EEN TUNNEL VAN EUROPA NAAR AZIë. In het begin van 1918, toen de oorlog nog op z'n hevigst woedde, werd te Kon- stantinopei een Duitsch-Turksche tunnel-maatschappij gesticht, wier geld geefster <i9: Deutsche Bank was, teneinde een vaste verbinding tusschen Konstantinopel eg Azië tot stand te brengen. De tunnel zou 200 h, 300 millioen goud marken kosten en men hoopte het werk in 10 jaar te kunnen voltooien. Door de nederlaag der Centralen verdween met Enver-pascha ook het schoon© tunnelplan. Thans wordt het tunnel-plan echter weer ter hand genomen. Een Duitsch en een Engelsch gezelschap zijn bezig met de noodige voo-bereidingen. De nieuwe Turksch» Regeering schijnt inmiddels van plan te zijn beiden groepen concessie te geven, wat volgens haar, het eenige middel is, om de tarieven laag te houden. Hierboven reproduceeren wij den ontworpen tunnel, alsmede een. geprojecteerd? brug. Deze laatste schijnt echter hoegenaamd geen kans te hebben, daar een tunnel billijker is, en economischer geëxploiteerd kan worden. Vloecïgoïf op de kust van Korea. Het Japanscli departement van Marine heeft bericht ontvangen uit Korea, dat 400 visschers en andere personen vermist wor den na een vloedgolf, welke tijdens een storm de Oostkust van Korea teisterde. Men vermoedt, dat een groot aantal omge komen is. De Pest-cpïdemio in Brïtsch-Indic. Do tegenwoordige pest-epidemic, die in Britseh-Indië is uitgebroken, draagt een zoo ernstig karakter als nooit te voren. Ka een lange periode van afwezigheid dook do gevreesde ziekte in 1896 weer in Indië op. Sinds dien gaat er geen jaar voorbij, of zij maakt in verschillende streken haar slachtoffers. Bij een bevolking van eenige honderden millioenen zielen kunnen de Europeesche bestrijdingsmethoden be zwaarlijk in voldoende mate worden toege past. De Indische regeering past evenwel een werkzame bestrijdingsmethode toe door middel van een systeem van algeheele ont ruiming der besmette woningen. Geheele dorpen en zelfs steden werden op deze wij ze ontvolkt en de inwoners werden tijdelijk in kampen bijeengebracht. Men hoopte op deze wijze de ziekte langzamerhand te verdrijven. En nu is zij plotseling in al haar felheid teruggekeerd om duizenden slachtoffers te maken, in tijd van enkele weken. Groote banknotendiefstal. Te Bradford heeft een groote diefstal van banknoten plaats gehad. Een groote geldkist, welke 15.000 pond sterling bevatte in schatkistbiljetten van 1 pond en 2500 pond sterling in 10 shilling biljetten was per spoor van Londen naar Bradford vervoerd. Daar aangekomen, werd de kist in het bagagebureau van den spoorwegdienst gedeponeerd, daar men dit als een zeer veilige bewaarplaats be schouwde. Hoe de diefstal heeft plaats gehad, weet niemand, maar feit is, dat de kist op een gegeven oogenblik verdwenen bleek te zijn. Het bagagebureau vertoonde geen enkel teeken van braak. Vermoed wordt, dat een handige dieven bende van de verzending van bet geld lucht heeft gekregen en van Londen uit met denzelfden trein, waarin de kist vervoerd werd, is meegereisd, om op het geschikte oogenblik haar slag te slaan. Al de gestolen biljetten waren nieuw uit gegeven. Men heeft tot nog toe geen enkele aan wijzing, welke de politie-autoriteiten op het spoor der daders kan brengen. Zesduizend ton tabak verbrand. Een der pakhuizen in het Victoria-dck Londen is totaal uitgebrand. Zesduizend i*>n tabak is een prooi der vlammen gewor den. Men schat de schade op meer dan een millioen pond sterling. UIT DE OtBGEWISB LEIDERDORP. Tcekenschool. Ka de Vrijdagavond gehouden tentoonstelling van gemaakte leekeningen door de leerlingen van de am- bachtstcekenschool werden de prijzen uit gereikt aan: voor bouwkundig teekenen lste jaar C. Baars en W. Holswilder; 2de jaar: M. Moraal en S. Nachtegaal. Voor handteekenen lste jaar: W. Holswilder en C. Baars; 2de jaar: D. de Jong en S. Nachtegaal, 3de jaar: M. Moraal; 4de jaar: Th. Nachtegaal. N00RDWIJK. Ned. Mij. van Tuinb. en Plantenkunde. Vrijdagavond vergaderde in Hotel „Royal" de afd. Noordwijk dezer Mij. Zoo als gewoonlijk waren Flora's kinderen hierbij vertegenwoordigd, zooals Azalia'o Qnerwia's, Bowelia en een pracklvaas Hollandsche Irissen. Den inzenders hier van een woord van lof. Het is ons echter tegengevallen, dat de Narcis met de vele en prachtige variëteiten, niet vertegen woordigd was, wat zeker jammer was, daar wij zeker een goede vertegenwoordi ging verwacht hadden. De Voorz., de heer H. de Boer, opende de vergadering met een welkom aan allen, in het bijzonder aan de nieuwe leden. Hierna las de secretaris de notulen, welke onder dank werden vastgesteld. Een dankbetuiging van den lieer Witte, Hortulanus, voor de betoonde belangstel ling, bij zijn 25-jarig ambtsjubileum, wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van het Hoofdbestuur, waarin iit mededeelt, dat bij de herdenking van iet 50-jarig bestaan der Mij. een Jubi leum-medaille zal worden geslagen, welke jls prijs voor verschillende doeleinden wordt aanbevolen, wordt eveneens kennis Tan genomen. Nog is ingekomen een schrijven van de afd. Amsterdam om ad hesiebetuiging om den Voorzitter der *ij-, Jhr. v. Tets, bij gelegenheid van het ■30-jarig bestaan om zijn vele verdiensten, -*>or een decoratie voor te dragen, waar jan zal worden voldaan, en tevens hem •van blijk van waardeering aan te bieden; 3ok hierover werd besloten mede te wer- 'hn, waarvoor f 10 uit de kas beschikbaar ^al worden gesteld. Tevens werden nog «wee afgevaardigden benoemd om de ver gadering, ter bespreking van het hulde- Üijk, bij te wonen. In de vorige vergadering was reeds in beginsel besloten om dit jaar wederom 3en tentoonstelling tet organiseeren, welk .plan nu ter tafel werd gebracht. Na een •seer breedvoerige discussie werd hiertoe definitief besloten, doch in tegenstelling an et vorig jaar geen tentoonstelling van «en speciale cultuur, maar van algemeenen «uituren van bloemen en planten. Hier voor zal de medewerking worden verzocht van Bloembollencultuur. De bepaling van datum en gelegenheid voor deze tentoon stelling, worden tot een volgende vergade ring aangehouden. Voor de Tentoonstel- lings-commissie worden vanuit de leden der Mij. benoemd de heeren H. Wieche- rink, A. Overvelde, P. v. d. Meer Azn. en A. Zandvoort, terwijl aan B.B.G. bij een «ventueele deelname zal worden verzocht een drietal leden aan deze Commissio toe tot voegen. Ook wordt nog besloten een collectieve inzending dor afd. Noordwijk in te zenden op de Int. Nat. Tentoonstel ling te Amsterdam, welke uitsluitend uit Dahlia's zal bestaan. Ook hiervoor wordt een Commissie van vier leden benoemd, welko de verdere werkzaamheden zal re gelen. Tevens wordt nog besloten, dat de afd. als lid der Ned. Dahlia-Vereeniging zal toetreden, wat zeker nut in de toe komst zal afwerpen. Bij de rondvraag wordt ter sprake ge bracht de nieuwe Bind-cursus, met de vraag of deze ook doorgang zal hebben; waarop bevestigend geantwoord, mits het vereïschte aantal leden (10) zich hier voor opgeeft. Staande de vergadering ga ven zich reeds 9 leden op, zoodat deze wel doorgang zal hebben. De heer J.Braun zegde voor de volgende vergadering een causerie over de geschiedenis der narcis toe. Hierna keuring en verloting, waarna de Voorz. onder dank deze zeer goed ge slaagde en amuseerende vergadering sloot 1 ZEVENHOVEN. Fersonalia. Te 's-Gravonhage slaagde voor het examen van hulp-onderwijzer do heer H. Yan der Berg van deze gemeente. ZOETERWCUDE. R.-K. Ziekenfonds. In de hedenavond te houden vergadering van het R.-K. Zie kenfonds in het café van. den heer Dolle, zal door den heer G. E. Lamaker gespro ken worden over de werking en de nood zakelijkheid voor aansluiting bij de Cen trale Ziekenkas. Te water. Gisterenmiddag geraakte een motorrijwiel met zijspanwagen bij den bocht op de Miening alhier te water. Gelukkig konden berijder, alsmede de in zittenden, tijdig er vanaf springen en vrij loopen van een modderbad. Te voet werd de beis naar het station Leiden her vat, om vandaar per spoor naar Rotter dam terug te keeren. Aanbesteding. De aanbesteding van het Patronaat heeft plaats gehad, doch de inschrijvers waren allen boven de be- grooting. Het werk is niet gegund. Autodiensten. Naar we vernemen zullen we nog twee autodiensten op Lei den krijgen en wel beide vanaf Zoeter - meer over Stompwijk. ZOETERWCUDE (Hooge Rijndijk). Uitvoering. Gisteravond gaf de too- neelvereenigipg „Liefde voor Tooneel", een uitvoering in het Patronaatsgebouw. Opgeveerd werd het kluchtspel in drie be drijven „Kosthuis Büller". Het stuk speek te Berlijn. Het lste bedrijf in een café, het 2de ten huize va Büller, het 3de ten huize van Philip Klaprot. Het nieuwe decor, geheel belangloos vervaardigd door den heer W. de Boer, voldeed ten volle; het was iets nieuws voor de trouwe bezoe kers der uitvoeringen. De tooneelistcn hebben weer goed werk geleverd: er werd vlot gespeeld en niet minder gelachen; daar zorgden de heer Klaprot met zijn zoogenaamde gekke helpers voor. Ook de rol van Frons, bediende van den heer Klaprot, welke onverwachts door familie omstandigheden van een der leden, zon der voorafgaande repetitie vervuld werd door den zoon van den regisseur, den jon geheer L. v. Leeuwen, werd uitstekend voorgedragen. Tusschen de bedrijven wer den door een zeer goed bariton-zanger verschillende zangstukjes ten gehoore ge bracht; ook werd het geheel afgewisseld met muziek (piano en viool). Na de pauze werd nog opgevoerd de klucht in twee be drijven „Wie kaats moet den bal verwach ten." Ook hiermede wist men succes tc behalen. Het was een avond om te lachen, en er is gelachen. Volgende week Zondag zal 't nogmaals worden opgevoerd. Wij wenschen L. V. T. een volle zaal. SPORT VOETBAL, Overzicht. Broeierig, warm, loom weer heeft den voetbaliers veel lust ontnomen om alle krachten te geven en zoodoende kregen wij niet veel fraais te gemeten. De Noordelijke kampioenen hebben met de Oostelijke matadoren de punten ge deeld, als was die verhouding minder vriend schappelijk. Den geheelen wedstrijd door if er ruw gespeeld en misschien wel juist daaï om verdiende geen der partijen de overwin ning, noch een doelpunt. In het Westen werkten Haarlem en V. O. C. zich uit de gevaarlijke zone door van H. B. S. en D. F. C. resp. met 20 uit en 41 thuis te winnen. De andere candidaten, Quick en U. V. V. bleven beiden mededingen, ondanks de 21 overwinning welke de Stichtsche club thuis op Ajax veroverde. Trouwens heeft U. V. V. vrijwel geen kans meer zich vrij te werken, want al wordt er van Quick gewonnen, dan nog staan de papieren erg laag. De wedstrijd QuickU. V. V. is daarom zoo bijzonder interessant, daar een gelijk spel hen beiden doet degradeeren tenzij D. F. C. uit twee wedstrijden geon punt meer zou halen en een TJ, V. V.- overwinning dezelfde uitwerking heeft. Slechts een Quick-zege brengt de Haantjes buiten gevaar. We wachten af. Blauw-Wit behield haar geringe kans op den eeretitel door een 20 zege op Quick al verdienden de Zebra's dat resul taat ten volle. Concordia liet zich thuis door Zeist met 21 kloppen en verspeelde daardoor alle kansen op de tweede plaats, terwijl For- tuna goed werk deed voor Lugdunum en een gelijk spel tegen Steeds Hooger (2—2) bevocht. L. F. C. bleef tenslotte andermaal de meerdere over U. Y. S. Met 13 wonnen dé geelzwarten. D. H. C. won voor de bekende extra- competitie met 10 van Zandvoort ineen vrij onbelangrijken en onbeteekenenden strijd. We hebben ons herhaaldelijk afge vraagd of deze ploegen nu straks wellicht eeFsto klasser moeten worden. Het spelpeil stond laag en geen oogenblik hebben we van fijn spel genoten. De bal werd erbar- molijk hoog gehouden, balcontrole ontdek ten we niet en we maakten stiekum de be rekening dat A. S. C. op z'n best ook ge makkelijk van D. H. C. kan winnen. Daar rekenen we op! De uitslagen. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Kampioenschap van Nederland. Groningen: Be QuickGo-Ahead 00 Westelijke le klasse. Amsterdam: Blauw-WitQuick 20 Den Haag: H. B. S.Haarlem 02 Utrecht: V. V.—Ajax I 2—1 Rotterdam: V. O. C.—D. F. C. 41 Overgangsklasse. Den Haag: A. D. O.Hilversum '12 DordrechtO. D. S.—S. V. V. 1—0 2e Klasse B. Delfts ConcordiaZeist 1 12 2e Klasse C. Ylaardingen: FortunaSt. Hooger 22 Kampioenswedstrijd. Leiden: D. H. C.Zandvoort 10 3e Klasse F. 1 Leiden: U. Y. S.—L. F. C. 1—3 Kampioenswedstrijden. Groep I. HaarlemNeptunusPurmersteyn 21 Groep II. Amsterdam: BloemendaalKampong 21 Leiden: HerculesTransvalia 23 ItaliëOostenrijk 00. De gisteren te Weenen gespeelde inter landenwedstrijd OostenrijkItalië eindig de in een gelijk spel. De uitslag was 00. Scheidsrechter was de heer W. S. Boas. „De Crt." Huldiging A. S. C. Zaterdag had in de Stadsgehoorzaal de huldiging plaats van de Ajax-Sportman- Coiubinatio door de supporters. Zoodra de kans op het kampioenschap van West 2B lot zekerheid werd, had" zich uit de ge trouwe supporters van A.S.C. een comité gevormd met het doel de Leidsche a.s. Overgangers te huldigen op een speciaal daarvoor gekozen avond. Dit nu geschied- do Zaterdagavond. In de receptiekamer werd het stoere A.S.C.-olflal met het bestuur door het huldigingscomité ontvangen en in deze kleinen kring reeds door den voorz., den heer B. Qevilce, gelukgewenscht met het behaalde kampioenschap. Nadat aan dit succes een dronk was gewijd, werd het bestuur - onder een dave rend applaus de zaal binnengeleid. Hier riep de heer Dëvilee het welkom toe aan A.S.G., de eere-leden, leden en supporters. Spr. zeide, dat er een feest avond op het programma stond en daarom riep hij aller medewerking in. De voorz. van A.S.G., dr. Brouwer, dankte voor dit welkomstwoord en sprak er zijn voldoening over uit de gast te mo gen zijn van de supporters. Spr. riep voorts allen een woord van dank toe voor de betoonde sympathie, en wees er op, hoe ae supporters dikwerf de stuwkracht voor een elftal zijn. Na enkele muzieknummers, onder goe de leiding van den hoer v. Well, nam do 1 heer Wing het woord en zeide, dat de supporters gemeend hadden A.S.C. als blijk van hulde en sympathie een ge schenk te moeten aanbieden, bestaande uit een fraaie omrastering van het speel veld. Spr. hoopte, dat A.S.C. binnen deze omrastering nog vele sucessen moge be halen. Met een hartelijk dankwoord aanvaard de de voorz. van A.S.C. namens bestuur en leden dit fraaie huldeblijk. Hiermede was het o-fficieele gedeelte af- geloopen en was het verdere gedeelte van den avond het woord aan humoristen, liedjeszangers, goochelaar en telepathiste. Begonnen werd met het optreden van Loenis Seton, excentriek en sporthumo- rist. Daarna kwam voor het voetlicht Joopie d'Janios, Hollandsche voordracht-sou brette. Het meest interessante gedeelte was eebter dat, waar de heer prof. Bossini als humoristisch goochelaar optrad. Wonder lijke staaltjes van behendigheid liet prof. Bossini zien en het optreden van zijn dochtertje als telepathiste deed menigeen kreten van bewondering uiten. Tot slot voor de pauze trad het duo de Haas en v. d. Steen op, met als nieuwste nummer: „Terug van den wedstrijd Zandvoort— A.S.C." Een en ander werd afgewisseld door dans, muziek en verschillende attractie. KORFBAL. Overzicht. De uitslagen van gisteren brengen wel verrassingen mede. D.T.V. is er tenslotte toch in geslaagd den Dordtschen kampioe nen'n nederlaag toe te brengen. Dat zal de Dectossers tegenvallen. D.O.S. nam ge weldig revanche op Quick en zond de Nij- megenaars met een 7—2-nederlaag naar huis. De competitiewedstrijd VitesseNausi- kaa, tevens propagandawedstrijd voor het Geldersche korfbal en daarom op het U.V.V.-terrein te Utrecht gespeeld, bracht een 42-zege voor de Amsterdammers. De kampioenen van Overgang B wisten de eerste klassers in den promotie- en de gradatiewedstrijd te kloppen. Haarlem verloor nog eens van T.O.V. en Vitesse II van de kampioenen in 2 F. De uitslagen. Kampioenschap le klasse. West. Dordrecht: DeetosD.T.V. 34 Oost. Enschedé: D.O.S.Quick 7—2 Westelijke le klasse A. Utrecht: Vitesse (L.)Nausikaa S—4 Delft: V. L.—Advendo 6—3 Overgangsklasse A. Haarlem: Haarlem—K.V.O. 5—6 Westelijke 2e klasse. Leiden: Vitesse IIEmma 27 Zilveren Eiketak. 1 Amsterdam: D.E.V.Westerkwartier 52 Zilveren N. v. d. Dag-hal. Amsterdam: D.T.V. IIAnimo 103 ld.: Zwaluwen (A) Swift II 111 WIELRENNEN. 's-Gravenhaagsche Wielrijdsrsver. „Velo". Deze vereeniging organiseert op Zon dag 22 April a.s. een rijwiel- toeristenrit, genaamd Olympiadcrit, omdat de baten van dezen rit, bestaande uit het restant der inschrijfgelden na aftrek van de meest noodzakelijke onkosten, vermeerderd met de opbrengst eener gedurende de rust te houden vrijwillige collecte, zullen komen ten bate van het Nederlandsch Olympisch Comité, tot dekking van de kosten der Oloympische Spelen in 1928. De rit gaat van Den Haag via Zoeter- meer naar Gouda, waar een groote rust wordt gehouden. Daarna via Boskoop en Hazerswoude naar Leiden, waar weer een groote rust is en tot slot via den Leid- schen Weg naar Den Haag. Afrit 9 uur v.m. Terminus, Stationsplein; terug uiter lijk 7 uur n.m. Boschhek. Wie den tocht volbrengt ontvangt een keurig diploma LUCHTVAART Ernstig vliegongeluk te Berlijn. Drie dooden en één zwaar gewonde. Bij de opening van de nieuwe Berlijn- sche centrale vlieghaven op het Tempel- hofer Feld heeft Zaterdag een ernstig on geluk plaats gehad. Bij de plechtigheid waren ook een aantal leden van het ge meentebestuur aanwezig, die korte rond vluchten ondernamen. Daarbij stortte een vliegtuig, waarin behalve de bestuurder, twee hoofdambtenaren in dienst der ge meente en een gemeenteraadslid zaten, van een hoogte van ongeveer 50 M. neer en werd geheel verniel. De Oberinspektor der Berlijnsche tram Von Leschinski en de Betriebsdirektor Vogt van het Ver keersbureau werden gedood. De bestuurder en de derde passagier werden zwaar gewond. De Deutsche Luftreederei, aan welke maatschappij het neergestorte vliegtuig behoorde, geeft de volgende uiteenzetting van het geval: Het vliegtuig viel van een hoogte van ongeveer 50 M. in een bocht neer. De oorzaak is nog onbekend. Niet tegenstaande het den bestuurder gelukte de machine ter hoogte van een boom weer op te richten, viel het op den grond te pletter. De vier verongelukten werden naar het Urban-ziekenhuis gebracht. Zooals ge meld, zijn Von Leschinski en Vogt over leden. Het gemeenteraadslid Bötze stierf later. De bestuurder, die eveneens zwaar gewond was, heeft het borstbeen gebro ken en verscheidene kwesturen opgeloo- pen, terwijl zijn zenuwgestel geschokt is. Voor Tuin en Het van den wortel gaan van Narcissen. Op en'ikele plaatsen treedt weder op: het van den wortel gaan van de Narcis- -*en. Dit verschijnsel komt meer voor dan vroeger het geval was. Wat de eigenlijke oorzaak is, staat nog niet vast, althans wordt verschillend beoordeeld, doch het verschijnsel is wel van zoo'n ernstigen aard, dat het een nauwkeurige observatie waard is. Sommige kweekers denken te doen to hebben met een nieuwe ziekte, een ziekte düs die de wortels aantast, doch de bol gezond laat; andere wijten het aan het inwerken van schadelijke zu ren. Deze laatste meening onderschrij ven wij. Daar is ook wel een goede grond voor. Tien a vijftien jaar geleden bewerkte men, vooral te Sassenheim, de tuinen van afwijkende kwaliteit veel met schuimaarde, een afvalproduct van de suikerfabriek, hetwelk zoo ongeveer 40 pet. koolzure kalk bevat. Deze schuim^ aarde ikostte niet veel meer dan de trans portkosten, zoodat men terwille van de kosten niet zuinig behoefde te zijn en een gift van een kruiwagen per R.R. daar door niet tot de zeldzaamheden behoor de. Dit werd na verloop van een of twee jaar nog eens herhaald, zoodat dan toch in korten tijd 2 X 100 K. schuimaarde bevattende 40 K.G. koolzure kalk of te wel 80 K.G. kalk per R.R. werd toege diend. Gezien nu de eigenschap van schuimaarde, die op kluiten of kluifjes in den grond blijft zitten en zich niet ge makkelijk verdeelt, is het gevolg wel denkbaar, dat de wortels komen in plek ken waar nog wel meer dan 80 K. [kool, zure kalk in den grond aanwezig was. Het verschil tusschen plantenvoedsel en plantenvergif ligt vaak aan den kwan titeit, en is het zeer wel mogelijk, dat een nadeelige werking van kalk op den groei van narcissen werd geconstateerd, omdat in de omgeving van de wortels de kwan titeit kalk te groot was. Narcissenwortels hebben in zich zeer sterke zuren, sterker dan de meeste col- tuurgewassen. Zij kunnen zelfs tusschen i een eikenhaag nog wel gedijen en het 13 toch bekend, dat de wortels van den eikenboom zeer sterke zuren in zich heb- J ben om het voedsel oplosbaar te maken. fe Narcissen kunnen groeien in een bosch of in een houtwal tusschen grasgewas, waaruit volgt dat de narcissenwortels nog voedsel tot zich kunnen nemen waar f gras en hoornen reeds voor hen of gelijk 31 met hen vegeteeren. Dit alles wijst er op, dat de Narcissen zeer sterke wortels hebben; onder sterke- f' wortels verstaan wij, dat zij zeer sterke wortelzuren hebben, want deze toch bren- 10 gen, door hunne osmotische werking, do 5' voedingsstoffen in den wortel en voeren dezen met het grondwater omhoog tot in f de bladeren, waar het water verdampt, c'? door den invloed van de warmte, terwijl 21 het voedsel in de bladeren omgezet wordt in zetmeel. Men schrijft, en terecht een groot weer- standsvermogen toe aan de wortels. De ondervinding leert echter, dat het weer- standsvermogen toch begrensd wordt in een nauwere omlijning, clan menigeei 1 vermoedde. 1 De jaren 19201921, met weinig regen- Cl1 val, en een lagen waterstand in don te 111 dem, deden de in den grond aanwezige zu- m ren in een sterker geconcentreerden vorm n.' voorkomen. Op verschillende tuinen W?- :3' ken de Narcissenwortels tegen deze sier- kere concentratie der grondzuren niet te stand en openbaarde zich het verschijn sel van het slap vallen der bladeren, hef- geen veroorzaakt werd door het slap wor, den van de wortels. De groei is voor dat jaa.r verloren, alhoewel de bol behouden blijft f In jaren met veel regenval, met tot ge- L volg een hoogeren stand van het grond- water, zijn de zuren in den grond meer verdeeld m het water, de oplossing ii slapper en de wortels loopen minder ge- vaar. Een andere factor spreekt mede, n.l. een lager waterpeil in den bodem dwingt de bollen het benoodigde vocht dieper te zoeken. Al is dan de boven- grond in het geheel niet zuur, dan is bel toch mogelijk dat bijv. een veenlaag injj den ondergrond het opstijgende walef dermate verzuurt, dat de wortels er wel ,jj schade van ondervinden, hetgeen in jaren jj met veel regenval, niet het geval zijn wl doordat dan de wortels, hooger in des grond voldoende water aantreffen. Biel met zuren bezwangerd. Dit vraagstbik is ernstig genoeg om eens goed onder de oogen gezien te wor- den, want de schade die de kweekw, wien het treft lijdt, is niet onhetefikenead, vooral tegen de thans geldende prijzffl van Narcissen. Nu is het middel om verzuren tegen gaan het toedienen van kalk of halikmff* gel, daartegenover staat de ervaring, dit kalk soms een nadeeligen invloed uit oefende op den groei, men zoeke naar den gulden middenweg. Een stuk lakmcespapier kan dan goc- de diensten bewijzen. Wijlen de heer R. H. Beer horst, dj een erkend tegenstander van het gebruis van kalk voor narcissen was, en lan» tijd beweerde dat de narcissen absolue* gc-en behoefte aan kalk hadden, nxft* toch in de laatste jaren ervaren, dat nP tuin. de Klinkenberg, die geen aanto» B baren kalk bevat, narcissenbollen verde-, die bij scheikundig onderzoek^ ft tamelijk hoog percentage kalk Levatie Deze kalk was toch door die planton ij. genomen op den tuin waar geen w i aantoonbaar was. Dit deed wijlen it heer Beerhorst tot de meening over1' len, dat ook voor de Narcis een zc J hoeveelheid kalk in den bodem aanffL j moest zijn. Zulks te meer omdat bollen op dien tuin zoo bijzonder W hebben moeten doen om die kalk '9 j non bemachtigen. H In het bovenstaande zijn gedacht"* w uit, die ruimte openen voor een zeer j me bespreking, wellicht dat onder zers belangstellenden zich bevinden, een nader licht op dit onderdeel - voedingsvraagsluk werpen. Heel gi stellen wij daarvoor tuirate besetn* Door het uitwisselen van gedachten, j ten slotte het juiste inzic&t oaar 1 -i - - jcwUitCf •V m m I

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4