14e Jaargang. WOENSDAG-;2 MES 1S23 No. 403© Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN srs. S)e SmhoHd Sou^cmt p^BONNEMENTSPRUfSbedraagt bij vooruitbetaling yö0r Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal» jij onze Agenten 20 cent per week I 2.60 per kwartaal» franco per post 12.95 per kwartaal. - get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- gjgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 9 ct. Dit blad versehijnt eiken dag uitgezonderd Zoo- ea Feestdagen 1. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. H DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverienHên 30 cent por rogoL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. r KldfVO adverientiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangéboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop tO.50. m nummer bestaat uit twee jladen» Meileuze. [ig S.D.A.P.'sche 1 Mei-viering hoeft in het teeken van de ontwape- jgsleuze. 2oo schreef Van Zadelhoff in „Het A" dat deze 1 Mei-leuze een „interna- jaal" karakter draagt. En hij tracht 3 ook den indruk te vestigen, dat de wapening door alle socialistische par- g wordt geëischt en dat de vrede door macht der internationale arbeiders- ignisaties voldoende is verzekerd. 'Pe oiitwapeningsleuze „internationaal"! internationaal onder de socialis- Ejjkt toch eens naar buiten. Naar de ^ische socialisten bijvoorbeeld, die op i standpunt staan, dat de landsverdedi- moet verzekerd blijven met militairo leien. In Zweden is onder het bewind den socialist Branting op alles, he re op de militaire uitgaven bezuinigd. Sjén in ons land wordt door de sociaal- jnocrafen onmiddeliljke algeheele ont- .ping geëischt. [n dan bedriegt men de menigte met te dat de ontwapening een interna- ale socialistische leuze is. „Bewuste" aschen schijnen bedrogen te willen ;èn' BUITENLUBSD bezetting van liet Ruhrgsbied HET DUITSCHE AANBOD. fe vertegenwoordiger van het Zwit- gth Telegraaf-agentschap te Berlijn asemt het volgende betreffendo den in- dvan het Duitsche aanbod in zake de iidelooss telling. Iguitsche regeering biedt aan de ge- mogendheden dertig milliard sèark aan, met inbegrip van alle ties in natura. Van deze dertig rnil- welk bedrag als de uiterste grens Duitsche betalings-capaciteit wordt öouwd, zal twintig milliard onmiddel- bijeen worden gebracht door een in- alionale leening. Wat de overige tien bid betreft, daarvan zullen vijf mil- vijf jaar later bijeen worden ge it, de resteerende vijf milliard drie daarna. Met inbegrip van de rente i ®n de jaarlijksche betalingen 1,2 mil- if, d bedragen. Het bedrag daarvan zou den afgetrokken van de leening, zoo deze laatste geheel volteckend ti.2 milliard onmiddellijk ter beschik- c van de Entente gesteld zou kunnen k ILEM. iden nös besprekingen met de part ij leiders, iermorgen om 1G uur zijn de bespre Sffl lusscben Guno en de partijleiders Kuien. De rijkskanselier ontving eerst liaal-domocraten en lichtte hen om- ien inhoud der Duitsche nota in. Om ontving hij de Duitsch-nationalen, '2 uur de vakvereenigingen. tóe uur iu den namiddag had een plaats tusschen den rijkskan- eu de minister-presidenten en presidenten van Duitschland. dtnvoormiddag zou de nota aan alle ïerde regeeringen worden overhan- Bomaanslagen bij Düsseldorf. ie omgeving van Düsseldorf hebben verschillende plaatsen ontploffin- Éafs gehad, welke veroorzaakt wer- i°or bommen, die op de spoorwegen Neergelegd. Er werd daarbij aan- fijke.schade aan het spoorwegmate- aangericht. De bezettende overheid 'daarop onmiddellijk twee notabelen Düsseldorf, waaronder de hurgemees- arresteeren en de stad gestraft :i» biete van 20 millioen mark. KruPP von Bohlen gearresteerd. von Bohlen und Hallback is lrgen door de Fransche bezettings- Hen gearresteerd. Hij was voor B® maal door den rechter van in- Jii den Franschen krijgsraad ge- om over de incidenten voor de fabriek eenige verklaringen af te d°t dat doel had hij zich van Ber Essen Legeven. Na een kort ver- h-a ]lem door den rechter van in- öedegedecld, dat hij zich als ge- t(t moest beschouwen. I.».- er van beschuldigd, den mi- ^3C 3 RutoritGlten geen voldoende uitleg is i\ ^Den gegeven van de inciden- |i9b Zaterdag vóór Paschen, waar- w° ordelij kheid betrokken JwJ? is in de militaire gevange nen opgesloten. Mees tegen de Krupp-dire, juae en Zaterdag plaats vm 5 Duitschland. Bisschopswijding Mgr. Dcitmer. Gistermorgen heeft in de Hedwigkork te Berlijn de bisschopswijding plaats gehad van prelaat Deitmer, vorst-bisschoppelij'k delegaat voor de diaspora Brandenburg. Rijkskanselier Guno, de rijksminister voor economische zaken Becker, en andere katholieko ministers en oudministers, wa ren in de kerk aanwezig, velen met hun echtgenooten. Engeland. De lersche kwestie. Mijnontploffingen te Dublin. Zaterdagavond even voor tienen snelden drie jonge mannen, die op een der Duhlin- sche stations zaten, plotseling naar het even buiten het station liggend seinhuis. Twee soldaten volgden hen, doch werden teruggedreven door schoten van daken in de nabijheid. Toen de jonge mannen het seinhuis hadden bereikt, haalden zij re volvers te voorschijn, joegen de dienst doende lieden weg, plaatsten een groote mijn in het seinhuis en poetsten de plaat weer. Een paar oogenblikken later deed een geweldige ontploffing het heele station schudden. Het seinhuis werd geheel ver nield. Op het moment van de ontploffing reed een trein langs het seinhuis. De in het rondvliegende stukken hout, ijzer en steen vernielden de ruiten van de waggons en verwondden zeventien passagiers. Maandagmorgen kwam een opgevor derde taxi, waarin drie jonge mannen ge- zelen waren, de Ratlimines road opgere den. Met de revolver dwongen zij een politie-agent zich uit de voelen te maken, waarna zij een groot gat sloegen in een der spiegelruiten van een lakenhandel en legden een mijn in de vitrine. De mijn ontplofte enkele oogenblikken later en vernielde het geheele front van den win kel van het dak tot de straat. Alle ven sters in- de nabijheid werden-ingedrukt. De luchtvloot te zwak? De minister voor luchtvaart, Hoare, verklaarde gisteren in een redevoering dat de Engelsche luchtvloot, van welk stand punt van landsverdediging ook beschouwd te zwak is, en dat voor Engeland een ster ke luchtvloot van even groote beteekenis is als een sterke marine. - Rusland. Wijziging In de Sovjet-regeering? Volgens betrouwbare berichten uit Mos kou, aldus wordt uit Riga aan de Times geseind, zullen er binnenkort in het per soneel der Sovjet-regeering belangrijke veranderingen plaats hebben. Krassin blijft in Rusland, terwijl Vorofski, die thans Rusland te Lausanne vertegenwoor digt, naar Engeland zou gaan. Het schijnt dat Trotski, gesteund door een sterk, Joodsch element in de communistische partij, streeft naar het dietotarschap. De ambitie van Trotski dringt Erassin, Tjslts jerin, en anderen langzaam maar zeker naar de oppositie, die haast geen Joden bevat. Trotski voelt zich meester van den toestand en bemoeit zich met alle commis sariaten, vooral buitenlandsche zaken en deelt de posten, zelfs in de legaties in het buitenland, onder zijn partijgangers uit. Italië. De achiste verjaardag der oorlogsverklaring. Op 24 Mei, den achtsten verjaardag van ïtalië's oorlogsverklaring, zal de hond van oudgedienden, waarvan Ook Mussolini lid is, op het Karstpïateau een groote betoo ging organisoeren en tevens de verschil lende soldatenkerkhoven in de huurt be zoeken. Men verwacht, dat niet alleen Mussolini, doch ook andere ministers en de bestuurders van den Fascistenhond deel zullen nemen aan deze betooging. Japan. Een Katholieke daad van Admiraal Yamoto. Gelijk destijds gemeld is, had de behan deling in het parlement van de kwestie, om de betrekkingen met het Vaticaan te hervatten een intensieve actie en intrige van de boedhistische bonzen uitgelokt.- Do bekende Japanscho katholieke admiraal Yamoto heeft daar tegenover, naar „Kipa" meldt, een daad gesteld, die veel indruk heeft gemaakt. De admiraal heeft n.I. aau den minister van het keizerlijk huis en den minister van buitenlandsche zaken een catechismus voorgelegd, en hem opmerk zaam gemaakt, dat daarin over de plich ten tegenoverde wereldlijke overheid wordt gezegd: „Lees dit", zoo zeide Ya moto: ..hier vindt ge, hoe ik en ieder ka tholiek over den keizer moet denken. Hij heeft geen trouwere onderdanen dan de echte katholieken. Genoemde ministers en vele parlements leden lazen daarop de betreffende blad zijde. Spoedig reeds werden de officieele uitingen over Paus en kerk veel minder. Do katholieke Japansche jongemannen- vereeniging heeft nu in verhand met deze daad van admiraal Yamoto een brochure uitgegeven, waarin de lasterlijke aantij gingen der bonzen worden weerlegd. De bonzen zelf koopen deze brochure en de rogeering heeft op haar kosten aan elk parlementslid een exemplaar van deze brochure doen toekomen. Britsch-lndië De moorden van Chaura. Maandag heeft het Hooggerechtshof vonnis gewezen in honderdzeventig beroe pen van personen, die destijds werden ter dood veroordeeld in verband met de moorden te Ghaura. Het hof bevestigde het doodvonnis van negentien leiders en veranderde het doodvonnis van honderd tien personen, die schuldig bevonden wa ren aan moord in verbanning voor het le ven. Het hof beval aan gratie te verleenen aan allen, met uitzondering van veertien. Acht-en-dertig personen werden van rechts vervolging ontslagen, terwijl de overigen van 'acht tot drie jaar cellulaire gevange nisstraf kregen. Algemeene Bond van R.-K. Rijkskies- kringorganisaiies ir. Nederland. De agenda der Algemeene Vergadering van den Algemeenen Bond van R K. Rijks- kringorganisaties in Nederland, te houden op Zaterdag 2 Juni 1923, des namiddags te 12 ?i uur, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats, Utrecht, luidt: 1. Opening door dtm Bondsvoorzitter. 2. Notulen der Bondsvergadering van 13 Mei 1922. 3. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 4. Voorstel van het Bondsbesluur, lui dende: „De Bondsvergadring machtige tiet; Bondshestuur een voorstel te doen aan do R. K. Journalistenvereniging om te gera ken tot de vorming van eene contact-com missie tusschen de R. K. Journalisten en de R. K. Staatspartij, ter wederzijdsche inlichting telkens als dit door een van beide noodig of gewenscht mocht worden geacht." Toelichting: Een voorloopige bespre king, gehouden door hot Dagelijksch Be stuur van den Algem. Bond met drie be stuursleden der R. K. Journalistenvere niging, had tot resultaat, dat beiderzijds het nut werd erkend van een te voren vaststaande wijze om met elkaar in con tact te kunnen komen, om elkaar informa ties te verstrekken, waarvan kennis te dragen in het belang der Katholieke open bare zaak zou kunnen zijn. Men dacht toen aan eene permanente contactcom missie, en kwam overeen aan de recpec- tieve besturen in overwging te geven aan de algemeene vergaderingen machtiging te vragen, tot de vorming van een zoodanig contact over te gaan. 5. Voorstel van het Bondshestuur, lui dende: „De Bondsvergadering drage het Bonds hestuur op een commissie te benoemen tot voorbereiding der oprichting van een Par tij-bureau en ter ontwerping van een plan om de daartoe benoodigde gelden bij een te brengen." Toelichting: De onmiddellijke aanlei ding tot dit bestuursvoorstel is geweest ecu voorstel-Friesland, uitsprekende den wonsch om meer permanente, concrete en gedetailleerde leiding van uit het centraal punt der Partijorganisatie: het Bondshe stuur. Bij de bespreking van dit voorstel in het Bondshestuur, vond de gedachte, in het Friesche voorstel neergelegd, alge meene instemming. Ecliter was het Bonds hestuur van meening, dat liet geven van leiding en voorlichting, als door Friesland bedoeld, noch van het Bondshestuur in zijn huidige samenstelling, noch van het Da gelijksch Bestuur, zooals dit thans is ge outilleerd, kan worden gevergd. Zoo leidde de bespreking vanzelf tot de conclusie, dat, wil de R. K. Staatspartij in hare or- ganisatie de hij haar aangesloten Rijks kieskringen sterk leiden, voorlichten en steunen (ook administratief), de vorming van een Partij-bestuur absoluut noodzake lijk is. Het Bondshestuur ontveinst zich niet, dat aan de oprichting van zulk een vast bureau groote, vooral financieele, be zwaren verbonden zijn. Toch meent het Bondshestuur, dat dezo hoogst belangrijke zaak ernstig en nauwkeurig moet worden onder het oog gezien, en komt daarom met hot voorstel als hoven is omschreven. Naar aanleiding van dit besluit, trok Friesland zijn voorstel in, wijl het door het bestuursvoorstel ten volle bevredigd was. 0. Verkiezing van een Voorzitter volgens artikel 6, lid 2, van liet Bondsreglement. Öp verzoek van het Bondshestuur stelt de huidige Bondsvoorzitter, Mr. A. Baron van Wijnbergen, zich wederom herkies baar. 7. Voorstel van de R. K.Rijkskieskring- organisatie Friesland, luidende: „Het Katholiek Staatsprogram bevatte, behalve bepalingen omtrent de beginselpo- litiek, slechts enkele breede lijnen betref fend de belangen van allo standen." Toelichting: Naarmate het program meer in bijzonderheden afdaalt, wordt het een bron van verdeeldheid in plaats van een heid. Bovendién respecteere men de vrij heid van de leden onzer partij in onder geschikte punten. Ook is het een fout, punten op het pro gram to brengen, door de helft plus één gewenscht. Men vergete niet, dat, wil een program inderdaad iets beteekenen, het een richtsnoer voor do geheele partij moet zijn. En vermeden worde verder ieder punt, waarover men nog niet tot voldoende klaarheid of eenheid is gekomen. Praeadvies van het Bondshestuur: Het Bondshestuur vereenigt zich met dit voorstel en adviseert tot aanneming daarvan. 8. Voorstel der Rijkskieskringorganisa- tie Leiden, luidende: „De Bondsvergadering spreekt de wen- schelijkheid uit, dat de gelegenheid worde geschapen om te komen tot meer contact tusschen kiezers en gekozenen voor do Tweede Kamer, door in de verschillende kieskringen jaarlijks enkele vergaderin gen to beleggen van afgevaardigden der verschillende kiesvereenigingen en de iu dien kieskring gekozen zijnde leden der Tweede Kamer." 9. Voorstel der R. K. Rijkskieskringor- ganisatie Utrecht, luidende: „Do Algemeene Bond van R .K. Rjiks- kieskringorganisaties in Nederland, in al gemeene vergadering bijeen op 2 Juni 1923, te Utrecht, gehoord de besprekingen, verzoekt de R. K. Tweede Kamerfractie dringend, het initiatief te nemen tot een algeheele herziening der Tabakswet en wel zóó, dat in plaats van het onhoudbare ban- derollensysteem, een ander systeem wordo gevolgd, bijvoorbeeld belastingheffing bij de bron, besluit dit verzoek te publiceerea in de pers, en gaat over tot de orde van den dag." Dit voorstel wordt gesteund door Am sterdam, Rotterdam en eenige lokale kies vereenigingen. Praeadvies van het Bondshestuur: Daar eenerzijds de Tabaksbelasting bij den huidigen staat van 's lands finan ciën onmisbaar is, en anderzijds aan de wijze der heffing zoovele technische moei lijkheden' vastzitten, welke bezwaarlijk in een lichaam als de Bondsvergadering des kundig kunnen worden beoordeeld, meent het Bondshestuur de aanneming der motie te moeten ontraden. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. Des voormiddags om 11% uur zal in de Kathedrale Kerk te Utrecht (Lange Nieuw straat) een H. Mis worden opgedragen voor de Katholieke Staatspartij. Het Bondshestuur vertrouwt, dat zeer velen in de kerk aanwezig zullen zijn en vooraan zullen plaats nemen. Na de H. Mis kan in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen worden geluncht. De secreta rissen der Rijkskieskringbesturen worden verzocht uiterlijk 26 Mei do namen der afgevaardigden ter Algemeene Vergade ring op te geven aan den Bondssecreta- ris, den heer Mr. Frans Teulings, te 's-Hertogenbosch. Volgens artikel 14 van het Bondsregle ment zendt elke Rijkskieskringorganisatie minstens één afgevaardigde naar deze vergadering, terwijl voor elk begonnen 5000-tal R. K. georganiseerde kiezers nog -een afgevaardigde wordt aangewezen. De wijziging van de Pensioenwet 1922. De burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over 't wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922 waren vele leden van oordeel, dat de Regeering deze gelegenheid had behooren te benut ten om nog meerdere veranderingen in de Pensioenwet 1922 aan te brengen, omdat reeds nu zou zijn gebleken, dat zonder redelijken grond in sommige gevallen ten gevolge dezer wet pensioenen worden ver leend, die to hoog zijn in verband met de bewezen diensten. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat de Regeering zich met den pensioenraad op het standpunt stelt, dat de wet de pensioenkosten op allo ambte naren geleidelijk laat drukken, alleen be perkt door de evenredigheid dor inkomsten Verplicht men, aldus de leden hier aan het woord, ieder amhtenar lot het storten van bijdragen voor weduwen- en weezen- pensioenen, dan is het logisch, hen, die geen weduwe en weczen nalaten, in de gelegenheid te stellen een ander persoon aan te wijzen, die na zijn dood in het ge not wordt gesteld van het uensioen. dat HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De agenda van de op 2 Juni te houden vergadering van den Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland. De onderwijsnovelle is door de Tweede Kamer met eenige wijzigingen z.h.s. aan genomen. De begrooting van arbeid, handel en nijverheid in de Eerste Kamer. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wij ziging van de Pensioenwet 1922. Een ernstig ongeluk met een dieselmo tor. Twee dooden en één gewonde. Hedenvoormiddag zou de nota met da nieuwe Duitsche voorstellen aan de geal lieerde regeeringen overhandigd worden. Krupp von Bohlen gearresteerd. Het proces tegen de drie directeuren zal Vrij dag aanvangen. Bomaanslagen te Dublin. Mgr. Deitmer te Berlijn bisschop gewijd hij zich door die bijdragen verzekerd heeft. De regeling van het voorgestelde artikel 91a ia in dit verband ten eenenmale on voldoende. Zij mist alle beginsel. Sommige leden meenden van deze ge legenheid gebruik te mogen maken van de hernieuwde vraag of de regeering reeds maatregelen in overweging heeft genomen in het belang der oud-gepensionneerden. Naast de in het wetsontwerp behandel de artikelen werden nog vele andere arti kelen ter sprake gebracht, welker uitvoe ring aanleiding tot het maken van opmer kingen en het voorstellen van wijzigingen heeft gegeven. De Commissie van Rappor teurs merkt op, dat eenige punten, welke bij het afdeelingsonderzoek ter sprake zijn gebracht, haar voorgekomen zijn thans buiten behandeling te moeten blij» ven, wijl zij de hoofdbeginselen der Pen sioenwet betreffen, waarover bij de vast stelling dier wet uitvoerig van gedachten is gewisseld en die ten slotte in gemeen over leg zijn vastgesteld. Verscheidene leden meenden bij deze gelegenheid do aandacht te moeten vesti gen op een euvel, dat zich onder do heer schappij der nieuwe Pensioenwet heeft ontwikkeld en dat allerwego een bedenke- lijkcn omvang is gaan aannemen: het ont trekken van geheele groepen van amhtena yen aan de werking der Pensioenwet door middel van het sluiten met deze ambtena ren van een burgerrechtelijke arbeids overeenkomst. Evenals de oude pensioenregeling der burgerlijke ambtenaren mist ook de Pen sioenwet 1922 de bepaling welke de mili taire Pensioenwetten wel kennen, dat bij do regeling van het pensioen rekening moet worden gehouden met do zoogenaam de keerkringtoelage van militairen, die een gedeelte van hun diensttijd binnen de keerkringen hebben doorgebracht. Gaar ne zou men thans een zoodanige bepaling in de wet zien opgenomen. Het tuinderscrediet. Vragen. De heer Deckers, lid van de Tweede Ka*, mer, heeft aan de ministers van binnen* landsche zaken en landbouw en van finan ciën de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat eenige der tuinders, aan wie indertijd op advies der regeeringscommissie voor kweekers- credidt een voorschot is gegeven met staatsgarantie, het geleende geld moesten gebruiken ter betaling van hun aandeel in het verlies, door coöperatieve zouterijon geleden; dat deze tuinders thans ten gevolge van] de tuinhouwcrisis in bijzondere moeilijk heden verkeeren, daar het geleende geld niet onmiddellijk aan hun bedrijf ten goede kwam; dat verschillende hunner niet in staal zijn de rente van hun „regeeringscrediet5*- te betalen; dat het reeds voorkwam, dat niet tot be taling in staat zijnde tuinders er door of ficieele, onverbiddelijk volgehouden be dreiging met faillissement toe werden ge bracht een deel van him inventaris tof schade van hun bedrijf te verkoopeo of elders geld te leenen. alléén om hun rente te kunnen betalen; dat heel in het hijzonder te Pijnackciv waar vooral z.g. „zouterijcrediet" werd verleend, door verscheidene bedreigingen, groote onrust is gebracht onder de tuin- bouwende bevolking; dat nog bij schrijven van 19 April 1923 aan een oppassend voorscholnomor aldaaf eenig uitstel werd geweigerd in deze be- vooH'ir-vn: „Büift u in gebreke, dan zal

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1