SCHOONMAAK RECLAME i. WAALS laarLstr. 13M34-13S - J tiboralisme en vooral hot soeia- troolsle vijand van onzen heili- lienst en van het geluk van het m Tot slot vraagt spreker den allo aanwezigen voor de poli- Je en voor de propaganda en wekt iffezigon .1 j.t bliid- bij de a.s. getüeento- iiezinïon to stemmen op No. 1 Roomse he lijst. je verend applaus beloonde den voor zijn schoone en geestdriftige voorzitter der propagandaclub be ien eerwaarden spreker uit naam aanwezigen en beval de collecte tig gedurende de pauze zou gehou- rden voor de propagandaclub. pauze gaf mejuffr. Mensing met irlje nog eenige nummertjes rten die keurig werden gezongen. De f bedankte baar en haar zangers eressen voor de medewerking mede. dat de collecte de aanzienlijke f41.11 bad opgebracht en gaf 't woord aan den heer L. J v. üi voorzitter van de Kicsvereeni- wekte de aanwezigen op, vooral a.s. gemeenteraadsverkiezingen tij- iaan stemmen om het werk der pro fclub niet noodeloos te verzwaren sluiting- - ZWAMMERDAM. ybloem. De verkoop der Emma- heeft in deze Gemeente de som 42.82^ opgebracht. inhuisverpleging. Onder leiding [0 Burgemeey.-er werd dezer dagen in Hotel „De Rustende Arend" eec ;CDist gehouden ten einde te komen richting van een vereeniging voor küisverpi'-ging. Een voorlccpig co- fCrd benoemd, welke deze plannen isl uitwerken. onaat huldeblijk. Op initiatief „heer Burgemeester had jl. Vrijdag ten gerueentebuize een vergadering nu te komen tob oplichting van ttselijk comité voor het aanbieden Nationaal Huldeblijk aan H.M. de in bij haar 25-jarig Regeerings- b. Een comité werd samengesteld ide uit Burgemeester en Wethou- Becretaris, Raadsleden, ZeerEerw. Pastoor, Predikanten der verschil- Kerken, Hoofden der Scholen, Dr. ider en eenige andere particulieren, reek zal nog een vergadering' worden de wijze van inzameling te be ta. KATWIJK AAN DEN RIJN. Boerenleenbank. Gisteren- hield genoemde Bank haar jaar- dering. De opkomst was niet groot, larnemende voorzitter, de heer A. v. de bij afwezigheid van den de vergadering. Na lezing der no-r kregen we bet financieel verslag len kassier. argelden: ingelegd f 21.296.04, uit4- f41.872.72. Op 31 Dec. hadden srs tegoed f 39.999.73. Aan rente bijgeschreven f 1810.34. Aan voor- stond op 31 Dec. een bedrag uit 140.175. Aan rentewerd ontvangen i. Door de Rek. Crt.-houders werd opgenomen f 28.283.31 en gestort Aan rente werd ontvangen i en betaald f 28.63. Do winst be- f419.65 waardoor het reserve- steeg tot f3692.74. ide verkiezing van een voorzitter bedanken van de her Jac. V. d. Na 3 stemmingen was hiervoor :1e heer Jac. Wassenaar. Perio- rad af de heer X de Best die her werd. Tot bestuurslid werd verder ekozen de heer H. Grimbergen. Het ursvoorstel om voor besluursverga- gon een presentiegeld te geven van per Kd per vergadering werd z. b. ogenomen. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt. Daarna sluiting, itobus. De autodienst waarvan iets werd vermeld zal niet loo- ls gemeld tot Oegstgeest doch tot NIEUWKOOP. etbalclub. Naar we vernemen zal Mer ter plaatse een R. K. Voetbal- worden opgericht; één elftal heeft reeds opgegeven. ïmetj oningbouw. Aan de Gebr. Kwak- alliier is opgedragen het bouwen J scheepmakerswerkplaats met bo joning voor den heer J. Kramer te a. d. Rijn. iesh Onze enorme sorieering in alle aftieelingen maken het U gemakkelijk bij ons Uw Karpetten, Vloerzeilen of Matten te koopen. Wat wij brengen in ons assortiment Vitrages is geheel iets aparts. 2130 Vergelijk onze prijzen en kwaliteiten. Breng Uwe kinderen mede. Wij verstrekken bij aankoop vanaf ff.00 een prachtigen LUCHTBALLON. gemengde ierïcSiten. Doodelijk mijnongeval. De mijnwerker J. P. Klaus uit Brunssum werd Donderdagavond, in de kolenwas- scberij der staatsmijn „Hendrik" te Brunssum door den riem van een vlieg wiel gegrepen. Hij werd daarbij zoodanig aan bet hoofd getroffen, dat bij een ern stige hersenschudding opliep, aan welker gevolgen hij heden in het hospitaal is overleden. Klaus laat een weduwe met zes kinderen achter. Motorongeluk. Zaterdagavond werd te Enschedé een £- jarigjongetje op do Haaksbergerstraat door een motorrijder aangereden. Met een gebroken kaak en een hersenschudding werd het knaapje naar Ziekenzorg overge bracht. De moord te Ter Apel. Uit Emmen wordt aan het „Kbld." ga- meld:' Men deelt ons mede, dat de te Ter Apel vermoorde persoon in het naburige Valthe thuis behoort en Komduur heet. Hij was als wees te Valthe inwonend als kostgan ger en werd tegen het einde der week thuis verwacht. Toen zijn kostbaas giste ren te Ter Apel een onderzoek instelde, herkende hij aan de kleoren den ver moorde. Aangeschoten. Zondagmorgen kwam de arbeider D. R Knipseheer van Dinxperlo in het aangren zend Suderwick, waar hem de dienstdoen de Duitsche kommies wildo aanhouden omdat hij de noodige papieren niet kon overleggen. Toen K. evenwel het op een loopen wildo zetten, waartegen hij ge waarschuwd was, loste do kommies zijn revolver en trof K. met een kogel in zijn hefip, waardoor hij ter aarde stortte. De getroffene, die eerst naar zijn woning te Dinxperlo werd vervoerd, verkeerde in zoodanigen toestand, dat overbrenging naar een ziekenhuis direct noodzakelijk was. Vlektyphus. Te Rotterdam zijn twee ernstige geval len van vlektyphus geconstateerd. De lij ders zijn in do barakken van het ge meente ziekenhuis opgenomen, terwijl da huisgenooten liet betreft bier twee af zonderlijke families onder medisch toe zicht zijn gesteld. Men hoopt door deze snelle maatregelen uitbreiding te voorkomen. Een avonturierster. Door een inspecteur van de Centrale Recherche werd in een hotel to 's-Graven- hage aangehouden de 29-jarige dame J. G. M. Th. B., zonder vaste woon- of verblijf plaats. Deze dame leidde een zeer avon tuurlijk leven. Onder diverse namen, o.a. mevr. de wed. Vlek logeerde zij in dure hotels en wist zij personen te bewegen haar gelden af te staan. Een Hagenaar wist zij f 700 af te troggelen. Zij ging steeds in rouwgewaad gekleed. Haar meest voorkomende truc was, te vertellen dat zij in geldelijke moeilijkheden ver keerde, omdat zij pas een vriend geholpen had, die ook in de war zat. Zij is naar het Huis van Bewaring gebracht. De inbraak in het postkantoor te Steenwijk. Zaterdagmiddag werd onder de gemeen te Emmen een belangrijk deel gevonden van het geld, ontvreemd bij de inbraak in het postkantoor te Steenwijk. Toen de moeder van den verdachten Bentlage te Bargeroosterveld, die behoort tot het drie tal, dat te Heerenveen in arrest zit, door den burgemeester van Emmen werd ver hoord, bekende zij eindelijk, dat een deel van het geld begraven was in den tuin van den pastoor te Bargeroosterveld. Men vond daar inderdaad bijna f 10.000 terug. Een zeldzaamheid. Men meldt uit Zuid-Scharwoude aan de „Msbd.": Op den 3den Mei a.s. zal bet 40 jaar ge leden zijn, dat 7 paartjes alhier' in den echt werden verbonden, Als een bijzon derheid kan worden vermeld, dat allen nog in leven zijn en zij a.s. Donderdag hopen, hun 40-jarige echtvereeniging te berdenken. Nog toevalliger is bet, dat deze 7 echtparen nog^alle in Noord- en Zuid-Scharwoude wonen. Een gelukkige gemeente. In de Raadsvergadering van Wognum, heeft de burgemeester medegedeeld dat de hoofdelijke omslag, vorig jaar bij een vennonïgvuldigingscijfer van 1 geraamd op f 21.000 opbrengst, 't zal brengen tot f28.747, wat verminderd met aftrek voor reclames f 26.000 netto zal worden. De dienst 1922 vergde slechts f 12.600, en er is dus een overschot van f 13.400. Over 1923 moet er f 14.000 zijn en men be hoeft dus geen belastingen te heffen. .De Raad wilde echter rekening houden met den dienst 1924 en besloot, zegt liet Hbld. om ook dat jaar niet hooger belastingen to moeten heffen, een vermenigvuldigings cijfer lo moeten vaststellen van 0.5. Dan zal men bij een benoodigd bedrag van f 14.000 nog wel f 19.000 in kas krijgen, ook al rekent men een daling van de in komen met een derde. Land» era TuareSïeasHï Veiling, gehouden to N o o r d w ij k e r- h o u t op 30 April, onder directie van Holland's Bloembollenhuis. Dw. Rev. Ewbank f 0.15, Dw. Pouline f 0.16, E.V.T. Diana f0.18, E.V.T. Prins v. Oostenrijk f 0.31, E.V.T. Gele Prins f 0.14, E.V.T. Rose Grisdelin f0.16, E.V. T. Cram. Brillant f 0.20, E.N. Bic. Em peror fO.33,, E.N. Ajax Princeps f0.16, Dw. Prof. Rauwenhoff f 0.53, Dw. Barti- gon f 0.50. Dw. Princes Elisabeth f 1.10, Dw. Lc Notre f 1.30, E.N. Bic Empress f 0.35, E.N. Bic Victoria f 0.34, E.N. Sir Watkin f 0.40, Gr. Purperea Grandiflora f0.16, Gr. Bar. v. Brunon f 0.13, Gr. Sir Walter Scolt f0.09, Mont Blanc fO.ll, D.T. Murillo f0.14. E.V.T. Couleur Car dinal f0.53, E.V.T. Keizerskroon f 0.40, DE STERRENHEMEL IN MEI. Hierboven, reproduceercn wij den ster renhemel, zooals die thans omstreeks mid dernacht, den 15den omstreeks 11 uur en tegen het eind van de maand Mei om streeks 10 uur is waar te nemen. De getallen duiden de sterrebeelden aan en wel:' 4 Perseus, 6 Wagenman, 8 Maagd, fi Kleine Beer, 10 Arend, 11 Lier, 12 Zwaan, 17 Cepheus, 22 Slang, 23 Hercules, 24 Kroon, 25 Draak, 20 Ophiuchus, 27 Weeg schaal, 28 Botes, 30 Groote Beer, 33 Groote Leeuw, 34 Kleine Leeuw, 35 Lynx, 36 Kreeft 30 Giraffe, 41 Cassiopeia, 42 Andromeda, P is de poolster. Bovendien hebben wij de meeste be kende sterren met name genoemd. Verder komen op onze sterrekaart 'de twee thans goed waarneembare planeten voor, nl. Jupiter (die den geheelen nacht is to observeeren) en Saturnus, die nog steeds in de Maagd, in den nabijheid van Spica (een heldere ster van de eerste grootte) staat. Vooral Jupiter valt op door zijn groote lichtsterkte. v Wij willen nog de volgende opmerkingen maken. In de schemering trekt de Z. O. hemel het meest de aandacht. Van alle sterren is nl. het eerst Jupiter te zien. Rechts van Jupiter, doch iets hooger. vinden wij spoedig de 6terren Spica en Saturnus. In het N. O. verschijnt Wega, in het N. Capella. De planeet Mars staat links onder Ca pella, en gaat omstreeks 10 uur reeds on der, dus kan op ons kaartje niet meer ge reproduceerd worden. In den lichten avondhemel in het W.N.W. is tot midden Mei Mercurius nog te „zoe ken", aanvankelijk zelfs nog tot bijna 1 uur na zonsondergang. Veel kans geven wij onzen belangstellenden lezers echter niet. Wat de overige planeten betreft, merken wij op, dat Venus morgenster is, de pla neet is echter eerst te zien, als de zonden ochtendhemel purper verft. Uranus staat in Waterman, Neptunes in Kreeft. Ten slotte zij nog vermeld, dat de maan. die tot den 15den afneemt, en daarna wast tot het den 30sten voorm. 10 uur 7 min. volle maan is, den 2den Antares, den 13den Venus, den l7den Aldebaran, en Mercu rius, den 18den Mars, den 20stén Pollux, den 23sten Regulus, den 26sten Saturnus, den 27sten Spica, den 28sten Saturnus en den 30sten Antares passeert. E.V.T. Mon Tresor f0.24, E.V.T. La Rei ne fO.10, E.V.T. Cramoisio Due fO.iO. Alles per regel. Gewas vrij goed. Inggzoniien Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur I U dankend voor opname van mij vorige stukje, neem ik nogmaals de vrijheid, eenige plaats in Uw veelgelezen blad te verzoeken. Is het waar, dat er door vele werkloo- zen in stilte armoede wordt geleden, en dat het zeer dan gewenscht is dat hulp wordt verleend, gelukkig worden er ook menschen gevonden, die, vooral dan wan neer er eenigszins zekerheid bestaat, dat gaven goed besteed worden, gaarne iets geven willen aan hen, die lijden onder den druk der tijden. Zoo kreeg de commissie dezer dagen de beschikking over een grooto partij aard appelen 70 H.L.), wolke onder de werk loozen kon worden verdeeld. Van perso nen die reeds hadden bijgedragen of nog vergeten waren kwamen mede ook naar aanleiding van mijn vorige schrijven eeni ge giften in, terwijl naast veel teleurstel ling, die de commisise ondervond, toch ook etaat dat er sommige zelfs zeer milde gevers zijn geweest, wien hier namens de werkloozen hartelijk dank wordt ge bracht voor hetgeen zij deden voor hun noodlijdende medemenschen. Mochten er zijn die. hetzij in natura, hetzij in geld, iets wenscben te geven, dan gelieven zij zulks te berichten aan onder staande adressen. Hierbij tevens een waarschuwing. Het komt herhaaldelijk voor dat „arme werk loozen" aan de deur komen om te bedelen of zeer nuttige(?) voorwerpen te koop aanbieden. Het schijnt dat menschen, die vroeger het vak van „blindeman", „doof stomme" of iets dergelijks beoefenden, thans allemaal „beroepswerkloos" zijn ge worden; in ieder geval er zijn er bij de fleet. Toen ik onlangs een dezer „werk loozen" vroeg om mij eens zijn toestand uiteen te zetten en te vertellen hoe of liet kwam dat hij geen uitkeering kreeg, bleef hij het antwoord schuldig. Wilt U de werkloozen werkelijk hel pen, geeft dan niet aan „de deur", doch zend een berichtje aan het gebouw van den R.-K. Volksbond, Steenschuur 15, of aan den penningmeester, den heer H. P. L. Vorst, Langegracht 79. U, Mijnh. de Red., nogmaals dankend teeken ik, hoogachtend. W. VAN KE3TEREN. en Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) „Ocs erlangde de baron do inlossing van er( terpande woord, dan moest deze viiJ vervu^ worden; er waren geen L Ken voorhanden, die eene afwijzing n-Wen. "uui fa ulelen feuilleton oude heer hield er van, schielijk te .'len, in geduldig afwachten was hij cen specialiteit geweest. o Heimelijke verloving van Ida met j°n fa.abersleben had hem genoeg tbans op zijne ma- ,ttezaak regelen om rust te krijgen. J.ra bedreiging kon immers ook zoo 8 Wet gemeend zijn. Wanneer deze w geheel hare beteekenis Ida ge- Werd, dan deinsde het levenslustige rfeker terug voor een leven van de »8sle afzondering. en bad haar slechts voor te houden, I -r® verbintenis met den baron een .irH0pel^k besloten zaak was, dan zou en ^et onvermijdelijkc schik- i, v^n den baron mocht men ver- dat hij alles in het werk zou vo^e iï&fde zijner vrouw sdü te maken. 'CÜ! ®flir.LÜas ou^e ^eer niet zijne n" gevorderd, toen Ida hem feT—faolen, dat een brief aan haar ,.?aa geworden, en ook van dit «jcbnldigde zij den baron. Too !er van het hotel beweerde, dat wee dagen onder andere brie ven en nieuwsbladen ook een brief- aan barones von Stcinfels met den kellner naar boven had gezonden. De kellner ver klaarde, de brieven gezamenlijk den vrij heer ter hand gesteld te hebben; maar de brief was niet in handen van Ida gekomen Dat haar vader dezen brief achterwege zou hebben gehouden kon zij niet geloo- ven; zij had daarom nauwkeuriger onder zocht en vernomen, dat de brieven kort te voren in banden des barons geweest waren; hierop steunde zij de aanklacht. De vrijheer kon en wilde niet gelooven dat deze aanklacht gegrond was; hij vond in haar slechts een nieuw bewijs, dat Ida alles beproefde om verbiutenis met dien man onmogelijk te maken. Hij zelf vroeg opheldering bij den por tier; zijn barsche vragen maakten den man verward, die thans een ontwijkend antwoord gaf en zich niet meer met ze kerheid wist te herinneren, of hij inder- derdaad een aan de barones geadresseer den brief ontvangen had. Hij wist slechts, dat baron von Felsen er zijn brief uitgenomen en de- overige hem teruggegeven had, en de laatste wa ren dan zonder verzuim naar boven ge bracht. De kellner wien men de bezorging had toevertrouwd wist niet de minste ophelde ring te verschaffen. Het bleef dus twij felachtig of een brief aan Ida was geko men, voornamelijk nu zij zelve niet wist op to geven, wie hem geschreven moest hebben. En wat had den baron ook kunnen no pen, zulk een brief te onderscheppen. Do vrijheer beval zijn dochter op stren gen toon, omtrent een on ander te zwij gen; do baron moest door dien argwaan zich immers diep beleedigd gevoelen. In- tusschen wat dit gevoel onnoodig geweest; von Felsen bracht zelf het schijnbaar ver dwijnen van den brief ter sprake. Hij koos het uur na den middagdisch, als Ida gewoon was, zich in hare kamer terug te trekken, tegenover den ouden 'heer gaf hij zijne verontwaardiging te ken nen over de mededeelingen van den por tier. Barones Ida heeft zich de grootste moeite gegeven, een onteerende achter docht op mij te werpen, zeide hij op ver wijtenden toon; ik weet niet of zij er met u over gesproken heeft, maar ik geloof het te mogen aannemen Zij heeft mij slechts de mededeelin gen van den portier bericht, viel de gast heer liem in de rede; en wanneer gij, naar het schijnt, nauwkeuriger onder richt zijt, dan zult gij ook weten, dat ik zelf heb nagevorscht om de waarheid te ontdekken. En ik hoop, dat gij dit doel bereikt hebt, antwoordde de baron, hem met onderzoekenden blik in het gelaat sta rende. Do portier overhandigde mij al de brieven; ik zocht den aan mij geadresseer den er uit en gaf de andere terug, daar ik op het punt stond uit te gaan. Hoe men er nu toe komt, mij to beschuldigen, dat. ik mij bij deze gelegenheid een aan de barones geadresseerden brief zou toege- eigend hebben is mij onbegrijpelijk, zoo ver ik weet, wat zulk een brief er in het geheel niet bij. 1 En zoo-zal het ook zijn, zeide de oude heer schielijk. De portier zal zich vergist hebben; hij verklaart immers zelf, niets met zekerheid te kunnen zeggen. De baron had zijne wenkbrauwen dicht samen getrokken; deze verklaring scheen hem niet te bevredigen. Ida zal daarom niet minder in hare achterdocht volharden, antwoordde hij en hoe pijnlijk en onaangenaam dit voor mij zijn moet, zult gij begrijpen. Zij neemt tegenover mij bepaald een vijandige hou ding aan. Dat kunt gij niet beweren, baron. Ik kan en moet het. Het uiterlijk masker bedriegt mij niet; ik weet dat Ida dit masker slechts toont, omdat zij hoopt mij daardoor een gezegdo te ontlokken, dat haar over den dood van graaf FaRers leben opheldering kan verschaffen. Hoe dwaas de hoop ook is, zou houdt er echter met al do taaiheid van haar eigenzinnig karakter aan vast; zij wil niet gelooven, dat ik met den zelfmoord van dien man niet in verband sta, en mijnheer von Bre men, die vriend van'Fallersleben versterkt haar in deze meening. Von Bremen? vroeg de vrijheer ver rast. -Kort voor ons vertrek naar Luzern had zij met hem en graaf Wilhelm von Fallersleben eene samenkomst, waarin men in ieder geval over de vermoedelijke oorzaken van den zelfmoord gesproken heeft t—- En zijn deze oorzaken nu werkelijk onbekend?---.. '—'Ja, zeide Jia baron, den doordringen den blik van den ouden heer met rust doorslaande: ik hoop, dat gij daar niet aan zult twijfelen. Neen, neen. Maar Ida heeft het zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat een Amerikaansch duel de oorzaak moet ge weest zijn. En zoo dit werkelijk het geval ware moet ik dan zijn tegenstander zijn ge weest? Ida beweert dat hij geep anderen vij. and had. En al dio beweringen steunen op ver moedens, zeide de baron met spottenden glimlach. Voor het karakter van den graaf legt het eene goede getuigenis af, dat hij zich achter uwe rug en tegen uw uitgesproken wil met Ida verloofd heeft; en een zoodanig karakter moest door ieder geacht, geëerd en bemind worden en geen vijanden hebben? Ik begrijp niet, dat men dit als onwederlegbaar aanneemt De vrijheer was langzaam van zijno plaats opgestaan; zijn heldere, doordrin-; gende blik rustte nog altijd op het ge zicht des barons. Ik geloof niet aan dat Amerikaansch duel, antwoordde liij; andere oorzaken, die wij niet kennen, misschien nooit ver nemen zullen, kunnen den graaf tot zelf moord genoopt hebben, en ik houd het voor doelloos, die oorzaken op te sporen. Maar om der wille van mijn kind moet ik de vraag tot u richten: kunt gij mij op uw woord van eer verzekeren, aan het ramp- zalig uiteinde van graaf Gustaaf von Fal-; lersleben vreemd te zijn? Geen trek in het gelaat des barons, dia zich bewoog; hij 6loeg den blik niet neer;! hoog opgericht stand hij tegenover don vrager. Ik kan het, zeido hij met vaste stonij Goed, ik geloof u, en ook Ida moet u-, geloof schenken. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5