Leifelg Courant'' fweede BSad (TQ *9. ENCYCLIEKMEETING TE WASSENAAR. ]g^ Een mooi geslaagd feest, hel De jaarlijfcsclie herdenking door den ïing iüg Leiden en Omstreken van den Ned. Volksbond van de uitvaardiging der ka- cycliek „Rerum Novarum", gisteren te issenaar gehouden, is wederom een ie manifestatie geworden. Iukkig was het weder bijzonder goed noemen na den forschen regen in den tol r?en, die het feest dreigde te doen mis- in iken. En mogen er al teruggehouden a, bevreesd voor nog meer regen, do iznst was, mede gezien de moeilijke uit. i naar Wassenaar, hoogst bevredigend noemen. Van tal van plaatsen, onder het ort van Leiden behoorend, waren ka-IJrijke moctinggangers opgegaan naar mooi gelegen Wassenaar. Per fiets, en boot kwamen herhaaldelijk Rieu- groepjes menschen en toen te 2 uur het Lof in de parochiekerk aanving, was kerk nagenoc" geheel gevuld met he rtellenden, terwijl talrijke vaandels pu-lies de fiere kerkzuilen prijkten, bij. Onder het Lof hield de WclEerw. Heer ter G. J. v. d. Burg, kapelaan der paro- een korte toespraak tot de talrijke av.ozigen, waarin hij hen op de aller- ad> :sle plaats een hartelijk welkom toeriep, idat men daar was gekomen, om, zoo- liet Roomschen past, ook deze mani- tio op Roomsche wijze le beginnen, oral echter heette spr. allen welkom in Ige. issenaar, omdat het daar is geweest, (volgens de legende, St. Willibrord voet land zette, om het hekeeringswerk van slerland te beginnen. Spr. uitte den vu- wensch, dat allen in zich zouden op men dien vurigen geloofsijver, waarvan -24, patroon St. Willibrord was doordron- opdat. van al hun werk die kracht zou rij. 'gaan als tot het hereiken van het doel erij odig was. -23. Na baandag 28 ü/iei 1923 Do optocht, liet Lof stelden allen zich in den >n" <L als volgt op: Muziekkorps „Perosi" de afd. Leiden, afd. Wassenaar met vaandel en van St. Deus Dedit, Sas- ilieim met afd-vaandel en dat van den ri- emïst-, land- en tuinarbeidersbond St. luciscus, ZoeterwoudeLeiderdorp met vaandel, Voorschoten met afd.-vaan- nuiziekkorps „St Cecilia" van Voor de afd. Voorhout met vaandel en van „St Urbanus", de afd. Warmond vaandel, I.isse met vaandel en dat ..St. Isidorus", „St Ignatius van sola", „St. Joseph" eu „Nut en Genoe- Noordwijk met afd.-vaandel, Noord- ;orhout met afd.-vaandel en harmonie, tea slotte de afd. Leiden mot bonds- mdel en de vaandels 'Her volgende on- .fdeelingen: Bakkersgezellen, St. Hu- lit, Overheidspersoneel St. Paulus, afisclio Bond, Transportarbeidersbond Bonifacius, R. K. Prop.-Club St. irus, Melaalbewerkersbond St. Eloy, jirieksarbcidersbond St. Willibrordus en Houtbewerkers, Meubelmakers en Be- ngors St. Anfconius. Ook van andore on tdooiingen waren nog vertegenwoordi- zonder dat het vaandel aanwezig was. den stoot merkten we o.m. nog op WclEerw. Rector Möller en den* heer Mooijman, uit Den Haag, de sprekers bet meetingterrein, de WelEerw. Hee- Pater v. cl. Donk en kapelaan Beune den lieer Silvius, voorzitter van den "t R.-K. Volksbond. N'adat de stoet een rondgang door het had gemaakt langs Kerkstraat, Lang- 0at, Schoolstraat, Rozensteinstraat, irweg, Langstraat, Molenweg en Kerk rat terug, verzamelden allen zich op meeting-terrein achter het Patronaats- Op hot meetingterrein. He bijeenkomst werd geopend door den wzitter der Wassenaarsche afdeeling, heer Vogels, die, na den Chr. groet hebben uitgesproken, allen hartelijk Ikom heette en den wensch uitsprak, dat deze manifestatie, de heerlijke uiting van het Roomsch bondsleven, er toe zou bij dragen, dat de velen, die zich nog afzijdig hielden, zich zouden scharen .rond het vaandel, indachtig de woorden van Paus Leo XIII: „Mannen, vereenigt U." Re d e rector J. B. Möller. Na het zingen van het bondslied, ver kreeg de WelEerw. Heer Rector Möller het woord. De wereld overziende, geworden een slagveld van ellende en dood, dan dringt zich, zegt de Eerw. spr., telkens de vraag naar voren, of wij niet boeten voor de wraakroepende zonden van onze vaderen en van ons. De Avraakroepende zonden, ingrijpend in het scheppingswerk Gods, roepen op bijzondere wijze naar den hemel om wraak. Zij zijn vrijwilligen doodslag, on matige onkuischheid, verdrukking van we duwen en weezen en het onthouden van het rechtvaardig loon aan den arbeider. Daaraan, zegt spr., heeft de 19de eeuw zich schuldig gemaakt en op zichtbare wij ze komt God tusscheribeide om den mensch terug te voeren tot de redelijkheid. God laat zien, dat de mensch niet straffeloos mag ingrijpen in de ordening Gods en dat hij zich moet onderwerpen aan de zede lijke orde, door Hem gesteld. Spr. wijst dan op de ellende en den dood, die de wcreldkrijg vijf jange jaren bracht in de gezinuen; hij memoreert, hoe tal van menschen ingrijpen in de ordening Gods door zoovele jonge levens in hun kiem te verstikken, en hoe het Christelijke huwelijk ontheiligd wordt. Daarom straft God den mensch en er moet uit verstaan worden, dat men eerbied moet hebben voor het leven van den kleinste, eerbied voor het leven van den onschul digste onder ons. Uitvoerig weidt spr. dan uit over de vorige eeuwscho toestanden, waarin de opeenhooping van rijkdommen door enke len plaats had, waardoor het gebrek hij de menigte steeg, hoe hebzucht, winstbe jag en wraakzucht aan zoovelen het sla venjuk oplegden, als gevolg waarvan Paus Leo XIII riep, om spoedige en afdoende hulp te verleenen aan de menschen van de mindere klassen. Spreekt hier niet, vervolgt de Eerw. redenaar, uit dit woord des Pausen een luide en droeve veroordeeling van de Avraakroepende zonde, waardoor weduwen en weezen werden onderdrukt en den ar beider het rechtvaardig loon werd ont houden? Aan de hand van de leer van Christus en zijn Kerk gaat spr. verder na, hoe door liefde en eensgezindheid alleen do men schen" weer tot elkaar kunnen Avorden ge bracht. Daartoe is echter noodig, dat de mentaliteit der menschen zich opAverke uit al de bestaande heidensché begrippen en dat zij zich gaan laven aan de zuivere bron van waarheid, aan de leer van het Evangelie. Spr. wekt allen dan op, om gesterkt door het bovennatuurlijk licht des geloofs aan anderen het voorbeeld te geven van ware liefde. Tenslotte vraagt hij aller geestdrift, op dat het licht des geloofs Aveer schijne in huisgezin en maatschappij, terugvoerend tot de Katholieke democratie, volgens de uitspraak van Paus Leo XHI. Hartelijk applaus volgde op deze Avarm ges-proken Avoorden. Rede W. Mooijman. Na het zingen van „Roomsche Blijd schap" Avas het Avoord aan den heer Mooijman, die allereerst Avees op de groote beteekenis van de jaarlijksche herdenking der Encycliek, omdat er zoovelen zijn tegenwoordig, die vergeten waarom do En cycliek geschreven moest worden. Er is sedert die 32 jaren, toen er zoo- Areel tekortkomingen waren op zedelijk en moreel gebied, veel veranderd, doch men denkt maar al te gemakkelijk, dat het blij ven zal, zooals het thans geworden is. Wij zijn niet zoo dom, zegt spr., om to zeggen, dat alle verbeteringen zijn ge komen door het optreden A'an het katho liek vereonigingsleven, doch wel mag Avor- den verklaard, dat door onzen onvergete- lijken mgr. Bottemanne een sociaal pro gram in de statuten van den Volkshond werd neergeschreven, waaraan na het ver schijnen van de Encycliek niets behoefde veranderd te worden. Men is dadelijk opgekomen legen te lage loonen, togen kinder- en vrouwen arbeid in fabrieken. Zulks geschiedde, om dat Paus Leo XIII vrijheid had gegeven om medezeggenschap op te vorderen in de bepaling der arbeidsvoorwaarden en be scherming van den arbeidersstand door middel van de sociale wetgeving. Hier wijst spr. vervolgens uitvoerig op wat door de pioniers, leeken zoowel als priesters, is verricht geworden. Vroeger was de opAroeding van het kind alleen toevertrouwd aan de vrouw. De Katholieke arbeidersbeAveging stond voor aan in de drankbestrijding en zij zorgde, dat de huisvader in plaats van ellende en jammer, een goed weekgeld thuis bracht. Daarom moeten ook do vrouwen bedenken, wat zij aan de arbeidersbeweging te dan ken hebben en de contributie niet be schouwen als weggeworpen geld. Spr. Avaarschuwt dan ook de vrouwen, om te helpen den toestand van vroeger niet le doen terugkeeren. Hierna wijst spr. op den taak van den man in het openbare leA'en, Avaar hij toont Katholiek te zijn, daartoe gedrongen door de Katholieke arbeidersbeweging. Hij gaat naar de retraite, hij is lid van de Congregatie, hij trekt op om deel te nemen, aan den Stillen Omgang. Er is ge komen een sociale Avetgoving, die den ar beider verzekert tegen ongevallen en ziekte, tegen werkloosheid en invaliditeit. Daarop moeten de vrouwen letten en zij moeten haar echfgenooten en kinderen op wekken trouwe organisatieleden te zijn, opdat zij niet den droeven toestand hun ner vaderen weer zouden moeten beleven. Spr. wekt dan op, om schouder aan schouder te staan in eendrachtige liefde en solidariteit, om te hereiken de regeling der rechtspositie A'an den arbeider in in nige samenleving met de H. Kerk, om eenmaal de heerlijkheid des Hemels bin nen te gaan. Nadat het langdurige applaus, dat op deze mooi rede volgde, was bedaard, klonk bet machtig en majestueus over de velden ,Aan U, o Koning der Eeuwen, aan U blijft de zegekroon. Slotwoord. Het slotwoord werd gesproken door den hondsA'oorzitter, den heer Silvius. Deze zette nog eens in korte trekken uiteen, de diepe beteekenis, die er lag in de onderAverpen, door de beide redenaars besproken. Vervolgens wekte spr. op, om te bidden en te werken als het echt-Roomschen be taamt; dat is de eenige medicijn A'oor de Katholieke organisatie en hij spoorde ten slotte aan om te leven volgens de Katho lieke beginselen, dan zullen welvaart en ge luk terugkeeren. Dan zullen er ook nog meer opstaan, om die beginselen te ver kondigen en naar buiten uit te dragen. Hiermede Avas de mooie Roomsche ar beidersmanifestatie ten einde. Rest ons nog een Avoord A'an hulde voor de goede regeling door de afd. Wassenaar in elkaar gezet. Daardoor liep alles zoo vlot -mogelijk van slapel, zeer zeker ten genoege van de talrijke deelnemers. BINNENLAKID Opleiding Verlofskader. Verplichte opleiding tot officier en onderofficier Bij ministerieele beschikking van 2 Maart 1923 is een commissie ingesteld om den minister van Oorlog van advies te dienen omtrent de opleiding tot en verdere vorming A'an reserve-officier en reserve-^ onderofficier. Deze commissie is in hoofd zaak met haar Averk gereed. In overleg met den minister van Oorlog heeft de com missie het Avenschelijk geacht om thans reeds de grondgedachte, waarvan zij bij de uitAverking van haar opdracht meende te moeten uitgaan, publiek te maken. Hier toe heeft zij dezer dagen onder leiding van haar voorzitter generaal-majoor jhr. E. J. M. Wittert, commandant van de 2de divisie, een bespreking gehouden met ver tegenwoordigers van de pers, waarbij de volgende mededeoling werden-verstrekt. De commissie is van het beginsel uitge gaan, dat degene, die meer dan lager on derwijs genoten hebben, verplicht zijn den slaat in hooger rang te dienen dan in dien van gewoon soldaat. Dat hekleeden van een hoogeren rang brengt wegens op leiding en verdere vorming voor den be trokken militair meerdere offers mede van langer dienstverhand enz., maar deze of- fer§ zal hij zich hebben te getroosten als compensatie voor hetgeen de gemeenschap voor hem ten koste heeft gelegd voor het meerder onderwijs, dat hij in de burger maatschappij heeft genoten. Aldus onge veer de theorie, waarvan de commissie bij de ontAvikkeling van haar stelsel is uitge gaan. Zooals men weet, kent de militiewet ge wone en buitengewone dienstplichtigen. De gewone dienstplichtige is hij, die in vredestijd wordt ingelijfd en tot militair opgeleid; de buitengewone dienstplichtige is in vredestijd vrij van dienstplicht, al leen in tijd van oorlog kan hij Avorden op geroepen. Aan de gewone dienstplichtigen nu, die een zekeren graad van algemeene ontwik keling hebben (bijv. gelijkstaande met die, benoodigd Aroor het eindexamen H.B.S. 5- jarige cursus) wil do commissie den plicht zien opgelegd hun militairen dienst plicht als officier to A'erA'ullen; zij, wier ontwikkeling ongeveer overeenkomt met die, benoodigd voor het eindexamen H.B. S. 3-jarigen cursus, zouden verplicht moe ten Avorden, dit als onderofficier te doen, in tegenstelling tot de massa, die soldaat blijft. De commissie acht echter de lasten, die thans aan den dienstplichtigen ver lofsofficier kunnen worden opgelegd, na melijk een verblijf onder de Avapenen A'an gemiddeld drie weken per jaar, gedu« rende dertig jaren voor vermindering vatbaar in overeenstemming met de prac- tijk, die voor alle verlofs-officieren ge volgd wordt. Volgens de tegenwoordige militiewet heeft de officier dus 600 dagen herha lingsoefeningen; de onder-officier slechts 54 dagen en de soldaat 40 dagen. Niet alleen echter is het A'erschil tus- schen officieren en niet-officieren hijzon der groot, doch de onbillijkheid klemt in nog meerdere mate in verhouding tot dc categorie Aran buitengewone dienstplich tigen, welke onder normale omstandighe den vrij is van allen oefenplicht. Om die reden ware dan ook in overwe ging te nemen voor laatstgenoemde cate gorie eene weerbelasting in le voeren, meent de commissie. De commissie wenscht do lasten voor de officieren terug te brnegen tot iets meer dan de helft, n.l. ongeveer drie we ken om het andere jaar. Dat de minister reeds plannen hoeft om in deze richting werkzaam te zijn, blijkt Avel uit het medegedeelde in de Memorie van Toelichting A'an het ontwerp Pen sioenwet voor het reservepersoneel der landmacht dezer dagen ingediend, waar uit blijkt dat het in het voornemen ligt een wijziging A'an «de Dienstplichtwet te bevor deren, waardoor de duur van den dienst plicht A-oor hen die als dienstplichtige na aanstelling tot officier overgaan naar het reservepersoneel wordt verminderd. De commissie meent voorts, dat boven dien ware te overwegen door eenige toe lage en vooruitzicht op pensioen voor de genen, die worden toegelaten vrijwillig door te dienen, na het eindigen van den dienstplicht compensaties te geven. Naast het hier ontwikkelde beginsel van dwang met compensatie acht de com missie het geAvenscht een tweede grondge dachte naar voren te brengen en wel deze: om met alle mogelijke middelen het vóór de loting sluiten eener vrijAvillige A'erbin- tenis tot reserve-officier te bevorderen. In dat geval zou een korter dienstverband, en als gevolg daarvan een geringer aan tal herhalingsoefeningen dan voor de dienstplichtigen wordt voorgeschreven, in uitzicht gesteld kunnen Avorden. Verder merkt de commissie nog het volgende op: Naast den genoemden herhalingsplicht van pl.m. 3 weken om het andere jaar, moet in de jaren, waarin geen troepen- dienst wordt verricht, Avorden deelgeno men aan theoretische winterhijeenkom- sten, eventueel te A-orvangen door een 6- daagsch verblijf onder de Avapenen. Bovendien wordt nog eenige meerdere dienst onder de wapenen gevraagd van hen, die nog geen 4 jaar officier zijn, t.w. totaal eene 3-weeksche opkomst ieder jaar, terAvijl A-oor hen, die voor bevorde- ring tot den hoofdofficiers- en kapiteins rang in aanmerking komen, een aanvul- lingscursus van 3 Aveken Avordt gedacht. FËUII.LETOM :en Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) bij zult aan mijn kleeren zien, dat ik Jen laatsten tijd niet veel geluk heb ad, hernam Sclimallfuss, terwijl hij ■re beAveging van zijn vriend gade- li; ik heb van mijne spaarpenningen tt'fd zoolaug het mogelijk was, later *st ik schulden maken, en zoo ik niet '«li? in do verdienste kom Geduld, het zal niet lang nteer duren bat hoop ik ook, maar Avaarvan moet bl zoolang leven? Ik moet een nieuwe hebben Die zal mevrouw Blote je geven. "Ik heb die nog niet en ik schaam mij lin dit versleten pak den post te aan- uden. Men komt niet gaarne als vage- •1 in een huis, waarin men geruimen 'denkt te blijven. En het strekt ook u lot eer, een man aan te bieden, die er als een landlooper uitziet. Ik moet dus raad schaffen, vroeg gramstorig, terwijl hij de secretaire Moot. "Er blijft niets anders over, antwoord- Schmallfuss. Zooveel zult ge wel kun- j 5 missen en een goede vriend mag men "n den steek laten. "En hoeveel moet je hebben? j"Met honderd gillen zal ik wel gc- zijn. Ik koop in een kleedingraaga- cen cosluum en betaal hetgeen ik ?h"g bendan kan ik A7eer iedereen tonder de oogen zien. had voor de secretaire plaats ge nomen en schielijk eenige woorden ge- schreA-en; hij vestigde nu den blik op het bleeke gezicht van Schmallfuss. Je ziet er uit, als had het zwaard van den honger je lange jaren boven het hoofd gezweefd, zeide hij; drink eens een behoorlijk glas wijn, opdat je weder een kleur krijgt. Ik zou het Avel willen, als ik het maar had. Bij enzen graaf hebben wij menige flesch den hals gebroken. Kom je weder met oude herinnerin gen? Denk aan mijne voorwaarde. Nu, nu, wanneer wij onder vier oogen zijn, is het immers zoo erg niet. Ook in dit geval wil ik er niets meer van hooren. Kan je schrijven? Zeer mooi juist niet, maar ik kan het En op je stilzwijgenheid kan ik mij A-ast verlaten? Indien, gij mij hulp verleent.Ja. Born nam uit zijne portefeuille eenige bankbiljetten en legde ze op tafel. Daar is het geld, zeide hij, geef het niet lichtzinnig uit; want meer zult gCA-an mij niet ontvangen, zoolang ik mijn doel niet bereikt heb. En schrijf nu dezo rege len af, zoo goed of zoo slecht ge het kunt. Schmallfuss vouAvde de bankbiljetten te zamen en stak ze in den zak; daarna las hij langzaam en mot zichtbare verbazing het geschrevene. "Wat moet dit heleekcnep? vroeg bij. Aan wien is de brief gericht? Vraag niet lang maar schrijf, ant woordde Born. Het volo weten veroor zaakt hoofdpijn, en ik ben niet van plan meer le vertellen dan ik noodig e.r ht. Neem nu maar niet aanstonds zoo'n hoogen toon aan, meesmuilde Schmallfuss, terwijl hij de pen opnam. Wanneer ik be hulpzaam moet zijn, behoor ik immers A-an alles onderricht te wezen. Born gaf geen antwoord. Hij legde de handen op den rug en doorliep de kamer met langzame schreden. Eerst toen Schmallfuss met don arbeid gereed was, bleef hij staan. Het is goed zeide hij, je kunt gaan. Ik zal heden mevrouw Blote niet meer be zoeken; je moet geduld hebben; morgen avond kan ik je wellicht met eene aange name tijding verblijden. Schmallfuss stond op en nam zijn pet; de uitdrukking van zijn gelaat gaf dui delijk te kennen, dat hij innerlijk zeer vergenoegd en tevreden was. Hij Avildc zijn voormaligen makker de hand reiken, maar Bom nam er ook nu geen nota A-an, opende de deur en drong hem naar buiten Hij had de deur nog niet gesloten, toen von Bremen de trap opkwam. Schie lijk wilde hij zich verAvijderen, doch von Bremen bemerkte hem reeds, en hij zag ook, dat de edelman den koetsier met een zeer scherpen, doordringenden blik opnam Gij woont dus hier? zeide von Bre men, nadat hij was binnengekomen, op schertsenden toon; gij zult wel spoedig een meer smaakA-olle woning betrekken. Hoe onaangenaam hem ook het bezoek juist in dit oogenblik Avas, Born moest toch een vroolijk uiterlijk vcrloonen; hij bood zijn gast een plaats op de sofa aan en \-roeg of hij hem een sigaar of een glas wijn mocht aanbieden Ik dank u voor heide, antwoordde A-en Bremen, terwijl hij met een zakdoek over zijn voorhoofd Avroef, mcmr zoo gij de goedheid wilde hebben, het venster een Aveinig te openen, zoudt u mij bijzonder A'erplichten. Do man die zooeven hier was heeft een onaangename lucht achter ge laten. Hebt gij hem gezien? vroeg Born, terwijl hij zich haastte aan den wensch gevolg te geven. Een aangenaam bezoek was het niet voor mij; hij zocht een be trekking en mevrouw Blote «ookt een koet sier; ik zou hem dus behulpzaam zijn. En uw bescherming zal hem die post verschaffen. Meent ge? Zoo zeker is het niet. Wat de heele stad weet, zult gij ook wel Aveten, zeide A-on Bremen. Gij zijt im mers alles bij dc dame; men meent zelfs dat gij reeds heimelijk met haar verloofd zijt. Indien baron von Felsen maar geen streep door de rekening haalt. Baron von Felsen? riep Born, en zijn. wenkbrauwen trokken zich dreigend bij een. Maar het is waar, gij wildet mij iets naders omtrent hem iucdedeelen. Weet gij thans, wat hij naar hier over mij geschre ven heeft? Ik heb, zooals ik u beloofde, gister avond getracht poolshoogte te nemen, ant woordde hij, maar iets bepaald kon ik niet vernemen; het schijnt mij, als Avilde men mij niet alles mededeelen. - Daaruit kunt gij afleiden, dat de ba ron niet oprecht met u heeft omgegaan. De blik van Born hing met koortsige verAvachting aan de lippen des barons, en de gloed op zijn aangezicht gaf den toorn die hem beheerschte, duidelijk te kennen Hebt gij dan in het geheel niets ver nomen, vroeg hij. Toch wel. Baron von Felsen hce£t ge Hot wil der commissie voorkomen, dat bij ernstige en stelselmatige oefening dezo vermindering van lasten kan Avoniex; aan vaard zonder dat dc niütairo bruikbaar heid der .verlofsofficieren daaronder be hoeft te lijden."' Voor wat de onderofficieren betreft meent de commissie, dat voor hen met 2 herhalingsoefeningen in hun gchcelo dienstverband niet kan Avorden A-olslaan, doch dat voor hen minstens 4 herhalings oefeningen gowenscht zijn. Secretaris van de commissie is kapitein P. E. Hajcnius, adres Bibliotheek van het ministerie van Oorlog te 's-Gravcnhage. Wijziging Hoogcr-OndcrwijsAvct. Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van AntAvoord betreffende het wetsontwerp tot Avijziging der Hooger-Onderwijswet. De Minister wensch t, ofschoon hij geenszins de bezwaren, verbonden aan de voorgestelde verhooging van collegegel den en andere daarmede -samenhangende begrootingen, Avil onderschatten, toch het A'corstel te handhaven, nu do toe-stand A*an 's lands financiën versterking van de mid delen dringend noodzakelijk maakt. Een sterke verplaatsing van studenten van do Rijksuniversiteiten naar de ge meentelijke Universiteit van Amsterdam is, naar 's Ministers oordeel, niet te ver wachten. Tegen jlnvoesing A'an een progressieve sch'aal heeft de Minister ernstige boden- ding. Progressieve Collegegeldheffing brengt mede een invordering op den voet A'an die bijbelastingen. In de pre et ijk zal dit tal van bezwaren medebreng-m. Het bevorderen A'an oen regeling, Avaar- bij gedeeltelijke vermindering A'an colle gegelden mogelijk is, hetzij door vorla- ging der collegegelden, ingeval mom- kin deren uit één gezin gelijktijdig studeeren, hetzij cTodr verbenen van oen alge meene bevoegd'aên curatoren om ver mindering van collegegeld toe te staan, ontmoet bij den Minister ernstige beden king. Wenschclijker komt hot hem voor. het tot nu toe gehuldigde stelsel te handhaven Ook het openen A'an de mogelijkheid van betaling van een eersten termijn met recht om de colleges te volgen, zal de in vordering van de andere termijnen in de practijk te veel bemoeilijken. Het ligt aanvankelijk niet in d» bedoe ling Aran den Minister het aantal beurzen in de naaste toekomst Avederom to ver- grooten. De datum van inwerkingtreden dezer Avet wordt nader voorgesteld on 1 4 J ai 1 i 19 2 3. Hel Amsierdamsche Gemaentcperaonccl. Do 48-uur-Averkwo°k ingevoerd In de beraadslagingen van 1 Grorg. Overleg te Amsterdam is OA'ereens; raming bereikt inzake de invoering van de 43- uur-werkweek. Met 1 Juli a.s zal die ver lengde arbeidsweek voor het gemeen leper-, soneel ingaan en gelden tot 30 April 1925 Voorwaarde is, dat do bpstaande loon- overeenkomst tot Juni 1024 an kracht blijft Het monument veer üe Groot. Op Woensdag 30 Mei a.s. zal op het R.-K. kerkhof te Buitenveldert de plech tige onthulling plaats hebben van het mo nument op het graf A-an wijlen prof. mag. dr. J. V. de Groot O.P. De onthulling zal geschieden door den. hoogecrw. pater mag. B. D. van Breda O. P., Provinciaal der Dominicaner-orde in Nederland. Te 3 uur A'angt do plechtigheid aan in de kerk te Buitenveldert, waar na gebeden en liturgische zangen, een gedachtenisre-* de zal worden uitgesproken door den zeer eerw. hooggeleerden pater prof. R. Pi Welschen O. P. Daarna heeft do onthul ling plaats op het kerkhof. Do plechtigheid is voor iedereen loe- gankelijk. Het comité van voorbereiding verwacht dat zeer vele vrienden en leer lingen van wijlen prof. De Groot zich dien middag rond zijn graf zullen vereenigen. De bevolking van Amsterdam. Het Bureau van Statistiek bericht dat de bevolking A'an Amsterdam Vrijdag de 700.000 is gepasseerd. schreven dat hij, zoo hij dit wilde, kon maken dat do schoone weduAve van den rijken bankier Blote een afkeer van u kreeg. Zoo? Denkt hij dat werkelijk? Hot staat nog te bezien wien do dame meer geloof schenkt, den baron of mij. Haar zou een juweelkistje ontstolen zijn.Is dat juist? Ja, antwoordde Born, zijn ontroe ring met geweld hedAvingende, de diefstal Avord te Luzern bedreven. En gij zoudt den dief kennen. Ik? riep Born woedend uit. Zouden zijn hersenen ook ernstig gekrenkt zijn? In het heete klimaat van Italië ware dit geen onmogelijkheid. Het is dus een leugen? Natuurlijk. Indien hetgeen gij daar beweert de waarheid Avas, zou ik dan niet reods lang den dief achter slot en grendel hebben gebracht? Zeker, gij zijt immers den vriend der bestolen dame. Welnu, reeds hieruit moet gij do overtuiging afleiden, dat hij een gemeeno leugen heeft uitgesproken. En ik vraag nogmaals: welk doel beoogt hij daarmede? Nijd, ziedaar alles. Maar hij z^f heeft er geen voordeel van; integendeel, hij moet zelfs vreezen, dat ik wraak kon nemen. Die vrees schijnt hij niet te koesleren sprak von Bremen op minachtenden toon; de wapens die gij tegen hem meent te bo« zitten moeten dus nogal niet scherp zijn. j (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3