Tweede Blad Dinsdag 8 l$8i 1923 UIT ÜE OföGEVING BODEGRAVEN. Do a.s. Feestviering. Geheel tn3 land maakt zich op om het Begeeringsjubiló on zer Geëerbiedigde Koningin op waardige wijzo fce vieren. Comité'a worden alom op gericht en vergadering op vergadering wordt gehouden teneinde de voorbereiden de maatregelen te bespreken. Dat ook Bodegraven niet zou achterblijven, behoeft niet betoogd. Een Eere-Comitó, bestaande uit Burgemeester, Raadsleden, H.H. Gees telijken en Predikanten werd reeds eerder opgericht. Thans is sinds enkele weken ook de actie begonnen bij de actieve „Vijf jaarlijksche" en de pas opgerichte Chr. Oranjeverceniging. Gedachtig aan het devies „Eendracht maakt macht" zochten deze beide vereeni- gingen contact met het doel, door samen werking bet gewenschte doel te bereiken. Dit doel bestond in het organiseeren van een flink opgezet feest, waaraan door allé lagen der bevolking kan worden deelgeno men. De gewenschte samenwerking is tot stand gekomen en een programma ontwor pen dat er inderdaad zijn mag. De Chr. Oranjeverceniging hechtte reeds hare volle goedkeuring aan dit progTamma, terwijl ook in de gisterenavond gebonden verga dering der „Vijf jaarlijksche" de goedkeu ring met. dit plan tot stand werd gebracht. In grove lijnen kwam het volgende programma tot st?nd: Op 12 September, groot kinderfeest met optocht, opgeluisterd dcor muziek waaraan circa 1000 kinderen zullen deelnemen. De kinderen der It. K. Scholen, ofschoon on der de Gemeente Zwammerdam staande zullen hieraan deelnemen. Bedeeling der Algemeene Armen en ten slotte Kerkdiensten in de verschillende kerken. Do tweede dag 33 September zal worden ingezet met koraalmuziek van een der srroote gebouwen, of van den torenomloop. Vervolgens muzikalo rondgang door het dorp, waarna de grooto volksspelen een aanvang zullen nemen; dezen zullen circa 1 uur geëindigd moeten zijn on zullen even eens worden opgeluisterd door muziek. Te 2 uur zal een groot Historisch Openlucht spel worden gegeven waarvoor men -zich voorstelt te nemen do bezetting van Bode graven in 1672. in aansluiting hierop groote Allegorische optocht. Ha afloop hiervan circa C> uur vangen verschillende zanguit voeringen aan, alsmede gymnastiek uitvoc- gen etc. van de verschillende plaatso- ke vereeniginsen, tegelijkertijd denkt n op verschillende plaatsen van het dorp concerten to geven. Tot slot zal een groot vuurwerk worden afgestoken. Voor de muziek zal een beroep worden gedaan op de drie in de gemeente bes.taan- of in wording zijnde corpsen, terwijl ontlasting hiervan getracht zal worden goed corps van buiten te bemachtigen. Ook de terreinen zullen een weinig ver deeld zijn en nog nader worden vastgesteld Ten slotte zal een beroep worden gedaan de H.H. winkeliers tot,het organiseeren van een winkelweek terwijl getracht zal worden bum*tcommissics samen te stellen versiering en verlichting van het dorp. gemeente ging reeds voor door een sub sidie van f 1000.beschikbaar te stellen terwijl do „vijf-jaarüjksche" nït hare kas 400.— verleende. In'eekenlijsten zullen overigens eircuïeeren teneinde de beooo- cligde gelden bijeen te zamelen. Het nlan zal thans aan het Hoofd-comité wor- en voorrrelegd ter goedkeuring. Bedrijven voorteekenen ons niet dan belooft. Bo degraven een in de puntjes verzorgd feest tegemoet to gaan. Wij stellen ons voor onze lezers omtrent de gang van zaken, feest betreffende, op do hoogte te hou den. Rectificatie. In het jaarverslag van den Zuidzijder- en Boezempolder in het FËU29.I.ETON Een Baron-Bandiet. (Naar het Duitseh.) 37) f— Moest hij niet vreezen, dat zij aan zijn schuld zouden geloovcn, wanneer deze mededeelingen hun van een anderen kant verstrekt werden? En kondo daaruit voor lieni niet onaangename gevolgen ontslaan? bcze vragen, wier beantwoording hem buitengewoon moeilijk viel, hielden hem nog bezig, toen hij door den graaf werd uitgenoodigd aan den disch plaats te ne men. Men was eindelijk aan het 'dessert ge- bomen, en eene pauze, die nu intrad, maakto von Bremen zioh ten nutte, om nogmaals op Luzern terug te komen. Onze jeugdige vriend was einde Jnli Luzern, wendde hij zich tot den majo- toa'.sheer, die juist de glazen weer vulde, hij beweert, destijds van het lot uws "foedors niets vernomen te hebben. Do graaf zag Rudolf onderzoekend aan. Dat is vreemd, zeide hij: mij dunkt heeft er overal van gesproken. "En is het werkelijk niet geschied, bewijst dit, dat men lo Luzern de vol- Waarheid niet vei nomen heeft, voegde '°tt Bremen er bij. Ons kan dit slechts ^gonaam zijn, doch het laat zich ter- ^ittvernood verklaren. En ik kan slechts datgene herhalen, ht ik mijnheer von Bremen gezegd heb, j-jhv'oordde Rudolf, zijne verlegenheid ™eorschende; met mij beeft niemand er l6r gesproken. nummer van 5 Mei werdt gesproken van „B o e r e n"-poldcr. De aandachtige lezers zuilen dit wel reeds voor zichzelf in Boe zempolder gerectificeerd hebben. Onderscheidingen. Op de Centrale Stierenkcuring te Rotterdam werden be kroond de 2-jarige stiar Roelof II van H. W. Speelman en de 1-jarige stier Cor van J. Michiclsen, beiden alhier. De slechte bestrating. Een motorrij der maakte dezer dagen kennis met do abnormale bestrating op den Goudschen Straatweg. Hij geraakte met zijn motorrij wiel tengevolge van de vele kuilen en ga ten aan het slingeren met hot gevolg dat hij tegen den grond geraakte en zich era- stig bezeerde. HILLEGOM. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente hield Vrijdag te 2 uur een openbare zitting. Tegenwoor dig de burgemeester en alle leden. (Er is één vacature). Na voorlezing van het go- bed wordt hij loting tot voorstemmer aan gewezen de heer B. N. Loerakker. De no tulen der vorige vergadering worden on veranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken Ila, belegging der kasgelden, stel len B. en W. den Raad voor de nog niet benoodigde gelden voor de waterleiding tijdelijk in deposito to geven bij de Haarl- Bankv., Bijkantoor Hillogam. De heer Vermeer vraagt voor de toekomst ook aan de Boaz-bank te denken. De Voorz. zegt dac deze instelling geen bijkantoor alhier heeft doch slechts een correspondentschap. Hot voorstel van B. en W. wordt hierna aange nomen en de verdere stukken voor kennis geving aangenomen. De comptabiliteitsbe- sluiten worden goedgekeurd. Aan den on derwijzer H. Nuyen werd eervol ontslag verleend met ingang van den datum, door B. en W. te bepalen. Na korte discussie werd het voorstel van B. en W. om do woonwagens een standplaats aan te wij zen aan de Frederikslaan en ze niet meer toe te laten aan de Veenenburgerlaan, aangenomen. Punt 6, voorstel van B. en W. lot pen sioneering van gemeentewege v. d. tjide- lijkcn gemeentewerkman M. Otten. De heer De Vreugd is er in het onderhavige geval niet tegen, doch zou toch B. en V7. in overweging geven zich te beperken. "Weth. Balvers zegt, dat Otten 14 a 15 jaa.r in lossen dienst is geweest en zijn beste krachten aan de gemeente gegeven heeft, hij hoopt niet, dat dit de llaatste is, voor wie van gemeentewege wordt gezorgd. De heer Klaver zegt, dat hij dit met den Weth. niet eens is. Otten heeft zijn beste Ier ach ten niet in gemeentedienst gesleten, want hij was al oud toen we hem kregen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen, Otton krijgt f 5 per week vanaf 1 April 1923. Punt 7, verzoek van het R.-K. Kerkbe stuur van St. Joseph to Hillegom, om be schikbaarstelling van gelden voor de uit breiding van zijn bijzondere lagere school aan de Hoofdstraat. De beer De Vreugd staat een openbare aanbesteding voor. De Voorz. zegt, dat we 't Kerkbestuur In deze niet kunnen hinden; wel zal er overleg ge pleegd worden. De heer Paase vraagt hoe veel geld gevraagd wordt. De Voorz. ant woordt f 61.734. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Punt 8, verzoek van den Christ. Bcstuur- dersbond inzake uitvaardiging van een tapverbod. Gewenseht wordt niet tap pen van der Zaterdagsmiddags 12 uur tot des Maandagsmorgens 8 uur. De heer Vermeer wil do behandeling van dit punt uitstellen, totdat in hoogste instantie uitspraak is gedaan in do Lcid- sche zaak. Do heer Loerakker is daar te gen. Besloten wordt het verzoek niet in te willigen. Er komt dus te Hillegom voorloopig geen tapverbod. Punt 9, gemeenschappelijk Raadsbesluit tot het aangaan eener overeenkomst voor de levering van drinkwater (Hillegom, Lisse, Sassenheim en Warmond) en be noeming leden en plaatsvervangende leden van de commissie van advies over het Pompstation. Het besluit wordt goedgekeurd en tol commissieleden benoemd de heeren Van, de Poll, Voorcn en De Vreugd; plaatsver vangers de heeren Vermeer, Murk en Fijma. Punt 10, voorstel van B. en W. tot aan koop van grond in den Vennepperpolder. De beer Jonkheer vraagt over dit punt vergadering in comité-generaal. Dit gc- Dat zijt gij wellicht met niemand in nadere aanraking gekomen, zeide von Bremen. Er waren van hier velo personen ginds; mogelijk dat gij dezen niet kent. En wanneer mijn herinnering mij niet bedriegt, dan heb ik u in hetzelfde hotel, waarin ik woonde, aan den disch gezien. Den jongeling schoot het bloed naar de wangen om een seconde later tot het hart terug te keeren. Kende men zijn lotgeval len te Luzern, en wilde men hem tot eene bekentenis noodzaken? Kent gij mevrouw Blote niet? her vatte von Bremen na een pauze het ge sprek hervattend. Ook zij was daar mot hare dochter, voorts een zekere Born. Ja, ik ken ze niet alleen, viel Ru- dolf hem opgewonden in do rede, dat wil zeggen, ik leerde ze helaas kennen. Waarom spijt het u? vroeg Wilhelm. Gij weet dus niet, wat mij te Lu zern overkomen is? U? antwoordde von Bremen. Neen, terstond na den dood van mijn vriend zijn wij vertrokken. En bad den dag van uw vertrek de diefstal in het hotel reeds plaat3 gevon den? vroeg Rudolf, die het niet waagde de oogen op te slaan. O ja, ik herinner het mij: men sprak van een aanzienlijken diefstal en van de inhechtenisneming van een gast, maar ik sloeg geen acht op dit gepraat. Dio gast was ik. Gij vroegen beide heeren, met zicht bare verbazing, als uit één mond. Gij werd gearresteerd? Rudolf knikte en gaf nu een •volledig en nauwkeurig bericht omtrent het voorge- schiedt. Na heropening der vergadering, deelt de Voorz. mede, dat tot aankoop is besloten. De heer Klaver zegt te hebben tegengestemd, omdat de grond niet ge schikt is om er woonhuizen te bouwen, ter wijl er geen gebrek hier is aan terreinen voor industrieele. Behalve de heer Klaver stemden tegen do heeren Vermeer, Jonk heer. Paase, terwijl de heer De Vreugd buiten stemming bleef. Dus aangenomen met 71 stem en 1 slem blanco. Punt 11, beantwoording van een door het Raadslid P.H. Fijma aan B. en W. ge stelde vraag inzake de aanbesteding van de gewapend beton walbeschociing aan do nieuwe Haven. De Voorz. deelt den lieer Fijma mee, dat het onderzoek naar een en ander zoo langen tijd vorderde (bij de besteding) dai de aannemers hun bod niet zouden ge stand doen. De firma Van Ditshuijzen en Van de Poll was voor a de laagsstc. De heer Fijma is niet voldaan; hij vraagt of de Firma Wernink to Leiden ook uitge- noodigd was. De Voorz. antwoordt ont kennend. De heer Fijma vindt dit opmer kelijk. De Voorz. geeft toe, dat hier een tekortkoming van B. en W. heeft plaats gehad. De heer Paase wil een commissie van controle op de uitvoering bij gemeen tewerken. Hiermee gaan de andere leden accoord; er zal op deze zaak teruggeko men worden. Do heer Murk brengt de werkverschaf fing te berde en pleit voor steun aan de ongeorganiseerden. De heer Klaver klaagt over het gefluit der trams in de Hoofdstraat. De heer Vermeer wenscht in den ver volge een verkeersagent op de drukke bol- len-Zondagcn bij de Veenenburgerlaan, Dit seizoen hebben do omwonenden er voor ge zorgd, dat op dit drukke kruispunt geen ongelukken gebeurden. Hierna sluiting. Jubileum. Ter besprekign van plan nen om ook hier het a.s. zilveren jubileum onzer geëerbiedigde Koningin luisterrijk te vioren, werd in Hotel „Sistermans" een vergadering gehouden. De Chr. Oranje- Vereeniging alhier had het initiatief ge nomen. De belangstelling was zeer groot. Do heer W. Kijne, hoofd der Juliana- school, opende de vergadering mot een woord van welkom en leidde de vergade ring, dio bestond uit afgevaardigden (be stuursleden) van zeer vele vereenigingen hier ter plaatse, terwijl ook de beide Wet houders de bijeenkomst met kim tegen woordigheid vereerden. De Voorz. zette uiteen, dat do bedoeling is in harmonie en eensgezindheid een feest-comtió te vor men. Do vergadering sprak zich unaniem uit voor het organiseeren van een feest. Behalve het hoofd-comité, dacht zich de voorz. een eere-comité, bestaande uit B. en W., de Geestelijkheid en de hoofden van scholen, voor zoover deze laatsten niet in het comité worden benoemd. Er werd zeer breedvoerig gesproken over do wijze waar op het comité zal worden gevormd. De grootste meerderheid verklaarde zich te- benoeming van eencomitê staande deze vergadering; doch voor een comité te benoemen uit de vereenigingen of cor poraties, ook uit die, waarvan geen lid ter vergadering was. Er werd nu een commissie gevormd, waartoe elk der aanwezige vereenigingen één afgevaardigde aanwees.. Spoedig zal in hotel „SistermaJl8,, op nieuw worden vergaderd. De heer Sister- man had do vriendelijkheid voor dit doel zijn zaal gratis beschkihaar te stellen. In de eerstvolgende vergadering wordt ook een dagelij ksch bestuur gekozen. Posterijen. Vanaf 1 Mei kannen postpakketten met rembours voor Groot- Britannië worden verzonden. NOORDWIJK. Militie. Voor deze keuring hebben zich 84 personen opgegeven. Hiervan zijn geschikt verklaard: G. C. van Abawoude, C. J. Admiraal, A. P. Th. Alkemade, Th. O. Alkemade, W. L. Th. Alkemade, G. Be» dijm, J. van Bcelen, J. v. d. Berg, W v. d. Berg, L. J. J. Berkemeijer, A. W. H. de Bes, F. W. Boissevan, W. P. Braun, P. J. Brederode, O. J. Caspers, N. O. Oaspers, M. Duijndam, K. E. W. Ebeling Koning, Sj. P. M. Gooi, J. de Groot, J. M. de Groot C. J. Guldemond, A. de Haas, K. P. Haa- zenoot, H. O. v. d. Holst, H. Hoogeveen, C. Houwaart, A. W. Hulseboseh, A. Kooi- mans, Chr. E. Liesker, J. H. Lindhout, P. Lindhout, A. J. v. d. Meer. J. de Monije, vallene, en hoe langer hij sprak, hoe lichter de last werd, die hem drukte. En toen kwam dio mijnheer von Bom tot mij, besloot hij zijne mededee- lingen; hij bood mii jn naam en op last van mevrouw Blote de middelen tot voort zetting mijner studiereis aan, doch ik wees dit aanbod van de hand, omdat ik uit do handen, die mijne eer zoo zwaar bo zoedeld hadden, geen aalmoes wilde aan nemen. Bovendien was het mij ook ver van duideuijk, of dit aanbod van mevrouw Blote zelve uitging, dan wel van Bom; de latere mcdedeelingen lieten mij het laat ste gelooven Hij zweeg. Von Bremen wisselde met zijn vriend een veelbeteekenenden blik, daarna reikte hij den jongeling de hand. Ik geloof u, zeide bij met hartelijke deelneming; gij zijt nog te jong en in de kunst van veinzen te onbedreven, dan dat gij mij kondet misleiden. Misschien heeft de hoogere beschikking ons hijeen- gebracht, opdat wij gemeenschappelijk vergolding zouden zoeken. Nemen wij aan dat dit zoo is. Vertel oris waarop gij uw argwaan tegen Born grondt. Rudolf' gevoelde zich door deze woor den met nieuwen moed bezield; diep adem halencl wierp hij den heeren een blik van erkentelijkheid loc. Ik moet er mij voorloopig mee tevre den stellen, mijn onschuld te bevestigen, antwoordde hij, maar ik houd vast aan de hoop, dat eenmaal ook de bewijzen er voor zullen gevonden worden. De mededee lingen, eerst na mijn onderhoud met Bom mij door den kellaer verstrekt, verrasten mij. Ik zou er gevolg aan gegeven hebben, J. v. d. Niet, Chr. van Os, J. P. Peschien, J. Ping, P. W. A. Remmcrswaal, C. H. W. de Ridder, J. J. Ecmijn, A. van Roon, P. J. Eiügrok, W. de lluijter, J. G. van Schie, L. W. van Schie, J. P. W. Siemerink, J. van Sprang, N. A. Vink, P. Vink, W. M. Vink, N. P. v. d. Voet, P. H. M. S. v. d. Voort, Th. Waasdorp, H. G. Warmenho- ven, S. v. d. Werf, A. Weterings, P. M. J. v. d. Weijden, J. W. E. v. d. Wiel, M. van Wijk, J. W. v. d. Zalm, B. P. Zonneveld, A. C. Zuidhoek, M. v. d. Zwaan, Jac. Zijp. Tijdelijk ongeschikt: C. P. Alkemade, J. v. d. Blom, J. A. Mooyekind, W. Schaffels, E. Zoetendaal. Geheel ongeschikt: P. J. Caspers, J. van Duin, J. A. Hermans, D. M. Hoek, H. G. Koele wijn, P. W. Koemans, C. L. Lomana NOORDWIJKERHOUT. Militie. Na do gehouden keuring der dienstplichtigen der lichting 1924 is de uitslag als volgt: Geschikt: 1 P. A. Bader, 2 J. F. Beelen, 3 A. O. van den Berg, 4 J Th. van den Berg, 5 A. Bouwmeester, 6 Adr. J. van den Burg, 7 F. G. van den Burg, 8 Adr. P. Duivenvoorde, 10 J. W. Edelaar, 11 A. J. van Eeden, 12 Alb, F. de Groot, 13 H. Haas noot, 14 H. J. Heemskerk, 15 P. Jansen, 16 W. Janssen, 17 J. A. de Klerk, 18 J. W. Laros, 19 G. Lemmers, 20 C. J. Nederstigh, 21 J. van der Niet, 22 C. St. van Noort-, 23 H. P. Pcnnings, 24 P. van der Put. 25. A. van Santen, 20 J. C. Seijsener, 27 E. Slin gerland, 28 G. J. van Stijn, 29 Th. van der Voort, 30 H. Wolken, 31 O. A. van der Zalm, 32 Gors Warmenhovon, 33 H. J. Ver- eteege, 34 M. W. Ruigrok. Voorgoed ongeschikt: 1 M. Kaptein. J. P. van der Klugt en 3 Th. C. Warmerdam. Tijdelijk ongeschikt f 1 M. van der Klauw 2 J. C. de Klerk en 3 A. W. Vreeburg. NOOTDORP. Ned. R.-K. Volksbond. Do afd. Noot dorp hield in de afgeloopen week een feestavond voor de leden in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw aan den Veenweg. De tooneelver. „St.-Genesius", onder-afd. van den Bond, luisterde dezen feestavond op met medewerking van het Fanfaregezel- schap onder leiding van don heer Cop- pens. Ongeveer 8 uur werd de feestavond geopend met oen muzieknummer, waarna een korte openingsspeech door den voor zitter werd gehouden. Het Bondslied werd gezongen met begeleiding der fanfare. Hierna werd door de tooneelver. opge voerd: „Een veldwachter en een groenten- boer in de klem", blijspel in één bedrijf, en „Geert de kleermaker, een week socia list", blijspel in 2 bedrijven, welke zeer kranig werden opgevoerd. Na de pauze nog cenige muzieknummers der fanfare, waarachter volgde een klucht in één be drijf „De Bourgonjefuif", die terdege in den smaak viel. Na afloop bracht de voorz. zijn dank aan allen, die medege werkt iiadden den feestavond op to luis teren. Het lied „O. Koning der Eeuwen", volgde tot slot. De collecte heeft opgebracht f 16.67; busje „Hulp in Nood" f5.45. Plechtigs begrafenis. Het jongetje dat door een geweerschot zoo noodlottig om het leven was gekomen is Zaterdag morgen hegraven. Om half negen was er in de Parochiekerk van den H. Bartholomeus alhier een plechtige H. Mis van Requiem, waaronder de schoolgaande kinderen van het St. Jozefgesticht der Eerwaarde Zus ters tot de H. Tafel naderden. Na de H. Mis werd het lijkje grafwaarts gebracht, gedragen door 12 knapen uit de school klasse, voorafgegaan door de schooljcugl met de Eerwaarde Zusters. Na de begra fenis werd door den makker uit do school bank van het overleden knaapje, uit naam der schoolkinderen, een krans van levende bloemen op het graf gelegd, vervaardigd door do Eerwaarde Zusters VOORSCHOTEN. Jubileum. Zaterdag 5 Mei j.L hor- dacht do zeergel. heer Dr. R. Birkhoff den dag, waarop hij vóór 25 jaar bevorderd werd Tot arts. Bijna 25 jaar lang is do jubilaris als geneesheer alhier werkzaam geweest. Hij is de opvolger geworden van wijlen dr. Van den Horn van den Bos. Deze dag is voor den jubilaris niet onop gemerkt voorbij gegaan. Een commissie had zich gevormd om den feestvierenden dokter namens de burgerij een huldeblijk aan te bieden, waarvoor gelden waren in gezameld. Van vele woningen wapperde de had ik niet bevreesd moeten zijn, dat men van mijne aan klacht geen npta zou genomen hebben. Op mij rustte immers nog altoos de argwaan; bovendien weigerde ook de kellner, mij tot getuige te dienen, daar hij voor zijn betrekking bevreesd was; en ten derde berustten zijne mede- doe lingen slechts op vermoedens. Aan stonds na den diefstal had Born mevrouw Blote zijn raad en bijstand aangeboden; hij was vertrouwde vriend geworden en rees in liare ziel een twijfel op, of ik hot feit werkelijk bedreven had, dan beijfer- do hij zich, dien twijfel te verdrijven en het geloof aan mijne schuld te bevestigen Tegenover mij echter verklaarde hij, nim' mer aan mijne schuld geloof te hebben geslagen, en uit al hetgeen hij mij reide, bleek duidelijk, dat hij mij wilde overha len, omtrent het voorgevallene te zwijgen. Ik zeide hem dit ook met strenge woorden en dreigde hem met een wapen dat het toeval mij tegen hem verschaft had. Hij lachte er om, maar misleiden kon hij mij daardoor niet; ik sloeg maar al te duide lijk zijn ontsteltenis gade door welke hij zich tot bedreigingen tegen mij liet ver leiden. De kellner berichtte mij voorts, dat Born sedert den diefstal eene welgevulde beurs had; bij trad thans deftiger en rij ker dan vroeger op. Mijn vraag van waar Born zoo eensklaps het vele geld ontvan gen had, wist hij niet te beantwoorden; maar zooals gezegd is, een onderzoek kon ik niet bewerken, daar allo daarbij be trokken personen tegen mij waren. De hotelhouder zelf had immera geweigerd de overheid te veroorloven, de logeerka- vaderlandsche driekleur ter e«re van dea jubilaris. De 'huldiging cn de aanbieding van het cadeau hadden plaats in het R.-K, Vcreenigingsgebouw, des nam. to 2 uur. De grooto zaal van dit gebouw was voor deze gelegenheid feestelijk versiord met groen, planten en bloemen. Do planten: waren bereidwillig afgestaan door baron W. A. A. J. Schimmelpenninck van der Oye, van „Huize Duivenvoorden". Vein genoodigden en belangstellenden had-* den gehoor gegeven aan den oproep van" de commissie om tegenwoordig te zijn bij de huldiging van den jubilaris en hadden zich begeven naar het R.-K. Vereenigings- gebouw. De groote zaal was geheel bezel. De commissieleden, C. J. A. Boom en W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck van der Oye, haalden den jubilaris, dr. R. Birkhoffi per rijtuig af van zijn woning. Deze trad do zaal binnen in gezelschap van zijn echt- genoote en kinderen, terwijl de heer Van den Akker het „Io Vivat" speelde op da piano. Nadat de jubilaris met zijn gezin had plaats genomen, sprak d9 zeergeleerde heer Dr. J. A. Ilolwerda den jubilaris toe en herdacht den studententijd van don feesteling, toen de jubilaris met hem (dr. J. A. Holwerda is een mede-studiegenoot' van Dr. Birkhoff) als jongeman studeerde aan de Universiteit to Leiden en complw menteerde den jubilaris met zijn zilveren jubileum en prees hem als een ervaron mo dieus en een man vol liefde voor zijn vak. Spreker bood don jubilaris een album aan met 300 handteckeningen. vermeldende de" namen van degenen, die hebben bijgedra gen tot het aanbieden van een geschenk. Onderwijl word het cadeau onthuld en bood spreker het namens de inwoners den jubilaris aan. Het cadeau is een landschap van den bekenden schilder J. Dingeman* on is versierd met een artistieke lijst. Spr. lichtte daarna de symbolische beteekeni® van het schilderstuk toe en besloot zijn rede met een „Lang leve Dokter Birkhoff". Daarna sprak de jubilaris de aanwezi gen toe en zeide alhier bijna een kwart eeuw te hebben gewerkt, gedreven door liefde voor zijn vak, met eerbied voor ieders godsdienstige overtuiging. Veel heeft spreker zien komen, veel zien gaan. Wanneer men op rijperen leeftijd is ge komen beseft men den ernst van het leveii, doch vergete men nooit den gezonden hu mor. Aangenaam is het werken, wanneer men vertrouwen geniet. Steeds heeft spr. die maatregelen genomen, die voor den pa tiënt naar zijn overtuiging noodig waren, ook dan al waren deze maatregelen min der sympathiek voor anderen. Doch steeds heeft spreker gehandeld naar overtuiging en geweten. Met een woord van dank aan allen, sloot spreker zijn rede, waarna de eerewijn werd rondgediend en verver- schingen werden aangeboden en de aan wezigen in de gelegenheid werden gesteld den jubilaris te feliciteeren. Een gezel schap van eenige heeren studenten en een dame gaven conige muziek- en zangnum mers ten beste. Des avonds te 8 uur werd een optocht georganiseerd aan het R.-K. Vereenigingsgcbouw met de harmonie Beuvcnuto, om den jubileerende een sere nade te brengen aan zijn woning. Voorop in den optocht roden de commissieleden in landauwers, bcspennen met twee paarden, waarachter het harmoniegezelschap zich begaf met fakkeldragers en een menigte volk, en werd, na een rondgang door het dorp, gemarcheerd in den tuin van Dr. Pt. Birkhoff, die verlicht was met een menigte vetglazen en lampions, welke aan den tuin een feestelijk aanzien gaven. Deze avond, na zulk een warmen dag, leende zich uit stekend voor het avondfeest in den tuin van den jubilaris. Do harmonie gaf nog eenige muzieknummers ten gehooro. Hof feest duurde tot laat in den avond. Gemeenteraad. De Gemeenteraad ver gadert op Dinsdag 8 Mei 1923, des namid dags te 2 uur. Agenda: 1 Ingekomen stuk ken. 2 Benoeming lid com missie van toe- richt op het Lager Onderwijs. 3 Besluiten Comptabiliteit. 4 Bepaling vermenigvuldi gingsgetal Plaatselijke Inkomstenbelasting 5 Wijziging besluit veemarkt. 6 Opheffing gemeenschappelijke regeling met Zocter- woude inzake Lager Onderwijswet. 7 Goed keuring borgstelling aanleg straat. 8 Aan koop gebouw Gereformeerde Eerk. 9 Ko hier Hondenbelasting. 10 Reclame Hoof- deliiken omslag. 11 Reclames Schoolgeld. Een altaarv/acht. Alhier in de paro chie is geconstitueerd een altaarwacht^ waarvan de heer Van den Heuvel het ini- tiatïef heeft genomen. De propagandisten mers te onderzoeken, omdat hij bevreesd was, dat zulks zijn hotel zou benadeelen. En die bezwaren noopten u, de zaak te laten rusten? vroeg de graaf. Ik zou mij tot den rechter gewend hebben en had hem met de mcdedeelingen des kellners in kennis geeteld. Hij was ambtshalve ver plicht geweest, de instructie aan te van gen; dan was Born gedwongen, do bron aim te wijzen, uit welke hij jijn beurs ge vuld had. Een man als Borft was daar zonder twijfel op voorbereid, antwoordde Rudolf hoofdschuddend; hij kon een vriend er toe hobben overgehaald, een gefingeerd# geldtoezending aan hem te adressoeren, de post bcvreest, dat hij deze zending ontvan gen had, en met bewijs werd het vermoe den, dat op hem rustte, vernietigd. Deze meening ben ik ook toegedaan, zeide von Bremen; eene openlijke aan klacht tegen Born ware een overhaast# stap geweest, die niet alleen tot geen uit komst geleid, maar ook de zaak nog meer verduisterd had. Gij spraakt zoo even vaal een wapen, waarmede gij dien man ge dreigd zoudt hebben; mag ik n verzoeke* ons ook daaromtrent nadere modedoeliin gen te verschaffen? ff «-1 Of het werkelijk' een wapen is, weel ik niet; waar-ik geloof het.Den avond voqT mijne arrestatie was ik in het café d#[ Theatre, ik zat dicht bij de deur, die twe# kamers met elkander vereenlgt, en hel viel mij eonigszins op, dat doze deur ge sloten was. In het aangrenzend vertre* werden stemmen hoorbaar op welke, aaaw gezien ik zo niet kende, door mij voorloo pig geen acht werd geslagen. I (Wordt vervolgd) j

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3