it [girt tali" weede Blad (oensdag 28 iaart (923 jf^swiiuwgr""1 UIT DE LEIDSCHE VROEDSCHAP. 700 gaan we in de goed© richting Idzittingen blijken afgedaan te heb- Doch, laten we ons nog niet al te verheugen. Eerstens, do verkiezin- naderen (men denke de rest er bij); cn vervolgens, na de verkle in is er nieuw bloed, dat natuurlijk roomen wil. ,3 Raad er zoo heel anders zal uit- 'a de verkiezingen? We mogen aan- l( dat, als de A. R. zeven zetels be- o, zij twee nieuwe leden in den 'zullen brengen; de Gbr. Histori-i zoo zij niet meer dan vijf zetels het aantal dat zij nu hebben zullen één nieuw lid inbrengen. En de Katli., als zij bet niet verder annen brengen dan de nu bezette zeven aatsen in den Raad, met. meer dan twee iuffe personen komen? (Twee zullen er an zeker zijn, omdat de beeren Bols en Lilian niet terugkeeren)De heer Oost- n scheen hieromtrent nog al laten maar zeggen: pessimistische voorge-, lelêns te hebben, blijkens een zinspe- a*. die hij deed, over zijn niet herkozen orden. Maar iemand kan ook wel eens, ligt het overigens niet in- zijn aard, t al te donker kijken', erder wensehen wij, als Tedactie van e Leirisclio Courant", die immers neu- vvil blijven, allen beeren (dames dit keer niet mee in de renbaan ,s niet één) veel succes. Alleenlijk dit: leden der Kiesvereeniging mogen zich a nu komende practijk bewust houden de regels betreffende candidaten- dio v/e in abstracto oftewel theorie meermalen in ons blad iibcu gegeven, en die wij nu niet i herhalen. En vervolgens nog: Men „3 de Katholieke Raadsfractie in de nist niet al te groote moeilijkheden ,r het geval de heer Sanders niet wet- ider wil blijven wat blijkens diens Maringen wel haast zéker genoemd worden. Ook al zal er niet meer dan Katholieke wethouder komen, wat j waarschijnlijk lijiet, het is toch ge- dat er niet cén maar minstens „benoembaren" in de Katholieke isfractie zijn. laten wij terugkeeren naar de :aal, die wat den zitplaatsen betrof deed denken aan den Raad van na plember. Er waren n.l. hij wijze van E twee tafeltjes aangebracht in het k, waaraan het 32ste en 33ste zullen moeten plaats nemen. Nu a er-de beeren Knuttel en Wilbrink, ii het blijkbaar zóó heel goed beviel, oordat aan de eigenlijke agenda werd onnen. is er een heel debat gevoerd verzoek (van communisten) en i voorstel (d a a r n a gekomen van so- Üslen!) om den werkloozen een extra [éi-uiIkeering te geven. soortgelijk voorstel als hier nu r de socialisten gedaan kwam de vo- week ia den Amsterdamsclien Raad i de orde. laar werd het verdedigd door den heer inkoop, communist, maar zelfs door geestverwant Collij als een soort Hgvertoon en veTkiozings- u de gek ar ak teri seer d. let voorstel werd dan ook verworpen 127 tegen 3 stemmen. Alle Soc. Demo-, ten stemden tegen. laar aanleiding hiervan schreef Het ilk o.rn.: Oppervlakkig beschouwd zal menig- dit voorstel nog zoo slecht niet vin- i. Er wordt onder de werkloozen veel noede geleden en de gedachte dat door I ostra-uitkeering een lichtstraaltje ge acht zou kunnen worden in de hopeloos islero ellende, die zoo menig arbeiders- in dezen tijd met ondergang be- cigt, is voor ons sociaaldemokraten, die f steeds voor verzachting van het lot werkloozen en hun gezinnen in de cs staan, uitteraard zeer aantrekkelijk. •P: zoos er dan ook bij dit kommnnis- tisclf voorstel do bedoeling voorzit door 1 werkloosheid noodlijdenden gezinnen een extra steuntje te verschaffen,, heeft het onze volle sympathie. Doch daarmee lioudt dan ook hetgeen wij van dat voorstel voor goeds kunnen zeggen, ten ©enenmale op. Het op zichzelf aanlokkelijke denkbeeld toch is uitgewerkt op een wijze, die tot de schromelijkste onbillijkheden bij de toepassing zou voeren. Indien het name lijk ooit tot eene toepassing zou komen. Hetgeen (en dat is van dit voorstel het allermeest bedenkelijk) reeds op zichzelf zoo goed als uitgesloten is. Want de door sonze kommunisten voorgestelde regeling levert reeds in zichzelf de wapenen, waar mee Gedeputeerde Staten of Regeering stel dat het in den Raad aanvaard werd, het zouden vernietigen. Een van de hoofdkenmerken toch van 't kommuhistisch voorstel is, dat, terwijl in 't algemeen de werkloozenuitkeeringen naar vaste regelen worden bepaald, dit voorstel op een willekeurig oogenblik bij raadsbesluit een extra-bijdrage zou wil len toekennen. Een willekeurig oogenblik. Want waarom juist een Paasch-gave en niet b.v. een uitkeering met Kerstmis, toen toch de omstandigheden voor de ge zinnen, in verband met den winter, nog heel wat moeilijker waren? Waarom niet ook een extra-toelage op den eersten Mei? Of met Pink steren? Wij stellen deze vragen om duidelijk te doen gevoelen hoe aan het voorstel van de kommunisten een element van willekeur ten grondslag ligt, dat niet alleen hij een gemeentelijk financieel be leid onbruikbaar is, maar bovendien er toe zou leiden, dat praktisch, ook al werd het voorstel aangenomen, van de ge- heele uitkeering (niets terecht zou komen. Alleen toch reeds op dien grond zou den Gedeputeerde Staten ongetwijfeld hun goedkeuring aan een begrootingspost van dezen aard onthouden. En wie ook maar even de mentaliteit in hoogere re gionen kent, weet dat 'n beroep daar te gen den gemeenteraad niet helpen zott. Trouwens, de regeering zou waarschijn lijk niet eens afwachten en zelfstandig ingrijpen. Is niet het vorig jaar reeds, toen door Den Haag een hoogere weke- lijkscbe steun werd uitgekeerd dan door den minister geschorst? Al deze feiten wijzen er op, dat een zoo slecht gefun deerd voorstel als dat der kommunisten nooit tot het betoogde doel zal kunnen lei den. En wat hebben de noodlij dende gezinnen aan een groot gel) a ar als ten slotte de steun toch achterwege blijft?" De voorzitter had wel reden, om vra genderwijze den sociaal-democraten ver- ki o z in g s-p ar a d e te verwijten. Niemand buiten de roode Raadsleden ging dan ook met liet betreffende verzoek of voorstel mede. Wat is bet toch in-droevig en gevoel loos en onbarmhartig, de socia listen te hooren beschimpen als „ar menzorg" de extra-uitkeeringen, die op initiatief van den R. K. Volksbond met Kerstmis en, naar we vertrouwen, ook weer omtrent Paschen aan de werk loozen zijn of zullen worden uitgekeerd! Typisch was het, den heer v. Stralen te hooren verklaren, dat de werkloozen het, nu zij onder een daarvoor benoemde commissie zijn ondergebracht, voel be ter hebben, dan toen zij onder het Bur gerlijk Armbestuur ressorteerden ter wijl de heer Knuttel juist bet tegenover gestelde beweerde! Wij gelooven, dat de Raad er heel goed aan gedaan beeft, met voor de straten in Tuinstadwijgeen Oost- en West-Indi- sche namen te aanvaarden. B. en W. zul len nu met bloemennamen komen. De beer Oostdam vond hier gelegenheid, om eens een lans te breken voor oen straat genoemd naar Cornells Musius, bier door Lumey ter dood gebracht, 'n Sympahtieke gedachte. De Bank van Leening heeft een groot deel der discussies in beslag genomen. Het voorstel van B. en W. overgeno men van de Commissarissen (de beeren Kokxhoorn. prof. Blok en Wilmer) om een der twee bijbanken op te heffen is aangenomen. Ongetwijfeld, alle drie de banken heb ben bewezen nuttige instellingen ta zijn; de zeer groote omzet (wat het aan tal panden betreft) is in alle drie onge veer even groot. Maar in dezen tijd moet nu eenmaal veel nuttigs wijken voor de noodzakelijke dingen. En alleen stemden dan ook de „roode" Raadsleden tegen de opheffing. Tegelijkertijd werd er voorgesteld een herziening der tarieven, waarbij, gedeel telijk slechts, een zéér geringe verhooging van rente of administratieloon. De heer v. Eek wildo echter juist een verlaging van de toch al heel lage tarieven, die de Bank met een heel groot jaarlijks tekort doen werken. Om één voorbeeld te noe men: Als iemand 100 gld. leent en deze in 50 weken terugbetaalt, iedere week 2 gld., dan betaalt hij aan rente enz. slechts 4 gld. en een paar centen: De heer v. Eek trok, behalve zijn partijgenooten en den communist, slechts met zich mee de twee vrijzinnig-democraten en dit keer, wat nog al verwondering wekte, den heer Oostdam. Ten slotte nog een debat over het voor stel van B. en W. tot beschikbaarstelling van gelden voor het eventueel in het le ven roepen van een werkverschaffing ten behoeve van werklooze sigarenmakers, waarbij de sociaal-democraten, na ver verwerping van een door hen ingediend amendement, met den heer Knuttel tegen stemden. De tijdelijke wethouder, de heer San ders, had in de debatten een ruim deel, verdedigde de zaken zoo, dat het op zijn aanblijven doet hopen. WY BIE OIHBEVIHB ROELOFARENDSVEEN. Hinderwet. Aan den heer A. W. Meijer bakker alhier, is door B. en W. vergunning verleend tot het plaatsen van een electro motor tot het inwerking stellen van een kneedmachine en een aandrijfmachine. sdonarisisen SASSENHEIM. „Ziekenzorg". De vergadering tot op richting der R. K. Vereeniging „Zieken zorg" is gehouden 26 Maart, des avonds 8 uur, in-de zaal van het Bruine Paard. De Voorz. van het voorloopig Comité, de heer H. Bader, opent de vergadering met den Chr. groet en stelt statuten en huis houdelijk reglement aan de orde, welke worden uiteengezet door den heer J. P. Gouverneur. Op enkele wijzigingen na worden deze door de vergadering goed gekeurd. XJit de presentielijst blijkt dat 190 leden ter vergadering aanwezig zijn die zich allen spontaan aansluiten bij dit fonds. Als bestuursleden worden gekozen de heeren: Koningsbruggen, Krom, Franc- ken, H. Zwetsloot, Tb. van. Zon, Jac. Prins, Job. van Reisen, als toegevoegdo leden de heeren: P. Rotteveel' Cz., en O. Schipper. De commissie van beroep wordt gevormd uit de beeren: Pastoor Thus, Burgemeester Gouverneur. H. Bader, P. van Beursen en A. v. d. Voort. Als Voorzitter wordt gekozen de heer Koningsbruggen. De vergadering was zeer geanimeerd, wat o.a. bleek uit het feit, dat alle bezoe kers, ondanks het late uur de stemmingen geduldig afwachtten. Van de gelegenheid om zich op te geven als donateur en be gunstiger werd een gretig gebruik ge maakt.. Als eerste secretaris werd benoemd de lieer W. Krom, aan wien opgaven als lid alsnog' kunnen geschieden. Als eere voorzitter werd benoemd de heer J. P. Gouverneur. Hierna sluiting met den Chr. groet. Gemeenteraadsverkiezing. De A. R. Kiesvereeniging alhier stelde de volgende groslijst samen voor de a.s. gemeenteraads verkiezing: 1 W. Warnaar, 2 H. van Zon neveld, 3 G. van Rliijn, 4 G-. van Tol, 5 M. Dwarswaard, 6 A Bergman, 7 J. Zuilhoff, 8 J. Peereboom. Benoeming. Tot agent van politie is benoemd de heer H. M. Geerds, thans in gelijke betrekking te Haarlem. TER AAR. Gemeenteraadsverkiezing. Door de R. K. Kiesvereeniging is Zondag de stemming gehouden voor de definitieve lijst voor den Gemeenteraad. Uitgebracht werden 446 stemmen waar van 16 van onwaarde. 1 D. van der Hoorn 400, 2 Jac. Valentijn 381, 3 M. Hölscher 363, 4 A. Hartveld 351, 5 J. A. Koeleman 341, 6 J. van den Boogaard 335, 7 J. M. Kleijn 331, 8 J. Hocgervorst Cz. 321, 9 P. den Haan 313, 10 P. Hoogervorst Kz. 270, 11 G. J. Vork 203, 12 A. P.Uijttenwaal 240, 13 B. Droogh 211, 14 M. Mank 177. De tien hoogs ten komen op de definitieve lijst. De opkomst mag zeker voor onze R. K. Kiesvereeniging schitterend genoemd wor den. Door een groep R. K. kiezers werd Zon dag 18 Maart de stemming gehouden voor de definit/we lijst. De volgorde is: 1 P. W. Kroft 127, 2 H. G. Vis 70, 3 S. van der Geest 56, 4 A. de Jong 50, 5 H. Markman 37 stemmen. Door de A.-R. Kiesvereeniging werden candidaat gesteld: 1 Joh. van Vliet, 2 Joh. van Vliet Wzn, 3 H. Es veld, 4 D. Hofste de Wz., 5 P. Rietveld, 6 D. van Eijk. VOORHOUT. Bloembollencultuur, De Voreeniging voor BloembollenguItuur vergaderde op Vrijdag-23 Maairt j.1., in café „Roerhaave". De Voorz., de 'heer A. Galijn, zegt in zijn openingswoord, dat de gewaseen er goed voor staan. De oogist belooft beter, te zijn dan verleden jaar. Sommige narcissen- velden bieden een minder gunstig aanzien, vermoedelijk doordat deze geen goed© be handeling gehad hebben. Wij moeten ons daar niet door laten verontrusten. Ten opzichte van den handel is spr. niet zoo optimistisch gestemd, hoewel do prijzen, welke in 't Westen voor onze producten gemaakt wonden, alleszins bevredigend zijn. De notulen werden .ongewijzigd goedge keurd'. De beebuuTGleden, te weten de hee ren iS. P. Warmerdam en O. Roezen, wer den bij acclamatie herbenoemd: als zooda nig. .Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester stippen wij aan, dat over 1922 de inkomsten hebben bedra- genf 88.65, uitgaven f 47, saldo f 46.65. Een commissie kijkt boeken en bescheiden na, wat tot resultaat heeft, dat de penning meester, na een woord van dank voor zijn acourates.se, in dezen wordt igedéohar- geend. Tot af ge vaardigden naar de 146ste alg. vergadering, te houden op Dinsdag 3 April, te Haarlem, worden benoemd de heem: C. Roezen en P. v. d. Nouland en tot plaatsvervangers de heeren: L. P. Zonneveld en G. M. Prins. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen wij aan, da-t er over 1922 vier le- d'envergadringen hebben plaat® gehad en het ledental van 67 tot 65 gedaald is. Ook deze functionaris heeft een woord van dank van den voorz. in ontvangst te ne men. Bij het behandelen van den beschrij vingsbrief van voormelde alg. vergadering, spreekt de voorz. zijn bevreemding er over uit dat uit den post inningskosten contribu tie maar 1/4 is geput van hetgeen was be groot, waarop 't aanwezige hoofdbestuurs lid, de heer v. d. Laan, antwoordt, dat er sindsdien een nieuw systeem van incas- seeren is ingevoerd. Ten opzichte van een voorstel van de aid. S.a»sen!heim, reeds ingediend' o.p de vorige A. V„ tot deel hebbende, de be voegdheid van 't Scheidsgerecht verder te doen uitstrekken dan alleen uitspraken be treffende koop en verkoop van bloembol len e.a„ wordt, na breede discussies beslo ten conform het advies van 'het hoofdbe stuur dten afgevaardigd en op te dragen, vóór dit punt te stemmen. In verband hiermede moeten ook de statuten een wij ziging ondergaan. Het hoofdbestuur stelt -voor, daar ook niet-leden van het scheidsgerecht- gebruik kunnen maken, deze als kosten minstens f 10 en hoogstens f 25 te laten bijdragen, zulks ter bcoordeeiing van het scheidsge recht. De heer v. d. Laan dient een amen dement op genoemd voorstel in, inhou dende, dat gelezen wordit dnplaats van „ter beoordeeling van het scheidsgerecht, ter beoord'eeling van het hoofdbestuur, hetgeen aangenomen wordt. Bij d'e rondvraag vraagt de heer Roo- zen, hoe liet staat met de tentoonstelling, waarop de voorz. antwoordt, dat deze zal plaats hebben in liet wandélbosoli „Groe- nendaal", te Heemstede; wanneer weet hij niet. De heer v. d. Laan zegt, dat, als zij plaats heeft, dan in 1925. Inlichtingen werden gevraagd' ten op zichte der contributie, daar deze ver hoogd is, waarop .ge-antwoord wordt, dat deze sinds 1922 progressief is en dat in- plaats van 1 H.A. met bloembollen be plant, H.A. als minimum is gesteld. Een zeer uitgebreide discussie wérd' ge voerd over het zenden van een schrijven aan het bestuur vafi eten ZamMiootpoMïU tot verbetering van een paar punten vattf de Zandsloot. De een wil een commas^ die confereeren zal met voormeld1 iheötuiHv een ander wil onderzoeken of het foesbatsf voornoemd niet verplicht is, bedoeld© vers beteringen aan te brengen. Een coammsaidi wordt overbodig geacht, doch er zal eetf schrijven aan meergenoemd bestuur go, zonden worden, met afschrift van de affl, Sassehheiim, daar deze daar meer bij get. interesse erd ia dan onze af deeling. _Het werken van den afgetreden voom zit ter, den heer C. Colijn, wordt door d'e vergadering op hoogen prijs gesteld. De heer v. d'. Laan wijst op de belangrijkheid van de vereenigiiig „De Narcis" en d'en keuringsdienst, daaraan verbonden. De bloembollen, met aan een keuring onder worpen, verwerven geen certificaat voor uitvoer. Spr. wijst tevens op de reclame, die van HolLandsche zijde gemaakt wordt, om dd cultuur van hier naar elders te ver plaatsen. Spr. zegt, laten wij dergelijke menschen onze producten duur laten be talen of boycotten. De voorzitter, die met Amerikaansche toestand" hoogte is, verzekert voornoemde, nemers een groot fiasco. Hierna sluiting, waarna verloting een 15-tal aardige prijzen in den vorm o planten in bloei. VOORSCHOTEN R.-K. Volksbond. Den 2den Pa-asch- dag zal er in het R.-K. Vereeniging®ge bouw een feest vergadering plaats hebben voor de leden van den Ned. R.-K. Volks bond, of dealing Voorschoten, waarin de humoristen Hedlma-nn en Van Leeuwen zullen optreden. Ook zal de R.-K. Har monie 'haar medewerking verleenen. De leden kunnen de kaarten afhalen op Pauschziaferdiag, des avonds van 89 uur en den 2den Paosehdag na de vroege Hoogmis bij de commissie in heb R.-K. Vereenigingsgehouw. WASSENAAR. Oetraitefonds. In een vergadering van het Retraitefonds, dezer dagen alhier ge houden, werd besloten, op voorstel van het bestuur, in heb voorjaar van 1924 2- maal 30 plaatsen aan te vragen in het Re traitehuis te Noordiwijkeriiout. S-taande de vergadering gaven zich reeds een aantal deelnemers daarvoor op. Medegedeeld werd, dat voortaan ook in onze parochie retraite-oefeningen zullen worden gehouden voor oud-retnaStopten. Men verwachtte hiervan een grooten bloei van het retraitewerk. Den leden werd' er voorts aan herinnerd, dat er het geheel o jaar door bij den penningmeester, den heer Joh. Looyestein, Tuinpad 16, gelegen heid bestaat, om te sparen voor de kos ten, verbonden aan het houden der re traite. Na hot sluiten der vergadering werd gecollecteerd vmr c>- T>- tfgehe Mis- Ircfgezorcslen Stsakkeri (Buiten verantwoordelijkheid Gemeenteraadsverkiezing te Leiden. Hoewel het natuurlijk zeer moeilijk is, het iedereen naar den zin te maken, kan ik toch niet zeggen, dat het advies, gege ven door het bestuur der R. K. Kiesver eeniging, mij kan bevredigen. Ik wil het op 't oogenblik echter alleen hebben over de candidatuur-Oostdam. Wat mij en beslist zeer velen met mij is tegengevallen en hard tegengevallen, is de plaats die aan genoemd raadslid is toe gewezen. Waaraan heeft de heer Oostdam het verdiend om op No. 7 geplaatst te worden? Daar er door de Katholieken 7 zetels in den Raad worden bezet, is men toch nog zoo vriendelijk ge weest, hem een kansje te geven. Men schijnt het blijkbaar niet aangedurfd ts hebben, hem voorbij te loopen. Nu zal men mij misschien tegenwer pen: „er moet toch iemand de laatste zijn. Dat is ook zoo, maar dan had he£ toch zeker niet de heer Oostdam mogen wezen. Hij is iemand, d'e in den Raad een goed figuur maakt, steeds op zijn post is, altijd voor. zijn beginsel uitkomt, de zaken immer onpartijdig behan-» delt en uitsluitend het algemeen be-» lang dient. Welk© plaats ik hem dan toegedacht had? Nu Wethouder Bots niet meer in aanmerking wonsckt te komen, zou hem gerust No. 2, ja zelfs No. 1 toegewezen kunnen worden. FEUILLETON Een Baron-Bandiet. (Naar het Duitsch.) ■raaf Gustaaf had tege-nover zijn vriend' Dmaa! beweerd, dat de baron een speler 1sp maar daarbij was het gebleven; het leeQ uit een vermoeden ontstaan te welks bewijs tot de onmogelijkheden hoorde. Aderen beweerden, dat baron von Fel- t verslaggever was van verschillende Wen en voor zijne, berichten schit- jen(l werd gesalarieerd, maar ook dit Z1°h niet bewijzen, zoodat deze vraag f hen, die zich daarmede onledig hiel voorloopig een niet op te lossen idsel bleef. ook de oplossing van dit raadsel Wit wezen, von Bremen koesterde de 0 overtuigng, dat de verbintenis met V0[t Steinfels voor den baron eene bet nu toeval of opzet geweest, dat I ®raaf Fal'lcrsleben in Luzern ont- l' treurige dood van zijn vriend .£00ht tot vermoedens, die slechts ge- t. waren, dit onbegrijpelijke raadsel 1'«enter te makm. J1 j .rcmen was van zijn plaats opge- enr. wandelde langzaam op heb dek h wed'er. Slechts den baron kon t ven dood voordeel aanbrengen, loor ,^an ,let gewenscht hebben, vor middelen echter zou hij verwezenlijkt hebben, zich langs de ft van den gevreesden. mede-min naar te ontdoen? De mogelijkheid eener misdaad werd door den brief dien graaf Gustaaf had! nagelaten, uitgesloten en de brief zelf gaf geen opheldering; hij bevatte slechts de raadselachtige mededeelinjg, dat een zaak van eer tot de rampzalige gebeurte nis bad aanleiding gegeven: De scheepsklok luidde, langzaam na- derd'ó de stoomboot de landingsbrug bij Brunnen. Yon Bremen verliet het vaartuig, en toen hij zich op de brug bevond, stond do beambte diie hem de Jobstijding had ge bracht, naast hem. Hij werd in heb ge meentehuis geleid, waarin de hoofdamb tenaar en de dokter hem verheidden. Het lijk was reeds van Axenstein naar bene den gebracht, intusschen was ook do koetsier opgespoord, die des morgens den graaf naar boven had gered'en. Luidons de berichten van dien man, was graaf Gustaaf kort voor zeven uur met d'e boot in Brunnen aangekomen; zonder ergens zijn intrek te nemen, wa9 hij terstond in het rijtuig, dat aan de lan dingsbrug wachtte, gestapt en - had den koetsier bevolen opwaarts te rijden naar den Axenstein. Onderweg had de vreemde heer een langdurig stilzwijgen bewaard; de koet sier zooals het diens gewoonte was, had hem op enkele treffende nabuurgezichten opmerkzaam gemaakt, maar geen ant woord gekregen. Boven aangekomen, Mas hij in den tuin en de wandeldreven uitgestapt; hij had den koetsier behalve deo vereengékomen passagiersvracht, eene groote fooi betaald cn daarna den weg naar het hosch inge-. slagen. De koetsier was onverwijld naar Brun nen teruggereden; eenige oogenhlikken later moest in het park het schot geval len zijn. Nadab de schout deze mededcelingen verstrekt had, verklaarde de geneesheer, dat de dood onmiddellijk moest zijn in getreden, daar de kogel het hart door boord had. Aan de mogelijkheid eener mis daad viel niet te denken, daar alles voor een zelfmoord getuigde, omtrent welks oorzaak waarschijnlijk de nagelaten brief opheldering zou verschaffen. Von Bremen moest laatstgenoemde vraag in ontken- nenden zin beantwoorden; hij maakte de heeren met den inhoud: van den brief bekend, en beraadslaagde alstoe met hen omtrent de maatregelen, die voor het transport van het lijk genomen moesten worden. Daar de heeren in alle opzichten mot hem instemden, werd dit alles schielijk geregeld; met de avondboot kon von Bre men naar Luzern terugkeeren. Had hij gehoopt in Brunnen zelf een oplossing te vinden, doch deze hoop was niet vervuld1; daarvoor echter had het 'vermoeden, dat baron von Felsen in de eene of andere betrekking tot het noodlottig feit moest staan, in zijne ziel dieper en vaster dan ooit wortel geschoten. Mijnheer von Bremen had het hotel ternauwernood verlaten, om do reis naar Brunnen te aanvaarden, toen baron von Felsen zich haastte den oberkellner op te zoeken, om van hem inlichtingen aangaan de den inhoud van het schrijven te erlan gen, dat von Bremen in zoo hoogen graad schrik en aandoening scheen .veroorzaakt te hebben. Do oberkellner fronste met een geheim zinnig gebaar de wenkbrauwen en scheen een antwoord te willen ontwijken, maar de baron kende de zwakke zijde van dit personage en van velen zijner vakgenoo- ten. Heb de goedheid mij een dozijn uwer uitstekende Havana-sigaren te geven, zeido hij, een vijf-franc-stuk op de tafel werpende, die sigaar is inderdaad voortref felijk. Van 30 centimen heb stuk? vroeg de kellner, terwijl hij de glazen kast opende, waarin' d'e sigaren lagen. Dus drie francs zestig; u krijgt dus terug. Laat maar, viel hem de baron in de rede, ik hen gelukkig, dat ik deze goede sigaar hier gevonden heb. Mijnheer von Breinen maakt zeker een pleizierreisje? Wederom zette de oberkellner een ge heimzinnig gelaat, maar de voordeelige koop scheen hem spraakzamer gemaakt te hebben. Hij is naar Brunnen gevaren maar ik geloof niet, dat heb voor hem een ptei- ziervaart is, antwoordde hij: Dus bevatte de brief een onaangena me tijding? Jawel, eene tijding, die hij niet ver wacht scheen te hebben. De baron sneed van een sigaar het puntje af en nam de brandende lucifer uit de handen des oberkellners in ont vangst. Gij schijnt er meer van te weten, dan men wel zou denken, zeide hij half schertsend. Ik heb stilzwijgen beloofd. Zijb gij bevreesd dat ikrmij zou ver praten? Dat juist niet, maar... Nu, ik ben niet nieuwsgierig, en ten slotte zal het toch niets meer zijn dan een bagatel. Geloof dat niet, het is zelfs een vree- selijke gebeurtenis. En het betreft mijnheer von Bre men? Hem persoonlijk niet, maar zijn v-Tiend, zeide de kelliner dralend, zonder den loerenden blik te merken die uit d© fonkelende oogen des barons strak op bem gevestig was. Zoo gij mij belooft, er geen gebruik van te maken... s—Zij't gij daarvoor bevreesd, dan... Neen, neen, dat niet mijnheer da baron; bovendien zal het gebeurd© im mers binnen weinig uren reeds rucht baar worden. Gij waart met graaf Fal- lersteben persoonlijk bekend, niet waar? Wel zeker, knikte de baron, en de toon zijner 9tem klonk zoo onverschillig, als stelde hij in deze mededeeling ndet het minste belang. Waart gij ook met zijne Finaneie-elei positie bekend? Zonderlinge vraag, graaf Fallerelebetf heeft u immers niets te kort gedaan. De hemel beware ons, hij heeft zijn©' rekening hedenmorgen betaald en bet personeel zelfs zeer mild bejegend; ook bevindt zijne bagage zioh nog in het hotet Dan begrijp ik niet, wat zijne finan- cieele p09itie u inboezemt. Do oberkellner trad dichter bij den ba ron en wierp een schuwen blik op d© deur, (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7