.1 Leidsels Coin!" Tweede Blad w. Julp: Donde dag 5 April 1923. UIT OE BODEGRAVEN. Gemeenteraadsverkiezing. Aange zien de keer Van Ghesel Grothe voor een candidatuur voor de Staatkundig Gerefor meerde Partij heeft bedankt, is deze van de candidatenlijsfc afgevoerd en daaraan toegevoegd do lieer C. Lekkerkerker. Tentoonstelling AmbachtsteekenschooL Dezer dagen werd -de jaarlijksche ten toonstelling gehouden van schilder- en tee- kens tukken, vervaardigd door leerlingen van de ambachtsteekenschool. 't Tentoon gestelde overtrof onze verwachtingen. De tentoonstelling was verdeeld in twee af dee lingen. In de eerste afdeeling waren hoofd zakelijk ondergebracht de teekenwerken vervaardigd door metselaar, timmerman, wagenmaker enz., terwijl in do tweede af deeling meer~ een overzicht werd gegeven van werkzaamheden in kleuren uitgevoerd, waartoe meer de schilders werkzaamheden kunnen gerekend worden; alsmede letter- sphildering enz. Uit alles bleek de zeer des kundige leiding waaronder de ambachts teekenschool staat, terwijl mede ten duï- de.liikstc bleek, dat deze school inderdaad i een bestaande behoefte voorziet. Filmavond. Gisterenavond werd in Hotol van Haaf ten een filmavond gegeven door do firma de Erven wed. J. van Helle van Rotterdam. Vertoond werd de film .De thee" van de plantage naar heb pakje. De avond werd gegeven ten bate van „Het Groone ICruis" afd. Bodegraven. Tijdens do nouze werd den bezoekers(stcrs) een kop Van Hello's Thee of Koffie aangeboden. Kr was vrij veel belangstelling. Dezelfde film liep reeds des middags voor de leer lingen der verschillende scholen. Verkooping. Bij de dezer dagen ge houden verkooping van een perceel hooi land onder Broek void, werd kooper de heer J, v. d. Marei, alhier, voor f 6000. BOSKOOP. Te water. Op de dwarszijde in onze gemeente geraakte een vrachtauto in den ïant, doordat hij moest uithalen voor een vrachtwagen, bespannen met een paard. Het gevolg was dat de wegkant het be gaf en de vrachtauto over- eenen kant in het water der Wetering langs den weg terecht kwam. Verschillende bussen en vaten moesten uit liet water worden gevischt, terwijl do auto met vereende krachten weer op den kant getrokken werd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. KATWIJK AAN DEN RIJN. K.S.A. Gisteravond hield bot Plaat selijk Comité der K.S.A. zijn eerste ver gadering in de zaal Fennes. De voorzitter deelde mede dat tot het Comité waren toe getreden De Hanze, de ït.-K. Volksbond, S. Dcus-Dedit, St. Barbara, St. Francis- an Assisie en de Derde Orde. Dan werden de Statuten behandeld en vastge- zooals het concept luidde. Volgt be stuursverkiezing. Gekozen worden de geren Nic. Oudshoorn, Jac. Meijer, G. d. Marei, W. Gaspers en W. J. van leeuwen. In verband met een desbetref fend schrijven van het Centraal Bureau werd besloten op 10 Mei een bloempjes dag te organiseeren ten bate van het Cen traal Bureau te Leiden. Van de rondvraag maakten enkele leden gebruik.Dan sluiting met den Christ. Groet. K.S.A. In gehouden bestuursvergade ring van het Plaatselijk Comité der K.S. A. werden do functies als volgt verdeeld met datum van aftreding: W. Caspers, voorzitter, aftr. 1924; Jac. Meijer, 1ste secretaris, 1925: W. J. v. Leeuwen, 2de secretaris. 1926; Nic. Oudshoorn 1924: C van der Marei, bestuurslid, aftr. 1926. KATWIJK. Staking. Nog staken do visscherslie- den, ontevreden als zo zijn met de bestaan regeling van hun loon en steun. In FEUILLETON Een Baron-Bandiet. (Kaar heb Duitsch.) 10) Dan begrijp ik niet, waraom gij dit aanzienlijk bedrag niet mij ter band ge steld hebt, mevrouw. In eiken corridor hangt een bericht, waarin ik mijne ge- ttvdo gasten er opmerkzaam op maak, dat ik slechts kan borg blijven voor dat- vrat mij persoonlijk ter bewaring wordt gegeven. Het zou niets meer dan voorzichtigheid geweest zijn, wanneer gij daarop hadt acht gegeven. Mevrouw Blote had fier haar hoofd achterover geworpen; een toornige blik damde in hare sombere oogen. Van een hotel van den eersten rang verlang ik in dit opzicht onvoorwaarde- e veiligheid, zeide zij; erg genoeg, wanneer men deze in uw huis niet aan treft. Mevrouw, dat is een verwijt, het welk ik niet verdien, sprak de hotelhou- met niet te ontveinzen drift; voor JJJtt personeel kan en moet ik eiken waar 0rg op mij nemen, echter niet voor mij ns gasten. Een ieder kan ik niet anzien, is \r-€0n man °L ^n gelukzoeker -Mijn huis staat voor iedereen open, m behoorlijk gekleed is eh do forluinrid 3 zooa,s ook gij zeer goed zult weten, - «eden ten dage zoo deftig op, dat futen 2? *e2en wil en dank voor geboren moet aanzien, ten J I (*us f'en dief onder uwe gas oeken- vroeg mevrouw Blöto. Ik ge zclfden getale toog men gisterenmorgen wéér naar' hét gemeentehuis en zooals stèéds. word Oen deputatie zeer welwillend dooi* den burgemeester dntvangen.Behalve gemeente- en rijkspolitie, waren een 4- tal marechausscé's te paard aanwezig, die de demonstranten noodzaakten tot doorloopen. Men gedroeg zich ordelijk, zoodat geen relletjes voorvielen. Men denkt de demonstratie nog te herhalen tot tot de regeering een betere regeling beeft toegezegd. LISSE. Déraillement. Even voor de Lisser- brug derailleerde gisterenavond te 5.45 uur de uit de richting Leiden komende stoom tram met het gevolg dat van de gederail leerde wagen de as brak. Het duurde ge- ruimen tijd eer alles weer op het rechte spoor was, zoodat de dienst aanmerkelijke stagnatie ondervond. Het boeltje raakt wel versleten! NIEUWKOOP. Bevolking. Gedurende de maand Maart werden aangegeven 4 kindoren; ovorloden 6 personen. 6 personen verlie ten do gemeente, terwijl or ziek 9 vestig den. Vleaschkeuringswet. Gedurende de maanden Januari, Februari en Maart werden door den Gemeentelijken Keu ringsdienst gekeurd 56 varkens, 63 koeien 92 kalveren, 5 paarden en 11 schapen. NOORDW1JK. Oranjc-Verceniging. Maandagavond vergaderde de Or anj ever een., in hotel Royal, onder voorzitterschap van den heer R. de Bes. De vergadering was ondanks do belangrijke agenda slechts matig be zocht. Na opening las bij afwezigheid van den secretaris, die bericht van verhindering gezonden had, de heer Duyster de notulen die onder dankzegging werden goedge keurd. Daarna werd het jaarverslag gele zen, waaruit we aanstippen, dat het le dental beduidend terugliep. In dit verslag werd uiting gegeven aan verontwaardi ging over het niet plaatsen van den mu ziektent ter gelegenheid van den verjaar dag van H.K.H. Prinses Juliana, uit be- zuinigingscogpunt. De heer Liefforink maakte do opmerking, dat de tent op 31 Augustus wel geplaatst is. De rekening en verantwoording van den penningmees ter sloot met een voordeelig saldo van f 503.574. In do commissie voor het na zien van de boeken voor het jaar 1923 werden gekozen de beeren Adr. Dorsman, J. H. v. d. Werf en B. J. de Groot. Hier na verkiezing van een nieuw bestuur we gens het aftreden van het bestuur en bloc om verschillende redenen. Do heer G. J. G. van Parijs keurdo het sterk af dat het geheel bestuur aftrad, vooral nu vlak voor do gebeurteuissen van 1923, het re- goeringsjubiieiun van ÏÏ.M. de Koningin. Men kan hieruit, volgens spreker conclu- .cteeren, dat men de zaak in de war wil sturen. De voorzitter en verschillende be stuursleden stollen er prijs pp te verklaren hut zij de Cranjevereen. oen cop.a Jkpr* toedragon, maar dat hun plan is opge komen als gevolg van do weinige "mede werking die zij ondervinden van Over heid en leden. Zij wenschen de vereeni- ging niet langzaam te zien sterven en willen het bestuur gaarne aan andere krachten overgeven nu de kas. nog een mooi batig saldo te boek heeft staan. Van uit de vergadering werd het onbestaan baar geacht nu oen nieuw bestuur te for- meeren en onder den grooten aandrang besloot bet bestuur nog ecu jaar aan te blijven. Wegens periodiek aftreden wer den nog als bestuursleden herkozen de lieeren .H. Reekers, H. Liefferink en G. Dieben, zoodat het bestuur nu bestaat uit de beeren R. de Bes, voorz., F. van Spanje secretaris, G. A. E. Duyster, penningm., J. Soeteman en bovengenoemde drie hee- rcn. Besloten werd dit jaar een groot feest te organiseeren. In groote lijnen werd be sloten twoc dagen feest te vieren, waarvan de eerste dag speciaal voor do kinderen zal zijn. Op den tweeden dag b.v. een. his torische optocht en andere vermakelijk heden. Binnen korten tijd zal er weer ver gadering worden gehouden, waarin het. bestuur met gedetailleerde, plannen zal komen. Het bestuur rekent op aller mede werking om dit feest algemeen te maken. Als lid kan men zich opgeven bij de hoe ren G. A. E. Duyster en F. van Spanje en loof, dat dit niet de juiste weg is om hem op het spoor te komen. De sleutel van mijne kamer heeft gedurende mijne' afwe zigheid in de portierslogo gehangen; de portier moet weten, of een ander van dien sleutel beeft gebruik gemaakt. Ont kent hij zulks dan kan men slechts met een hoofdsleutel hier binnengedrongen zijn, en ik geloof, dat dusdanige hoofd sleutels in grooten getale in het bezit van het dienstdoend personeel zijn. Slechts do kamermeisjes. Zeer goed Met uw verlof, mevrouw, het kamer meisje van deze verdieping is trouw en eerlijk; op haar kan geen argwaan vallen. Het spreekt vanzelf, dat ik 't gebéurde aan 'n streng onderzoek zal onderwerpen en daarbij ook den bijstand der politie inroepen zal, verlaat u daarop, dat ik al les in het werk zal stellen, om u uw eigen dom terug te verschaffen. Maar voor uw verlies kan ik u onmogelijk schadeloos stellen: een bedrag van 20.000 francs is te aanzienlijk, dan dat ik er voor verant woordelijk zou moeten blijven. Zooals ik reeds de eer had u te zeggen: hadt gij mij het geld ter band gesteld, dan zoudt gij er geen centime bij hebben ingeschoten. - Goede raad on berouw komen te Iaat, zeide de schoone vrouw met gefron ste wenkbrauwen. Er blijft mij niets over, dan de politie er mee in kennis te stellen. Laat dit aan mij over, zeide de hoer des huizes, ik ben beter bekend met de wegen, die wij nu moeten inslaan. Moet de hulp der politie ingeroepen wor den, dan zal ik n een bevoogd beambte de andere bestuurden. Wij mogen dit jaar heel wat vervhten van de Oranjc- Vereoniging, mitste.' contrihutie betaald wordt en aller bewerking wordt ge schonken. Vermist. Alhi wordt sedert Zater dagmiddag 31 Ma; LI. vermist de 15- jarige Jan Slotbin, sehiidersjongen, werkzaam bij de Hter te Leiden, signa- loment: flink en ge:, blond haar, vol ge zicht, vetlederen jgscboenen, bruine manchester korte broek, sportblouse, jockey pet, duffelst jasje. Hij heeft de ouderlijke verlaten net medeneming van zijn weekloon f 9.-jn een oud zwart ge lakt heorenrijwiel it gummi handvatten. Hij is één der Paahdagen zwervende te Utrecht gezien. Nams de moeder wordt opsporing verzocht. RIJNZATERWOÏELEI MUI DEN. Gcmeenleraadsverfezing. Uitslag der op 2 dezer gehoudt stemming voor no. 5 der defin'cieve griijst voor den ge meenteraad van R^zaterwoude. Uitge bracht 55 stemmen, fin onwaarde 1. P. van Dubbelden), P. Hillenaar 3, H. Hogenboom 3, H. JVink 27, P. Zelden- thuis 21. Voor den gemeenraad van Leimuiden Uitgebracht 99 smmen, van onwaar de 1: J. Blom 45, <i. F. Droog 14, P. H. v. d. Kamp 32, M. e Rijk 7. ZEVE/HOVEN. Gfimeenteraadsvckiezïng. De R.-K. Kiesvereeniging heft de groslijst voor de raadsvrkiezing als bigt vastgesteld: Er werden uitgebrach! 197 stemmen, waar van 7 van onwaaie. Hiervan verkregen de beeren B. P. Keieman (aftr.) 168, A. P. van der Weiide (aftr. 162, Jaks. de Groot Az., 162, W. k Blom 153, J. J. van den Bosch (aftr.) 10, J. Pietcrse 140, B J. Straathof 139, .1 J. de Groot (aftr.) 100, G. P. van Tol »5r H. van der Hoorn 81, A. Frederilcs 73,S. J. van Veen 51 en G. Vervoorn 46 stormen. ZEGVAART. Gemeenteraadsvertiezmg. De uitslag der gehouden s terming voor de volgorde der Roorasche lii6t is als volgt: I J. Vollebregt Czi. aftr.; 2 L. M. G. van Well; 3 P. J. Smts, affcr.; 4 G. van Wide: 5 Joh. v. d. Gee:; 6 J. Kouwenhovcn; 7 G. M. Scholten; 8 G L. J. Snijders; 9 G. van Wens veen. Aantal uitgebracht! geldige stemmen 162; van onwaarde IS. ZOETEtMEER. Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag der gehouden stemming voor de Boomsche lijst is als volgt: 1. J. W. Groene wegen Hzn., aftr.; 2 N. Duïnïsveld, aftr.; 3 J. Boonekamp, aftr.; 4 Jac. Verwer; Ghr. Westerman; 6 J. van Diemen; 7 H. Reeitwijk; 8 C. P. Nederpelt; 9 A. J. Ne- derpelt. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 178; van onwaarde 18. Gestoorde vreugd. pp^eg naar^.e bloemenvelden, bij de Zoe- termeersche brug met elkaar in aanraking 'aardoor een valpartij ontstond; een der drie maakte zoo'n buiteling, dat hij in de vaart terecht kwam. Na weer op het droge te zijn gekomen werd hij bij Gebrs, v. d. N. van droge kleeren voorzien, waarna de fietstocht verder iverd voortgezet. Gemengjïle isrichten. Onder den trein. In de gemeente Vries zijn drie koeien van den landbouwer G. Talens te Ide on der den trein geraakt en gedood. Moo? daanslag. Te Roermond werd Dinsdagavond den 20-jarigen arbeider K. bij een twist een levensgevaarlijke messteek in den buik toegebraeht. Als vermoedelijke dader werd aangehouden J. H. P„ 24 jaar, houtzager te Neer, die een volledige bekentenis af legde. Het mes, waarmee de misdaad werd gepleegd, is gevonden en in beslag ge- liij zich naar boven heeft gewerkt. Hij is door een dakvenster bij W. L., die naast de boerderij alleen woont, binnen geko- men. Daarna heeft hij W. L., die ont waakte, een slag op het hoofd gegeven en hem vervolgens een deken om het hoofd gebonden. Waarschijnlijk onraad bespeu rende, is hij vervolgens op den loop ge gaan, zonder iets mee te nemen. Omtrent den dader tast men tot nu toe in het duis ter. Verduistering. To Winschoten is terzake van verduiste ring en valschheid in goschriften gearres teerd M. Reichenback, hoofdboekhouder bij de Stoomtram-Mij. „Oostelijk Gronin gen". De verduistering, tot een bedrag van f 20.000, loopt over tien jaren. Do ver dachte heeft alles bekend. Inbraak in het postkantoor to Eindhoven. In den nacht van Zondag op Maandag is door twee personen ingebroken in post en telegraafkantoor to Eindhoven. De directeur was afwezig, doch had een nachtwaker aangesteld. Toen deze in de bestelkamer was, lcwamen plotseling twee personen binnen. Een van hen bleek te zijn zekere de V., een oude hulpbesteller. De inbrekers waren danig verrast, den be waker aan te treffen en verzochten bem geen melding van het geval te maken. De nachtwaker, die ongewapend was, stemde hierin toe, doch achtte zich toch verplicht de inbraak den volgenden dag aan den directeur mede te deelen. Dinsdagavond is de V. door de recherche gearresteerd. Zigeuners. Dinsdag werden aan de grene bij öra- nonburg een goede honderd zigeuners ge signaleerd, die probeerden met wagens en beren over de Nedcrlandscbe grens te komen. De militaire politie uit Nijmegen en omgeving beeft do noodige voorzorgs maatregelen tegen grensoverschrijding door de bende getroffen. Teekenen des iijds. Als teekenend voor onzen tijd, aldus de „Msbd." .waarin de intellectueel in den strijd om liet bestaan het wel het zwaarst te verantwoorden heeft, moge gelden de volgende circulaire, welke een advocaat- generaal te Rotterdam liet drukken en rond zond bij zijn vestiging te dier stede. De naam van den betrokken persooa stond in den linkerhoek, met er onder zijn titel voluit: „doctor in de Rechten." De circulaire luidde woordelijk als volgt: „Zit U in moeilijkheden?? Hebt U kwesties? Betaalt men U niet? vervoeg U dan terstond aan bovenge noemd adres !M Ik belast mij tegen zeer laag tarief voor: Echtscheidingen en boedelscheidingen; het incasseeren van gelden; huurcommissie-zaken, het opmaken van huur- en verhuurcontracten; vnnr Jiet kantongerecht; rechtbank proco3uïovöi'2 buitenlandsche procedure's en arbitrage strafzaken; voogdijzaken het voorkomen van faillissementen; bet opmaken van geschillen, betreffen de arbeidsovereenkomsten en de aanne ming van werk etc. Mij beleefd in uwen gunst aanbevelend, Dr Een sterk staatje hier, vindt de „Msb." van bcroepsdccadentic. Brutale inbraak. Te Soest is ingebroken bij den ouden landbouwer W. L. De inbreker heeft eerst een touw gehaald uit de schuur, waarmee zenden. Gij hebt dan wel de goedheid liem de nauwkeurigste inlichtingen te verschaf fen en hem eene uitvoerige aanwijzing der gestolen voorwerpen te geven. Het staat in nauw verband met het belang van mijn hotel, mevrouw, dat omtrent het ge beurde een diep stilzwijgen worde be waard, en ook in uw belang ligt zulks; want do dief zal in elk geval trachten uit te vorselien, wat in deze aangelegenheid geschiedt. Mevrouw Blöte ging met grooto schre den in de kamer hoen en weer. Ik zal zwijgen, zoolang dit met mij- no belangen niet in strijd is, zeide zij droefgeestig. Dat ik thans alles aan den goeden naam van uw hotel laat gelegen liggen, kunt gij onmogelijk verlangen; voor alles moet ik er voor zorgen, dat het gestolene weer in mijn bezit komt. Ik zal u daarin met al mijn krachten bijstaan en ik geef u de verzekering, dat gij niets beters doen kunt, dan aan mij alleen het onderzoek over te laten. "Wan neer de misdaad is bedreven door een mij ner loontrekkende dienaren, dan zal ik dit zonder de hulp der politie gewaar wordon; blijven echter mijne nasporin gen in die richting zonder uitslag, dan zal ik liet verder onderzoek stellen in de han den van een kundig beambte, die in der gelijke 'instruction is grijs geworden. En nu verzoek fk u nogmaals, mevrouw voor loopig de strengste stilzwijgendheid in acht te nemen, en ook de aandacht van uw kamermeisje daarop te vestigen. Maar gij zult mij immers veroorlo ven, dat ik met een mijner vrienden hier over beraadslaag? De noodzakelijkheid zie ik niet in, (wolkc nog niet aangewezen zijn), cm 2 plaatsen in do nieuw te vormen le klassen WATERPOLO. Frankrijk—Nederland. Naar wij vernemen zal <lo wafcerpclo- landenwedstrijd Frankrijk—Nederland, waarvan de eerste ontmoeting vorig jaar in Den Haag plaats vond, op 14 Juli a.s. to Parijs gehouden worden. „N. TL Crfc." SPORT VOETBAL. De nieuwe compeiitie-indeeling. In het wedstrijdprogramma van den N V.B. voor a.s. Zondag staat o.m. vermeld de wedstrijd: Zandvoort—A.S.C. te spelen op het terrein van E.D.O. te Haarlem. Hierbij is aangeteekend, dat dit is ear. „wedstrijd als bedoeld in het rapport be treffende de nieuwe competitie-indeeling" Hieruit blijkt, dat de N.V.B. in afwach ting van het besluit van de algemeene ver gadering. welke waarschijnlijk in Juli as wordt gehouden, thans reeds een aanvang maakt met het spelen van een halve com petitie tusschen de 3 kampioene der 2e klasse (A.S.C., Zandvoort én D.HG.) en de 3 laalslon van do Overgangsklasse RsaiienL Ranschten HET PROCES TEGEN MGR. Cl ET-LAK. De „Daily MaiL'-correspondent te Mos kou seint eenigc bijzonderheden aan zijn blad over het proces tegen mgr. Cieplak. Daaruit blijkt, op welk een laaghartige wijze de sovjetmannen hun rechtspleging tegen den grijzen aartsbisschop geleid hebben. Op 22 Maart 11 uur 's avonds begon liet verhoor van mgr. Cieplak. Met opzet werd dezo tijd gekozen, omdat men wel wist, dat do bejaarde prelaat afgemat, cn ziek zou zijn, na sinds 11 uur 's morgens in liet gocechtsgebouw' vertoefd te hebben en na de heele afgeloopen week in de ellendige Butyrka-gevangeni8 te hebben doorge bracht. Krylenko, de openbare aanklager, liet den aartsbisschop moedwil!''* meer dan een half uur staan om zijn onbeschaamde vragen te beantwoorden, ofschoon de pre laat zoo uitgeput cn zwak was, dat hii bij de pauzen tusschen de vragen op de bank neerzonk, die hij met andere gevangenen deelde. Hot was een gewono liardo gevan- genenbank en geen stoel. De aartsbisschop poogde zich staande te houden, door zich zelf vast te klemmen aan den rug van den stoel van zijn verdediger, ucn. advocaat Pushkin. Geen enkele maal, ofschoon zijn verhoor met onderbrekingen drie dagen duurde, werd hem door de rechters of door Krylenko gezegd, dat hij koii gaan zitten. Des nachts werd de prelaat met andere gevangenen in een soort verhuiswagen-, welke gewoonlijk gebruikt wordt om ge vangenen te vervoe'ten. r>fl-r de gevangenis teruggebracht. Gewapende soldaten met goveldc bajo netten. omringden de priesters, wanneer zij van. liet gerechtsgebouw naar den ge vangenen wagen werden gebracht. De correspondent zegt, dat hij zelf puy- siolc op is van de inspanning van liet bij wonen van het proces, ofschoon liij hot ge rechtsgebouw telkens kon verlaten als hij wilde. Wat moest het dus ziirr voor een man van bijna 70 ïaar, zooals do aartsbis schop, die dagelijks van cn naar de ge vangenis werd geleid en 10 uur per d?g in de rechtszaal werd gehouden 1 De bolsiewiki pogen moedwillig dc be jaarde priesters uit te putten cn wachten' steeds tot na 11 uur 's avonds met hot verhoor der beklaagden, wanneer do besten van hen amper door vermoeidheid op do vraven te overstelpen. Niettemin beeft de geesteïivd oio moe dig de vragen beantwoord, waarmee zo tel kens als het ware overladen werd. De exarch Federoff. een Russisch geeste lijke met langen baard, beboerende tot do uniaten, die den Slavxschen ritus bezitten, maar onder Rome ressortccren, keek Kry lenko en do anderen zeer vriiruoedig aan. Hii zeide zonder aarzelen tot de bolsie wiki; ..Waar de menseheli'ke wet met do goddelijke wet in strijd komt, zal ik do menscheliike wet niet. gehoorzamen. Ik moet mijn geweten gehoorzamen." De openbare aanklager deed. al h mo gelijke om mgr. Cieplak te doen verklaren, dab hij voor Polen werkte. Aan den aartsbisschop cn dc andcro geestelijken werd gevraagd, of zij don kin deren den catechismus leerden cn of '.Ti dé K Mis opdroegen, nadat dc kerken '"cste- j ten waren. Zij antwoordden bcvoslip^nd i e-*. verklaarden, dat het hun ;>b' T was zulks te doen. Ondervraagd omtrent ii'n l^n". antwoordde dc aartsbisschop, Jat hii 'leen een bed. eer bid stoel. een. tafel cn ccn kruisbeeld had. Een andere priester moest zkh verant woorden. omdat hij geweigerd had, aan bolsjewild too te staan, liet tabernakel te r.r.fren Tn bet tabernakel bevond i"h een antwoordde de hotelhouder mismos-dlg. Uw beste vriend kan uw belang met be ter waarnemen, dan ik liet doen zal. 't Kan zijn, maar ik blijf er bij. "Woont die hier eveneens in mijn hotel? Jawel. i—i Dan moet ik tot voorwaarde stellen dat ook hij het voorval geheim houdt. Ik ben overtuigd dat velen mijner gasten mijn huis zouden verlaten, wanneer de "noodlottige gebeurtenis aan de openhaar heid werd prijsgegeven om niet te gewa gen van het overgroot aantal vragen, waaraan ik voortdurend zou blootstaan. Gij zult dit immers ook inzien, mevrouw, en mijn ondergang niet verlangen; verlaat u vast er op dat ik moeite noch kosten zal ontzien om u uw eigendom terug te vorschaffen. "Met een diepe buiging trok liij zich te rug. Mevrouw'Blöte zag haar dochter aan als wilde zij vragen of alles slechts een droom of werkelijkheid ware. Vreemdsoortige denkwijze, zeide zij op sarcastischen toon. Men heeft mij 20.000 francs in geld en al mijn juwee- len gestolen, en ik zou nog bovendien zwijgen. Wanneer dit zwijgen noodzakelijk is, mama. Ach wat, de waard is bevreesd eeni- ge gasten te verliezen, dat is de eenige re den. Inlusschen vindt de dief ruimschoots tijd, zich uit de voeten te maken, en be hoort deze tot het dienstdoend personeel dezer inrichting, dan kan het don hotel houder niet dan aangenaam zijn, wan neer hem de vlucht gelukt. Meent ge t werkelijk?, vroeg Bella voriaasd. Ligt de waarschijnlijkheid r v. or de hand? Deze heer denkt - slechts aan zichzelven, hij mag wellicht wenschen, dat ik mijn eigendom terug ontvang, maar indien zijne persoonlijke belangen daardoor gevaar mochten loöpen, zal hij zich geen bijzondere moeite geven. En of hij tegenover mij verantwoordelijk is of niet, dezo vraag kan slechts de rechtbank beslissen. Heb ik den portier den sleutel mij ner kamer ler hand gesteld, dan moot mij de heer des huizes ook borg blijven voor alles, wat zich in dezo kamer.bevindt; dat is mijne meening, en ik kan niet goloo- von, dat do rechter do juistheid niet er kennen zal. Lot op: wordt de zaak rucht baar, dan zal men tenslotte beweren, dat ik geheel niet in het bezit bon geweest van cene zoo groote som. Dat waro afschuwelijk. Maar niettemin waarschijnlijk, en juist daarom wil ik mijnheer von Felsen om raad en bijstand in deze aangelegen heid vragen. Den baron? vroeg Bella met misprij zend hoofdschudden. Ik zou dat maar niet doen mama; de baron kon uw ver zoek verkeerd uitleggen. 1 Daarvan kan immers geen sprake zijn, viel hare moeder haar lastig in de rede, de baron zal mijn verzoek billijken en mij zijn raad niet weigeren. Zij drukte op den schelknop, en cenigo minuten later bevond Lina zich op weg naar de kamer van den baron. (Wordt- vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3