekent. 'Wij houden ons over zat geen enkele weldenkende, ka- vrouw zal achterblijven, nu haar S. l-ttlelijk gebed "wordt gevraagd op lats voor haar arme, noodlijden- jsters der naburige landen, (welke gezinnen nog steeds de ontzet- gevolgen blijven nasleepen van den Jj loorlog) en in het algemeen voor ^gkeeren der rust onder alle na- *aar het zaaisel van den haat nog voortwoekert. Want deze haat ®eor kwaad dan kanker en pestba- 'fniogen, die wel doodend zijn voor Jhaani, maar de ziel niet raken, ter- haat, zooals deze de volkeren on- tegen elkander opzet, de zielen alle menschelijke, goede verhon "en eenenmale ontreddert. De haat "en mensch geslagen met een gees- verblindheid, zoodat de ziel de aïq* belangen der menschheid niet *eet te onderscheiden en den juisten W den doolhof der verwarde inter !i-e betrekkingen niet meer weet te daar wij, individueelo monschen, onmachtig zijn en zonder Gods ge- 'ajl ons zelve niets vermogen, behoo- ,j ons gezamenlijk tot God om licht «tost te wenden. Verheffen wij dan onze harten in een machtige Gebedsactie tot God, opdat Hij do van nationale eigen baat vervulde leiders der verschillende Staten en volkeren moge richten en hun voeten het ware spoor mogen hervinden. De liefde is sterker dan de haat, wel nu, laten wij dan toonen wat onze chris telijke liefde vermag, laten wij met ver trouwen opgaan naar den tempel en het tabernakel, waar de God der liefde troont, die gezegd heeft: „Wat gij den Vader in Mijnen Naam zult vragen, zal Hij -u geven". Zoo toegerust met de groote belofte, ons door Christus gedaan, en door de liefde, die bergen kan verzetten, mogen wij het vaste vertrouwen koesteren, dat een zoo algemeene en met geestdrift ondernomen Gebedsactie en Vredeskruistocht hij den Vader van liefde en vrede verhooring zul len vinden. BUITENLAMP De bezetting van liet Ruhrgsbied De onlusten en stakingen. De toestand iets heter. Over het algemeen valt in het Rulirge- •bied een verbetering van den toestand waar te nemen. Te Gelsenkirchen en Bottrop is het stakingsparool ingetrokken en wordt de arbeid lieden hervat. Aan berichten, vol gens welke do oproerige beweging zich over het gplieele Ruhrgebied uitbreidt, mag geen waarde worden gehecht. Bui tendien beschikt het niet-bezette gebied over politie, waardoor gebeurtenissen, ge lijk zich te Gelsenkirchen en Bochuni heb ben afgespeeld, daar uitgesloten zijn. Uit het Ruhrgebied wordt aan het „Acht Uhr Abendblalt" eveneens gemeld, dat de toestand in het industrie-gebied zich over het algemeen eenigszins verbe terd heeft en dat 't niet tot nieuwe rust verstoringen is gekomen. Gisteren werd in vele gevallen de arbeid hervat. Te Horde, Dortmund en in cle gelijk namige districten is de toestand eveneens vooruit gegaan. Ook daar is in een aantal mijnen da arbeid hervat. Da SelbslscLutz is voor een groot deel reeds vertrokken. In Bochum is de toestand eveneens gunstiger geworden. Bij een gistermorgen door de politie ondernomen raid in de binnenstand werd een centraal bureau der oproerlingen gesloten. In de buitenwijken van Dusseldorf stel de zich Maandag verschillende commu- -ïiislische Hundertschaften op, die naar de binnensland oprukten. Daar kwam het tot een botsing, toen een poging werd on dernomen om een machinefabriek met ge weld binnen te dringen. De politie moest van de vuurwapens gebruik maken. Er werden tweo personen gewond en één ge dood. Maandagavond werd te Bochum een beambte door de opstandelingen doodge schoten. Te Gelsenkirchen en in het gelijknami ge district duurt de staking voort, doch nieuwe ongeregeldheden zijn niet voorge komen. Ook in Witten en Herne is de toestand onveranderd. Te Essen heeft zich de toestand na da vorming van een veiligheidsweer uit de vakvereenigingen in een stakingscontrole comité, verbeterd. In de r egeer ings dislri c ten Munster, Oberhausen, Mülheim on Sterkrado is het rustig. To Iserlohn kwam het naar aanleiding van de arrestatie van een rustverstoorder tot wanordelijkheden. Daar verscheidene verdachten weigerden' het marktplein te ontruimen, voerde de politie een groot aantal arrestaties uit. Aan het station te Bochum is gisteren in do vroege morgenuren een voorbijgan ger door een met roode armbanden voor ziene communistische patrouille aange houden en zonder woordenwisseling dood geschoten. Te Emmerik is het tusschen de Belgi sche bezettingstroepen en burgers tot ver schillende relletjes gekomen. Er werd van vuurwapenen gebruik ge maakt waardoor vier personen werden ge wond, van wie drie ernstig. Bomaanslag. Maandagavond ontplofte een bom bij het passceren van een trein met materiaal op de lijn Rath-Rathlingen. Vier niet- ontplofto bommen werden op dezelfde plaats gevonden. Er is geen materieele Het Ruhr-debat in de Franschs Kamer. Do Fransche Kamer heeft gisteren het Ruhrdebat beëindigd met een votum, waarin zoowel het vertrouwen in do .re geering werd uitgedrukt als de credieten goedgekeurd. Poincaré kreeg weer zijn oude meer derheid van meer dan 500 stemmen. Te gen stemde alleen de uiterste linkerzijde met 67 stemmen. thans gevestigd Hoogewoerd 3 (fbêj de Wafersfeeg) EN OOK DIRECT GEOPEND. 5J5 Het voornaamsto vai het debat giste ren was een dispuut tusschen Poincaré en Tarclieu, dat het grootste gedeelte van de middagziiting en een gedeelte van do avondzitting in beslag nam en waarbij Tardieu Poincaré verweel, de Ruhrbezet- ting le weinig te hebben voorbereid en niet straf genoeg door te zetten. Poincaré verdedigde zich. Het dispuut had vooral een persoonlijken kant, waar bij ook Briand betrokken, werd. Engeland's politiek omtrent het Herstel vraagstuk. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tol." schrijft naar aanleiding van de verklaringen, die Baldwin inzake de huitenlandscho politiek, Maandag heeft af gelogd, dat daarin een aanwijzing ligt, dat de politiek van Bonar Law in beginsel zal worden voortgezet. De nadruk, die Baldwin legde op de dringende noodzakelijkheid voor een spoe digo regeling van -p. hjrstelkwestie op een gemeenschappelijken grondslag doet vermoeden, dat men waarschijnlijk actie ver zal deelnemen aan het zoeken naar een oplossing op gemeenschappelijken grond slag. Cecil's benoeming brengt mede, dat van den volkenbond gebruik zal worden gemaakt tot reorganisatie van Europa en vermoedelijk zal zijn plan voor weder- zijdsche waarborgen inzake de ontwape- ningspolitiek aan den volkenbond worden voorgelegd en den grondslag voor een nieuw plan *tot beveiliging van West- Európa vormen. Het verdient de aandacht, dat de Bel gische, Fransche en Duitscho deskundi gen thans ertoe neigen het denkbeeld van een groote wercldleening te laten varen en •zich te bepalen bij een systeem van gelei delijk opklimmende annuïteiten, welke be rusten op de Duitsehe staatsmonopolie enz., waarvan de opbrengst, zoodra een stabilisatie van het Duitscho geldwezen is verkregen, gestort zou kunnen worden in de kas van de commissie van herstel, die deze monopolies ook verder zou kunnen exploiteeren door ze voor groote bedra gen of annuïteiten in goud over te dragen aan internationale syndicaten. Berlijn overweegt thans de invoering van zulke monopolies behalve voor de spoorwegen en spreekt ook van interna tionale obligaties, die als waarborgen aan de geallieerden zullen worden gegeven. Berlijn is daarom niet zoo ver meer als vroeger van Parijs en Brussel verwijderd De openbare meening in Engeland zou ech ter liever uitvoerrechten als bronnen van regelmatige inkomsten zien. De toestand te Dresden. Te Dresden vonden ook gisteren beloo- gingen der werklieden plaats. Toch is de toestand wat rustiger geworden.De markt hallen hebben het bedrijf hervat en de meeste winkels en café's zijn weer geopend Hier en daar kwam het evenwel weer tot niouwo ongeregeldheden. De conferentie te Lausanne. Particuliere besprekingen over de kwestie der capitulaties. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Lausanne: Do drie voornaamste vertegen woordigers der geallieerde mogendheden hebben gistermorgen in een particuliere bespreking de kwestie der juridische her vormingen in TurRje behandeld en later aan Ismet Pasja he.t resultaat hunner besprekingen medegedeeld. Daarbij heb ben zij den Turkschen gedelegeerde op de hoogte gesteld van de nieuwe formule, die in de plaats van de veelbesproken formule Monlagna zal komen. Ismet Pasja heeft zich nog niet over de nieuwe formule uitgesproken. Wel uitte hij zijn bedenken tegen de bevoegdheden welke aan de huitenlandscho rechtsgeleer de adviseurs zullen toegekend worden. Hij veTklaardo het voorstel der geallieer den met zijn mede-gedelegeerden te zullen bespreken. België. De beambtensiaking. In verband met de beambtenslaking wa ren gig leren tusschen Esschen en Antwer pen en omgekeerd de volgende passagiers- treinen uitgeschakeld: 303, 305, D 7, 306, 310, D 16. De betrokken minister heeft andermaal verklaard niet met het nationaal syndi caat te willen onderhandelen zöolang de staking duurt. Weer werden enkele sta kers ontslagen. Te Antwerpen heeft het parket een on derzoek gedaan in het lokaal van ,het na tionaal syndicaat en in de huizen van en kele leiders uit de stakingsbeweging. Het resultaat was negatief. Te Luik wordt het spoorwegverkeer, zij het met Vertraging, in gang gehouden. Alle internationale treinen rijden. In verschillende steden is de politie be zig met enquêtes inzake daden van sabo tage. De Belgische oorlogsvloot. Bij de voortzetting in de Kamer van de besprekingen over de begrooting van lands verdediging, vroeg do socialist Ernest, wat minister Devèze eigenlijk in het schild voert met de uitbreiding van de oorlogs vloot, die door het vredestractaat aan Bel gië werd geschonken. Ernest ziet in de uitbreiding van deze vloot een daad vau wantrouwen ten op zichte van bevriende en geallieerde naties, zooals Nederland en Engeland. De socialisten verklaarden er zich abso luut tegen, dat België zich, zoogenaamd onder het motief van kustverdediging, een complete oorlogsvloot op den hals zou halen. De betrokken minister zal deze vraag vermoedelijk eerstdaags beantwoor den. Hoe dat antwoord ook luidt, van nu af kunnen wij reeds mededeclen, dat het departement van landsverdediging een vast programma betreffende do oorlogs vloot heeft uitgewerkt. Engeland. DE IERSCHE KWESTIE. Da capitulatie dar rebellen. De proclamatie van De Valera. Het publiciteitsbureau van De Valera deelt het volgende mede: „Op 24 Mei is een iegerbevel uitgezonden om den strijd te staken en de wapens neer te leggen, hetgeen op 2S Mei behoort te zijn ge schied. Het schijnt, dat de wapens op geheime plaatsen worden gedeponeerd 911 dat aan de regeering van den Ierscheh vrijstaat de taak wordt overgelaten ze op to sporen. Niettemin blijkt, dat van nu af iedere ge wapende actie van rebellen zonder bevel of steun van De Valera geschiedt. Men zal zich herinneren, dat hij een maand geleden vredesvoorstellen op be paalde voorwaarden heeft gedaan. De Iersche regeering nam geen nota van de proclamatie en deze werd gevolgd door de tegenwoordige, die, naar men hoopt, te kennen geeft, dat de Valera den strijd opgeeft. Italië. De erupties van den Vesuvius. De laatste maanden werkt de Vesuvius aanhoudend. De kleine kegel in den groo- ten krater neemt in omvang toe, schrijft de „Daily Mail" en stoot voortdurend groote hoeveelheden rook uit, en soms ook wel lava. Bij tusschcnpoozen hebben er uitbai'stingen plaats, gedurende welke groote steenen hoog in de lucht worden geworpen. Door de zwavel heeft do kegel een geelachtige kleur gekregen, hetgeen met de roodachtig gekleurde asch en de zwarte lava aan den krater een eigenaar dig aspect geeft. Vooral 's nachts levert de werking van den kleinen kegel een prachtig schouwspel op, wanneer de openingen, waardoor de lava en de rook uitgestooten worden, zoo rood zijn als een gloeiende haard. Het uit werpen van de blokken lava en keien, welke eveneens gloeiend rood zijn, kan al leen worden vergeleken bij een schitterend vuurwerk. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een nieuwe proclamatie van De Valera. Een aardbeving in Perzië eischtp hon derden slachtoffers. BINNENLAND. Een nieuwe Nederlandsche Bissclv^v Bolsjewiki aan de Nederlandsche grens. In de vergadering van dc A. R. K. A. deelt de voorzitter mede, dat het gevaar voor herclassificaiie waarschijnlijk is ge weken. De voorziiicr van dc Eerste Kamer hoeft zijn functie weer aanvaard. In de Tweede Kamer is de wijziging der Pensioenwet aan de orde. Versenigde Staten. Ford en ni Presidentschap. De „Times"-correspondent te New-York meldt aan zijn blad: „Henry Ford's 'campagne voor het pre sidentschap der Vereenigde Staten, welkf overal een zekere bezorgdheid en angst bi» de gevestigde politieke par tij een heeft ge wekt, is thans lot het formidabele aange legenheid uitgegroeid, daar Hearst in een rede to New-Orleans beloofd heeit Ford's candidatuur te ondérsleunen, mits hij deze wil aanvaarden op een onafhankelijk program. Ford's verkiezingsagenten zijn voornemens deze gedachte door te voeren. Do bezorgdheid voor den xandidaat van Ford, vervolgt de correspondent, oeit vooral voort uit zijn economische theo rieën. In zijn weinige publicaties lieoft de automobiel-koning, inzake de credietver- leoningen stellingen/ yerd idmd, wa irv 1 elke -cplle'Tc-student weet dat zij va tech zijn, maar voor den „man in the street" i3 Ford de held als self-made man zonder be smetting van Wall-street. Hij is dc eonigo zeer rijke man sinds Washington, wiens rijkdom hem niet automatisch van het presidentschap heeft uitgesloten. Perzië. Vele dorpen verwoest door een aardbeving. Honderden slachtoffers. Volgens een bericht uit Teheran (Perzië) zijn bij de jongstleden plaats gehad heb bende aardbeving in de streek van Terbet- Heyderié, het handelscentrum in de huurt van Meshed, honderden personen gedood. Vele dorpen werdv ->iv«vr«n v-v\vo-;st. BBaBEHLAIfiP Het Bureau der R. K. Vakorganisatie. Te Utrecht heeft gisteren de 13de jaar vergadering plaats gehad van het bureau der R. K. Vakorganisatie waarin o. m. de houding der R. K. werkgevers werd becrJ- tiseerd. Pastoor J. G. van Schaik, adviseur van het bureau hield een inleiding over „Een sociale Kamer?" Wij komen hierop nader terug. De Nieuwe Zomerdienstregeling. De zomerdienstregeling der Nederlond- sche Spoorwegen, die 1 Juni ingaat, js thans verschenen. Zij brengt, wat de verbindingen van de hoofdstad met andere deelen des lands be treft, weinig veranderingen. Het aantal treinen is vrij wel gelijk ge bleven. Ook in de rijtijden komt zoo goed als geen wijziging. Naast een enkelen trein, die dezen zo mer zijn traject enkele minuten vlugger af legt dan in het afgeloopen winterhalfjaar* staat een andere, die er in het komend® seizoen een paar minuten voor neemt. Het aantal teekens in de kolommen van het spoorboekje is met één vermeerderde dat voor de treinen waarin de plaatskaaT- tcn voor buurtverkeer geldig zijn. In de buitenlandsche verbindingen zijn nog eenige veranderingen te wachten. De, officieel© reisgids is afgedrukt op een tijdstip toen bet den spoorweg-autoriteitefl nog niet bekend was dat Frankrijk den ze- me r tijd zon invoeren. De vertrekuren voor de Fransche treinen zullen dan ook wijziging moeten ondergaan Vermoedelijk zullen die treinen een uur vroeger vertrekken dan in bet nieuw® spoorboekje staat aangegeven. Op de aanvullingsbladen, die aan de sta tions zullen worden aangeplakt, zullen d® uren van vertrek meer nauwkeurig worden aangegeven. De 48-prige werkweek te Amsterdam. In de gisterenavond gebonden vergade ring van de afdeeling Amsterdam van deri R. K. Bond van Overheidspersoneel Sint. Paulus is bet resultaat van de onderhan delingen in bet georganiseerd overleg (in voering van de 48-urige werkweek) meteen belangrijke meerderheid tegen bet advies

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1