Tweede Blad Maandag 16 April 1823 naar aanleiding eener WEIGERING. Onlangs maakte de Peite melding van het feit, dat het curatorium der Landbouw boogeschool te Wagenjngen een vergader zaal weigerde af te staan voor een propa- gandarede voor de vrijmetselarij. Eenige bladen hebben partij getrokken voor de lichtschuwende vereeniging. Zoo deelde de „Nieuwe Courant" mede, dat wijlen Prins Frederik, oud-oom dor Ko ningin „jarenlang grootmeester van het Noderlandsch Groot-Oosten was". Daar uit moet natuurlijk volgen, dat de Vrij metselarij een prachtinstelling is. De „Res.bode" heeft deze kwestie eens nagespeurd en deelt o.m. het volgende mede: „Do jeugdige prins maakte een gron dige studie van de Vrijmetselarij. Zóó grondig, dat hij meende al haar geheimen to doorgronden. Dat zal vermoedelijk wat overdreven zijn, want ook hem zullen de broeders het geheimste wel niet meege deeld hebben. Maar de prins zegt dan toch in een zijner circulaires aan de broeders, dat hem de „weg geopend is tot al de ge heimen Onzer Orde". Welnu, nauwelijks fcendo prins Frederik die geheimen, of bet zaakje der Vrijmetselarij stuitte tegen de borst en hij toog aan 't werk om ze te her vormen in den geest, dien zij steeds zegt (e bezitten maar dien ze slechts als dek mantel gebruik voor veel kwaad. Hij wil de de Orde ontdoen van 't on-cbristelijke, maar daar wilden de lieve B.B. niet aan Het is nu nog, na zoovele jaren, een lust de brieven, circulaires en andere docu menten te herlezen, waarin deze prins Frederik fier zijn christendom belijdt, te ïennen geeft hoezeer het anti-christelijk gedoe der Vrijmetselarij hem tegen de oorst stuit, en krachtig betoogt, dat er een hervorming komen moet Evenwel, de prins won het pleit niet. Er werd, voor 't oog, een commissie benoemd om zijn voorstellen te onderzoeken, maar ze gingen ten slotte den doofpot in. Na tuurlijk nam een man van karakter als Prins Frederik afscheid van het ant-chris lelijk gedoe en bedankte voor zijn waar digheid in de Orde." Hieruit volgt dat de „Nieuwe Crt." zel- vo hoewel zij het anders bedoelde Laars ondanks het krachtigste bewijs heeft, bijgebracht voor de stelling, dat de Vrijmetselarij een verderfelijk instituut is .en dat men wijs doet, deze geheime secto krachtig te bestrijden. De „Res.bode" deelt aan de „N. Crt." nog mede, waar zij terecht kon, voor 't geval zij deze historie van Prins Frede rik, die nu reeds een eeuw oud is, nog eens frisch wil ophalen, n.l. bij de Jaarboeken der Vrijmetselarij, o.a. weergegeven in „La franc- maconnerie" van Arnoud Neut Let jaar 1866. Ook „De Katholiek" uit dien lijd (jrg. 1868) en „het Dompertje" (1869) bevatten daaromtrent 'zeer interessante bijzonderheden. DE BELASTINGDRUK IN DE VERSCHILLENDE GEBEENTEN. Als supplement van het in Februari j.l. verschenen overzicht belastingdruk 1922/ 1923 heeft thans het Centraal Bureau voor do Statistiek een tabel in den handel ge bracht, waarin alle gemeenten alpha- bolisch voorkomen met vermelding van 't Kmgscliikkingscijfer, dat zij hebben vol gens den totalen belastingdruk voor ge huwden met twee kindoren, resp. voor zuivere inkomens van f 2000 en f 5000. Onder totalen belastingdruk op het in komen wordt verstaan 't totaal van Rijks- iükomstenbcdasting in hoofdsom en procen ten, vcrdedigingsbelasting II en gemeente lijke inkomstenbelasting, terwijl onder zui ver inkomen wordt verstaan het inkomen, voordat de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud heeft plaats gehad, pit rangschikkingscijfer is zoodanig ge nomen, dat de gemeente met den laags ten belastingdruk no. 1 heeft, die met den hoogsten belastingdruk resp. no. 1110 voor het belastingjaar 1920/1921 en no. 1097 voor het belastingjaar 1922/1923. Het totaal aantal gemeenten is n.l. door samen voeging van gemeenten kleiner geworden. Voor do gemeenten boven 80.000 inwo ners kunnen de volgende rangschikkings nummers aan deze tabel worden ontleend Gemeenten boven Ink. f 2000 Ink. f 5000 20.000 inwoners '20/21 '22/23 '20/21 '22/23 Alkmaar 1044 993 1024 957 Almelo 529 91 606 151 Amersfoort 912 583 915 727 Amsterdam 905 726 1034 848 Apeldoorn J" 814 902 944 915 Arnhem 1091 923 1098 909 Breda 536 325 017 399 Delft 1071. 957 1097 1002 Deventer r 1045 600 1080 893 Dordrecht 1062 847 1006 899 Ede 841 314 847 390 Eindhoven 945 520 720 527 Emmen 1093 1076 1107 1092 Enschede 564 307 767 486 Gouda 1073 1035 1060 1012 's-Gravenhage 797 388 862 376 Groningen 784 997 996 1028 Haarlem 816 548 887 673 Haarlemmermeer 363 810 723 902 Heerlen 231 316 542 564 Helder 913 745 937 931 Hengelo (O.) 668 240 923 632 's-Hertogenbosch 818 680 885 659 Hilversum 867 850 917 817 Kampen 410 593 665 631 Kerkrado 97 189 303 334 Leeuwarden 1063 948 1074 955 Leiden 994 887 1046 831 Lonncker 395 291 ?15 674 Maastricht 712 715 894 928 Nijmegen 982 419 1004 539 Rheden 613 571 688 589 Rotterdam 607 132 900 202 Schiedam 1023 768 1048 825 Tilburg - 230 510 415 005 Utrecht 1103 634 1094 936 Velsen 731 749 933 891 Venlo 525 651 732 853 Vlaardingen 999 866 1015 872 Vlissingen 1028 983 1061 958 Zaandam 1054 949 1071 1040 Zwolle 1021 777 1045 929 Algemeene Promotiedag der Jeugdorganisatie van Sobriëtas. Door de Centrale Jeugdcommissie van Sobriëtas, gesteund door de Jeugdcom missies der tien Diocesane Drankweer bonden, zal over heel het land actie ge voerd worden voor het invoeren van één promotiedag in de Sobriëtas-Jeugdorga- nisatie. De dag, daarvoor uitgekozen, is de He melvaartsdag. Op dien dag zal de overr gang plaats hebben van de St. Annakinde- ren, die den 12-jarigen leeftijd hebben be reikt, naar de Jongens- en Meisjesbonden, en eveneens van de leden der Jongens- en Meisjesbonden, die den leeftijdsgrens de zer bonden bereikt hebben, naar de Jon- geliëdenclubs, waar deze bestaan, of an ders naar do Kruisverbonden en Maria- vereenigingen. Ook bij laatstgenoemden overgang zal zooveel mogelijk geijverd worden voor doorzetting der geheelonthouding tot 21- jarigen leeftijd. Alcoholvrije en anti-alcoholische opvoeding. De jeugddrankbestrijding van Sobrië tas streeft ernaar, als algemeénen regel in de Roomschc opvoeding in te voeren de ge vroonte, dat aan kinderen beneden den volwassen leeftijd geen sterke dranken of likeuren worden verstrekt en ook geen ge giste dranken zooals bier en wijn. En deze gewoonte van geheelonthouding wil Sobriëtas bij de kinderen zelve vestigen op een deugdelijke overtuiging, door him bij 't onderricht do waarheid omtrent den alcohol te leeren en bij de karaktervor ming een afkeer in te boezemen van don drank als van een zeer gevaarlijken vij and voor nu en later. Tot bereiking van dit doel worden door de Jeugdleiders(sters) van Sobriëtas thans bezoeken gebracht aan de R.-K. In terhalen teneinde de directie te verzoeken mede in die richting bij de opvoeding der katholieke jeugd werkzaam te willen zijn Hiertoe werd eveneens door do Cen trale Jeugdcommissie van Sobriëtas een FEUILLETON Een Baron-Bandiet, (Naar heb Duitsch.) - ïk geloof dit te mogen aannemen. 2orn is de rechterhand van den baron, en wzo zal zijn vriend reeds daarom in het ?eLoim hebben ingewijd, om in geval van 5ood een getuige to kunnen doen optre- '.011, Acht do baron den man dit vertrou wd waardig, dan mogen wij ternauwer nood verwachten, dat Bom hem verraden zo'r-p graaf Wilhelm. Maar wilt gij *ne poging doen, en hebt gij daartoe mijn Rijstand noodig, beschik dan over mij. Al- zou het mij zeer aangenaam wezen, hot gauw werd afgehandeld, daar ik lieden voornemens ben af te reizen, ?d het dierbaar overschot naar zijn gc- ddoplaals te brengen. Ik zal u vergezellen, antwoordde von reoiende plicht, den do oden vriend den W ^©nst te bewijzen, moet vóór al afdero vervuld worden. Is dit ge- .v aaa willen wij ons de wraak her inneren. 2 zu- n*ets bereiken, mijnheer von ,0j] e?' noch met list noch met geweld, tfcht V C*G 00sea V°1 gloed op hem ge- ?n kIi ^eken is te zeer op zijn hoede, ?d het zou niets baten, wildet gij u aan Wcr blootstellen. Laat bet aan mij ik ini i te brengen in deze duisternis, toe zi h pen' de gelegenheid daar- 4tr zM voordoen. Toen mijn va- eren den baron uitnoodigde ons naar Italië tc vergezellen en deze zijn toe stemming gaf, was ik vast besloten, ter stond naar huis terug te keeren; nu ech ter heb ik het anders overlegd. Ik zal den wil mijns vaders volgen en den baron on ophoudelijk gadeslaan; ik hoop er in te zullen slagen, hem liet geheim te ontruk ken, tenminste voor hot geval, dat er een bestaat. Zult gij sterk genoeg zijn, u zoo zeer to beheerschen, dat hem uv.r waar oog merk verborgen blijft'- vroeg von Bremen twijfelend. Wanneer de smart om den geliefden doode en do afschuw voor zijn moorde naar zich van mij mochten meester ma ken, dan zal ik mij in de eenzaamheid terugtrekken, om nieuwe krachten te ver zamelen, antwoordde de barones met kalm tc. Ik zal mijn doel steeds voor oogen heb ben en niet rusten, voor het bereikt is. Dan eerst zult gij tijding van mij ontvan gen en dan vertrouw ik er op, dat gij uw woord zult inlossen en den misdadiger ter verantwoording roepen. En nu vaarwel, heeren: wij vertrekken reeds dezen na middag; er blijft ons dus geen tijd tot verdere beraadslaging, die op dit oogen- blik toch tot ^een uitslag zou leiden. Von Bremen hield hare hand geduren de eenige seconde in de zijne; vol hartelij ke deelneming en bewondering staarde hij in haar bleek gelaat. Ik begrijp den geheelen omvang van het door u te brengen offer, sprak hij be wogen, moge de hemel u moed en kracht verleenen, deze moeilijke taak tot een goed einde te brengen. In onze woon plaats willen wij uwe tijdingen verbeiden, en op het eerste teeken spoeden wij ons R.-K. Oudersblad uitgegeven, onder don 'titel „Voor Vader en Moeder", ter ver spreiding in de Roomsche huisgezinnen. Lawd- en Tuinlssaaw De» Bloemententoonstelling te Gent. j De Belgische Koning en Koningin met de Prinsen kwamen Zaterdagmorgen te Gent aan om de bloemententoonstelling en de in tergeallieerde tentoonstelling der oorlogsverminkten te openen. Zij werden door een talrijke menigte met gejuich ontvangen. Bij de openingsplechtigheid van de „Floralies", waaraan verschillende landen deelnemen, o.a. Frankrijk, Engeland, Ita lië, Brazilië, verschillende leden van het corps diplomatique en burgerlijke en mi litaire overheden aanwezig. De tentoon stelling levert een rijke en prachtige ver zameling op van zeldzame en schitterende bloemën, te danken aan den onderlingen wedijver van Belgische en buitenlandsche kweekers. De Koning sprak een rede uit om de Fransche, Engclsche, Italiaansche en Ne- derlandscho deelnemers te danken voor hun ruime inzendingen voor deze prach tige tentoonstelling. De tentoonstelling moet bewijzen, dat de Belgische landbouw weer in staat is om bloemen en planten te leveren aan alle landen, waar men die teere kunststukken op prijs stelt. De Ko ning wenscht, dat de hinderpalen, die het douanestelsel in sommige landen ten on rechte nog oplevert voor den uitvoer der Belgische producten ter zijde mogen wor den gezet. Door aan de andere landen de verrukkelijke monsters te zenden van do veerkracht van den Belgischen bodem, brengen wij hun meteen iets van ons ge- dachtenleven over. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Groot is het aantal bekroningen, door de Nederlandsche inzendingen be haald. Wij noemen de volgende eereprijzen, die de internationale jury heeft toegekend: Kunstvoorwerp aan de afd. Aals meer der Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde voor haar verzameling afge sneden bloemen en potplanten. Eenzelfde eervolle onderscheiding ver kreeg de collectieve inzending afgesneden Darwintulpen van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur te Haarlem. Do kwcckersvereeniging NaardenBus- sum behaalde eveneens een kunstvoor-i werp als eereprijs voor haar inzending vruchtboomen en heesters. Do groep Veilingvereenigingen van den Ned. Tuinbouwraad kan op een soortge lijke onderscheiding bogen voor haar uit gebreide inzending Hollandsche groenten. Grooto gouden medailles als eereprijs werden toegekend aan de volgende firma's C. Frets en Zoon, Boskoop; M. Koster en Zonen, id.; L. J. Endtz en Co., id.; Hil- verda en Go., Aalsmeer; kweekerij Alpina, "Wassonaa r. Zilveren medailles verkregen de Kon. kweekerij Terra Nova, de firma W. Tops- voort en Jac. de Ridder, alle te Aal fi rn e e r en de firma E. H. Krelage en Zoon, to Haarlem. De inzending Amaryllis van de firma W. Warmenhoven en Zonen te H i 11 e- g o m word bekroond met 2 kunstvoorwer pen, 2 gouden medailles en 2 verguld zil veren medailles. Voorts werden de bieronder te noemen bekroningen uitgereikt: Cyclamen van de fa. D. Baardse to Aalsmeer, twee verguld-zilveren me dailles (1ste en 2de prijs). Cyclamen van de fa. D. Spaargaren te Aalsmeer, verguld-zilveren medaille (derde prijs). De firma L. J. Endtz en Go. te Bos koop behaalde met haar nieuwe rhodo dendron den eersten prijs met gelukwen- schen van de jury. Ten slotte had de firma D. Baardse te A a 1 s m e e r voor haar inzending Begonia Gloire de Lorraine een gouden medaille in ontvangst te nemen. Dezelfde firma won den eersten prijs (gouden medaille) met liaar groep van 50 nieuwe hortensia's. De productie van gecontroleerde kaas In 1922. De kaasproductie der aangeslotenen bij de verschillende Kaascontrólestations in Nederland bedroeg in 1922: bij het Ivaas- contróles tation Friesland 43.287.500 K.G. (in 1921 38.275.100 K.G.), bij het Kaas- conti-ólestation Zuid-Holland voor volvette kaas 14.450.000 K.G. (13.880.000 K.G.), bij liet Kaascontróles tation Noord-Holland 14.113.504 K.G. (13.747.838 K.G.), bij het Kaascontrölestation Utrecht voor volvette kaas 7.551.428 K.G. (6.250.000 K.G.) en bij het Kaascontrölestation Zuid-Holland Brabant 2.758.549 K.G. (2.000.000 KG.), te zamen dus 82.160.981 K.G. tegen 74.152.938 K.G. in 1921. Gemengde ieeïchten. Verdronken. Een 4-jarig jongetje en zijn 3-jarig zusje, kinderen van een veehouder te Scharne- goutum, geraakten bij de boerderij in een sloot en verdronken. Te Kwintsheul is bet 7-jarig dochter tje van den beer N. L. te water geraakt en verdronken. Overreden. Zaterdagmorgen vroeg is op de spoor baan tussëhen Hilversum en Bussum nabij de Crailosche bossehen het lijk gevonden van den caféhouder K. R., wonende in do Leeuwenstraat te Hilversum. Het hoofd was van den romp gescheiden. Zaterdagmorgen is te Doetinchem de 39-jarige ploegbaas der H.IJ.S.M., J. de Graaf, bij het rangeeren overreden en ge dood. Vrijdagavond is te Enschede een man door de tram overreden. Zijn linkerbeen werd verbrijzeld. Auto-ongeluk. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf is op den Bunnikschen weg bij do bocht bij de Lunetten, een auto, waarin gezeten waren barones Van. Hardenbroek uit Bun- nik met eene Engelsche juffrouw van gc zeischap, tegen een boom gereden. Mevr. Van Hardenbroek werd ernstig gewond, terwijl ook de Engelsche dame en do chauffeur zoodanig gekwetst werden dat het opnemen in het diaconessenhuis ie Utrecht noodzakelijk was. De auto werd zwaar bvhadigd. Door smokkelaars oyervailen. Op den weg van Barge naar Elisabeth- fehn is het echtpaar Luneman, vermoede lijk door smokkelaars overvallen en be roofd. De daders zijn gisteren bij N. Schans gearresteerd. De buit was echter verdwenen. Een bank opgelicht voor f 50.000. Naar de „Tel." verneemt is dezer dagen een bank te Rotterdam op zeer geslepen wijze voor een bedrag van f 50.000 opge licht. Van een firma uit Duitscliland, waar mede zij in relatie stond, ontving zij on langs een telegram met verzoek om voor con barer cliënten, zekeren O. B. tc Den Haag op den Post-, CJhëque en Girodienst een bedrag van circa f 50,000 over te schrijven. Eenigcn tijd daarna ontving zij van dezen cliënt uit Den Haag bericht,dat hij kennis had gekregen van de verzen ding van dit telegram en drong hij er op aan het bedrag op zijn giro-rekening over te maken. De bank voldeed hieraan. Het bleek la ter, dat op do rekening van O. B. twee maal een bedrog was afgehaald; eenmaal f 20.000 en eenmaal f 25.000. Van het res tant stuurde de girodienst een rekening aan het adres van O. B. aan het Bezuider»- hout. Deze afrekening kwam echter als on bestelbaar terug. Op het aangegeven adres was O. B. onbekend. Toen biervan aan de bank te Rotterdam werd kennis gegeven, kreeg deze argwaan en informeerde tele grafisch bij do Duitsche firma, die op dracht tot uitbetaling had gegeven. Deze firma wist echter van niets; had nooit een dergelijk telegram verzonden en kende nie mand met den naam van O. B. Toen de politie de zaak verder onder zocht, bleek de naam gefingeerd. De vogel is natuurlijk gevlogen. Droogte. Meerdere ingezetenen van de gemeente Blokker (N.-H.) hebben wederom gebrek aan water, doordat de regenbakken droog zijn. Er wordt dan ook weer water per voertuig aangevoerd. tot u, om u ter zijde te staan. Vaarwel. Vaarwel, zeide ook graaf Wilhelm, het sckoone meisje de hand drukkende. Moge God u geleiden en bij uw voornemen u zijn gewaardeerden bijstand verleenen En gelukt het u niet, uwo taak te vol brengen, dan zullen wij voortgaan waar gij geëindigd hebt, en moesten wij geheel ons leven er aan ten offer brengen, de sluier moet opgeheven worden. Ida knikte de heeren nogmaals toe; toen verliet zij de kamer, en nog lang rustte de blik van von Bremen met welgevallen op de deur, achter welke zij verdwenen was. Wie door deze vrouw bemind wordt, die scheidt waarlijk niet vrijwillig uit het le\^n, zeide hij zacht; de gedachte aan haar moet den ongelukkige het einde zeer moeilijk hebben gemaakt. Gij wilt dus nog heden op reis gaan, Wilhelm? vervolgde hij, de hand over de oogen strijkende. Wat moet ik hier? antwoordde do graaf. Hoe heerlijk de natuur hier ook moge zijn, mij kan zij thans niet boelen, en bovendien roept mij de vervulling van mijn plicht naar elders. Wel aan, dan varen wij met do eer ste gelegenheid naar Brunen, om liet lijk af te halen; vooraf echter wil ik met dien mijnheer Born oen woordje praten. Eenige minuten later trad von Bremen in de door Born bewoonde kamer. Augustin Born stond voor dun spiegelen borstelde de weinige haren, die bij nog be zat. Hij scheen het niet de moeite waard te achten bij het binnentreden van Von Bremen den blik om te wenden. Zijt gij het Paul? vroeg hij op onver schilligen toon. Het is een ander, die met u een kort onderhoud wenscht te voeren, ant woordde von Bremen met gedwongen kalmte. Born wendde zich haastig cm; niet lan ger dan één oogenblik rustte zijn blik strak op den edelman. Gij, mijnheer von Bremen? vroeg hij Waarmede kan ik u van dienst zijn? Met do waarheidlievende beantwoor ding eener vraag, die ik mij genoopt ge voel, tot u t9 richten. Het zal u bekend zijn, welk een einde mijn vriend, graaf von Fallersleben, gehad heeft; gij zult ook begrijpen, dat die treurige afloop ons bevrcemdeu moet, daar wij de reden, die hem daartoe aanleiding had gegeven, met den besten wil niet kuimen gissen. Een duivelsclie glimlach zweefde op Born's lippen. In den regel pleegt een zelfmoordenaar de aanleiding zijner daad in een nagela ten brief to omschrijven, zeide hij; zou graaf Fallersleben dit ook niet gedaan hebben? Wrevelig trok von Bremen zijn wenk brauwen bijeen; hij voelde maar al te wel de spotternij, die in deze woorden lag op gesloten. Had hij het gedaan, dan zou ik niet tot u komen, antwoordde hij. Gijkont deze redenen. Waaruit maakt gij deze gevolgtrek king? Daaruit, dat gij de vertrouwde vriend van baron von Felsen zijt. Hm, wat zou dan do baron mot dit feit te maken hebben? Dat kan ik slechts vermoeden, gii Moordaanslag op een Duitsche dienstbode. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur word..^ aangebeld tea huize van den hoofdonder- wijzer Van der Poel ia de 'Dwarsstraat td" Schiedam, Een Duitsche dienstbode, die bij de fa- milie Van der Poel in dienst is, de S3- ~'Z jarige Erna Abraham, deed open en zag*. zich tegenover don 28-jarigen mctaalslijpcr - Joh. Filla, met wicn zij vroeger cenigoa 4 tijd omgang heeft gehad. Filla schijnt haar tc hebben aangeboden do betrekkingen opnieuw aan tc knoopen, wat door de dienstbode werd geweigerd. F. haalde daarop een revolver te voor schijn, waaruit hij een aantal schoten op het meisje losto. Deze vluchtte, achtervolgd door haar aanvaller, door de gang naar den tuin, waar F. opnieuw op haar schoot cn haar i bovendien met een zakmes verscheidene steken toebracht. Ook op een buurman, die het gegil van het meisje hoorend, met het hoofd boven een schutting kwam kijken, loste de drifti ge metaalslijper een schot, dat echter geen' doel trof, daar de man aan de andore zijuo van de schutting zich zoo snel mogelijk lico vallen. Inmiddels was de dienstbode ernstig gs- wond inéén gezakt. T. bracht zichzelf daarop eenige steken met het zakmes toe, die echter geen ern stige wonden veroorzaakten. Hij werd evenals zijn slachtoffer in hec Ziekenhuis opgenomen. Het meisje was Zondagavond buiten gevaar. ,.Dc Crt." Een komeet Te Enkhuizen heeft men Vrijdagavond omstreeks negen uur, gedurende ongeveer tien minuten, een komeet waargi die zfoh bëvo rn noeHoU'ko ÉSasiteraa. Berichten Mijnramp te Hand-fontein. Twintig slachtoffers. Te Randfontein is een groot rotsblok van 30 voet lang en 30 voet dik in een schacht van 2000 voet gevallen. De rots sleepte al les met zich mede, ook de inlanders, dia juist uit de schacht naar boven werden ge bracht. Ten gevolge hiervan, zijn twintig inlanders in de mijn bedolven en men vreest, dat zij allen gedood zijn. Verschei dene lijken zijn reeds uit de mijn gehaald. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Europeanen, daar de ramp plaats had, voordat do ploeg van blanke arbeiders op kwam. Het reddingswerk wordt voortgezet. Een drama in Britsch-lndië. Een afgrijselijk drama worrlt uit Kohafc, op de Noordwestelijke grens van Engelsch- Indië, gemeld. Een bende Afridi's verschaf te zich toegang tot oen landhuis, door Brit- sche officieren bewoond. Dc cchtgenoolo van een stafofficier werd door dc bandie ten vermoord, terwijl zijn vijfHeuiarige dochter werd meegevoerd. De troepen hebben den geheelen dag do passen in diet gebergte doorzocht, doch zijn er tot dusver niet in geslaagd de schuldigen te vinden. Deze misdaad, welke rr v 'gegaan door den moord op twee Brïtsehe officie ren in het Khyber-district. heef hier groote verontwaardiging gewekt Een aanval op een postauto. Een sterke bende roevers, aangevoerd door den Monfcenog-ijn Sava Ragpopowïtsj, heeft, naar de Petit Parisien" meldt, tus- schen Cattaro en Cettirje, een postauto aangevallen, die het verkee- tussehen deze beide plaatsen onderhoudt. De Montone- grijnsche komitadjis bevalen den chauffeur te stoppen. Toen deze er geen gehoor nan gaf. losten zij verscheidene schoten. Een hoofdcontroleur van het ministerie ->u Verkeerswezen werd gedood, terwijl een kapHein cn een gendarme érrisGrr rewind werden. Eon gendarmedc-mt.rmUl-c. ,ro te hulp kwam, slaagde er in.de Vndo vï'een te jagen, die er niet in $1? zich moes ter te maken ten de postzakken Verschillende andere wandaden deer bende togen Porvïschc bccrcn worden r-o- meld. echter weet het, zeide von Bremen met nadruk. Tussehen hom en mijn vriend moet eergisteravond gedurende mijn af wezigheid een onaangenaam tooneel heli- ben plaats gevonden, en ik ben overtuigd, dat gij cr bij tegenwoordig waai t Inderdaad? spotte Born, met gefronste wenkbrauwen. Ik zou willen weten, wat aan uw vermoeden recht van beslaan gaf. En zelfs, wanneer ccn zoodanig on aangenaam tooneel, zooals gij het gelieft te nqemen, plaats had gevonden, welke gevolgtrekking wilt gij hieruit maken? De ontmoeting had tot een duel kunnen lei den, ik stem dit toe, maar het is niet aan den minsten twijfel onderhevig, dat graaf Fallersleben met eigen hand aan zijn le ven een einde heeft gemaakt. Dus een Amerikaansch duel? August Born verschrikte zichtbaar; voor den doordringenden blik van Von Bremen sloeg hij verward de oogen neer. Hoe komt gij juist daarop? vroeg hij Kunnen niet andere redenen den graaf genoopt hebben van het leven afscheid te nemen. Mijnheer, dit vermoeden is voor de familie en de vrienden dee afgestorvenen beleodigend, bruiste von Bremen op. Gij weet zelf, dat een dusdanig vermoeden niet steekhoudend is, en dat gij mij daar mede evenmin ontwijkend aLs op oen dwaalspoor brengen kunt; waarom be proeft gij het desniettemin? Ik weet, gij beschouwt datgene, wat de baron u heeft' toevertrouwd, als een geheim; ik woet cch ter ook, dat ieder geheim zijn prijs heeft, welaan, noem den prijs, dien gij cischt; wij zullen hem betalen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3