Leiiisciie Carat" Vierde Blad. Zaterdag 7 April 1923. Pd! ]>li A IB l0R OVERLEG TGT DEN SOCIALEN VREDE. Aan de leden van de plaatselijke Boerenbonden en den R. K. Land- arbeidersbond. (ij een vorigo gelegenheid heeft het Be- jur van den Algemeenen B. K. Land- iff-Bedrijfsraad een rondschrijven tot 'eriebfc, waarin eraan werd herinnerd, de Katholieke patroons en arbeiders bij de vernieuwing van looncontrac- ook in deze voor het land- en tuin- irbedrijf zoo moeilijke tijden moeten n leiden door de beginselen der Chris- ke rechtvaardigheid. Den arbeiders •rzijds werd daarbij voorgehouden, dat zij bij het stellen hunner arbeidsvoor- L| irden voor den inderdaad ernstigen toc- id, waarin een aanmerkelijk deel van land- en tuinbouwbedrijf verkeert een oog behooren te hebben. Anderzijds, er den werkgevers op gewezen met dingen uit de Encycliek „Berum No- itjifofjim" van Paus Leo XTTI z.g., die aan Pr? leü jkhed niets te wer.scben overlaten LIE! at het een eiscb der natuurlijke recht- digbeid is, dat het loon niet onvol- •03 mag zijn, om een spaarzaam en op- Rend werkman te onderhouden, et Bestuur voelt zich geroepen thans op nog iets anders te wijzen, ct spreekt wel van zelf, dat. het vast- a van do arbeidsvoorwaarden moet lieden in gemeen, overleg tusschen de nisaties van patroons en de organisa,- arbeiders. Bij een dergelijk over- moeten beide partijen niet alleen we- te nemen, maar ook te geven. Dit over- noet geschieden in een geest van toe- pring, van vredelievendheid, men moet weerszihlcn met alle kracht en met en ernst, ernaar streven om tot over- emming te geraken. Waar een wil is. ik een weg en waar derhalve de wil red? is cm elkanders standpunt te be- m, daar zal ook een weg gevonden en worden om te lcomen tot het af- n van een contract, dat al moge jan ook misschien niet geheel en al beschouwd kan worden als de gegeven omstandigheden toch eest bevredigende oplossing. Ie partijen behooren du3 dom socialen door overleg na te streven en mc- bedjich niet alleen niet theoretisch ook niet praticsch stellen op het ^cat van ^en klassenstrijd, dat on- no? zcr> f"l veroordeeld is door 011- eiligen Vader Paus Pius XT, die in eerste Encycliek spreekt van dien „die als een doodelijke zweer reeds Per*° onderd in het lichaam der naties, ar- industrie, handel, in een woord alle «tellende deelen verwondend, die verb de welvaart van individu en gemeen- onontbeerliik zijn* En deze verschrik i kwaal wordt nog verergerd eener- de door de toenemende begeerte naar tot 1. hike goederen, anderzijds door de oudendhcid daaraan, en door de aan heide partijen gemeen, om te cn en te heerschen." neme dus niet ziin toevlucht tot den die al mag niet ontkend worden, I in een enkel buitengewoon geval ge "aafdigd kan zijn altijd en overal lit keuren is en er slechts toe biidraagt moederen te verbitteren en de par- MEI 'uncrbik steeds verder van elkander j TAi rvreemden. "(t men er ondanks den aan beide aanwezigen goeden wil niet in vcreensiemming te komen, dan is de ago. do scheidsrechtelijke uitspraak angewr^en middel om tot een oplos- EJ la geraken. Reeds Paus Leo XTII z.g. 1 met kracht, en klem op dit voortref- middel tot behoud van den socialen gewezen, waar hij in zijn Encycliek Ipril i „Rcrum Nova rum" schrijft„Indien iemand uit een van beido klassen meent in iets benadeeld te zijn, dan is er niets meer wenschelijk dan dat er uit de vereeniging zelf bekwame en rechtschapen mannen worden aangesteld, door wier seheidsrecii- terlijke uitspraak het -geschil wordt be slecht Het voorstellen of aanvaarden van arbi trage tot oplossing van een geschil en ter vermijding van strijd is een daad, welke hem eert-, die ze stelt, omdat ze een bewijs is van wijsheid, vredelievendheid en ver trouwen in het goed recht. Het verwerpen van een voorstel tot arbitrage daarentegen is meestal een teeken, dat men zelf over tuigd is van de onhoudbaarheid of de zwakte van zijn standpunt of betoog. Heeft men zelf vertrouwen in ziin recht, dan kan men er immers ook geen bezwaar tegen hebben de beslissing van het geschil of van het meeningsverschil te leggen in handen van eenige „bekwame en rechtschapen mannen", die na ampele voorlichting van den kant van beide partijen zullen ooruee- len naar recht en billijkheid. Het Bestuur vertrouwt dan ook, dat bij alle voorkomende geschillen inzake afslui ten of vernieuwen van looncontracten heide partiien ernstig zullen streven naar over eenstemming zonder inmenging van der den, doch dat, mocht overeenstemming niet bliiken te kunnen worden verkregen langs dezen weg, steeds en in. alle gevallen arbi trage boven strijd zal wordc-n verkozen om te kernen tot de gcwenschte oplossing. Het Bestuur van den Algemeenen R. K. Landbouw-Bedrijfsraad, Prof. L. VAN AKEN, Ord.-Praem., Voorz. A. J. LOERAKKER. JAC. GROEN Azn. G. W. J. VAN KOEVEP.DEN. J. SALMAN. Mr. M. VAN HAASTERT, ndj.-Sccr. R.-K. Schilderspaf roons. De Ned. R.-K. Bond van Schilderspa troons „St. Lucas" hield te Haarlem zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van clen heer Nooteboom de Bruijn. De voorzitter zeide wat de roden was, dat de vergadering later dan geAvoonlijk wordt gehouden. Dit is het gevolg van de afwikkeling van het contract, welke om streeks Febr. plaats had. "Was dit con tract verworpen, dan zou een ledenverga dering noodig zijn, welke men, om kosten- cn tijdbesparing, had willen combineerc-n met de gewone vergadering. Het contract is intusschen voor 11 maanden tot stand gekomen. Over het algemeen is dat contract een succes. Het feit, dat het cr is, geeft rust in het bedrijf. Spr. wijst er vervolgens op, dat ingevolge den wensch der najaarsver gadering contact is gezocht met do andere branches in de bouwvakken, wat goede re sultaten heeft gehad, zoodat dit contact zal worden voortgezet. Aan de orde was de begrooting, waarbij allereerst aan de orde komt het voorstel van den kring HilversumBussum, om de afdracht aan het Nat. Hanzehureau te verminderen. De vrijkomende gelden wil de lering bestemmen voor vergoeding van reiskosten der afgevaardigden ter alge- meene vergadering, wal het bezoek bevor deren zal. Do afdeeling Hilversum licht dit voor stel toe. De afdeelingcn Leiden en Amsterdam steunen het. Do voorzitter verdedigt het nationaal Hanze-hureau als een belang voor den middenstand. De Bond heeft er een mach tigen steun aan. Elke hond, die aaugeslo- ten is, betaalt evenveel. Het gaat niet aan, dat elbo aangesloten bond willekeurig be taalt, wat hij zelf wensclit. Dan trekt het Hanzehureau aan het kortste eind. Het hoofdbestuur stelt voor 19 pCt. af te dra gen van de standaard-contributie cn de progressieve heffing, na aftrek der schuld. De afdeeling Hilversum zegt, dat do vak organisaties het Hanzebiireau niet noodig hebben. De voorzitter zot uiteen, dat de vakorga nisaties wel degelijk het Hanzeburea.ii noodig hebben. Mr. Hellenberg Hubar verdedigt nader liet behoud van liet Nationaal Hanzehu reau. Do afdeeling Hilversum trekt het voor stel in tot nader orde. 1 Daarna komt de begroot ing in behande ling. Na enkele huishoudelijke opmerkingen wordt deze z. h. st. aangenomen. Na do pauze werd het huishoudelijk reglement der Centrale V. B. behandeld. De heer Hestors deed daarna mededee- ling over de fondsen. De ziekteverzekering voor do gezellen deed in 1022 570 uitkee- ringen. Er waren einde 1922 375 deelno- mers. Het nadeelig saldo wordt door de reserve gedekt. De patroonszickteverzcke- ring had 93 deelnemers en 25 ziektegeval len. Het winstsaldo bedroeg f 660. De patroonsongeYalienverzekering telde 116 deelnemers. De voorzitter vroeg meer activiteit der afdeelingen voor de ziekteverzekering der gezellen. Als plaats voor de volgende algomceno vergadering werd aangewezen 's-Hertogen bosch. B©a»ac3atesa DE TERECHTSTELLING VAN MGR. BUDKIEWICZ. Een beschouwing van de „Osservator e". De „Osscrvatore Romano" geeft de vol gende bijzonderheden over de terechtstel ling van Mgr. Budkiewicz, waaruit eens te meer blijkt, dat deze misdaad slechts een schakel is in de vervolging, welke de godsdienst en speciaal de Katholieke kerk van do zijde der bolsjewiki verduren moet „Ofschoon, zegt het Pauselijk orgaan, de H. Stoel al het mensch-mogelijke ge daan had om het leven van Mgr. Budkie wicz te redden, gevoelde men sinds dagen de grootste bezorgdheid over het lot van den ongelukkigen prelaat, vooral nadat te Rome Russische bladen waren aange komen, waarin een Katholieke slachtof fer voor de Katholieke Paaschfeestea op- geëisclit werd. Nochtans wilde men tot het laatste oogenblik do hoop, of liever de illusie bewaren, dat overeenkomstig do gegeven verzekeringen, het vonnis niet uitgevoerd zou worden. Naar het schijnt, heeft de terechtstelling op Goeden Vrij dag plaats gehad". De „Osservalore Romano" voegt hier dan aan toe: „Na de edelmoedige belangstelling, wel ke niet alleen door het Vaticaan, maar ook door alle volken ten opzichte van het Rus sische volfc betoond is, heeft dit bloedver gieten voor vergrijpen tegen de revolu tionaire wetten, welke jaren geleden zou den hebben plaats gehad, in do geheele beschaafde wereld do grootste smart en de diepste afschuw verwekt. Een geest, die door de christelijke beschaving ver licht is, kan voor een dergelijke misdaad geen enkele verklaring vinden. Zulk een daad van onverbiddelijke incle ment io werpt oen treurig licht op de toe standen in Rusland on leidt logisch tot de conclusie, dat in dat land de motieven van mans bolijkheld, de Assems der geschiede-' nis. de belangstelling van de geheele we reld, do protesten uit do meest verschil lende en do meest hekangelooze bronnen geen enkele waarde hebben cn absoluut geen vrucht dragen. De „Avanti" schreef dezer dagen, dat de sovjet-regeering het doodvonnis tegen de Katholieke prelaten niet ten uitvoer zou brengen, wijl zij er voor zou terug schrikken geweld tegen de levens haver burgers te gebruiken. Ons dunkt, dat deze verklaring elk commentaar op en elk pro test tegen een feit, dat de geschiedenis zal mopten registreeren, overbodig maakt". Naar een Reuter-telegram uit Warschau aan de Engelsche bladen nog meldt, had de Poolsche zaakgelastigde te Moskou. Knoll, Vrijdagmorgen nog krachtige po gingen aangewend om liet leven van Mgr. Budkiewicz (o redden. Hem werd echter medegedeeld, dat het vonnis definitief was Toen de Poolsche zaakgelastigde voorstel de om den prelaat legen de in Polen ge arresteerde bolsiewiki uit te wisselcfi, werd dit door den Russischen commissa ris, die hem te woord stond, nadrukkelijk geweigerd. Vreeselijk drama ip België. Een huisgezin vermoord. Gistci opnachfe zijn eenigo individuen binnengedrongen, in een boerderij te Hé- rinnes nabij Enghien (prov. Henegouwen), alwaar ze met bijlen den bewoner, zijn vrouw, zoon en dochter neersloegen. D.-jif- veer tot do misdaad schijnt diefstal te zijn; echter konden de misdadigers zich van niets meester maken. Do vader en de zoon zijn stervenre. Een vermetele ontvluchting uit een gevangenis. Te Atlanta hebben twee boeven, Gerald Chapman en Frank Gray, die wegens roof en valsche munterij tot langjarige ge vangenisstraf waren veroordeeld, een stout stukjo uitgehaald. Zij hadden de hand weten te leggen op een boor en een zaag, waarmede zij de ijzeren staven in de ramen van him cellen doorzaagden. Zij klommen 's avonds langs do aan el kander gebonden repen hunner lakens om laag en zetten de geheele gevangenis door het veroorzaken van kortsluiting in het duister. Van de verwarring, die ontstond, maakten zij gebruik om met enterhaken over den gevangenismuur te klimmen en zich in de naburige bosschen in veiligheid te stellen, waar zij hun gevangeniskleeren you wisselden tegen gewone kleeren, die lot genooten hun verschaften. Kort nadat het verdwijnen van do gcvangenisklanten per sirene was bekend gemaakt, ontmoetten zij een spoorwegarbeider en zijn vrouw, die zij dwongen, hun geld te geven voor een spoorreis. Zij hebben echter niet lang pleizier gehad van hun vrijheid, want den volgenden dag slaagden politiemannen er in, zo te Colbert, in Georgië, weer gevan gen te nemen, en wel na een revolver ge vecht, waarbij Chapman twee keeren werd gewond. Een leeuwenjacht in een slaapkamer. De heer Jelf, een beer die in de omstre- kenvan Johannesburg woont, werd dezer dagen om vir uur 's morgens wakker door het breken van een ruit zijner woning. Nog voor hij tijd had gehad, zich reken schap te geven van hetgeen er was voorge vallen, zag hij een bruine massa naar het midden van de kamer springen. Toen be sefte hij, dat een leeuw zijn slaapkamer was binnengedrongen. De boer greep een stoel, het eenige wapen dat hij onder zijn bereik had, en slingerde di ennaar den' kop van het dier, zoowel om den leeuw oen oogenblik schrik aan te jagen als om zijn broer, die een verdieping hooger sliep, to waarschuwen. Daarop slakte de leeuw een ontzettend gebrul. Het dier sprong op den boer toe, doch deze slaagde er in, dozen eersten sprong te ontwijken. Juist maakte de leeuw aanstalten om nogmaals te springen toen plotseling de deur van de kamer openging en ëen geweerschot weerklonk. Het was de broer van den aangevallene, dis met zijn schot niet den leeuw, doch zijn eigen broer in den schouder raakte. Hot resultaat was echter naar wensch, want het dier verdween, door het venster, even sneie als het gekomen was. De boer bleek gelukkig slechts licht gekwetst te zijn. Den volgenden avond zag men den leeuw opnieuw in de nabijheid van de hoeve rondsluipen, doch de beide mannen, die de hulp hadden ingeroepen, slaagden er in, het dier opnieuw op de vlucht te jagen. Den derden dag werd een klopjacht geor ganiseerd in de naburige bosschen, en ten slotte werd de leeuw stervende aange troffen. Hij had twee schapenbouten ver slonden, die in een krachtig vergif waren gedrenkt door eenige planters, die even eens in die buurt Avonden, en ook bezoek van den leeuw hadden ontvangen. Saensengde Hertchfere. Verdronken. Donderdagmiddag is het 5-jarig zoontje van den turfschipper Van der Weert te Oosterzee in de Lemstorrijn te water ge raakt en verdronken. Overreden. Donderdagmiddag is in de Kleine Kat tenburgerstraat te Amsterdam een jongen tje van vier jaar, dat daar speelde, door een atax oA'erreden. Het knaapje werd ernstig gewond naar het gasthuis ver voerd en is daar bezweken. N. v. d. D. Door stroom gedood. De directeur van het electrisch bedrijf te Doetinchem.de beerde Haan is Donderde, jp avond te Ulft in aanraking gekomen met een clectrischen draad. Hij kreeg crrsïige wonden; per auto is hij naar het zieken* huis te Terborg vervoerd. De ongehuwde schipper E. Dinkla, van Ten Post (Gron.) voer met zijn schip door de sluis te Ommelanderwiik; bijtrok de giek over, d:e de hoogspanning van de electrische leiding raakte, greep den staal draad langs de giek en sloeg doo 1 neer. Gevaarlijke schietpartij. Eenige jongens te Zandvoort vermaak ten zioh aan den Boulevard met het schie ten met een flaubertbuks. Toen eenige jon gelui uit Amsterdam, die een fietstochtje naar Zandvoort hadden gemaakt passeer den, werd het gevaarlijke spelletin voort gezet, door on de petten van die jongens te schieten. De petten werden aan den duinrand neergelegd, terwijl do jongens zich zelf verscholen. Toen een hunner ech ter onvoorzichtig genoeg zijn schuilplaats verliet en over den duintop gluurde, werd hii door een flaubertkogel in het linkeroog getroffen. De jongen werd naar het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam vervoerd, waar getracht zal worden het kogeltje te ver wijderen. Inbraak. In den nacht van Woensdag op Donder dag is er bij den landbouwer S. Moms te Reeuwijk ingebroken. Gestolen zijn er drie fietsen, een gouden horloge met ketting en eenig geld uit de slaapkamer. Bij het ver laten van het huis hebben de inbre kers de deuren aan den buitenkant geslo ten cn de sleutels meegenomen. Ingewikkeld aanslagbiljet. Een inzender schrijft in het „YacL": Van heb Hoogheemraadschap Delfland ontving ik een aanslagbiljet voor Delflands Sluisgeld over 1922. Ter uiteenzetting bevat dit biljet 't vol gende Ik ben aangeslagen bij besluit van 21 December 192*2. Do betalingstermijnen vervallen 30 Sep? tember 1922 en 15 November 1922. Betalingszitdagen in het Gebouw Dili*- gentia, Lange Voorhout no. 5, 25 Septem ber 1922 en 6 November 1922. Delfland dateert dit document: Delfland 30 Januari 1923. Het biljet werd mij bezorgd 24 Maart 1923, terwijl in den linker onderhoek van het bewuste biljet» vermeld staat: Uitge reikt den 31 Maart 1923. Bij gebrek van tijdice betaling dw*. voor 30 September en 15 November 1922 volet de invordering volgens de wet. Het is moeilijk om bij lezing van d£ administratieve monstrum overtuigd tb blijven van den zakeliikën nuchtoren prac- tischen geest van den Nederlandschen amb tenaar. Waarschuwing voor geestelijken. Men schrijft aan de „Msb Sinds eenige weken is een zeker indivi du er weer op uit om geestelijken op slu we manier af te zetten. Hij is donker van uiterlijk, als heer gekleed en heeft een min of meer Zuidelijk accent. Hij zegt Is raëliet te zijn, en den naam vnn Hertog te dragen. Hij kont den geestelijke, dien hij te spreken vraagt, goed bii naam, en be weert ook, als het te pas komt, dezen op zijn vorige standplaats gekend te hebben. Hij geeft voot, een rijks- of gemeente-be trekking te hebben, in welke hij gefrau deerd heeft, en' nu voor een tekort te zit ten, dat. binnen enkele uren aangezuiverd moet zijn, daar anders zijn fraude aan het licht komt, en niet alleen hij, maar ook zijn huisgezin ongelukkig wordt. Verschil lende meubelen heeft hij reeds verkocht om het tekort te dekken, maar nu ont breekt hem nog een bepaalde som, die hij bij het ontvangen van zijn maandsalaris natuurlijk terstond zal terugbetalen. Dit alles vertrouwt hij den geestelijke onder het diepste geheim toe, en om zijn doel des te heter te bereiken, verklaart hij zich gaarne bereid, zijn horloge als onderpand zoolang af te staan. Het is eenvoudig coa vertrouwenskwestie, zoo verklaart ..me neer", en ials u geen vertrouwen in mij stelt, dan wil ik heb geld niet eens aam nemen. Un homme averti etc FEUJU.ËTOM ST* (Ik' baron streek de hand zacht over de W0ot dus nog niet, wat hier aan ,5Waldstattcrmeer heeft plaats ge- vroeg hij. Het is waar, de ont- catastrophe kan u nog niet be- 'n> zij dateert oerst van hedenmor- calastrophe, die op graaf Fal- icfiit schcf en Baron-Bandiet. (Naar heb Duitscli.) editor zal ik aan uw vricndelijken gevolg geven, en ik hoop door de op zijnde reis, hiertoe in do gele ed gestold te worden. Graaf Fallersleben, naar ik vernomen ®°et zich eveneens in Zwitserland ik wensch hem niet te ontinoe- Eenc - —iuouu betrekking heeft? antwoordde ■1Wr' den blik vol gespannen ver- f den. haren vestigend. bij heeft zich doodgeschoten I is onmogelijk, zeide eene beven achter don baron, die ijlings zijn Jn?6r k n en met cen diepe fet i i lot k0t sehoone meisje be- J de dour der aangrenzende ka- Urm'01'° (*e Frithjofssage. Leldn lndordaad deze vergelijking t, bij den aanblik dier hooge, iCa(i f0> uiet de van geestkracht loT' gelaatstrekken, do goudblonde ea do blauwe, stralende oogen die thans met onuitsprekeiijkën angst den baron in het gelaat staarden. Mijn boodschap Avas niet voor u, maar voor uw vader bestemd, zeide hij zacht, het was mijn wensch, dat hij u daarop zou voorbereiden. Gelijk een standbeeld stond Ida \ron Steinfels voor hem. 1 Ik ben sterk genoeg, eiken slag van den tegenspoed to verdragen, antwoordde zij met gemaakte kalmte; maar nogmaals beweer ik, dat ik het voor onmogelijk houdt, dat Gustaaf von Fallersleben zich- zelven het leven benomen heeft. En niettemin is het geschied: het doet mij van harlo leed, u dit te moeten berichten. Wanneer is hot gebeurd? vroeg do vrijheer met een bezorgden blik op zijne dochter, die langzaam binnentrad on voor de tafel staan bleef, waarop zij met haar smalle hand steunde. Heden voormiddog in Brunnen, ant Avoordde de baron, den blik der barones, die onafgewend op hem rustte, ontwij kend. Wij ontvingen do verpletterende tijding, toen wij aan den middagdisck zaten. 1 En welke redenen kunnen hem daar toe genoopt hebben? Ik weet het niet, misschien vindt men in zijn nagelalen,, papieren bevredigend uitsluitsel. Zijne bagage bevindt zich nog liior in het hotel; Avij allen (lachten, dat hij slechts cen uitstapje had ondernomen waarvan hij hedenavond of morgen zou terugkeeren. Vreemd, sprak de vrijheer, terwijl hij langzaam heen ên Aveer ging. Fallers- Lcn was rijk, jong cn gezond; Ayat kan hem tot dien noodlottigen stap aanleiding hebben gegeven? Ontcijfer dit raadsel, wanneer gij er toe in slaat zijt? wendde Ida zich tot den baron, cn hare stem klonk scherp en be velend. Is hot mogelijk dat graaf Fallers leben als het offer eencr misdaad is ge vallen? In dit geA'al zou hij waarschijnlijk geen brief hebben achtergelaten. - Waar is de brief? Mijnheer von Bremen heeft hem ont vangen; hij was aan hom geadresseerd. En zware zucht ontsnapte aan de borst van het meisje. Mijnheer von Bremen is dus hier? vroeg zij. Ja, hij heeft na ontvangst van den brief zich terstond naar Brunnen bege ven, om inlichtingen op do plaats zelve te ontvangen. Den hemel zij dank, zeide Ida met gesmoorde stem, dan is tenminste een zijner vrienden hier, in wiens op rechtheid men A'ertrouwen kan stellen. Von Steinfels was blijven staan; op zijn gelaat toekende zich groote misnoegdheid Ik begrijp u niet, sprak hij wre velig. Hoe onverAvacht deze tijding ook moge zijn, zij kan u echter niet die- por treffen dan cen ander. Moge Fallerslo bon ookbeproefd hebben nadere kennis making met u aan to knoop.cn, dan weet gij immers, dat tusschen hem en mij eeno te diepe klove lag, dan dat zij over hot hoofd gezien kon Avordcn. Wat kon dus die man voor u zijn of worden? De tij ding van zijn plotselingen dood brengt ook bij mij een hevige ontsteltenis te weeg; maar ik vraag mij af, of (lit treu rig einde niet te wijten is aan cen oor zaak, die ons tot dusver onbekend is ge bleven. Ware dit het geval, dan zou mijn heer voorzeker niet dralen, ons met de oorzaak bekend te maken, antwoordde Ida, nog altoos eene uiterlijke kalmte ver- toonende. En welke schuld kon op hem rusten? Wellicht was het oogenblikkelijke zinsverbijstering, zeide von Felsen eeno andere oorzaak kan ik niet vinden. Graaf Fallersleben was cen ijverig politi cus; zijne partij had in den laatsten tijd verscheidene nederlagen ondergaan en hij zelf is persoonlijk aangevallen geworden Er Avordt een sterk zenuwgestel toe ver- eisclit, dit alles lankmoedig te verdragen. En gelooft gij inderdaad/-'dat ik die reden als geldig beschouw? vroeg Ida sarcastisch. Waarom niet? antwoordde de vrijheer. Het zou niet de eerste maal zijn dat de aanvoerder cen er staatkundige partij dit einde boA'en een schandelijke nederlaag verkozen had. Is het werkelijk schandelijk, wan neer eene politieke partij een nederlaag ondergaat? Het is onnoodig daaromtrent met u te redetwisten, Ida, te meer daar gij met uwe ziensAvijze aan den kant mijnor te genstanders staat. De papieren van den overledene zullen het raadsel wel oplos sen. Ik hoop dat mijnheer von Bremen ons de gewonschte opheldering kan ver schaffen. Mot u, baron, heeft von Bremen er waarschijnlijk niet OArer gespreken? Neep, hij is terstond vcrtr.',;!-hon: bo A'endien Aveet gij immers, dai deze heer onze vriend kan zijn. Men schijnt hel voorval voorloopig geheim te Avillen hou den; 't is mogelijk, dat men do zaak als cen toevallige ramp tracht te vergoelij ken, om elke smet van den naam des doo- den uit te wisschen. Ik zou er niets op hebben aan to merken. En waarom zou de wnarheid ver zwegen worden? viel Ida hem scherp in do rede. Vreest men dat liet feit nieuwe zaken aan het licht zou brengen? Wat mijne krachten niet te boven gaat zal ze ker geschieden, teneinde licht in deze duisternis te brengen. Met het eenvoudige feit dat Fallersleben zich liceft dood geschoten, stel ik mij niet tevreden. Heeft hij in waarheid zelf de hand aan zijn le ven geslagen, dan moeten beweegredenen, die nu nog voor mij in hot duister zijn gehuld, die ik echter uitvursclicn zal, hem daartoe gedwongen hebben, en ik ver moed, dat zijne vijanden er het hunne van zullen weten. De baron had haar in den aanvang vast en kalm "in het gelaat gestaard: bij de laatste woorden sloeg hij den blik neer Ik begrijp dit niet, zeide hij; moge do aanleiding wezen, hoe zij wil, het feit ia geschied, en ons blijft niets moer over dan een man to beklagen, die, met zeld zame geestesgaven begiftigd, op zulk cen wijze moet sterven. Te dien opzichte deel ik geheel uwo zienswijze, knikte von Steinfels. En nu genoeg daarvan. Gij zult u dus hij ens voegen, baron? Met de grootste dankbetuiging voor de eer, die gij door deze uitnoodiging rnij bewijst. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 9