Tweede Blad Dinsdag 6 Maart 1923 ggaiTADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Een nieuw Politiebureau. Reeds eerder aldus B. en W. gayen wjj tc kennen, dat liet tegenwoordige po litiebureau to dezer stedo niet voldoet aan de cisclien, welke aan een dergelijk gebouw worden gesteld en dat zijn gebrek kige en bekrompen inrichting in hooge mate belemmerend werkt op een behoor lijke vervulling van den dienst. In de eerste plaats zijn in het tegen woordige bureau geen behoorlijke arres tantenlokalen. Dientengevolge komt het herhaaldelijk voor, dat verdachten en min derjarigen, die getransporteerd moeten worden, den nacht op een stoel in een der wachtkamers moeten doorbrengen; er is toch slechts één arrestanten-lokaal, waar in een ledikant voor verdachten en min derjarigen aanwezig is. Het is meestal niet doenlijk, wanneer de-s nachts meer dergelijke personen op het bureau vertoe ven, hetgeen zich meermalen voordoet, deze onder to brengen in de lokalen, be stemd als tijdelijk verblijf voor beschon- kencn. Dio lokalen voldoen niet aan de meest primitieve eischen; ventilatie ont breekt zoo goed als geheel, daar de eenige gelegenheid om te wenttfeercn mcfesft. worden dichtgemaakt tor voorkoming van oagewensoht contact van buitenaf met de arrestanten. De toestand van de hier in gebruik zijnde lokalen is dan ook zoo danig, dat mag worden aangenomen, dat zij niet zullen voldoen aan de eischen, •welkö mettertijd, hij het inwerkingtreden van het nieuwe Wetboek van Strafvorde ring. van hoogerhand aan arrestanten- lokalen zullen worden gesteld. Het gebrek aan ruimte doet zich ver der sterk gevoelen in het bureau van de rechercheurs, dat een oppervlakte heeft van 7* M*. Behalve de agent, belast met het aandienen van het publiek, moet hier een 16-tal rechercheurs kunnen worden ondergebracht. Een wachtkamer, welke aan de meest matige eischen voldoet, bestaat niet. Een groot bezwaar van het tegenwoor dige bureau is voorts, dat er geen plaats is voor de opberging van de archiefstuk ken. Ook de ruimte voor het bewaren van kleedingstukken en de lokaliteit voor de bewaring van i^beslaggenomen goederen laten veel te wenschen over. De laatste is te klein, zeer laag en vochtig en daar door ongeschikt om die goederen onge schonden te bewaren. Met name kunnen graan, meubels, manufacturen e. d. hier niet worden opgeslagen' en noodgedwon gen worden dergelijke goederen dan ge plaatst in liet bureau van den inspecteur der recherche andere ruimte is er niet dat daardoor soms meer op een pak huis dan op een inspecteurskamer gelijkt. Verder is ook de gelegenheid tot het borgen van rijwielen onvoldoende. Aan het personeel, dat vaak op groote af standen van het politicbureau woont, kan do gelegenheid om zijn rijwielen in het bureau op te bergen bezwaarlijk worden ontnomen. Doch behalve dit, verhindert do gebrekkige inrichting van het bestaan de gebouw een inkrimping van het aan- lal politieagenten, welke het gevolg zou kunnen zijn van do aanschaffing van rneer rijwielen. De verplaatsing van de afdeeling, be last met de handhaving der bijzondere wetten, naar do benedenverdieping van bet perceel Vischmarkt No. 11, is even eens een uitvloeisel geweest van het ge brek aan ruimte. Hierdoor is evenwel het tot dio afdeeling bohoorendet persojheel aan, hot directe toezicht van den Commis saris van Politio onttrokken. Het ligt voor de band, dat het wenschelijk is, dat deze scheiding spoedig wordt opgeheven. Daardoor zal de gemeerde dan tevens voor andero doeleinden ^le beschikking over genoemd perceel terug krijgen. Ten slotte ontbreekt in het tegenwoor dige bureau de gelegenheid om onderwijs to geven aan het lagero personeel. Voegt men bij liet bovenstaande nog, dat bijna alle lokalen donker en somber djn en dat de toestand van privaten en waterplaatsen zeer primitief en onhygië nisch is, dan zal wel niemand ontkennen -- aldus B. en W. dat het in gebruik zijnde politiebureau als zoodanig ten eencmnale ongeschikt is. Waar de toe stand, om zoo tc zeggen, met den dag on- - houdbaarder wordt, en het volstrekt on mogelijk is, om door in- of uitwendige verbouwing het bestaande bureau ook maar eenigszins afdoende te verbeteren, meencn B. en W. do plannen voor den bouw van een nieuw bureau thans bij Uwe Vergadering aanhangig te moeten maken. Ook uit een oogpunt van werkverschaf fing aan werkloozen is het gewenscht, de uitvoering van het voorgenomen werk 'hans te doen plaats hebben. Het nieuwe gebouw zal bij aanneming van het voorstel van B. en W. komen te slaan aan de Zonneveldstraat ter Plaatse van de perceelen Zonneveldstraat 0 tot en met 14. Voorts zal de inbeslag neming worden gevorderd van het pak- uis achter het pand Nieuwsteeg 10, de werkplaats Langebrug 105, alsmede van oen loodsje en 3 huisjes in de Gekroond© hiefdepoort. •Een tweetal plannen hebben B. en W. oor liet toekomstige politiebureau, doen 1 weipen. Het eene, aangeduid als plan g °utworpen zonde r, het andere,plan mis"1 °en ^'cns^woning voor den Com- van nauwkeurige overweging dat 1 on^werpen naecnen B. en W., plan waarin een dienstwoning is opgenomen, 'de voorkeur verdient boven plan A. Weliswaar is dit laatste plan iets ruimer geprojecteerd dan ontwerp B, maar daartegenover staat, dat plan Been bureau van alleszins voldoende inrichting en afmetingen aan de hand doet en dat liet, zooals gezegd, een woning voor den Commissaris van Politie bevat. Ook naar het oordeel van den tegenwoordigen func tionaris moet de vraag, of het wensche lijk is, dat de woning van den Commissa ris als het ware deel uitmaakt van het politiebureau, uit een oogpunt van dienst belang onvoorwaardelijk bevestigend wor don beantwoord. Niet alleen toch "heeft de onmiddellijke nabijheid van den chef een gunstigen invloed op den gang van zaken in het algemeen, maar ook levert het groot voordeel op, dat hij bij ernstige aan gelegenheden te allen tijde direct aanwe zig kan zijn. De meerdere kosten van plan B boven plan A worden geschat op ƒ10.000. Aan gezien evenwel aan den betrokken func tionaris een bedrag ad 10 van zijn sa laris als huur van de ambtswoning in re kening zal worden gebracht, worden de gemeen lelijke financiën door deze meer dere uitgave niet noemenswaard be zwaard. Bij uitvoering van het plan zal beschikt moeten worden over een gedeelte van de gebouwen, behoorende tot de Banlc van Leening. Commissarissen van de Bank van Leening hebben in beginsel tegen deze verbouwing geen bezwaar, mits zij ten behoeve van de bank de volle beschik king houden over de poort aan de Nieuw steeg, welke thans toegang tot het wacht en verkooplokaal geeft en mits worde voorzien in de noodzakelijk gebleken ver anderingen van het gebouw. Voorncover thans kan worden nagegaan, zat cle boven bedoelde poort geheel voor de Bank van Leening bestemd blijven en is zij slechts als een soort nooduitgang van het politie bureau bedoeld. B. en W. durven, hier aan toevoegen, dat naar alle waarschijnlijk heid de voorgenomen verbouwing een niet onbelangrijke verbetering in de huisves ting en daarmede in den dienst van de Bank van Lcening zal medebrengen. De kosten van deze verbouwing worden be groot op ongeveer 15.000, welk bedrag in na te noemen kosteneïjfers is begrepen. De totale kosten van plan B worden ge raamd op f260.000; die van plan A op f 250.000. Uit financieel oogpunt bestaan tegen hét plan geen bezwaren, aldus B. en W. Immers, tengevolge van de ingebruikne ming van het toekomstige bureau kan zulk een ingrijpende bezuiniging op den dienst worden verkregen, dat de gelden, welke daardoor vrijkomen, tegen de jaar- lijksclie uitgaven, door het stichten van het nieuwe gebouw veroorzaakt, zullen opwegen. Enkele cijfers mogen dit aan- toonen. Aan rente en aflossing van het benoodigde kapitaal kan jaarlijks gere kend worden op rond 17.280. Wegens de indienstneming van een concierge, die het bureau moet schoonhouden enz., zijn deze kosten te verhoógen met rond ƒ3000 Aan huren van de in de Zonneveklstvaat on omgeving staande perceelen, derft' de gemeente voortaan jaarlijks ƒ2417. Wordt eventueel ook over het pand Nieuw steeg 4 beschikt, dan zal laatstgenoemd bedrag nog met de geheele of gedeeltelij ke huuropbrengst daarvan moeten worden verhoogd. Do uitbreiding van dc rijwiel- brigade der politie van 24 tot 30 man met de daarvoor noodige vermeerdering van bet aantal gehuurde rijwielen kost jaar lijks ƒ2010, zoodat de totale kosten per jaar naar raming op rond ƒ54710 gesteld kunnen worden. Hiertegenover zal de ge meente jaarlijks minder hebben te dra gen de kosten .van 10 agenten van poli tic, omdat bij uitbreiding van de rijwiel- brigade het aantal agenten van 140 tot 130 kan worden teruggebracht. Berekend naar 5 agenten le klasse en 5 agenten 2e klasse op hef. maximum-salaris en in het bezit van het gewone politicdiploma, be- loopen die kosten totaal ƒ23442. Hierbij kan. nog gevoegd worden eeri bedrag van ƒ754. voor het schoonhouden van het te genwoordige politiebureau, benevens de huur van de ambtswoning van den Com missaris ad ƒ600 'sjaars. In totaal wordt zoodoende per jaar niet minder dan ƒ24800 bezuinigd, uit welk bedrag dus de geraamde kosten voor liet nieuwe bureau ten volle kunnen worden bestreden. De geldelijke zijde van deze aangelegenheid aldus B. en W. kan derhalve gcener- lei bezwaren tegen het onderwerpelijke plan doen rijzen, daar ook van finan- ciëel standpunt gezien het stichten van het nieuwe bureau volkomen gewettigd is. Neemt men verder nog in aanmerking dat de gemeente de beschikking krijgt over het bestaande politiebureau, waar van de lokalen, voorzoover zij donker en voor bureaux ongeschikt zijn, uitmun tend kunnen worden gebruikt voor de berging van het nieuw-archief en waar van de boter verlichte vertrekken zoo noodig zullen kunnen dienen voor het on derbrengen van andere gemeentelijke diensten, en dat ook het benedenpcrccel Vischmarkt II weder beschikbaar komt, dan is er, aldus B. en W., alle aanleiding om aan de plannen uitvoering te geven. Do gemeente komt dan in het bezit van een politiebureau, beantwoordend aan alle eischen, die de dienst en do huidige opvattingen aan een dergelijke inrichting stellen en Voor het oogenblik wordt een belangrijke hoeveelheid werk aan werk- looze arbeiders verschaft. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Gistermiddag te half drie hield' de Ka mer van Koophandel en Fabrieken oen vergadering in de bovenzaal van Sooiëbeifc „Amicitia" alhier. Aanwezig 16 leden. Af wezig met kennisgeving de lieeren J. F. X Sanders, H/v. Zonneveld, P. Meerburg, G. Molkenboer, J. P. Creyghton en C. J. v. d. Kolk. De voorz., de heer D. ten Cato Brou wer, opende do vergadering, waarna do notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd worden vastge steld, Hierna zijn and 'de 'orde de volgende in gekomen stukken, w.o. van liet Ministe rie van Waterstaat, van den volgenden inhoud: Het recht om ƒ30 le heffen voor bestellen van telegrammen aan een twee de adres wordt beperkt tot de kantoren Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenliage en ook daar zal het slechts toegepast worden in de gevallen, dat de verzoeken door hunne ingewikkeldheid daartoe aan •leiding geven. Z. h. st. aangenomen. D. Ten Cate Brouwer. Aanneming her benoeming Voorzitter der Kamer. De heer v. d. Steen zegt namens dc afd Kleinbedrijf den voorz. dank voor dit be sluit. De moeiclijke laak, die bij bij zijn eerste benoeming voorloopig had aan vaard, heeft de voorz. naar aller genoegen vervuld en hij hoopt, dat zulks ook in den vervolge zal zijn. De heer ten Cate Brouwer dankt voor deze woorden en hoopt, dat hij daardoor de kracht moge vindon zijn taak steeds zoo het behoort te vervullen. De Kamer van Koophandel te Utrecht: Afschrift van een adres, waarbij de aan dacht der Rechterlijke Colleges gevestigd wordt op het belang der schuldeischers in een faillissement hij een goede bewa ring der faiHissfiinentsgelden door den curator. De heer P. Werr.ink wijst bp een arti kel in de Haageche Post, waarin wordt geadviseerd deze gelden te deponeeren bij den Post-.Cheque en Giro-dienst. De voorz. stelt voor om dit adres voor kennisgeving aan te nomen, om nadere adressen der Kamer af te wachten, in dien de Regeering tc dezer zake een be slissing heeft genomen. De Kamer van Koophandel te Utrecht: Betreffende vast zegelrecht voor stukken, ingeval van betaling, uitgereikt speciaal bij betaling door middel van een kasre gister. Voorgesteld wordt voortaan alleen zegelrecht fo beffen van stukken, die uitsluitend bestemd zijn om als bewijs van kwijting te dienen en niet van alle stukken, die in geval van betaling wor den uitgereikt. De voorz.. dit adres nader toelichtend, stelt voor heft aadres voor kennisgeving aan to nemen, wijl de afgifte van kas bons geen bewijs van betaling zijn bij contanten verkoop, doch meestal hechts omdat er hij een bepaald bedrag reductie wordt verleend. Z. h. st. wordt na eenige discussie hier toe besloten. Verder is ingekomen een schrijven van de Kamers van Koophandel te Tilburg, Breda en Arnhem, betreffende samenwer king tusschen de Kamers van Koophan del. De K. v. K. te Arnhem en Tilburg ver wachten niet veel van samenwerking, die te Breda antwoordde, dat zij te.gen aan eensluiting is. De stukken worden hierna voor kennis geving aangenomen. Wordt besloten -lid te worden van de Vereeniging: ..Instituut voor Economischo Geschriften". .Enkelo andere ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Bij de mcclcdeelingeru herinnert de voorz. eraan, dat er destijds door een lid geklaagd was over den langen duur van een proces, wat aanhangig was. Uit een ingesteld onderzoek door den secretaris, mr. Knibbe. inzake deze kwes tie bij den rechter van de Arrondisse- ments-Rechtbahk te 's-Gravenhage, blijkt dat zulks is geschied doordat de advo caat van, eischer niet minder dan 22 maal uitstel vanbehandeling had ge vraagd. De voorz. deelde voorts mede, dat er een ontwerp hij cle regeering is ingediend om den procesduur te verkorten, door n.l. te voorkomen, dat bij aanvragen van uitstel, zulks niet meer zoo lang wordt gegeven. De heer W. v. d. Laan, die destijds deze klacht had geuit, dankte den voorz. voor het onderzoek, en zeido niet geweien te hebben, dat het cle schuld van zijn advo caat was, anders had hij dien wel aan gesproken. Ingevolge een vraag van den heer P. Wernink in een vorige vrgadering, of het gemeentebestuur van Leiden do Kamer om advies gevraagd had bij het voorstel tot belastingheffing op de bedrijfsvracht- auto's, deelt dc voorz. mede, dat bet be stuur een conferentie heeft gehad met den burgemeester, waarbij deze verklaar de, dat hij steeds mot de belangen van handel en industrie wil rekening houden Er zijn echter gevallen, waarin hij geen advies behoeft, zooals in dit geval, waar een advies overbodig was, gezien do fi nancieel© toestand der gemeente Leiden. Van den burgemeester van Leiden was verder een schrijven ingekomen, waarin hij, in verband met het 25-jarig rcgce- ringsjubileum van H.M. de Koningin, cle Kamer uitnoodigde een vertegenwoordi ger te willen benoemen in de commissie, die hij daarvoor voor Leiden wilde be noemen. De voorz. antwoordt hierop, gezien hij zelf en de voorz. van het Grootbedrijf niet in Leiden woonachtig zijn, den heer G. Molkenboer als lid der commissie te benoemen, hetgeen z. h. st. werd goedge keurd. Op voorstel van den heer de Wil de werd een plaatsvervanger bovendien benoemd, en wel de heer N. C. F. van Ginkel. Hierna was aan de 'orde do bespreking van het vaarwater te Le-iden. De com missie van vervoer, die den toestand van het vaarwater en die van de, bruggen, spe ciaal van de Janvossenbrug, heeft onder zocht. meent, dat de toestand wel niet rooskleurig is, doch zij meende geen be paald voorstel te moeten doen, doch af te wachten tot er klachten zouden komen De voorz. betreurde het advies der commissie, wijl hij meende, dat een stad als Leiden toch zeker over goed vaarwa ter moet beschikken. De heer P. Wernink zegt den toestand 'eveneens te betreuren' en ter ïllustreo- ring hiervan voert hij aan, dat eenige weken geleden aan de Haagbrug (Spoor brug) in liet Galgewater een scheepje van 200 ton drie dagen, heeft vastgezeten aan deni grond. De directie der spoorwe gen, het gevaar van zulk een toestand be grijpend, heeft dadelijk maatregelen ge nomen en het water nabij de spoorbrug laten uitdiepen. Spr. wil de schuld hier van niet alleen werpen op de gemeente, ook de provincie is er debet aan en hij acht het uiterst noodig alle pogingen aan te wenden om hierin verbetering te bren gen, zulks temeer wijl hem den laatsten •tijd gebleken is, dat er in Leiden ook vrachten rechtstreeks van overzee wor den aangevoerd. De voorz. zegt verder dat hij persoon lijk eveneens den toestand van het vaar water heeft onderzocht en hij meent, dat die toestand noodlottig zal worden. Dc heer de Wilde, afgetreden voorz. van de commissie van vervoer, zegt, dat zij deze kwestie maar niet zoo had afge daan, als zij over de inlichtingen van den heer Wernink had beschikt. Ook hij acht het nu noodig, alle gegevens te verzame len om die aan het gemeentebestuur van Leiden over te leggen. De heer R. Ouwehand wijst erop, dat het vroegere plan „Kalwijk-Zee-haven" een goedo oplossing had gebracht en hij zou de Kamer alsnog willen voorstellen te beproeven om een dergelijke haven te verkrijgen. De heer W. v. d. Laan merkt op, dat de inlichtingen, aan de commissie verstrekt, wat zeer pover zijn geweest. Indien er ech ter een oproep gedaan werd in de Mede- deelingen, dan zouden belanghebbenden hun bezwaren hebben kunnen mededee- len. Nadat de heer Wernink nog aangevoerd bad, dat dc commissie- eigenlijk te vlug was geweest, stelde .de voorz. aan de com missie voor het advies terug te nemen om haar daartoe de gelegenheid te geven de zaak al9nog te onderzoeken en aan de Kamer een rapport uit te brengen. Op voorstel van den voorz. werd de heer P. Wernink toegevoegd aan de commissie tot oivlerzoek van deze kwestie. Nadat de heeren Boot, Ouwehand en Mulder nog even gediscussieerd hadden over de bijdragen van de gemeenten Lei den en Katwijk in verband met deze kwos tie, stelde de voorz. de besprekingen van de, districlsbelangen aan de orde. De lieer W. v. d. Laan wees hierbij op den toestand van de Lange Vaart to Rrjnsburg. die voor de scheepvaart niet erg gunstig is. Bovendien merkt hij op, dat de gemeenteraad van plan is de laad plaats voor afgesneden bloemen e.d. wil overbrengen van de Lange Vaart naar het terrein der groenteveiling, hetgeen voor de bloemcnhandelaar zeer ongelegen is. Afgezien ervan, dat de plaats te vèr af gelegen is, ligt dit terrein geheel open en iis het daardoor*, blootgesteld aan alle wee rage steldheid-. De voorz. zegt onderzoek toe, en het be stuur krijgt machtiging om na gehouden besprekingen voor den Rijnsburgachcn handel te dóen, wat gedaan kan worden. Met algcmecne stemmen werd hierna besloten tot ambt-shalve opheffing van eenige ingeschreven handelszaken. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarin de Kamer in geheime zitting ging. In deze zitting werd aan den heer W. J. Dirkse, adjunct-secretaris der Kamer, op diens verzoek eervol ontslag verleend als zoodanig. Q8T OE OIHBEWIMB ALKEMADE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdag a.s., des na middags te halfdode. Onderworpen ter behandelinglo. Be noeming van een onderwijzende») aan de Openbaro Lagere School te Nieuw-Wete ring. Voordracht van Burgemeester en Wethouderslo. mej. M. H. M. P de Moor te Leiden, thans tijd. onderw. a. d. Open bare Lagere School te Nieuwe-Wetering 2o. de heer P. Mur te Hoofddorp3o. de heer G. J. H. Mathyssen te Amsterdam; 2o. Verzoek van het R.-K. Kerkbestuur van de Parochie van St-Petrus Banden te Roelof sa rends veen om gelden beschik baar te stellen voor de verbouwing van de R.-K. Bijzondere School aldaar.. Voor stel van Burgemeester en Wethouders om de gov raagde gelden beschikbaar te stellen. 3o. Vaststelling verordening, re-> gelende de toelating van leerlingen en de aanwijzing van de school voor eiken leer ling op de openbare lagere scholen dn de •gemeente Alkemade. 4e. Vaststelling ver ordening voor heb onderwijzend personeel. 5o. Wijziging instructie gemeente-ontvan ger. 6o. Verzoek van de Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs te Oude wete ring oan een voorschot op de gemeente lijke vergoeding, overeenkomstig artikel 101 der Lager Onderwijswet. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een voorschot te geven groot 80 pCt. overeen komstig artikel 103 der Lager Onderwijs wet groot f 1000, te betalen in 4 gelijke termijnen. 7o. Alsvoren van het R.-K. Kerkbestuur van de Parochie St. Petrus Banden te Rcclpfarendsveen, inhoudende gelijk verzoek voor de Jongensschool. Voorstel van Burgemeester en Wethou der» om een voorschot te geven, groot f 1420, te betalen in 4 gelijke termijnen. 8o. Alsvoren van hetzelfde bestuur, in houdende gelijk verzoek voor de Meisjes school. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een voorschot ie geven, ■groot f 1S40, ie betalen in 4 gelijke ter mijnen. 9o. Alsvoren van het R.-K. Pa rochiaal Kerkbestuur te Oud-Ade, inhou dende gelijk verzoek. Voorstel van Bur gemeester en Wethouders om een voor schot te geven, groot 640, te betalen in 4 gelijke termijnen. lOo. Ingekomen stuk ken en modedcelingen. Politie. Door de politie zijn in cle af- geloopen maand 10- processen-verbaal op gemaakt, waarvan dó meeste betrekking hadden op de Algemoene*' Politieverorde ning dezer gemeente. KATWIJK Werkeloosheid. Aan het 'ATbcidobu. 5 rean staan thans ingeschreven 375 perso* f nen, waarvan 230 visschera, 67 losse ar- foeiders, 28 kuipers. Personalia. De heer J P. Vooys, voor heen hier woonachtig, sinds ©enigen tijd! klemk bij het commissariaat van politie te Delft is bevorderd tot adjunct-inspec teur van politie titulair aldaar. Vereenigingsnieuws. Het bestuur der vereeniging tot steun bij. verpleging in 'n Ziekenhuis heeft succes van haar werk. Het getal betalende leden nadert de 250 al en velen moeten nog bezocht worden. Bij deze 250 betalende leden komen nog alle kinderen onder de 10 jaar. Op een heel enkele uitzondering na laten alle ge zinnen zich inschrijven. Niet onmogelijk, dat het 'getal leden tot 350 zal gaan. Hoe meer leden, hoe dragelijker de lasten. NIEUWVEEN. R.-K. Kiosverccniging. Woensdag 7 Maart a.s. zal cr dos avonds na het St. Jozef Lof, hetwelk om 7 uur begint, een belangrijke vergadering worden gehou den van de R.-K. Kiesvoreemging, in de school. Het bestuur heeft voor de leden een extra verrassing uitgedacht die zeer zeker in den smaak zal va 11 on. NOORDWIJK. Ned. Spaarverz. De Ned. Spaarverze-j. kering voor Katholieken te 's-Gravenhage, hield Vrijdag een debatvergadering. De Voorz. zegt, dat gezien de slechte op komst en de niet aanwezigheid van de heeren Jac. Berk, te Zoeterwoude en P. Ruigrok, te Noordwijk, resp. hoofdverte genwoordiger en vertegenwoordiger der Levensverzekeringen „Concordia" en ,,R. V. S.", die do N. S. v. K. verdacht maken, en die nu van gedachten hadden kunnen wisselen, met den inletder der N. S. v. K., den heer P. J. J. Haazevoet, Directeur, hij het van geen nut acht. het publiek langer op te houden. Er wordt echter verzocht eenige ■vragen- te mogen stellen, waartoe de gelegenheid geopend wordt. Do heer Smit, vertegen woordiger van „Concordia", bespreekt het verloop van een tweetal conferenties, wel ke hebben plaats gehad tusschen „Concor dia" en de N. S. v. K. Op do eerste conferentie zou den con tractant een uitkeering van f 500,aan het einde der spaarkas gegarandeerd won den. De clausule, op de polis aangebracht, garandeerde echter die uitkeering op voor- bohoud. Spreker vraagt waarom zulks? Op de tweede conferentie kon men de stellingen van W- -"-k "iet weerleg gen. Dhr. Haacewr cc '.eer Smit die vragen gesteld heeft. Ten gpzichtc van genoemde clausule bestaat oenig misver stand. Van een achterdeurtje is geen spra ke. Bedoelde persoon kan cr echter nog een clausule op krijgen die hem meer be vredigt. Als de clausulo, zooals deze door den heer Berk was geformuleerd, op de polis was aangebracht, zou de deelnemer daar zelf do dupe van geworden zijn. Spreker zegt: de rentevoet zal niet zoo gemakkelijk dalen. Sinds 100 jaar is er. op een paar uitzonderingen na, een geleide lijke stijging waar te nemen. Wat de 2e conferentie betreft, had spr., wanneer het hem was overkomen, de cij fers van den heer Berk eerst grondig be studeerd. Ten slotte is niet een ieder ge schikt voor debat. Spreker wijst verder op dc soliditeit en hot sociaal karakter van de Ned. Spaar- verzekcring voor Katholieken. Spreker wil gaarne met den Directeur van „Concordia" debatteeren. De Voorz. zegt: cr zijn momenteel drie accountants bij ons de zaak aan het controleeren. Durft „Concordia" dat ookl De heer Smit zal zijn Directie verzoeken of zulks mag p!aat3 hebben. Hierna sluiting j S. J. C. Vrijdagavond hield de Yoet- balvereenigïng S. J. C., onderaf decline van liet Patronaat, een tamelijk goed bezochte vergadering, waarin de leden hebben kun nen hooren, hoe en waarmede zii de belan gen der club kunnen helpen bevorderen, om deze in stand te honden. De Voorzitter, de heer van Gerwen, verwelkomt in bet bijzonder den Geestelijk Adviseur en den heer Verweij, lid Exploitatie Gommiss» Sportpark. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Hierna wordt het woord ver leend aan den heer C. Verweij, die een nauwkeurig rapport uitbrengt over het be heer van het Sportpark in het afgeloo- pen jaar, waaruit do leden nu eens duide lijk kunnen zien, wat een moeite on zor gen do Exploitatie-Commissie, zich ten op zichte der voetbailclub getroost. Ook gaf spreker nog oen over zicht van do begrooting over 1923, waar na hij het voorstel deed om het financieel beheer, zoover betreft: zuivere uitgaven voor het voetbalspel, te laten geschieden door het Bestuur der club, waarvoor, dan één vierde der entreegelden aan de club 7,ou worden toegekend. Met dit voorstel gaat de vergadering accoord. Da Geestelijk Adviseur gaf ook nog een korte beschou wing over het beheer van het Sportpark en drukte den leden vooral op het hart, om de gebouwen en inrichting zooveel mogelijk te ontzien. Spreker vroeg tevens ar.n de leden aller medewerking om het Kath. Sportwezen in stand to helpen houden en steeds hoogcr op te voeren. De Voorzitter bracht hierna dank aan de beide sprekers, voor hetgeen zij in het belang der Voetbalclub hebbon gesproken, waarna hij het Reglement der Juniores. Competitie voorlas, welke December l.U voor de jongere leden was aangevangen. Over de Contributie-inning werd door den Voorzitter nog een en ander medege deeld. Hij spoorde vooral do leden aan, deze toch getrouw cn op tijd te voldoen. Met meerderheid van stemmen werd na

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3