Derde Blad. Vrijdag 4 Mei 1923. IÜ9T 0E PEKS GELD VERDIENEN. Wij lezen in Het Huisgezin: Holdert heeft het Nieuws van den Dag -tocht, om het in den cyclus zijnor sen- glie-bladen in te lijven. Willem Broekhuijs gaat, na een vergeef se poging om zich van Telegraaf, Gou- jnt en Nieuws meester te maken, een irtot dagblad stichten en heeft Holdert Jjn Schroder onttroggcld. De Telegraaf neemt van den heer Scliro- j,r officieel koeltjes afscheid: „Het doet leed, dat de heer Schroder tot dezen jlap heeft besloten". Dat is alles, niet te veel voor een lioofd- iidacteur, die jarenlang de ziel van een Had is geweekt en welk blad in diens scep ticisme en spotzucht het zuiverst werd ver persoonlijkt. Haar op de plaats, waar de heer Schro der zijn „Dagboek van een Amsterdammer" placht te schrijven, komt een „Epiloog" op Üt Dagboek voor, waarin, met het motto /jouden Willem" de overwinning van het jouden kalf wordt bezongen De satire is duidelijk en zoowel Broek- 'juijs als Schroder kunnen den schoen, die tun wordt toegereikt, aantrekken. En de Telegraag zelf? Heeft voor dit lidad ooit liooger motief golden dan geld-verdienen? Wij laten daarom de vraag rusten, of 't - in het huis van een gehangene spreekt i immers niet over touw? kiesch was heengeganen hoofdredacteur den ezels kop na to geven. Dit weten we, dat, met of zonder Schrö- fe de heer Holdert zijn organen zal hlij- p redigeeren en laten redigeeren zooals het verleden gebeurde. En we weten hoyenclien, dat Nederland er een orgaan bij krijgt, dat onder leiding van Broekhuijs en Schroder de uitbuiting ran de sensatie-zucht en de speculatie op een sensatie-lust als eenig richtsnoer zaï aanvaarden. Zoo min als Broekhuijs* loterij door aastenliefde was ingegeven, zoo min zal zijn nieuwe onderneming van trouw aan sn groot beginsel last hebben, noch de .noreele en economische verheffing van sus volk nastreven. Geld verdienen, is de leus. De heer Broekhuijs kent die kunst, en i den heer Schroder zal hij een trouwen assistent vinden. Tusschen de Telegraaf-organen en liet ieuwe dagblad zal het een dolle wedkamp jirorden wie moester zal zijn van het tor- Men zou dezen strijd enkel met belang stelling kunnen gadeslaan, indien bij niet. gevoerd werd op don rug en- op do porte- aonnaie van het Nederlandschc volk, dat daarbij intusschen méér dan zijn geld ver liest. lang zal men zich nog laten begoo- thelen door een spel, dat door slimme speculanten ten koste van de hoogste be disselen wordt gespeeld en waarbij de le zers altijd de verliezende partij zijn? 3lga£iEMLA£3D Dice. Comitc K. S. A. In het Gildenbuis te Amsterdam verga arde het Diocesaan Comité voor do Ka tholieke Sociale Actie in het Bisdom Haarlem. Mr. G. C. J. D. Kropman, voorzitter van hetDioc. Comité, constateerde in zijn ope ningswoord, dat het werken van menige Reeling tot critiek aanleiding geeft. Ver scheidene plaatselijke comitó's schijnen 'iet te beseffen, dat de belangen van R.-K. Volksuniversiteit, do Wijkverpleging c d. wk door de K. S. A. behartigd beboeren 1 worden. He redenen waarom dit wordt nagelaten. .'•i verschillend: een der voornaamste is dat de Plaatselijke Comité's niet door de juiste menscken worden geleid. Spr. eindigde met dc hoop uit to spre ken, dat de K. S. A. moge bloeien. Besloten werd, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Haarlcmschc Kathe draal, aan Z. D. H. Mgr. A. J. Callier een telegram van hulde en trouw te zenden. Medegedeeld werd, dat van de 70 bij 't Dioc. Comité aangesloten Plaatselijke Co mité's, 15 aanwezig waren. Dc heer B. J. Grobhen bracht een ver slag uit over hetgeen door de K.S.A. sinds 1S18 is gepresteerd. Gememoreerd werd de aanwas der plaat selijke afdeelingen, alsmede de groote re organisatie der K. S. A., waarvan goede resultaten werden verwacht. Het keurigo verslag werd onder applaus goedgekeurd; het ligt in de bedoeling te zijner tijd er meerdere publicatie aan to geven. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het tolaal der ontvangsten bo- droeg f 527.37, het totaal der uitgaven f462.41, zoodat het saldo groot is ruim 64 gulden. De heer Aengenent werd als penning meester herkomen. Uit de voordracht van den R. K. Vrou wenbond werden tot bestuursleden van het DIoces. Comité gekozen mej. Post, uit Delft, en mej. Bonnike, uit Amsterdam. Na enkele besprekingen van huishoude- lijken aard werd de bijeenkomst door inr. Kropman met een opwekkend woord ge sloten. R.-K. Huisvestingscomité. Men meldt ons uit 's-Hertogonbosch: Gisteren overhandigde de Hongaarsche gezant de onderscheidingen, toegekend door de Hongaarsche regeering aan het R.-K. Huisvestingscomité. Daartoe arri veerde om half cén de Hongaarsche zaak gelastigde, baron Wettstein von Wctlers- heimb, die met het dagelijksch bestuur vaQ het Nederlandsch R.-K. Huisvestingsco mité door den voorzitter, Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van den Bosch, aau tafel werd genoodigd. Voor het diner bracht het koninklijk muziekkorps der Kon. Ned. Sigarenfabrieken der hoeren Goulmy en Baar, den gezant een aubade voor liet bisschoppelijk paleis en speelde o.m. do Hongaarsche en Nederlandscho volksliederen. Na het diner begaf het gezelschap zich naar het gebouw van het comité op dc Zuid-Willemsvaart, waar zich een groot aantal personen uit verschillende doelen van het land bevond, aan wie onderschei dingen waren verleend. Mgr. Diepen sprak hier den gezant eer woord van welkom toe en verklaarde, dat het R.-K. Huisvestingscomité zich geluk kig voelde iels tot leniging van den nood in Hongarije te hebben mogen bijdragen. De Hongaarsche gezant voerde daarna 'i woord in liet Nederlandsch. Z.Excell. over handigde hierna dc ster van het Roodc Kruis, zoodanig, cn de kruisen en ecre- medailles, die verleend zijn aan het dage lijksch bestuur cn verdere comité-leden. Dr. Knobel, een Hongaarsch priester, vertolkte daarna de dankbaarheid van zijn landgenooten. Mgr. Diepen sprak een dankwoord namens allen, in het hijzonder namens het comité alS" voorzitter, en over handigde den gezant een bedrag van f 5000 met verzoek daarvan te willen overhandi gen aan kardinaal Czernocli f 2000 voor liét Kinderheim f 1000 voor behoeftige kloosters en iiislelliugen, f 1000 voor nood- Ijidende gezinnen, terwijl hij den gezant verzocht de overige f 1000 een bestemming te willen geven. Dc gezant aanvaardde dit geschenk dankbaar. De stemplicht. Antwoord op vragen. Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Golijn, betreffende het doen naleven door de burgemeesters van art. 149 der Kieswet cn liet verstrekken van oen opgave van liet aantal, waarin oproepingen zijn verzouden als bedoeld iu het Isle lid van artikel 149 der Kies wet, heeft de minister von binncnl. zaken en landbouw geantwoord: I. Ingevolge de toezegging door den on dergeteekende gedaan in do vergadering van dc Eerste Kamer der Sla ten-Generaal van 11 April j.l., is door hem onder dag- toeken ing van 14 April j.l. aan de Com missarissen der Koningin in de onder scheidene provinciën inlichting gevraagd omtrent de uitvoering, welke na de stem ming iu 1922 voor de Tweede Kamer en voor de jongste verkiezing van de leden cler Prov. Stalen, door de burgemeester» aan artikel 149 der Kieswet is gegeven. Tevens is ondergeteekende met zijn ambt genoot van justitie in overleg getreden nopens het instellen van een onderzoek, in hoeverre de eerbied voor de wet wordt on dermijnd doordat in vele gevallen van wetsovertreding vervolging achterwege blijft. II en III. In afwijking van den uitslag van bovenbedoeld tweeledig onderzoek, meent de ondergeteekende zich het uit spreken van een oordcel omtrent nalatig heid van burgemeesters in deze en om trent noodzakelijkheid van het nemen van maatregelen te mogen voorbehouden. IV. De ondergeteekende is gaarne be reid na afloop van het onderzoek, dat thans plaats vindt, de resultaten aan de Kamer mee te dcelen. Uit de R.-K. Haarlemsche Kiesvcreeniging Dinsdagavond vergaderde de R.-K. Kies verceniging te Haarlem onder presidium van den heer Hoog. De voorzitter deeldo mede, dat een zeven tal bedankjes zijn ingekomen als lid der R.-K. Kiesvcreeniging. Het bestuur be treurt dat, maar hoopt, dat de dames en heer en alsnog, bij nader inzien, op hun bedanken zullen terugkomen. Mét hijzonder leedwezen heeft liet be stuur het bedanken van den heer Tli. S. J. Janzen ontvangen, omdat de heer Jan zen vele jaren een zeer verdienstelijk lid der R.-K. Kiesvcreeniging is geweest. Het hoopt dan ook hartelijk, dat de heer Jan zen alsnog op zijn bedanken zal terugko men. Tegenover het bedanken der leden staat dat dagelijks nieuwe leden zich aan melden. Daarna doet do voorzitter mededecling van bet ingekomen protest, onderleekend door 99 personen. Het luidt als volgt: De ondergetcekenaen, allen leden of ge wezen leden der R.-K. Kiesvcreeniging; verklaren zich geheel te kunnen vereeni gen met het op de vergadering van 4 April j.l. door den heer v. Granenburgk gespro kene; afkeuring uit te spreken over de houding van het bestuur, speciaal wat be treft het opdringen van het politiek ad vies, hetwelk op de vorige vergadering van de 374 stemmen slechts 51 stemmen op zich heeft kunnen vereenigen; protesteeren tegen het door het bestuur gepleegde machtsmisbruik, waardoor de politieke rechten van een groot aantal kiezers zijn geschonden; besluiten dit protest ter kennis ie bren gen van het bestuur der kiesvcreeniging en van do pers. Do voorzitter verklaarde het verwijt van machtsmisbruik af te wijzen. Het was een onaxwijsbaro noodzakelijkheid, dat het bestuur krachtige maatregelen nam, om dat de tijd drong. Ware er nog 14 dagen tijd geweest, dan zou de houding van het bestuur onverantwoordelijk zijn geweest. Thans draagt spr. die verantwoordelijk heid zonder gewetenswroeging. Machtsmisbruik wijst spr. af; wil men het noemen opdringen van het bestuurs- advies, dan neemt spr. daar vrede mede, mits erkend wordt, dat door tijdsgebrek een nieuwe verkiezing onmogelijk was en dus het opdringen gewettigd. ïlct bestuur als zoodanig staat op het standpunt, dat liet een zeer juist gebruik van zijn macht heeft gemaakt. Mr. Bomans hield vervolgens een rede over de financieele politiek der gemeente en beantwoordde enkele debaters. De heer van Tetering diende een voor stel in van den volgenden inhoud: ..In en uit de R.-K. Kiesvereeniging worde gevormd een Politieke Commissie, welke zal staan onder praesidium van den voorzitter der Kiesvcreeniging. In deze Politieke Commissie zullen zit ting hebben vertegenwoordigers van de in- tellectueele en hoogere standen, de groot industrie, den middenstand, den kleinen hande-1 en den arbeidenden stand, desge- wenscht in meerdere categorieën onderver deeld. De wijze van verkiezing cn andero huis houdelijke zaken worden nader geregeld. Deze commissie zal tot taak hebben, het in ontvangst nemen via de sociale vcr- eenigingen van algemeen persoonlijke wen ken, verzoeken, bezwaren, en grieven en deze, zoo noodig ter kennis te brengen van of in contact brengen niet de Katholieke vertegenwoordigers, ofwel de Commissie zal zichrechtstreeks wenden tot het Stads-, Provinciaal- of Landsbestuur, enz Zij ontwerpt tegen den verkiezingstijd na gezamenlijke bespreking en overleg een onlwerp-Grcslijst en dient deze in bij het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging, ter be spreking en goedkeuring in de Algemeene Ledenvergadering. De voorzitter zeide toe, dat dit voorstel tegelijk met de motie-Cranenburgh en het rapport-Barge behandeld zal worden. De vergadering werd, daarop gesloten. SsmesasjKie '3©rk;Msa. Tegen een boom gereden. In. een sterke helling op den weg naar Valkenburg is gisterochtend de motorrij der Vae3sen uit Klimmen (L.). tegen een boom gereden. Hij bekwam zwaar inwen dig letsel, waaraan hij na korten tijd over leed. Auto-ongeluk. De 27-jarige Fransche handelsreiziger, Eug. Loron, uit Luik, reed bij Reckkum (B.) met zijn auto tegen een boom en werd ernstig verwond opgenomen. Tijdens zijn overbrenging naar heb ziekenhuis te Maastricht overleed hij. Vermist. Te Barger Oosterveld wordt sedert Maandag vermist do 51-jarige arbeider E. G. Men vreest-, dat hem een ongeluk overkomen is. De moord te Ter Apel. F. de B. uit Valthe. die bekend heeft Barteld Komduur te Ter Apel te hebben vermoord, is gistermorgen in het huis van bewaring te Winschoten opgesloten. De inbraak in het postkantoor te Steenwijk. Men meldt uit Heerenveen aan de N. R.. Crt.: Het is gebleken dat de aangehouden B. de inbraak in het postkantoor te Steen- wijk gepleegd heeft. De sleutel, waarmee hij de kluisdeur geopend heeft, heeft hij later in het water geworpen. De verdachte Z. heeft op den uitkijk gestaan. De derde gearresteerde, die van de inbraak afwist heeft van het gestolen geld een paar dui zend gulden ten geschenke aangenomen. Brand te Utrecht. Gistermiddag brak door tot nog loe on bekende oorzaak brand uit in do afd. ex peditie van de N. V. Illuminatie- en Vuur werkfabriek v/k. G. Ruys le Blauwkapel onder de gemeente Maartensdijk. Een kwartier na het uitbreken van den brand, die verschillende kleine ontploffingen ver oorzaakte, arriveerde de Utrechtscho brandweer met de motorspuit, die dadelijk 4 straleu op het vijftal gebouwtjes, fel brandende, richtte. Deze gebouwtjes wer den geheel verwoest. Twee leden van hot personeel werden licht gewond. Ernstigo ongelukken kwamen niet voor. Na onge veer 2 uur was men het vuur geheel meester. Een oude begraafplaats? To Steenbergen vond men, bij het gra ven van een gleuf voor heb leggen van wa terleidingbuizen velo schedels en beende ren. Daar deze werden aangetroffen bij de kerk der Hervormden, meent men hier met een begraafplaats te doen te hebben. Baldadige jeugd. Men schrijft aan het „Hbld.": De commissaris van politie te Gouda heeft tot de hoofden van scholen een schrijven gericht, waarin, naar aanleiding van herhaaldelijk bij hem ingekomen klach ten van ernstige baldadigheden, gepleegd door de jeugd, zooals het inwerpen van glasruiten van openbare gebouwen en scho len, het vernielen van plantsoenen en het uit de straat breken tan steenen, hun hulp wordt ingeroepen, teneinde paal en perk te stellen aan dit vandalisme, door ook aan de kinderen in do school voor te houden, dat het laag en onedel is baldadigheden te plegen en in de toekomst getuigt van ge mis aan deugd en moed, tot schande en oneer van lien cn hunne familie. De commissaris heeft order gegeven de genen, die baldadigheid plegen en betrapt worden, aan het bureau van politie te doen brengen en zoo mogelijk proces-ver baal legen lien te doen opmaken. Aan de betreffende ouders zal daarvan mededee- ling geschieden, terwijl de namen der bal- dadigen ook' aan do hoofden van scholen zullen worden opgegeven. Een vervuild vrouwtje. Gisteren heeft de Gemeentelijke Ontsmet tingsdienst te 's-Gravenhage, onder toe zicht van commissaris Wulffers, zich toe gang verschaft tot de woning van het oude vrouwtje boven den antiquitcitenhandel van Hangjas in de Zeestraat. Op verzoek van de buren is de woning ontsmet. Men verleid aan het „Vad.", dat de bewoonster. !ia,ar bijnaam is Geiten-Mie, do dochter is van een dominee, die vroe ger op een villa woonde in de omgeving van Den Haag. Toen haar vader gestorven was, is de dochter naar de Zeestraat ge trokken. Het huis huurde zij voor f 2.50 in de weck van den eigenaar en onlangs heeft zij voor den rechter bezworen, dat daarbij de mondelinge afspraak gemaakt i3, dat zij de woning voor dien prijs mocht hou den, zoolang het huis niet van eigenaar zou veranderen. De huiseigenaarkan haar dus niet verwijderen. Maar de antiquiteitenzaak ondervond veel last en schade van de eigenaardige eigenschap van de bovenbuur, die een zwak heeft voor alles wat plant en dier is. en die" daarbij onzindelijk is. Een paar jaar geleden hield zij twee gei ten op haar kamers. Verder heeft zij 12 korven met bijen gehad. Door haar kamers sprongen do noodige katten, die lustig voortteelden, en de laatste maanden hield zij op zolder 36 b. 40 kippen. Het vronwtjo zal ongeveer 45 jaar zijn. Zij zegt tuinar chitect© te zijn, maar weldoeners onder houden haar. Toen hoofdopzichter S. W. A. Sehett gisteren met zijn mannen de woning bin nenkwamen wisten ze niet wat ze zagen. De hoeveelheid rommel en het vuil gaat alle beschrijving te boven, maar men kan het zich eenigszins indenken als men week dat al drie wagens met vuil ziin wegge haald en dat men nu nog niet klaar is. Door de kamers lagen een tweehonderd dennentakken verspreid. Daartusschen huisden de katten. Het zand uit de katte- balcken was zoo maar in een hoek gesmet ten. Daar stonden bakken met planten, ginds stapels oude boeken, hoopen vuil ert rommel lagen over den grond. Op de trap stonden 20 bussen corned beaf. Daar sfcon<fc cen potkacheltje en een betrekkelijk mooie spiegelkast 6tak tusschen de dennetakken door. Het was een Augiasstal, een broei nest voor allerlei ziekten. De heer Hangjas heeft reeds - jaar ge leden geklaagd. De vorige maand is hij naar den burgemeester gegaan. Het werd te erg. De drek van de katten kwam door den zolder druppelen. Toen het vrouwtje gisterenavond thuis 'kwam was ze heelemaal niet te spreken' over deze groote schoonmaak. Ook was ze bang, dat de ka'.ten niet verzorgd zouden zijn. Maar dat is alles goed in orde. De Ontsmettingsdienst heeft gezorgd, dat ze gisterenavond op een schoon bed in een' schoone kamer kon slapen, al ruikt het daar ook een beetje naar lysol. Het geval trok, vooral in den namiddag, toen do vuilniskarren volgedragen werden, heel veel bekijks. Vandaag wordt de ont ruiming voortgezet. N.V. „De Tijdgeest' DISTRICT LEIDEN. Uitgelote nummers. Trekking 2 on 3 Mei 1923. Prijzen van f 2000: 16C-2D. Prijzen van f 1500: 3160 cn 5245. Prijzen van f 1000: 8571 12537 13235. Prijzen van f 90 (eigen geld). 122 154 183 384 194 209 220 304 310 360 393 416 474 555 605 705 S78 911 916 935 936 946 947 957 994 1091 1758 1SS8 1996 2388 2949 5231 5235 5241 6912 6922 7316 8022 8037 8039 8138 81G9 9032 9051 9104 9151 9152 99!! H267 12287 '12312 12324 12337 13590 1- 13614' 14381 14516 15024 15065 15069 Ï5074 15098 15103 15118 15133 15173 15391 15407 15436 15463 15195 15512 15582 15G79 15683 15741 15753 15771 15773 157S0 15912 19748 19764 19876 (8581) Hoofdvertegenwoordiger J. A. SMIT, HaarLstr. S3. Tel. 1417, kantoor Vrouwensteeg 1. F£UiU.ET£üS?J Een Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) li) Neen, zij is do dochter van den aden heer, die een voornaam man moet l'flja. Baron von Steinfels? Zoo noemden zij hem. Dan is de dame zijne bruid, zoido paella, en een spottende trek gleed haar bleek gezicht. Hij sprak er toenmaals van, dat hij met haar '^ootd was, maar zij wilde van deze ■«Hoving niets welen. 7" Hij houdt de kas, hernam luigi, hij !®oort diis hij haar gezelschap. En rijk, rijk moeten zij zijn. ^Hij niet, maar de anderen, viel Ma- '«Ja hem ijlings in de rede; liij bezit (f cent waar hij wordt een rijk man, hij die dumo huwt. Z Taarom Heeft hij het niet gedaan? 'J5 Luigi met loerenden blik. 'mi! Ql0eHe^H omdat zij niet wil, S'Snora Farini; ik heb indertijd ge- tor t'ame een an(lcr bemint, mJ"ea zij wellicht hare liefde zal be- hebben. ^aarom' zöide Luigi in gepeins s uwe diensten aan? a, hij was u dankbaar dat gij mij aanbevolen. wat eischte hij van u? Uj, 00reerst nog niets, maar hij denkt Luigi sprak liet woord niet uit, doch hij voleindigde den zin niet een gebaar, dat Manuella oogcnblikkelijk begreep. Zeide hij het? vroeg zij ontsteld. Dat juist niet, maar hij gaf mc ge noog te verstaan. En wie zou het treffen? De dame of den heer? Ook daarvan zcida hij niets; hij wist nog- niet wat er gebeuren zou. Sprak hij niet van liet gesticht? Zckci', maar mijns inziens schenkt hij de voorkeur aan den dolk; daardoor zou alles een schielijken afloop hebben. Hij vroeg ook, of to Rome nog rooversben den bestonden, maar ik heb hem geant woord, dat liet met te veel gevaren ge paard ging, zich op dezo lieden le verla ten. Nu wil hij wachten, tot zij in Rome zijn; lieeft hij mij eerder noodig, dan schrijft hij mij. Signora Farini had liet hoofd op den arm gesteund; peinzend staarde zij voor zich heen. Het is dus niet aan den minsten twijfel onderhevig, dat datgene, wat hij in het schild voert, zijno reisgenooten be treft, zeide zij. Maar wien van beiden? En kan hij werkelijk reeds zoo laag ge zonken zijn, dat hij niet voor een moord terugdeinst? Ik heb hem straks in het gelaat go- zien, antwoordde Luigi. Hij is een dierge nen die zich in den booze zouden verkoo- pen, wannoor zij daardoor hun doel kon den bereiken. Zooveel schijnt mij duidelijk le zijn: zij wil hem niet huwen, en hij kan zfch niet terugtrekken, omdat hij voor den af grond staat, cn haar vermogen hem voor den val moet behoeden, ging zij voort. Al het andere is mij nog onduidelijk. En zooveel staat vast, Luigi: aan ons ge slicht mag de lijder niet onttrokken wor den. Wil hij van u oen sluipmoordenaar maken, weiger hem dan uw bijstand; hij moet zijn offer in ons liuis brengen cn daarvoor betalen, zoolang hij zelf nog iets heeft. Gij zcidet straks, dat hij niets heeft Hij zal middelen vinden om zich van het vermogen van zijn offer to verzekeren cn dan heeft hij genoeg. En wanneer hij ons beiden wil bren gen? Zooveel te beter. Wij hebben het dan in onze handen, het verdrag met den mis dadiger of zijn offers te sluiten, al naar mate het met ons voordeel strookt. Luigi schudde twijfelachtig liet hoofd; een groot wantrouwen sprak uit zijno trokken. Het kon anders loopon, zeide hij: mijnheer heeft ons wellicht niet noodig. Vreest gij niet, dat hij zich van andere handen zal bedienen? Deed hij het «dan ware hij verloren, antwoordde Manuella, in wier donkere oogen een onheilspellend vuur glinsterde. Hij heeft ons te veel verraden, dan dat hij het zou wagon, ons te bedriegen. Maar wij mogen hem niet uit liet oog verliezen, vervolgde zij na een korte pauze, wij moe ten hem gadeslaan, opdat dc winst ons niet ontga. Hoe hij ook thans zijne aauge- legenhc'dcn vereffenen moge, een deel van betgcen hij er bij wint, moet bij aan ons geven. Declen wij zijn bruid en haar va der mede, wat hij ons verteld en wat hij van ons verlangd heeft, dan loeren zij hem kennen zooals ik hem reeds lang kende, cn zijne schoone plannen zijn voor altoos in duigen geworpen. Zoover zal en mag hij het niet laten komen; hij is thans aan ons geketend, en slechts goud is bij mach te deze kluisters te verbreken. Signora Farini had met klimmende drift gesproken. Luigi zag haar verbaasd in het gezicht, welks bleekheid voor een lioogrooden blos had moeten plaats ma ken. In zulk eene gemoedsbeweging liad hij de vrouw zijns meesters nooit te voren aanschouwd; hij vermoeddo dat tusschen haar en den Duitschen baron reeds vroe ger iels moest voorgevallen zijn, aan het welk deze haat zijn oorsprong had te dan ken. En dit vermoeden werd door hare woor den bevestigd, maar hij waagde het niet, verder te vorschen; hij wist uit ervaring, lioczeor signora Farini de nieuwsgierig heid haatte. Gij moet in zijno nabijheid blijven, hernam Manuella. Gij moet hem onafge broken gadeslaan en met geweld hem te rug houden, wamieer hij zich uit de voe ten wil maken. Maar ik moet immers den patiënt naar Rome brengen. 1 Dat is spoedig geschied. Ik zal te Rome met signor Farini spreken; hij moet u verlof geven, terstond weder op reis te gaan. Dan gaat gij naar Venetië en zoekt onverwijld tiet gezelschap op. De baron mag natuurlijk niet weten, dat gij in zijne nabijheid zijt: slechts dan, w'enneer hij zich naar Duitschland terug trif begeven, treedt gij uit uw schuilhoek te voorschijn om hem te zeggen, dat hij Italië niet verlaten mag, alvorens hij met mij heeft afgerekend. En meent gij dat dit voldoende zal wezen om hem te weerhouden? vroeg Luigi, mot diepe rimpels op het voor hoofd. Ik hen een arm man en kan niet dreigen Het zal ook niet noodig zijn; ik ken uw speurtalent, en gij zult mij vroeg ge noeg het nieuws berichten, opdat ik ter rechter tijd in Venetië kan zijn. Dan zal ik zelve handelend optreden, en mijne be dreigingen zal de baron geenszins in den wind slaan. Uw bevel zal ten uitveor worden ge bracht, signora! zeide Luigi onderdanig, maar ik raad u aan uw echtgenoot niet te veel te verraden; hij kon dan vernemen, dat uwe kennismaking met den baron reeds van vroeger dagteekent, en gij kent zijn drift. Manuella wierp trotsch het hoofd ach terover; uit de donkere oogen trof Luigi een toornige blik, terwijl hij verlegen den breedgeranden Calabrischen hoed in de handen draaide. "Wie zegt u, dat mijne kennismaking met hem reeds van vroeger dagicckenl*, vroeg zij met nadruk. En vranneer dÖ' het geval ware, wat deert het tx? Neemt gij-; u in acht voor uw eigeas tong en maak n- voor. mij niet bezorgd. Uw raad heb niet noodig. Ga nu heen en haai mf' ©e*r rijtuig, war.t ik moet met den eerstrfll*' genden trein vertrekken. (Wordt, vervolgd)*

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3