weede BSad laterdag 28 r«1ei 6923 ff7u^au^^siistssrs^^ss^»iiiu^sxi^-'am UIT PE PEKS AAN WIE DE SCHULD? let Huisgezin schrijft: fanneer bij een bespreking van de hui- malaise en haar oorzaken, de schuld- l aan do orde komt, is men van ze- zijde zoo spoedig gereed met het iroord en even spoedig met de con- c. i 8-urige arbeidsdag, de liooge loo- de hooge belastingen, ze zijn de oor- in van de economische ontreddering het parool is dan, terug naar 't vrije rijf, de sociale wetgeving afgeschaft, loonen naar beneden, leze denkbeelden worden niet alleen iondigd in de brochures van den heer son A. Maas, maar ook door politici, ils bij do behandeling der Arbeidsge- illenwet in de Eerste Kamer bleek, eenzijdig, onjuist en onrechtvaardig dergelijk standpunt is, toont ons een port, dezer dagen verschenen, over de loitatie van een der groote Rolterdam- i machinefabrieken en scheepswerven, de firma v. d. Kuy en v. d. Ree, en houding hierbij van een onzer grootste instellingen Marx en Co. en lezing van dit rapport doet ons lelijk versteld staan over de wijze, £0 rop hier in een onderneming op de it schandelijke wijze millioenen zijn peeld en een kapitaalsvernietiging !t plaats gehad, welke eenvoudig te- iver do gemeenschap misdadig is. ilen wij, om slechts één voorbeeld te oen, mededeelen, dat de hoofdboeken het jaar 19191920 in het geheel waren bijgewerkt, zoodat de winst- verliesrekening over dat jaar en de ns per einde Febr. 1920 welke in der door de directie onderteekende ipectussen werden gepubliceerd als lucten van de fantasie der vervaardi- zijn te beschouwen. Volgens het ac ts?! utantsrapport komen dan ook de ac- B en voor vele millioenen te hoog voor. m boekhouder, die deze stukken onder ES/ mtwoordelijkheid zijner directie op- 'Ito, bevoordeelde zich bovendien op echtmatige wijze ten koste der ven- Ischap. En dit alles geschiedde on- iks liet toezicht van den Raad van imissarissen en van een zoogenaam- accountant", die, naar het heette, hoeken geregeld controleerde. 1001 Iet resultaat van dit beheer was, dat sn Marx en Co.'s bank bij het faillis- 1 1 lent een vordering had van 8 millioen, van de andere schuldeischers niet te leken. directie van Marx en Go's bank ;t iutusschen een niet gering deel van schuld aan dit financieel treurspel, fdat zij, zonder zich voldoende van de Iheid der haar verstrekte gegevens op te hebben gesteld, een crediet eenige millioenen verstrekte aan een liijf, dat door de oorlogsconjunctuur Ir korten tijd begunstigd werd, maar JUI «van noch de organisatie, noch de g, noch de levensvatbaarheid den dor critiek konden doorstaan, trouwens uit de geschiedenis van -Marx Co.'s bank is wel gebleken, dat dit eurca jjet nj0t jiet eenige "lichtvaardige en 50.' «rantwoordelijke geweest is, door deze iacieele onderneming verstrekt, waar- lal van spaarders hun vermogen ver- rld hebben. h hebben hier de geschiedenis van fabriek, waarvan de ondernemers mil- ren van het nationaal vermogen heb- verbrast. lar de firma v. d. Kuy en Van de is niet de eenige, zij is er slechts een een lange lijst van ondernemingen en «schappijen, waarover eenzelfde rap- kon worden uitgebracht. Het loopt in de milliarden, het bedrag, op deze wijze aan ons nationaal ver- sn is onttrokken en waardoor het ver- ïwen der bezitters in onze banken en irdif Bij 44 jes industrie is geschokt, zoodat ze geen cre- dieten meer kunnen krijgen en waaruit voor een zeer groot deel de huidige ma laise is voortgesproten. Om al deze redenen zeggen wij, dat 't in hooge mate onrechtvaardig is, om nu de gevolgen van dit financieel en economisch wanbeheer op de allereerste plaats af te wentelen op de arbeiders en ambtenaren. En aan hen de schuld te geven van de malaise, welke nu in handel en industrie lieerscht. DE NIJMEEGSCHE KATHOLIEKEN. De Maasbode schrijft: Do Nijmeegsche kiezers hadden gisteren gelegenheid him oordeel uit te spreken over den gemeenteraad, die Nijmegen ver kocht aan de Roomsche Universiteit. De burgerij kon nu eens toonen, hoe weinig zij ingenomen was met de gestie der Katholieken in den raad, die haar zulk een hooge belasting oplegde ten gerieve van de Roomsche Universiteit, welke de burgerij heette niet te willen. Was de machtige heer A. B. Kleereko- pcr niot in eigen persoon overgekomen om dit scheeve zaakje eens recht te zetten? Welnu, de burgerij van Nijmegen heeft gisteren aan de stembus gesproken. Was haar oordeel vernietigend voor de Katholieken? Men weet,, dat in den ouden raad 16 Katholieken "zitting hadden, en dat het eerste raadsbesluit in zake de stichting van de Universiteit slechts met één stem meerderheid werd heslist. Heeft de burgerij thans gezorgd dat den Katholieken deze meerderheid werd ont nomen? Er is geen quaestie van. Integendeel, de burgerij heeft gezorgd, dat aan deze meerderheid nog een drie tal zetels worden toegevoegd. De Katholieken hebben in den nieuwen raad 19 in plaats van 16 zetels. Dat is het antwoord van Nijmegen's burgerij op de anti-Roomsche actie. A. B. K. kan daar ook tevreden mee zijn Nedsrl. arbeiders bij den Paus. Henri Hermans schrijft in de ..Volks krant" over de bedevaart der Federatie naar Rome en spreekt met warmte over het enthousiasme der pelgrims. Zijn indruk van het groote moment, dat de Taus sprak, geeft hij als volgt weer: ..De H. Vader sprak. Wie is in staat, dit precies weer te geven? Wat er in de couranten van ver meld is, kan zelfs geen zwakke weerklank Lee ten. Zijn eerste woord was een woord van warmen lof voor de katholieken van Ne derland en voor het ..groote Holland" in het algemeen. „Gij zegt: uw land is klein", zoo sprak do Paus, „maar weet wel, dat het groot is in zijne vredelievendheid, in den trouw zijner katholieken aan- de II. Kerk, groot in zijn katholieke organisaties." „In het groote Vaderhuis," zoo hoorden wij later den H. Vader nog verldaren, „zijn vele vertrekken, groote en kleine, maar een der schoonste is in mijn oog het kleine. Holland." Eerst persoonlijk aan den Federatie voorzitter en later ook ih Zijne toespra ken tot alle deelnemers, gaf de Paus ook Zijne bijzondere voldoening te kennen over onze Standsorganisaties, wier doel en wezen wij den H. Vader hadden uit eengezet. „Dit schoone vereenigingsleven, 'en het succes, hiermede bereikt, hoorden wij uit Zijn mond, is ongetwijfeld te dan ken aan uw trouw aan de beginselen, welke u door de Kerkelijke Overheid zijn onderwezen, en aan uw aller medewer king, waarvoor gij dank verdient. Moge de toekomst aan dit vereenigingsleven 't verleden nog verre overtreffen, dit is mijn Vaderlijke wensch." En toen de behartigenswaardige woor den: „Wie gehoorzaam is aan de bisschop pen, is gehoorzaam°aan den Paus, en wie gehoorzaam is aan den Paus, die is ge hoorzaam aan Jezus Christus!" Hierin ligt inderdaad het geheim van onze eenheid, van onze kracht en van ons succes, zooals namens de katholieke arbeidersbeweging aan den Paus was ver klaard: Nooit is dit zóó begrepen en ge voeld! Geen meeningsverschil kan ons ver zwakken, wanneer wij deze woorden van den H. Vader steeds indachtig zijn en daaraan trouw blijven. In verband met die laatste woorden wees de Paus ook nog op de groote een heids des geloofs, die allo katholieken, bo ven verschil van stand, tot gelijke kinde ren maakt van het ééne Vaderhuis. En Zijn afscheidswoorden waren: „Gij gaat terug naar Holland, in geest en hart ga ik met u en blijven wij één als Vader en kinderen." Deze treffende momenten blijven onver getelijk en ieder pelgrim, die er getuige van was, zal daaruit talloos nieuwe geest drift putten voor de naleving en de verde diging van onze beginselen in den kring zijner familie en in het volle openbare leven." En zoo is deze bedevaart naar Rome een winst voor het „groote Holland", voor de goede zaak, voor onze ééne katholieke arbeidsbeweging! De Tabakswet A.s. Dinsdag zullen de organisaties in de tabak- en sigaren-industrie gehoord worden door de commissie van deskundi gen, betreffende een ander systeem van banderolleeren, n.l. de banderolle om de kist te leggen. Z.E.A. Coremans. De candidaat van de Rapaille-Partij, die met September deel van den Rotterdam- schen Raad gaat uitmaken, geniet uit den aard der zaak als sensatie-object veler be langstelling. Verschillende bladen hebben den heer L. G. A. Coremans, van huis uit Katholiek en geboortig uit Ginneken, thans werkloos meubelmakersgezel, geïnter viewd. Uit wat het nieuwe raadslid zcoal ver telde, aldus de „Msbd.", valt de conclusie te trekken, dat hij eigenlijk niet goed weet wat hij wil. Althans, z'n verklaringen han gen aan elkaar als droog zand en spreken elkander tegen. Aan een blad vertelde hij, dat hij niet met kerkelijke menschen „heulde". Ja, *k heb pater Hendriks wel eens ontmoet en dominé Krop, nou, dat mag toch zeker wel, want ik verwerp den godsdienst niet; ik hen Roomsch met een vrijen blik in het leven en met een religieuzen ondergrond, 'k Behoor tot Tolstoï, aldus vertelde Co remans. Ja, ik sympathiseer erg met de Vrijzin nig-Democraten, zoo vervolgde hij. Maar ik verafschuw de communisten en de syndicalisten. Daar leven geen begin selen. daar leeft hartstocht. Ik plaats me op den bodem van de rea liteit; de veiligheid van ieder individu moet worden gewaarborgd. In Rusland bij voorbeeld is geen plaats voor het indivi du. Wie zich verzet tegen de sovjet, moet onverbiddelijk bengelen. Wij moeten ons houden aan wcdcrzijdsch hulpbetoon en daarom ben ik maar blij, dat hier de ma- rinierskazeme bestaat. De geest moet het stof heheerschen, niet het stof de geest -Vele grapjassen, -die u gestemd heb ben, verwachten van u, dat u af en toe in don Raad genoeglijke opstootjes zult maken, merkte men op. Maar dat maakte Coremans boos. Zoo'n veronderstelling!" Nee, nee, 'k zal me zeker in "den Raad zoo beschaafd gedragen als wie dan ook. 'k Ben niks minder as Mos of Kie vit. Laat commissaris Van der Pol me maar vertellen, hoe 'k me in den Raad liou'en moet, en zóó zal het gebeuren. De autoriteiten zullen van mij niet zóó veel te vertellen hebben. Verbeeld je, 'kzal me daar schunnig gedragen. Nee', dan die halve aap van een Zijn rhetoriek kwam nu 'n poosje aan een, óók eergisteren gekozen nieuweling ten goede. Maar weer wat rustiger kwam hij tot z'n maatschappelijke omstandigheden. Hem is sinds 3 April de werkloosheid- uitkeering van Maatschappelijk Hulpbe toon afgenomen, 'k Had f 18.75 in de week en nou heb ik geen cent meer. Een gezin met vijf kinderen. En als hij naar den raad gaat, hoopt hij, dat de kleermaker 't hem beloofdo nieuwe pak z^J „poffen". Eigenlijk wekt hij medelij, een derge lijk zoo uit zijn doen geraakt, wellicht in den grond niet aanlegloos mensch, zich hier. „netjes" houdend, vooral „netjes", maar die wel weet dat hij vooropgescho- HBBS FEUILLETON en Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) - Je'schijnt zeer nauwkeurige" inlich ten to hebben ingewonnen, Schmallfuss; bedenk wel, dat vele vragen met koevele leugens worden beantwoord, tet mijne positie kan niemand je de ophelderingen verschaffen; ik *ii ken haar en omtrent mijne betrek- 3 lot de rijke dame wordt ook veel on- i, waar of niet. Ik ben met de erg bevriend en heb in een onaange- zaak haar als vriend trouw ter Jiijde je zoudt dus een moeilijke taak 'wn, mij bij baar in ongenade te bren- Ik deel haar slechts feiten mede En duid ik ze aan als boosaardige ®nsels van een lasteraar, dan zal de niet jou, maar mij gelooven. Daar- alleen zult ge uw doel niet bereiken, ^allfus, en bewijzen heb je niet. Men zou ze kunnen vin- "Waar en hoe? Ik kon vroegere kameraden hierheen komen; zij zullen je weer herkennen, boordde Schmallfuss knorrig. Al heb in dien tusschentijd een baard laten ^n. herkennen moet men je toch. En *ijn wij het ook niet vergeten, hoe jo .Plotseling verlaten heb. Toen je zoo ««aps verdwenen waart, heeft de graaf *ulen nazien en toen heb ik ook aan- de ontdekking gedaan, dat het geld in de speeltafel ontbrak. Jij wist dat de graaf het geld, waarmede hij speelde, steeds in de schuiflade zijner speeltafel liet liggen; en zijne zuster deed het oven eens; jij wist ook, dat beiden den avond te voren eene som hadden gewonnen, on dat men de sloten der schuiflade zonder moeite kon openen. Dat zijn vermoedens, die ik met ver ontwaardiging terugwijs, riep Born, maar zijn gezicht was bleek geworden en voor den blik van zijn voormaligen vriend sloeg hij de oogen neer. Waarom heeft men mij niet vervolgd, indien men mij van zulke leelijkee dingen verdacht? vroeg hij. Waarom? Omdat do graaf het niet wilde. Hij haatte alles wat opzien baarde; het verlies kon hij zich getroosten en hij wilde dat liever doen, dan de wereld ge legenheid geven, zich met zijn naam bezig te houden. Wij moesten beloven te zwijgen en sedert werd er niet meer van je ge sproken. Maar dit alles kon weer ter sprake komen en al mocht mevrouw Blote ook niet ieder woord gelooven, het zal toch voldoende zijn om je aanwezigheid hier onmogelijk te maken. Daar hebben we het, spotte Born. Komt men er met de waarheid niet door, dan beproeft men het met boosaardigen laster. De menschen zijn lichtgeloovig en niets blijft men dan voor waarheid hou den. Maar voordeel zoudt gij er niet mede behalen, Schmallfuss. Verval je weder in den ouden toon? Wat heb ik van je te verwachten, wanneer ik je de een of andere goede be trekking verschaf? Zult ge ook dan nog vijandig tegen mij optreden? Neen, ik ben nooit ondankbaar ge weest. En hoe zou onze wederzij dsche ver houding dan worden? Ik vrees dat ge dan vergeten zoudt, dat ge u naar mijne beve len te schikken had. Schmallfuss schudde ontkennend het hoofd. Ik kan mij in alle omstandigheden schikken, zeide hij, ook daarin, dat een gewezen kameraad» mijn meester wordt. Wie het geluk heeft, moet het genieten; voor ieder kan het niet bloeien en wat had ik er aan, indien ik dit geluk aan een mij ner beste vrienden zou misgunnen? Is dat je oprechte meening? Ja. Dan zult ge ook inzien, dat ge voor taan op een andere wijze met mij moet omgaan. Ja zeker, zoodra wij beiden ten huizo van mevrouw Blote Van nu af, viel Born op barschen toon hem in de rede, moeten alle herinne ringen vergeten worden; slechts onder do- ze voorwaarden wil ik je mijn hijstand toezeggen. Neemt ge met deze voorwaar den geen genoegen, zie dan hoe gij er door komt; die bedreigingen, :k herhaal het, vrees ik niet. Schmallfuss zag bom doordringend aan; de vastberadenheid in Bora's trekken liet hem zien, dat het raadzaam was, hem niet nog meer t9 sarren en zich in de voorwaarden te schikken. Goed, ik neem het aan, zeide hij. Dan wil ik zien, wat ik voor je doen kan. Wanneer men zegt dat ik reeds met mevrouw Blote verloofd ben, dan is dat wel wat te veel beweerd; zoo spoedig gaat ven is door gijntjcslicvende lui om een lolletje. Ofschoon zij begrijpen, dal daar in den raad toch niets van komen zal. De stadshuissleer temt menschen als Coremans wel. Want zij hebben nog de eerzucht van niet tot Jan-Rap-en-zijn-maat te willen behooren, als ze in „net" gezelschap zijn, aldus gaf één der interviewers z'n indruk weer. Gistermorgen is Coremans opgebracht. Hij veroorzaakte op den Coolsingel een oploop, toen hij daar met een hord rond liep, waarop eenige opschriften, als: „Waakt tegen laster" en „Togen troon en altaar". De politio heeft hem een tijdje op den post in het raadhuis gehouden en hem toen zonder bord laten gaan. STflPSWIEUWS HET NIEUWE ACADEMISCH ZIEKENHUIS. „Het Vaderland" geeft de volgende be schouwing over bet mooie(') Leidsche Ziekenhuis. Wie te Leiden wat daar heet het nieu we academisch ziekenhuis bezoekt, weet eerst niet of hij huilen dan wel lachen moet, maar gedachtig aan den staat on zer schatkist, kan hij de waterlanders, ja zelfs bittere waterlanders niet binnenhou den. 't Is een toppunt van geldvermorsing, een toppunt van architectonische onmacht, een toppunt van dure dwaasheid. Neen, de lezer gelooft het niet en nooit kan hem een Thomas-stemming beter ver geven worden dan hier. In den jare 1912 maakte de heer Vrij man, de Rijksbouwkundige voor. de ge bouwen vanonderwijs, die, meenen we, ook het gebouwenmonstrum te Delft neer zet, een groot ontwerp voor een academisch ziekenhuis met kostenberekening. Er zou komen een ziekenhuis met leslokalen, la boratorium enz. enz. voor f 5.081.574. Had men nu de zaak maar aanbesteed, doch nee, het Rijk wou eens extra zuinig uit zijn voor den belastingbetaler en be sloot in eigen beheer te bouwen. Resultaat: er staat te Leiden voor een fS.00O.000 boven den grond, maar voor de affaire af en bruikbaar is, zal er nog zeker oen f 7.000.000 bijkomen. Is het te verwonderen, dat de Bezuini- gingscommissie in wanhoop: Stop'^ in vredesnaam, stop' heeft uitgekreten- Wat staat er nu overeind? Wie het bouwterrein van ruim 10 H.A. betreedt, begrijpt het eerste half uur eigenlijk niet waar hij gekomen is: bii een gepleisterde ruimte? op een slagveld? iets opgegra- vens en bijgewerkt als Pompeji? een door aardbeving geteisterd en van bewoners verlaten streek Doodsche stilte ligt over het" haveloos, schots on scheef door elkaar staand gebouwen-comnlcx. De meeste zijn nog niet eens glas dicht; planken zitten hier en daar voor de ingangpn_ gespijkerd. Het gras schiet welig en woest op tus- sclicn de gebouwen en sprieten er schraal uit de straten, welke langs de gebouwen zijn gelegd. Regen en wind hebben vrij siiel om de verrotting en tering te brengen over hetgeen wij met de 8.000.000 hebben gewrocht. Eenzaam en zielig zucht hier en daar een motornompje om de gebouwen het water uit de ontzaglijke kelders te houden. Overigens prijken de gebouwen wat het inwendige betreft, gelukkig nog in absolute maagdelijkheid. Er is nog geen verfje op de kozijnen, geen stukje plafond aan do zoldering, en geen pleistertje aan de muren. Overal ontbreken nog de deu ren. Heusch, men denkt door ruïnen te loopen. Bij nadere beschouwing groeit echter nog de wanhoop. Aan deze bou werij ontbreekt elke centrale en elke eco nomische gedachte. De gekste dingen zijn hier uitgehaald. Men wilde bouwen voor 600 patiënten en men heeft maar aan een zusterhuis voor 150 verpleegsters ge dacht. Men bouwde een wasscherij, waar heen heel Leiden wel zijn wasch zou kun nen brengen, maar de ontsmettingsruim te bestaat uit een paar pietluttige zaaltjes. Maar ruim is het machinehuis en reeds jaren liggen de reusachtige ketels er in, zoodat men een extra-mannetje heeft moe ten aanstellen, om de dingen roestvrij te houden. De keuken is centraal gedacht, mnar zij liet aan aen uithoek en-er zullen dat niet, en ik heb nog meidgen hinder paal uit den weg te ruimen, alvorens ik tot mijn doel geraken kan. Ik zeg je dit opdat je onderricht zijt en niet aanstonds w.eder dreigt, wanneer ik mijne belofte niet heden of morgen vervullen kan. En gelukt het mij, je in het huis te brengen, dan verlang ik niet slechts den noodigen eerbied, maar ook dankbaarheid en trouw ik hoop, dat je mij zult begrijpen. In allen deele, zeide Schmallfuss. Ik moet u dus van heden af' als mijn heer en meester beschouwen? Nu, indien het dan niet anders kan in 's hemels naam, en wanneer gij mij van den zegen, waarme de de fortuin u schijnt te willen overla den, nu cn dan een klein gedeelte wilt la ten deelachtig worden, dan zult gij geen getrouwer dienaar kunnen vinden. Daarop meen ik dan ook te mogen bouwen. Als een rots. Ondankbaarheid is nim mer mijn vak geweest; een dienst ver geet ik niet, en voor mijne vrienden ga ik door het vuur. En zoo go een goed woord voor mij wilt doen, zal mevrouw Blote mij zonder twijfel in haar dienst nemen. Verlaat je daar'niet al te zeer op, antwoordde Born, die nu tegenover zijn voormaligen kameraad zat, op gedempten toon, ik heb vele vijanden; zij benijden mij de gunst der rijke dame en laten niets onbeproefd mij te belasteren. En dit is zooveel le erger voor mij, omdat die menschen oude VTÏenden der dame zijn, on velen van hen zichzelven rriSt dc hoop gevleid hadden, haar man te worden. Daarbij komt nog, dat er eene volwassen dochter in huis is, die natuur lijk iedereen wantrouwt, van wie zij moet motorwagens met bijzondere warmtebe- waring-installaties nooóig zijn, om de ki lometerlange distributie-bochten n*ar de gebouwen te ondernemen. Naast deze minder geslaagde ccn.rali- seering staat overal een mot Alle oscono- mie spottende •decentralisatie. Elke afdcc- ling heeft haar eigen assistcnt*nkam»r8 («n welke!) sommigo afdeelingtn nog met aparte eetzaal, recreatiezaal enz. enz., 1 is heusch of 't niet óp kan. Zoo zijn er ook maar eventjes drie di*r»nstallen (go- bouwen op zichzelf). Natuurlijk, elko af- deeling, die dieren gebruikt, moet haar eigen stal hebbenZoo krijgt ook elke af- deeling naast do centrale bibliotheek een eigen bibliotheek (kleine repetities van de Delftsche bibliotheek-bedoeling), eigen fo tografie-installatie met den aankleve van dien. De collegezalen hebben 't schitte rendst vallicht, maar daarentegen heeft men b.v. in de chirurgische afdecling een operatiekamer met enkel zijlicht gemaakt Er zijn meer verrassingen. Zoo ligt b.v. 1 we gelooven in de gynaecologische afdce- ling, maar het kan ook ergens anders zijn de operatiekamer op een afstand van 60 en meer meter van de ziekenzaal. Over ontzaggelijk breedo gangen moeten do pa tiënten worden vervoerd. Schrikbarend zijn de ruimten en de gangen, portalen enz., welke de architect ter verwarming heeft aangeboden. 't Kan dan ook niet verwonderen, dat, toen men eenige jaren geleden een direc teur voor het ziekenhuis benoemde mer begrijpe goed, 'het embryon-koloszieken- huis heeft al vier jaren lang een direc teur, die in een heel mooie villa naast hef bouwterrein woont (het oorspronkelijk plan had in een woning van f 20.000 op het terrein van het ziekenhuis voorzien) geen enkelen patiënt heeft, uit tijdver drijf en ter besparing van f 1200 het per soneel van het oude ziekenhuis cureert 1 deze directeur het ziekenhuis in vele op^ zichten voor onexploiteerbaar hield en dat sindsdien een titanisch duel wordt ge streden tusschen directeur en bouwmees ter, die schijnt le denken: pereat mun- dus, als ik mijn hectaren maar vol krijg. Wie weet wat er nog gebeurd zou zijn, in dien niet Bezui n i g i n"scom missie een balt had geroepen en indien niet allerlei ande re commissies zich gezet hadden om de vraag: hoe is er van al die fraaiigheden nog een bruikbaar en betaalbaar zieken huis te maken? Intusschen staat de bouwerij zoo goed als stop. Bij den ineane van het terrein' zit elkerudag in zijn hokb een no-rWer-eer berus, opdat SQ£ weinig -Ttógelf^ landsche onderdanen bhnVéThJnJB? onder het oog krijgen. On bet terrefif'wis gen we een paar mannen aan hef" r. to- geitjes tegen een serrelijst plakken en ja dat is waar ook een groepje werklie* den hield zich onledig met het afdekkeoC van het laboratorium voor prof. de Jong; Er staan namelijk op of naast het zieken-* huis-terrein nog drie laboratoria (20 hein ben feitelijk met den ziekenhuisbouw niöl te maken, behooren ook niet tot 't macht»* gebied van den directeur). Ze zijn zoê goed als klaar en, naar men ons verzeker de, komen ze dit jaar klaar. Voor prof. dn Jong, prof. Barge en prof. Tendeïoo, eït een laboratorium. Er gaan allerlei geruchten 'over hefgeetf er verder gebeuren zal. De een stelde voor, zoo spoedig pjogelijk af te maken waf er staat en door andere indeeling alle takbefi van dienst order te brengen. Men zon b.v. van de psychiatrische afdeeling tevens nog een tweede zusterhuis maken enz. Eeï ander plan is, de indeeling ongerent te laten, doch slechts een gedeelte der ge bouwen voorloopig te gebruiken en rest in reserve te houden. We .zullen over een jaartje wel hooren hoe de beslissing uitvalt, 't Is te hopen, dat men niet W lang talmt,want wind en reeen zi.in af-« Iesbehalve talmachtig als _ze ter snel ee* vraafd worden in nog niet eens glasdich- le gebouwen. Een andere misschien wel do pijn lijkste vraag drong zich voortdurend aan ons op, namoliik deze: hoe zal men in Leiden ooit deze geweldige zieken af aa gevuld krijgen? Wrnr moeten de pat>ënj ten vandaan komen? In Amsterdam, Den Haag al houden we'niet van die groot* ziekenhuizen en zijn we zoo blii. dat dr. Koch tot dusver een niouv^n. i-nnr««Mï-- een ziekenhui.«bouw v*nr- vreezen dat deze haar stiefvader kan wor den. Foei, als de moeder wil, moet de dochter zwijgen en gehoorzamen. Dat is eene spreekwijze, die hier kwalijk is aangebracht, zeide Born, maar ik zou je daarop met een ander spreek* woord kunnen antwoorden, namelijk daf vele druppels den steen uithollen. Ge weet nu Schmallfuss hoe de zakenstaan en je eigen belang gebiedt je, mij in den strijd tegen deze vijanden bij te staan. 1 Wanneer ik dat kan, zal het gcschic den, zeide Schmallfuss, zorg maar, dat ik in het huis kom. En waarop moet ik mijn aanbeveling steunen' Ik mag niet zeggen, dat ik j« reeds vroeger gekend heb. Waarom niet? viel Schmallfuss hem lachend in de rede. Kan de Silezische graaf niet uwe vriend geweest zijn? Wan neer gij dat beweert zal mevrouw er niet aan twijfelen en gij zeiven kunt ot slechts bij winnen. En gij zult het natuurlijk bevestigen? vroeg Born, in wiens oogen een straal van blijdschap glinsterde. Dat spreekt van zelf. 1 Is goeddan zullen wij dit plan tod uitvoer brengen, en het moest al hod slecht loopen wanneer jij de betrekking niet zoudt krijgen. Dat het een zeer goe* de post is, behoef ik je waarschijnlijk niet te zeggen; hij wordt nog beter won- neer ik hem* des huizes ben geworden. Born was opgestaan; hij ging lany* zaam naar zijn secretaire, voer wwlke bi| dralend bleef staan. (Wordt vatvelgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7