veede Blad müerdag 3 iei S923 uïtwpêks onze dure spoorwegen. lijd schrijft: ontvangsten der Nederlandscho Logen hebben in 1922 f 175,388,760.09 [194.223.495.08 in 1921. Dus afge- legentien milliocn minder. Dit cijfer Ie denken. Zouden er met lagere ta- geen betere resultaten te bereiken ffant in vergelijking met het buiten- ujn onze tarieven toch schandelijk Een enkel voorbeeld: partje AmsterdamParijs kost 8 voor tweede klasse en f 10.85 voor De reis AmsterdamRoosendaal 144 kilometer) kost resp. f 7 en Yoor de reis RoosendaalParijs, ,!jnd van 389 kilometer, betaalt men jafcel f 9.90 voor tweede en f 6.05 voor de klasse. Iandere woorden: wanneer de spoor rail Amsterdam tot Parijs onder riandsch beheer werden geëxploiteerd .vu do reis van Amsterdam naar de lithe hoofdstad (afstand 353 kilome- f 16.90 en f 10.55, maar f 26 voor f 17.35 voor derde klasse kosten, is begrijpelijk, dat de vreemdeling, reen reis tweede klasse van Parijs onze grens slechts f 9.90 betaalt, en men f 7 voor den veel kor teren af- van Roosendaal tot Amsterdam het gevoel heeft, dat hij wordt af- Hij zal zich dan ook tweemaal be- alvorens de reis naar onze hoofd- ondernemen. En het ligt voor de dat de bevolking van onze zuidelijke jieiën. die f 7 moeten betalen om even aar Amsterdam te sporen en die voor dit naar Brussel en voor een tientje Parijs kunnen, in zuidelijke richting soedkoopen uitweg zoeken, het gevolg, dat vele Nederlanders tijd van malaise thuis blijven, dat f?a bij voorkeur zoo gauw mogelijk de overwippen om in het buitenland geld te verteren, en dat de vreemde die niet volstrekt noodzakelijk ons moet bezoeken, zich wel zal wachten reisje op Nedorland's peperdure iebt Regen te ondernemen. wanneer bij slot van rekening de ingsten ouzer spoorwegen over één met eventjes negentien millioen terug- behoeft niemand zich hierover fo mderen. -rdo. STADSNIEUWS Regeerings-Jubileum de Koningin, 31 Augustus 1923. Zaterdag 5 Mei a.s. zal in een collecte worden gehouden voor tstrijding der onkosten, verbonden Ie feestviering van 31 Augustus 1923. Sten zal misschien zeggen: Is 'fc nu ten tijd voor feestvieren? Is het veeleer een tijd van bezuinigen? En algemeen moet volmondig bcvesti- beide vragen worden geantwoord, cr zijn uitzonderingen op bijna alle Eu hier is e>en uitzonderingsgeval, rlijks wordt in Leiden herdacht het De 3 Octoberdag stelt alle andere wie gedenkdagen in de schaduw, nar, dat men hier van een viering U Augustus gemeenlijk niets ver- De viering van 3 October ook iiizondering op den algemecnen, re- 3cenfeestvierenmaar ninig e n zal ook dit jaar itdeerd worden met de viering van igustus, omdat op dezen datum in' !*ar men wensche te herdenken het fat het 25 jaar is geleden, dat H. M. Mningin de regccring aanvaardde. in strijd zijn met den plicht der turheid. ie er bestaat voor de Ne gers, voor do inwoners van Leiden k. als deze dag onopgemerkt voor- l De Koningin heeft in die 25 jaren FEUILLETON en Baron-Bandiet. (Naar het Duitscb.) ur ondanks dit alles lag er iets in de 'van dien man, dat vertrouwen kon Semen. foouela had den man gezonden, en ilond voor hem in. Dat moest den "voldoen, en het was in zijn belang, voor elk geval van een werktuig te alhoewel hij in dit oogenblik wist, welk gebruik hij er van zou Kent gij de dame, die u den brief ter •«telde? vroeg hij. "Snora Farini? luidde het antwoord te verstandig en te voorzichtig om ,?ar vertrouwen te schenken. heeft u aanbevolen. kan dit met een gerust geweten Uant zij.weet dat ik haar man trouw heb. jtatvt gij oppasser in zijn geslicht? ^ben het nog. •vaaneer dit waarheid is, waarom -'dan niet in Rome? vroeg de baron ik hier een patiënt moet ont- l. ^'en ik naar Rome moet brengen, rdde de Italiaan, en de glimlaeh, ijjjp ^reede dikke lippen zweefde, j. .'Gelijkheid van zijn gelaat nog dui- nakomen. ff?Ilneer reist gij van hier af? heden; ik zal morgen weder te 'JU- Wanneer gij wenscht, dajt ik '°t n terugkeer, dan kan dit ter- de schoonste Iraditiën van de besten dér Oranje's gehandhaafd. Indien het waar is, dat leeringen wekken, maar voorbeelden trekken, dat zij ieder Nederlander aanbe volen, om in zijn openbaar zoowel als in zijn privaat leven dus te overwegen, welk oen voorbeeld van nauwgezette plichtsbetrachting op beiderlei terrein H. M. de Koningin nu reeds 25 jaar lang on verpoosd heeft gegeven? Indien de feestviering op 31 Augustus er toe kan bijdragen, dat ook te Leiden de volle aandacht op dit feit wordt ge concentreerd, dan kan de navolging van het ons gegeven voorbeeld ook hier in de zen tijd van verslapping en verwildering niet anders dan goede vruchten voort brengen. Het Comité voor deze feestvie ring heeft gemeend geheel in den geest van Haar, die wij willen ecnen, te hande len, door aan het feest een waardig en eenvoudig cachet te geven- Alle luxe zal worden vermeden. Mogen ook de feest vierders zelf dit streven toonisn goed te keuren, door ons in hun avondstraatzan- gen nu voor het eerst, maar dan ook voor taan voor goed, te bevrijden van het zin- loozo zalcjesplakkersvers, dat bij zijn ont staan reeds zouteloos, door verloop van jaren, geest- noch zinrijk is geworden. Nu inen dus na lezing van het boven staande weet, welke bedoeling voorzit bij het Comité voor de feestviering, zal, naar nag worden vertrouwd, bij elk Oranje gezind Leidenoar elk bezwaar om iets af te zonderen voor de te houden .collecte zijn opgeheven. Het Comité Jhr. Dr. Mr. N. O. de Gijselaar, Eere-Y oorzitter. Prof. Mr. A. S. de Blecourt, Voorzitter. H. Thomas, Vice-Yoorzitter. W. v. d. Laan, Secretaris. Mr. H. Vos Jr., 2e Secretaris. M. A. A. Steijns, Penningmeester. K. Brants. T' C. L. v. Buuren. H. Cohen. L. DesSens. C. Eeltjes. C. J. Eggink. F. S. Goslinga. J. A. v. Hamel. H. W. Hannevoort. C. Hartwigsen. P. Heemskerk. Prof. Dr. L. v. Itallio. Mr.- J. Klein. iW. Koops. Ph. de Leeuw. Mr. J. C. v. d. Lip. G. J. M. J. Molkcnboer. B. Moolenburgh. S. J. Lo Poole. Mr. P. A. Pijnacker Hordijk. •W. de Reus. H. M. Simonis. Ch. v. Spall. H. M. G. .Verspijck. J. Zandbergen. Leiden, 3 Mei 1923. LEGER EN VLOOT Vrijstelling van herhalingsoefeningen. Vrijstelling van herhalingsoefeningen genietroepen: a. zij, die wonen elders dan in Neder land, België, Hannover, Westfalen en de Rijnprovincie; b. zij, die wonen in België, Hannover, Westfalen en do Rijnprovincie, voorzoo- ver zij vóór den dag van opkomst bij hun commandant een verklaring inzenden, waaruit blijkt, dat zij meer dan drie uur gaans van de Nederlandsche grens af wo nen; deze verklaring rüoet zijn gegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur of van de politie of door een Nederlandsch consulair ambtenaar; bovendien kunnen op daartoe gedane aanvraag door den Minister van Oorlog van de herhalingsoefeningen worden vrij gesteld:* c. zij, die gedurende zoodanigen tijd vrijwillig in werkelijken dienst zijn ge weest, dat op grond van de door hen in dien tijd verkregen geoefendheid de her halingsoefeningen niet of niet voor den gEsrsEgaaa stond geschieden. Afwijzend schudde de baron het hoofd; zijn vorschende blik bezag langzaam de armoedige kleeding van den man. Dat is onnoodig, antwoordde hij, ik weet nog niet, of ik uwe diensten noodig heb; mocht dit het geval zijn, dan is het te Rome nog altijd vroeg genoeg. En heb ik u vroeger noodig, dan schrijf ik aan Signora Farini. Doe dat niet, viel de Italiaan hem ijlings in de rede; de signora zou het niet gaarne zien. Waarom niet? Omdat signor Farini een jaloersche man is. Gaat zijn jaloerschheid zoo ver, dat zijne vrouw niet eens een brief mag ont vangen? vroeg de baron met een stem, die niet van spotternij was vrij te pleiten. Ik zal dus aan u moeten schrijven. Kan ik het? Wel zeker; adresseer den brief aan signor Farini. En hoe heet gij? Luigi Rinaldi. De baron schreef den naam in zijn aan- teekenboekje. Signora Farina schrijft mij, dat ik eiken dienst van u kan verlangen, zeidc hij; heeft zij u daaromtrent iets Neen, zij zeide mij alleen, dat gij ons, een patiënt wildet verschaffen. En dan zoudt ge het op u willen nemen, hem in het gesticht te brengen? Weer gleed de leelijke glimlacht over 't gezicht van Luigi. Eene kleinigheid, antwoordde hij met saamgetrokken wenkbrauwen. Ik heb vollen duur noodig worden geacht; d. zij, die tijdens den duur der herha lingsoefeningen onmisbaar zijn voor hun ambt, betrekking of bedrijf; e. zij, die kostwinner zijn voor persanen als in art. 17, tweede lid, der Dienstplicht wet bedoeld, tenzij cr meer reden is voor toekenning van vergoeding aan deze per sonen; f. zij, die onmisbaar zijn voor de in standhouding van de middelen van be staan onder e bedoelde personen. 2. Wat onmisbaarheid en kostwinner schap betreft, moet in.het oog worden ge houden, dat vrijstelling om een van deze redenen slechts in dringende gevallen zal worden verleend. Herhalingsoefeningen Infanterie. De Infanterie lichting 1918 en 1920 komt voor herhalingsoefeningen onder de wapenen van 10 tot en met 22 September bij de volgende regimenten en garnizoe nen: het 1ste Regiment te Assen; het 5de Regiment te Amersfoort; het 7de Regiment te Harderwijk; het 8ste Regiment te Arn hem; het 9de Regiment te Assen; het 11de Regiment te Nijmegen; het 12de Regi ment te Groningen; het 16de Regiment te Amersfoort; het 18de Regiment te Har derwijk; het 19de Regiment te Arnhem; het 20ste Regiment te Harderwijk en het 21ste Regiment te Amersfoort. De wielrijders lichting 1918 en 1920 de 3de Schoolcompagnie van 10 September tot 22 September te 's-Hertogenbosch en de 4de Schoolcompagnie van 24 September tot 6 October eveneens te 's-Hertogenbosch Herhalingsoefeningen. 1. Ingevolge Kon. besluit komen in 1923 voor herhalingsoefeningen in werke lijken dionst, voor den duur van 13 da gen, de gewone dienstplichtigen van do lichtingen 1918, 1919 en 1920 die tot de hierna bij elk dier lichtingen vermelde korpsen en compagnieën behooren, of, -voor zoover de schoolcompagnie van den motordienst betreft, daarbij zijn gedeta cheerd: Lichting 1918. a. de regimenten infanterie der He en IVe divisie; b. de 3e en 4e schoolcompagnie van het bataljon wielrijders; c. de le en 2e compagnie hospitaalsol daten; d. de regimenten cavalerie; e. de regimenten Yeld-artillerie, de trein afdeclingen der artillerie-brigades en het korps rijdende artillerie. Lichting 1919. a. de regimenten cavalerie; b. de regimenten veld-artillerig, de trein afdeelingen der artillerie-brigades en het korps rijdende artillerie; c. het regiment vesting-artillerie; d. het regiment kust-artillerie; e. het korps luchtdoel-artillerie; f. de compagnieën pontonniers van het korps pontonniers en torpedis ten. Lichting 1920. a. de regimenten infanterie der lie en IVe divisie; b. de 3de en 4e schoolcompagnie van het bataljon wielrijders; c. de lo en 2e compagnie hospitaalsolda ten; d. bet regiment vesting-artillerie; e. het regiment kust-artillerie; f. het korps luchtdoel-artillerie; g. de compagnieën pontonniers van het korps pontonniers en torpedisten; h. het regiment genietroepen; i. de schoolcompagnie'van den motor- dienst; j. de compagnie intendancetroepen. 2. Van het volbrengen van deze oefenin gen zijn vrijgesteld de bij genoemde korp sen en compagnieën ingedeelde dienstplich tigen van de lichtingen 1918, 1919 en 1920, die tot de administratietroepen be hooren en wier eerste oefening langer dan acht en een halve maand heeft geduurd. Gemestgda Berichten. De aanranding in den trein. De Duitscher, die Maandagavond to Haarlem-gearresteerd is omdat hij tus- moeilijker zaken op mij genomen en door gezet. De patiënt zal zich misschien te weer stellen. Dat doen zij allen; vrijwillig komt er niet een, maar daarvoor hebben wij dwangbuizen. En in 't gesticht is de patiënt zeker? Wanneer de deuren achter hom ge sloten zijn verlaat hij het huis slechts als een lijk. De baron ging eenige malen op en neer; er zweefde hem nog een andere vraag op de tong, maar hij draalde haar uit te spreken. En wanneer ik de zaak op een an dere wijs wildo regelen? zeide hij einde lijk, kan ik dan ook op u rekenen? In elk geval, signor: Met een enkelen stoot is 't afgemaakt; ik trek zeker. Maar het kost geld; want voor mij is het eene gevaarlijke geschiedenis. Zijt gij nog nimmer op heeterdaad betrapt? vroeg de baron. Ware dit het geval, dan stond ik thans niet voor u. Het is niet ieders zaak Welken prijs zoudt gij eischen? Bied. Wederom schudde de baron hot hoofd. Wij kunnen daaromtrent immers nog altijd spreken, wanneer ik zelf weet, wat geschieden moet, zeide hij; heden staan de omstandigheden mij nog niet toe, een besluit te nemen. In Rome zult gij het nadere vernemen, en voor alles verlaat ik mij er op, dat gij stilzwijgend zijt, ook voor het geval ik uwe diensten noodig heb Ik verraad niets, antwoordde Luigi, verried ik u, dan klaagde ik mijzelven aan. schert Leiden en Haarlem een dame zou hebben aangerand, is, zooals wij reeds in het kort meldden, door den commissaris van politie aan een langdurig verhoor on derworpen. De man vertelde aan den com missaris o- a. dat hij gedurende den wereldoorlog vliegenier is geweest. Op ze keren dag is hij met een waarnemer van een hoogte van 200 meter naar beneden gestort. De waarnemer werd bij die gele genheid gedood. Hij zelf bracht er wel ia waar het loven af, maar werd toch aan het hoofd gewond. Maandag was hij in Rot terdam geweest en had daar prentbrief kaarten verkocht. Hij is toen in den trein gestapt, maar weet zich verder niets meer te herinneren. Hij weet niet, wat er ver der met hem gebeurd is en wist niet eens dat hij te Haarlem was. De directeur van don gemeentelijken geneeskundigen dienst heeft den man onderzocht en constateerde dat hij in de ernstige mate een zenuwpa tiënt was. Zoo dacht ook de bewuste dame erover. De man, die schuin tegenover haar zat schudde zenuwachtig met al zijn ledema ten. Zijn oogen rolden rusteloos heen en weer. Voordat de trein in Leiden gearri veerd was, had hij enkele woorden tot de dame gezegd. Hij heeft evenwel geen en kel oneerbaar of onvertogen woord tot haar gericht, maakte geen enkel gebaar en keek geen oogenblik naar haar taschje, dat zij in de hand had. Ter hoogte van Warmond gekomen, haalde hij plotseling een met bloed bevlekten zakdoek uit den binnenzak van zijn jas, spreidde die uit, maar viel op hetzelfde oogenblik voorover tegen de dame aan en rolde toen bewuste loos tegen den grond, waar hij bleef liggen Hij bad blijkbaar een toeval. Toen zij door middel van den noodrem den trein tot stilstand had gebracht en de conducteur naderbij kwam, was de man nog steeds be wusteloos. De conducteur liet de dame overstappen en sloot den coupé af. In Haarlem werd de Duitscher aan de rechet che overgeleverd. Uit het onderzoek, is, naar de opvattingen van den commissaris, gebleken, dat niets strafbaars gepleegd is. Het woord aanranding is dus te scherp Op last van den commissaris van politie is de Duitscher Dinsdagavond over de grens gebracht. Doodelijk auto-ongeluk. Dinsdagavond had bij Mechelen (L.). aan de Maas een ernstig auto-ongeval plaats. Een auto, waarin vier personen waren gezeten, komende van Genck, raakte zon der te snelle vaart tusschen de tramrails tengevolge waarvan de band van een der voorraderen afsprong. De vier inzittenden werden uit den wagen geslingerd, drie hun ner kwamen er ongedeerd af, evenwel de vierde, zekere E. A. Loron, oud 28 jaar, koopman te Luik, kwam met het hoofd terecht tegen den weg tengevolge waarvan een hersenschudding ontstond. Op weg naar het gesticht Calvariënberg te Maas tricht, is de verongelukte overleden. Hij is gehuwd en had één kind. Potlood ingeslikt. Te Delft slikte een 134-jarig kind van een bewoner van den Rotterdamschon weg een potlood in. Voordat er geneeskundige hulp aanwezig was, bleek de kleine reeds overleden. Verdronken. Nabij Westdorp (Dr.) is H. Boezen ver dronken. Hij was 58 jaren en laat een vrouw en zeven kinderen na. De inbraak te Stesnwijk. De politie te Ter Apel is er thans in ge slaagd van de in het postkantoor te Steen- wijk gestolen f 40.000, f 28 h f 29.000 op te sporen. Men heeft zelfs op een veen- plaats te Valterveen ongeveer f 10.000 be graven gevonden. Thans zijn gedetineerd Bentlage, opperman; Gravinga, arbeider; Zuidinga, schoenmaker, en diens vrouw, die naar Winschoten is opgebracht. Deze vtouw verklaart, ook f 10.000 verbrand te hebben. Een dievegge. Ten nadeele van een bewoner der Gijs- brecht van Aemstelstraat te Amsterdam heeft het dienstmeisje een koffer, inhou dende o.m. sieraden, ter waarde van f 5000 ontvreemd, Hoeveel kinderen hebt gij? Zevon, en allen nog klein en hulpe loos. Gij begrijpt dus, niets dan hard wer ken van den morgen tot den avond. Woont gij in het gesticht van dokter Farini. Neen, maar den geheelen dag beu ik er, wanneer ik er geen ander werk heb. De baron wierp een goudstuk op de tafel; een oogenblik later bevond het zich reeds in den zak van Luigi, wiens gezicht door een vroolijk gegrijns werd vertrok ken. Ik heb zooveel van de Italiaanscho rooverbenden gehoord, zeide hij op onver schilligen toon, zijn er nog vele in de na bijheid van Rome? De Italiaan knikte bevestigend. Men moet weten, waar men ze te zoeken heeft, antwoordde hij, maar ik kan het u niet aanraden. Tegen een losprijs hergeven zij den gevangenen de vrijheid, zoodat gij er niets bij gewonnen zoudt hebben. Ik denk er ook niet aan, mij van die lieden te bedienen; ik weet immers in het geheel nog niet wat er gebeuren zal. Het blijft dus daarbij; heb ik uwe hulp noo dig, alvorens ik naar Rome kom, dan schrijf ik u; in elk geval bezoek ik echter het geslicht van Farini, daar zal ik u weerzien. Luigi maakte eene vreemdsoortige bui ging en ging heen. Behendig en hauw hoorbaar sloop hij de trappen af, gelijk een kat, en niemand, zelf niet de portier, bemerkte hem, toen hij het prachtige hotel verliet. Daar buiten schoof hij de handen in de ruime zakken Yan zijn versleten jas en Onveilig strand. Vrijdag zalhet strand te ..Schevoningen onveilig zijn tot Katwijk, V wegens hot schieten met geschut. KERKNIEUWS MGR. EDMUNDUS SY8RANDUS j LUIJPEN. t Apostolisch Vicaris van Batavia. Men seint uit Bandoeng aan de „Msb,": Z. D. H. Mgr. E. S. Luijpen is Dinsdag avond om kwart over acht overleden. Edmundus Sybrandus Luijpen werd 3 Juni 1855 te Hoofdplaat in Zeeland gebo ren, deed zijn lagere studiën aan het Klein Seminarie van het bisdom Breda, dat des tijds in Oudenbosch was gevestigd en werd, na aan het Groot Seminarie le Hoeven zijn studiën te hebben voltooid, op 7 Juni 1879, dus op nauwelijks 24-jarigen leeftijd, tot priester gewijd. Drie jaar lang legde de jeugdige pries ter zich te Regensburg onder leiding der beste meesters van de beroemde Paloslrijn- sche school, toe op de kerk-muziek. Nadat hij in het vaderland was teruggekeerd, voelde hij zich kort daarop geroepen tot den religieusen staat en trad in het novi ciaat van de Orde van den H. Ignatius van Yoyola te Mariëndaal. Zes jaar later op 31-jarigen leeftijd, werd hij door zijn Oversten tot het apostel ambt in Ned.-Indië geroepen. Daar werkte hij als missionaris te Batavia, le Maumo- ric en Lela op Flores van hot jaar 1889 tot 1898. Na het overlijden van Z. D. H. Mgr. v. Staal werd Pater Luijpen door Z. H. den Paus uitverkoren om het Vicariaat van Batavia te besturen. Hij werd op 21 Mei 1898 benoemd als Apostolisch Vicaris van Batavia met den titel van titulair-Bisschop van Orope en op 13 November 1898 tö Oudenbosch plechtig geconsacreerd door Zr li H. M^r. P. l.eyter, bisschop van Breda, bijgestaeui door Mgr. W. van de Ven, van pen Bosch en Mgr. do Bie, SreEaFde' nCTffvan Borfihem. MTgrr Etfljpcn voerde als wapenspreuk „Laboris non fugiens", ik vlucht den ar beid niet. Haarlein's Kathedraei. Het zilveren feost der k e r k w i j d i n g. Gisteren vierde de Haarlemsche Kathe draal „St. Bavo" haar zilveren wijdings- feest. En aan het verslag der feestviering in de „Msbd." ontleenen we het volgende: Ter herdenking van dit inderdaad blij- stemmend feit heeft de HoogEerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt een esrie feestelijkheden gearrangeerd, die niet al leen getuigen van zijn groote vreugde en van zijn hartelijke liefde voor de kathe draal, maar hem tevens als een artistiek en fijnvoelend man doen kennen. Gisteren werd het feit hoofdzakelijk ker kelijk herdacht; op avonden in het Octaaf worden lezingen gehouden met lichtbeel den voor de parochianen. Rector V/. L. v. Adrichem zal de schoonheid van Cuypers' monumentale bouwwerk nader tot de toe hoorders brengen: pater Zoij S. J. zal Vondel's Altaar-geheimenissen ontvouwen. Wie in de nabijheid van de Leidsche Vaart kwam, bemerkte aldra, dat alle pa rochianen met hun Plebaan het feest van him kerk hartelijk mede-vierden. Van tal- looze puien hing de vaderlandsche drie kleur met pauselijken wimpel. Maar nog grootscher indruk maakte het, dat des mor gens zoo talloos velen aan de uitnoodiging van hun herder hadden gehoor gegeven en tot do H. Tafel naderden. Om 7 uur, half 8 en 8 uur werden do H.H. Missen opgedragen. Do kathedraal was herschapen in een lusthof van bloemen en groen. Door tal van parochianen waren bloemen en groen geschonken ter versiering van hun kathe draal. Onder leiding van don heer J. Kui per was een commissie gevormd van bol- lenhandelaren en bloemisten uit de paro chie, die op zich zou nemen voor de ver siering te zorgen van do kathedraal en van den naastgelegen tuin. Ruim 450 kisten met bloemen werden aangevoerd voor dit doel, zoodat men niet behoeft te vragen hoe weelderig tuin en kerk er uitzagen in hun bloemenpracht. Ruim 30 man ook hadden zich belangloos schreed ijlings voort, en boewei hij zich ook den schijn gaf, als had bij niet de ge ringste belangstelling voor zijn omgeving, toch sloeg hij met loerenden blik ieder gade, die hem ontmoette. Hij had een verren weg af to leggen van de Piaza Cavour tot aan het Corso öi Ci- tadelle, maar eindelijk had hij toch het doel zijner wandeling bereikt, een klein vriendelijk huis op het Corso, waar hij schielijk binnentrad. De kamer was armoedig gestoffeerd en zeer vuil; de lucht in dit vertrek benauw de iemand; maar Manuella die in een smaakvol toilet aan de vuile tafel zat en haar chocolade slurpte, scheen voor dit alles ongevoelig te zijn. Eindelijk, zeide zij ongeduldig, toen Luigi voor haar stond en hare glinsteren de oogen met doordringenden blik op zijn gezicht vestigend. Ik heb u reeds een uur verwacht. Een grap, signora, antwoordde LuigL kalm, het is een verre afstand en ik, moest er de tijd voor nemen, teneinde mij de gewenschte inlichtingen te verschaffen. En wat hebt gij vernomen? vroeg zij met niet te ontveinzen spanning. Hij is niet alleen; een oude heer en een jonge dame vergezellen hem. Hij in, met hen gekomen en gaat ook met ken der op reis. Waarheen? Naar Venetië. Een jonge dame, zegt gij* Jong en schoon, ik heb haar gozaeni. »-* Zijne vrouw? v j (Wcrrdifc vervolgd.) J

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3