Courant" Tweede Blad I ONZE POPUl-A|RE EERSTE KAMER. 'I Vrijaag 16 iviaart I9z3 UIT BETPERS 1 DeTijd schrijft: onze Eerste Kamer heeft zidh do laat- I :3Ten niet flltitijd in de sympathie des 1 lolks mogen verheugen. Haar afschaffing lu i ünmers voorgesteld als een democra- oho eisoh. En ai wat democratisch Mnbt in het -wezen der zaaik mag het L z(jó ondemocratisch zijn vindt bij ièmassa een willig gehoor. I IfoaT „de waan van den dag", de stem- ILiiGe volks is een zeer veranderlijk Bete In verband met do actie voor het be- houd van den zomertijd kan men zelfs in feet. Volk" onder meer 't volgende lezen: r q6 verwachting van honderdduizenden Lden lande is op de Eerste Kamer geves- M Moge het haar gegeven zijn een op- J^sing aan de hand te doen, die „dezen L:;fappel uit het midden van ons volk" bmeemt ma-ar dan niet dooT „la mort Li» frase" van wat vcor taffloos velen een Un was van vreu-gde, natuurgenot en feoödiheid." Een liberaal Kaïnerlid heeft in 1918 eens ae^J, dat alleen de boden in de Eerste (imer'lmr afschaffing zouden betreuren. En nuf „De verwachting van honderd- «nden in den lande is op de Eerste iner gevestigd )nze Hooge Vergadering is zoo waar h populaire instelling, die honderddui- juleu mot hoopvolle verwachting - ver- ■Èilnkkig maar, dat de sociaal-democra- bij de Grondweteherziening hom zin it hebben gekregen, toen zij vroegen, Lonze Senaat zou worden afgeschaft, ders ware het nu: „la mort saus ise" van wat „voor talloos velen een was van vreugde, -natuurgenot on Iheid". DIT DE O^GEVIMË ALPHEN AAN DEN RIJN. rzoREticrenkcuring - Aangegeven waren ^lieren, uitsluitend van het Groninger Een vicr-jarige van den hoer af,l JTh. Kompier te Zoelerwoude behoef- ïïjw1'^ *,e verschijnen wijl deze zal moe- 1 worden gekeurd op afstammelingen, rad IK.('e vl"er drie-jarigen werd no. 1 fern" G.S. 786, van den heer J. H. Ver gil to Bodegraven, met 80,1 3 83,1 s zalï'no' -Baron" G.S. 877 van den heer lltourtit to Aarlanderveen; no. 3. „An- pmlcrls" G.S. 788, van den heer H. ^„jiZirammerdam, en no. 4 „Frits" G.S. den heer P. Rijlaarsdam te Riet- ltij Woerden, „Baron" met 80,8 2,1 18. Tifr8 P-' -Anton Leenderts" met 79,4 1= 82,15 p., en „Frits" met 79 2,5 nlo*™ "Is Vl^iarige stieren waren er aangege- foTU|t5, waarvan 2 niet verschenen. No. 1 1 „Baron Leenderts" G.S. 892, van feecr J. D. v. d. Akker te Alphen met cpSJl8ü,G5 p. w.o. 3.75 toeslag, no. 2 „Men p. 886 van den heer W. J. de Vink Jodegraven met 80,35, w.o. 2,75 toeslag dcp?F „Regulus", G.S. 569 van den heer E. Zoelerwoude met 80,1. w.o. 4 toe- 1 „Frcderik" G.S. 889 van den P. Brunt Czn., Bodegraven met 2Stn«l w.o. 2.75 toeslag, en no. 5 „Jalon" van de Gebr9. Bunnik to Alphon W, w.o. 3 toeslag. J do 4-jarige stieren werd no. 1 pant" van A. Breedijk, Waddinxsveen ■-Floris" van H. v. d. Graaf, Bodegra- P.3. „Andrée" van Et. H. v. d. Kloot |jr? te Alphen. no. 4 „Prins" van S. |\an Vliet le Alphen, en no. 5 „Arie' i-hnsze, Rijnsaterwoude. Ueze rubriek waren 6 dieren niet ^TfATWIJK AAN DEN R,JN* nfflouwverceniging. Verleden week Tuinbouwvcreeniging Katwijk en •en haar jaarvergadering in de zaal De Voorzitter, de heer J. v. d. itcrblopent de vergadering en zegt: fPtcn U op deze jaarvergadering Ij)1 welkom. Ik geloof niet, dat ik Wi .wanneer ik beweer, dat we nog die ®r ecn jaarvergadering hebben gehou- °T :r zulke drukkende omstandighe den als thans. En voor die gedrukte ge moedsstemming is dan ook alle reden. Im mers 1922 is voor ons allen een jaar ge weest, dat bij ons nog lang in herinnering zal blijven, en wel hierom, omdat de finan- cieele uitkomsten ver beneden onze ver wachting zijn gebleven, omdat de teelt van onze producten ons niet heeft opgele verd, wat we gehoopt hadden. Gehoopt hadden we immers, dat we met de teelt van onze producten een bescheiden winst hadden mogen behalen; maar, helaas, de uitkomsten waren van dien aard, dat van eenige winst geen snrake is, maar we veel eer thans moeten spreken van verlies. En nu weet ik wel. dat in on3 geheugen de laatste herinnerineen ons het beate bijblij ven, zoodat we allicht geneigd ziin het laatste leed, als het zwaarste te beschou wen, en vaak vergeten, dat we wel eens meer een minder goed jaar gehad hebben, maar toch waren er dan nog altiid enkele lichtpunten aan te wiizen. Zoo mocht ik nog spreken op onze jaarvergadering van voorjaar 1920, over de resultaten van 1919 o.a. dit: De prijzen welke we voor onze pro ducten kregen waren, op een enkele uit zondering na. niet slechts niet loonend, maar bleven beneden de productiekosten? Ik kon toen over 1919 nog spreken over „niet loonend op een enkele uitzondering na". Nu echter moet ik ook dit laatste achterwege laten, en kan ik alleen snreken van „niet loonend" over alle geteelde pro ducten, wat dat beteeként, zal ik niet trach ten nader uit te werken, omdat allen dit aan den lijve gevoelen, de een in mindere de andere in meerdere mate. De thermo meter is daardoor bïi de meeste tuinders dan ook schrikbarend gedaald. En was deze toestand nu een gevolg van misgowas of de een of andere misrekening, we zou den zulks dan tot een betrekkelijk gewoon verschijnsel rekenen, waarmede we in ons vak wel meer te kamrten hebben: maar de oorzaak i3 een geheel andere. De toe stand waarin we thans verkeeren is hot gevolg van de algemeene inzinking van den laatsten tijd van die landen die in normale tijden, onze grootste afnemers wa ren. En hoewel we meermalen hoopten, dat er in de algemeene ontreddering eenige toenadering ten goede mocht komen, tel kens werden onze verwachtingen teleurge steld en moeten we ontwaren, dat we eigen lijk weer verder van huis waren. Onze voor uitzichten zijn dientengevolge niet bijzon der moedgevend, wanneer we letten op den algemeénen toestand. Toch zouden we aan den donkeren hemel nog wel eenige licht puntjes kunnen aanwijzen. De productie kosten bewegen zich in-dalende richting, al gaat het dan ook in langzaam tempo; en de prijzen ziin verleden jaar voor een niet gering gedeelte gedrukt geworden door overvloedig oogsten, zoowel hier als in het buitenland, waardoor dientengevolge het buitenland voor een groot gedeelte zelf in eigen behoeften kon voorzien. Vooral dit laatste,-U zult met mij toestemmen, is voor ons een gewichtige factor, want hoewel we niet mogen en ook niet willen hopen op 'n algemeene mislukking van den ooerst in't buitenland. U zult toch wel met mij eens zijn, dat bij een minderen overvloedigen oogst dit onzen prijzen zeer zeker ten goede kan komen. Maar hoe het ook zij, de toekomst is in Gods hand en op Hem zij onze hope. "We gaan dus weer met nieuwen moed en kracht onzen arbeid op het veld aanvangen, steu nende op de belofte, dat de hand der vlij- tieen, gezegend zal worden. Ik open dan ook deze vergadering met den oprechten wensch, dat het U allen in uw bedrijf, in uw persoon en in uw gezin voorspoedig mag gaan. Dan leest de secretaris de notulen. Deze worden goedgekeurd. Volgt het jaarverslag om hetgeen hierin gezegd wordt zeer be langrijk is. De secretaris zegt:' Wanneer wij in onze Tuinbouwpers de verschillende verslagen onzer zusterver- eenigszins nalezen, spreekt overal de fi- nancieele klacht uit, dat het omzetcijfer over 1922 gebleven is boneden de meest matige raming. Ook Katwijk moet he laas zijn plaals in deze rij innemen. Toen in het jaar 1921 in andere tuinbouwcen tra onze vakgenoolen hadden te worste len met de steeds aanhoudende droogte en ook sommigen onzer hiermede te kam pen hadden, daar was het voor velen on zer met de hier gelegen vochthoudende zanderij-gronden een jaar van welvaart, speciaal voor de bloemkoollelers, daar de bloemkool van prima kwaliteit was en een ongekenden prijs opbracht. Dit jaar geeft echter de schrilste tegen stellingen, die zich laat denken. Zoo da delijk komen wij nader hierop terug en willen eerst even stilstaan bij het leven en werken onzer vereeniging. Wij herdenken tïiams ons elf-jarig be staan en het is voor de eyenzooVeelsto maal dat:ik-de eer heb, het jaarverslag voor u te mogen uitbrengen. Ons leden tal bleef stationair. Mochten wij in ons vorig verslag melding maken, dat geen leden ons door deii dood werden ontno men, in het 'afgeloopen jaar zijn drie on zer oude voortrekkers gestorven; het zijn de lieeren P. Wassenaar, Nio. van der Perk en Jac. Heemskerk. Het waren man nen, wier namen met eere genoemd mogen worden en die in de kracht van hun leven ook als tuinder een eerste plaats hebben ingenomen. Een onzer meest geachte werkend© le den is al ruim een jaar ongesteld, dooh gelukkig is er, volgens de medici, hoop op beterschap. Het ledental bedraagt thans 107. Aan een voorstel, in den loop van het vorig jaar gedaan om in 1923 weder een partij Duke of York in een landbouwstreek te laten verbouwen tot bet verkrijgen van sterker plantaardappelen, is gevolg gege ven, daar een contract is afgesloten en de poters voor verzending gereed staan. De verkoop van kunstmeststoffen, waarmede vorig jaar een aanvang is ge maakt, neemt verrassend toe en i9 ook financieel, hoewel de winstmarche zeer matig was en do prijzen concurrcerend voor de vereeniging, een succes geweest, zoodat een netto-winst werd verkregen van ƒ423.47. Door ons werd omgezet-35.424 Kg. Zw. Ammoniak, 19380 K.g. Chili-Salpeter, 13.501 Kg. Superfosfaat, 12.839 Kg. Pa- tent-Ka-li, benevens 500 Kg. Slakkenmeel. Do hoeveelheden in 1921 bedroegen res pectievelijk 16.000 Kg., 9500 Kg., 3000 ICg., 1900 Kg. en 1400 Kg. Een woord van dank mag voorts niet achterwege blijven voor de medewerking der leden bij de betalin gen. Iets nieuws voor onze vereeniging is ook, dat wij in het veilingsseizoen ken nis hebben gemaakt met de kooplieden- vereeniging, .welke in dien tijd te Rijns- burg is opgericht, als afdeeling van de Federatie van Kooplieden. Ik mag er da delijk bijvoegen, dat de kennismaking eene aangename is geweest en de bespre kingen voor beide partijen bevredigend waren. Het i% registratierecht, waartegen ook door deze vereeniging den strijd is ge voerd, zal, naar wij hopen, in den ioop van dit jaar worden begraven en deze plechtigheid zal gelijk staan met het ver krijgen van een erfenis. Wanneer wij dan nu overgaan tot dat gedeelte, dat het veilingwezen betreft, dan mogen wij allereerst wijzen op het in vo rige jaarvergadering aangenomen voor stel, dat te veld staande producten uit de hand mogen worden verkocht, mits do betaling plaats heeft ten kantore van den veilingmeester. Deze gunstige bepaling heeft de overtredingen ten zeerste be- perkt. Tot onzen spijt, moeten wij mededeelen, dat aan een den léden in het seizoen ge-, zonden circulaire, waarin de noodzake lijkheid werd uiteengezet om eventueele afwijkingen in het veilingboek te vermel den, niet voldoende aandacht werd ge schonken; laat er ook ten deze algemee ne medewerking zijn. De soort van fust, beweegt zich meer en meer in de lijn der kisten. Hoewel de vereeniging reeds een flinken voorraad heeft, is deze toch lang nog niet voldoen de om ieder in het drukke seizoen te voorzien. Doordat de kisten een inhoud hebben van 25 Kg., is dit gewicht als uniform aangenomen zoodat ook de zak ken een gelijk gewicht hadden. In totaal werden de volgende produc ten en hoeveelheden aangevoerd: Aard appelen, zoowel vroege als Eigenheimers 920.000 Kg., vorig jaar 950.000 Kg. of 30.000 Kg. minder. Uien 178 250 Kg. tegen in 1921 95.100 Kg. of 83.150 Kg. meer. De oogst van dit artikel was als bijna nooit gekend hoog. Op verzoek der kooplieden werd aange voerd in een gelijk gewicht van 30 Kg. per zak of kist. Peen werd circa 24000 bos meer aange voerd dan vorig jaar. Van het artikel bloemkool zijn geveild 771-600 stuks tegen 611.980 stuks in het vorig seizoen, een meerdere aanvoer dus van 159.620 stuks en ware het niet, dat wij begin November getroffen waren door de vorst, het record in den aanvoer van bloemkool zou zeker zijn behaald sinds het bestaan der vereeniging. Door de vorst vervloog voor menigeen de laat ste hoop om het boekjaar met een niet te groot nadeelig saldo te sluiten. Do kwaliteit was goed, doch niet zoo pri ma, als in den vorigen drogen zo mer. Do verbouw van Roode en Gele kool krimpt van -jaar tot jaar in, de oogst was zeer goed. Ik heb mij ditmaal opzettelijk onthou den, om een overzicht te geven van de behaalde financieele resultaten van elk artikel in het hijzonder, omdat ik niet weet, welk artikel het slechtst is geweest Genoeg is U te melden, dat het omzet cijfer in totaal slechts heeft bereikt een bedrag van f 141.395.10 tegen een bedrag van f274.130.82 in 1921, een minder om zet dus van f 132.735.72. En wanneer wij dan hierbij nog in aanmerking nemen, dat het beteeld oppervlak ruim zoo groot is geweest als in 1921, dan zou het ver schil nog grooter worden. Ongetwijfeld behooren wij in dit opzicht tot de meest getroffen veilingvereonigingen en het is daarom gelukkig, dat velen onzer bijna geheel of gedeeltelijk hun bestaan vinden in de bloembollencultuur, anders ware de ramp bijna onoverkomelijk. Het aantal gehouden veilingen bedraagt 99. De ver houding tusschen Bestuur en Veiling meester en overig personeel, liet niets te wenschen over. Door het Bestuur werd benoemd een commissie, die zich belast met den verbouw van plantaardappelen, waarvan in het begin is melding ge maakt en waaraan is toegevoegd de se cretaris dezer vereeniging. Het aantal gehouden vergaderingen bedraagt 3. En thans maakt ieder zich weer ge reed tot den arbeid, met welk resultaat weten wij niet, maar dit weten wij als Christelijk Katwijk wel, dat God regeert, en wat Hij doet, het beste voor ons is. Mogen wij dan in die wetenschap voortarbeiden, doende wat onze hand vindt om te doen. Applaus bewees, dat de vergadering in stemde met wat het jaarverslag memo reerde. Dan leest de secr. het rapport der controle over de boekhouding van vei lingmeester en penningm. voor. Hieruit blijkt, dat alle bescheiden geregeld zijn gecontroleerd en in de beste orde bevon den. Komt aan de orde: Vaststellen der Ba lans en Exploitatierekening over 1922. Activa en passiva geven een eindcijfer van f81.717.88. De voorzitter geeft- enkele ophelderin gen over gestelde vragen, waarna de be grooting voor 1923. Over enkele posten, vooral de salarisposten, wordt lang ge sproken. Gezien de minder goede vooruit zichten durft het bestuur geen hooger omzet ramen, zoodat ook de salarissen niet hooger kunnen worden opgevoerd. De heer J. Meijer stelt voor om het lid maatschap van den Ned. Tuinhouwraad op te zeggen, o.m. omdat de leden toch ook reeds hiervoor contributie betalen door middel van het lidmaatschap van den Groep veilingvereenigingen, aange sloten bij den Ned. Tuinhouwraad. Het bestuur zegt, dat zulks over dit jaar niet meer kan, doch zal het op de agenda zetten voor de eerstvolgende vergadering. De heer N. Bos zou er de voorkeur aan geven als er in één blad zou worden ge adverteerd. We zijn begonnen met 1 blad doch nu moet steeds in 3 bladen gead verteerd worden. Dat is erg duur. De voorzitter zegt, dat zulks vroeger wel ging, doch tegenwoordig in 't geheel niet, We zouden een zeer groot gedeelte van het publiek niet bereiken. Zouden ook b.r. f25 uitsparen en f50 verliezen. De heer Bos maakt er geen voorstel van. Zal in 3 bladen geadverteerd, worden. De begrooting sluit in een uitgaaf met een eindcijfer van f 9195. Wordt z. h. st. goedgekeurd. Volgt het punt bestuursverkiezing, af tredend de voorzitter, de heer J. v. d. Perk, de bestuursleden de heeren W. v. Beelen, en A. Korpelshoek. Allen worden met groote meerderheid van stemmen herkozen en nemen do benoeming aan. Bij de rondvraag vraagt de heer G. Zandbergen, vrijstelling van veilingskos- ten voor leden-exporteurs. Het bestuur wijst er op, dat in exceptioneele geval len het bestuur vrijstelling kan geven van veilen, doch veilingskosten moeten altijd betaald worden. Anders zou regle mentswijziging moeten plaats hebben. De heer van Went zou aankoop willen van nog een 1000-tal aardappelenkisten. Zal door het bestuur worden overwogen en in de eerstvolgende vergadering de mcening van het beetuur kenbaar ge maakt v-m-den. Do heer Joh. Meijer stelt voor om, nu van zekere zijde een actie gevoerd wordt om den zomertijd te handhaven, vanwege de tuinders een actie op touw te zetten om hieriu.gen te tigeeren cn ook den Burge- gemeester te verzoeken hiertoe mede te werken. Het bestuur zal Mcwoor zorg dragen. Niemand meer het woord verlangende, zegt do voorzitter allen aanwezigen dank voor de aangename discussies heden avond gevoerd en sluit deze belangrijke vergadering. NIEUWKOOP. Gemeente-opzichter. Voor de betrek king van gemeente-opzichter hebben zich zes sollicitanten, aangemeld. Militie. De Burgemeester heeft door aanplakking bekend gemaaikt, dat de keu- ringsraad voor de ingeschrevenen, voor den dienstplicht, lichting 1924, zitting zal houden te Ter-Aar in het koffiehuis van D. van Luling, op Vrijdag 27 April, des voormiddage 10 uur, voor degenen wier geslachtsnaam aanvangt met een <ler let ters A tot en met K van het alphabet; op Vrijdag 27 April aa, mm. 1 uur, voor do letters L tot en met S; op Zaterdag 23 April a»., vjm. 9 uur, voor do letters T tot en mét Z. N00RDWUK. Redden van drenkelingen. Naar wij vernemen is de Zandvoortsohe badarts, Br. Varenikaanp, bezag met het zoeken naar middeden om het redden van dren kelingen in nieuwe banen te leiden en zekerder t»e maken. Hij heeft zich voor 'b verkrijgen van subsidie om de kosten te dekken ran te nemen proeven tot de be sturen der verschillende badplaatsen ge wend de Zuid-Hollands che Mij. tot red ding van dronkelingen heeft reeds een subsidie toegezegd. Personalia. Door Burgemeester en Wethouder» dezer gemeente is tot markt meester benoemd' de heer C. Soeteman, al hier. Woningbouw. Naar wij vernemen is het Raadslid do heer G. H. Kraai, voor nemens een 40-tal arbeiderswoningen te bouwen aan een nieuw geprojecteerde straat te Noordwijk-aan-Zee„ Een teeken, dot het particulier initiatief weer begint te herleven. Watertoren. Burgemeester en Wet houder» hebben besloten in het badseizoen tegen 15 cent entree gelegenheid te geven tot het beklimmen van den watertoren te Noordwijk-aon-Zee, om vanaf den omgang boven in dien toren te genieten van hot heerlijke panorama in hot rond. ALKEMADE. Veldwachter contra burgemeester. Onder bovenstaanden titel schrijft men uit Alkemade aan „Het Handelsblad": De burgemeester dezer gemeente ver staat de kunst voortdurend de aandacht op zich gevestigd te. houden. Nu eens is het door schoolzakenr dan weer door aan de scheepvaart moeilijkheden te berok kenen ten gerieve van de schaatsenrij ders, een andermaal door maatregelen tegen zijn gemeentenaren. Thans is er weer een kwestie aan de hand tusschen den onlangs in die gemeente geplaatsten rijksveldwachter en het hoofd der ge meente. Die rijksveldwachter, vader van drie schoolplichtige kinderen, verzocht voor die kinderen plaats op de O. L. school te Oude Wetering. Nu moet men weten dat het juist die school is welke door den burgemeester ten doode is ge doemd. Het proces is echter nog aanhan gig. Ged. Staten hebben in cer9lc instan tie uitgemaakt, dat de O. L. school zal blijven bestaan zij het op een andere plaats, maar dat is niet naar des burge meesters zin; hij is goed Roomsch en de pastoor wil na eenmaal de O. L. School hebben. Dus, zegt de burgemeester, moet de openbare school doodbloeien. Het getal der leerlingen is zoowat op de grens, komen er nu weer drie leerlin gen bij, dan is het bestaan van die school vrijwel verzekerd. Dus worden de kinde ren van den veldwachter Van Duin gewei gerd; zij moeien maar gaan naar de Open bare school in Nieuwe Wetering. Do veldwachter echter is Protestant en voelt daar niets voor, want hij weet zoo goed als ieder ander in de gemeente, dat die school feitelijk een Roomsclie school is; alle leerlingen zijn Roomsch en het hoofd der school ook; de pastoor komt daar godsdienstonderwijs geven, maar voor den dominee is daar plaats noch lief hebberij. In Oude Wetering kan de man voor zijn kinderen Protestantsch gods dienstonderwijs krijgen, en bovendien is deze school iels dichterbij, en langs een minder open weg te bereiken. Ilij wei gert dus de plaatsing zijner kinderen op de Openbare school le Nieuwe Wetering, maar nu komt hij in moeilijkheden met het Schooltoezicht, want zijn kinderen gaan niet naar school, en hij wordt voor de Commissie tot wering van Schoolver zuim geroepen. Die Commissie, waarin de vrienden van den burgemeester rijkelijk vertegenwoordigd zijn, is echter al inge licht; zij laat den beklaagde ternauwer nood aan het woord, en spreekt zich in haar rapport aan den Inspecteur niet uit over de school waar hij zijn kinderen zal moeten zenden. De inspecteur echter, 's man» bezwaren erkennende, gelast' ambtshalve de plaatsing der drie kinde ren op dc school te Oude Wetering. FEU1U.ËTON |tlEFD£ OVERWINT. later had de rechtszitting I 1- eisch was... één jaar gevan- rf Otto a's een wezenlooze zijne 1, gevangenis sleet, werkte zij- t™cr ijverig voor hem; zij snelde _lUs naar Pilatus en door haar verzoekschriften, wiet zij L, brengen, dat hem de Iaat- ,ai* 2liöe gevangenisstraf kwijt r Wen. zij was het ook, die lenU K ,riidin£. met Karei uit de fironin a- e' hem naar L.J d® Rugenerstraat. Met iLi e had zij van vader, die van bn'lfto Z00n nie^s nieer wilde we- L„ f, fk»>sen, dat Otto bij hen WV hemen. iloofdkmkje begroette fcL k en terugkeerende, hij mZ niet en richtte zelfs Poffen j iiad iiem to bit- llfce at de lichtzinnige de of- b kw-i-.-iV1Cm *cn kosfco had ge- had beloond. Hij kon het niet verkorppen, dat zijn jongste een dief was geweest. Ook Constance en haar vader volhard den nog steeds in hun afkeerigheid je gens den schuldige die hun en de geheel© familie zulk eene schande had aangedaan Mr. Goring had zich laten pensionnee- ren en leidde met zijn dochter een terug getrokken leven. Otto bevond zich in de eerste dagen als in een droom; het was hem bang te moe de evenals den blinde, wien plotseling hot licht weder terug wordt geschonken. Hij wist nog niet, hoe hij zich van zijne vrijheid zou bedienen, wat hij zou begin nen. Eindelijk, toen er veertien dagen ver- loopcn waren, vond hij uitkomst, Dat hij ooit hier in het vaderland een goecle be trekking weder krijgen zou, achtte hij buitongesloten; overal zou het verleden hem in den weg staan. Een nieuw leven moest hij lDeginnen in een oord, waar nie mand hem kende, waar het gerucht niet doorgedrongen was. Die gedachte dat, wat liij in zijne jeugd misdreven had richtte den schuwen, angstigen man, die in dc tegenwoordigheid van anderen nau welijks waagde fe spreken, nauwelijks de oogen dorsl op te slaan, weder op; hij hoopte nog, het gaf hem nieuwen moed. Toen hij met zijne moeder voor het eerst over dit besluit sprak, zag ze hem ongeloovig aan. Naar Amerika wilt gij... naar Ame rika? stamelde zij ontzet en sloeg de handen ineen van verbazing. Neen, neen, dat zult gij uwe oude moeder niet aandoen, Otto. Amerika, dat was voor de oude vrouw zoo goed als uit de wereld. Maar toen hij haar zijne beweegredenen had uitgelegd, haar had verklaard, dat hij in het vader land niet meer leven kon, toen knikte zij met het hoofd, ten teeken, dat zij hem had begrepen. Gij hebt gelijk, mijn zoon, ik dacht slechts aan mij zelve en. niet aan u en uwe toekomst. Gij hebt gelijk. Al zie ik u hier op aarde nooit weder, en al kan ik niets meer voor u doen, dan zal ik nog altijd voor mijn jongen blijven bidden. En dan zal ik steeds bij u zijn. Otto koesterde nu nog slechts één wensch: zijn kind en zijn vrouw nog een maal te zien. Als Constance hem de hoop kon geven dat zij hem later, wellicht na jaren, om wille van hun kind, zou vol gen, dan zou hij met geruster liart de groote reis over den oceaan ondernemen Slechts zijne moeder vertrouwde hij toe, wat zijn hart bedrukte. Juffrouw Koster had zelve daar reeds aan gedacht, en zij was uit eigen bewe ging nog voor dat Otto er met haar over gesproken had, bij Constance en haren vader geweest. Op zekeren dag opende zich de deur der kleine woning aan de Rugenerstraat, en Constance, met haar zoontje aan de hand, verscheen in den ingang. Otto stond als aan den grond genageld, hij waagde het niet haar tegemoet Le gaan. Met een vriendelijk gezicht schreed Constance naar hem toe en legde hem zijn zoontje in de axmen. Wij komen, zeide zij, en een zachte glans schitterde in hare oogen, wij komen u verzoeken, ons met u mee le nemen. Otto strekte zijn armen naar haar uit; hij zocht naar woorden om haar innig en vurig zijn dank te betuigen, maar zijn stem verstikte in zijne tranen. Acht dagen later had do afreis plaats. De geheele familie geleidde de vertrekken den naar de boot. Vader Koster gaf voor de eerste maal Otto weder de hand. De gepensionncerdö officier van justi tie was ook bij den aanlegsteiger; diep bewogen omarmde hij dochter en schoon zoon. Otto, zeide hij, alles is vergeven en vergeten, wal gebeurd is. Gelukkig reis en een betere toekomst De oude juffrouw Koster was tot op 't laatste oogenblik aan Otto's zijde; zij hield zijn hand vast en staarde hem gedu rig in de oogen. Zijn beeld prentte zij zich diep in het geheugen, want zij be greep wel. hier op aarde zou zij hem nooit wederzien. Zij waagde het niet te spreken; zij gevoelde dat zij slechts klank looze zuchten zou uiten. Maar hare blik ken spraken, duidelijker dan woorden dat kunnen, van do altijddurende, onverganke lijke moederliefde. Nog een laatsto omhelzing, zakdoeken werden gewuifd, de groote stoomer werd van de kabels los gemaakt, de boot dreef af En de laatste figuur, die Otto aan den wal zag, was de kleine, smalle, tengere gedaante van zijne moeder, die zulk een al te groote liefde voor hem had gehad, EINDE,

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3