14e Jaargang. W0Et-:£f7£G IS r;o. 4147 Be ABONNEMENTSFRÖSBedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden Ï9 cent per week 9 2.50 per kwartaal. Jij onze Agènten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal. Franco per post 9 2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit biad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - "LEIDEN TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. H. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: GoW4>ne adverlonllën 30 cent per regei Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 2 dubbele van het tarief berekend. s Kleine adverSenlien, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dü nummer be&ftaa$ uci twee bladen. peeöa pli;b ds niet beViH leliot, Wat doet mijn stem? Nog altijd zijn er kiezers „dia meenen dat onder het tegenwoordige kiesstelsel zonder veel bezwaar stemmen verloren kunnen gaan. Vroeger kon het aan eene stem hangen. Maar thans, zoo meent men, is dat an ders en komt het op een stem meer of minder niet aan. Hoe verkeerd dat gezien is blijkt uit wal de vorige week te Lisse gebeurde, en dat van genoegzame beleekenis is om het kier te herhalen, zegt de A. R. Nieuwe Lei d s c h e G r t., waaraan wij dit voor-, beeld ontleenen. Ilier deed zich toch het merkwaardige geval voor, dat de Anti-revolutionaire partij een zetel won door één stem. Ho Christelijk Historische en Antirevo lutionaire lijsten waren verbonden, om zoodoende de meest mogelijke kans te maken voor het grootste overschot, en daarmede een zetel te krijgen. Bij de voorloopige berekeningen stond het vast, dat deze zetel dan ook toege kend zou worden aan de verbonden lijs waarbij de Christelijk Historiscben de grootste kans maakten. Op de verbonden lijsten werden uitge bracht 714 stemmen, waardoor een vier tal zetels verzekerd waren, zoodat de lijst- 'kiesdeeler werd 714:4 is 178 Yt. Christelijlc-Historischen kregen 446 stemmen; 446357 is 89 als overschot. Do Antirevolutionairen kregen 268 stemmen dus één zetel; 268178 /i is 89 als overschot. Do vierde zetel werd toegekend, aan het .grootste overschot, in dit geval de Anti revolutionairen, doordat hun overschot J,E een halve stem grooter was. Was ook slechts één stem minder uit- 'bracht op de Antirevolutionaire lijst, in zon de A. E. partij in plaats van twee zetels, slechts een zetel hebben be- Kt. Zoo kan het ook gaan in Leiden en andere plaatsen waar nog gestemd moot worden. Eén stem kan oorzaak zijn, dat een ze- lel verloren gaat of gewonnen wordt. Eén slem kan oorzaak zijn b.v., dat de renP Roomsck-Katholieke partij een zetel ver liest cn dat Communisten, Sociaal-Demo craten of wie dan ook, zich een zetel zien lat uit toegewezen. Eén stem kan beslissend zijn voor het i wil al dan niet toekennen van een Raadszetel. Op de enkele stemmen moet daarom de bef niet minder dan vroeger worden gelet. be i dei post Protesteerende Protestanten. Heden zou te Amsterdam in Salvatori oor 1 protest-bijeenkomst van Protestant 4. ten worden gehouden „tegen de verroom- iehing van Nederland"-, inzonderheid het Nijmeegsche gemeenteraadsbe sluit ter subsidieverlening aan de R.oom- Universiteit en het aangekondigde wetsvoorstel dat den priester ambtenaar den burgerlijken stand wil maken (tan zulk een wetsvoorstel is ons niets bekend. Red.) Dr. M. J. A. de Vrijer zou to bijeenkomst leiden; Ds. H. Bakker en A. G. H. v. Hoogenhuyzen zouden preken. Wij hebben van deze bijeenkomst nog Biels naders vernomen. Als er wat ge- N?(l is, de vermelding waard al is 't 'Heen maar curiositeitsbalve kunnen roze lezers er op rekenen, dat wij het I. Hi 'ton morgen zullen mededeelen. Alleen willen wij vandaag wijzen op tol merkwaardige van het feit, dat er een Protest-bijeenkomst wordt gehouden degen de verroomsching van Nederland". Dif protesteerende protestanten toch! I Zou ons niets verwonderen, als velen tonner maar weinig positiefs bezaten van to| Christelijk geloof. Anders zouden zij ("licht niet zooveel neiging gevoelen, 'oor het negatieve protesteeren. A's wij er zouden zijn, om dien pro- lieerenden protestanten waarmede to meeste weldenkende protestanten geen ^censchap willen hebben een raad geven, wij zouden zeggen; protesteert «ver tegen de loochening van Christus' •ouheid en het ongeloof in de u onge titeld bekende en ook bevriende krin- van Protestanten! BUITENLAND bezetting van liet Ruhrgebied HET DUITSCHE AANSOD. antwoord van Japan. ^It-i °t ^apanscl10 antwoordnota verklaart an<$ 'i\ lapau n'et vereenigen kan met j reparatievoorstel en spreekt het stel— verlangen uit, dat Duitschland zal .ben h; S len omvang op een redelijken basis te ver zekeren. UITBREIDING DER BEZETTING TOT SILEZIë'? Er heerscht te Berlijn een zekere onge rustheid in verband met plannen, die in Warschau heeten te bestaan, aangaande het bezetten van zekere deelen van Duitsch Opper-Silezië. Naar bot schijnt beeft bet bezoek van Foch in Warschau tengevolge gehad dat men de Ruhrbezetting ook aan de Oost zijde van Duitschland zou willen herhalen Hierdoor zou de hoeveelheid steenkool, waarover Duitschland heeft te beschikken, opnieuw worden verminderd en hoopt men de industrieelen te kunnen dwingen om toe te geven. Onnoodig te zeggen, dat in officieele kringen te Berlijn en van de Poolsche ver tegenwoordiging geenerlei bevestiging van deze geruchten is te verkrijgen. Dat men inmiddels volkomen aan de juistheid dezer geruchten gelooft, bewijst afdoende de stemming, waarin Berlijn verkeert. Chemische fabrieken bczei. De Franschen drongen met machinege weren en tanks in de Badensche Aniline- fabriek. De Frankforter Ztg. meldt naar aan leiding van de bezetting der kleurstoffa- fcriek te Hoechst, dat de Franschen Maan dagavond in de fabriek 5 auto's kwamen opeischen. De directie weigerde deze af te leveren. Dad'rop rukten de Franschen de fabrieken binnen met troepen, tanks en mijnwerpers en weigerden gisterochtend den arbeiders den toegang tot de werk plaatsen. Te Hoechst is volgens de Berliner Ztg. am Mi tag de staat van beleg afgekondigd. De Frankforter Ztg. meldt uit Herdin- gen, dat de chemische fabriek Weiier te Merald militair bezet is. De pasdwang. Tengevolge van de invoering van den pasdwang is het reizigersverkeer van bet bezette naar het onbezette gebied sterk toegenomen. Er is een geweldige toeloop van reizigers nar de treinen op de enke le nog geopende stations, teneinde nog tij dig -liet bezette gebied te verlaten. Op en kele plaatsen schijnen de Franschen aan de invoering van den pasdwang ook een soort propaganda te willen verbinden. Te Gelsonkirchen is aan hen, die op het bu reel van den plaatselijken commandant ljun identiteitsbewijs kwamen laten af stempelen, een verklaring voorgelegd, waarin zij met de maatregelen van de Fr a n^phen in bet bezette gebied genoegen verklaren te nemen. Tegelijk met de invoering van den pas dwang is ook de douanecontrole aan de grenzen van het bezette gebied verscherpt Allo reizigers moeten* thans met hun hee ls bagage den trein verlaten en alle baga ge wordt thans onderzocht, in plaats van dat men, zooals vroeger, hier en daar maar oen koffer uitpakt. Dit veroorzaakt gemiddeld 15 2 uur oponthoud. Ds conferentie te Lausanne. Vooruitgang te constateeren. Do commissie vöör economische zaken heeft een 15-tal artikelen voor het econo misch deel van het vredesverdrag aange nomen. Van het hoofdstuk; „Concessies" blijft de behandeling voorbehouden, tot de on derhandelingen te Angora een of ander resultaat hebben opgeleverd. De commissie voor economische zaken nam vervolgens met zeer weinig wijzigin gen de handelsovereenkomst aan. De duur daarvan is nog niet vastgesteld. De artikelen betreffende de bescherming van letterkundige werken en auteursrech ten werden aangenomen. Van het artikel, dat betrekking heeft op de rechten van vreemde auteurs op de vertaling hunner werken in de Turksche taal, werd de be handeling voorbehouden. België. De beambtenstaking. De Kamer heeft de socialistische inter pellatie tot den minister van oorlog ge richt over de mobilisatie der spoorweg- bataillons, en de houding der regeering tegenover de staking der spoorwegarbei ders op heden vastgesteld. Van der Velde vroeg gisteren krachtens welke wet de spoorwegbataillons zijn op geroepen. De minister van oorlog ant woordde, dat zij zijn opgeroepen door een besluit van het kabinet in zijn geheel en krachtens art. 64 van de militiewet. Van de Velde: „Om de administratieve machi ne weer op dreef te krijgen, is er goede wil noodig en ik ben overtuigd, dat meh dien niet vinden zal." (Toejuichingen'van de uiterste linkerzijde). Devéze, minister van oorlog: „Ik zal het écne even goed als het andere eischen (felle protesten links, luide toejuichingen rechts en in het een ling als een motie van wantrouwen wor den beschouwd. Ondertusschen ben ik ze ker van de trouw van liet leger". (De stem van den spreker wordt verdoofd door het gejuich van Katholieken en liberalen). Op dit oogenblik heerschte er een groo- te opschudding in de Kamer en de presi dent moest er een einde aan maken door er aan te herinneren, dat de interpellatie eerst heden plaats heeft. Frankrijk. C. L. De Saulces d8 Freycinet t V. D. uit Parijs: Do bekende staatsman en oud-minister president Charles Louis de Saulces de Freycinet is gister te Parijs in den ouderdom van 95 jaar overleden. De Zomertijd. De Kamer hervatte gisteren de discus sie over den zomertijd. Na langdurige debatten en interventie van Poincaré, lie het ontwerp der com missie en der regeering met kracht ver dedigde, bracht de president artikel 1 van het ontwerp volgens den tekst der com missie in stemming, waarbij het wettelijk uur met 60 minuten wordt vervroegd. Als duur van den zomertijd wordt vast gehouden aan de periode, loopende van den laatslen Zaterdag van Maart tot den eersten Zaterdag in October. Artikel 1 werd met 287 tegen 250 stem men aangenomen. De Kamer nam vervolgens met 313 te gen 246 stemmen het heèle wetsontwerp tot invoering van den zomertijd aan. Engeland. De verhouding tol Rusland. Het antwoord- der Sovjet- regeiering onbevredigend geacht. Bij do bespreking in het Lagerhuis over de Engelsch-Ru? ;ische betrekkingen legde Mc Neill, de on! rminister van buitenland scho zaken, de- "nadruk op den onhevredi- genden aard van het Russische antwoord. Als Krassin een onderhoud met Gurzon wenschte en als hij zich na dat onderhoud in verbinding wilde stellen met Rusland om instructies, dan zou aan dei} termijn in do Britsche nota een redelijke uitbrei ding worden gegeven, maar men moest niet meenen, dat de Engelsche regeering met iets minder genoegen zou nemen dan met inwilliging van haar eischen. Wat noodig is om een snelle regeling tram). Indien de Kamer het genomen bc- reparatieprobleem in zijn gehee- sluit niet bevestigt, zal dit door de regee- In het Lagerhuis heeft Ramsay Mac Donald gister als leider der oppositie een regeeringsverklaring verlangd inzake de Britsche politiek ten aanzien van Rusland In de inleiding zijner interpellatie wees hij er op, dat Groot-Brittannië minstens 100 millioen pond heeft uitgegeven om de sovjet-regcering ten val to brengen, zon der dat dit gelukte. Hij beweerde, dat thans de tijd gekomen was om het bewind der sovjets, dat alle stormen had weer staan, de jure te erkennen. Alle grieven, die thans tegen Rusland te berde worden gebracht, zouden geheel en al kunnen wor •den opgelost, als er diplomatieke relaties hestonden. Engeland zou volkomen in zijn recht zijn door het ultimatum to stellen als alle door Gurzon geopperde klachten bewijs baar juist waren. Vele daarvan echter zul len onjuist blijken en het is niet in En- gelands belang over te gaan tot eenige ac tie, welke ook, tenzij de feiten,waarom dit geschiedt, onaantastbaar en onwrikbaar vast staan. In verband hiermede verlangde hij na mens do arbeiderspartij een onderzoek naar de feiten en een publicatie van het resultaat daarvan, zoomede toezegging, dat het afbreken der betrekkingen met Rusland niet zal plaats hebben, voordat een nieuwe onderhandeling daaraan is voorafgegaan. Verder drong bij er op aan, dat de re geering de hangende geschilpunten met Rusland aan arbitrage zou onderwerpen en het Russischo antwoord als basis zon doen strekken voor verdere onderhande lingen. Krassin was bij de discussie tegen woordig. In antwoord op do vragen van Ramsay Mac Donald zeide Mac Neill, dat een aan sturen op een oorlog tusschen twee groote landen over dergelijke aangelegenheden als thans tusschen Engeland en Rusland een punt van verschil uitmaken, natuur lijk geheel buiteu kwestie is. Het spreken over oorlog was naar zijn inzicht het to taal uit elkaar rakken van de werkelijke verhouding. Wat iedereen in het huis na streefde was een enkel doel: Iedereen wenscht zooveel mogelijk harmonische be trekkingen te behouden met alle buiten- landsche naties, met inbegrip van Rusland Terzelfder tijd wensebt natuurlijk ieder een, dat Engelands eigen belangen worden beschermd en bevorderd zooveel als moge lijk is. Hij geloofde niet, dat bet Engelsche volk vergeten was, of spoedig zal vergelen, wat het aan het Russische volk verplicht is. Niemand liccft vergeten wat de Russen in het begin van den oorlog hebben ver richt en do regeering stelt ook in het ge heel niet voor de handelsovereenkomst op te zeggen. Integendeel, wat zij wenscht is, dat deze overeenkomst wordt nageleefd, In die overeenkomst was de bepaling op genomen, dat zij zou vervallen, als zij niet door beide partijen werd nageleefd. De meeningen van de zakenlieden door den minister geraadpleegd, leiden hem tot de opinie, dat een ontbinding der overeen komst voor den Engelschen handel geen bijzondere nadoeligo gevolgen zou hebben. Hij wenscht er den nadruk op te leg gen dat Rijsland nooit de overeenkomst was nagekomen. Er waren niet minder dan 116 gevallen, zeide Mac Neill, waarin Engelsche onder danen wederrechtelijk waren gevangen genomen in Rusland en aan ernstige slechte behandeling waren blootgesteld. Wat het vasthouden der treilers en het gevangen nemen der bemanningen be treft, zeide Mac Neill, dat het Russische antwoord dienaangaande beter was dan ten opzichte van alle andere punten, aan gezien Moskou hier een soort van satis factie had gegeven. Do sovjet-regeering heeft n.l. gezegd, dat deze schepen en be manningen vrij mogen uilfcaan. Hij wees erop, dat volgens de Russische wet van 1869 de jurisdictie betreffende de territo riale wateren tot 3 mijlen beperkt was, zoodat do Engelsche regeering zich niet op het standpunt kon stellen, dat deze schending der Engelsche rechten goed ge maakt kon worden door het voorstel tot het houden cener internationale conferen tie. In alle opzichten, n.l. 1. do propaganda, 2. het verleenen van schadevergoeding voor nadeelen, geleden door Engelsche on derdanen, '3. het vraagstuk der treilers, was het Russische antwoord totaal onbe vredigend. Wat de godsdienstvervolging betreft, had de .Engelsche regeering geen enkelen eisch aan Rusland gesteld aangaande hare politiek in de toekomst doch, vroeg Mac. Neill, was er iets verkeerd in, dat de En gelsche regeering genade pleitte voor den prelaat, die eenige dagen geleden terecht gesteld is? Mac Neill besloot zijn rede met te zeggen dat. de Britsche nota weliswar het uiterlijk had van een ultimatum, doch niet tot een oorlog zou leiden. üuitenl. Berichten De Paus en de Koning van Denemarken. Do nieuw-benoemde vicarius-apostolicus van Denemarken cn IJsland, Mgr. J. Brems, ontving van Z. H. den Paus de opdracht een eigenhandig schrijven van Zijne Heiligheid te overhandigen aam Zijns Majesteit, den koning van Dene marken naar aanleiding van 's konings zilveren bruiloftsfeest. Volgaarne werd Monseigneur Brems hij Zijne Majesteit in particuliere audiëntie toegelaten, bij welke gelegenheid Mon seigneur zijn persoonlijke gelukwenscben aanbood en 's Pausen schrijven overhan digde, wat door Zijne Majesteit op hoo- gen prijs werd gesteld. Op 11 Mei 1.1. word Mgr. Brems door den kabinetssecretaris namens den koning- verrast met de hooge onderscheiding van commandeur der Danebrogorde. Met groo te vreugde voldoening is dit bericht ver nomen door de katholieke priesters en lee- ken in dit grootendeels protestantsche land. Een bende van anonieme brievenschrijvers. De District Attorney van New York heeft een man, welbekend in de muzikale en de uitgaande wereld, in staat van beschuldi ging gesteld wegens het schrijven van ano nieme brieven en daarbij tevens het be staan onthuld van een bende welgestelde lieden die er al jaren hun specialiteit van gemaakt hebben laaghartige brieven te schrijven aan rijke en bekende menschen. wier familieleden en vrienden zij aanval len. Ten minste 140 personen te New-York Philadelphia, Pittsburg, Boston en andere groote steden hebben brieven van dezen aard ontvangen. Een vrouw, die een der- gelijken brief ontving, moet krankzinnig zijn geworden, terwijl een man, die zulk een brief kreeg, zelfmoord beeft gepleeg/9. Tal van gezinnen moeten uit elkaar gegaan zijn door de beschuldigingen van ontrouw, in die brieven geuit. Afpersing werd niet beoogd; de autoriteiten zijn van meening, dat de reden voor deze campagne moet worden gezocht bij een abnormale psycho logische gesteldheid. De beschuldigde man bevindt zich thans te Londen. BIHHEBLflSBP De buiienlanclsche reis cïer Koningin. Naar wij vernemen heeft de Koningin icl voornemen haar gebruikelijke reis in iet buuenhnd ditmaal te maken in Enge- HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. In Berlijn loopen geruchten, dat ds Franschen voornemens zouden zijn de be zetting ook tot Oost-Duitschland, met name tot Silezië uit te breiden. Vooruitgang op de Conferentie van Lau sanne door overeenstemming ten aanzien van verschillende economische kwesties. Verklaringen van Mac Neill in het La gerhuis over de verhouding tot Rusland. De zomerverblijfplaats Hot Springs in den Amer. staat Arkansas gedeeltelijk door brand en overstrooming verwoest. BINNENLAND. De meening van den Minister van Fi nanciën over de achterstallige belasting van tuinders. Waardeering voor Holland inzake de medewerking op de Gentschs bloementen toonstelling. land. H. M. zal aldaar, gelijk vorige jaren, strikt het incognito bewaren. Verkoop met cadeaux. De K. v. K. te Arnhem heeft een motie aangenomen, waarin zij: vooropstellende dat, waar door den verkoop met cadeaus inbreuk wordt gemaakt op Loterij- en Strafwet, de justitie ongetwijfeld wel vol doende in zal grijpen en verder, dat aan niemand het recht kan worden ontzegd om zoolang hij niet met wet of goede zede in hotsing komt den verkoop van zijn waren te bevorderen, zooals hij die zelf verkiest, toch meent, dat, waar het verkoopen van goede waar tegen billijken prijs een dergelijke wijze van aanbeve ling niet van noodo heeft, het verstrekken van cadeaux in he$ algemeen als een minderwaardig hulpmiddel moet worden beschouwd. De Kamer juicht het toe, dat er door den Nederl. Grossiersbond, door middel van propaganda, pogingen worden aange wend om aan deze minderwaardige ma nier van verkoop een einde te maken en hoopt, dat het koopend publiek eindelijk zal begrijpen, dat dergelijke z.g. cadeaux toch alleen door henzelf worden betaald. Staking van stukadoors en witters. Bij nagenoeg alle modern en christelijk georganiseerde stukadoorspatroons te Rot terdam hebben de stukadoors en witters het werk gestaakt; zij nemen geen genoe gen met een uurloon van 87 cent, een werkweek van 48 uur cn 10 procent ver laging van de tarieven, lot invoering waar van deze patroons besloten hebben, nadat met ingang van den lsten dezer het col lectief contract afgeloopen was. Naar wij vernemen, wordt onder de nieuwe voorwaarden in aangenomen werk een weekloon van f 60 a f 65 gegarandeerd. H Achterstallige belastingpenningen van j tuinders. In den laatslen tijd hoorde men van tal van plaatsen, dat do ontvangers der be lastingen aan de besturen van veilingver- eenigingen acten van bcteekening Iradden doen toekomen met bevel de onder hen be rustende gelden van een belastingschuldi gen tuinder aan hem, ontvanger, uit te be talen. Daarom heeft do secretaris van het Centraal Bureau voor Veilingen, mr. <*1* Niemöller, zic.h tot den Minister van Fi nanciën gewénd met het verzoek aan die handelingen der ontvangers een einde te maken. Het bureau is ten volle overtuigd, dat iedereen zijn belasting moet betalen en het neemt dan ook bedoelde tuinders niet in bescherming, maar wijst er alleen op, hoe dit systeem fnuikend moet werken op onze veilingen. Waar onze organisatie, daarin gesteund door het Ministerie van Landbouw, alles doet om den goeden naam onzer producten op de buitenlandsche markten zoo hoog mogelijk op te voeren, waarvoor het noodzakelijk is, dat alle tuinbouwproducten via de controleerende Veilingsvereenigingen -worden verkocht, wordt dat in hooge mate tegengewerkt door hoven omschreven maatregel, want het gevolg is, dat die tuinders uit de orga-» nisatie treden en hun producten uit de hand verkoopen. Van den Minister is daarop het ant- woord ontvangen, dat hij geen termen heeft kunnen vinden om aan het verzoet van het Veilingbureau te voldoen, daar niet alleen de belasting, maar alle schulden van een tuinder kunnen verhaald worden op gelden, die onder een veilingsvereëni-< 'f ging berusten. Litusschen hebben sommige ontvangers met de veilingverenigingen een overeenkomst getroffen, waarbij deze zich' verbinden wekelijks een gedeelte van de belastingschuld te zullen inhouden van de' veilingsopbrengst totdat alles is afbetaald.' De arbeidsvoorwaarden der Amsterdamsche Gem. werklieden. Naar wij vernemen zullen de ouder-* handelingen in de commissie voor gecr-"\ ganiseerd overleg over de^invoering de 48-urige wevhw voor do gemeenUw arbeiders spoedig afloopen.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1