4e Jaargang. 14 MEI 1923 No. 4145 ns £eicbdie Sou/fcamt nit: CeAEObSNEMENTSPRIJSbedraegt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal- Bij onze Agenten 20 cent per week I 2.60 per kwartaal- flen| Franco per post 12.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, by voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Ott blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zwk ea Feestdagen J. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. I ii nummer bestaat uit twee laden. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertent!8n 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet S dubbele van het tarief berekend. r Kleine QdvoHentfën, van ten hoogste 30 woorden, waarfn, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop tO.59. PRI De Gsméenteraadsverkiezingen. Het Gentrum citeert wat wij on- ings schreven over deu principieelen trd der gemeenteraadsverkiezingen, en Tvolgt dan: (|Dit is volkomen juist en onze lezers flea, dat wij er juist zóó over denken. Hen stelle daarom alle ondergeschikte lenregingen ter zijde en boude het oog nicht op het groote doel. Waarbij tevens is te vermijden alle noo- iloos alarm, of een opblazen van mee- igsversckillen, die meer op praatjes en nichten, dan op werkelijkheid berusten aanleiding geven tot pessimistische rspellingen en ongemotiveerde beschui ten. Juist bij Raadsverkiezingen doet dit iel zich nogal eens voor, bedervend de •xte stemming, welke bij elke verkiezing misbaar is, en daarom defaitistisch in n werking." Het Huisgezin schrijft over het- fde onderwerp o.m.: t,Orer de candidaatstelling zijn we thans en: het baat niet, daarover, ook al zou aanleiding toe zijn, to grommen en na pleiten. Hen heeft de handen ineen te slaan en vereende krachten te werken voor de 'holicke lijst, ook al zou men ze anders senscht hebben. onthouding op groote schaal, die de Henverkiezingen hebben gekenmerkt, jde men bij de gemeentestembus niet te il het lichtvaardig en zonder reden blijven, het zonder noodzakelijkheid reis gaan enz. let stemmen is een burgerplicht en ir de katholieken is het ook een gewe- üplieht. Er staan bij de gemeenteraadsverkiezin- igrooto belangen op het spel, en althans I katholieke volksdeel ontplooie in de aende weken een ijver en toewijding, op de hoogte van die belangen staan." id? Ja de komende weken" Voor de ste gemeenten -zijn er geen weken lUn». haar scheiden van de gemeente- idivorkiezing. ia Leiden b.v. is het pleit volgende week lensdag al beslecht. Aftaa Woensdag23 Mei moo- lalle Katholieke kiesgerechtigden heb- gestemd op Lijst No. 7. Jit is bet „Hsgz." zegt het zonder rpeldeknop overdrijving een gevc- 9Ü«bt! ifel ezetifng van het Rahrgsbied HET DUITSCHE AAN30D. Het antwoord van Engeland, itri - Eugelsche antwoord op het Duit- scHadcloosstellingsaanbod werd gis ter hand gesteld aan den Duitschen Kasdeur Von Sthamer te Londen. Dit 2f. 'wd is door den minister van Buiten Zaken, lord Gurzon geteekend en rd t'lüi Brifsche regeering heeft haar ern- aandacht gewijd aan het memoran- dat Uwe Excellentie mij op 2 dezer it Ier hand gesteld en waarin de Duit- legeering haar voorstellen tot rege- 15i [van de schadeloosstelling naar voren 'tjahracht. Het is welbekend, dat de- der Duitsche regeering het gevolg het door mij bij de debatten in witsehe parlement op 20 April j.l., jhtgaande geopperde denkbeeld. De regeering heeft daarom bizonder bij de Duitsche nota. Ik kan Uwe jj,jg ■■"•alio niet verhelen, dat de voorstol en Uw reg ering groote teleurstelling kDBE ;"1 gebracht en dat de ongunstige in-' ■Uilfcen zij op de Britsche regeering W als op haar geallieerden hebben naar mijne meening door de regeering had kunnen worden on waartegen zij zich dus had li !l vrijwaren. Deze voorstellen komen N| ia vorm, noch in inhoud overeen *fgeen do Britsche regeering met re- wu mogen hebben verwacht in ver- '®ot de mededeelingen, welke zij bij 'aan een gelegenheid door bemidde- 'T?a Uw Excellentie aan de Duitsche heeft deen toekomen en in ant- op de meer directe mtnoodigingen,. in de boven aangehaalde rede tot 1 sohe regeering heb gericht. Do gBste gronden voor deze gerecht- T® teleurstelling zijn de volgende: Duitsche regeering biedt aan, in Waling van haar erkende schuld, lt' IKki'-78^0 verre Deneden het ruatigc lW hetwelk de basis vormde van fer scDema» voorgelegd aan de lle Parijs in Januari j.l., en bij voorbaat erkend moest zijn als totaal on aanvaardbaar voor de geallieerde regee ringen. Bovendien heeft de Duitsche regee ring de betaling van deze onbevredigende som afhankelijk gesteld van de uitgifte van een serie internationale leeningen, waarvan het succes in de gegeven om standigheden in de hoogste mate specula tief is. 2. Het Duitsche antwoord faalt er heel in, met grootere duid slijkheid den aard aan te geven van de waarborgen, welke de regeering bereid is te geven. Dit wordt zeer betreurd. Deze teleurstelling wordt vergroot door het feit, dat uit het Duitsche memorandum blijkt, dat de Duitsche regeering de ver antwoordelijkheid niet erkent, welke op haar rust, om een ernstige poging te doen, haar verplichtingen krachtens het ver drag van Versailles na te komen op een wijze, welko de geallieerden zoowel vol doende al3 ernstig gemeend kunnen be schouwen. Als Duifschland van plan was den weg te effenen voor een effectieve en definitie ve oplosisng van het probleem, waarvan de vertraging een zeer ernstig nadeel is voor het horstel van den politieken en eco nomischen toestand van Europa en inder daad van de geheele wereld, dan schijnt het betreurenswaardig, dat de Duitsche regeering geen duidelijker appreciatie heeft geloond van de eenigo basis, waarop zulk een regeling kan worden nagestreefd Do Britsche regeering is echter harer zijds overtuigd, dat Duifschland in zijn eigen belang er het voordeel van zal inzien een grooter bereidheid te toonen. Ik hoop, dat Duitschland met opzijde- zetting van alle geschillen en kwesties, welke buiten de zaak zelf slaan, er toe zal overgaan zijn voorstellen opnieuw te over wegen en op zulk een wijze uit te breiden, dat zij een redelijke basis voor verdere onderhandelingen opleveren. Aan zulk een bespreking zal de Britsche regeering op het daartoe geschikte oogenblik bereid zijn deel te nemen aan de zijde van har geal lieerden Het antwoord van Italië. In het antwoord der Italiaansche regee ring op het jongste Duitsche schadeloos stellingsaanbod wordt gezegd, dat een nauwkeurig onderzoek van dit aanbod de regeering heeft overtuigd, dat de gedane voorstellen niet van dien a-ard zijn, dat zij den gealKcerden regeeringen kimnen die nen tot basis voor definitieve besprekingen •Met gerechtvaardigde verwondering over het feit, aldus gaat de nota voort, moet de Italiaansche regeering opmerken, het Duitsche aanbod van 2 Mei ver be neden de voorstellen blijft, welke het sche ma van de Britsche regeering bevatte. In liet Duitsche aanbod ontbreekt eveneens elke concrete aanduiding omtrent het daad werkelijk verschaffen van garantie-pan den, en verzekeringen van betalingen. Het Duitsche plan blijft beperkt tot zekere vage niet gepreciseerde aanduidingen. De Italiaansche nota eindigt met de hoop uit te spreken, dat in het belang van Duitschland en den algemoenen vrede, de Duitsche regeering weldra met nieuwe voorstellen komt, welke met vrucht door do geallieerden in onderzoek kunnen wor den genomen. Nieuwe aanslagen op de spoorwegen. Vrijdagnacht, even na 12 uur, heeft op de spoorlijn tusschen Bottrop en Osterfcld ten noorden van hot Rhein-Herbe kanaal een geweldige ontploffing plaats gehad, die veel schade veroorzaakte. Ter plaatse van de ontploffing komt de hoofdlijn Wanne-Duisburg samen met de gemili tariseerde zijlijnen. Het is de voornaam ste lijn voor het kolen- en cokesvervoer. Do noordelijke verbinding "Wanne-Duis- burg-Meiderich is verbroken. Verder wordt nog melding gemaakt van een ontploffing op de spoorlijn Oberhau- sen-Osterfelcl. De brug, die over het ka naal en de Emscher ligt, is hierbij geheel vernield. Het verkeer op deze lijn staat stil. De scheepvaart op de Emscher en het kanaal ondervindt echter, naar gemeld wordt, gen belemmering. Met het oog op het toenemende aantal gevallen van sabotage op de spoorlijnen, worden krachtiger maatregelen tegen de geheime Duitsche vereenigingen overwo gen. België. De spoorwegstaking uitgebreid. Mobilisatie van technisch personeel. De toestand ten aanzien van de staking in de Belgische staatsbedrijven neemt een steeds ernstiger wending en het blijkt, dat hier tweo partijen tegenover elkaar staan, die van geen toegeven willen weten. Zaterdagochtend heeft te Brussel een hoogst belangrijke bespreking plaats ge had, onder leiding van den minister-pre sident, waaraan verschillende ministers deelnamen. Besloten werd krachtige maat i regelen ter bestrijding van de staking te nemen. Do eerste maatregel bestaat in het als niet meer in dienst beschouwen van hen, dio na do sommatie van de spoorwegdirectie het werk niet hebben hervat en hun definitieve vervanging door anderen. Een bataljon genie-troepen zal voorts naar Antwerpen worden gezonden, waar bet ter beschikking van de directie der spoorwegen zal worden gesteld voor hot ontwarren van den dienst van bet goederenvervoer. ■-> Ten slotte heeft de regeering besloten tot mobilisecring van alle spoorwegarbei ders en werklieden bij post-, telegraaf en telefoon, die tot de acht laatste militaire lichtingen behooren, dus van 1915 af. De regeering is vai-t besloten, niet met de stakingsleiders in onderhandeling te treden, zoolang do tegenwoordige toestand 'voortduurt. Te Brussel heeft de president van de bur gerwaebt aan den directeur der posterijen de diensten van do burgerwacht aange houden. De houding |er stakers. De staking bij het goederenvervoer heeft zich zoodanig uitgebreid, dat in het ge heele land het personeel van de goederen treinen en -stations in staking is. Bij de tallooze stations, waar reeds gestaakt werd, kwamen nog o.a. Dendermonde, Muy sen (bij Mechelen), Acsrchot, Doornik, Na men, Iemelle en Aarlen. Het laatste sta tion is de sleutel van de spoorlijn naar Luxemburg. Niet alleen de industrie, doch ook de voorziening van de bevolking met levens middelen is hierdoor is gevaar komen te verkeeren. Het bestuur van het Nationaal Syndici t heeft daarom telegrammen aan allo aldeelingen gezonden met het verzoek liet noodige personeel ter beschikking van de spoorwegen te stellen om de levens middelentransporten in stand te kunnen houden. Oök de staking bif de post en telegrafie breidt zich uit. In het geheele land wor den reeds oen week lang geen herstellin gen aan in het ongereede geraakte tele foontoestellen moer verricht. Alleen te Gent bedraagt het aantal onbruikbaar ge worden telefoontoestellen reeds 300. Men kan zich dus het ongerief voorstellen, dat de staking in het geheele land veroorzaakt De bond van postpersoneel in de stad en de provincie Antwerpen beeft tot de al- gemeene staking besloten. In een gisteren gehouden vergadering van het Nationaal Syndicaat werd besloten den strijd tot het einde voort te zetten. Do Christelijke organisatie van Spoor wegpersoneel beeft geadviseerd niet in staking te gaan. Engeland. DE GESPANNEN VERHOUDING TOT RUSLAND. De nota der Engclsche regeering. De Sovjet tracht te onderhandelen. Uit Riga wordt gemeld: De Sovjet-re geering doet een krachtige poging, Groot- Brittannië er toe te brengen, de kwestie, te berde gebracht in de Britsche nota, na der te bespreken. In overeenstemming met dit plan heeft men Ivrassin, die te Moskou Opnieuw in de gunst is gekomen en be schouwd wordt als de beste diplomatieke onderhandelaar, gekozen om naar Londen te gaan. Krassin is per vliegtuig vertrok ken en arriveert heden in Engeland. Ondertusschen verwachten de leidende bolsjewiki niet, dat Groot-Briüannië in on derhandelingen zal toestemmen. Uiterlijk doet de Sovjet-regeering het voorkomen, alsof de gebeurtenissen haar geenszins van do wijs hebben gebracht, doch in wer kelijkheid is men te Moskou zeer bezorgd en verbaasd over den omvang en nauw keurigheid van Groot-Brittannië's inlich tingen aangaande de propaganda van de Sovjets in hot Oosten. De Sovjet-pers doet haar best aan to toonen, dat de Britsche belangen er onder zullen lijden als de be trekkingen tusschen Engeland en Rusland worden verbroken. De Sovjet-bladen bewe ren, dat hangende contracten, die van groot belang zijn, daardoor te niet zullen gaan. Medegedeeld wordt, dat het Russi sche departement voor concessies aan de Britsche regeering een plan heeft aange boden tot oprichting van een nieuwe maat schappij, samengesteld uit het Russische Naphla-syndicaat en de Engelscho Char les Sell-groep, ten einde de verdeeling van den Russischen export van naphta-pro- ducten in handen te nemen. Deze maat schappij zal op zich nemen op een com missiebasis 100.000 ton petroleum in Groot Britlanniö en Ierland om te zetten. De Sovjet-pers verklaart verder, dat de beurs to Moskou zoor onder den indruk van den Britsche nota was en dat zij een beroep beeft gedaan op de Britsche koop lieden en industrieelen, alsmede op alle tegenstanders van een nieuwen oorlog, om zich aaneen te sluiten ter bereiking van een vredige economische ontwikkeling der naties. Het vonnis in zake de Britsche trawlers gewijzigd. De Russische handelsdelegatie te Lon den heeft een telegram uit Moskou ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat het Russische Opperste Gerechtshof de be slissing van het gewonde gerechtshof, waarbij confiscatie van den Britsche traw Ier „James Johnson" werd geëischt, be nevens gevangenneming van den kapitein, nietig heeft verklaard. In de plaats daar van werd een boete van vijftig pond ster ling opgelegd. BHMMEeil-ftKP NIEUWE PARTIJEN. Aan een communiqué ontleenen wij het volgende: „Geleid door overwegingen van ethi- 'scken aard, heeft een aantal vrij-religieu- sen te Amsterdam besloten tot de oprich ting van een staatspartij, die zij vertrou wen onder den naam de Vrij-religieuse Staatspartij algemeene bekendheid te zul len doen verwerven. Niets zal onbeproefd worden gelaten, voor deze partij het vertrouwen te win nen van allen, die (1e behartiging van de sociale en economische belangen van het Nederlandscke volk in zijn onverbreekbaar geheel, zoo in de Staten-Generaal, Provin ciale Staten als in gemeenteraden, wen- schen toe te vertrouwen noch aan kerke lijke partijen, die zoo menig blijk van be krompen, kortzichtigen blik gaven en daar door bij voortduring den godsdienst in miscrediet brengen, noch aan die partijen, welko, de een meer, de ander minder, vij anden of althans afkfcerig van den gods dienst toonen te zijn." Het voorloopig secretariaat beeft een ze kere heer J. H. Baérts, voorzitter van de „Ver. tot verbreiding der vrije religie", te Amsterdam. Men ziet het: de nieuwe partij wil noch godsdienstig (wat zij „kerkelijk" noemen, en „hekrompen" en „kortzichtig") noch anti-godsdienstig zijn. Mijn liefje, wat wil je nog meer. Als dat niet trekt, trekt niemendal. In een ander communiqué lezen we: In Den Haag is dezer dagen in beginsel besloten, een vereeniging op te richten, welke stelling zal nemen tegen de nei ging, de persoonlijke vrijheid te belemme ren door allerlei maatregelen, die vorder gaan dan het wegnemen van die uitwas sen, misstanden en woekeringen, welke algemeen door weldenkende menschen als zoodanig worden aangemerkt." Secretaris is kapitein* "W. J. M. Linden, te 's-Gravenhagé. Ons dunkt, van deze vereeniging die natuurlijk bedoelt uit te groeien tot een partij, die eigen candidaten stelt zul len alle „weldenkende menschen" wel standshalve lid moeten worden! Autodiensten. Van de Ned. Handelsreizigers-Vereeni- ging „St. Ghristoffel" te Utrecht, ontvin gen wij al den 2den druk van den Officiee- len Gids der Aut odieus (regelingen in Ne derland. Deze spoedig noodzakelijk ge bleken tweede oplaag is geheel bijgewerkt en bevat reeds 260 dienstregelingen, waar uit de buitengewoon groote toename van dit verkeersmiddel blijkt. yBT DE OMOEWMB KATWIJK. Burgerwacht. De oefeningen van den Katwijkscho Burgerwacht zullen voortaan plaats hebben op Donderdagavond van C.30 tot 7.30 uur. Niet meer op Zaterdag dus. Arbeidsbeurs. Als werkzoekenden staan aan het Gemeentelijke Arbeidsbu reau heden ingeschreven 152 personen, waarvan 102 visschers, KATWIJK AAN DEN RIJN. Winkel. Het aantal winkels aan de Voorstraat zal weer met een vermeerderd worden. De heer F. Meijer Az. zal hier een winkel openen in schoenen benevens siga ren, sigaretten en tabak. Als regel zouden we den Katwijkschen lezers niet willen aansporen inkoopen te doen in een zekeren winkel. Het zou een bevoorrechting zijn van den een tegenover den andere. In dit bijzondere geval, hetwelk onzen inwoners bekend is, durven we de Lezers gerust tot een bezoek aansporen. De winkel ziet er aanlokkelijk uit en van prima waar met prompte bediening kan men verzekerd zijn. NOORDWIJK. Ned. Mij. van Tuinb. en Plantenkunde. De afd. Noordwijk dezer Mij. hield Vrijdagavond in Hotel „Boijal" haar maand el ijksohe vergadering, welke in tegenstelling met andere vergaderingen niet zoo goed was bezocht, wat zijn oor zaak wel zal vinden in de slechte weersgesteldheid van dien avond. De tweede Voorzitter, de heer J. Brama. opende deze bijeenkomst met een harte- HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De regeeringen van Engeland cn Italië verklaren in haar antwoord op de door Duitschland gedane voorstellen, dat het aanbod onvoldoende is cn teleurstelt. Ge hoopt wordt op nieuwe voorstellen. Verwarde toestand in België tengevolge van de staking in de staatsbedrijven. Krasse maatregelen zullen door de regee ring genomen worden. Reeds zijn de mili taire lichtingen vanaf 1915 gemobiliseerd. Sovjet-Rusland verrast door de scherpe nota van Engeland. Men tracht tot onder handelen te komen. BINNENLAND. Toespraak van Z. H. de Paus tot de Ne- derlandsche pelgrims. Vergadering van de Nationale Vereeni ging tegen de werkloosheid. LEIDEN. De Leidsche belastingnavcrderlng is vandaag voor het Haagsch Gerechtshof behandeld. Het Tapverbod vcor het Leidsch Kan tongerecht. lijk woord van welkom tot de aanwezigen, sprak zijn vreugde er over uit dat Flora's kinderen zoo goed vertegenwoordigd waren' en spoorde tevens allen aan trouw deze leerzame avonden bij te wonen. Hierna las de secretaris de notulen wel ke worden vastgesteld. Ingekomen waa een schrijven van de afd. Amsterdam der Mij., welke een bijdrage verzoekt voor bet organiseeren der a.s. Internationale Bloe mententoonstelling en riantenkeuring;' wordt afwijzend op beslist. Een schrijven' van het hoofdbestuur, waarin dit mede deelt dat het voor do afd. Noordwijk Dr. Posthumus-Mcyer, lid van het H. B., heeft aangewezen om cventucele geschillen of moeilijkheden in deze afd. op te lossen! wordt voor kennisgeving aangenomen. Eeri verzoek van de Vereen. „Nos Jungunt Rosae" ter bevordering der Rozencultuur, welke van 13—15 Juli een Rozententoon- stelling houdt te Den Haag, om een bij drage ter dekking van de onkosten hier aan verbonden; wordt eveneens afwijzend op beschikt, daar do vergadering van oor deel was, dat deze tentoonstelling niet ge organiseerd is uitsluitend voor de be vordering der Rozencultuur, omdat deze anders gehouden zou moeten worden daar waar de Rozencultuur geschiedt,«te Aals meer of te Boskoop. Voor de verfraaiings commissie, welke zich ten doel heeft ge steld eenige punten in Noordwijk te ver fraaien, bracht de heer Overvelde een breedvoerig rapport uit, over de onder handelingen met de desbetreffende per sonen gehad; na breedvoerige discussie besloot de vergadering b i nader van hare plannen af te zien en dit ver kennis te brengen bij do belanghebbenden. De Voorzitter spreekt cr zijn teleurstelling over uit, dat deze plannen niet verweze i- lijkt kunnen worden, daar toch iedere verfraaiing in Noordwijk aangebracht ten goede zou komen voor het veelvuldig ba- zoek van vreemdelingen in Noordwijk als badplaats. Een voorstel van den heer Overvelde, om het benoodigde materiaal voor tentoonstellingen zelf aan te schaffen, vond ieders instemming; in deze werd echter niets definitiefs besloten en dit onderwerp zal op de volgende vergadering verder worden afgehandeld. De heer J. Braun gaf hierna een inte ressante causerie over do geschiedenis der Nareis. Hierna keuring en verloting der inge zonden planten en bloemen, wat steeds een zeer aardige attractie aan deze ver gaderingen geeft. Bij de rondvraag informeert de heer Overvelde of Bloembollencultuur reed* een beslissing heeft gegeven op het ver zoek om zitting te nemen in de tentoon stellingcommissie. Hierop is nog geen be vestigend antwoord binnengekomen, waar na hij aanringt op bespoediging in dez» wat wordt toegezegd. Tevens stalt hij voor om alsnog aan dezo commissie toe te voe gen den heer J. Braun wat ieders instem ming vond. Nog wordt medegedeeld dat 't benoodigde aantal leden voor den te be ginnen bindcursus er is, zoodat de verdorê werkzaamheden hieraan' verbonden, kim nen worden afgewikkeld. Niets meer aal! de orde zijnde sluit de inmiddels op d# vergadering gekomen zijnde Voorzitter d0 heer H. de Boer, onder dank deze zeer ge animeerde vergadering. OEGSTGEEST. Bloempjesverkoop. De verkoop dof bloempjes, ten bate van het R. K. Huisves tingscomité bracht op de som van f 53.08, Een woord van dank en hidde aan de da' mes, die zich zoo kranig weerden om d» bloempjes aan den man tc brengen.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1