.1» ui gCK lorig i?U 1 :hfe en Een afscheid. A. Jole, juridisch adviseur van het Vakbureau heeft in de „R.-K. Vak- Being" bij zijn intrede in de Sociëteit Jezus afscheid genomen van do be tier R.-K. Vakbeweging. Hun (Uffen zoo schrijft hij in de 'ttiug van wat natuurlijk is en goed voorbeeldig geworden. Veler mobili- werkdadigheid heb ik leeren waar- ea de gevoelens van vriendschap niet enkel uit zakelijke, maar voor uit persoonlijke relaties voortgekomen n dezen afscheidsgroet van nir. Jole Redactie een kort woord toe: r. Van Jole heeft zijn werkkring aan Vakbureau slechts ongeveer VA jaar 1, doch zulk een periode is wel vol- uv'om bij het einde daarvan enkele skingen te kunnen en te mogen maken een afscheid als dit aanleiding r (af: wijfc hd weede Blad 'oensdag II April 1923. JU ra, PCIl [eIlj die in onzen kring met mr. Van in' aanraking kwamen wo zijn rvan overtuigd hebben aanstonds i rdeering gekregen, zoowel voor zijn J£H oonlijko hoedanigheden als voor zijn 'danks zijn nog jeugdigen leeftijd, was krachtige zelfbewustheid de eigen- welke direct opviel, en hij verstond broJLst zijn in leeftijd zooveel oudere ;a's daarbij in geen enkel opzicht ook het minst onaangenaam te zijn. groote waardeering voor levenser- die naar zijn eigen woord, veel icid kan brengen, behoedde hom als If voor overschatting van den rol, die et ucbap en schoolsche kennis in hec lisch leven te vervullen heeft. kant kwam do waardeerin? voort uit de nauwe aanraking al denken en voelen, waarvan Mr. Jole naast zijn bijzonder godsdien- aanleg ook reeds als student blij- iad gegeven. tijdens zijn werken aan bet Vak- u is uiteraard de sociale richtin» lenkwijze nog versterkt. iien zijn Overheid hem roept tot il werk in de hem aangeboren rich- il zijn Orde mettertijd een Jezuïet zijn, met bijzonderen aanleg voor '™c- :onomische wetenschappen. nt hij moge zijn rechtskundige stu itten met groot succes voltooid hebben, de Vale mie heeft, in wetenschappelijken zin, orliefde. liefde voor de economie en zijn he sociale denkbeelden maakten hem h- -nzelf een raadgever cn collega, die kringen onzer vakbeweging al heel het volle vertrouwen en het noo- gezag had. zullen zijn heengaan dan ook ten c als een verlies gevoelen, cn hij het voor een eventueelen opvolger «makkelijk gemaakt, wenschen hem toe Gods bijzonderen nd en genade, opdat de roemrijke teil van Jezus in hem zal hebben een ligen zoon, en daardoor de Katho- Kerk een veelbelovenden arbeider in Wijngaard des Heeren. (0, litis node; Oe Piov. Statenverkiezingen in Zuid-Holiand. |endmakingvan denuitslag het Centraal Stembureau, zitting van het Centraal Stembureau de verkiezing van de leden der Pro- schofe ale Staten van Zuid-Holland, waarin orden bekend gemaakt de uitslag der ?zing van de leden der Staten voor- d, zal plaats hebben op Maandag 16 a.s. des namiddags ten 2 ure in het spit buis, te 's-Gravenhage. het blijken, dat een candidaat op dan een lijst is gekozen, dan zal do !i bedoeld in art. 104 laatste lid der op genoemd uur aan bovenbe- zitting voorafgaan. N. K. P. en R.-K. Staatspartij. In een Maandagavond gehouden be stuursvergadering van de afd. 's-Graven hage der Nieuwe Katholieke Partij is be sloten den loden to adviseeren, hun stem blanco uit te brengen en niet op lijst No 14 der R.-K. Sttaatsparlij te stommen, ge zien het feit, dat de stemmen, uitgebracht op No. .1 en 2 van lijst No. 14, een over schot van stemmen kunnen opleveren, ten gevolge waarvan ook No. 3 gekozen kan worden. Wie is toch deze No. 3, waarvan het Haagsche bestuur blijkbaar zoo bang is? Het 19 professor Veraart. No. 1 is de heer Borghols, No. 2 U mevrouw Van Berkel. Arbeidstijd verplegend personeel. De ministerraad heeft, volgens de „Ros.-- bode", besloten, over le gaan tot het invoe ren van de 55-urige werkweek voor het ge- heele verplegend personeel in rijksinrich tingen. De datum van invoering zal na een bespreking van de directies van do gestich ten met de organisaties worden vastge steld. Verschillende organisaties hebben zoo wel tegen deze verlenging van den arbeids tijd, als tegen de wijze, waarop deze is voorbereid, bezwaar gemaakt. Verplaatsingskosten. Do regeering zal algemeene regelen vast stellen ten einde te geraken tot uniforme verplaatsingskosten voor het gelieële rijks burgerlijke en militaire personeel. ÜIT OE OtóiGEVIHG ALPHEN AAN DEN RIJN. Uitvoering. Door de Maria-Vereeni- ging werd gisteravond in de St.-Joseph- zaal een uitvoering gegeven. De geestelijk adviseur opende den avond met een korte toespraak tot de talrijke aanwezigen, waar na door eenige leden der M.-V. het drama in vier bedrijven werd opgevoerd: „Clo- thildus, Koningin der Franken". Het stuk liep vlot van stapel en werd besloten met een tableau met zang, dat veel bijval ver wierf. Het overige gedeelte van den avond werd aangevuld met een tweetal blijspelen en een zangstukje. Een gezellig strijkje van enkele heeren, onder leiding van den heer G. Brandt, van Leiden, droeg veel tot het welslagen bij van dezen avond. Ongeval. In do Wilhelminastraat kan telde gistermiddag door het afloopon van een der wielen, een geladen moelwagon, bespannon met een paard. De inhoud viel gedeeltelijk op straat. Verdere ongevallen hadden niet plaats. BODEGRAVEN. Coöp. Boerenleenbank. Verleden week werd do algemeene jaarvergadering gehouden der Coöp. Boerenleenbank te Bodegraven. Do Voorz. opent de vergade ring en memoreert het overlijden van den Directeur den heer Vrijland. Als eerbiedi ge hulde verheffen allo aanwezigen zich van hunne zitplaatsen, voorts memoreert spr. een ander feit nJL de ingebruikneming van he-fc nieuwe gebouw, hetgeen de Di recteur, die hiervoor steeds zoozeer ge ijverd heeft, niet meer heeft mogen bele ven. Thans dreigen echter, zegt spr., we derom nieuwe donkere wolken aan de ho rizon. Do kassier de heer Blommesteijn is genoodzaakt het bed te houden, en, of schoon men hiervan het beste hoopt, is het bestuur genoodzaakt geweest een plaatsvervanger aan te stellen. Onder aan wijzing van de Centrale Bank is tot tijde lijk plaatsvervanger aangesteld, do lieer "W. F. Brunt. Vervolgens doet de Secreta ris voorlezing der. notulen welke onveran derd worden vastgesteld. In het jaarver slag memoreert de Secretaris eveneens hot gevoelige verlies hetwelk de vereeni- ging geleden heeft in den hoer Vrijland. Overigens wordt eveneens gememoreerd de opening van het nieuwe gobouw, ter wijl met genoegen, wordt geconstateerd dat het afgeloopen jaar voor de bank gun stig' is geweest. Het aantal aangesloten leden bedraagt thans 216. Onder applaus der vergadering wordt dit verslag goedge keurd. De heer Brunt waarn. kassier brengt vervolgens een financieel verslag uit. Spr. merkt op dat de volgende reke ning en verantwoording en de balans zijn opgemaakt door een bestuurslid. Do balans geeft de volgende cijfers: Ac tief. Inhoud der kas op 31 December f 1604.421; Uitstaande voorschotten II f 148250.Tegoed in loopende rekening: Van do leden III f 228168.82; van de Cen trale Bank III f 298646.23; Waardepapie ren (koers 31 Dec.) Ill f 14000.Aanclee- len van de Centrale Bank III f 140. Meubilair III f 360.07; Gebouwen III i 13102.052; Totaal f 704271.50. Passief: De saldo's of spaargelden I f 538075.73; Schuld in loopende rekening: Aan de leden III f 147114.07; Aan bet re servefonds III f 16921.531; Het saldo of de winst, van dit jaar f 2160.162Totaal f 704271.50. Bij monde van den beer J. H. v. Dob- ben adviseert do financieele commissie, tot goedkeuring der rekening, waartoe z. li. st. wordt besloten. De Voorz. verzoekt de vergadering goed te keuren, de winst aan to wenden tot afschrijving op de ge bouwen. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. Bij bespreking tot vaststelling van den ren tevoet stelt het bestuur voor dit te laten zooals het is n.1. 4 voor deposito's en 5 voor voorschotten. De heer Jeneo merkt op dat dit voorstel aanvankelijk in do bestuursvergadering werd aangenomen. Spr. is evenwel aan het becijferen gegaan en vreest dat bij eenige tegenvallers 't per centage niet voldoende zal zijn. Spr. stelt daarom voor het bestuur te machtigen, in dien na verloop van een half jaar blijkt dat zulks noodig is, den rentevoet te wij zigen. Over dit punt ontstaat eenige dis cussie tussclien do heeren Jenee en Ko Rijlaarsdam, daar laatstgenoemde or do voorkeur aan geeft dan een Buitengewone vergadering t-e beleggen. De heer Jennee acht dit een gebrek aan vertrouwen in het bestuur, hotgeen spr. onaangenaam aan doet. Na re- en dupliek wordt het voorstel Rijlaarsdam in stemming gebracht en ver worpen met 89 tegen 18 stemmen en 1 blanco. Door den heer G. Breedijk wordt vervolgens verslag uitgebracht van de al gemeene vergadering gehouden to Utrecht. Bij acclamatie worden do heeren Joh. Hi- chielen, lid van den raad en A. de Vos en W. F. Brunt leden van het bestuur herko zen, welke heeren hunne benoeming aan nemen. In do vacature-C. Vrijland worden door den heer P. Rozcnboom candidaat gesteld do beido plaatsvervangend© be stuursleden de heeren J. M. A. Moons cn H. Los. Na gehouden stemming is do heer H. Los als zoodanig gekozen met 91 stem men. Op den heer Moons werden 10 stem men uitgebracht, terwijl eenige stemmen verspreid waren. Do gekozene neemt zijne benoeming aan. Dc heer J. N. A. Moons wordt bij acclamatie tot plaatsvervangend bestuurslid herkozen. In de vacature-Los zijn door het bestuur candidaat gesteld de hcecen H. v. Oosterom en W. J. de Vink. Na gehouden stemming wordt de heer H. v. Oosterom met 87 stemmen als zoodanig gekozen. De heer do Vink ver wierf 12 stemmen, voorts enkele blanco of van onwaarde. Bij de vaststelling salaris van den kassier en vergoeding van den waarn. kassier, stelt het bestuur voor het f1900 op f 2000 en voorts gedurende de ziekte van den kassier over een 2 jaar het Yollé salaris en over het tweede half jaar do helft van het salaris uit te betalen. De heer G. Breedijk is van meening dat het salaris op f 1900 gehandhaafd moet blij ven, gezien de bezuiniging welke algemeen wordt doorgevoerd. De Voorz. vestigt de aandacht op 't plan om een derden zitdag in te stellen, vandaar ook dit voorstel tot salaris verhooging. De heer Jennee wijst op de groote verantwoordelijkheid welke op den kassier rust vooral bij oen omzet welke de bank thans bereikt. Spr. gelooft zelfs dat bij oen dergelijke verantwoorde lijkheid het salaris nog slecht is. Do heer Ko Rijlaarsdam informeert of do kassier niet in de ongevallenwet is. De Voorz. merkt op dat zulks tot heden niet het ge val is, omdat de bank klein van opzet is aangevangen is dit niet geschied. De heer A. de Vos wijst er op dat het baantje van kassier vroeger als bijzaak beschouwd, thans do hoofdzaak is geworden, waar voor inderdaad bij de steeds toenemende uitbreiding, dit salaris noodig is. Do heer Spruijt informeert naar de borgstelling van den kassier en wecscht op de mede- deeling van den Voorz. dat deze f 10.000 bedraagt to verdubbelcen gezien de groo- tere omzetten. De Voorz. merkt op dat hot thans niet gaat, waar de kassier ziek ligt, hieraan tc tornen; overigens is do waarnemende kassier do heer Brunt met zijn medehelper do heer Jermee -thans ga rant voor f 20.000. Na nog ©enige bespre king omtrent do salarissen aan de omlig gende banken, wordt het bestuursvoorstel z. h. st. aangenomen. Z. h. st. wordt even eens besloten de vergoeding voor den waarn. kassier vast te stellen op f 150 per maand met terugwerkende kracht tot 1 Januari. Bij de bepaling der gratificatie van den Directeur en het bestuur, stolt de heer Ko Rijlaarsdam voor dit te houden resp. op f 700 en f 400 welk voorstel z. h. st. wordt aangenomen. Bij de rondvraag vestigt de heer Ko Rij laarsdam er de aandacht op, dat het ge- wenscht is den kasier tegen ziekte te ver zekeren. De Voorz. stemt hiermede in en zal hiermede rekening houden. De heer Moon3 informeert naar den vast to stellen 3en zitdag. Na ampele bespreking wordt besloten in het vervolg gedurende den winter 's morgens van 9 tot 12 op iederen Donderdag en 's zomers iederen Donderdag avond van 7 tot 8 uur zitting te houden. D© gewone zittingen op Dinsdag en Zater dag blijven onveranderd. De heer Jennee geeft vervolgens ©en uiteenzetting van do leden van Coöperatieve vereenigingen voor al van do bank ben opzichte van de Cen trale Bank te Utrecht. Spr. deelt mede dat het getal door iedere bank te nemen aandeelen wordt bepaald naar het crediet. Do Boerenleenbank heeft 10 aandeelen genomen van f 2500 dus voor een totaal bedrag van f 25000. Op het eerste aan deel werd f 50 gestort en op de overige f 10 per aandeel. Deze aandeelen moe ten worden volgestort, waar het re servefonds reeds circa f 17000 be draagt zou de bank alzoo van een derge lijk geval niet ten ondergaan* De heer do Vos memoreert do gestelde boete van f 1 bij niet bijwonen der verplichte vergade ring. Spr. had gehoopt dat dit een aan sporing zou zijn om de vergadering bij te wonen. De opkomst van 108 leden in deze vergadering bewijst echter heb tegendeel. Spr. stelt voor de boete tot f 2 te verhoo- gen. De heer Moons stelt een bedrag van f 3 voor. Na ©enige bespreking wordt het voorstei-Moons iu stemming gebracht. Hierbij blijkt dat verschillende personen de vergadering reeds verlaten hebben en derhalve in de boete vallen. Het voorstel- Moons wordt verworpen met 66 tegen 34 stemmen en 2 blanco. Het voorstel van den Secretaris wordt z. h. st. aangenomen. Do heer Jennee memoreert de resp. af schrijvingen op do gebouwen waardoor deze thans slechts voor c.a. f 11000 op dè balans voorkomen. Spr. verwacht dan ook dat ge-bouwen en meubilair binnen enkole jaren gcboel vrij zullen zijn terwijl spr. ten slotte de bank bij de leden aanbeveelt. Hierna wordt de vergadering gesloten. LISSE. Retraitefonds. Het Retraitefonds „St. Ignatius" hield gisteravond hare 13e jaar vergadering waarin wij een grootere op komst haddon verwacht. Met gebed opeu- do de voorzitter, de heer P. Warmerdam, Wegens omstandigheden is bestaan stilzwijgend gepasseerd. Het be stuur meende de kosten daaraan beter te kunnen besteden door het houden van een groote propaganóavergadering in combi natie mot de vrouw-retraitevereeniging en wel in het najaar. Enkele leden zjin ons door den dood ontvallen; mogen ze reeds in Gods genade zijn aangenomen. De ge houden retraites brachten wc.er nieuwe propagandisten voor de zaak van Chris tus. De notulen werden gelezen en vastge steld. Uit de rekening van den penning-' meester bleek, dat was ontvangen f 518.50 en uitgegeven f 579.50 alzoo een nadeelig saldo van f 61.Echter is nog te vorde ren f 39.en nog te betalen f 6.zoodat het nadeelig saldo maar f 8.bedraagt. In verband hiermede stelde een der leden voor de contributie tc verhoogen op 1 cent per week of 5 cent per maand, waardoor nog meer minder financieel sterke leden ge steund kunnen worden voor heb houden van een retraite. Op zeer gemotiveerde gronden ontraadde de voorzitter aanneming van dit voorstel. Aan de orde was hierna verkiezing van drie bestuursleden wegens aftreding van de heeren P. Warmerdam, W. Sprengers en Jr. Slootbeek. Allen wer den bij acclamatie herbenoemd en namen liunnc benoeming aan. Een schrijven was ingekomen van Pater Phillippona, houden de een dankbetuiging voor den ontvangen steun voor den bouw van een Retraitehui*. De voorzitter zcide van Rector Jansen Schmidt de toezegging to hebben gekregen dat Lisse twee Retraiten krijgt in Decem ber en wel van 4—7 cn van 20—23 Decem ber. De voorzitter drong er op aan dat zij welke hiertoe in staat zijn reeds vroeg hunne gelden voor de retraite zullen inleg gen. Bij de rondvraag werd de wensclie- lijkbeid naar voren gebracht om op de propagandavergadcring Pater Philippona als spreker te invjtecron, welk voorstel den voorzitter zeer sympathiek was. Hierna dankte de voorzitter de aanwezigen voor den prettigen toon en sloot de vergadering met gebed. NOOTDORP. R. K. Volksbond. Do N. R. K. Volks bond, afdecling Nootdorp, hield Dinsdag 3 April haar algemeene vergadering in het verenigingsgebouw. Na de opening werden de notulen van de vorigo verga dering voorgelezen en goedgekeurd. Eert ingekomen stuk werd door do secretaris voorgelezen- De tot standkoming van het; Retraitefonds werd door den voorzitter medegedeeld. De jaarvergadering der coöp. brandstoffen vereen, zal gehouden worden in de maand Juni. Het Encycliek- feest zal plaats vinden, op Woensdag 3 Mei. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de vergadering werd ge sloten. Gemeenteraadsverkiezing. Do B. K. Kiesvereniging heeft do groslijst voor de" raadsverkiezing als volgt vastgesteld. Er werden uitgebracht 100 stemmen waarvan 5 van onwaarde. Hiervan verkregen de heeren: 1. A. A. Tetteroo 541 punten; 2. J. van Dijk 522; 3. A. van Winden 503; 4. L. de Vreedo 493; 5. B. Jasperse 484; 6. G, Tetteroo 477; 7. Q. v. Dijk 442; 8. J. C. Haket 402; 9. P. J. v. d. Sande 390 pnt. RIJNSBURG. Gemeenteraad. Na de gebruikelijke opening en het monotone voorlezen der als altijd uitge- hreido notulen, werd do heer P van Vliet binnengeleid, en legde deze de ver* oischte eeden in handen van den voor zitter af. Met groote hartelijkheid werd het nieuwbenoemde lid in den kring der „Eidgenossen" opgenomen Onmiddellijk hierop weer een pleohtig-i heid de benoeming van een wethou der. De heer S. Schoneveld werd met 8 te gen 3 stemmen gekozen. (Do heer K. Zandbergen verkreeg 3 stemmen). Hoezeer ook vereerd met dose op dracht, toch bleek het voor den heer S. S. niet gemakkelijk van de oppositie naar de regoeringszetel to verhuizen. Z.E.A.B. vroeg daarom bedenktijd. Zooals onze lezers zullen gemerkt heb ben, was hot begin ernstig. Niet minder was dit het geval, toen het verzoek van de beide kerkeraden (heerlij ke eenstemmigheid) werd behandeld, om een^ vloekverbod in te voeren. W. gesteld voor'"p"raëAu^7-sd ,"1r> R pn Van het hoofd der Openbare school was bericht ingekomen, dat hij zijn be noeming tot lid van de plaatselijke schoolcommissie aannam, terwijl de Di recteur van de scheikundige wavendienst een rapport inzond. Was tot nu toe alles vrij vlot van st^; pel geloopen eindelijk kregen we een „praatpunt". De heer J. Zandbergen, beurtschipper alhier, vroeg ontheffing van het door Rijnland ingestelde verbod tot stoomen in de Vliet, daar adressant met dermate geringe snelheid Rijnsburgs ongewisso baren doorklieft, dat er van schade aan do beschoeiing geen sprake kon zijn. Waar naar 's mans eigen verklaring zijn kostwinnerschap in gevaar werd ge bracht, verdiende dit punt wel dat het met ernst onder het oog werd gezien. Was het bewust adres in zeer gematig de termen gesteld, iets scherper was het adres van Gebr. Noort en v. Nieuwkoop over dezelfde kwestie. Genoemde heeren toch stelden zich op het standpunt dat, indien het verbod niet werd ingetrokken, men genoodzaakt zou zijn het te overtreden (sic!) Met spanning werd het antwoord tege moet gezien. De Voorzitter gaf een toelichting, waaruit bleek, dat reeds enkele schippers bij hem waren geweest, om ontheffing te FEUlS.i.EÏ'OH en Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) staat als Rudolf Ertman in het "oelingenhoek ingeschreven; dat is l^at ik omtrent hem te zeggen weet. - Belang logeert hij hier? vroeg de L ^ds sedert eenige dagen. baar ligt immers een ring? zeide 0Uw Blote, op den grond wijzonde. Liat hem liggen, antwoordde do be- 0 schielijk, herkent gij in denzelve "ïer ringen? Jawel. Welnu, dan meen ik den dief ontdekt Bei ïbben. (af» gek in zoover hij zich niet uit do voeten heeft gemaakt, spotte hij nog niet zijn, gij zult er olgen n' k0m aanslonds f0 laten s Zijnegansche bagage is nog hier, hotelhouder. Het was zeker bevreemdend wanneer hij dezen r» u Selaten, aangezien de in- Lr j juweelkistje het verlies hem «JNWig vergoed had. unnoer is mijnheer uitgegaan? s iambtenaar. Kan dit met zeker- eSi* *°rden opgegeven? :fl! !et ?.en portier vragen: liet is 12 i torschaffe^" °nS *1'erin °PBeldermg :To?n töj liet hotel verlieten, was hij nog in zijne kamer, zeide mevrouw Blote, hij ontmoette ons bij onzen terugkeer. Naar het scheen, bevond hij zich op weg naar den Leeuw. Het laatste woord was nog niet over hare lippen, toen de deur haastig geopend werd en de bewoner der kamer binnen trad. Hot uiterlijk van den jongen heer die mevrouw Blote den blonden jongeling noemde, maakte een zeer aangenamen in druk; wie in zijn frisck gezicht en zijne heldere oogen staarde, kan onmogelijk gelooven,dat deze man een misdadiger was Hij was op den drempel der kamer blij ven staan; verbazing en gramschap spie- golden zich in zijne trekken. Wat is hier gaande? vroeg hij. Dit is mijne kamér: wat zoekt gij hier? Zijn blik viel op Bella: hij zag, dat zij hem een teeken van verstandhouding gaf, maar hij begreep het niet. De omstandigheden gedogen niet al leen, maar gebieden, dat wij zonder uwe toestemming deze kamer betreden heb ben, zeide de beambte met gepasten ernst; ook zijn wij niet door gindscho maar door deze deur gekomen. Gij wist bepaald dat deze open was 4 Mijnheer! stoof het jonge mensch op, wat beduiden deze woorden, die niet alleen voor mij, maar ook voor deze da mes beloedigend zijn? Ik heb er nimmer aan gedacht, te onderzoeken, of deze deur open of gesloten was. Wilt gij ons dan verklaren, hoe deze ring daar ter plaatse is gekomen? vroeg de beambte scherp. Mevrouw eischt hem op als haar eigendom. Bleek van ontsteltenis vestigde Ertman den blik op de schoone vrouw; hij las in het gelaat, waarop hij tot dusver een vriendschappelijke genegenheid gevonden had, nu slechts verachting. Ik kan deze vraag niet beantwoorden, zcide hij, het hoofd trotsch terugwerpend; ik kan niet weten, wie gedurende mijne afwezigheid in deze kamer is geweest en den ring verloren of mogelijk opzettelijk daar neergelegd heeft. Bovendien zou ik gaarne willen weten, wat u het recht geeft aldus tegen mij op te treden. Ik ben beambte der politie. Zeer goed; wat echter heb ik met de politio te maken? Heeft in dit land de po litie het recht Ik moet u dringend verzoeken, mijn heer een anderen toon aan te slaan. Deze dame is een juweelenkistje ontstolen ge worden, in hetwelk zich behalve hare edelgesteenten, eene aanzienlijke som be vond. Een der gestolen ringen wordt in uw kamer gevonden; wilt of kunt gij dan nog beweren, dat de argwaan die onder zulke omstandigheden op u vallen moet, geen recht van bestaan heeft? De diefstal is hedenmiddag, tijdens de afwezigheid der dames, bedreven, en gindsche deur was niet gesloten. Gij wist, dat mevrouw in het bezit eener aanzienlijke som was: gij waandet dat het vermoeden op het dienstpersoneel zou vallen. Strak staarde het jonge mensch den man dor gerechtigheid aan, daarna Bel la, do hartelijke deelneming, die uit hare oogen hem tegenstraalde, gaf hem de kracht en den moed, die vreeselijke aan klacht het hoofd te bieden. En dit waagt men fn mijne tegen woordigheid te zeggen? vroeg hij, zijne aandoening met moeite bedwingende. Do vermoedens, die gij daar straks geuit hebt, zijn alle uit de lucht gegrepen, cn het doet uwe scherpzinnigheid weinig eer aan, dien ring als bewijsmiddel tegen mij te bezigen. Had ik,'zooals gij vermoedt, den diefstal werkelijk bedreven, dan zou ik mij wel in acht genomen hebben. Dat zijn bedrogredenen, viel de he ambte hom lakonisch in de rede, de sluwsto misdadigers begaan in den regel de grootste onvoorzichtigheid.Hoe nu ook de zaak staan mocht, het is mijn plicht aan het gevonden spoor vast te houden en het te vervolgen. Hebt gij papieren? Een pas? Neen. In mijn geboorte plaats hooft men mij gezegd, dat men in Zwitserland zulk een document als ovor- tollig beschouwt. Uw naam? v- Rudolf Ertman. En uw stand? Ik ben schilder en bevindt mij thans op eeno studiereis, die ik tot in Rome voornemens ben uit to breiden. Dan moet gij over niet onaanzienlijke middelen kunnen beschikken, zeide de ambtenaar, terwijl mevrouw Blote hare dochter een veel beteekenenden blik toe wierp, als wilde zij het meisje er op merkzaam op maken, dat haar twijfel geenszins ongegrond was geweest. Bezit gij vermogen? Ik acht u niet bevoegd, deze vraag tot mij te richten, antwoordde Ertman misnoegd; niettemin wil ik haar beant woorden. Eigen vermogen bezit ik niet, maar ik heb bet geluk gehad eenige scMl derijen te verkoopen en een deel van het daarvoor ontvangen geld voor deze reis bestemd. Gij toeft reeds cenigo weken in Lu- zern. Wel zeker, en het doet mij zelfs leed dat ik nog niet in de gelegenheid was, de reis te vervolgen. Wanneer gij aan het bureau der stedelijke courant wilt infor- moeren, zult gij vernemen, dat ik mij als reisgenoot aanbied. Er zijn immers ge noog rijke en voorname hoeren, die gaar ne op hunne reiskosten een kunstenaar medenemen, die hun in Italië tot leidsman kan strekken. Zijn dat de middelen, waarmede gij do reis denkt le bestrijden? vroeg 'do beambte hoonend. In dit geval kan ik niet nalaten u mijne verbazing te doen maken over het feit, dat gij in een der eerste ho tels uw intrek hebt genomen. Diep gekrenkt als hij was, schoot het bloed den jongeling in de wangen. 1 Daaromtrent behoef ik niemand re kenschap van to geven, stoof hij op. 5 Gij kunt in uw recht zijn, ik weet het niet; gij zijt, welnu, doorzoek dan deze kamer. Alleen behoud ik mij voor, bij den Duitscho gezant te Bern omtrent deze kan dolwijze een aanklacht in te dienen. Dat staat u vrij, antwoordde do be ambte kalm. Daar gij terstond na den diefstal het hotel verlaten hebt zou een onderzoek in deze kamer geenszins tot re sultaat leiden; bovendien kan het ook la ter in tegenwoordigheid van den rechter plaats vinden. Ik moet u verzoeken mij to volgen. Gij wilt mij arresteeren, riep do schilder, in wiens oogen een toornigo gloed glinsterde. -; (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3